Vakbond voorzichtig met reactie overname Zegwaard Patiënten spannen kort geding tegen bonden en VVIO aan [aren verkeerd geteld bij onderzoek minoxidil „Afspraken rond euthanasie kunnen verwarring zaaien Gedetineerden voorbereid op vrijlating IIMJNENLAND CcidócSomcwit ZATERDAG 29 APRIL 1989 PAGINA 3 ropees geld voor ierlandse visserij 1sel Nederland krijgt een bedrag van 0 gulden van de EG voor zijn visserijsector. 0 gulden daarvan moet ons land gebruiken steun aan de ontwikkeling van viskwekerij- je resterende 70.500 gulden zijn bedoeld als voor de modernisering van de vloot. Het om 8eld ter beschikking te stellen is af- jtig van de EG- commissie. Een woordvoer- Tan de Commissie maakte gisteren bekend voor de Europese visserijsector in totaal van ruim 133 miljoen gulden beschik- gsdiijjs gesteld. Met de nu verstrekte 133 miljoen schlin worden in elf EG-lidstatep (Luxemburg M geen geld) 549 projecten gesteund. Dat is geen derde van alle aanvragen. In totaal len de elf landen 1.757 verzoeken om steun an. Met die verzoeken was een bedrag van ;cj 895 miljoen gulden gemoeid. Wapenarsenaal en munitie aangetroffen ALKMAAR De rijkspolitie in Alk maar heeft gisteren in twee vrachtwa gencontainers zware vuurwapens en een grote hoeveelheid munitie aange troffen. Donderdag was al een arrestatie verricht. De 36-jarige H. D. uit Lutje winkel wordt verdacht van invoer van vuurwapens en munitie uit Amerika en illegale verkoop daarvan in Nederland. De politie vermoedt dat de opvallend zware wapens mogelijk jarenlang tegen betaling van vele duizenden guldens hun weg vonden naar Nederlandse cri minelen. De verdachte is clubkampioen van een schietvereniging in Heiloo. De politie gaat er voorshands van uit dat D. alleen handelde en geen mededaders had. Verkeersvliegers zijn ingenomen met keuze van KLM SCHIPHOL De Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) is ingenomen met de keuze van vliegtuigen ter ver vanging en aanvulling van de vloot die de KLM donderdag heeft bekendgemaakt. Dit heeft de president van de VNV, Tj. Duursma, gisteren meegedeeld. De KLM liet donderdag weten de vijf DC-10 vliegtuigen te zullen vervangen door vliegtuigen van het type Boeing-747-400. De VNV is vooral blij dat de KLM klaar blijkelijk geen tweemotorige vliegtuigen wil inzetten op lange afstandsroutes. V1ët ide art rijden ïervordt in 1992 g «iel moeilijker 1 HAAG Het wordt [af 1992 uiterst moeilijk zonder het betalen motorrijtuigenbelas- ijksk jn een auto of op een !™J°r ronc* te rijden. Het "linet heeft gisteren be en over ruim twee jaar nieuw belastingsys- voor auto- en motor- in te voeren Irdoor het zwart rijden verwachting sterk [verminderen, is de bedoeling dat de ei- ïr van een nieuw of ge- ,t motorvoertuig bij de lag van een op zijn gesteld kentekenbewijs latisch aangifte doet voor lotorrijtuigenbelasting. De luterbestanden van de lienst voor het Wegver- (waar de kentekens gere- ierd staan) en het Cen- Bureau Motorrijtuigenbe lg worden daartoe aan el- gekoppeld. Na de eerste 'ifte blijft de eigenaar van [voertuig regelmatig belas- ïanslagen krijgen iw in het systeem is ook ide belasting betaald moet len ongeacht het feit of het voertuig gebruikt of Momenteel is het nog zo voor auto's of motoren mee niet op de openbare in wordt gereden géén irrijtuigenbelasting be te worden betaald, maakt het 'houder- ip' tfan een motorvoertuig and al belastingplichtig. Er dan echter geen belasting behoeven te worden be- voor aanhangwagens van j luer dan 750 kg, caravans, r^hpeerwagens en auto's die bijier zijn dan 20 jaar. Bussen vrachtwagens zullen onder oude systeem van motor- jiigenbelasting blijven val- J hetgeen dus inhoudt dat /an (jen belasting wordt gehe- gt als ze daadwerkelijk ge- begilikt worden. slecH zwaarder examen "^-instructeurs 'Hen® HAAG Rij-in- v^cteurs zullen binnen- flfrt een zwaarder exa- Hl moeten afleggen om te kunnen wor- verklaard tot het ge- ^Hi van rijlessen. Boven- Hin zal het diploma maar n geldigheidsduur krij- ■lidden van vier jaar. verstrijken daarvan rij-instructeur een afleggen om aan te tonen hij of zij nog steeds vakbe- aam is. Wie zakt, krijgt bin- een half jaar een herkan- kabinet heeft gisteren op irstel van minister Smit- hiertoe besloten. De imens-nieuwe-stijl en de zullen worden afgenomen ir een centraal examen-in- lut. Het kabinet heeft hier- de stichting VAM in Voor- joten op het oog. In de ver arde examens zal onder het theorie-onderwijs sterker accent krijgen, ikomende rij-instriucteurs llen er bijvoorbeeld beter op 'den getraind om aan groe- theorie-onderwijs te ge- DEN HAAG Voordat een officiële reactie wordt gegeven, wil de FNV zich eerst verdiepen in de be weegredenen van het af valverwerkingsbedrijf Browning Ferris Indus tries (BFI) dat Zegwaard in Delft wil overnemen. Vorig jaar, toen BFI de firma Troost Pernis wilde overnemen, kenschetste de FNV het bedrijf als een onbetrouwbare koper. Uit de Amerikaanse vakpers blijkt dat het bedrijf in de VS herhaaldelijk voor de rechter is gedaagd. Vorig jaar heeft BFI gepro beerd Troost Pernis in Spijke- nisse over te nemen. De vak bonden spraken de vrees uit dat het bedrijf alleen geïnte resseerd was in bepaalde acti viteiten van Troost en dat ver liesgevende onderdelen afge stoten zouden worden. De koop ging uiteindelijk niet door. Het Amerikaanse moederbe drijf (Browning Ferris Indus tries Inc.) is met een winst van bijna een half miljard gulden (in 1988) een van de twee grootste afvaltransportbedrij- ven van Verenigde Staten. Een brandschoon verleden heeft BFI daar niet. Zo maakt de Wall Street Journal van 29 april 1987 er melding van dat BFI beschuldigd is van over- Een deel van het wagenpark van Zegwaard in Delft. Gisteren werd bekend dat Browning Ferris Industries het bedrijf wil overnemen. foto: cees verkerk tredingen, begaan bij een af valverwerkingsbedrijf in Louisana. Herhaaldelijk zou BFI wetten op de verwerking van schadelijk afval hebben geschonden. Het bedrijf zou een explosie en een brand hebben veroorzaakt door op niet toelaatbare wijze afval- soorten te hebben gemengd. BFI zou niet hebben nagegaan wat precies de samenstelling van het afval was. Bovendien was de administratie niet in orde, ontbrak een rampenplan en waren medewerkers onvol doende opgeleid. Het blad Chemical Marketing Reporter berichtte in oktober dat het bedrijf de staat Georgia 45 procent te veel BFI zou de lijst op oneerlijke wijze hebben verkregen. voor geleverde diensten in re- De overname is voor de FNV kening heeft gebracht. Niet al leen BFI, maar ook enkele an dere grote afvalverwerkings bedrijven waren bij die affaire betrokken. In maart van dit jaar, zo schrijft ten slotte de Business Journal, werd BFI aangeklaagd door naaste con current Waste Management. Het bedrijf had oneerlijke con currentie gepleegd, zo werd gezegd. Uiteindelijk gebood de rechter dat BFI voortaan slechts gedeeltelijk gebruik mag maken van een „cliënten- lijst" van Waste Management. nog tamelijk vers. Woordvoer der H. Ter Halle van de Ver- voersbond FNV: „Hoe de za ken liggen, valt niet te zeggen. Wij zijn opppervlakkig geïn formeerd door een brief over de overnameplannen, die wij onder embargo hebben gekre gen. Het was de bedoeling dat er geen ruchtbaarheid aan werd gegeven tot Zegwaard en BFI volgende week met een perscommuniqué zouden ko men. Het overleg van de FNV met beide