Voorhout moet eigen bibliotheek krijgen Kerkelijk centrum moet 'echt hart' gaan vormen Katwijkse Rijnstraat wordt licht aangepast Nu wel kassenbouw in de jj Kop van Kloosterschuur- LEIDEN OMGEVING QeidoaQowuwt VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINAp Werkonderbreking op Sancta Maria NOORDWIJK Personeel van de Sancta Maria heeft vanmiddag een werkonderbre king gehouden. De personeelsleden stopten om de beurt met werken. In de Boei werden brieven geschreven naar de verantwoordelij ke bewindslieden. In de brieven wordt zorg uitgesproken over de wantoestanden in de psychiatrie door een gebrek aan personeel. „We moeten geriatrische patiënten soms in bed eten geven omdat er geen tijd is om ze fatsoenlijk te wassen en aan te kleden. Som mige mensen in de separeercel blijven daar veel te lang zitten omdat er geen tijd is om ze af en toe in een groep te zetten. Dat zijn zaken die aan de orde van de dag zijn", aldus woord voerder Ronald van Gooi van Sancta Maria. CDA Katwijk: slechte controle hinderwet KATWIJK Het CDA-raadslid D. de Mooy heeft gisteravond in de gemeenteraad forse kritiek geuit op de Dienst Gemeente werken. Naar zijn mening laat deze dienst in de praktijk nogal eens een steekje vallen als het gaat om de controle op het nale-, ven van de vastgestelde hinderwetvergunning. Vandaar dat hij wethouder W. van der Plas om nauwkeurige naleving van de vastgestelde bepalingen vroeg. Een nieuwe huurovereenkomst voor een perceel grond in het Katwijkse industrieterrein 't Heen aan een bedrijf dat autowrak ken wil opslaan stuitte op bezwaren van het CDA-raadslid D. de Mooy. De heer De Mooy vroeg zich namelijk af of het nakomen van de vastgestelde hinderwetvergunning voor dit bedrijf wel strikt gecontroleerd werd. „Ik heb zo mijn twijfels", aldus de heer D. de Mooy. Wethouder W. van der Plas (CDA) reageerde niet direct op de aantijgingen van zijn fractiegenoot, wel sprak hij ook de zorg uit over mogelijke verontreiniging van de grond. „We delen die zorg", aldus Van der Plas. „We zullen echter streng optreden bij gebleken verontreiniging aan de grond. Zonder tegenstemming ging de raad echter akkoord met het collegevoorstel. VVD Voorhout: honden belasting moet verhoogd VOORHOUT De hondenbelasting in Voorhout moet worden verhoogd. Dit werd gisteren betoogd door de heer W. Meyer, fractievoorzitter van de VVD in de Voorhoutse gemeenterada. Hij zei dit tijdens een VVD- bijeenkomst over de door honden veroorzaakte over last. Ruim vijftig Voorhouters bezochten deze vergade ring. Meyer stelde voor de tweede en derde hond extra te belasten en pleitte voor een controleur die voor de inning van deze belatsing moet zorgen. Tevens merkte de VVD-spreker op dat nog voor de zomervakantie de APV zal worden aangepast waarbij het de bedoeling is om de bevolking te verplichten honden aangelijnd te houden. Dat zou gelden voor de hele bebouwde kom. In Voorhout staan 560 honden officieel geregistreerd, maar volgens Meyer zijn dat er veel meer. Voor die 566 honden komt 51.000 gulden belastinggeld binnen. Dat verdwijnt gewoonlijk in de pot algemene middelen. „Schandalig" zo noemde een bezoeker dat. D. Meerburg overleden KATWIJK De heer D.F.E. Meerburg, ereburger van Kat wijk, is deze week in het Diaco- nessenhuis in Leiden overleden. Hij is 87 jaar oud geworden. Meerburg is bij raadsbesluit van 24 september 1970 benoemd tot ere-burger van Katwijk. De heer Meerburg, reder sinds 1923 en di recteur van Meerburg's Rederij en Haringhandel, sinds 1932, was raadslid van de gemeente Kat wijk van 1931-1941. Sinds 1933 was hij bestuurslid en later (1940) voorzitter van de Katwijksche Bouwvereniging, een functie hij