Zuid-Italië gebukt onder een nieuwe maiiia-oorlog Kamer neigt naar steun Duits raketten-standpunt HJLhristenen en moslims sluiten lieuw bestand ;rudbJE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Moskee Mauritanië overvol na anti-Senegalese rellen IUITENLAND SaidócQowuwt VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINA 5 )oodstraf voor Irie ANC'-ers nlELMAS Drie guerrilla-strijders an het Afrikaans Nationaal Congres ^NC) zijn gisteren door een hof in jelmas vlakbij Johannesburg tot de ^-op veroordeeld. Zij werden schul- ig bevonden aan de moord op twee /arte politiemannen in 1978 en een iliticus uit het thuisland Kangwane 1986. Een vierde ANC-lid kreeg 25 ir gevangenisstraf wegens het ple- n van twee bomaanslagen in 1986, faarbij zeker achttien mensen ge rond raakten. Het proces trok grote elangstelling. De verdachten wei erden een advocaat en eisten de sta- van krijgsgevangenen. Rushdie verlaat diner uit angst voor aanslag LONDEN Politie-bewakers heb ben de Britse auteur Salman Rushdie meegenomen van een geheim diner van de universiteit in Oxford omdat zij een aanslag vreesden van islamiti sche studenten die in de buurt waren. Het diner was door professoren van de Oxfordse universiteit georgani seerd. De Britse politie wilde het be richt, dat afkomstig was van de Daily Mail, niet bevestigen. Het was de eer ste keer dat Rushdie weer in het openbaar verscheen. De schrijver dook twee maanden geleden onder nadat de Iraanse ayatollah Khomeini de dood van de schrijver had bevolen wegens diens „godslasterlijke" boek .The Satanic Verses". Laser verwijdert tatoeages BOSTON Met een robijnlaser menen artsen voor het eerst een manier te heb ben gevonden om tatoeages te verwijde ren zonder littekens achter te laten. De kleur rood kan de laser niet verwijde ren, omdat deze door het rode licht niet wordt opgenomen. Bij de nieuwe tech niek, die is ontwikkeld door dr. R. Rox Anderson van het Algemeen Zieken huis in Massachusetts, wissen flitsen rood licht van honderd miljoen watt het pigment van de tatoeage uit en vernieti gen de huidcellen die het pigment be vatten. De bloedvaten en de andere cel len blijven echter geheel intact. Bij der tien proefpersonen was de robijnlaser- methode gelukt. De methode is vrijwel pijnloos, de patient krijgt alleen een ge voel „van een knappend elastiekje", zei Anderson. Thatcher wil meer kernenergie gebruiken LONDEN De Britse regering wil meer kernenergie gaan ge bruiken om de gevaren van het warmer worden van de aarde door het broeikaseffect tegen te gaan. Premier Thatcher heeft hiertoe besloten nadat zij een stu diebijeenkomst met klimaaton derzoekers en energie-deskundi gen had bijgewoond. Zij overtuig den haar ervan dat het gebruik van kernenergie tot boven de twintig procent verhoogd moet worden. Het broeikaseffect wordt toegeschreven aan kooldioxide in de atmosfeer dat vrijkomt bij de verbranding van fossiele brand stoffen, zoals kolen en olie. n(is van krijgsgevangenen. The Satanic Verses". Anderson. stoffen, zoals kolen en olie. ppt 1 Carter en Ford naar Panama WASHINGTON De Amerikaanse oud-presidenten Jimmy Carter en Ge rald Ford nemen deel aan een interna tionale delegatie die toezicht wil houden op de verkiezingen in Panama op 7 mei. In een scherpe verklaring waarschuwde de Amerikaanse president George Bush gisteren het Panamese bewind van ge neraal Manuel Antonio Noriega dat Washington de winnaar van de verkie zingen niet zal erkennen als sprake is van fraude bij de stembusstrijd. De Ver enigde Staten vrezen voor manipulatie van het Panamees bewind tijdens de verkiezingen en Pananama beschuldigt Washington van pogingen tot ingrijpen in Panamese interne aangelegenheden: Apparatuur voor opsporen kneedbommen LONDEN Op het Londense vliegveld Gatwick en de Kennedy-luchthaven in New York zal, voorlopig voor de periode van een jaar, apparatuur worden geïnstalleerd waarmee in bagage verborgen kneedbommen kunnen