Ik weet niet of we volk kunnen wekken" i Atlantis stuurt sonde naar Venus r>r> Jean-Marie Le Pen vestigt hoop op Duitse Republikaner Suriname niet verlaten Beloning voor arrestatie „vervuiler Denis BINNENLAND CekLcComatit VRIJDAG 28 APRIL 19 89 PAGINA 6 EC PARAMARIBO Domi nee Rudy Polanen is gis teravond door de Suri naamse militaire politie op vrije voeten gesteld maar mag Suriname voorlopig niet verlaten. Hij moet zich vandaag telefonisch melden bij de militaire politie in verband met verder onderzoek. Polanen, die bekend staat als Regering bereid tot overleg met studenten PEKING De Chinese regering heeft haar harde koers tegenover het stu dentenprotest bijgesteld. Na een dag van ongekend massaal protest, die moge lijk één tot drie miljoen mensen in de Chinese hoofdstad Peking op been heeft gebracht, heeft zij aangeboden eén dialoog aan te gaan met de stu denten. Als voorwaarde geldt wel dat de studenten een einde moes ten maken aan hun maandag begonnen collegeboycott. De reactie van de studenten was vanmorgen nog niet bekend. Zij eisen een dialoog met de regering over democratische hervormingen en een publieke verontschuldiging van de mi nister van openbare veiligheid, Wang Fang, voor het politie optreden van vorige week te gen studenten. Ondanks de waarschuwing van woensdag dat voortaan hard zou worden opgetreden, bleef de politie gisteren afzij dig bij de golf van vreedzaam protest, waaraan behalve door studenten ook door honderd duizenden andere inwoners van Peking werd deelgeno men. Duizenden anderen juichten de demonstranten toe en zongen mee met liederen van de langstrekkende menig- te. Arbeiders die uit hun fabrie ken wegliepen duwden politie- cordons opzij om ruim baan te maken voor de optocht en voorzagen de demonstranten van eten en drinken. Met hun solidariteitsactie overtraden de arbeiders orders van hoger hand om zich afzijdig te hou den. Zij verklaarden echter niet bang te zijn voor het drei gement van hun bazen dat zij ontslag riskeerden. ,,Als China's kinderen de moed hebben naar voren te komen, dan doen hun vaders het ook", zei een man van middelbare leeftijd die in de demonstratie meeliep. „De re gering moet mensen niet ver bieden zich uit te spreken", zei een bejaarde straat-tandarts. „Ik ben te oud om soldaten te duwen, maar ik kan nog wel meelopen". fervent voorvechter van men senrechten, werd door de Suri naamse militaire politie aange houden op vei"denking van het verrichten van „hand en span diensten" aan de leider van het Jungle Commando, Ronnie Brunswijk. Ook zou hij meer hebben geweten van de recen te gebeurtenissen in Pokigron. De drie inwoners van Poki gron die afgelopen zondag door het Jungle Commando werden meegevoerd na de overval op het bosnegerdorp, zijn vannacht vrijgelaten. CAPE CANAVERAL Als de lancering vandaag probleemloos verlopen is, zal het Amerikaanse ruimteveer Atlantis de komende dagen een sonde naar de planeet Venus sturen. De sonde Magelhaen is uitge rust met een radarsysteem dat door de dikke wolken zwavel zuur rond Venus heen kan dringen en de oppervlakte van de planeet in kaart moet bren gen. De Magelhaen is de eerste sonde die door een ruimteveer wordt gelanceerd. Het is de bedoeling dat de sonde in au gustus 1990 bij Venus komt, dan met raketaandrijving in een baan om de planeet wordt gebracht, en vervolgens 243 dagen lang gegevens vergaart. Aan de hand van de radar beelden zullen wetenschappers proberen vast te stellen hoe de vorming van Venus is verlo pen en hoe het komt dat de Aarde en Venus zich zo ver schillend hebben ontwikkeld, hoewel ze in het begin van hun bestaan vrijwel identiek waren. Verder moet de Magel haen opheldering geven over de omvang van de vulkani sche activiteit en over de vraag of er zeeën zijn geweest en of er tectonische platen be staan, net als op de Aarde. Met de lancering van Atlantis hervatten de Verenigde Staten hun planetologisch ruimteon derzoek, dat zo'n tien jaar stil heeft gelegen door de bezuini gingen en het ongeluk met de