wi MM Minder gebruik chemische middelen in glastuinbouw HTwfil Hans Mouton vond het gat in de markt Beurs uan Amsterdam Vrouwen komen moeizaam hogerop in het bankwezen LEIDEN OMGEVING £&idóe Sou/unit MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 10 Hans Mouton toont een van zijn bedrijfsimperiaals. Kindertelefoon De Kinder- en Jongerente lefoon houdt deze week in het kader van het 10-jarig bestaan een aantal activi teiten. Woensdag is de tele foondienst in de biblio theek aan de Nieuwstraat aanwezig met een kraam. Kinderen kunnen daar te- recht met vragen. Tevens zal er dan een videofilm te zien zijn. De Kinder- en Jongerentelefoon is verder elke dag bereikbaar via nummer: 120611. ARS Het Leidse schilder- en te kengenootschap 'Ars Ae- mula Naturae' houdt op za terdag 6 en zondag 7 mei open huis. Een presentatie van de resultaten van de cursussen zal dan te zien zijn. Ars bevindt zich op de Pieterskerkgracht 9 en is beide dagen geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Ploef Het kindertheater 'Ploef' treedt zaterdag op in het Waaggebouw. De kinder voorstelling begint om 14.30 uur en de toegang is gratis. Het Waaggebouw is gevestigd aan de Aalmarkt 21. Belangenbureau voor patiënten opgericht LEIDEN De Stichting Ge bruikersorganisaties Gezond heidszorg start vandaag met een belangenbureau voor pa tiënten. Het belangenbureau is voor alle gebruikers van de gezondheidszorg in Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek. De stichting be staat uit negen patiënten- en gehandicaptenorganisaties uit deze regio. Bij het belangenbu reau werken vrijwilligers Vanaf morgen is er wekelijks een telefonisch spreekuur. Het bureau is iedere dinsdag van 10.00 tot 11.00 uur te bereiken op het telefoonnummer 071- 254654. Het adres van het be langenbureau is Breestraat 117 in Leiden. Derde plaats A. Koeken ZOETERWOUDE In het Belgische Turnhout heeft An toinette Koeken uit Zoeter- woude zaterdag 29 april het short trackseizoen afgesloten met een gedeelde 3e plaats. Tijdens het internationale jeugdtoernooi legde zij op de 1000 meter beslag op de derde plaats. Ook op de 500 meter plaatste zij zich voor de finale al moest zij daarin genoegen nemen met de vierde plaats. Met een totaalscore van 15 punten klasseerde zij zich naast de Belgische Wendy Claes op de derde plaats. Wybo Lelieveld ZOETERWOUDE Voor de derde maal op rij heeft Wybo Leliveld uit Stompwijk de Zoeterwoudse Klaverloop ge wonnen. Tweede werd Mart van der Helm. Miriam Brug man won de Klaverloop bij de dames. Zij volgde hiermee Ca- rolien Rijkelijkhuizen op die de titel acht jaar achter elkaar won. Dit keer kon ze haar titel niet verdedigen in verband met haar verhuizing naar Blokzijl. Tweede werd Magda lene Captein. Bij de Klaver- loop over 4,2 kilometer kwa- vint Klaverloop men het afgelopen weekeinde 350 deelnemers aan de start in Zoeterwoude. Iedereen ont ving een herinnering. De an dere uitslagen van de klaver loop zijn als volgt: Meisje t/m 12 jaar: 1. Judith van Leeu wen, 2. Loenie Onderwater; Jongens t/m 12 jaar: 1 Eddy van den Bergen, 2. Jeróme Hoste; Meisjes 13-16 jaar: 1. Es- mee Weijnands, 2. Annemarie van Leeuwen; Jongens 13-16 jaar: 1. Gerard van der Krogt, 2. Michel van der Salm. PIJNACKER Het ge bruik van chemische be strijdingsmiddelen in de tuinbouw neemt sterk af. Teler Van Winden uit Pijnacker verklaarde deze week dat het gebruik in zijn bedrijf vergeleken met twee jaar geleden tot twee derde is afgenomen. In plaats van chemische be strijdingsmiddelen gaan steeds meer galwespen, galmuggen en roofmijten schadelijke in secten in de komkommerkas van Van Winden te lijf. Een bestrijding die meer werk be tekent voor de teler, maar mi lieuvriendelijker is en toch de zelfde opbrengst oplevert. Deze manier van bestrijding is een gewasbeschermingsprojekt van de Nederlandse vereni ging van Tuinbouwstudiegroe- pen (NTS) Vanaf januari 1988 werkt teler S.J.J. Van Winden samen met medewerkers van de NTS. We moeten de kant op van het biologisch bestrij den. Er gaan teveel schadelij ke stoffen via de glastuinbouw in het grondwater. Zolang ik de ziektes en insektenplagen zonder schadelijke stoffen on der de duim kan houden, vind ik deze manier uitstekend". Een bijkomend verschijnsel van het gebruik van beestjes voor de bestrijding van scha delijke insecten is wel, dat de planten aangevreten worden. ,,In de komkommerteelt is dat niet zo erg, het gaat om de vruchten. Maar in de bloe menteelt willen de mensen planten die helemaal gaaf zijn", zegt C.B. van Bommel, secretaris van het projekt. Dit is ook het probleem van de biologische bestrijding. Zowel de medewerkers van de NTS als teler Van Winden doen hun best om de mentaliteit van de consument te verande ren om de biologische bestrij ding op grote schaal mogelijk te maken. „Mensen willen geen sla waar in een beestje zit en die zitten er bij onze manier van bestrij ding natuurlijk wel in. Maar die beestjes zijn niet schade lijk Het probleem voor de te ler is niet alleen de Neder landse consument. Veel groen ten en bloemen zijn bestemd voor de export. Landen als Finland, Zweden en Japan zijn zeer kritisch". Het projekt kost /"150.000 en wordt bekostigd door het ministerie van land bouw en visserij, het land- bouwproduktschap en het pro- duktschap voor Siergewassen. ANJA DEYL In plaats van chemische middelen gaan steeds meer wespen schadelijke insecten in de komkommer teelt te lijf. FOTO: PR Noteringen van maandag 1 mei 1989 (tot 10:46 uur) GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 25730- 26230 25930 - 26430 onbewerkt 350 - 420 355 - 425 bewerkt 27830 28030 bewerkt 460 470 WAGENINGEN De publiciteitscampagnes van de Nederlandse banken ogen fraai. Vrouwen wor den nadrukkelijk ge vraagd te solliciteren, want hun aantal in lei dinggevende posities is te klein. In interne vacature meldingen komen deze verzoeken vermoedelijk niet voor, want uit een onderzoek van mevrouw dr K.G. Tijdens blijkt dat de mogelijkheden voor vrouwen om carrière te maken in het bankwezen zeer beperkt zijn. Voor tien procent van de vrouwelijke werknemers is die situatie helemaal uitzichtloos. Doorstroming zit er voor hen absoluut niet meer in. In het algemeen geldt dat carrière voor vrouwen in de banken veel moeizamer verloopt dan voor hun mannelijke collega's, zo heeft Tijdens geconstateerd bij de vier grootste banken in ons land (ABN, AMRO, NMB en RABO). Woensdag promo veerde ze aan de landbouw universiteit in Wageningen op haar onderzoek. „De advertentiecampagnes zijn gericht op mensen die een op leiding hebben gehad op het niveau van universiteit en hbo", zegt ze in een toelich ting, „In absolute zin lukt het misschien wel om meer vrou wen aan te trekken. Maar aan gezien de groep hoger ge schoolden in totaal groeit, neemt het aandeel van de vrouwen niet toe". En in die groep zitten nauwelijks vrou wen die bij de banken begon nen zijn in lagere functies. Tij dens: „Je komt vrijwel geen directeuren of kantoorbeheer ders meer tegen die begonnen zijn als baliemedewerker. Aan dergelijke functies worden steeds hogere scholingseisen gesteld. Van het traditionele beeld van een 'levenslange carrière bij de bank' is niet veel meer over". Fuikafdelingen In de banken zijn, wat Tijdens noemt, fuikafdelingen ont staan. Eenmaal op zo'n afde ling terechtgekomen, is ont snappen uitgesloten. „Er is een sterke scheiding tussen de af delingen. Ze werken soms vol ledig langs elkaar heen. Ster ker nog, het komt voor dat ze niet van eikaars bestaan we ten. De afdelingen waar het lager geschoolde werk is ge concentreerd, hebben ook een duidelijk negatief stempel. Daar wordt dus ook geen per soneel geworven. Juist op de afdelingen die zo'n etiket heb ben, werken de meeste vrou- „Het opleidingsniveau