Welk boek krijgt de AKO-prijs? ir- Simple Minds en de onderdrukten Herdruk „De wereld van Van Gogh": goedkoop maar gedateerd ioEKEN/PLATEN EeidaeSoinattt VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINA 17 v, DE KEUZES VAN DE JURY OP EEN RIJTJE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) Oos- de van Om bij aarna is voor ngen. ppen- Tref- Om de er straat rolks- uur van De 20.30 War- I ehou- ?r 7e- epie. De grote slag is aan de gang. Een week of drie geleden zijn de nominaties voor de grootste - voor wat betreft de financiën -literatuurprijs van ons land bekend gemaakt. Nog een week of drie en via een bijeenkomst met veel publiciteit maakt de jury bekend welk boek de AKO-literatuurprijs die voor de derde keer wordt uitgereikt, krijgt. Terwijl de jury onder voorzitterschap van Erik Jurgens studeert, leest en overleg, hier een overzicht van de zes genomineerde boeken en wat zo met die nominaties en de jurering te maken heeft. >evers in le Biesbosch In 1824 werd de laatste bever idsveijn ons land, aan de oever van je IJssel, doodgeslagen. De be- dammenbouwers bij litstek kregen telkens weer van Be schuld van overstromingen en tfen dat werd hen noodlottig. "ifeinds kort is aan de roep van oen, ^eej natuurvorsers gehoor ge- tea,even en zjjn deze bijzondere mëev0ieren terug in ons waterland- >mmite jn de Biesbosch werden een Igekejjrietak uit de DDR „geïmmi- kefereerde", beverfamilies uitge- zijn v hver dit gegeven is een inter- we °fessant boek verschenen, „Be- :orgeiyers jn de Biesbosch" getiteld. akkope auteur, Kees Duinker, be- het ofechrijft op boeiende wijze de %eie onderneming: de selectie en orLan de bevers die in de Elbe leven, de reis naar Nederland mde kn het uitzetten van de diertjes de Westbrabantse wateren, beho^aar voorts hun wedervaren erk «wordt beschreven. Men komt akt. lop die manier zeer veel over mde bevers en hun biotoop en pog'Be andere dieren die daarin le- yen aan de weet. De fraaie te- Aiktkeningen in het boek zijn van end ye hand van Kees van Scher- van benzeel. ^oor I LEO HENNY it inM it dirt groeKees Duinker en Kees van Scherpenzeel: „Bevers in de KerlBiesbosch". Uitgeverij De la Rivière en Voorhoeve. Prijs T ƒ32,50. Drie gerenommeerde auteurs en drie beginners, dat zijn de kandidaten voor de binnen kort uit te reiken AKO-litera- tuurprijs. J. Bernlef, Rudy Kousbroek en Helene Nolthenius zijn al tientallen jaren bekende na men in de Nederlandse lette ren. Margriet de Moor, Leo Pleysier en Brigitte Raskin, de andere genomineerden, zijn debutant of nieuwkomer. Die tegenstelling is opmerkelijk in de voordracht van de jury, maar dat is niet het enige op vallende om even bij stil te staan. Laten we eens nagaan wat er allemaal verscheen in de pe riode waaruit de jury kandida ten mocht kiezen. Van de „groten" kwamen: „De zondvloed" (Jeroen Brouwers), „Een zachte vernieling" (Claus), „De elementen" (Mu- lisch), „Bezorgde Ouders" (Reve weer helemaal terug!). Het betreft de periode dat het veelbesproken en geroemde „Het leven uit een dag" van A. F. Th. van der Heijden kwam, dat Hugo Raes zijn come-back bestendigde met „De strik". Kees van Kooten consolideer de zijn schrijversschap met „Zeven sloten" en Jan Brok ken met zijn indringende „Zaza en de president". Om maar wat te noemen. Poëzie Aan mooie literaire boeken heeft het de jury dus niet ont broken om te kiezen maarvan bovengenoemde belangrijke uitgaven is