Soimmt Ruim 200 arbeidsplaatsen bij AZL op de tocht STAD OMGEVING Ji Ik bekijk helemaal geen bouwplannen" gemeentearchief moet iger en kleinschaliger Politieke steun voor tunnelplan ^even van wezen en udelieden te kijk Persoonlijke schrijfmap IL 19aj^ VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINA 13 liden erwoui 18-22731. 1-122082. DEN „Wethouder Tes- iar kan in een raadsverga- ing wel zeggen dat tandarts i der Grijp plannen gaat ijken om zich te vestigen, r ik ben helemaal niet van om dat te doen. Ik hou aan de in 1983 overeenge- len vestiging bij het ge- (dheidscentrum". Met die, irden reageerde tandarts R. der Grijp gistermiddag op uitlatingen die wethouder Tesselaar (Volkshuisves- maandag in de raad deed. fzei dat Van der Grijp „een ize mag maken uit een aan- Ibouwplannen". n der Grijp zit al zes jaar in nood-accommodatie aan Petronella Moensweg in de venshof. Binnenkort eten hij en het gezond- tandarts van der grijp contra wethouder tesselaar: V> heidscentrum hun noodonder- komens voor ongeveer twee jaar verhuizen naar het Ina Boudier-Bakkerplein, omdat aan de Petronella Moensweg woningen gebouwd gaan wor den. Hij weigert echter te ver huizen. Eerst wil hij dat de ge meente hem een stuk grond, toewijst op een plek waar het permanente gebouw van het gezondheidscentrum moet ko men. Die plek is nog niet be kend. „Ik wil nu van de ge meente duidelijkheid over een stuk grond waar ik mijn prak tijk zal kunnen vestigen. Ik moet na zes jaar wachten nu wel eens plannen kunnen ma ken". En vervolgend: „Dat ik plan nen voor woningen met prak tijkruimte ga bekijken, speelt niet. Die fase is gepasseerd. Ik heb vijf jaar gewacht op de ge meente, omdat afgesproken was dat ik deel zou uitmaken van de clustering van voorzie ningen. Daar hou ik aan vast". Van der Grijp geeft toe in het verleden wel een keer geïn formeerd te hebben naar een mogelijke vestiging van een praktijk bij een woonhuis. „Maar dat gebeurde op het moment dat de gemeente op het punt stond de afspraken te schenden die met mij gemaakt waren. In oktober 1987 kwam mij ter ore dat er een bouw- vlek was waar een woning met praktijkruimte gebouwd mocht worden en dat er een tandarts was die daar belang stelling voor had. Volgens de afspraken kon dat niet. Er zou door de gemeente niet met een andere tandarts overlegd wor den over vestiging zolang ik niet permanent gehuisvest zou zijn. Dat gebeurde wel, on danks dat de gemeente ont kende dat er overlegd werd. Op dat moment heb ik me be reid verklaard om de binding met het gezondheidscentrum los te laten. Dan zou voorko men worden dat de gemeente de afspraak zou schenden en ik zou geholpen zijn aan de permanente ruimte waarnaar ik toen al vier jaar op zoek was. Mijn verzoek om me daar te mogen vestigen werd afge wezen, maar de zoon van de aannemer kreeg vervolgens wel toestemming daar zijn praktijk te vestigen. Met die voorgeschiedenis in het ach terhoofd ben ik niet bereid om te gaan kijken naar bouwplan nen. Verder eis ik dat wordt vastgesteld waar het gezond heidscentrum komt en dat ik daarnaast een plek toegewezen krijg waar me permanent mag vestigen. Pas dan ben ik be reid tijdelijk te verhuizen naar het Ina Boudier-Bakkerplein". Winkeldeur vernield LEIDEN Een onbeken de heeft vannacht rond half vier de glazen voor deur van een bloemenwin kel in de Haarlemmer straat vernield. De deur was gisteren net gerepa reerd omdat de deur al een paar dagen niet goed sloot. De onbekende had daar de laatste dagen ge bruik van gemaakt door elke nacht een bloemstuk te stelen uit de winkel. Volgens de politie heeft de insluiper de deur uit woe de vernield toen hij merk te dat die gerepareerd was. A.J. Steens krijgt Jan van Houtpenning LEIDEN De Leidse ambtenaar de heer A.J. Steens heeft vanmid dag tijdens een receptie ter gele genheid van zijn afscheid de Jan van Houtpenning gekregen. Dit is een onderscheiding voor ambtena ren die zich gedurende een lange reeks van jaren voor de gemeente hebben ingezet. Steens is plaatsvervangend hoofd van de afdeling Bestrating van de directie_ Civiele Werken. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld binnen die organisatie. Het eremetaal werd namens de gemeente door ir. L.K. Barendregt, hoofd van de directie Civiele Werken, aan de heer Steens uitgereikt. i door de bewonersgroep gerealiseerde maquette waaruit blijkt dat het gemeentearchief in deze zet lager en kleinschaliger is dan in de plannen van de gemeente. FOTO: WIM VAN NOORT LAN VAN BEWONERSGROEP VLIET IIDEN De archiefde- moeten ondergronds tauwd worden in plaats ii op de tweede verdie- |g. Daarnaast moeten studiezalen aan de letkant boven de depots men en niet tussen de bouwen in. Ook moet gebouw niet van een jt dak, maar van een luine kap worden voor- i zijn de voornaamste ver- leringen die de bewoners- ep Vliet aangebracht wil b in de uitbreidingsplannen I het Gemeentearchief. De lep presenteert vanavond I eigen plan, compleet met buette, waarin die verande- pen verwerkt zijn. De groep oners heeft bezwaar tegen plan van de gemeente voor ireiding van het archief. De •s vinden dat de klein- iligheid van de wijk ge weld wordt aangedaan. Vol gens hen wordt de uitbreiding te hoog en Valt het buiten de erfafscheidingen. Ook hebben ze bezwaar tegen de sloop van het Pilgrimsfathersmuseum. „Door die veranderingen komt het hoogste punt van de be bouwing lager te liggen, is het uitzicht vanaf de studiezalen over de Vliet goed en krijgt het geheel een vriendelijker aanzien", aldus Bert Pijnakker namens de bewonersgroep. „Ons plan past volledig in het programma van eisen van het Gemeentearchief. Het kost net zoveel als het plan van de ge meente, maar het oogt klei- In een brief aan de gemeente raadsleden hebben de de be woners gesteld dat ze niet vol doende inspraak gehad hebben bij het opstellen van het bouw plan. De heer R. van Gulick van de directie Ruimtelijke Ordening en Stadsbeheer ont kent dit met nadruk. „De be woners hebben het originele plan nog eerder gezien dan de wethouders". Van Gulick zegt de handels wijze van de bewoners niet goed te kunnen volgen. Bij de diverse inspraakrondes met de wijkvereniging en bij de be spreking van het bouwplan in de commissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting zou geen bezwaar uit de buurt zijn gekomen „Nu de trein al rijdt, komt men met een nieuw plan", omschrijft Van Gulick de nieuwe situatie. „Er kan nog wel bezwaar tegen het bouwplan worden ge maakt, maar of de commissie nog aandacht heeft voor een geheel nieuw plan lijkt on waarschijnlijk". De presentatie van het alter natieve plan vindt om 20.00 uur plaats in de Pieterskerk tijdens een bijeenkomst ter ge legenheid vah het 12,5-jarig bestaan van de buurtvereni ging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West. ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN STOOT TAKEN AF LEIDEN De uitgaven van het Academisch Zie kenhuis Leiden moeten in de komende drie jaar dalen met veertien mil joen gulden. Twaalf mil joen daarvan dient opge bracht te worden door het inkrimpen van het personeelsbestand. Dat betekent dat tenminste 200 arbeidsplaatsen op de tocht staan. Tot de maat regelen behoren sluiting van de Pijnkliniek en de afdelingen Psychiatrie en Revalidatie. Voorts worden de huidige Com merciële Dienst, Hotel- dienst en Technische Dienst gebundeld in een Facilitaire Dienst. De meeste centrale diensten en stafdiensten worden afgeslankt. De produktie van laboratoria en diag nostische afdelingen dient met tien procent teruggebracht te worden. Dit zijn de belangrijkste voorstellen uit de zogenaam de basisnota van de Commis sie Herprofilering. Deze week werd de nota aangebo den aan de Raad van Bestuur van het AZL. Gistermiddag werden de personeelsleden geïnformeerd tijdens een spe ciaal daarvoor belegde bij eenkomst. Voor vrijdag 12 mei moeten de diverse in spraakorganen op de plannen reageren. De personele ge volgen van de herprofile ringsplannen zijn nog niet in de nota uitgewerkt. In elk geval is wel duidelijk, dat de bezuinigingsvoorstellen ten minste 200 arbeidsplaatsen treffen. De Commissie Herprofilering is gevormd om het uitgaven patroon van het ziekenhuis aan te passen. Dat is nodig omdat het ziekenhuis kampt met bijna 21 miljoen gulden aan tekorten over de jaren '85, '86 en '87. Het afgelopen jaar heeft men afgesloten met een overschot van bijna een miljoen gulden, maar het AZL staat nog een investe ring te wachten van dertig miljoen voor de inrichting van het tweede gedeelte van de nieuwbouw en vervan gingsinvesteringen. Voor nieuw beleid wil men ruim zeven miljoen uittrekken. Dat betekent dat men voor ruim 57 miljoen de uitgaven dient aan te passen. Dat