De gekozen dictatuur Frustrerende strijd tegen drugs in gevangenis p 1 final Ie ZATERDAG 29 APRIL 19 89 PAGINA LONDEN - Premier Margaret Thatcher (63) van Groot-Brittannië is aanstaande donderdag precies tien jaar aan het bewind. Dit heuglijke feit wordt door de Britten niet uitbundig gevierd. Ejun controversiële premier is trouwens van plan op 4 mei gewoon door te werken. Volgens degenen die haar bewonderen vertoont de IJzeren Dame na tien jaar intensieve politieke dienst geen enkel te ken van metaalmoeheid of roest. Voor Margaret Thatcher is dit eerste decen nium als premier eigenlijk niets bijzon ders. Ze wil nog een poosje aanblijven om in haar land het record te breken. Dat staat op naam van de negentiende- eeuwse Lord Liverpool. Die hield het vijftien jaar uit als minister-president. Een verblijf van ten minste vijftien jaar in haar Londense ambtswoning, Dow ning Street 10, is dan ook de grootste ambitie van de Britse bewindsvrouw. „Ik heb nog zoveel te doen", zegt ze. Bo venaan het lijstje van de dingen die ze wil verwezenlijken staat het vaste voor nemen „het socialisme definitief te kra ken". Thatcher vindt dat ze aardig op weg is die doelstelling te bereiken. „We zijn er haast", zegt ze. „Nog een paar jaartjes en Labour krijgt de genadeslag. Tijdens de volgende parlementsverkie zingen zul je zien dat mijn woorden be waarheid worden". Waarom dan in afwachting daarvan geen feest op 4 mei? Tien jaar premier is toch niet niks? Of krioelt het in haar on middellijke omgeving van dames en heren die veel liever zouden hebben dat ze met pensioen ging? Margaret That cher heeft ministers die zelf ook niet meer zo jong zijn. Zolang zij aanblijft, zien die geen kans meer om het nog tot regeringsleider te brengen. Zelfs in Grantham wordt niet gefeest. Grantham ligt in het graafschap Lin colnshire. Dit onooglijke stadje is niet alleen de geboorteplaats van de wonder lijke Britse mathematicus en natuurkun dige Sir Isaac Newton (1642-1727), maar ook van Margaret Thatcher, geboren Roberts. Het marktplaatsje Grantham heeft 35.000 inwoners. Het werd ooit „de saaiste stad van Engeland" gedoopt. De Granthamieten vonden dit niet leuk. Ze zijn er nog steeds boos om. Zonder re den overigens, want het is bijvoorbeeld hun beroemde dochter Margaret Roberts aan te zien dat ze uit Engelands saaiste stadje komt. „Mrs. T", zoals ze in Enge land vaak wordt genoemd, is geen amu sante vrouw. Zelfs haar beste politieke vrienden beweren dat er geen beter slaapmiddel bestaat dan een uiteenzet ting door premier Thatcher. Kruidenier Margaret Roberts werd op 13 oktober 1925 in Grantham geboren boven een kleine kruidenierszaak, gelegen op de hoek van de North Parade en Broad Street. Een typisch Engels hoekhuisje waar je zo aan voorbij zou lopen als er (overigens pas sinds kort) geen gedenk plaat aan de gevel hing. De winkel is er trouwens al jaren weg. Vader Roberts, die ooit burgemeester (een erepostje, geen baan) van Grantham was, verkocht in 1959 zijn oude zaak voor 3500 pond. Sedertdien deed het geboortehuis van Margaret Roberts dienst als postkantoor, een winkel van rookwaren, een antiek zaak en een restaurant. Op een gegeven MARGARET THATCHER TIEN JAAR PREMIER De IJzeren Dame toen t nog geen last van metaalmoeheid of roest. moment was er sprake van dat het hoek huis zou worden afgebroken, maar het gemeentebestuur kwam net op tijd tot inkeer. Het geboortehuis van de Britse bewindsvrouw bestaat dus nog steeds, maar het heeft twee jaar leeggestaan. En nu heet