niets terug te vin den in de voordracht. Poezië komt al helemaal niet voor in de nominatie. Dat is jammer, zoals ik verderop wil toelichten, want in de benade ring van de jury, voor zover die uit deze zes nominaties is te begrijpen, zou via dichtbun dels van het afgelopen-jaar veel te bereiken zijn geweest. Een paar boeken van deze zes nominaties zijn in onze literai re besprekingen al aan de orde geweest. .Andere niet, met name ook omdat het hier uit gaven betrof die de uitgever naar lang niet alle persorga nen had toegestuurd. De Leu vense uitgeverij Kritak bleek totaal verrast door de AKO- nominatie van de debuutro man van Brigitte Raskin, „Het Koekoeksjong". Meulenhoff maakte niet zo'n haast met het toezenden van Rudy Kous- broeks essaybundel, zijn ze vende boek „Anathema's". De titel ervan is „De onmogelijke liefde". Sint Franciscus Het meest opvallende boek, al leen al door omvang, prijs en onderwerp, is de prachtig uit gegeven versie die Helene Nolthenius schreef van het le ven van Sint Franciscus. „De man uit het dal van Spoleto" (waar ik al eerder over schreef) is een heel knap en mooi geschreven boek. Het is bovendien heel literair, hoe wel het hier niet om fictie gaat, maar om een boeiende verwerking van historische stof. Bronnen worden op knappe manier verwerkt in het relaas en het mooiste is dat de wetenschappelijke wijze van benaderen nergens in strijd komt met de warme per soonlijke betrokkenheid van de schrijfster bij haar onder werp. Helene Nolthenius deed het ook zo in eerdere boeken over historische onderwerpen, maar nooit bereikte zij in zo'n mooi geheel de synthese. Een klassiek boek, zonder meer. Autisme Een andere nominatie werd gegeven aan een nieuw boek van Bernlef, die de eerste AKO-prijs won. „Vallende ster" is een novelle, die de weg voortzet die Bernlef eerder insloeg. Hij onderzoekt op nieuw een verschijnsel dat in zekere zin psychisch is, maar dat tegelijk alles met taalge bruik en herkenning van taal te maken heeft. Na de demen tie in „Hersenschimmen" is hier het autisme het ziekte beeld dat zijn aandacht krijgt. Het verhaal doet er dit keer eigenlijk helemaal niet toe. De lezer wordt geconfronteerd met een tekst van korte, ogen schijnlijk onsamenhangende zinnen, die weer worden afge wisseld door andere groepen korte, onsamenhangende zin nen. Samenhang is er natuur lijk wel. Maar na de eerste pa gina denk je dat je Beckett zit te lezen en zowaar, het blijkt dat een deel van „Vallende ster" geciteerd is uit een tekst van Beckett. Bernlef doet ove rigens geen enkele handrei king naar zijn lezer, zoals in „Hersenschimmen", waar hij het taalprobleem van de de mente Maarten Klein toch heel knap vertaalde naar de ondeskundige lezer via een duidelijke verhaalvorm. Van de gerenommeerde au teurs die op het lijstje van de AKO-jury staan, vind ik Rudy Kousbroek met zijn nieuwe „Anathema's" de aardigste en boeiendste. Vorig jaar won Geerten Meijsing ook met een boek vol beschouwingen deze prijs, dus waarom Kousbroeks reputatie dan niet bekroond? „De onmogelijke liefde" is een prachtig boek, vol overtuigin gen en vol kwetsbaarheid. Wat telkens weer zo goed doet aan de lezer is de onafhankelijk heid van denken van de au teur, die bereid is elke kant op te gaan die zijn observatie hem ingeeft. Opvallend is dat Kousbroek in deze bundel heel veel met fo to's doet. Ze zijn dan ook in ruime mate ppgenomen. Hij kijkt ernaar, hij