bedrijven wordt dinsdag gevoerd. Tot dan wil len wij met reacties niet op de zaken vooruitlopen. We moeten eerst inzicht krijgen in de beweegredenen van BFI, in de werkgelegenheidsaspecten en in het te voeren arbeids voorwaardenbeleid". Het ligt volgens Ter Halle „misschien voor de hand" de overname in verband te bren gen met het milieuschandaal waar Zegwaard volgens justi tie bij betrokken is, „maar dat zijn nu nog speculaties, waar de vakbond zich niet over hoort uit te laten". Het personeel van Zegwaard is overvallen door de uitgelekte berichten. T. van der Giessen namens de werknemers: „De eerste reactie was: jammer, dat zo'n goed bedrijf zijn eigen ge zicht moet verliezen. Maar na gezond nadenken is iedereen er wel van overtuigd dat we blij moeten zijn, want zonder BFI hadden we binnen drie maanden op straat gestaan. Zegwaard heeft voor miljoe nen geld tegoed van klanten, maar de werkbonnen zijn in beslag genomen en liggen op het ministerie van VROM. Het bedrijf kan dus geen geld in nen en de banken geven geen krediet. BFI is kapitaalkrach tig genoeg om dat probleem op te vangen. BFI heeft al het grote reinigingsbedijf Spitman en dertig kleine ondernemin gen overgenomen. Behoud van werkgelegenheid staat voor ons voorop. Beter doorgaan onder een andere naam dan helemaal geen WIM BUNSCHOTEN Met een hek probeerden agenten gisteren op het Binnenhof de boeren tegen te houden, foto: anp Boeren nagelen petitie aan deur van Binnenhof DEN HAAG Ongeveer 150 boze akkerbouwers hebben gisteren een petitie aan de deur van de Treveszaal op het Binnenhof genageld. In de Treveszaal vergaderde het ka binet; premier Lubbers wei gerde de petitie in ontvangst te nemen. De boeren waren met 25 tractoren vanuit het noor den van Nederland en Zeeland naar Den Haag gekomen om weer aandacht te vragen voor hun financiële problemen. Zij eisen ondermeer dat het kabi net hun te hulp komt bij het investeren. Toen Lubbers na herhaaldelijk aandringen bleef weigeren de petitie in ont vangst te nemen, werden de „stellingen" na enig duw- en trekwerk op de deur gespij kerd. Ook op de deur van het parlement werd een exem plaar genageld. De akkerbou wers waren uiterst verbolgen en teleurgesteld dat premier Lubbers weigerde de open brief in ontvangst te nemen. Voorzitter H. van der Maas van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij gaat er van uit dat de akkerbouwers binnen kort opnieuw naar Den Haag zullen komen. {RECHT Het middel mi- fxidil biedt kale mensen Jén hoop. Eerder gemelde re- tJtaten zijn waarschijnlijk toe schrijven aan een verkeerde ^inier van haren tellen. Twee sfidartsen, dr. A.C. de Groot t Den Bosch en prof. dr. P.J. Jater uit Groningen, zeggen cl deze week in het Neder- Jnds Tijdschrift voor Genees kunde. Zelf schatten ze twee jaar geleden op basis van tot dan toe gepubliceerde studies dat tien procent van alle kale mannen een „cosmetisch aan vaardbare" mate van haar groei kon verwachten. Up john, de fabrikant van het middel, houdt het nu op acht procent. Een opmerkelijke en onverklaarde bevinding bij alle studies was dat mensen die met een placebo (nepmid del) werden behandeld meer haren kregen. De Groot en Nater denken nu te weten hoe dat komt. De on derzoeken telden de haren met behulp van een verlicht vergrootglas. Dat gebeurde door een ervaren en een oner varen „teller". De Groot en Nater concluderen dat het op zicht tellen een onbetrouwbare methode is. De toeneming van het aantal haren in eerdere studies, bij de met minoxidil behandelde groep zowel als in de placebogroep, kan volgens hen het gevolg zijn geweest van de toenemende „tel-erva- ring" van de onderzoekers. )e knollen Têaten ue mfl. oueöconMeAD