lukt door vanaf 1991 jaarlijks veertien miljoen minder uit te geven Dan is in 1993 het vereiste bedrag bereikt. Sluiting De sluiting van de afdelingen Psychiatrie en Revalidatie acht de commissie mogelijk door nauwe samenwerking met bestaande instellingen op dit gebied in de directe om geving van het AZL. Voor de sluiting van de Pijnkliniek, de oudste van ons land, is geen oplossing voorhanden. Wel stelt de commissie in haar advies vast, dat de con sultatieve taken behouden dienen te blijven. Voorts meent men dat de kinderza len samengevoegd kunnen worden van de afdelingen Algemene Heelkunde en Thorax-chirurgie en die van Oogheelkunde en Kinderge neeskunde. Een onderzoek moet uitgevoerd worden naar de mogelijkheden van inte gratie van Acute Opname In terne Geneeskunde en de Eerste Hulp Heelkunde. Sociaal Plan Met het oog op mogelijke ontslagen heeft de Raad van Bestuur inmiddels een sociaal plan opgesteld. In dit plan wordt beschreven hoe het aantal arbeidsplaatsen ver minderd kan worden via na tuurlijk verloop, bevordering van interne mobiliteit en het zogenaamde outplacement. De kosten van het sociaal plan moeten betaald worden vanuit het herprofilerings plan. Bij het AZL werken thans ruim 3500 personen. De Raad van Bestuur wil de uitvoering van de Operatie Herprofilering na de zomer beginnen. Vlietschans op theaterfestival LEIDEN Acht leerlingen van de Leidse school De Vliet schans treden 5 mei op tijdens het Nationaal Scholieren The aterfestival in Utrecht. Zij ver tolken in de Sterrenbos Stu dio's het stuk 'De getemde feeks' van Shakespeare. Bert Jonk heeft de regie in handen. De Stichting Cervelaat is de organisator van het festival dat van 2 tot en met 6 mei plaats heeft. Het doel van het festival is het bieden van een podium waarop het scholieren theater zich kan manifesteren voor een breed publiek. Inbraak bij balletschool LEIDEN Bij een ballet school aan de Oude Vest is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Alle kasten van de school werden doorzocht. Ontvreemd werden een cassettedeck, een verster ker en een tuner. De dieven forceerden een deur om bin nen te komen. LEIDEN De Leidse politiek heeft gisteravond unaniem het voorstel van burgemeester en wethouders in de keuze voor het tunnelplan van MABON voor het Leidse stationsgebied gesteund. Inhoudelijk is dit plan het enige dat voldoende overeenkomt met het pro gramma van eisen en de be oordelingscriteria van de be trokkenen, zo werd geoor deeld. De afwikkeling van het verkeer bij het Stationsplein wordt het hoofdpunt van de komende discussies. Daarbij zullen financiële overwegin gen een belangrijke rol spelen. Wethouder M. van der Molen wees de commissieleden erop „dat het zeker is dat we de plannen van de andere twee projectontwikkelaars laten vallen als totaalplan. Dit wil echter nog niet zeggen dat we ons binden aan MABON. Er moet nog veel onderzocht wor den". De politieke partijen wa ren nog niet overtuigd of de verkeersafwikkeling van het plan afdoende is. De verschil lende partijen wezen erop dat het maken van een tunnel voor het verkeer erg kostbaar is. Dit wordt het hoofdpunt van de komende discussies. „Is de tunnel onder het Stations plein een goede oplossing? Hoe is de verhouding qua kosten met andere alternatieven? In het kader van de sociale vei ligheid vind ik het toch ook belangrijk dat er 's avonds nog wat verkeer is op het Stations plein en dat element heeft het MABON-plan in ieder geval", stelde Van der Molen. De politieke partijen hadden tijdens de gecombineerde com missievergadering nog vele op- en aanmerkingen op het plan van MABON. De project ontwikkelaar wil bijvoorbeeld dure koopwoningen op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden realiseren. De PvdA ziet liever gemengde woningbouw op dit punt. „Stedebouwkundig en ver keerstechnisch is het plan aan trekkelijk. Er moet echter nog wel onderzocht worden of het plan het criterium van de fi nanciële haalbaarheid aankan. Daarna kunnen we onze wen sen nog in het plan inpassen", aldus wethouder Van der Mo len. J. Walenkamp van het CDA haalde de Stopera-affaire in Amsterdam aan, evenals de stadhuis-affaire in Den Haag. „We kunnen veel leren van de fouten die daarbij gemaakt zijn. We moeten niet te snel beslissen over het station", al dus Walenkamp. Als het fi nanciële plaatje uitgebreid on