£eidóc(3oatcm^ Jom Hasjoa herdenking met voorlezen namen van slachtoffers Christelijke school is zendingsgebied geworden kerk wereld Mgr. Bar bij manifestatie Acht Mei brieuen van lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidoeSou/umt VRIÏDAG 28 APRIL 1989 PAGINJr- Anti-abortusdemonstratie in Warschau WARSCHAU In de Poolse hoofdstad Warschau hebben donderdag zo'n 2.000 mensen deelgenomen aan een stille op tocht tegen abortus. Vrouwen en moeders met kinderwagens liepen vooraan in de demonstratie, een enorm spandoek mee dragend waarop stond: „Doodt geen ongeboren kinderen". Bij het monument voor de onbekende soldaat riep een spreker op tot intrekking van de wet uit 1956 waarbij abortus is toege staan. Vooral de Poolse rooms-katholieke kerk voert op het ogenblik een felle anti-abortuscampagne. De voorstanders van abortus laten zich evenmin onbetuigd. In de officiële media zijn tal van artikelen verschenen over het zelfbeslissingsrecht van vrouwen. Paus in Madagascar aangekomen ROME Paus Johannes Paulus II is vanmorgen begonnen aan zijn vijfde rondreis door Afrika. Als eerste bezoekt hij het eiland Madagascar, waar door de aanwezigheid van de kerkvorst de massale protestacties van de laatste tijd tegen de regering tijdelijk zijn gestaakt. De negendaagse reis voert de paus verder naar het Franse eiland Reunion en naar Zambia en Malawi. Het is de 41ste buitenlandse trip die de reislustige Johannes Paulus in zijn ruim 10 jaar durende pontificaat onderneemt. Zou Hij die het oor plantte, niet horen. Zou Hij die het oog formeerde, niet zien? Franse katholieken richten appèl tot bisschoppen PARIJS AI meer dan 4.000 rooms-katholieke theologen, priesters, journalisten, profes soren en leraren in Frankrijk hebben een 'appèl voor een dialoog in de katholieke kerk' ondertekend. Zij willen dat de bisschoppen een ander beleid gaan voeren en de dialoog tussen de verschillende rich tingen in de kerk stimuleren. De aanleiding voor de oproep is het ontslag van pater Paul Valadier als hoofdredacteur van het Jezuïetentijdschrift 'Etudes'. Valadier, die in fe bruari scherpe kritiek had uitgeoefend op het beleid van de Franse bisschoppen, dat de kerk steeds meer in reactio nair vaarwater zou brengen, werd door de provinciaal van de Jezuïetenorde, Jacques Gellard, overgeplaatst naar de filosofische faculteit van de Jezuïeten in Sèvres bij Parijs. De plaatsvervangend hoofd redacteur van het blad, Domi nique Salin, heeft uit solidari teit met Valadier zijn functie neergelegd. Gellard ontkent dat hij Vala dier heeft ontslagen onder druk van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Jean- Marie Lustiger, die zich zeer heeft gestoord aan de kriti sche artikelen van Valadier. In een open brief heeft de prior van de Dominicanen in het Rhonegebied, Francois Biut, Gellard verweten dat hij Valadier en diens redactie in hun strijd voor een open dia loog heeft laten vallen. De bisschop van Bourges, Pierre Plateau, sloot zich bij deze kritiek aan. Volgens de dominicaan Jean- Pierre Lintans leidt de leiding van de Franse kerk aan een „soort aderverkalking". Elk onderzoek, elke vorm van kritiek, elke uitlating, die niet voor honderd procent in over eenstemming met de leer van de kerk is, alsmede elke drin gende vraag, wordt gemakke lijk als rebellie, ketterij of een infantiele provocatie veroor deeld. Vrijelijk zijn mening uiten wordt gevaarlijk, aldus Lintans in een interview met de krant 'Le Monde'. POOLSE KARMELIET „Joodse bezwaren klooster onterecht" KRAKOW De bezwaren van joodse zijde tegen het Karmelietessenklooster in Auschwitz berusten op „een misverstand". Weliswaar is Auschwitz voor de joden het symbool van de Holocaust, „maar het concentratiekamp bestond uit Auschwitz én Bir- kenau. En de gaskamers, waarin de joden omkwamen, bevonden zich in