Challenger. De laatste sonde die de VS naar een planeet stuurden, was de Pioneer die in 1978 op koers naar Venus werd gezet. In oktober van dit jaar zal de Atlantis nog een andere sonde in de ruimte uitzetten, de Gali leo, die de wetenschap infor matie moet verschaffen over de planeet Jupiter. De Verenigde Staten hebben vijf geslaagde sondevluchten ondernomen naar Venus, zes naar Mars, vier naar Jupiter, drie naar Saturnus, een naar Mercurius en een naar Ura nus. De Sovjetunie heeft met succes negentien sondes naar Venus en negen naar Mars ge stuurd. JERUZALEM Bij felle bot singen met Israëlische legert- roepen op de bezette Westelij ke Jordaanoever en in de Ga- zastrook zijn gisteren drie Pa- lestijnen om het leven geko men. In de Gazastrook liepen tientallen betogende Palestij- nen verwondingen op. De ern stigste incidenten deden zich voor in Rafah, in het zuiden van de Gazastrook, en in Gaza-stad. De onlusten hebben zich uitgebreid sinds medio april de islamitische vasten maand ramadan begon. „Gaza kookt", verklaarde een inwo ner. „Het is een oorlog, maar een oneerlijke". BETOGERS KIJKEN NEER OP SLAPENDE VOLK PEKING Zij zijn opge groeid in de gegoede klas se en hun ouders zijn voor het merendeel regerings functionarissen. Velen zijn al jaren lid van de com munistische partij en nu willen ze China verande- Zij vormen de generatie van toekomstige wetenschappers, schrijvers, leraren en diploma ten die China verder gestalte moeten geven, een China dat volgens hen democratischer moet worden, vrije media moet hebben en de mensen rechten moet respecteren. De tienduizenden studenten die in de afgelopen week de straten van Peking vulden, zetten hun eisen kracht bij op een manier die in China nog niet eerder is voorgekomen. Zij schreeuwen niet alleen leuzen en houden protestmarsen, maar boycotten ook de lessen en sturen open brieven naar kranten. Li Qiang, een oudejaars die aan de Algemene Universiteit van Peking studeert, herinnert zich nog wanneer hij voor het eerst het gevoel kreeg dat er iets mis was met zijn land. Als zoon van een provinciaal over heidsfunctionaris zag hij hoe zijn vader steeds werd overla den met geschenken. „Er wa ren altijd grote diners, televisies en video's. We be taalden nooit voor iets. Ik vond dat heel normaal totdat ik het ouderlijk huis verliet en merkte dat regeringen zo ei genlijk niet zouden moeten functioneren". Zijn ogen werden geopend toen hij voor het eerst een va kantie bij zijn ouders door bracht. „Mijn vader wilde me verwelkomen met een banket in een groot hotel. Naderhand bleek dat de hotelmanager al les had betaald omdat mijn va der nog een gunst van hem te goed had, omdat hij staatssub sidies had ontvangen voor de renovatie van zijn gebouw". Toen hij zijn vader vroeg waarom hij niet hoefde te be talen zei deze: „Dit is China, mijn zoon". Ook een medestudente van hem, een 24-jarige vrouw uit Binnen-Mongolie, zei dat ze niet langer deel uit wilde ma ken van het Chinese systeem in zijn huidige vorm. Zij is lid van de Jeugdliga van de Com munistische Partij, een organi satie waarin jongeren getraind worden in de socialistische leer. „Karl Marx was een de mocraat. Ik wil niet beweren dat ik precies begrijp wat hij met het echte socialisme be doelde, maar ik weet zeker dat Verpletterd In 1986 en 1987 werd er ook veel door studenten gedemon streerd, maar dit keer zijn de eisen die worden gesteld veel directer: vrije media, meer geld voor onderwijs en publi catie van de financiële over- heidscijfers. Toch verwachten veel studenten dat de protes ten niet tot grote resultaten zullen leiden. „Op een gege ven moment zullen ze ons ver- De politiecordons stonden in Peking machteloos tegen de menigte optrokken naar het Plein van de Hemelse Vrede. van honderdduizenden studenten en inwoners van hoofdstad, die pletteren", zo zei een jongen die zag hoe duizenden soldaten de demonstranten in de gaten hielden. „Ik ben niet bang, ik hoop alleen dat zij tegelijker tijd zullen worden verplet- vroeger