Ontevredenheid over veerdienst Paddegat Platina trouw in Woubrugge Geen subsidie voor De Peppel Oranjelaan gaat dicht Vandalen gaan vrijuit Schoolstrijd in Leiderdorp Zoeterwoude geeft verzet tegen verbreding A4 op dagpuzzel LEIDEN OMGEVING £eidóe(3ou%afit VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINAL -ffi Korenmolen Nieuw Leven ontmanteld HAZERSWOUDE De korenmolen Nieuw Leven aan de Dorpsstraat is vandaag ontmanteld. Over de restauratie van de molen wordt al lang gepraat en in die tijd is het verval van „Nieuw Leven" verder toegenomen. Alle fracties in de Hazers- woudse gemeenteraad waren het er gisteravond over eens dat de korenmolen zo snel mogelijk gerestaureerd moet worden. Een erkende molenmakerij zal nagaan welke onderdelen van de mo len nog bruikbaar zijn. De wieken zijn het eerst aan de beurt. De restauratie van „Nieuw Leven" moet over ongeveer een jaar klaar zijn en daarna zal de molen eventueel geëxploiteerd wor den door een ambachtelijke bakkerij of een amateur-molenaar. De gemeente, die de restauratie gedurende 25 jaar zal voorfinan cieren, doet geen aanspraak op de subsidie die het rijk verstrekt voor monumentenzorg. Het geld dat de gemeente nu jaarlijks daarvoor ontvangt, gaat grotendeels op aan de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk en die van het orgel in de Gerefor meerde kerk. Chemokar in Hazerswoude HAZERSWOUDE De che- mocar, die het klein chemisch afval moet inzamelen, gaat nog dit jaar in Hazerswoude rijden. De milieu-vriendelijke actie zal waarschijnlijk in sep tember van start gaan. Er ko men halteplaatsen waar Ha- zerswoudenaren hun afval kunnen inleveren. De chemo- car zal een dag per kwartaal gaan rijden. De gemeente gaat onder andere via advertenties de data en halteplaatsen be kend maken. De gemeente raad gaf gisteren het groene licht voor de chemokar. Lening voor bouw huizen WOÜBRUGGE De gemeente Wou- brugge gaat geld lenen op de vrije markt om de bouw van zestien woning wetwoningen in het gebied Bateweg Noord te kunnen bekostigen. Het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening draagt de resterende kos ten. Het gaat om de bouw van zestien twee- en driekamer woningwetwonin gen. De rijksoverheid heeft al eerdei het benodigde contingent voor de wo ningbouw toegestaan. De gemeenteraad gaf gisteren tijdens haar maandelijkse vergadering het groene licht aan hei college van burgemeester en wethou ders om de lening af te sluiten. De wo ningen worden gebouwd door aannemei Vink en Veenman uit Noorden. ZOETERWOUDE De verbinding Uranje- laan-Industrieterrein te Zoeterwoude-Rijndijk moet zo snel mogelijk worden afgesloten voor het verkeer. Daartoe besloot gisteravond una niem de gemeenteraad. Omdat het gemotori seerde verkeer vanaf het Industrieterrein de verkeersregels massaal negeert, ziet de ge meenteraad geen andere oplossing. Om te voorkomen dat het verkeer dan via de Burge meester Smeetsweg en Ommedijkseweg de sluiproute via de Nassaulaan neemt moet de Ommedijkseweg worden afgesloten. Voor dat laatste punt is echter nog enig onderzoek no dig. Het voorstel van burgemeester en wet houders om de bedrijven op het industrieter rein aan te schrijven en hen met nadruk te wijzen op de geldende verkeersmaatregelen én een strenge politiecontrole in het vooruit zicht te stellen werd door de drie partijen van tafel geveeegd. „Er is nu sprake van een onac ceptabele situatie. De leefbaarheid van de buurt is ernstig verstoord en er moet iets ge beuren", aldus de heer T. Ringersman namens Progressief Zoeterwoude. Hij zette zijn woorden kracht bij door burgemeester Hou- dijk een paal aan te bieden die voor de afzet ting kan dienen. VVD-woordvoerder H. van der Kooi