jarenlang heeft vervuld. Hij was commissaris van de NZH en de N.V. Glem en vervulde een groot aantal bestuurslidmaatschappen in de visserij en rederij. Historische dag Noordwijkerhoi NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad Noordwijkerhout heeft gisteren ruim 5.5 mi] gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van nieuwe zwembad en de uitbreiding van de g zaal van De Schelft. „Een historische dag", aldus de fractievoorzitter het CDA, de heer N. Sluis. Maar de heren De K* (PvdA) en Knapp (VVD) benadrukten dat dit geen definitief „ja" is. De bouw moet uitgevi worden binnen het aangenomen bedrag. Ze vroe het college dan ook om toe te zien op een scl kostenbewaking en wethouder C. van der Kla beloofde dat. Het zwembad is inmiddels al duui geworden door het aanbrengen van extra's als verstelbare bodem, de waterglijbaan en de afscj dingswand maar meer extra voorzieningen zou| in het vervolg niet worden aangebracht, aldus wethouder. WERKGROEP IN RAPPORT Kiekendiefer| LISSE „We willen dat dit een echt hart gaat vor men van de kerk in de Poelpolder. Niet alleen in het weekeinde maar ook op andere dagen van de week". Pastor F. Grol van de Agathaparochie is blij met het nieuwe kerkelijk centrum dat aan het ge meenschapscentrum 't Poelhuys is gebouwd. Het centrum wordt op 6 mei ingezegend. De volgende dag wordt de eerste dienst in het nieuwe centrum ge houden voor genodigden. Nieuwsgierigen kunnen echter op zaterdag 29 april tussen 14.00 en 17.00 uur al een kijkje nemen in het kerkelijk centrum. Het kerkelijk centrum in de Poelpolder behoort tot de Agathaparochie in Lisse. Aan het einde van de zestiger jaren werd een groeiende behoefte gevoeld om in de steeds groter wordende wijk Poelpolder kerkdiensten te houden. Het aantal parochianen in de nieu we wijk nam immers snel toe en inmiddels wonen er bijna net zo veel parochianen in de Poelpolder als in het oude dorp. Grol: „We wilden dat de mensen makkelijk konden kerken. In de Poelpolder wo nen ook oudere mensen en niet iedereen heeft een auto. Het is beter dat ze in de eigen buurt naar de kerk kunnen gaan". Sinds 1971 werden in het in middels afgebroken houten Poelhuys op zaterdagavond en zondag kerkdiensten gehou den. „Dat was een gehuurde ruimte die niet echt uitnodigde voor het houden van kerk diensten. Zo keek je bijvoor beeld vanaf het altaar op de bar en een grote bierreclame. Dat gaf toch een gevoel van onbehagen", aldus pastor Grol. In 1982 begonnen de gesprek ken over een nieuw kerkelijk ontmoetingscentrum in de Poelpolder. De bouw van een echte kerk viel om financiële redenen echter af, ook al was er al- grond voor gereserveerd. In 1986 ontstond in de St. Agathaparochie het idee om samen met het nieuw te bou wen gemeenschapscentrum Poelhuys een onderdak reali seren. „Er was door de jaren heen toch een band ontstaan omdat we altijd samen in het oude Poelhuys hadden geze ten. De wens om samen met het Poelhuys te blijven, was in de parochie duidelijk aanwe zig", vertelt pastor L. Kramer. Het nieuwe kerkelijk centrum heeft een half miljoen gekost en is eigendom van de Agatha parochie. Het is de bedoeling dat in het centrum straks elke zaterdagavond en zondagmor gen een kerkdienst wordt ge houden. Daarnaast kunnen in de toekomst ook rouw- en trouwdiensten in het kerkelijk centrum worden gehouden. „In het kerkelijk centrum kan verder vergaderd worden, het koor kan repeteren en er kun nen cursussen worden gehou den. Allerlei kerkelijke activi teiten kunnen in de Poelpol der plaatsvinden. Het moet een echt gemeenschapscen trum worden waar ook ge kerkt kan worden. We hopen dat door de bouw van dit cen trum veel nieuwe