het al weer twee en een half jaar Restaurant The Premier en sinds augus tus wordt het eethuisje geleid door Paul Nesbitt (37), een Yorkshireman, en zijn Franse echtgenote Monique. The Pre mier wordt nog geregeld bekogeld met rotte eieren (vooral het originele deel van de voorgevel, versierd met de woorden: „Roberts - levensmiddelen en kruidenierswaren). Er stopt wel eens een touringcar vol nieuwsgierige toeristen voor de deur. Die deur is een geslaagde nabootsing van de huisdeur van Numero 10 in Lon den. De touringcar loopt leeg; de toeris ten drommen samen op het trottoir en proberen door de ramen van The Pre mier te gluren. Zij willen per se de bin nenkant van Maggie's geboortehuis be kijken. Het restaurant zelf vinden ze te prijzig. Uiteindelijk wordt besloten dat ze hun sandwiches elders zullen nutti gen, waar de consumpties minder duur zijn. De Nesbitts hebben trouwens geen ge luk: voor hun initiatief om bij gelegen heid van Margaret Thatcher-Roberts tienjarige bewind een speciaal diner van vijf gangen te serveren tegen de redelijke prijs van 12,50 pond, bestaat maar wei nig plaatselijke belangstelling. The Pre mier biedt op 4 mei als hoofdgerecht aan: Supreme of Chicken Margaret (de Engelsen vergeten steevast het 'accent grave' aan te brengen op dat Franse woord), bereid met fijn gemalen hazel noot, cognac en citroen. Deze ingrediën ten worden allemaal beschouwd als tref fende symbolen van het politieke feest varken. Grantham is lang niet hoofdzakelijk re- gerings- en dus Thatcher-gezind. Het district Kesteven, waaronder het ressor teert, heeft tien conservatieve en acht so cialistische raadsleden. Zelfs de leden van Thatchers regeringspartij zullen het niet aandurven om donderdagavond luidruchtig te zingen en uitgelaten te dansen, want er zijn veel Granthamieten die Maggie's bloed wel kunnen drinken. Schommelingen De meeste inwoners geven grif toe dat onder Thatcher hun levensstandaard is verbeterd, maar het feit dat woningen onbetaalbaar zijn geworden en de rentes almaar stijgen, heeft veel ontevreden heid en wrevel veroorzaakt. Wat er ook mis gaat, het is allemaal de schuld van premier Thatcher. Zelfs minister van fi nanciën Nigel Lawson die toch ook een vinger in de pap heeft en dus net zo goed als zij verantwoordelijk kan wor den gesteld voor wat verkeerd uitkomt in de economie van Groot-Brittannië, wordt maar beschouwd als een van haar ondergeschikten. Margaret Thatcher is in haar eigen land veel minder populair dan men in het buitenland geneigd is te geloven. De bui tenlandse achting voor'de IJzeren Dame (die bijnaam heeft een typisch buiten lands karakter; in Groot-Brittannië wordt hij zelden gebruikt) is onderhevig aan verrassend grote schommelingen. De Amerikanen en Sovjet-president Gorbatsjov zijn gek op haar. Maar in de landen die door premier Thatcher laat dunkend „Europa" worden genoemd, ziet men het fenomeen-Thatcher in een heel ander daglicht. De Belgische pre mier Martens, om maar een voorbeeld te geven, vindt haar eigenlijk een erg vervelende vrouw. Volgens hem zou Thatcher een betere diplomaat zijn als ze geleerd had te leven met een coalitie kabinet. Maar zij heeft een grondige he kel aan coalities, zo vertelde Martens eens in een interview met de BBC. Daar komt natuurlijk bij dat Thatcher de eerste vrouwelijke premier in Europa is. Veel mannelijke ambtgenoten schijnt dat niet lekker te zitten. Vooral haar on middellijke conservatieve voorganger Edward Heath, vindt „Mrs. T" een vrouw van niks. De conservatieve