Kardinaal Simonis neemt het op voor de paus CcidócSowiant kerk wereld beroepingen Paus op weg naar volgende bestemming Aparte kerkelijke aandacht voor armen" brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C^idócSouoant MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 2 DISK vindt delegatie naar „Basel" eenzijdig samengesteld AMSTERDAM Arbeiders, migranten, jongeren en vrouwen direct getroffenen zijn, zijn nauwelijks in de delegatie verte- in de bijstand zijn nauwelijks vertegenwoordigd in de Neder- genwoordigd. Ook mensen die actief zijn in de vele actiegroe- landse delegatie die volgende maand de Europese bijeenkomst pen aan de rand van kerk en samenleving, zijn niet uitverko- vnnr aotw t.o oi u„i i j- _.i ren j)isk meent dat het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping aan minstens drie voor waarden moet voldoen. In de eerste plaats moet het zich rich- voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping be zoekt. Dit constateert DISK (Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken) in een open brief aan de 25 Neder- ,uluutt„ A11 w>_ cclolc Hieieivo illucl llcl 11CI1. landers die naar Basel gaan. De organisatie vermoedt dat vrees ten op het grondvlak van de kerken „tegen alle institutionele, voor bezwaren van de kerkelijke leiding ertoe heeft geleid dat bureaucratische en hiërarchische werkingen in". Voorts moet vooral intellectuelen, functionarissen van kerkelijke organisa ties en „maatschappelijk welgestelde en prominente" kerkle den de Nederlandse kerken vertegenwoordigen op de bijeen komst die wordt gehoi/den in het kader van het wereldwijde conciliair proces. Groepen waarvan verwacht mag worden dat tablishment" er niets van te duchten heeft, die in het conciliair proces centraal zullen staan omdat ze de het de kerken richten op de grote economische, sociale en poli tieke problemen in Europa. DISK vreest dat „Basel" een van de vele kerkelijke conferenties zonder gevaar wordt en dat het „technocratisch, industrieel, financieel, militair en politiek es- Moeten is een harde noot, maar ze heeft een zachte pit. Engels spreekwoord VEKLARING VAN KEULEN ONGENUANCEERD EN BESCHULDIGEND' HUIS TER HEIDE De verklaring van Keulen, waarin 163 progressieve theologen scherpe kritiek op het beleid van paus Johannes Paulus II uitoe fenen, is volgens kardi naal Simonis „ongenuan ceerd" en „beschuldi gend" van toon. De ver klaring roept een verkeerd beeld op van de handelwijze van de paus en zijn medewerkers. Simonis zei dit in Huis ter Heide tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad, het voornaamste ad viescollege van het aartsbis dom Utrecht. De ondertekenaars van de verklaring, onder wie de emeritus-hoogleraren dr. Ca- tharina Halkes en dr. E. Schillebeeckx, zijn diep be zorgd over drie recente ont wikkelingen in de RK Kerk. In Nederland, Oostenrijk en de Bondsrepubliek zijn bis schoppen benoemd van wie „blinde gehoorzaamheid" wordt verlangd Het ontzeg gen van de kerkelijke leerbe voegdheid aan „gekwalifi ceerde theologen en theolo ges" leidt tot verlies van aan zien voor theologie en univer siteiten en tenslotte heeft de paus zijn leergezag uitgebreid naar ethische kwesties. In een recente uitspraak heeft hij de leer over de geboortenrege- ling gelijk gesteld met funda mentele geloofswaarheden zo als de verlossing door Chris- Naar de mening van Simonis moeten de uitspraken en de handelwijze van de .paus en diens medewerkers niet al leen met reSpekt, maar ook met billijkheid worden beoor deeld. Gebaseerd op het Tweede Vaticaans Concilie heeft de paus een visie op de Kerk die het hele volk Gods en de talenten van de leken serieus neemt. De waarheid is uit God, aldus Simonis, die vervolgens met instemming kardinaal Alfrink citeert: de waarheid wordt niet uitge maakt „door neuzen te tel len". Simonis zei de integriteit en de kerkelijke betrokkenheid van de ondertekenaars geens zins in twijfel te willen trek- Volgens het Tweede Vati caans Concilie (het document 'Lumen Gentium') moeten