bepaalt de mogelijkheden voor een loopbaan. Ervaring wordt veel minder gewaardeerd dan in het verleden. Dit blijkt ook uit het nieuwe functiewaarde ringssysteem dat de banken hanteren. Baliemedewerkers hebben bijvoorbeeld een havo- of vwo-diploma. Ze komen niet in aanmerking voor lei dinggevende posities, omdat daar al gauw een heao-oplei- ding voor geëist wordt", aldus Tijdens. Vooroordelen Maar de tien procent manne lijke baliemedewerkers heb ben evenzeer te weinig oplei ding. Is het dan nog wel een exclusief vrouwenprobleem? Tijdens vindt van wel. Want afgezien van de scholing, spe len ook vooroordelen een rol. „Mannen, ook op dat niveau, worden door hun chefs veel meer gestimuleerd door te stu deren. Ze worden ook eerder gewezen op vrijkomende func ties en krijgen meer hulp bij interne sollicitaties. Dat zijn van die kleine, psychologische dingen, waar je moeilijk greep op kan krijgen". Een groter aantal vrouwen in lagere functies brengt met zich mee dat hun gemiddeld uur loon ook aanmerkelijk lager is dan dat van mannen. Zestig procent zelfs, zo heeft Tijdens berekend. „Ongelijke betaling voor gelijkwaardige functies komt niet voor. Dat is wette lijk ook niet toegestaan, maar het verschil in vooropleidin gen in het bankwezen is groter dan gemiddeld. En dan is het niet zo, dat de vrouwen zo weinig verdienen. Nee, de mannen verdienen juist erg veel. Het bankwezen is op één na de best betalende bedrijfs tak". Geen onderzoek zonder aanbe velingen. Op basis van haar onderzoek adviseert Tijdens de banken om voor elk functieni veau een streefcijfer te bepa len voor het aantal vrouwen. „Daarbij moet je niet meteen praten over vijftig procent. Want dat is niet realistisch, waardoor je niet serieus geno men wordt. De streefcijfers en termijnen, bijvoorbeeld verho ging met de helft in drie jaar, moeten in overleg met de on dernemingsraden vastgesteld worden". Verouderd Aan de ABN is die aanbeve ling niet besteed. De bank is niet bijster onder de indruk geraakt van Tijdens' onder zoek. „De gegevens waarop het onderzoek is gebaseerd, moeten al minstens vier jaar oud zijn", zegt woordvoerster Vogelenzang. Vervolgens ci teert ze het jaarverslag over 1988, waarin de geringe door stroming en grote verloop van vrouwen als problematisch worden beoordeeld. Het ABN- bestuur verwacht, zo blijkt uit het jaarverslag, dat de kwali teit en kwantiteit van het per soneelsbestand daar op den duur onder gaan lijden. Tussen een constatering in een jaarverslag en de werkelijk heid ligt echter nog een we reld van verschil, beseft ook Vogelenzang. „Toch is er al veel gebeurd in de afgelopen jaren. In de functioneringsge sprekken wordt veel aandacht geschonken aan de ervaringen van vrouwen in lagere func ties. En in het verlengde daar van ook aan hun wensen". De situatie bij de Rabobank Nederland lijkt nog wel aan te sluiten bij Tijdens' constaterin gen. Volgens woordvoerder Dos voert zijn bank geen spe cifiek beleid om vrouwen in hogere functies te krijgen. „We kunnen natuurlijk niet verhelen dat zij minder goed vertegenwoordigd zijn. En de opvatting leeft ook dat die si tuatie geen continuïteit ver dient. Maar het selectiecriteri um is in de allereerste plaats: geschiktheid. Dat speelt ook een centrale rol in de planning van een loopbaan". FRANS BOSSCHER Nieuwe gids over recreatie en vrije tijd in Zuid-Holland DEN HAAG In Zuid-Hol land zijn tal van recreatiege bieden, stadsparken, stranden, landgoederen, natuurterreinen en duingebieden Delta-wate- ren, plassengebieden, recrea tievaarwegen, maar ook uitge strekte agrarische gebieden completeren het beeld. Over de mogelijkheden voor een dagje uit, een weekend kam peren of voor een langere va kantie heeft de provincie de gids „Recreatie en vrije tijd in Zuid-Holland" uitgebracht. In het midden staat een recreatie- kaart waarop alle gebieden zijn terug te vinden. De