sprak van verkeerscriminelen die komende vanaf het industrieterrein,hoewel dat verboden is, via de Oranjelaan naar de Hoge Rijndijk rijden. CDA-fractievoorzitter R. Hogenelst merkte op dat de tolerantiegraad van de bewoners van het gebied Hoge Rijn dijk is bereikt. „Natuurlijk hebben we afspra ken met de industrie maar niemand houdt zich er aan. Het is vervelend maar nu moet er echt iets gebeuren. Heel spijtig dat het college zelf niet met afdoende maatregelen komt. De industrie had er zelf voor moeten zorgen dat het niet zo ver moet komen. Het loopt echt de spuigaten uit en alleen harde maatregelen hebben nog zin". WOUBRUGGE Er wordt een onderzoek in gesteld naar de dienstver lening van het voetveer over het Paddegat. Men sen die bij de veerman aan de bel trekken om overgezet te worden, krij gen geregeld geen gehoor. Gemeenteraadslid J. Scheelbeek van Gemeen tebelangen drong daar gisteravond op aan tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Volgens Scheelbeek hebben verschillende inwoners van Woubrugge bij hem geklaagd over het feit dat ze niet wor den overgezet op tijden waar op dat wel zou moeten. Bij de opstapplaatsen in Woubrugge en Roelofarendsveen is een bel geplaatst om de veerman te waarschuwen dat er klanten zijn. De klagers stellen dat zij regelmatig voor niets staan te wachten. De wandelaars en fietsers zouden ook te pas en te onpas worden geconfron teerd met het bordje „Vandaag geen veer". Scheelbeek beaamde gisteren dat hij niet uit eigen ervaring kan zeggen dat de veerman de hand licht met de dienstrege ling. Er hebben echter zo veel mensen geklaagd dat enige controle geboden is. Evenals de fracties van CDA en VVD wil Scheelbeek dat het college van B en W een onderzoek in stelt naar het functioneren van de veerman. In afwach ting van de resultaten van het onderzoek zou de subsidie voor de veerdiensten niet om hoog mogen gaan. Zover wilde het CDA niet gaan. Raadslid Noordam ging wel akkoord met het onder zoek. „Op de subsidie mag dat echter geen invloed hebben. De veerman moet zijn werk goed doen, of hij er nou veel of weinig voor betaald krijgt. Daarvoor heeft hij nu eenmaal een contract". Burgemeester D. Brouwer-de Koning reageerde verbaasd op de klachten. „Ik heb er niets van gehoord. Gedeputeerde Staten zijn ook al akkoord ge gaan met de subsidieverho ging".. Op aandrang van de raad wordt er wel een onder zoek naar de veerdiensten in gesteld. De subsidie wordt ech ter toch verhoogd. Dat kost de gemeente per jaar 2000 gulden extra. Als blijkt dat de veerman zijn contractuele plichten niet na komt, kan de gemeente in het uiterste geval de subsidie stop zetten en reeds uitbetaalde subsidies terugvorderen. Brou wer-de Koning denkt er ech ter voorlopig niet aan om sancties te nemen tegen de veerman. „Als er al tekortko mingen zijn, moet dat duide lijk blijken uit het onderzoek. De man is vrij ondernemer en heeft de veerboot zelf betaald. Bovendien heeft de gemeente het veerrecht aan hem ver pacht". Volgens Brouwer-de Koning is de aanvraag om de subsidie te verhogen helemaal niet zo vreemd. „De man kan zich door een hoger tarief moeilijk uit de markt prijzen. Als hij meer geld vraagt rijden de mensen een eindje om naar het veer van Oude Wetering". Boerenkaas: een kaas met persoonlijkheid „Hij is niet te aromatisch, in de mond komen zijn nuances pas echt naar voren. Een volle, zachte smaak, kortom, een kaas met persoon lijkheid". Dit waren gistermiddag in Kamerik de lovende woorden van de consumentenjury voor de winnende boerenkaas in de landelijke wed strijd: wie maakt de lekkerste boerenkaas. De trotse maker van de „koning der kazen" is het echtpaar M.C. Driehuyzen uit Woerdense Ver laat. Zij