partij was een typisch mannenwereldje voor dat Margaret Thatcher haar ging leiden. Zij verdrong ex-premier Heath, een vrij gezel die vond dat men hem had verra den en die er nog steeds niet in is ge slaagd het 'onrecht' dat hem toen werd aangedaan te verkroppen. Kiesstelsel In 1975 ging zij de partij leiden en op 4 mei 1979 werd zij door de Britse kiezers aan het bewind gebracht. De Britten hebben haar sedertdien al tweemaal 'her kozen': de eerste maal in juni 1983; de tweede keer in juni 1987. Haar laatste electorale overwinning bezorgde That cher een parlementaire meerderheid van 142 zetels. Wat betekent dat ze vrijwel altijd haar zin kan doordrijven. In dit verband is er een feit dat zeer tot nadenken stemt: Thatchers conservatie ve partij werd in 1987 beslist niet bij meerderheid van stemmen herkozen. Hier en daar leed zij grote verliezen, maar door het vreemde Britse kiesstelsel dat niet is gebaseerd op evenredige ver tegenwoordiging, kon Thatcher toch blij ven regeren. Het Thatcher-regime mag dus zonder overdrijving 'een gekozen dictatuur' worden genoemd. Trouwens, zelfs verschillende conservatieve politici noemen Thatcher achter haar rug 'de dictator'. Vrouwen Wie heeft Margaret Thatcher dan aan het bewind gebracht en wie houdt haar aan de macht? Gezegd wordt dat zij en de conservatieven hun overwinninj dc parlementsverkiezingen van 1 dankten aan dc vrouwen in Groot-F tannië. De Britse vrouw had meer l genoeg van de algehele malaise erf wantoestanden die schier onafgebrtf werden veroorzaakt door arbeidsconf ten en slap socialistisch beleid. Marg£ Thatcher zou de heren der schepping nen hoe het wel moest. Zij had de tijd mee. Ze kon de bonYt-\|r\< kraken omdat de vakbeweging lastj'Jr gon te krijgen van chronische bloeF- J moede. De toenemende werkloos! OLLg,' kostte de bonden honderdduizenden den. Er braken moeilijke jaren aan w; in de Britse industrie, overigens net als die van alle andere WesteuropP landen, opnieuw moest worden uitged en aangepast aan de eisen van het elf tronische tijdperk. Groot-Brittannië v te de uitwerking aan van een modernj ringsproces dat dringend nodig maar nog steeds niet is voltooid. De Falkland-oorlog barstte los en garet Thatcher deed onmiddellijk bijz] der krijgshaftig. Zij is een geboren p tieke comedienne; dc rol van Britse t logsleeuw beviel haar best en zij spee5 hem voortreffelijk. Thatcher trok strijde voor een afgelegen eilandengrff die Groot-Brittannië kort voor het i breken van dit conflict vrijwillig hebben overgeleverd aan de Argentijn De premier noemde haar Falkland-^ W11™ log „een principiële kwestie". v- D Er sneuvelden 255 Britse soldaten; ?C Voo anderen werden gewond. Aan Argentil. Pran se kant sneuvelden 652 soldaten, mLW Wo dan duizend raakten gewond, 11.lij krijg werden krijgsgevangen gemaakt en en per ging veel materieel verloren. Jan Mod; in Groot-Brittannië was met deze vic rie, die alweer had bewezen dat alles v)plossii Brits is toch het beste is, zodanig in,uzzel r wolken dat Margaret Thatcher en agmidt conservatieven in juni 1983 glansf werden herkozen. 