wor den opgespoord. Met deze apparatuur kunnen vrijwel alle explosieven worden gevonden, in het bijzonder Semtex, een kneedbaar explosief van Tsjechische makelij, dat veel gebruikt wordt door terroristen. Semtex is ook gebruikt bij de aanslag op de Amerikaanse Boeing, die na een ontplof fing vorig jaar december neerstortte boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Tot op heden was het niet mogelijk deze explosief te vinden, noch met technische middelen noch met speurhonden. Als de proef op Gatwick een succes blijkt, zullen alle Britse vliegvelden worden uitgerust met de detectie-apparaten. In de toekomst zullen ook andere Europese vliegvelden met de apparatuur worden uitgerust. van i (Van onze correspondent 1 1 Jean Mentens) Dit I ™erHoME Zuid-Italië gaat dpbukt onder een nieuwe wf de derde maffia- storlog. Rechter Domenico gaat ca) Hoge Commissaris de Strijd tegen de schapi affia> beeft alle belang en H; jke ordehandhavers voor van Bpn spoedvergadering in 1 te spjapels bijeengeroepen. et woj afnemjj. moet volgens hem dringend zou ïts gebeuren om te voorko- dat de Camorra-clans (de ft L^rzame'naam voor de maffia- att, n^ncjes ,n jg pr0vincie rond egeno\apejs) opnieuw een massa- achting aanrichten zoals in trekbkt begin van de jaren tachtig. Toen vielen in drie jaar tijd in en om Napels meer dan dui zend slachtoffers. Aanleiding tot de bezorgdheid van Sica zijn de 64 moorden die in de afgelopen vier maan den al zijn gepleegd. De laatste week vloeide het bloed van ze ven slachtoffers. Daar was een van de hoogste Camorra-bazen bij, wat wellicht het bewijs is dat de in 1983 gesloten wapen stilstand definitief is verbro ken. Een andere mogelijkheid is dat de Camorra wordt aan gevallen door de Siciliaanse maffia, die het absolute mono polie van de drughandel in handen wil krijgen. Ook onder de bevolking, zo wel op het vaste land als op Si cilië, groeit de vrees voor het maffia-geweld. In Gela op Si cilië zijn het laatste anderhalf jaar 44 moorden ge] de moord in een pizzeria, die vooral door schoolgaande jon geren werd bezocht, schreven de jongeren een brief aan pre sident Francesco Cossiga: „Hier in Gela wordt er gescho ten op straat, in de bar waar wij onze ijsjes eten, in de pizze ria. Wij kunnen niet meer uit gaan, onze ouders zijn doods bang". De jongeren hadden de volgende ochtend een demon stratie gepland tegen het maf fia-geweld. Toen ze om tien uur samenkwamen werd el ders in het dorp een van de plaatselijke leraren vermoord. Commissaris Sica pendelt in tussen op en neer tussen de hoofdstad van het land en de hoofdsteden van de georgani seerde misdaad. Maar veel aanhoudingen worden er niet verricht. Sica heeft onlangs verklaard dat de misdaad in Italië geleid wordt vanuit een „hoofdkwar tier" en dat de tentakels van de „piovra" reiken tot in de hoogste kringen van het land. De Italiaanse communisten be schuldigen minister van bin nenlandse zaken Gava al lang van connecties met de Camor ra. Minister van buitenlandse zaken Andreotti op zijn beurt is al geregeld in verband ge bracht met de Siciliaanse maf fia, overigens zonder enig kei hard bewijs. Gouverneur Ciampi van de Italiaanse Centrale Bank heeft intussen gewaarschuwd voor de „internationalisering" van het maffia-probleem, zodra in 1992 de Europese grenzen wegvallen. Dat brengt de maf fia-oorlogen akelig dicht bij ons land. Tandpasta gestolen NAPELS Een bende van zeker twintig man heeft een vestiging van de tandpasta- en zeepfa brikant Colgate Palmoli- ve ifi het Italiaanse An- zio overvallen. De bende ging er vandoor met voor zo'n anderhalf miljoen gulden aan zeep, tand pasta, badschuim en shampoo. De overvallers beschikten over een tien tal vrachtwagens, waarin zij hun buit vervoerden. Volgens de politie is de overval het werk van de Comorra. Ravage Het urenlange gebed van miljoenen inwoners van Bangladesh afgelopen woensdag om regen, na maanden van grote droogte, heeft in