werkgroe pen en activiteiten van de grond komen. Dat gebeurde immers ook bij de ingebruik name van de ruimte in het oude klooster aan de Heere- weg", stelt Kramer. Het kerkelijk centrum heeft de beschikking over een zaal met negentig zitplaatsen. De ruimte wordt in het weekein de uitgebreid door een schuif wand te verwijderen. Daar door zijn nog eens honderd zit plaatsen voor de kerkdiensten beschikbaar. Buiten het week einde kan het altaar en orgel achter schuifpanelen worden gezet zodat de zaal goed ge bruikt kan worden voor ande re bijeenkomsten. In deze zaal is ook een ringleiding aanwe zig voor slechthorenden. In het kerkelijk centrum is ver der nog een kleine vergader ruimte met keukentje en toi let. Daarnaast is er binnen door een verbinding met het Poelhuys waarvan de toiletten gebruikt kunnen worden. VOORHOUT Er moet een permanente biblio theek komen in Voorhout. De gemeenteraad moet zich hierover binnenkort uitspreken. Daarna moet de raad de nodige finan ciële middelen ter be schikking stellen en een lokatie aanwijzen voor de bouw van een bibliotheek. Dat vindt de Werkgroep Bibliotheek in het van morgen gepresenteerde eindrapport. De Werkgroep constateert dat voor 230.000 gulden een Voor houtse bibliotheek kan worden gebouwd. De gemeente be spaart echter minimaal een ton doordat ze geen geld meer hoeft te betalen voor een bi bliobus. Deze nieuwe berekening bete kent dat een bibliotheek in Voorhout goedkoper is dan de gemeente aanvankelijk had berekend. Volgens een rapport van de gemeente Voorhout uit maart 1988 zou een eigen bi bliotheek 290.000 gulden op jaarbasis kosten. Dat was te duur volgens het Voorhouts gemeentebestuur. De Voor houters moesten voorlopig maar gebruik blijven makén van de bibliotrailer en biblio theken uit omliggende dorpen. De Stichting Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek Voorhout reageerde hier te leurgesteld op en stelde samen met de Stichting Provinciale Bibliotheek Centrale een nieu we begroting op. Daarin komt de bouw van een bibliotheek op 220.000 gulden op jaarbasis. In november 1988 werd een nieuwe werkgroep opgesteld die een plan voor een biblio theek moest opzetten. Het eindrapport hierover is van morgen door voorzitter B. Joon gepresenteerd. De Werkgroep gaat uit van een bibliotheek van 550 vier kante meter. Daarbij wordt re kening gehouden met een in woneraantal van ruim 12.000 in het jaar 1990. Een kwart van de inwoners zal ingeschre ven staan als lid van de biblio theek. Jongeren onder de 18 jaar hoeven geen contributie te betalen. Het boekenbezit van de Voor houtse bibliotheek moet uit 24.000 banden bestaan. Begon nen kan worden met een start- collectie van 12.000 boeken. De bibliotheek moet grotendeels draaien op vrijwilligers, on dersteund door een fulltime professionele kracht. KATWIJK Er zullen op korte termijn verkeers- remmende maatregelen worden genomen in de Katwijkse Rijnstraat. De gemeenteraad besloot gis teravond tot een aanpas sing van het wegdek en een andere bewegwijze ring. De raad ging una niem akkoord met het voorstel van B en W, hoe wel dat haast alle fracties niet ver genoeg ging. Op voorwaarde dat binnen af zienbare tijd een evaluatie van de gevolgen van deze rem mende maatregelen zal wor den gehouden, waarna een aanvullend pakket van maat regelen aan de raad wordt voorgelegd, werd het licht op groen gezet. In dat aanvullende voorstel moet wethouder W. van der Plas in ieder geval aandacht besteden aan de mogelijkheid van een stoplicht bij de over steekplaats aan de Achterweg en aan optische aanpassingen bij het kruispunt Zeeweg-Rijn straat. Een pleidooi van de fractievoorzitter van Gemeen tebelangen, drs. H. van