wonnen de hoofdprijs, een kaas ge maakt van plexiglas met een hoekje van brons op een standaard. De initiatiefnemers willen met de prijs de kwaliteit van boerenkaas bevorderen en bekendheid geven aan het produkt. „Boe renkaas wordt altijd ambachtelijk gemaakt, in tegenstelling tot andere kazen, die ook in een fabriek kunnen worden gemaakt. Dat maakt de kaas tot een uniek soort. Door de diverse berei dingswijzen, die per boer verschillen, zijn de smaken erg uiteenlopend", aldus de Bond van Boerderijzuivelbereiders. Initiatiefnemer Jan den Besten organiseerde samen met Magriet Robs van de Bond van Boerderijzuivelbereiders en het Consulentschap voor Melkwinning, Melk hygiëne en Boerenkaasbereiding de wedstrijd, waaraan door veel kaasmakers uit de Leidse re gio is meegedaan. FOTO: NFP LEIMUIDEN De ver oorzakers van de schade van tweeduizend gulden aan het hekwerk van Rooms-Katholieke basis school De Kleine Wereld in Leimuiden, zullen waarschijnlijk vrijuit gaan. Uit angst voor wraakgevoelens hebben bewoners hun beschul digingen ingetrokken. VVD'er D. van Ekelenburg betreurt dit en wil dat vermoedelijke vandalen, zelfs als het zeer jeugdigen betreft, in een zeer vroeg stadium worden ingeslo ten. Op deze manier denkt de liberaal onder andere mensen te kunnen beschermen die aangifte willen doen van ver nielingen in het dorp. Burgemeester M.J.J.M. Boelen was het gisteravond, tijdens een bijeenkomst van de ge meenteraad, niet eens met de VVD-woordvoerder. Eventue le verdachten mogen slechts zeven uur worden vastgehou den en dan alleen nog bij zeer sterke bewijslast. Eenmaal vrijgelaten is het dan voor wraakzuchtigen toch nog een koud kunstje om de personen op te sporen die hen hebben aangegeven. De heer A. Kea (CDA) vroeg de burgemeester of hij oplos singen zag voor het al jaren voortdurende vandalisme in het dorp. Boelen, die een deel van de schuld bij de regering legde „Door bezuinigingen moeten we oom agent 's nachts weer uit bed bellen, wanneer er iets aan de hand is. De lan delijke politiek heeft op dit ogenblik alleen maar oog voor de grote georganiseerde crimi naliteit" zag voor de plaat selijke politiek een taak weg gelegd. „We hebben te maken met jongelui die zich, ondanks een groot aantal verenigingen en activiteiten in Leimuiden, nog steeds niet thuisvoelen. Het behoort mede tot onze ta ken daarvoor een oplossing te zoeken". De burgemeester be loofde in een commissieverga dering op het onderwerp te zullen terugkomen. FOTO: WIM VAN NOORT De heer L. Donker en mevrouw M. Donker-Jansze deelt al zeventig jaar lief en leed. WOUBRUGGE Het echtpaar L. Donker en M. Donker-Jansze uit Wou brugge viert komende maandag het 70-jarig hu welijksfeest. De niet vaak bereikte mijlpaal wordt met een feest voor familie en bekenden luister bijge zet in het dorpshuis. Daar zullen ook burgemeester D. Brouwer-de Koning en de dominee acte de pré- sence geven, zo verwacht het echtpaar. Beiden zijn voor het platina bruidspaar geen onbekenden. Donker is zelf jarenlang actief geweest als ouderling en dia ken en bovendien als wethou der. Ten tijde van de tweede wereldoorlog nam hij zelfs de honneurs van burgemeester waar, toen de echte moest on derduiken voor de Duitse be zetters. Daarnaast is de echtge noot actief lid geweest van het polderbestuur. Mevrouw Donker-Jansze maakte zich vooral verdienste lijk in kerkelijke kring. Als actief lid van de dameskrans werd er menige bazaar georga niseerd, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de kerk. Daarnaast leefde de bruid zich uit in het orgelspel. Veel kerk diensten werden in de loop der jaren door haar muzikaal begeleid. Donker zelf weet nog goed dat hij zelf een keer de preekstoel