'uzzelrf .EIDSE 'ostbus .Establishment <aam, Thatcher dankte haar derde electonlok'eU' overwinning (die van juni 1987) aan Britse establishment. Ze had inmiddg^—— de ruggegraat gebroken van vakbont^p^^ baas Arthur Scargill. leider van de Bri^jgjlj mijnwerkers. Ondanks de toenemenF li werkloosheid gaat het best in Groot-BiE== tannië, decreteerden de vertegenwoorip^^^ gers van het establishment; zo moet L blijven! En het Thatcher-bewind weS 1 fc-I nogmaals verlengd. j Sedertdien heeft dc Britse premiX/^ slechts één vijand niet kunnen verslas V1 de inflatie, die momenteel ongeveer ac procent bedraagt. Dit nadelige verschijn O - sel wordt veroorzaakt door het onruiCXCX. wekkend hoge en almaar toenemende t_ kprt op de handelsbalans. Er kan dPeëin niet worden gezegd dat alles gesmeei1)001" loopt in Thatcherland. Mercui Maar wijlen Harold MacMillan, een v^s van: Thatchers conservatieve voorgangermei ni= zei in de jaren zestig al: „Eigenlijk hogezien den de mensen van inflatie. Zij bevaZon. E de armen nog het beste, omdat die dawe pit meer pondjes op zak hebben. De rijkezeer hi van hun kant vinden inflatie een goedvroege zaak omdat zij in dergelijke omstandige zien heden grote winst kunnen maken op ddiezeli verkoop van hun waardevolle schilderiygj-j-g^ en. De enigen die mopperen over sti'sporeri gende inflatie zijn de gepensioneerden' *1 _i. Zo te zien hoeft „Mrs T" dus zelfs nifpiutp bang te wezen dat ze in de parlement! verkiezingen van 1991 of 1992 uit ht zadel zal worden gelicht. oe kl< ROGER SIMON:1?1 c" ring t( boven zon, ii Zon c ker o: beste omstr die pc de Zo smalli buurt maal Merci met VUGHT - Drugs spelen een be langrijke rol in de misdaadstatistie ken. Als er geen drugsverslaving bestond of als deze verslaving niet tot zoveel criminaliteit zou leiden, was de bouw van nieuwe gevange nissen wellicht niet nodig geweest en hadden in elk geval de bestaan de gevangenissen niet zo vol geze ten als nu. Drugs zetten ook een zwaar stempel op het leven binnen de gevangenismuren. De verslaafden die er binnenkomen wor den weliswaar in korte tijd 'drooggelegd', maar dat wil nog niet zeggen dat iedere gedetineerde drugsvrij is. Velen doen alle mogelijke moeite om aan hun gerief te blijven komen. Op duizend-en-een verschillende manieren worden drugs de gevangenissen binnengesmokkeld. Be zoekers, die je nu eenmaal niet volledig binnenstebuiten kunt keren, smokkelen vaak kleine hoeveelheden mee, bijvoor beeld in de hak van een schoen of in een dubbele bodem van een tasje. Soms worden de drugs in een goed dichtgeknoopt klein plastic zakje of in een condoom via de mond (bij een be- groetingskus bijvoorbeeld) op de gedeti neerde overgebracht, waarna de gevange ne het zakje doorslikt en alleen maar hoeft te wachten tot het de volgende dag zijn lichaam weer verlaat. Ook is het een poosje in de mode geweest om heroïne te verstoppen onder postzegels op een brief, maar daar wordt tegenwoordig in alle gevangenissen extra op gelet. Urinetest Er zijn gelukkig steeds meer goedwillen de gevangenen, die gedurende hun de tentie een poging Willen wagen definitief van hun verslaving af te komen. Voor hen zijn er sinds een paar jaar de zoge heten drugsvrije afdelingen, waar door middel van intensieve begeleiding en strenge controles de drugs buiten de deur worden gehouden. Ook niet-ver- slaafden kunnen op verzoek in een drugsvrije afdeling worden geplaatst. Dat gebeurt bijvoorbeeld als zij niet in de verleiding willen komen drugs te gaan gebruiken of als zij het in de spe ciale sfeer die junks onder elkaar creëren („ze praten vaak urenlang over niets an ders dan over hun behoefte aan een drugskick") niet kunnen uithouden. Het aantal drugsvrije afdelingen in onze ge vangenissen is echter nog erg klein, een regelrecht gevolg van nijpend gebrek aan geld en personeel. In november vorig jaar deed éen ander wapen in de strijd tegen de drugs zijn in trede in het gevangeniswezen: de