Mierlo, om nu al de aftak Zeeweg naar de provinciale weg dus danig in te richten, dat het au toverkeer voor de Rijnstraat feitelijk moet voorsorteren, kreeg onvoldoende steun. Fractievoorzitter J. van Leeu wen van het CDA bezorgde een pluim aan het adres van de Werkgroep Rijnstraat Vei lig. Volgens de fractievoorzit ter van verreweg de grootste raadsfractie moet de wethou der ook in de nabije toekomst mogelijke maatregelen met deze werkgroep blijven door spreken. Het idee van de heer Van Leeuwen om bij gevaarlij ke oversteekplaatsen „klaar- overs" te plaatsen, werd door de heer J. H. ten Hove beslist ontraden. „De scholen zijn honderden meters verderop", aldus de fractievoorzitter van de RPF. „Daarbij gebeurt het in dienst stellen van „klaar- overs" voornamelijk op parti culier initiatief. Dat is geen taak van de'gemeente". Een ander verkeersaspect bracht gisteravond eveneens de tongen in beweging. De in gekomen nota van het Plat form tegen aanleg Rijksweg 11 ontlokte de nodige kritiek van het SGP-fractielid Oskam. Hij vroeg het college scherp stel ling te nemen tegen de protes ten rondom rijksweg 11. Me vrouw R. Haasnoot van de PvdA kon zich daar niet mee verenigen. Het opofferen van een mooi stukje groen voor een weg die al meer dan twin tig jaar voor beroering zorgt, past niet meer in het huidige ontmoedigingsbeleid voor het autoverkeer, aldus de socialis- te. Het college nam de protest nota van he,t „Platform" voor kennisgeving aan. RIJNSBURG Rijnsburg gaat kassenbouw mogelijk maken in de Kop van Kloosterschuur. Het ad vies van de statencommis sie ruimtelijke ordening om geen kassenbouw toe te staan in de Hoogeweg- polder, vormde gister avond voor de Rijnsburgse gemeenteraad de aanlei ding om voor „De Kop" een nieuw voorberei- dingsbesluit te nemen waarin kassenbouw nu wel is toegestaan. Rijns burg heeft jarenlang ge tracht dit gebied open te houden ter bescherming van het landschappelijk gezicht. Het nu nog lege stuk grond zal straks tot aan de grens met Voorhout door de glastuin bouw in gebruik zijn genomen. Wethouder C. Vianen noemde het een ingrijpende beslissing. „Maar na drieëneenhalf jaar nemen we nu onze eigen ver antwoordelijkheid". Van de 15 hectare tellende kop zullen zo'n 10 in gebruik genomen worden. Dit besluit neemt overigens niet weg dat Rijnsburg 'des noods tot de hoogste instantie' in beroep zal gaan als Provin ciale Staten inderdaad besluit om de in de Hoogewegpolder geen kassenbouw toe te staan. Wethouder Vianen kondigde dat gisteravond aan. Het ad vies van de statencommissie om geen kassen in de Hooge wegpolder te creëren, bleek gisteren bij de Rijnsburgse ge meenteraad als een bom te zijn ingeslagen. Alle partijen wa ren ook unaniem in hun af keuring. Raadslid W. van Eg- mond (GPV) noemde het triest besluit, terwijl Chr. Graaf (RPF) zelfs aan wanj leid dacht. Het raadslid zich woedend af of er wel Ijl langen waren afgewogen dat de provincie slechts st(j paardjes heeft bereden". Oi de heer A.C. Renooy (VVt| sprak zijn ongenoegen Volgens raadslid J. Wijnekl (PvdA) zijn er in deze zal geen winnaars en geen verli zers. „Wel is er van onze ka een hoop vertrouwen verlori gegaan. Het klopt niet als je drieëneenhalf jaar discussiënl op nul uitkomt". Namens CDA sprak de heer J. Bleic rodt zijn ergernis uit. „Als hierover een boek schrijv en dat verkopen hebben we ieder geval nog iets", schert de CDA-er, die het volmoni eens was met wethouder V nen deze zaak desnoods tot Kroon uit te vechten. Koninginnedag De activiteiten in het kader van Koninginnedag in Lei- in uiden worden geopend door de kinderen van het dorp, die om 10.00 uur in speeltuin De Peppel hun fiet