leerden om van Deng Xiaoping te houden en we hielden ook echt van hem. Maar toen ik weer eens naar mijn ouderlijk huis op het terd", zei Wu Xi, een van de platteland ging, bleek dat mijn demonstrerende studenten, ouders amper genoeg te eten ,,Ik kan rne herinneren dat we hadden. De hervormingsplan nen voor de landbouw waren gewoonweg mislukt. Als ik hem daar niet de schuld van kan geven, weet ik niet wie er dan wel verantwoordelijk voor zou zijn", aldus Wu Xi. Het grootste deel van de pro testerende studenten kijkt Veilig terug Russische ruim teschepen landen nog steeds in de steppe van Ka- zachstan. Nadat daar gisteren de bemanning van het ruimtestation Mir was neerge komen, werd kosmonaut Ser gei Krikalev door een bergings team weggedra gen. Het lopen gaat hem name lijk nog wat moeilijk af, na de 151 dagen die hij en zijn twee col lega's in de ruim te hebben door gebracht. Voorlo pig is het ruim- testaion Mir nu onbemand. FOTO: EPA openlijk neer op de rest van het volk omdat zij de studen ten amper ondersteunen, maar ze twijfelen ook aan zichzelf. Een student zei:„Het Chinese volk is verlamd. Ze slapen met hun ogen open, maar ik weet niet of we hen ooit kunnen wekken",. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Heinz en Cow and Gate, de twee Britse bedrijven wier pro- dukten het voornaamste doelwit zijn van knoeierij en, hebben een gezamen lijke beloning van 100.000 pond uitgeloofd voor tips die leiden tot aanhouding van degenen, die scherpe voorwerpen in hun potjes babyvoedsel hebben ge stopt. Voor zover bekend is tot dus ver overigens niemand ernstig gewond geraakt. Een baby van negen maanden liep in Oxford een sneetje in haar mond op, toen er een stuk scheermes in een potje yoghurt bleek te zit ten. Twee moeders sneden zich in de vingers aan glas scherven in potjes babyvoed sel. Eergisteren werden drie kinderen tijdelijk in zieken huizen in Exeter en Leicester opgenomen, nadat zij mogelijk glasscherven binnen hadden gekregen. Een van hen bleef een nacht ter observatie, de anderen mochten direct naar huis. Overigens zou de afpersing al enkele maanden aan de gang zijn. Britse Consumentenorga nisaties hebben daarom kritiek uitgeoefend op de regering, die de bevolking niet eerder heeft gewaarschuwd. Regeringsfunctionarissen en de politie weigerden in te gaan op berichten in de Britse pers, als zouden de afpersers eerder dit jaar al 1,7 miljoen gulden hebben ontvangen en nu nog eens 3,4 miljoen eisen. Volgens de berichten zou de bende het geld laten verdwijnen via re keningen bij de Halifax Buil ding Society, een spaar- en hy potheekbank. De som zou stukje bij beetje worden opge nomen uit geldautomaten. Op een gegeven moment zouden meer dan vierduizend politie mannen in de weer zijn ge weest om de wacht te houden bij de automaten van Halifax, verspreid over het land, maar niemand werd gearresteerd. De beide bedrijven hebben vastgesteld dat er geen sprake is van sabotage aan hun pro- dukten binnen de fabrieksmu- ren. Zij zien dan ook geen en kele reden om de potjes met babyvoeding uit de markt te nemen. Scotland Yard gaat er volgens berichten in de media van uit dat de afpersers be schikken over moderne appa ratuur om de potjes en blikjes na toevoeging van de gevaar lijke voorwerpen weer herme tisch af te sluiten. Directeur Tim Lang van de London Food Commission, een consumentenorganisatie, drong er bij de voedselfabri- kanten op aan het voorbeeld te volgen van het Amerikaan se farmaceutische concern Johnson and Johnson, dat zijn pijnstiller Tylenol uit de win kels terughaalde nadat elf mensen waren omgekomen door met cyanide vergiftigde tabletten. Tylenol werd ver volgens op de markt gebracht in een verpakking waarmee niet geknoeid kan worden. PARIJS „Voor een ver enigd Europa van de va derlanden". Met die leuze is Jean-Marie Le Pen, de leider van het Franse Na tionale Front en van „Eu ropees rechts" zijn mara thon-campagne begonnen Voor de aanstaande Euro-, pese verkiezingen. Le Pen verwacht daar veel