sommige delen van het land verlichting gebracht. Maar in het midden van Bangladesh hebben een vernietigende wervelstorm en zware regenval aan honderden mensen het leven gekost. Duizenden zijn dakloos geworden. Op de foto een beeld van de ravage in de stad Shaturia, die voor een groot deel met de grond gelijk is gemaakt. FOTO: EPA os HINDE SLACHTPARTIJ BAYRUT ^MOGELIJK NADERBIJ kosti/-^ "J n is k Terwijl van- ikomellorgen in Bayrut de Sra" iten nog overal insloe- wachtten de inwo- fers van de Libanese i £ez!0°fdstad vol ongeduld op 1 te vlet bestand dat op het jgezbiddaguur zou ingaan. VD-fn ngen ïadat Syrië hen daarin was 'e laattoorgegaan hebben de twee N//p^oncurrerende regeringen van er 4.ibanon zich gisteren akkoord :omen|erklaard met een oproep 5 disciioor een staakt-het-vuren van versije Arabische Liga. effingjet christelijke kabinet van et", fteneraal Michel Aoun beloof- van k|e samen te werken met het hR2 man tellende militaire bben Vaarnemersteam dat de Ara- erv^ische Liga naar Libanon wil te zit (turen. Aoun sprak over „een dat bescheiden stap in de goede Dogkleichting om de Syrische hege- ;aan. Inonie over Libanon op te hef- nee' gen". Jer he moslimfactie onder waar- it-ie memend premier Salim Hoss ig heöaf een verklaring uit waarin ïbinetivolledige samenwerking" Pet het Arabische waarne- Jierscorps werd toegezegd. kabiftok de regering van president en diafez Assad verklaarde zich akkoó,tevreden" met de resoluties lie de Arabische Liga aan gaande Libanon had aangeno- n (Cort nadat de ministers van ertegauiteniandse zaken van de 7®rs {Arabische Liga in Tunis had- 5. tyen opgeroepen tot een staakt- "den net-vuren, laaide de strijd in ntwoüje Libanese hoofdstad weer in Mie hevigheid op. De nieuwe ichietingen joegen duizen- inwoners van Bayrut te- naar hun schuilkelders, adiostations in zowel .'hristelijke als het islamitische ft N*ee* van Bayrut onderbraken 1S ^ïun programma's om de be- b °P hoogte te stellen van de besluiten van de Arabi sche Liga, die ondermeer op riepen tot het zenden van mi litaire waarnemers en een ein de aan de blokkade van ha vens van de moslimmilities. Slachtpartij De waarnemers zouden moeten worden geposteerd langs de demarcatielijn die Bayrut in een christelijk en een islamitisch deel verdeelt, de zogenaamde Groene Lijn, en bij de islamitische havens. Tevens zouden de waarnemers de doorlaatposten moeten be mannen, en bij iedere be standsschending moeten vast stellen wie daar verantwoor delijk voor is. Om de aanvangskosten te dek ken heeft de Liga zes miljoen gulden beschikaar gesteld, en gezegd dat de rest voor 10 mei door de lidstaten bijeenge bracht moet worden. Het kabinet van Aoun heeft order gegeven de internationa le luchthaven van Bayrut, die sinds 12 maart gesloten is ge weest, open te stellen op het moment dat het staakt-het-vu ren ingaat. Het christelijke ka binet heeft ook aangekondigd de VN-Veiligheidsraad te zul len vragen een methode te vinden voor uitwerking van zijn resolutie 425, die oproept tot ontruiming van de Israëli sche veiligheidszone in het zuiden van Libanon. De oproep voor een staakt-het- vuren was de vierde poging van de Arabische Liga om een einde te maken aan een zeven weken durende slachtpartij tussen christenen aan de ene, en Syrièrs en Druzen aan de andere kant. De eerdere op roepen werden door Aoun verworpen omdat zij geen recht deden aan zijn eis dat ook de rol van Syrië in ogen schouw wordt genomen. Bondskanselier Kohl wrijft de vermoeidheid van zijn gezicht, na dat hij de Bondsdag zijn visie heeft gegeven op het raketten-con flict- crvm- ppa DEN HAAG/BONN In de Tweede Kamer lijkt een meerderheid van me ning dat Nederland het Westduitse standpunt over de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand in Europa (SNF) niet zonder meer moet af wijzen. Die opvatting van CDA, PvdA en D66 staat haaks op de lijn van mi nister van defensie Bolke- stein. West-Duitsland wil dat de