denkt erover, interpreteert en komt tot con clusies over de absurditeit van het bestaan van mens, dier en cultuur. Raadselachtig, droevig en verrukkelijk. Debuten De drie overige nominaties be treft minder of onbekende au teurs. Twee ervan debuteren. Over de verhalenbundel „Op de rug gezien" van Margriet de Moor gaf ik eerder al een indruk. Het bevat zeven aardi ge verhalen, die kwaliteiten hebben, maar die zeker nog geen ontwikkeld schrijvers schap vertonen. Het eerste verhaal uit het boek, „Varia- Leo Pleysier: echte kanshebber r Literaire avond rond genomineerden Margriet de Moor en Leo Pleysier, twee van de voor de AKO-prijs genomineer de schrijvers, zullen op 2 mei aanwezig zijn bij een literaire avond over hun boeken in Café Schlem- mer aan de Lange Hout straat in Den Haag. De Moor werd genomineerd voor de verhalenbundel „Op de rug gezien", Pley sier, in 1971 winnaar van de Stijn Streuvelsprijs, voor zijn roman „Wit is al tijd schoon". De schrijvers worden 2 mei geïnter viewd door Hanneke Eg- gels en Koos Hageraats. Dit dubbelportret begint om 21.00 uur. tions pathetiques" is een mooie vertelling over een vader die via muziek (op papier) kontakt zoekt met de pianolerares van zijn kind. De afstand tussen hen is niet te overbruggen. Het titelverhaal vertelt over een rector van een school die voor zijn vriendinnetje (een oud-leerling) een huisje koopt, ver van de school. Het kind zit daar door de week alleen, want pas in het weekend komt haar geliefde naar haar toe. Het spookt er ook nog. De ver halen uit dit boekje hebben best kwaliteiten, maar ze ver raden ook ervaringstekorten. Een overmacht aan feiten en beschrijvingen doet vaak af breuk aan de scherpte in dit debuut. Opmerkelijk is „Wit is altijd schoon" van Leo Pleysier, al is het geen gemakkelijk boekje. Maar het is heel knap van be nadering en taalgebruik. Een zoon vertelt over de dood van zijn moeder. Zij heeft altijd te gen hem gepraat en hij praat als het ware met haar mee, nu zij dood is. In allerlei gedach ten, invallen, uitspraken, for muleringen (een groot aantal korte episodes, telkens van één alinea) komt er van alles boven uit de relatie tussen moeder en zoon. Een heel in tens en doorleefd relaas, dat door zijn vorm bijzonder mag worden genoemd. De originele benadering wordt overtuigend en consequent toegepast. De voordracht van „Het koe koeksjong" is zeker de grootste verassing. Dit verhaal van Bri gitte Raskin (ook een debuut) zou zonder deze erkenning zeer onbekend zijn gebleven. Het gaat hier om een jonge vrouw (Brigitte R.) die op zoek is naar een zekere Frans Maes. Een verschoppeling, die toch ook zijn eigen leven en waarde moet hebben gehad. Het boek is een verslag van een zoek tocht naar die verdwenen man. In heel eenvoudige, maar beeldende en soms prachtige taal geschreven, komt deze debutante met een verrassing. Bij zo'n wedstrijd moet er al tijd een de beste zijn. Hoe uit eenlopend de boeken ook, hoe verschillend van reputatie en ervaring de schrijvers, er moet een winnaar komen. De eerste twee prijswinnaars waren mannen; Hannes Meinkema zit in de jury, en velen ver wachten dat het wel een vrouw zal worden, die wint. Maar hoe mooi en warm en erudiet en literair „Een man uit het dal van Spoleto" ook te noemen is, het boek van Hele ne Nolthenius blijft een niet als zodanig literair boek. Lite raire kwaliteit is niet meer dan een extra dimensie in dit boek. Margriet