beklom. „We zaten al een half uur in de kerkban ken te wachten op de domi nee. Toen die maar niet kwam dacht ik: de verzen ken ik uit mijn hoofd. Ik ben de kansel opgeklommen en stak van wal. De preek volgde vanzelf". Minder leuke herinneringen heeft het echtpaar aan een brand, die twintig jaar geleden hun stal en boerderij in de as legden. „Gelukkig kwam er geen vee om in de vlammen, maar er bleef weinig van de boerderij over. Gelukkig had den we wat achter de hand om een nieuw gebouw neer te zet ten". Het echtpaar heeft acht kinderen. Die hebben hun ou ders inmiddels gelukkig ge maakt met 15 kleinkinderen. Veel plezier beleeft het echt paar ook aan de jaarlijkse uit jes. Het ponypark Slagharen kan op een jaarlijks bezoek re kenen en ook het om de pan nekoeken vermaarde Lochem weet wie het echtpaar is. Twee jaar geëist voor verkrachting 11-jarig meisje DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen een 25-jarige vroegere Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes voorwaarde lijk, geëist wegens verkrachting van een 11-jarig meisje. Ook wilde de officier van justitie de psychiatrische clausule toegepast zien. De man moet zich onder psychiatrische behandeling stel len, als de reclassering dat wil. De man moest rond de kerstdagen, samen met zijn vriendin, op drie kinderen van kennissen in Alphen passen. De ouders wa ren op vakantie. Op tweede kerstdag kreeg hij moeilijkheden met een van de meisjes. Hij nam haar mee naar de slaapkamer om de moeilijkheden uit te praten, maar toen het meisje op zijn schoot zat om getroost te worden wilde hij plotseling gemeen schap met haar plegen. Volgens de psychiater is de kans op herhaling aanwezig. Eigen lijk zou de man onder psychiatrische behandeling moeten. Offi cier van justitie, mr. I. Klopper, achtte bewezen dat de man het meisje onder dwang tot gemeenschap had gedwongen. Zij reken de de 25-jarige dit heel zwaar aan. Zij zag geen verzachtende omstandigheden ook al omdat het om een jong meisje ging. De rechtbank doet 11 mei uitspraak. LEIDERDORP Mevrouw Jansen moet de nieuwe direc teur van de openbare basis school Prins Willem Alexan der worden. Met deze voor dracht stellen burgemeester en wethouders zich op achter de keuze van onderwijswethou der G. Keijzers (PvdA). Deze kwam over deze kwestie kort geleden in aanvaring met het schoolteam en de medezeggen schapsraad van de school. De voorkeur van de school ging uit naar een mannelijke kandidaat, de heer Van de Pol. Een anderhalf uur durende discussie in een besloten ver gadering van de commissie on derwijs heet geen oplossing ge bracht. Na afloop daarvan stonden partijen nog lijnrecht tegenover elkaar. Blijkens het besluit mevrouw Jansen aan de raad voor te dragen heeft het college ook de suggestie van de commissie onderwijs, beide kandidaten nog eens te horen en aan een psycholo gisch onderzoek te nderwer- pen, naast zich neergelegd. Volgens wethouder Keijzers gaat het bij deze benoeming niet om een man-vrouwkwes tie, maar hebben de leidingge vende capaciteiten bij de vrou welijke kandidaat de doorslag gegeven. Mevrouw Jansen heeft ervaring als directeur van een basisschool in de Be tuwe. De kandidaat voor de school dé heer Van de Pol is groepsleerkracht op een basis school in Den Haag. De ge meente Leiderdorp heeft geen voorrangsbeleid voor gemeen telijke benoemingen voor vrouwen. In het kader van een vrouwvriendelijk beleid werden wel vrouwen uitdruk kelijk uitgenodigd te sollicite ren, waarbij dan wel wordt aangetekend dat zij aan de ei sen moesten voldoen. De huidige directeur van de Prins Willem Alexander- school, de heer J. Scherphof, gaat op 1 september 1989 met de VUT. De gemeenteraad van Leiderdorp