de katholieke gelovigen niet al leen instemmen met wat on feilbaar wordt geleerd, maar ook met het gewone leergezag van de paus. Dit geldt vooral voor wat de pausen hebben geleerd over de geboortenre- geling, zoals in de encycliek „Humanae Vitae". Daarin wordt aan katholieken onder meer het gebruik van de pil verboden. Kardinaal Simonis deelde de leden van de DPR de brochu re „Welaan dan, beminde ge lovigen" van de 81-jarige mgr. Th.G.A. Hendriksen. De vroe gere hulpbisschop van Utrecht heeft daarin artikelen tegen de Keulse verklaring samengevat, die hij in het be houdende maandblad 'Waar heid en Leven' had gepubli- „Lokaal" dit weekeinde over een ver volg beraden, heeft paus Jo hannes Paulus II de scherpe kritiek op zijn beleid afge daan met de woorden „een ta melijk lokaal probleem". Tij dens zijn vlucht naar Mada gascar sprak de paus erover met de meereizende en mee betalende journalisten. De theologie heeft als elke wetenschap recht op metho dische twijfel, maar zij moet steeds de Kerk dienen. Ook in theologische vragen hebben de bisschoppen het laatste woord, want, zo zei de paus, „in de kerk dragen de paus en de bisschoppen de verant woordelijkheid voor de waar heid van het geloof. Dat moet worden gerespecteerd, ook tot heil van de theologie zelf." De paus wees verder het voorstel van de Westduitse theoloog Bernhard Haring af een enquete te houden over de encycliek „Humanae Vi tae", waarin aan rooms-ka- tholieken het gebruik van de pij wordt verboden. Ethische normen worden in de Kerk niet per referendum bepaald, aldus de paus. Zwarte priesters willen Afro- Braziliaanse ritus SAO PAULO De zwarte bisschoppen en priesters in Brazilië hebben het Vaticaan gevraagd de invoering van een Afro-Braziliaanse ritus toe te staan. In de rooms-ka- tholieke eredienst zouden dan een reeks van elementen uit de Afrikaanse cultuur kun nen worden opgenomen. Zwarte geestelijken, die vori ge maand bijeen zijn geweest, wijzen erop dat de leiding van de RK Kerk al diverse riten heeft toegestaan, zoals de Mel- kitische en Oekrainse ritus. Afrikaanse elementen in de rooms-katholieke eredienst zullen volgens hen de liturgi sche vieringen in de Brazili aanse kerk verrijken. De zwarten voelen zich in de Braziliaanse kerk gediscrimi neerd. Dat wordt erkend door de bisschoppenconferentie die er vorig jaar in een rapport op wees dat bijna 40 procent van de 70 miljoen zwarten de helft van de totale bevolking in Brazilië rooms-katholiek is, maar dat slechts een kleine minderheid van de religieu zen, priesters en bisschoppen Van de 376 bisschoppen zijn er slechts 7 zwart en van de 13.220 priesters komen er maar 200 uit deze bevolkings groep. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zaamslag P. Roos te Utrecht-Noord Baptisten Gemeenten Beroepen te Assen als predikant in bijzondere dienst (legerpredikant) B. Stuut. predikant in bijzondere dienst te Harderwijk (legerpredikant), die dit beroep heeft aangenomen. Paasfeest in Rusland In de Russisch-orthodoxe tra ditie begon in de nacht van za terdag op zondag het paas feest. Op diverse plaatsen werd het feest voor het eerst sinds jaren weer gevierd in kerken die door de staat aan haar functie waren onttrokken, maar in het kader van de pere strojka aan de gelovigen zijn terug gegeven. Zo ook in de Epifanie-kerk in Noginsk, in de buurt van Moskou. FOTO: TASS Tijdens ontmoetingen met de bracht de moeder van baby An< paus. Deze zegende en kuste hi ANTANANARIVO Paus Johannes Paulus II is van daag van Madagascar ver trokken naar het eiland Reu nion in de Indische oceaan, oostelijk van Madagascar. Het is de tweede bestemming tij dens de vijfde pausreis naar Afrika. De paus droeg het afgelopen weekeinde op Madagascar di verse missen op. Enkele hon derdduizenden mensen na men deel aan de vieringen. Een half miljoen mensen was aanwezig toen de paus een vrouw zalig verklaarde. Het is Victoire Rasomanarivo die leefde van 1848 tot 1894. Zij overwon veel problemen in haar persoonlijk leven en deed veel goed