de Moor is naar mijn smaak nog teveel een beginne linge, zoals in bijna elk van de zeven verhalen uit van „Op de rug gezien" duidelijk wordt. En „Het Koekoeksjong" is toch nog lang niet te beschou wen als een boek van het ni veau, dat veel boeken afgelo pen jaar hadden. Dat terwijl een dichteres als Carla Boog- aers is overgeslagen, die in haar debuut, „De reigers van Amsterdam" al zeer verraste, wat ze geheel voortzet in haar nieuwe bundel, „De bruinvis vrouw". Bij de mannelijke kandidaten is het ook een strijd. Bernlef had beter genomineerd kun nen worden met zijn dichtbun del „Geestgronden", poëzie van enorme kracht, waarbij „Vallende ster" het niet haalt. Bernlef heeft de AKO-prijs al eens gewonnen, hij zal dus wel toe blijven kijken. Pleysier heeft een opmerkelijk boekje gemaakt, is dus een serieus ge gadigde, bovendien is zijn boekje een indringend beeld van een vrouw. Een echte kanshebber. Dat terwijl Kous broek met al zijn eruditie en eigenzinnigheid het wel zal verliezen. De reeks „Anathe ma's" is immers al zo lang een opmerkelijk verschijnsel en bovendien waagt Kousbroek het al te vaak, met name in zijn stukken over pornografie, die in „De onmogelijke liefde" zijn opgenomen, dwars tegen over de beweringen over dit onderwerp uit strijdbare vrou wenkringen te gaan staan. Fe ministische jury-leden zullen die bult moeilijk nemen, mag je veronderstellen. Net als vorig jaar, toen het prachtige boekje van Tip Ma- rugg („De morgen loeit weer aan") het pleit verloor, terwijl daar duidelijk de winnaar zat, zal er nu ook weer een com promis uit komen, dat aan vechtbaar is. De keuze van kandidaten houdt dat in. Ik hou het er maar op dat Brigit te Raskin of Leo Pleysier de kanshebbers zijn. Beide nogal aanvechtbaar. JAN VERSTAPPEN De genomineerde boeken voor de AKO-prijs, die hier boven zijn besproken: J. Bernlef: „Vallende ster" - novelle. Uitgave Querido. Prijs ƒ18,50. Rudy Kousbroek: „De onmo gelijke liefde" -Anathemas 7. Uitgave Meulenhoff. Prijs ƒ29,50. Helene Nolthenius: „Een man uit het dal van Spole to". Uitgave. Prijs ƒ79,50. Momenteel niet verkrijg baar, wordt herdrukt. Margriet de Moor: „Op de rug gezien", verhalen. Uitga ve Contact. Prijs 22,90. Leo Pleysier: „Wit is altijd schoon" - Uitgave De Bezige Bij. Prijs ƒ22,50. Brigitte Raskin: „Het koe koeksjong" - Uitgeverij Kri tak. Prijs 23,-. Cazemier Boeken- Tijdschriften Kopermolen 10. 2317 PB Leiden Tel. 071-22.00.22 J. Ginsberg bv Breestraat 127-129 2311 CM Leiden Tel. 071-12.46 42 Boek- en kantoorboekhandel Veenerick Noordeinde 33 2371 CM Roelofarendsveen Tel. 01713-16033. ft&i zondvlicl" DEKfiER ...uw l.ibris boekhandel Deze top 5 ia aamengeateldi naar aanleiding van de verkoopcijfers bij de boven staande handelaren. Simple Minds maken met „Streetfighting Years" een aardig tusendoortie. FOTO: PR Simple Minds leek de laatste jaren zo langzamerhand sy noniem geworden voor lief dadigheid. Het Mandela-con- cert, dat vorig jaar in Lon den werd gehouden, is daar van misschien het beste voorbeeld, ook omdat zanger Jim Kerr speciaal voor die gelegenheid het nummer „Mandela Day" schreef. Van langspelers maken kwam door al die bezigheden bitter weinig terecht. Dat niemand Simple Minds uit het oog verloor, had vooral met de succesvolle wereldtournee, de liefdadigheidsconcerten en het turbulente liefdesle ven van Jim Kerr te maken, dat uiteindelijk eindigde in zijn scheiding van Preten