T~ Docojwxekj, kwsêsew. hoe oud is Strenge regels voor jet-ski's DEN HAAG Waterscooters of jet-ski's zullen voortaan worden beschouwd als snelle motorboten. Zij zullen dan ook vallen onder de strenge regels die voor dergelijke motorboten gelden, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Alle jet-ski's in Nederland moeten worden geregistreerd en worden voor zien van een 'dodemansknop'. Gebruikers van dergelijke wa tervoertuigen dienen ook een zwemvest te dragen. DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie is niet van zins een einde te maken aan bestaande plaatselijke contacten over euthanasie tussen artsen en officieren van justitie. Daarbij kan het openbaar ministerie een uitleg ge ven van wat geldend recht is. Wel is Korthals Altes zich ervan bewust dat als artsen dat „eutha- nasieprotocollen" noemen dit misverstanden kan op wekken. De bewindsman zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schutte (GPV). Schutte had het gevoel dat het openbaar ministerie de opvattingen van de minister over euthanasie naast zich neerlegt. De opmerking van een Haagse advocaat-generaal in een televisie-uitzending van de EO, waarin gezegd werd dat het OM nog altijd betrok ken is bij de toepassing van de euthanasieprotocollen, vond Schutte haaks staan op eerdere uitlatingen van de bewinds man Hij wilde dat nu „metter daad een einde zou komen aan dit soort praktijken". Korthals Altes zegt in zijn ant woord dat er geen ruimte is voor formele medewerking van het OM aan euthanasie protocollen, zolang er nog geen andere euthanasiewet is. In het gewraakte interview had de advocaat-generaal, al dus Korthals Altes, duidelijk willen maken dat er geen lan delijke afspraken voor mel ding zijn, maar dat hij voor zichtige informele lokale af spraken niet uitsloot. Daarbij wees hij volgens de bewindsman uitdrukkelijk op het feit dat er geen afspraken over al dan niet vervolgen kunnen worden gemaakt en dat de strafbaarheid van eu thanasie overeind blijft. Het openbaar ministerie mag van de minister desgevraagd zijn beleid toelichten aan art sen. Dat is in de euthanasie kwestie gebaseerd op de wet en op de uitleg in de recht spraak, met de eisen die de rechter stelt aan een gegrond beroep op overmacht. Minister Korthals Altes van justitie. foto: dijkstra Willem Drees beurs voor historicus Perry AMSTERDAM Het bestuur van de PvdA heeft de eerste Wil lem Drees beurs toegekend aan de historicus J. Perry. De beurs wordt op 1 mei op het internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis in de hoofdstad aan Perry uitgereikt door partijvoorzit ter M. Sint. Het PvdA-partijbestuur heeft de beurs in 1986 in het leven geroepen als blijk van erkentelijkheid voor de sociaal-de mocratisch staatsman. De PvdA stelt met de beurs eens in de vier jaar een geldbedrag van 7.500 gulden ter beschikking van het stichtingsbestuur van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam. De beurs is bedoeld voor onderzoek en studie over de geschiedenis van het democratisch socialisme. met beide bedrijven wordt helemaal geen naam". Geschiedenis in Amsterdam. De beurs is bedoeld voor onderzoe dinsdag gevoerd. Tot dan wil- WIM BUNSCHOTEN en studie over de geschiedenis van het democratisch socialisme Ret Landelijk vaardbare verscherping" van vakbonden (AbvaKabo. CFO, maar zegt tegel UTRECHT Het Landelijk Patiënten/Consumenten Plat form (LPCP) heeft gisteren de vakbonden in de gezondheids zorg en de actiegroep Verple- genden en Verzorgenden in Opstand (VVIO) in kort ge ding gedagvaard. Het Platform eist heropening van de cao-onderhandelingen in het ziekenhuiswezen en be ëindiging van acties die de be langen van