werk voor de Tijdens zijn bezoek aan Mada gascar heeft de paus onder meer gezegd dat bij aanpas sing van het geloof aan de lo kale cultuur moet de christe lijke waarheid zuiver worden gehouden. Hij vermeed in zijn toespraak de gespannen poli tieke situatie te noemen. Wel riep hij de politici op zich voor het algemeen welzijn in te zetten. De drie oppositielei ders van het eiland hebben tevergeefs geprobeerd een ontmoeting met de paus te hebben. Na de presidentsver kiezingen op 12 maart hadden zij hiertoe een verzoek inge diend. De oppositie beschul digt president Raisiraka ervan dat hij met fraude de verkie zingen te hebben gewonnen. CALAMAGROEP: LEVEN DELEN MET ARMEN GEEFT GELOFWAARDIGHEID ROTTERDAM De kerk moet partij kiezen voor de armen. Het be hoort tot het wezen van haar opdracht dat zij zich tot de periferie van de maatschappij richt, zowel hier als in de Derde We reld. Voor dit pastoraat aan de periferie moet een aparte diakonale struc tuur komen die niet paro chiegebonden is. Dit wordt bepleit in de bro chure „Naar een diakonale ecclesiologie. Terwille van een dienende kerk", die is ge schreven door leden van de Calamagroep en functionaris sen van rk instellingen voor kerk en samenleving en van opleidingen voor leken en di akens. Tot hen behoren vica ris P. Rentinck van het aarts bisdom Utrecht en O. ter Ree gen, officiaal van de bisdom men Utrecht en Rotterdam. De brochure werd zaterdag in Rotterdam gepresenteerd. Het gaat bij deze opzet niet om professionele, van buiten af gesalarieerde hulpverle ners, maar om mensen die het werk en de werkloosheid van armen delen. Hieraan ontle nen zij hun geloofwaardig heid. De opbouw van een Kerk der armen moet worden gekoppeld aan de opbouw van een rechtvaardige samenle ving. De Calamagroep ontstond in de jaren '70, toen rk priesters en religieuzen hun werk in parochies opgaven om solidair met arbeiders te kunnen zijn. De groep is genoemd naar de Chileense mijnstad Calama, waar in 1971 een groep pasto rale werkers begon met een experiment op basis van de bevrijdingstheologie.. De brochure bevat verder het voorstel een vormingsinsti tuut op te richten voor leken, pastorale werk(st)ers en dia kens die bovenomschreven werk gaan doen. Dit idee werd drie jaar geleden gelan ceerd door de Filipijnse bis schop Labayen tijdens een be zoek aan het bisdom Rotter dam. De Calamagroep werkt sinds enige jaren onder ver antwoordelijkheid van bis schop Labayen. Bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam, DISK-voorzitter H.A Bode en secretaris-generaal dr A.J. Vermeulen van het aartsbisdom Utrecht richtten, bij alle waardering voor het stuk, een waarschuwing tot de initiatiefnemers zich niet te isoleren van de Kerk als van de maatschappelijke groepe ringen. „Het behoeft geen be toog," aldus mgr. Bar, „dat de keuze voor de Kerk der ar men ook onze keuze is. De richting die paus Johannes Paulus II ons hierin geeft, is eenduidig." De bisschop van Rotterdam zette vraagtekens bij de maat schappij-analyse in het stuk. Hoe noodzakelijk de discussie daarover ook is, het is even noodzakelijk dat daarbij me thoden en uitgangspunten worden gehanteerd die door de hele kerk worden goedge keurd. Over marxistische me thoden bestaat binnen de kerk geen overeenstemming. Ook had mgr. Bar moeite met de wijze waarop in het stuk over de kleine bourgeoisie wordt gesproken „Die zou ik in de Kerk niet graag willen missen." Tenslotte wees hij erop dat het voorgestelde vor mingsinstituut „in al zijn ve zels" aan de Kerk gebonden moet zijn. „Anders gaat het misschien wegen, waarvan wij ons afvragen: waar gaat dat heen Bode had weliswaar minder moeite met de maatschappij analyse vanuit het perspectief van de slachtoffers, maar ook hij toonde zich beducht voor •het isolement. „Als u werke lijk iets tot stand wilt bren gen, heeft u medestanders no dig. Ik ben erg bevreesd voor sectarisme." Hij betreurde het zeer dat het stuk de indruk wekte dat men niet zo veel heeft aan de vakbeweging in de strijd van de armen. „Dat