van, want gekozen wordt vol gens het evenredige kiessys teem en niet, zoals in Frank rijk gebruikelijk, volgens het meerderheidsstelsel over twee ronden. Dat laatste is voor hem zeer ongunstig gebleken omdat, allianties met andere partijen nodig zijn. Na een se rie dubieuze uitspraken gaan Fiotjrhdafd" of parlementair weg. Om toch „tussen de tien en twintig procent" van de stem men te halen heeft Jean-Marie Le Pen zo'n 150 meetings be legd. Daaronder eentje, in Straatsburg, samen met de ul tra-rechtse Westduitse Repu blikaner. Hij laat, weten zijn groep Euro-parlementariers graag met enige Duitse geest verwanten uit te breiden. Chef Het Europese Parlement huis vest op dit moment drie ultra rechtse partijen: het Franse Nationale Front (tien afge vaardigden), de Italiaanse neo- fascistische MSI (vijf) en de Griekse junta-gezinde partij Epen, die een eenmansfractie heeft. Samen vormen ze de fractie „Europees Rechts", waarvan Le Pen voorzitter is. „We tellen nu drie nationali teiten in onze groep. Ik hoop dat we straks nieuwe afvaardi gingen mogen begroeten", zei Le Pen onlangs. Wie erbij zul len komen? In volgorde van waarschijnlijkheid: de Repu blikaner, het Belgische Natio nale Front, het Frente Nacio- nal van zijn Spaanse vriend Bias Pinar en „het Democra tisch Centrum" uit Nederland. Daarmee blijkt de vrijwel ter ziele gegane Centrumpartij te worden bedoeld. „Een partij waarvan het economisch en fiscale programma dicht bij het onze staat", weet Le Pen. De contacten met de Republi kaner dateren overigens niet van gisteren. Hun op vreem delingenhaat gebaseerde ver kiezingswinst brengt Le Pen absoluut niet in verlegenheid. „De Republikaner zijn geen extreem-rechtse partij. De par tij voldoet aan de morele eisen van de strenge Duitse kieswet. En omdat onze programma's dicht bij elkaar liggen, is er geen enkele reden geen poli tieke banden te onderhouden". Boeman De boeman van de Franse po litiek holt voor Europa door zijn land. Een opzienbarende score als in 1984, toen 2,3 mil joen Fransen op zijn Front stemden (bijna elf procent van de kiezers), kan hij momenteel goed gebruiken. Afgezien van enige opmerkelijke winsten bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen lijkt het enthousias me voor de gezwollen Jeanne d'Arc-fanaat toch te tanen. Tot opluchting van burge meester Jacques Chirac werd Le Pen niet in de Parijse ge meenteraad gekozen. Interne troebelen teisteren bovendien de Franse „nationalisten", zo als ze zichzelf plegen te noe men. Het verlies van organisa tor en tweede man Jean-Pier re Stirbois, die na een partij bijeenkomst tegen een boom reed en overleed, is de partij nog lang niet te boven. De vo rig jaar nog zo „veelbeloven de" sectie Marseille werd on langs opgeheven wegens ruzies en beroerde verkiezingsresul taten. Het steekt Le Pen dat hij als „extreem-rechts" wordt ge kenmerkt en hij is boos, vooral op de media. „Het is een tech niek van de media om allerlei politieke fenomenen op een hoop te gooien", klaagt hij. „Mussolini, Hitler en Stalin heb ik in dat verband horen noemen. Extreem-rechts is het vuilnisvat van de geschiedenis geworden. Datgene waarmee men zich niet kan vertonen. De opzet is duidelijk. Het gaat erom onze partijen volgens een opzettelijke politieke on dermijning aan een imago van bloed en chaos te koppelen. Wie daarachter zitten? Dege nen die er voordeel bij heb ben!". Legitieme angsten Met zijn Europese geestver wanten wil Le Pen opkomen voor de „legitieme angsten" van de Europeanen. „Politici roepen maar om Europa, maar wat wil dat zeggen. Wat voor een Europa? Er zijn veel te veel vaagheden. Tot nu toe glijden we slechts af naar een verzwakking van de nationale instituties zonder dat daar een sterk en goed beschermd Eu ropa tegenover staat. Wij wen sen dat Frankrijk Frans blijft, Duitsland Duits en Nederland Nederlands juist omdat de on derlinge verschillen Europa tot zo'n rijk en aantrekkelijk geheel maken". De aanloop is genomen. Met een vlotte sprong springt Le Pen op zijn