sen kunnen komen versie ren. De kinderen die ouder zijn dan zeven jaar kunnen op hetzelfde moment ver trekken voor de fotopuzzel- tocht door het dorp. Voor de oudere inwoners is er even eens vanasf 10.00 uur een koffie-ochtend in café Keij- zer. Muziekvereniging No- mero verzorgt om 11.15 uur een muzikale rondgang door het dorp. Een half uur later is de aubade bij het gemeen tehuis. Burgemeester M.J.J.M. Boelen houdt een toespraak. Voor de jeugd is er een filmmiddag in café Keij- zer, aanvang 13.30 uur. Op het terrein van Kickers wordt vanaf 17.00 uur het schoolvoetbaltoernooi ge speeld. De afsluiting van de festiviteiten is in café Keij- zer, waar de band Saletos een optreden verzorgt. Koninginnedag (2) In Rijnsaterwoude wordt het carillon vanaf 9.00 uur bespeeld, waarna burgemees ter M. Boelen om 9.30 uur een toespraak houdt bij het gemeentehuis. Daarna is er een rondgang met de mu ziekvereniging. De kinder- kermis, met onder meer een piwibaan, een piratenschip en een springkussen en de rommelmarkt is vanaf 10.00 uur te bezoeken. Het Nomad Theater geeft op het Dom plein om 13.30 uur een show met poppenspel en clownerie, beweging en fantasie. Voor de bejaarden brengt Peter van der Anker oude liedjes ten gehore in de Meerkant, aanvang om 14.00 uur. Met tractoren, bromfietsen, so lexen en tandems kan er om 15.30 uur worden deelgeno men aan het ringsteken. Cola Disco verzorgt v.anaf 18.30 uur een disco in de Meer kant. De play backshow be gint om 19.00 uur. De festivi teiten worden afgesloten meic het traditionele Oranjebal iiir de Meerkant, aanvang 21.00 Koninginnedag (3) In Warmond worden om\ 9.00 uur de clowneske uitdos singen van de schoolkinde- ren beoordeeld op het school-i plein aan de Laan van Oos tergeest. Om 9.15 uur gaat de optocht met muziek van Matthias door het dorp. Om 10.35 uur I wordt gezongen voor de locorburgemeester bij het gemeentehuis. Daarna worden de prijzen uitgereikt, waaronder de De Vreeze- wisselbeker. Om 13.00 uur is er een voetbaltoernooi voor Warmondse verenigingen. Om 14.00 uur een poppen kastvoorstelling in 't Tref punt aan de Herenweg. Om 14.00 uur beginnen ook de kinderspelen op de Dorps straat. Om 14.30 uur wordt er gedanst op de Dorpsstraat door de Warmondse Volks dansgroep. Om 16.30 uur heeft de prijsuitreiking van de kinderspelen plaats. De Oranjebingo wordt om 20.30 uur in de kantine van War- I munda op Overbos gehou den. Om 21.30 uur is er le vende muziek in Ut Sloepie. Noordwijker C. Plug plotseling overleden NOORDWIJK De heer C. Plug is woensdagavond plotse ling overleden in zijn woning aan het J. Cramerhof. Hij is 74 jaar oud geworden. Plug was onder meer bekend door zijn werk als correspondent en verslaggever. Hij begon met schrijven in de regionale en plaatselijke pers in de jaren voor de oorlog als plaatselijke correspondent voor de toen malige Nieuwe Leidse Cou rant. Later werd hij tevens medewerker van De Noord wijker, en na de fusie van de beide plaatselijke weekbladen, ook aan van De Zeekant. Gro te bekendheid genoot hij in la tere jaren door zijn maande lijkse, satirisch-kritische be schouwing op de vergaderin gen van de gemeenteraad, die aanvankelijk als de „Heren Zeventien" en na de uitbrei ding van het aantal zetels in de Noordwijkse raad onder de titel „Bij de Vroedschap" in De Zeekant verscheen. Ook z'n voetbalverslagen genoten gro te populariteit. Plug, die bij ge meentewerken heeft gewerkt, was ook op kerkelijk en maat schappelijk terrein actief. De begrafenis heeft morgen plaats. Vanaf 10.30 uur bestaat er in het Buurthuis gelegen heid mevrouw Plug en haar familie te condoleren. Daarna begint om 11.00 uur een rouw dienst in de Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee, gevolgd door de teraarde bestelling op de Algemene Begraafplaats aan de Oude Zeeweg. Bilderberg koopt Nachtegaal Lisse LISSE/RENKUM De Bil- derberg Groep, onderdeel van de Britse hotelketen Queens Moat Houses, heeft het vier- sterrenhotel-restaurant De Nachtegaal aan de Heereweg 10 in Lisse gekocht voor onge veer 20 miljoen gulden. Bilder berg heeft daarmee de grens van 2000 kamers in Nederland overschreden en is op 2025 ka mers gekomen, zo is gisteren bekend gemaakt. Voor het personeel van de Nachtegaal in Lisse zijn er geen merkbare gevolgen. Er worden geen mensen ontslagen en voor zo ver bekend zijn er op dit mo ment ook geen uitbreidings plannen. Zes mille voor Mali Kinderen van de chistelijke basischool Het Palet aan de Jan Steenlaan in Voorschoten hebben onlangs 3000 gulden voor Mali bij elkaar gelopen in het kader van een sponsorloop. Dat bedrag werd gisteren op school symbolisch, in de vorm van een grote cheque, aan de leden van de Voorschotense werkgroep Jumela- ge Kita Voorschoten aangeboden. De kinderen boden de cheque zelf aan aan Magda Potma (rechts) en Jan de Krom van de werk groep. De 3.000 gulden wordt verdubbeld door het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, zodat er uiteindelijk 6.000 gul den naar ontwikkelingsprojecten in Kita in Mali gaat. Het Palet sluit met de overhandiging van het geld een project af over de derde wereld. Eerder werd in het kader van dat project een mu sical opgevoerd. foto: henk van den ende Het Gezinsbelang bereikt mijlpaal De Lissese woningbouwvereniging Het Gezinsbelang heeft na gisteren zeshonderd woningen in be zit. De door wethouder H. Smith officieel overhandigde sleutels belandden gistermiddag in handen van de familie Tukker, bewoners van een van de huizen in het bouwplan Ter Beek. De heer P. Meeuwissen, voorzitter van de woningbouwvereniging, sprak van een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de vereniging. foto: henk van den ende van de baan VOORSCHOTEN toekomstige bewoners niet* zadelen met een straatnJI als Kiekendieferf. Maak i Arendserf van en de straalj de historische boerderij dan genoemd worden Lirj hoeve-erf of -laan". Dit w*n is gisteren tijdens de raadsvenn on dering met succes betoye jj door J. van der Poel (VVI^ers Sitste e sc Valkenburg (CDA) en tkn kon wethouder J. Vifcjncjs (PvdA) niets anders doen, faeel het straatnaamvoorstel teiuevei nemen, hoewel de naamge\|jjere al eerder in de commijje jn openbare werken goedgekeyriet, was. Enige toekomstige beLreer ners van de straat waar|et huizen al bijna gereed zijn \t lieten de tribune onder bver kreet: „Waar moeten we oLssar plavuizen nu laten bezorgeAers Alle fracties konden akko£)e a gaan met de start van het ofcchri jeugd- en jongerenwerk d^ele het inschakelen van een orban nisatiebureau. Mevrouw Lver Zoetemelk (CDA) noemde Ln h< „een laatste kans constructkn d< „Voor het CDA is de beho^vaar aan dit soort jeugdwerk Uworc steeds niet hard gemaakt. l^p Both (PvdA) wilde mye b ns een jaar -oen pogihe at VVD en D66 noemden ^,en voorstellen vaag. J. Aik^eni (D66) verzocht dringend h tevens werk te maken van efoenz eigen accommodatie voor soort jeugdwerk, omdat invi ning bij anderen nu niet dir^ bevorderlijk is voor de groéKee; tëcht NOORDWIJKERHOUT scoutinggroepen Bostreno Bronsgeest houden morg' rommelmarkt rondom Witte Kerkje in Noordwijk hout. Op de markt zijn m bels, speelgoed, kleding, ant curiosa te vinden. Ver< zijn er verschillende attract zoals een grabbelton, eende1 ver, dobbelen, touwtrekki een guldenloterij en er zj hapjes te koop.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16