ders-zangeres Chrissie Hyn- de. Maar nu is er dan toch de nieuwe elpee „Streetfighting Years", waarop Kerr het in zijn composities vooral op neemt voor de onderdruk ten. Hij is begaan met de so ciaal-maatschappelijke mis standen in deze wereld en brengt zijn gedachten daar over onder woorden in nogal wisselvallige composities. Overgeven Waar Kerr de ene keer kip- pevel bezorgt, is bij een vol gende compositie de wc niet dichtbij genoeg om over te kunnen geven van ellende. Simple Minds, die een jaar aan het album werkte, heeft zijn soms yermoeiende, bom bastische composities op „Streetfighting Years" inge ruild voor wat doorzichtiger werk. Daarbij drukken pro ducers' Stephen Lipson en Trevor Horn een duidelijk stempel op het eindresultaat. Soms heb je het gevoel dat Frankie Goes To Hollywood, Simple Minds ontmoet en het gevolg daarvan is in de beste gevallen memorabel. De verdiensten van het tweetal is vooral dat elke in strument glashelder uit de groeven spat en dat bijvoor beeld de gitaarpartijen van Charles Burchill als een vlijmscherp mes door de composities snijden. Hoewel Jim Kerr in een aantal com posities zonder enige passie zingt, kent de langspeler toch zijn sensuele momenten zoals bijvoorbeeld in „This Is Your Land", waarvoor ook Lou Reed twee minuten in de studio verbleef om drie tekstregels te zingen. Echte emotie Opvallend is dat de emotie in het beste werk echt is. Deze keer spreekt het hart inplaats van de dollartekens, zoals op de drie-en-een-half jaar geleden verschenen „Once Upon A Time". De grootste misstap op „Streetfighting Years" is het Peter Gabriel-nummer „Biko", dat. weliswaar bin nen het concept van de plaat past, maar dat in de uitvoe ring van Simple Minds ver watert tot een niemendalle tje en dat verdient deze com positie niet. Waar Gabriel zijn bewogenheid bij het on derwerp verpakt in huive ringwekkend mooie en emo tionele zang, wandelen Kerr en zijn maten er zonder veel passie zowel vocaal als muzi kaal overheen. Dat Simple Minds een zeker gebrek aan inspiratie moeten hebben gehad, blijkt niet alleen uit de versie van „Biko", maar ook uit een song als „Belfast Child" een traditional, waarvoor Ken de woorden schreef terwijl de hulp van John Giblin werd ingeroepen voor „Let It All Come Down" (of was het een vriendendienstje, Jim?). Het feit dat alle sin gles die het afgelopen jaar verschenen op de elpee zijn terug te vinden is daarbij eveneens een vingerwijzing. Het aantal echte verrassin gen blijft hierdoor beperkt tot een handjevol, want van de tien composities blijven er op die manier maar zes over Als troost is er voor de cd-liefhebber het extra num mer „When Spirits Rise". Hoewel er zeker een drietal meesterwerkjes opstaan, zal „Streetfighting Years" niet de geschiedenis ingaan als dé Simple Minds-elpee. Het is hoogstens een aardig tus sendoortje, als we tenminste niet te lang hoeven te wach ten op de opvolger. HANS PIËT Simple Minde. Streetfighting Yeare. Produktie: Stephen Lipaon en Trevor Horn. Met: Jim Kerr (zeng), Charles Helene Nolthenius: mooi, warm en erudiet. FOTO: SP Rudy Kousbroek: Feministische jury-leden zul- Margriet de Moor: nog teveel een beginneling, len die bult moeilijk nemen. FOTO: SP Filmtaal van Alastair MacNeill Voor een film wordt doorgaans een boek als basis gebruikt, waarbij een scenario-schrijver de lijnen uitzet voor daad en dia loog. Het kan ook anders. Dat toont Alastair