Birkenau." Met deze redenering verde digt de Poolse pater Anastazy Gegotek in een interview met Kathpress, namens de Poolse provinciaal-overste van de orde der Ongeschoeide Kar melieten speciaal belast met de zaak van het klooster, de aanwezigheid van de Karme lietessen in Auschwitz. Bo vendien is het klooster geves tigd in een gebouw buiten het terrein van het concentratie kamp, aldus de Karmeliet, die niet vermeldt dat in dit ge bouw het dodelijke gas Zyk- lon-B lag opgeslagen. Vlak bij het gebouw werden vele Po len geëxecuteerd, terwijl iets verderop de heilige Maximili an Kolbe gevangen werd ge houden. „Daarom is deze ge denkplaats ook voor ons Po len van groot belang." De joodse reactie op het kloos ter „is voor ons zeer pijnlijk en onbegrijpelijk", aldus pater Gegotek De RK Kerk zou geen enkel bezwaar tegen een synagoge in Auschwitz heb ben. Over de afspraak tussen Vaticaan en joodse leiders voor februari '89 het klooster te verplaatsen rept hij niet. TEL AVIV Met het voorle zen van de namen op Jom Hasjoa, de dag der verdelging, worden in en buiten Israël de zes miljoen joden herdacht die tijdens de holocaust werden vermoord. Deze vorm van herdenken gebeurt dit jaar voor het eerst in navolging van een protest van oud-Ne derlanders in Israël tegen de vrijlating van de Twee van Breda. Daarbij werden voor de Nederlandse ambassade in Tel Aviv de namen van de 100.000 vermoorde Neder landse joden voorgelezen. Het Israëlische parlement is op de Jom Hasjoa (2 mei) open zodat Herdenking bij h< een ieder bij de eeuwige vlam de namen van bekenden of anderen kan zeggen. Als eer ste zal Dov Shilansky, voor zitter van het Israëlische par lement, dit doen, gevolgd door ministers, parlementsleden en individuele burgers. Het initi atief van de oud-Nederlan ders is overgenomen door vijftien joodse gemeenschap pen, in Groot-Brittannië, Oos tenrijk, de Verenigde Staten, Midden- en Zuid-Amerika, Zuidafrika en zelfs de Sovjet unie. De joodse gemeenschap in Ne derland doet niet mee aan het initiatief, hoewel daarom wel is .verzocht. Jom Hasjoa wordt hier herdacht met de jaarlijk se plechtigheid op de binnen plaats van de vroegere Hol- landsche Schouwburg te Am sterdam. Daar werden de jo den bijeengebracht alvorens ze werden gedeporteerd. Voorzitter J. Moëd van de Ne derlandse Zionistenbond, een van de organisatoren van de herdenking, zegt in het Nieuw Israëlitisch Weekblad de herdenking met het lezen van namen niet te zullen in troduceren. „We hebben be sloten het niet te doen uit angst voor emoties. Wij dur ven het risico niet te nemen". Protest christelijke leiders bij Israël JERUZALEM De geestelij ke leiders van de christelijke kerken in Israël hebben er bij secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Na ties op aangedrongen zich te beijveren voor de stopzetting van het geweld in de door Is raël bezette gebieden. „Het volk dat in het Heilige Land woont, is van zijn fundamen tele recht beroofd, omdat het onderworpen is aan de wille keur van de autoriteiten", zo schrijven de christelijke lei ders. De brief aan Perez de Cuellar is ondertekend door de leiders van de Grieks-Or thodoxe, Rooms-Katholieke, Melkitische, Armeense, Syri sche, Koptische en Anglicaan se Kerk in Israël. INDIEN GEHOUDEN IN EIGEN BISDOM ROTTERDAM Bisschop Bar van Rotterdam is de tweede bisschop die zegt naar de manifestatie van de Acht Mei Beweging te zullen gaan als deze in zijn bisdom zou worden gehouden. Bisschop Ernst had vorig jaar al laten weten bij de manifestatie te zijn indien deze in Breda zou worden gehouden. Kardinaal Simonis schreef eerder deze maand namens de overige bis schoppen niet bij de manifes tatie aanwezig te kunnen om dat de Acht Mei beweging de solidariteit met paus en bis schoppen van minder groot belang acht zoals volgens hem gebleken zou zijn uit de