patiënten schaden. De bestuursleden van de LPCP hebben „een onaan vaardbare verscherping" van de acties geconstateerd, „waar bij patiënten daadwerkelijk schade wordt berokkend". Het LPCP heeft gisteren ook een brief geschreven aan mi nister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid en staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Daarin vraagt het Platform de be windslieden met nieuwe voor stellen te komen om de pat stelling die in het ziekenhuis wezen is ontstaan te doorbre ken. De vier samenwerkende vakbonden (AbvaKabo, CFO, GOB en FHZ) zijn teleurge steld over het geding, maar zien de uitspraak „met het no dige vertrouwen" tegemoet. Bij de acties is immers grote zorgvuldigheid betracht. Klachten zijn de bonden niet bekend, ook niet uit het over leg dat ze regelmatig met het Landelijk Patiënten /Consu menten Platform hebben ge had. Ook de categorale vak bond NMV, die met meer met de andere bonden samen werkt, betreurt het geding. maar zegt tegelijk verheugd te zijn dat het platform in de brief aan staatssecretaris Dees sympathie betuigt met de eisen van verpleegkundigen en ver zorgenden. „De NMV hoopt dat de dagvaarding door het LP/CP druk zal uitoefenen op partijen om actie te onderne men om uit de impasse te ko men", aldus een uitgegeven verklaring. Het geding dient waarschijnlijk voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Een datum is nog niet vastgesteld. Buttonboss Het opschrift van een button doet prins Bernhard in lachen uitbarsten. De prins bezocht gisteren het bedrijf van de Enschedese buttonboss Henk Brusse. Als tegenpres tatie schonk Brusse de prins een paar duizend buttons voor verspreiding onder de Afrikaanse jeugd ter be scherming van de neushoorn. foto: anp ROTTERDAM Tien gede tineerden, die aan de laat ste zes weken van hun straf bezig zijn, bewonen vanaf maandag overdag een dienstwoning van jus titie aan de Noordsingel in Rotterdam. In dit pand naast het Rotterdamse huis van bewaring zullen zij door een staf van des kundigen worden bege leid en worden voorbe reid op hun terugkeer in de maatschappij. Of de opzet werkt en de ex-ge detineerde na een intensief programma beter in staat is zich in de maatschappij te handhaven, hangt voor een belangrijk deel af van de wijze waarop diezelfde maatschappij op deze vorm van detentie zal reageren, zei directeur-gene raal jeugdbescherming en de- linquentenzorg mr. H.B. Gre- ven gisteren bij de ingebruik stelling van de inrichting. Ondanks het feit dat de deel nemers aan het experiment aan het eind van hun werkdag naar huis mogen en ook de weekeinden vrij zijn, blijft de dagdetentie een vorm van vrijheidsbeneming, benadruk te Prof. rs. J. Tulkens, de be denker van het experiment. De grote vraag- is dan ook of de gedetineerde die tenminste een gevangenisstraf van acht maanden achter de rug heeft, wil hij voor de dagdetentie in aanmerking komen, de be trekkelijke vrijheid van de nieuwe inrichting aankan. De geselecteerde gedetineer den moeten binnen een half uur reizen van de inrichting wonen en zich op werkdagen s morgens melden. Zodra een deelnemer niet op komt da gen. wordt hij teruggeplaatst naar een gewone inrichting om de rest van zijn straf uit te zitten. Het experiment met dagdeten tie komt voort uit het streven van justitie om het isolerend karakter van de gevangenis straf terug te dringen en ook iets toe te voegen aan die straf. De open inrichting waarin de gedetineerde nu aan het eind van zijn straf terecht komt, biedt volgens prof. Tulkens onvoldoende overbrugging naar de samenleving, omdat de gedetineerde alleen de weekeinden thuis doorbrengt. I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3