is een grote fout." Het aartsbisdom Utrecht staat gereserveerd tegen het plan, aldus vicaris Vermeulen. De ontkoppeling van het gewone pastoraat en dat voor de peri- fierie kan leiden tot het ont staan van twee richtingen die los van elkaar opereren en tot gebrek aan steun vanuit de brede gemeenschap. Ook over de doelstellingen en de op dracht voor de diakonale wer kers moet meer duidelijkheid komen. Zijn belangrijkste kritiek be trof de maatschappij-analyse van het stuk. Waarom waren daarvoor marxistische ele menten nodig en welke wa ren dat? Bovendien vroeg hij zich af waar het democratisch centralisme werkelijk functio- Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Veertig uur op school schaadt vrijwilligerswerk De voorgestelde maatregel van het tandem Deetman-Ginjaar om leerkrachten in de toe komst voortaan de 40-urige werkweek geheel op de werk plek door te laten brengen, zal funeste gevolgen hebben voor het vele vrijwilligerswerk dat leerkrachten ten behoeve van het onderwijs verrichten in besturen en commissies. Nu is het nog mogelijk om 's mid dags te vergaderen, maar dan zullen vergaderingen alleen 's avonds plaats kunnen vin den. En dat betekent dat je van een landelijke vergade ring in het holst van de nacht thuiskomt. Geen aanlokkelijk vooruitzicht en in mijn ogen de doodsteek voor het onbe taalde vrijwilligerswerk op welk niveau dan ook. Met de maatregel snijden de bewindslieden zich zelf in de vingers, want de Vereniging van docenten Geschiedenis en Staatsinrichting (VGN) waar van ik vice-voorzitter ben, is niet alleen een belangenvere niging, maar is ook adviseur van de minister, onderwijsin specties etc. De VGN is verontrust over dit ongekend sombere toekomst beeld, maar zal daar ongetwij feld niet alleen in staan. Reac ties van andere belangenorga nisaties zien wij als VGN met belangstelling tegemoet en ik hoop dat wij de krachten kun nen bundelen. Nico Stam, Vice-voorzitter VGN, DONGEN Vrouwensynode De Limburgse vrouwensynode heeft onlangs aangedrongen op o.m. het doorbreken van het beeld dat het gezin de hoeksteen van de samenleving is. De vrouwensynode begrijpt blijkbaar dit beeld niet en ziet niet verder dan haar neus lang is. Het gezin is de voedingsbo dem voor het opgroeiende kind, dat later zijn intrede doet in die maatschappij. Een kind behoort op te groeien bij zijn echte vader en moeder. Tegenwoordig ontneemt men een kind zijn identiteit door het bijvoorbeeld mogelijk te maken dat homorelaties via draagmoeders en zaaddonors een kind kunnen laten gebo ren worden en men het kind dus zijn echte vader en moe der onthoudt. Mevr. Stael- Merkx, de voorzitster van de Acht Mei Beweging, veroor deelde op de synode de schei ding die aangebracht wordt tussen mannen en vrouwen en tussen homo-en heteroseksue len. Dat een kind in dit beeld zijn persoonlijke achtergron den zelf moet gaan zoeken is van minder belang. Als we maar geëmancipeerd zijn. Door al die ontwikkelingen zal de regelgeving door de over heid tot het absurde doldraai- en. Misschien willen we dan pas weer terug naar het gezin als hoeksteen van de maat schappij. Euthanasie (2) Blijkens een enquête voor de Ned. Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie zou 66 procent van de CDA-stemmers voor-i stander zijn van de mogelijk heid tot actieve euthanasie. Toen KRO's Brandpunt een tijd geleden mensen over deze kwestie ondervroeg, was dat percentage nog duidelijk ho ger. Er was intussen meer over gezegd en geschreven. De con clusie lijkt gewettigd dat men gemakkelijker vóór stemt naarmate men er minder van weet en er minder over heeft nagedacht. Voor wat de katho lieken betreft: toch iets dat te denken moet geven aan diege nen in de Nederlandse kerk provincie die al 25 jaar top prioriteit toekennen aan het .persoonlijk geweten". Na- Ook en juist in zaken betref fende goed en kwaad. Maar dat geweten moet gevormd worden. Je kunt je daartoe echter niet, als voor technische problemen, verlaten op het ad vies een willekeurige „deskun dige" naar