gids is gratis verkrijgbaar bij de Zuid hollandse VVV-kantoren, ge meentehuizen en bibliotheken, de provinciale recreatiebus en bij het bureau voorlichting van de provincie, Konjngska- de 1, Den Haag. Drukte bij Poelhuys LISSE Het nieuwe Poel huys in Lisse krijgt 40.000 gul den van het Koningin Juliana- fonds. Dat maakte de voorzit ter van de Stichting 't Poel huys dit weekeinde bekend. Het Poelhuys kan met dit geld activiteiten ondernemen. Af gelopen zaterdag hield het nieuwe Poelhuys in Lisse open huis. Veel Hssers kwamen naar de Poelpolder om het nieuwe sociaal culturele cen trum van binnen en van bui ten te bekijken. Van alle kan ten werd lovend gesproken over het nieuwe gemeen schapscentrum waar, volgens velen, Lisse al lange tijd be hoefte aan heeft. BEDRIJFSIMPERIAALS ALS WARME BROODJES OVER DE TOONBANK DEN HAAG Het gaat Hans Mouton, eigenaar van King Ping, voor de wind. Mouton, die aan de Haagse Kerketuinen een zaak in bedrijfsimperiaals drijft, denkt zelfs aan uit breiding. Een pand van zijn oude buurman in de Mangaanstraat heeft hij onlangs daarvoor al aan gekocht. En dat allemaal door het imperiaal, door King Ping op maat ge maakt voor bedrijfswa gens. De naam King Pmg is pas ove rigens pas van de laatste jaren, maar die van Mouton dateert al van 1947. Vader Freek Mouton begon toen in een poortje op de Rijswijkseweg, vlak bij Van Gend en Loos, een metaalfabriekje Eigenlijk noodgedwongen, omdat hij bij zijn vorige werkgever wegens reuma moest vertrekken. En er moest toch brood op de plank komen. Vijf jaar later verhuisde het eenmansbedrijfje van de Rijs- wijkseweg naar de Van Ra- vensteijnstraat. Daar vestigde Freek Mouton al snel naam als „De Smid". Een gouden vondst was destijds het ver vaardigen van metalen kerst boomstandaards. Hij verkocht er liefst 55.000 stuks van, maar twee jaar later kwam er vrij abrupt een einde aan die han del. Elders werden de stand aards van plastic gemaakt en beter verkocht. In 1978 werd het bedrijf door zoon Hans overgenomen. Voor die tijd maakte men allerlei soorten imperiaals, maar Hans legde zich al snel toe op het vervaardigen van bedrijfsim periaals. Voor elke auto werd de gewenste maat geleverd en dat bleek een gat in de markt. De imperiaals zijn stuk voor stuk handwerk en van hoge kwaliteit. Aanvankelijk draaide King Ping op drie man personeel, maar inmiddels heeft eigenaar Mouton negen man in dienst. Personeelsuitbreiding is bin nen niet al te lange tijd te ver wachten. Uniek „Wij zijn een uniëk bedrijf", zegt Hans Mouton. „Natuurlijk zijn er nog meer bedrijven in deze branche, maar nergens in Nederland worden voor bedrijfsauto's im periaals op maat gemaakt. Wij vonden het gat in de markt en King Ping sprong daarin. Wij leveren aan defensie, rijks-en gemeentepolitie, automobiel Centrale, Rijksinkoopburo, KLM, PTT, Rijkswaterstraat, Kon. Marechaussee, vele brandweerkorpsen en natuur lijk aan talloze particuliere be drijven". Sinds februari 1987 is King Ping gevestigd aan de Kerke tuinen. Op 3 december 1987 werd het bedrijf getroffen door een grote brand, die was veroorzaakt door kortsluiting. De bedrijfsruimte ging voor tachtig procent verloren. Maar Hans Mouton liet zich niet uit het veld slaan. Vlak tegenover zijn bedrijf zette hij een nood loods neer. „Het was gewoon even terug naar af, maar hoe wel moeizaam, ging de pro- duktie gewoon door. Drie maanden later op 15 maart 1988 trokken we alweer in het opgebouwde pand. Alles stond er weer keurig bij". Op het ogenblik maakt King Ping zo'n 60 imperiaals per week. Van groot naar klein en geheel naar de wens van de klant. „Aan de imperiaals zit soms veel werk. Voor sommi ge exemplaren hebben we twee dagen per stuk nodig. In Nederland hebben wij zo'n zestig procent van het markt aandeel. Werden de werk zaamheden vroeger in de Van der Neerstraat verricht op 350 vierkante meter, binnenkort