zal zich op 22 mei over de opvolging van de heer Scherphof uitspreken. LEIMUIDEN Stichting speeltuin De Peppel krijgt geen subsidie om haar clubgebouw op te knap pen. Bovendien moet het voor het eerst in 29 jaar huur aan de gemeente Leimuiden gaan betalen. Een voorstel van het CDA om alsnog een bedrag voor het clubgebouw toe te kennen, vond gister avond geen genade in de ogen van een meerder heid van de gemeente raad. Een ander voorstel van de oppositiepartij de huur pas na vijf jaar tot het huidige niveau te la ten komen bracht de ove rige partijen tot een com promis. Over twee jaar hoeft de stichting pas het volledige beclrag van 1200 te betalen. Wethouder mevrouw B. van Puffelen (Leimuiden 2000) vond niet dat ze De Peppel on evenredig benadeelde. Volgens haar had het college de stich ting herhaaldelijk de hand bo ven het hoofd gehouden, toen deze in het verleden subsidie procedures incorrect afhandel de. De reden voor de afwijzing van het huidige subsidiever zoek voor het opknappen van het clubhuis (f 11.500) zag de wethouder in het feit dat de Stichting haar clubhuis voor 90 procent laat gebruiken voor commerciële activiteiten zoals trouwerijen. Van Puffelen is pas bereid eventuele subsidieverzoeken van de stichting opnieuw te beoordelen wanneer het be stuur erin blijkt te zijn ge slaagd het gebruik van hét clubgebouw in overeenstem ming te brengen met het doel van de speeltuin. CDA'er W. Klein betreurde dit standpunt. Volgens hem zou het groot en thousiasme dat op dit ogenblik heerst bij de Stichting, weer kunnen afnemen. „Ze zijn juist hierdoor gestegen in hun le dental van 49 tot 210", aldus de CDA'er. De wethouder bleek gister avond echter niet te vermur wen. Zij waarschuwde de le den van de raad, dat zelfs bij een toekomstig subsidieaan vraag van de Peppel, net zoals bij de andere verenigingen in Leimuiden, deze waarschijn lijk maar voor maximaal tien procent gehonoreerd zal wor den. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude geeft het verzet tegen ver breding van Rijksweg A4 aan de oostzijde op. De raad nam gisteravond een voorbereidingsbesluit dat de verdere voortgang mo gelijk maakt. Overigens krijgt Zoeterwoude wel de nodige compensatie. Progressief Zoeterwoude wilde nog even wachten met het ne men van een besluit en trach ten de aanleg van een fietspad over de Hofweg door provin cie of rijk te laten betalen. Dit pas kost 100.000 gulden. Er zijn voor Zoeterwoude toch nog een aantal niet onbelang rijke gevolgen bij de verbre ding van de rijksweg A4. Zo is {ie provincie bereid de Paral lelweg van het te vernieuwen Europaviaduct te voorzien van twee 1.50 meter brede fiets stroken. Rijkswaterstaat is be reid om de kosten voor realise ring van een fietstunnel onder de A 4 te betalen zodat een vei lige verbinding ontstaat met het recreatiegebied Vlietlan- den. Voorts komt er een bus baan langs de Europaweg en is het de bedoeling dat het bus- verkeer volledig van de Vrou- wenweg verdwijnt, hetgeen de verkeersveiligheid van de, voor het merendeel Zoeter- woudse, fietsers ten goede komt. De provincie wil in het kader van de verbetering van het openbaar vervoer tussen Zoe- termeer en Leiden tussen bei de plaatsen een snelbusverbin- ding tot stand brengen. In ver band met filevorming op de Burgemeester Detmersweg wil men de bus van de omlei- dingsweg afhalen en via de Papeweg laten rijden. Omdat de Papeweg nu nog onderdeel uitmaakt van de fietsverbin- ding Zoetermeer-Leiden is het wenselijk om het fietsverkeer niet meer via die weg te lei den. In verband hiermee wil de provincie het fietspad langs de geluidswal van de Burge meester Detmersweg langs de wijk Bloemenweide op haar kosten doortrekken tot