keuze. Bij gewe tenszaken toont ieders ver stand zijn beperkingen, het wordt geconfronteerd met des kundigen die het onderling oneens zijn, en vooral: het ver stand staat bloot aan allerlei verleidingen, het laat zich lok ken door wat het eigen belang lijkt te dienen. Maar men zal alleen echt gebaat zijn met het oordeel van de beste mensen naar hoofd en hart die de uni versele kerk heeft voorge bracht. In die traditie moet je gevormd worden. Maar ook al 25 jaar heeft het Hoger Kate- chetisch Instituut, en de theo logen die daarachter werk zaam waren, via hun „kate- chetisch materiaal" dat ge- dachtengoed aangelengd,^ tot vëel mensen in het onderwijs het wel .geloofden. Zo is de bron opgedroogd waardoor dat persoonlijk geweten moest groeien en het werd plaatsver vangend gevormd of mis vormd door gladde verhalen als van prof. Hélène Dupuis, het Leids orakel in ethische kwesties, die ons via de media bereikten. Het resultaat zal wel spoedig in de krant staan. Zonnige voorstanders van ac tieve euthanasie zullen tegen werpen. „Maar je hoeft geen euthanasie te vragen". Maar de praktijk leert: „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in". Er zijn al di verse groepen ongevraagd kandidaat gesteld en zelfs met terdaad naar de andere wereld geholpen. In de verpleging na men vrije jongens (als in De Terp) en dito meisjes (als in Wenen) al een voorschot. En hun geweten is zo autonoom en ze menen het zo goed, dat ze niet eenvoudig terug te flui ten zijn. Euthanasie (3) Terwijl Amnesty International bezig is een campagne te star ten tegen de doodstraf, wordt in Nederland een wet voorbe reid tot legalisering van de eu thanasie. Met alle maatregelen die tot heden volledige vrij heid gaven voor echtscheiding, verkoop van anti-conceptiona- len, abortus etc. is het dan ten slotte tot hier gekomen: de mogen doden. Wie straks het zwakst is heeft de minste overlevingskansen. In haar campagne tegen de doodstraf zou Amnesty ook de slachtof fers straks van de euthanasie erbij moeten betrekken. En na de Hervormde zullen tenslotte ook de andere kerken moeten gaan bidden. Eindelijk moet men wakker worden, want straks beslist men ook over uw dood. VVD werkt zich in de nesten ZELDEN heeft een politieke partij zich zo in de nesten ge werkt als in de afgelopen dagen de VVD. De zigzag-koers die Voorhoeve, de leider van de liberale fractie in de Tweede Kamer, zich heeft veroorloofd grenst aan het onwaarschijn lijke. Na aanvankelijk het voorstel van premier Lubbers, de groei van het defensiebudget volgend jaar van twee naar eeh procent terug te brengen, verontwaardigd van de hand te hebben gewezen, verklaarde hij een paar dagen later dat er over te praten viel. Naar zijn mening had premier Lubbers die bezuiniging nooit aan het concept-verkiezingsprogramma van de VVD mogen ontlenen. Maar wie dat programma er nog eens op na leest kan vaststellen, dat daarin ook de aanzet kan worden gevonden voor de kabinetsvoorstellen waarop het meningsverschil met de VVD-kamerfractie nu is toege spitst: het duurder maken van de auto en het eigen huis. OvER de auto wordt voorgesteld onder handhaving van het beginsel 'de vervuiler betaalt' heffingen op brandstoffen een belangrijke plaats te laten innemen in „zowel het realiseren van de doelstellingen als het financieren van het milieube leid". Ook worden 'volumeregelingen' genoemd voor „het te rugdringen van de groei van het autoverkeer". Kortom, het concept-verkiezingsprogramma van de VVD, dat een sociaal liberaal karakter heeft, bevat een pleidooi om het autorijden duurder te maken. Voorhoeve, een van de belangrijkste adviseurs bij de sa menstelling van dat programma, zorgde zaterdag desondanks voor een ferme aanvaring van zijn fractie met de liberale ministers en daarmee met het hele kabinet over de voorstel len ter financiering van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). Eerder in de week zette hij al de eerste stap in die richting in een opvallend in de pas lopend duet met Hans Wiegel. Die kwam