ver plichte urinetest. Gevangenisdirecties mogen hun clièntèle geregeld aan een urinetest onderwerpen om na te gaan of zij al dan niet heroine, cocaïne, hasj of amfetaminepreparaten hebben gebruikt. Het is een vérgaande maatregel, waar in politieke en juridische kringen lang over is gediscussieerd. Maar de gevangenisdi recties zijn er zeer gelukkig mee. Voorlo pig worden (om financiële en organisato rische redenen) voornamelijk urinetests afgenomen bij personen die in drugsvrije afdelingen verblijven. Maar zodra er ten aanzien van andere gedetineerden ver moedens bestaan dat zij 'gebruikt' heb ben, moeten ook zij hun plasje inleve ren. Zegen „Die urinecontroles zijn een zegen", zegt Paul Koehorst, directeur van 'Nieuw Vosseveld' in Vught, een gevangenis complex waartoe een jeugdinrichting en een Huis van Bewaring behoren. „Ik wil daar overigens niet mee zeggen dat nu alle drugsproblemen bij ons zijn opgelost en dat iedereen hier volkomen clean rondloopt. Was het maar waar! Maar door die controles hebben we wèl meer greep gekregen op de gebruikers, vooral in de jeugdgevangenis. We hebben de za ken daar een stuk beter in de hand dan vroeger". „Laat ik onze jeugdinrichting als voor beeld nemen. Drie maal per week wordt van de twaalf jongens in de drugsvrije afdeling een urinemonster geanalyseerd. Als blijkt dat iemand drugs heeft ge bruikt, nemen we strafmaatregelen. Dat kan van allés zijn: opsluiting voor be paalde tijd in een speciale strafcel, een paar dagen binnen blijven in een gewone cel, niet mee mogen doen met sport of andere, ontspannende activiteiten, enzo voorts". „Anderzijds zien veel jongens een nega tieve uitslag van een urinetest als een schouderklopje en een stimulans om cle an te blijven. Daarom hebben we ook 'positieve sancties' ingesteld. Als een jongen zes weken clean is gebleven, mag hij wekelijks een uur extra bezoek heb ben. Is hij nog een maand langer drugs vrij dan mag hij zelfs één keer per veer tien dagen een baaidag opnemen, wat betekent dat hij dan niet hoeft te wer ken". Schaduwzijde Helaas hebben de urinetests niet alleen positieve kanten. De schaduwzijde is dat de controles schrikbarend duur zijn. Het analyseren van urinemonsters kost per week gemiddeld tachtig gulden per per soon. In de jeugdgevangenis van Nieuw Vosseveld betekent dit een kostenpost van minimaal duizend gulden per week. „Dat is op den duur niet vol te houden", zegt Koehorst spijtig. „Het ministerie van justitie heeft ons voor dit jaai 33.000 gulden gegeven om de laboratori umtests te betalen, terwijl we op z'n minst bijna het dubbele nodig hebben Kun je nagaan hoe krap we zitten. Uil de rest van m'n begroting kan ik ook nauwelijks meer een cent lospeuteren, want naar verwachting kom ik dit jaai bijna een miljoen te kort! We staan dus met de rug tegen de- muur. Noodge dwongen moeten we daarom overstap pen op minder regelmatige en meer steekproefsgewijze urinecontroles. We hebben daar het volgende op gevonden: we blijven in alle gevallen die we nood zakelijk vinden driemaal per week een urinemonster afnemen, maar we leveren niet meer alles bij het laboratorium in. Gokverslaafde Dat weten de jongens natuurlijk niet; die denken nog steeds dat elk plasje wordt gecontroleerd. Mooi toch? Zo proberen we de boel ondanks onze financiële han dicaps in de hand te blijven houden". De 250 mannelijke bewoners van de jeugdgevangenis in Nieuw Vosseveld zijn allemaal ouder dan 17 en jonger dan 24 jaar. Zeventig procent van hen was bij binnenkomst verslaafd