aan het fietspad langs de Dr. Kort- mannstraat. Ook de toezegging dat er langs de A4 geluids schermen komen is positief ontvangen. De fractie van Progressief Zoeterwoude hield overigens wel een slag om de arm met het fietspad over de Hofweg. Omdat daar op dit moment geen dekking voor is willen de progressieven zich daar niet aan binden. tJF Gemengde groen te- kaassalade met aardappelkoek met tuinkruiden - chocoladevla f vegetarisch) In een gemengde groen te\ lade kunt u veel verschili i de groenten verwerken, kunt het gerecht gemak 1 lijk aan uw eigen smai* aanpassen. Probeer wel regeld wat nieuws uit, ro niet vast in een gewooi gg]V]l keuze! Voor twee personen heet nodig: 1 ei, 2 lepels yoghifheir. 1 lepel mayonaise, 1 le azijn, zout, peper, moste ollic post suiker, bieslook, 150 g /ca[i de 2 tomaten, 150 g witlof, ve paprika of kleine wo stukje komkommer, 2 gurken of paar olijven; 0,5 tot 1 kg aardappel zout, peper, ui of sjalot, terselie, lavas, kervel, 2 ti seer lepels olie; 0,5 liter chocoladevla (0,5 ter melk, 20 g cacao, 45 g i ker, 25 g maizena), paar pels boerenjongens of 0,5 slagroom, 10 g basterd^t n ker. :ant. gem 'ij- s vc irt. J Jjd-mi tW( senh gen pk Prik met een eierprikker ar gaatje aan de bolle kant het ei. Zet het op onder kcë^ water, breng het vlot aan kook en laat het acht mini zacht koken. Giet het hete ter weg en zet het ei on koud water. Meng yogh c mayonaise, azijn, zout, pe\1 14£ mosterd, suiker en fijngekiirae" te bieslook tot een sausje. Sinl de kaas in blokjes. Dompel °P tomaten in kokend water ontvel ze. Spoel de witlofrdt J de paprika of wortel schoonm de schil het stuk komkomnar ie' Snijd de groenten in du §em plakken of reepjes en ment S- met de kaas door het sai Maak de salade op smaalt met azijn en zout en gam"1 haar met parten ei en 1 - waaiertjes gesneden augur ld "e of de olijven. Kook de geschilde aardaR len halfgaar in tien minu laat ze afkoelen en rasp grof. Meng de aardappt naar smaak met zout, pe\ fijngesneden ui of sjalot kleingeknipte kruiden. D de aardappelmassa stevig gelijkmatig in een koeke met warme olie. Leg een c sel op de pan en bak de ai appel koek op een kleine pi twintig minuten bruin. if1; de koek met behulp van deksel en bak de tweede in een paar minuten bruin Doe de chocoladevla (a - ers koeld, als u haar zelf kook de schaal(tjes) en leg er boerenjongens of stijfgesla room op. JE AM elw [n pa TRAPPUZZEL "a apt zontaal als verticaal woorden f ft navolgende betekenis verkrei kunnen worden: 1 hetzelfde (Latijn): 2 eetvoorschrift; 3 plaats in Utrecht; 4 hoofdbestanddeel v« muntolie: 5 hoofdstad van Iran; 6 stad met luchthaven in Oegaifl 7 melksap der rubberboom; 8 vrouwelijke watergeest. OPLOSSING -Ge Geen extra De 11 Fon bescherming™ voor vogels hou ii%ek Nee Le WOUBRUGGE De meenteraad van Woubru" gaat minister Braks van LaCl bouw en Visserij niet aan$* ren de jacht op een aantal schadelijke vogelsoorten verbieden. Een motie daaiff j van het raadslid J. Scheelb^ (Gemeentebelangen) haaf het gisteravond tijdens vergadering van de gemeei^eP raad net niet. Scheelbeek diende de motifJ naar aanleiding van een bi van de Nederlandse Verèüei: ging tot bescherming van me. gels. De vereniging pleit in Kii brief voor een verbod van kui jacht op elf verschillende He gelsoorten. De vogels zou Vh volkomen onschadelijk ïgra Scheelbeek deelt die men vei en wil dat het Woubrugse wij lege van burgemeester en \\hoi houders de minister tot a Wé aanspoort. Van de tien raa leden stemden er vijf voor voostel, de andere vijf stem Tu tegen. Om de motie door; te raad te krijgen was een mejaj derheid van tenminste |se/ stem vereist.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14