hebben we een ruimte die vijf keer zo groot is tot onze be schikking. Dat is nodig, want ik ben er van overtuigd dat we het, als straks in 1992 de gren zen opengaan, bijna niet meer aankunnen. Ik zie erg veel in de Belgische markt. Wij heb ben verkoopunten door heel Nederland. Ik denk wel eens: dat had vader Mouton nog eens moeten meemaken. Waar we overigens ook van, meepro fiteren is de aanbiedingen van automobielbedrijven, die hun klanten een gratis imperiaal geven bij aankoop van een nieuwe auto". Hans Mouton is een beschei den man. Tot nu toe groeide zijn bedrijf King Ping sneller dat hij zelf verwachtte. „Ik kan nu wel zeggen: binnen twee jaar hebben we drie man personeel nodig, maar in de praktijk blijkt dat altijd meer te zijn. Het gaat altijd harder dan ik zelf denk, zeker omdat altijd een beetje te voorzichtig ben. Dat het zo goed zou gaan lopen, toen we uit de Van der Neerstraat vertrokken naar Kerketuinen had ik nooit ge dacht. Het was uiteindelijk een groot avontuur. Veel heb ik te danken aan Ronteltap advi seurs BV, daar heeft men mij met raad en daad bijgestaan. Op hun advies heb ik ook de grote stap genomen en ik heb er geen moment spijt van ge had. Ik ben echt geen gokker in mijn leven, maar volgens Ronteltap zat er een grote toe komst in King Ping. Dat bleek dus zo te zijn". ARTHUR VAN RIJSWIJK Sleutelbeenbreuk bij botsing NOORDWIJK Een 32-jari- ge wielrenner uit Leidschen- dam is zaterdag met hoofd wonden en een sleutelbeen breuk naar het AZL vervoerd. De man reed rond twaalf uur op het fietspad tussen Noord- wijk en Katwijk. Hij kwam daar in botsing met een andere wielrenner. Horloges gestolen LEIDSCHENDAM Bij een inbraak in winkelcentrum Leidschenhage in Leidschen- dam zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag verschillende horloges gestolen. Dieven ver nielden de glazen toegangs deur van de V&D De politie was snel ter plaatse en door zocht met een hond het pand. De dader werd echter niet ge vonden. Speeltuintje aan Buitenweg geopend RIJPWETERING Het speeltuintje aan de Buitenweg in Rijpwetering is gisteren feestelijk geopend. De opening werd verricht door de jarige Nick Bouwmeester en de oud ste inwoner van Rijpwetering, mevrouw M. van der Poel. Zij knipten samen een oranje lint door. Mevrouw Van der Poel deed nog een dringend ver zoek op de oudere jeugd om de springveren te ontzien en de klimrekken te gebruiken. Voor de kinderen was er limo nade. snoep en een cadeau. Theo Otto van de huurdersbe langenvereniging, de grote man achter het speeltuintje, nam gisteren afscheid. Zijn werk in de vereniging wordt overgenomen door Harrie Op dam. Autoruiten ingeslagen ALPHEN AAN DEN RIJN De ruiten van zes personenau to's die geparkeerd stonden bij het Alphense NS-station ble ken zondagmorgen ingeslagen. Uit de auto's was geluidsppa- ratuur gestolen. In de Prins Hendrikstraat bleek zondag morgen van een groot aantal auto's de derde of vijfde deur wagenwijd open te staan. De auto's waren doorzocht maar niets was meegenomen. Fietser breekt been LISSE Een 32-jarige fietser uit Lisse heeft gisteravond zijn been gebroken nadat hij over een vluchtheuvel was geval len. De man reed op het fiets pad langs de Ruishornlaan en werd afgeleid door een claxon nerende automobilist. Hij keek om en reed vervolgens tegen de vluchtheuvel op. Het slachtoffer kwam ongelukkig ten val. De Lisser is overge bracht naar het Spaarne Zie kenhuis in Heemstede. Sieraden ontvreemd OEGSTGEEST Bij een in braak in een woning aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest is vannacht een flink bedrag aan geld een een groot aantal sie raden ontvreemd. Dieven kwamen de woning binnen door het forceren van de keu kendeur. Daarna werden ver schillende vertrekken in de woning doorzocht. De waarde van de gestolen sieraden is nog niet bekend. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10