bekende stok paardje: de buitenlanders. Na het Frankrijk voor de Fransen heet het nu Europa voor de Europeanen. Hij schets het nachtmerrieach tige beeld van woestijnen in het zuiden van Europa en uit puilende megapolissen „met alle nadelen van dien" en een immigratie-vloedgolf uit de Derde Wereld. Toch bezweert hij geen vreemdelingenhater te zijn. „Ik houd het meest van de Fransen, dan van Europea nen. Ik ben gekozen om hen te verdedigen en dat doe ik dan ook". BOB VAN HUET door Roger Simons op s, Ibouv Jtiete ■stam ders 'staal Fok Van afge kost leer hob LONDEN Al een hele tij geleden was er sprake van dat Denis geridderd zou worden. Wie is Denis? Als j in Londen over Denis praat dan weet iedereen dat je he hebt over „haar" echtgenoo Die trouwe kerel achter premier Margaret Thatcher. Haar onmisbare schaduw, d bescheidenheid in persoon Denis ontbreekt nooit op he appel, maar houdt doorgaan zijn mond. „He knows his place", zeggen de Britten. Denis weet zijn plaats: precies drie passen achter zijn vrouw, de handen op d rug en het 74-jarige gezicht doorlopend in neutraal. Maa koningin Elizabeth heeft hem nog steeds niet tot ridder gebombardeerd. Jammer eigenlijk, want de aanspreektitel „Sir Denis" klinkt erg gedistingeerd. Ne iets voor de gewezen directeur van een verf fabriekje. Om het in Engeland tot ridder te brengen moet je echter door de premier worden voorgedragen aan dt vorstin. Is de minister president je eigen vrouw, dan wordt dat wat moeilijk. De premier tracht toch al doorlopend de schijn te bewaren, dat haar loyale j echtgenoot nergens profijt van trekt. Niemand twijfelt er echter aan, dat Denis Thatcher oven enkele jaartjes voor zijn moeite zal moeten worden beloond. Zodra zij uit de politiek stapt, wat ooit zal gebeuren, wordt Margaret Thatcher de gravin van Finchley. Die adellijke titel is erfelijk. Hij komt haar foe op het moment dat ze aftreedt als Lagerhuisafgevaardigde van het Londense kiesdistrict Finchley. Tenzij hij tegen die tijd is geridderd, blijft Denis dan gewoon „meneer Thatcher", ook al is Margaret dan „madame la comtesse de Finchley" (in het frans, want, dat klinkt voor de Britten zoveel mooier). Margarets erfgenaam voor de titel is haar zoon Mark, die auto's verkoopt in het Amerikaanse Dallas, de stad van J.R. Ewing. Zijn liefhebbende moeder krijgt evenwel op de koop toe een zogeheten courtesy title". Dat is een verleende (haar niet rechtens toekomende) titel. Ze mag hem zelf kiezen. Omdat het Middenengelse Grantham haar geboortestad is, wordt verwacht dat zij de voorkeur zal geven aan „burggravin Grantham Dit alles betekent dat zoon Mark van dan af aanspraak zal kunnen maken op de titeli burggraaf of Lord Grantham. Marks lieftallige Amerikaanse echtgenote, Diane Burgdorf, zal door de Britten burggravin of Lady Grantham worden genoemd. Hun kersverse zoontje Michael is dan volgens Engelse begrippen „The Honourable Michael Thatcher". Mark Thatchers tweelingzus Carol, die momenteel weer een vaste baan zoekt nadat zij werd ontslagen als redactrice bij de Daily Telegraph in Londen, zal kunnen pronken' met de titel Lady Carol Thatcher. Maar DenisArme Denis! Zal hij zich als gewone ridder, als hij dat al wordt, nog wel op zijn gemak voelen tussen zoveel nieuwe adel? Hij mag van geluk spreken dat leden van de regerende onderlaag in Washington, die volledig bestaat uit de bescheiden echtgenoten van belangrijke dames, een Denis Thatcher Soos hebben gesticht. Ze zijn van plan er een internationale club van te maken, alleen voor mannen die net zoals Denis moeten leven in de schaduw van j hun grote vrouw. Zo komt ei: beslist een Denis Thatcher Club in Londen. Denis zelf vliegt trouwens in, de maand mei naar Washington, waar hij zal worden aangesteld tot ere president van de nieuwe i Thatcher Soos, die zijn unieke positie in het leven ten volle erkent. „Ik vind het een prachtidee", zegt hi} veel beter dan dat eeuwige geleuter over een ridderschap".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6