adhe siebetuiging van de Acht Mei Beweging aan de Verklaring van Keulen waarin de paus Bisschop Bar zei deze week op de priesterraad van Rotter dam dat hij de uitnodiging zou hebben aangenomen in dien het een bijeenkomst in het eigen bisdom zou zijn ge weest, zo meldt de persdienst van het bisdom Rotterdam. Evenwel, de manifestatie vindt plaats in Den Bosch, dus buiten het bisdom en is der halve onderworpen aan af spraken en regels tussen de bisschoppen onderling. Een bisschop gaat niet naar een bijeenkomst in een ander bis dom als de bisschop ter plaat se daar bezwaren tegen heeft. Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft afgelopen zondag de Acht Mei Beweging per brief laten weten dat zijn aan wezigheid op de manifestatie „de verwarring onder de ge lovigen zou vergroten, terwijl de grootst mogelijke duide lijkheid omtrent het stand punt en en het oordeel van de bisschoppen nodig is". Opleiding De wetenschappelijke vor ming van priesterkandidaten zal moeten blijven gebeuren op „open" instituten zoals de katholieke theologische uni versiteiten van Amsterdam en Utrecht. Bisschop R. Bar en de priesterraad van het bisdom - die de implicatie be spraken van het rapport van de commissie-Smits over de kwaliteit van de theologische faculteiten - waren het hier over op de priesterraad roe rend met elkaar eens. Daarbij geldt voor de bisschop de overweging dat ook anderen die in het bisdom in de pasto raal werkzaam zijn aan open instituten hun opleiding heb ben gehad. De samenwerking in het pastorale werk dient ook in de opleiding tot uiting te komen. De meeste priesterkandidaten van het bisdom Rotterdam studeren vanuit het Centrum voor Priesteropleiding Vro- nesteyn in Voorburg aan de KTUA, waarin het bisdom participeert. De commissie- Smits heeft voorgesteld van de KTUA een hogere be roepsopleiding te maken. GEREFORMEERDE CLASSIS BENOEMT „ONDERWIJS FUNCTIONARIS' Ds. J. I "I "I Eikelboom DEN HAAG De gere formeerde classis (regio nale vergadering) Den Haag gaat een functiona ris benoemen voor de contacten tussen kerk en school. Het betreft een experiment waarin onder meer zal worden nage gaan of en hoe de kerk met haar theologische kennis en kunde de school kan steunen bij haar taken rondom de ge loofsoverdracht. Het is voor het eerst dat een (gereformeerde) classis een dergelijke functionaris be noemt. De beide Haagse predikanten ds. P. Schelling, missionair predikant en ds. J. Eikel boom, voorzitter van de clas sis, leggen uit dat de te benoe men functionaris de vacature vult die was ontstaan na het vertrek van een missionair predikant. Op veel confessionele scholen is eigenlijk ook een zendings situatie ontstaan, zo bleek de classis uit contacten met het onderwijs. Het percentage leerlingen uit kerkelijke kring is soms erg laag en met name in het voortgezet onder wijs is het erg moeilijk om „God ter sprake te brengen" bij de kinderen. De docenten staan voor de lastige taak om van de papieren identiteit voor de leerlingen een leven de identiteit te maken. Het werken in zo'n situatie is inderdaad een missionaire zaak, oordeelde de classis. Zo werd het plan ook besproken met „Leusden", het landelijk centrum van de gereformeer den, die voor een flink deel de missionaire functionaris betaalt. „We fronsten aanvankelijk de wenkbrauwen bij het Haagse plan. In de gereformeerde traditie hebben kerk en school hun eigen plaats in de structuur van de christelijke gemeenschap", aldus W. van Til van „Leusden". „Maar nu ligt dat met name in de grote steden anders; je kunt met recht spreken van een missio naire situatie. Daarom willen we graag meedoen met het Haagse plan. Voof ons is het een experiment. Dat wil zeg gen: het mag mislukken". De beide Haagse predikanten wijzen er op hoe er van be voogding van de kant van de kerk absoluut geen sprake kan