aan drugs en/of alcohol. Bovendien heeft sinds kort een nieuw type verslaafde, namelijk de gokverslaafde, zijn intrede in Nieuw Vosseveld gedaan. Hoewel het er mo menteel nog maar een paar zijn, ver wacht de directie dat het aantal de ko mende jaren zal stijgen. Geprobeerd wordt om ook deze jongeren een specia le afkicktherapie te geven. Alle jongens van de Vughtse inrichting zitten een gevangenisstraf uit die va rieert van twee weken tot zes maanden. Voor velen was het niet de eerste keer dat ze in een jeugdgevangenis terecht kwamen. Ruim de helft is al eerder ba jesklant geweest. „Daar word je niet vrolijk van", geeft Koehorst toe. „Ons werk brengt dan ook veel frustratie met zich mee. Je probeert de jongens zo goed mogelijk op te van gen, op te voeden en van de drugs af te houden. Dat laatste lukt steeds beter, mede dank zij de genoemde urinetests en ook door een intensieve controle na afloop van het wekelijks bezoekuur, waarbij iedere jongen zich helemaal moet uitkleden. Maar als hun gevange nisstraf voorbij is, moet je ze onherroe pelijk loslaten. Dat zien we allemaal met lede ogen aan, want we weten uit de praktijk dat veel jongens onmiddellijk na het verlaten van de gevangenis weer afglijden naar hun oude gewoonten". „Ze komen in hun vroegere vrienden en kennissenkring terecht, raken weer aan de drugs of gaan weer zwaar drinken en verzeilen binnen korte tijd opnieuw in de criminaliteit. De reclassering? Ach, die heeft veel te weinig mensen om er langdurig bovenop te blijven zitten. Ze kunnen al die ex-gedetineerden niet elke dag achter de broek blijven aanzitten. Toegegeven, er zijn natuurlijk tal van verleidingen waaraan onze jongens na hun vrijlating blootstaan. Je moet wel héél sterk in je schoenen staan om defi nitief met je oude leven te kappen, zelfs al heb je een baan en eventueel ook nog nieuwe woonruimte aangeboden gekre- Een bewaker maakt zijn ronde door de gevangenis. Geregelde controle kan niet voorko men dat er in gevangenissen veel drugs worden gebruikt. FOTO: ANl gen. Er zijn er maar weinigen die het echt redden. We zijn dan ook dolblij als we maanden of soms jaren later nog eens een kaartje of een brief van iemand krijgen, waaruit blijkt dat het echt goed met hem is gegaan". Laatste keer „Aan goede voornemens ontbreekt het niet, integendeel. De meeste jongens die al een- of tweemaal eerder veroordeeld zijn, zweren bij hun binnenkomst hier dat het nu écht de laatste keer is. Wij hebben dat uiteraard al honderden ma len eerder gehoord zonder dat er iets van terecht kwam. Maar toch moet je telkens opnieuw zo'n jongen stimuleren om zijn belofte waar te maken. Het is wel opval lend dat de behoefte aan plaatsing in een drugsvrije afdeling de laatste tijd enorm is toegenomen. We hebben er nu helaas nog maar één. maar we zijn hard bezig om organisatorisch alles uit de kast te halen voor het openen van een tweede drugsvrije afdeling. Je moet per slot van rekening voor die jongelui alles doen wat in je vermogen ligt. En optimistisch blijven hè? Dat is moeilijk, maar wel ui termate belangrijk". „Inderdaad hebben we wel eens het ge voel dat het hier voortdurend dweilen met de kraan open is. Maar ik zeg dan altijd: we moeten tóch stug door blijven dweilen, want als je helemaal niets doet en de jongens hier domweg hun straf laat uitzitten zonder speciale begeleiding of wat dan ook, dan zouden de resulta ten nog veel triester zijn". DICK VAN RIETSCHOTEN £eidóc0oua£uit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 30