MacNeill, die zich heeft gezet aan het „transponeren" van een filmscript tot een boek. MacNeill koos waarschijnlijk niet voor niets zijn pseudo niem én een scenario van zijn bijna-naamgenoot Alistair MacLe- an voor zijn „Dodentrein". MacLean, die in 1977 opdracht kreeg om filmscenario's voor vooral actiefilms te schrijven, wordt door MacNeill tot leven ge wekt. En de manier waarop is alleszins acceptabel. „Dodentrein" gaat over een crimineel transport van zes vaten met voor Libië bestemd plutonium. De Unaco, de uiterst geheime anti-misdaad organisatie van de Verenigde Naties, komt met een speciaal team in actie om de zaak uit te zoeken. Dat loopt uiteraard goed af, maar niet nadat het uit drie agenten bestaande gezelschap - onder wie een jonge, beeldschone, scherp schietende jongedame - de nodige hachelijke avonturen heeft beleefd. Het nadeel van MacNeill is dat hij wel iwaar keurig het scenario volgt van MacLean, maar aan de filmtaal iets te weinig toevoegt Er zit echter wel vaart in het verhaal en dat maakt veel goed voor degenen, die het oorspronkelijke boek niet kennen of te dik vinden. FRANK WERKMAN Alastair McNeill: „Dodentrein'.' Uitgeverij De Boekerij. Vincent van Gogh voor een betaalbaar prijsje dichter bij de mensen brengen. Dat is de be doeling van Libris, een club van zo'n tachtig boekwinkels door het hele land, met het uitbrengen van „De wereld van Van Gogh". Het gaat hier om heruitgave van een boek van Robert Wallace uit 1969, deel uit een serie kijk/leesboe ken van Time/Life, vertaald door Lize van Dam. Er is weinig tegen zo'n doel stelling in te brengen natuur lijk, en het boek in kwestie mag er zijn, met een schat aan heel behoorlijk gedrukte kleu renillustraties, een gedegen tekst waarin de kunst en het leven van Van Gogh in de juiste context worden geplaatst (collega's als Gauguin en Tou- loase-Lautrec bijvoorbeeld krijgen ruim aandacht) - en de prijs is inderdaad reuze schap pelijk: nog geen vijftien gul den. Het boek (herdrukt in zo'n vijftienduizend exemplaren) zal zijn weg wel vinden, en dat kan geen kwaad: er is over Van Gogh elders al heel wat meer onzin verkocht, en in heel veel duurdere boeken staat niet zo'n hoeveelheid mooie platen. Maar een kritische herwaarde ring van de tekst van twintig jaar geleden had geen kwaad gekund: er staat bijvoorbeeld ergens dat ir. Van Gogh, de zoon van Vincents broer Theo, in 1960 zijn geërfde verzame ling Van Goghs heeft overge dragen aan „een stichting", en dat de Nederlandse regering heeft besloten een nieuw mu seum in Amsterdam te bou wen om die verzameling te huisvesten. Het Rijksmuseum Vincent van Gogh staat er in middels al vele jaren en is we reldberoemd - dat had er wel even bij gemogen. Al was het maar in de nieuwe inleiding die John Sillevis op verzoek van Libris voor het boek leverde. Was er trouwens geen indrukwekkender Van Gogh-autoriteit te vinden ge weest dan deze conservator van het Haags Gemeentemu seum, die in zijn stukje geen enkel nieuw licht werpt op de persoon en de kunstenaar Van Gogh? Integendeel: hij her kauwt gewoon een paar feitjes die ook verderop in het boek aan de orde komen. Maar, eer lijkheidshalve, nogmaals: voor dit geld mogen we misschien helemaal niet klagen. RENE DE COCQ Robert Wallace: „De wereld van Van Gogh". Uitgave Ti me/Life, uitsluitend ver krijgbaar bij Libris-boek- handels. Prijs 14,90.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17