zijn. „Voor de classis was de grootste vraag: hebben de scholen inderdaad behoefte aan zo'n functionaris", aldus ds. Eikelboom. „Het bleek dat er van die kant zeker belang stelling is; sommige scholen zeiden: de kerken hebben ons in de steek gelaten. Toen ook nog duidelijk werd dat er ook wel wat verwachtingen van zo'n opzet, zijn we akkoord Hij wijst er nog op hoe de ge reformeerden contacten heb ben (gehad) met organisaties voor christelijk onderwijs: bij voorbeeld het Christelijk Pe- dagogigsch Studiecentrum (CPS), de Unie School en Evangelie en het „grote schoolbestuur" van Den Haag, het SCO. Bovendien is er vanaf het begin samenwer king met de centrale kerke- raad van de hervormde ge meente. „Missionaire verant woordelijkheid doe je samen. Vandaar die hervormde be trokkenheid vanaf het begin", vindt ds. Schelling. Een preciese taakomschrij ving van de te benoemen man/vrouw is niet te geven. Wel is afgesproken dat een van de zwaartepunten het la ger beroepsonderwijs/mavo zal zijn. Juist op deze scholen is veel ogenschijnlijke onver schilligheid bij de leerlingen en is het dus erg moeilijk om mét een „geloofsverhaal" aan te komen. Bovendien, wat het resultaat van het experiment zal zijn hangt ook af van het „profiel" van de nieuwe func tionaris. „Zware akker" A. Riphagen, directeur van de chr. scholengemeenschap lbo- /mavo Kagawa aan de Wol- weversgaarde in Den Haag wordt betrokken bij de benoe mingsprocedure. Hij is een po tentiële belanghebbende: „Het is ploegen op een heel zware akker", zo omschrijft hij de pogingen om vorm en inhoud te geven aan de „levende identiteit" van zijn school. „Dat geldt niet alleen voor de specifieke godsdienstlessen, maar ook voor de identiteit in de breedte: de omgang tussen de docenten onderling en met de leerlingen, in de onder wijsvormen en in de leerstof. Hulp bij die taak is zeer wel- Riphagen denkt ook aan een soort „identiteits-counseler": iemand die de jongeren tege moet kan komen in hun ma nier van denken en doen en durft ingaan op hun vragen. De predikanten Schelling en Eikelboom wijzen nog op een ander aspect van het experi ment: de kennis van de ker ken op het gebied van de theologische doordenking. Wellicht hebben de onder wijsgevenden als „thelogische leken" behoefte aan wat hulp bij het doorzien van theologi sche aspecten van bijvoor beeld bijbelse verhalen en methoden voor godsdienston derwijs. De kerken hebben die „know how" en willen die indien gewenst graag delen. Bo vendien, zeggen de predikan ten, is het heel goed mogelijk dat de kerken iets van de scholen leren. Bijvoorbeeld over omgang met jongeren. Kerk en school hebben ge meenschappelijk dat ze God ter sprake willen brengen bij de jongeren. „We hebben el kaar lange tijd niet „gezien" in die gemeenschappelijke op dracht. Daarom dit experi ment. Wie wéét, blijkt dat we wat aan elkaar kunnen heb ben". LÜTSEN KOOISTRA Bneven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten verzorgd. De vele shows, sportprogramma's en series promoten soortgelijke geslaag de types: goed-ogende bekende Nederlanders, atleten in bla kende vorm en mensen die het gemaakt hebben, in een lu xueuze omgeving. Een aan merkelijk deel van de overige zendtijd vult men graag met allerhande persoonlijke, vooral lichamelijke, ellende. In pro gramma's als Rondom Tien weet men week in week uit, jaar in jaar uit, nieuwe scharen lijders aan steeds weer andere ziektes bijeen te brengen, die In de televisiereclame treedt uitgebreid verhalen over alle vooral een bepaald soort „idea- denkbare en ongedachte ellen- Ie mensen" *op: jeugdig, ge- de. In hun spreekpauzes hoor zond, knap en uiterlijk goed je Henk Mochel lucht naar Euthanasie binnen zuigen, als een roker die genietend inhaleert. Ook bij de kijkers gaan die pro gramma's er blijkbaar goed in, anders zouden de