Verenigde Staten zo snel mo gelijk met de Sovjetunie gaan onderhandelen over een af schaffing van deze SNF-wa- pens, die een bereik hebben van maximaal vijfhonderd ki lometer en daardoor bij een treffen vrijwel alleen Duits grondgebied zouden raken. De met name door de VS en Groot-Brittannië bepleite mo dernisering van de wapens moet volgens Bonn in elk ge- Het Westduitse standpunt, gis teren in de Bondsdag nog eens bekrachtigd door bondskanse lier Kohl, wordt gesteund door België, Noorwegen en Dene marken. Gisteren sloten ook Italië en Spanje zich hier in voorzichtige bewoordingen bij aan. Overigens verzekerde Kohl zijn parlement, en daar mee indirect de NAVO-bond- genoten, dat zijn regering niet uit is op de verwijdering van alle SNF-wapens. „In de hui dige omstandigheden zijn de kernwapens voor de korte af stand ter land, ter zee en op vliegtuigen nog belangrijk". De Nederlandse minister van defensie Bolkestein heeft tot op heden het Amerikaans- Britse standpunt onderschre ven. Maar van een meerder heid van de Tweede Kamer inclusief dus het CDA zou hij veel meer oog en oor moeten hebben voor de Duitse opvattingen. De bewindsman wijst dat ver wijt van de hand met een ver wijzing naar de pogingen van ons land in het conflict te be middelen. Zo brengen premier Lubbers en minister Van den Broek morgen een bezoek aan premier Thatcher. Volgende week praat Lubbers in Bonn met Kohl over de raketten- kwestie. Maar volgens de PvdA en D66 kan geen sprake zijn van een bemiddelaarsrol, als zo duidelijk de Amerikaan se kant wordt gekozen als mi nister Bolkestein doet. De woordvoerders van de re geringspartijen CDA en VVD gaven geen afgerond oordeel over die bemiddelaarsrol. Maar CDA-woordvoerder De Boer wees heel nadrukkelijk op de benadering van Les As- pin, de invloedrijke voorzitter van de defensiecommissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. Die heeft ver klaard niet tegen snelle onder handelingen over de SNF-wa pens te zijn. Hij stelt daarbij echter als voorwaarden dat de onderhandelingen niet worden afgesloten voor er ook een ak koord is over de conventionele strijdkrachten en dat de SNF- wapens niet volledig mogen worden afgeschaft. De modernisering van de kernraketten is een van de be langrijke agendapunten tijdens de eind mei te houden topcon ferentie van de NAVO. Voor dien zal hierover op hoog ni veau nog veel overleg worden gevoerd. Zo vliegt de Britse premier Thatcher zondag naar Bonn om Kohl haar standpunt nog eens uit te leggen. De Amerikaanse regering heeft haar ambassadeurs in de Euro pese NAVO-landen opdracht gegeven bij de regeringen ar gumenten aan te dragen voor het Amerikaans-Britse stand punt. De Italiaanse premier De Mita, die vandaag in Londen met Thatcher heeft gesproken, ontmoet Kohl dinsdag in Tulips Het is op zichzelf een aardig gezicht de beroemde Big Ben in Londen „geëscorteerd" te zien door honderden tulpen, volgens de Britten de voorboden van de zomer. Maar met alle respect voor de Londense „tulips" en de Big Ben, voor echte tulpen moet je in de Bollenstreek zijn. Nobelprijswinnaar betwijfelt „koude kernfusie" SAN DIEGO/WASHINGTON Tweevoudig Nobelprijswin naar Linus Pauling uit de VS betwijfelt of er in de experimen ten van de onderzoekers Fleischmann en Pons sprake is van kernfusie. Ik betwijfel of er snelle neutronen vrijkomen, zoals zij meldden, aldus Pauling die besloot de proeven zelf na te doen. Zijn verslag staat in het gisteren verschenen nummer van het Britse blad Nature. Pauling, bekend als de vader van de mo leculair biologie, waarvoor hij in 1962 werd onderscheiden, kreeg zijn eerste Nobelprijs in 1954 voor zijn onderzoek naar chemische binding. Pauling deed zijn uitspraak op dezelfde dag dat de Amerikaanse onderzoeker Stanley Pons in verband met een subsidie-aanvraag van vijftig miljoen gulden voor verder onderzoek ten overstaan van een subcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden kritiek verwierp op de conclu sies van hem en en de Brit Martin Fleischmann. Tientallen gouddelvers onder modder bedolven NAIROBI In het noordoos ten van de Afrikaanse staat Burundi zijn tussen de vijftig en honderd gouddelvers bedol ven onder een plotselinge aardverschuiving, veroorzaakt door hevige regenval. De ramp voltrok zich zo snel, dat de gouddelvers geen kans had den om zich in veiligheid te brengen Sinds het ongeluk, dat afgelopen zondag al ge beurde, zijn maar vier mensen levend gered. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE B55) Ja, John Brookfeller hééft iets in 't zin. Dat die Hollander tem nu ook te vlug af meost zijn... Voor 't eerst heeft hij de race ferlorep! En 's avonds, wanneer allen in de beste stemming in iet clubhuis bijeen zijn, doet hij Rob opeens een voorstel. De I,Vrijheid II" is een mooi scheepje, zegt hij, maar op een lang "raject is zijn kits toch beter. Rob haalt zijn schouders op, maar dan stélt Brookfeller hem voor er een wedstrijd van te maken. Met zijn tweeën naar Holland! „Nee, nee", zegt Rob lachend, „daar voel ik niets voor; ik zeil liever op m'n dooie gemak". Net begint de band weer te spelen en Roy en Rob gaan dansen met Willy en Marga. Dan horen ze, hoe Brookfeller met luide stem zijn voorstel bekend maakt. „Ik loof 500.000 dollar uit voor de win naar!" roept hi uit, „wie doet er mee?" Direct melden zich al twee gegadigden. „Toe Rob", fluistert Willy, „jij moet ook mee doen! Je zult zien dat je het wint". Rob glimlacht. Wat moet hij met dat geld doen? Maar hij laat zich overhalen. NOUAKCHOTT Onder erbarmelijke sanitaire om standigheden verblijven sinds afgelopen dinsdag zo'n zevenduizend Sene- galezen in de grootste moskee van de Mauritaan- se hoofdstad Nouakchott. Veel mensen hebben volgens artsen last van buikloop. In de hoofdstad en de noordelijke plaats Nouadhibou geldt sinds dinsdag een avondklok. Elite troepen uit de noordelijke gar nizoensplaatsen Atar en Bir- Moghrein houden een oogje in het zeil. De anti-Senegelase rellen van maandag ea dinsdag in de Mauritaanse hoofdstad Nouak chott hebben zeker honderd mensenlevens gekost, zo is gis teren van artsen van plaatse lijke ziekenhuizen vernomen. In het grootste ziekenhuis van Nouakchott zijn volgens hen zo'n zevenhonderd gewonden behandeld. Het mortuarium van het ziekenhuis zou over vol zijn. Er ontbrak een officieel do dental van de rellen die een reactie waren op anti-Mauri- taanse demonstraties die vorig weekeinde uitbraken in de Se negalese hoofdstad Dakar. Zo'n vijftienduizend Mauri taanse gastarbeiders zochten toen hun toevlucht in de hoofdmoskee in Dakar, die Aanleiding tot de rellen in Da kar en Nouakchott was een schietpartij aan de grens tus sen de twee landen op 9 april over weiderechten. Economi sche en raciale spanningen vormen ook een factor. In Se negal wonen zo'n 300.000 Mau- ritaniërs, meest middenstan ders, terwijl in Mauritanië 30.000 Senegalezen als seizoen sarbeider hun brood verdie nen. Inmiddels is een aantal Senegalezen in het zuiden van Mauritanië naar Gambia en Guinea Bissau gevlucht. An dersom zijn via een luchtbrug Mauritaanse vluchtelingen vanuit Nouakchott naar huis teruggekeerd. Actie tegen Vlaams Blok BRUSSEL De vijf politieke partijen in Vlaanderen zijn druk bezig met een protocol, waarin zij zich ertoe verbin den geen enkele samenwer king (meer) aan te gaan met het extreem-rechtse Vlaams Blok. De verbintenis heeft be trekking op alle bestuurlijke niveaus tot aan het Europees Parlement. Het Vlaamse Blok wist vorig jaar bij de gemeen teraadsverkiezingen met een sterk racistische campagne in Vlaanderen grote politieke doorbraak te forceren. Samen met het Front National van Le Pen en andere extreem-recht se groeperingen in Europa wil het Vlaamse blok meedoen aan de verkiezingen voor het Europees Parlement in juni, om zo een extreem-rechtse fractie te kunnen vormen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5