bovendien naar Leidschendam voor een onderonsje met Voorhoeve en partijvoorzitter Ginjaar. Ook die hernieuwde rol van het orakel uit Leeuwarden vormt een aanwijzing dat binnen de VVD wordt getracht het soci aal-liberaal karakter van het concept-verkiezingsprogramma van de VVD tijdig om te buigen in ouderwets conservatief- liberale richting. OoK daarmee wordt steeds duidelijker dat de politieke spanningen en de dreigende kabinetscrisis niet uitsluitend het gevolg zijn van verschillen van inzicht tussen enerzijds de VVD-fractie en anderzijds de VVD-bewindslieden en de rest van het kabinet. De diepere oorzaak is een strijd om de macht binnen de VVD. Op golven van een sterk stijgend mi lieubewustzijn groeide de laatste tijd de populariteit van mi lieuminister Ed Nijpels, terwijl minister Smit-Kroes door tij dig de bakens van haar verkeersbeleid te verzetten daarvan meeprofiteerde. VAN het voorgenomen plaatsje in 'de luwte van het kabi net' is Nijpels ongetwijfeld ook tot zijn eigen verbazing in het brandpunt van het politieke spel beland. Zijn wat ei genzinnige opstelling bevalt een aantal VVD-kopstukken en zijn vroegere liberale collega's in de Kamer geenszins, zoals ze ook moeite hebben met de houding van minister Smit- Kroes. De opmerkelijke houding van minister Bolkestein van defensie, die dit weekeinde kans zag in het openbaar te gelijk voor beide partijen te kiezen, bevestigt in feite dat de dreigende kabinetscrisis en alles er om heen het gevolg is van tweespalt binnen de VVD. Die crisis lijkt onafwendbaar. Tenzij een paniekerige Voor hoeve zijn zigzag-koers nog even voortzet en ondanks de krijgshaftige taal die hij zaterdag heeft gesproken, morgen toch niet samen met de PvdA het kabinet ten val brengt. De druk van een deel van zijn liberale achterban zou hem daartoe kunnen brengen: de werkgevers. Die zien uiter aard heel goed in dat het opzeggen van het vertrouwen in het kabinet niet alleen zal verhinderen dat de ploeg van Lubbers het voor de economie en de werkgelegenheid suc cesvolle karwei afmaakt, maar dat bij vervroegde verkiezin gen een kabinet van CDA en PvdA vervolgens vrijwel on vermijdelijk wordt. Echter, als Voorhoeve opnieuw van koers verandert, dan zal een ander deel van de liberale ach terban, dat louter oog heeft voor de huidige geneugten van het eigen huis. en de auto, zich van de fractievoorzitter en voor een deel ook van de partij afkeren. VOORHOEVE en zijn partij zitten sinds zaterdag zozeer in de nesten, dat het CDA zich terecht stomverbaasd afvraagt hoe de VVD-top het zover heeft kunnen laten komen. In middels is het feest voor de oppositie en niet alleen omdat het 1 mei is. PvdA-fractieleider Wim Kok steekt dat niet on der stoelen of banken. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Op de noordflank van een hogedruk- gebied dat zich uitstrekt van Duitsland naar de Golf van Biskaje wordt warme lucht naar ons land gevoerd. De voorste begrenzing van deze lucht passeert ons komende nacht; hierdoor kunnen er vannacht en in de ochtend uren mistbanken ontstaan bij een minimumtemperatuur van ongeveer 9 graden. Zodra de zon wat kracht krijgt, ver dwijnt de mist en loopt de temperatuur op tot omstreeks 19 graden. Aan de kust even wel zal de mist wat langer aanwezig blijven onder in vloed van het koude zeewater en blijft de temperatuur ook wat achter. De wind waait uit het westen en is matig, rond kracht 3. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Midden- en zuid-Duitsland. noord oost-Frankrijk: Eerst wolkenvelden en 's ochtends hier en daar mist maar droog Op woensdag overwe gend zonnig Middagtemperatuur 16 tot 19 graden, op woensdag wat ho ger. Rest van Frankrijk, Spanje en Portu gal. Vrijwel overal zonnig Middag- temperatuur langs de kusten van west-Frankrijk en noord-Spanje 15 tot 19 graden Landinwaarts in noord-Spanje en Frankrijk 18 tot 23 graden in zuid-Spanje en Portugal 24 tot 30 graden lokaal tot 33 graden WEERRAPPORT HEDENMORGEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2