kijkcijfers er wel een eind aan maken. Maar intussen wordt, vrees ik, wel sterk het beeld gevormd, dat de jaren geleidelijk een on draaglijke last aan rampen met zich brengen. Zijn de hoge percentages voor standers van actieve euthana sie niet vooral een instinctieve afweerreactie op die zwart-wit tegenstelling tussen jong en vi taal enerzijds en anderzijds af geleefd en bezocht door aller hande kwalen? Natuurlijk moeten mensen niet door een overmaat aan medicijnen en steeds nieuwe operaties ver voorbij hun natuurlijke le vensgrens worden gesleept. Maar vele vóórstemmers we ten gewoon niet hoe goed dat natuurlijke einde bij de mo dernste pijnbestrijding te ver lichten is. Hoe kan men intus sen jonge mensen en anderen die het nog niet aangaat, en die er dus alleen emotioneel op kunnen reageren, interviewen en zelfs stem geven in de kwestie vóór of tegen actieve euthanasie? Overigens leert de wetenschap dat het lichaam tussen je 25e en 30e jaar al laat voelen wat de zwakke plek is waardoor je t.z.t. het leven zult laten. En afgezien van de ge bruikelijke kinderziektes voelt een kind reeds dat het met kere „fabrieksfouten" ter we reld is gekomen. De meeste mensen mankeren altijd wel iets, antwoorden „prima" op de vraag hoe het gaat, willen blijven leven en hopen er het beste van. Die instelling lijkt een natuurgegeven en verlaat je nooit. Ook niet bij ernstige ziekte, indien liefdevolle ver zorgers de medische mogelijk heden met wijs-feel^id inzetten. Zelfs zelfmoordpogingen blij ken bijna altijd een schreeuw om hulp om te leven en niet om een effectiever middel tot zelfdoding. C.F. Schelfhout, DEN HAAG. Gemeentemuseum Nu 't oneigenlijk gebruik van het Gemeentemuseum in Den Haag hand ovei hand lijkt toe te nemen, dient zich de vraag aan, of alle kwesties rond in richting en bestemming niet voor eens en altijd in de ver getelheid kunnen geraken door er het P. Mondriaan-Mu- seum van te maken. N. Pleumekers, DEN HAAG. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Punten voor Gorbatsjov Bol De massale uittocht deze week van bejaarde en conservatie ve leden uit het centraal comité van de communistische p[ of tij van de Sovjetunie is zonder enige twijfel een grote ovj. H winning voor de politieke koers van partijleider en presidPei Gorbatsjov. De afgelopen maanden hadden hij en zijn ar hangers al te kennen gegeven dat hun streven naar herv; g mingen vanuit de partij-gelederen niet alleen veel weersta ee ondervond, maar zelfs regelrecht werd tegengewerkt. In (1 zin heeft Gorbatsjov dus een belangrijke blokkade op jop weg snel, vakkundig maar zonder groot gezichtsverlies v|^~ de betrokkenen uit de weg geruimd. Het conservatieve verzet werd overigens waarschijn! veel meer ingegeven door afkeer van de politieke veran ringen die de partij minder machtig maken en de glasnost, openheid, dan door de economische hervormingen. Als volg van de glasnost blijft in de Sovjetunie van vandaag v wel geen taboe onbesproken. In het zoeken naar de oorzaP waarom de wereldmacht die de Sovjetunie onmiskenbjy is nog immer op lemen voeten staat, wordt steeds nadri keiijker met de beschuldigende vinger naar het tijdperk Leonid Brezjnev gewezen. Veel van de partijleden die hun functie in het centraal comité hebben verloren, zijn der Brezjnev aan de macht gekomen. De schoonmaak in het centraal comité, het parlement de partij, is ook een logisch vervolg op de onlangs ^fehouc verkiezingen voor het nieuwe parlement. Die liepen uit een overwinning voor de hervormingsgezinde kandida waarbij, opnieuw, de meest behoudende partijfunctionaris! soms smadelijk het onderspit dolven. Het waren overigéjj^ juist deze partijbonzen die om de vergadering van deze w(. hadden verzocht, in de hoop Gorbatsjov tot matiging te ki nen dwingen. Maar op volgens Kremlin-vorsers magistrïSt wijze heeft Gorbatsjov de mogelijkheid aangegrepen om juist van deze tegenvoeters te ontdoen. pr] e: g€ De conclusie lijkt dus gewettigd dat partijleider Gorbatsivi zijn machtsbasis aanzienlijk heeft versterkt, zowel in de p tij als in het nieuwe gekozen parlement, dat eind mei vc het eerst bijeen komt. Maar daarmee is zijn positie tegenor c de bevolking van de Sovjetunie, hoe paradoxaal dat ook n klinken, niet automatisch öök sterker geworden. Nu hij (,f groot deel van de politieke tegenstand heeft afgeschud, Gorbatsjov zich niet langer achter dat argument kunnen v schuilen, als excuus voor het uitblijven van succes voor perestrojka. En het zal dank zij zijn eigen glasnost zijn, i het falen van de hervormingen nadrukkelijk aan de kaak worden gesteld. De openhartige erkenning van Gorbatsjov dat de wink ondanks de perestrojka nog leger zijn geworden, wordt misschien nog geaccepteerd als een uiting van ongeker eerlijkheid van de verantwoordelijke politici. Maar als de volking van de Sovjetunie offers moet blijven brengen z< der daar resultaat voor terug te zien in de vorm van meer betere levensmiddelen, woningen en andere eerste levensl hoeften, is het de vraag hoelang het duurt voordat ontev denheid omslaat in onrust. Los daarvan zal Gorbatsjov tuurlijk ook een oplossing moeten vinden voor de etnisc kwesties. INTUSSEN staan buiten de muren van het Kremlin de cc servatieven klaar om Gorbatsjov beentje te lichten^ voor ver zij nu op lokaal niveau al niet van alles doen om het h vormingsproces te frustreren. In dat licht bezien is het 1 bijzonder groot belang dat de Russische leider zoveel geli^ gestemden binnen het centraal comité heeft kunnen loods f Zij zouden zijn lijn voort kunnen zetten. Een politiek alteriod: tief voor de nu ingeslagen weg is er immers niet. Het v niet te verwachten dat de Russische bevolking, die voorzii'^' tig aan wat vrijheid snuift en hoopt op betere economist^ tijden, zich zonder tegenstand zal laten terugdringen in keurslijf uit de tijd van Brezjnev en diens voorgangers. rdi Zonnig DE BILT (KNMI) Onder invloed van een rug van hoge- luchtdruk heeft het weer dit weekeinde een lenteachtig ka rakter. Vooral morgen mag op zonnig en droog weer worden gerekend. Zondag kan later op de dag in het westen de bewol king gaan toenemen. De ko mende nacht kan, bij helder weer en een wegvallende wind, de temperatuur een paar graden onder nul zakken. De middagtemperatuur wordt morgen ongeveer 12 graden en loopt zondag nog iets verder op. De wind die de komende nacht zwak en veranderlijk is, waait ook morgen uit uiteenlo pende richtingen en is dan zwak tot matig. Ook op de wat langere termijn mag op zon worden gerekend. De kans op vorst gedurende de nacht neemt af en de middagtempe- raturen lopen nog iets verder op. Evenementen: 29 april tot en met 3 mei gen met bloemmozaïekei Paulownapolder. Inl. Noordhollands Noorden 02230-22 1 mei tot en met 15 juni: bloei Jap,c[ se tuin in park Clingendael Haag; 1 mei tot en met 15 juni: hoi borum in Heiloo, bloeiende his sehe bolgewassen; 4 tot en met 7 mei: Betuwse fiets\ daagse, 40 km. per dag, start tu 8.30-11 uur in Kerk-Avezaath, 03448-1257 (inschrijven voor 1 m 3 tot en met 6 mei: rozenshow, B kerveiling, 10-17 uur. Inl. 02 13807. Bollen- en bloesembericht Bollen: Streek tussen Leiden en Haarlem: hyacinthen, tulpen in volle bloei; Sstreek tussen Haarlem en Den Hel der: hyacinthen, tulpen in volle bloei; Streek rond Hoorn/Enkhuizen: tul pen in volle bloei; Noordoostpolder: tulpen (folder bol- lenroute verkrijgbaar bij de VVV's in Flevoland. Inl VVV Emmeloord 05270-12000); Keukenhof binnenparade tot en met Bloesem: West-Friesland (NH): bloesem in Betuwe: peren en kersen worden minder, appelbloesem na het week- San Francisco 31 23 17 9 27 16

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2