derzocht is, zal het definitieve plan aan de raadscommissies worden voorgelegd. Noodzaak Ondertunneling van het Sta tionsplein is een absolute noodzaak. Dat stelt de Kamer van Koophandel in een schrif telijke reactie aan B en W op de plannen voor de ontwikke ling van het stationsgebied. Verder is de Kamer van me ning dat het stationsgebied een belangrijker plaats in zou kun nen nemen als economisch, verkeers- en communicatiek nooppunt in de Leidse agglo meratie. Dit hangt nauw sa men met het functioneren van de binnenstad en het tussen liggende gebied. Een duidelijk beleid hieromtrent is dan ook noodzakelijk. In dat geval zal bovendien de infrastructuur en met name de parkeergele genheid, het openbaar vervoer en de bereikbaarheid belang rijk verbeterd moeten worden. In dit verband pleit de Kamer nogmaals voor de aanleg van rijksweg 11. Een tunnel zou ook het probleem van het toe nemende conflict tussen lang zaam en snelverkeer door de aanleg van de secundaire weg 4 tussen Katwijk en Leiden kunnen oplossen Verder is de Kamer niet tevreden over de summiere uitwerking van -de behoefte aan oppervlakte voor bedrijfsruimte in de plannen. Tenslotte uit de Kamer haar ongenoegen over hetJeit dat B en W voorbij zijn gegaan aan haar advies 'Nieuwe sleutel op Leiden', een reactie op de ge meentelijke nota die indertijd over de stationsplannen is ver schenen en het aanbod om ge zamenlijk onderzoek te ver richten naar de behoefte aan winkels en kantoren. :ntoonstelling over 250 jaar ichting sint maarten IDEN Een lood- aar strafblok voor het n van ongehoorzame eskinderen, negentien- eeuws speelgoed en li- tboekjes waarin het ge- g van bewoners werd etekend. Dat zijn en- attributen die vanaf daag te zien zijn op de - fel indertelefoon )udt tiviteiten- iddag IDEN De Kinder- en igerentelefoon houdt ensdagmiddag op het Stad splein een groot aantal acti- eiten. Dat gebeurt in het Ier van het 10-jarig bestaan, wordt opgetreden door een ichelaar, vinden er muziek- /oeringen plaats en treedt een acrobatiekgroep op. In ids worden kinderen ge- minkt en is het mogelijk striptekenaar aan het rk te zien. Verder is er een urtocht door de binnenstad ongeveer een half uur. De ;le middag kan er op een t springkussen gebuiteld •den. De festiviteiten duren ongeveer 17.30 uur. tentoonstelling Van wezen tot welzijn in het gemeen te-archief. De expositie laat de geschiedenis van de Leidse Stichting Sint Maarten zien die zich sinds gisteren precies twee en een halve eeuw bezig houdt met de zorg voor wezen en oude lieden. De tentoonstelling werd gis teren officieel geopend. Hield de instelling zich in het begin van de achttiende eeuw bezig met de opvang van rooms-katholieke armen, we zen en bejaarden, in de loop van de tijd richtte Sint Maar ten zich steeds meer op jonge ren van alle gezindten. Anno 1989 beheert de stichting en kele leefgroepen voor jonge ren in Leiden en Leiderdorp. De expositie aan de Vliet 45 is aan de hand van de thema's zorg, huisvesting, regenten, personeel en het heden van Sint Maarten ingericht. „We hadden helaas maar weinig materiaal beschikbaar en daar hebben we de expositie op aangepast", aldus Antoinette Krikke, één van de organisa toren van de tentoonstelling. Foto's van strikt geordende groepjes kinderen onder toe zicht van streng kijkende zus ters, kaalgeschoren kinderen Een meisjesgroep uit het weeshuis aan de St. Jacobsgracht omstreeks 1920. FOTO: ARCHIEF ST. MAARTEN ter voorkoming van hoofdluis en hoofdzeer, regenten-colle ges en vlijtige weesmeisjes die zich bezighouden met het naaien van kleding geven een beeld van de historie weer. Verder zijn er tal van brieven te lezen over wantoestanden die in de loop van de tijd voor schandalen zorgden, spijslij- sten waarop precies beschre ven staat hoeveel gram er be schikbaar was voor elke bewo ner en documenten waarop de vergrijpen die er gepleegd werden staan opgetekend met een daarbij passende straf. Een film die in 1939 over het weeshuis is gemaakt is be waard gebleven en kan in de tentoonstellingsruimte worden bekeken. Ter gelegenheid van het jubileum is ook een boekje verschenen dat de geschiede nis van de Stichting Sint Maarten uitgebreid uit de doe ken doet. De tentoonstelling Van wezen tot welzijn is nog tot en met vrijdag 19 mei te bekijken. Het gemeente-archief is van dins dag tot en met zaterdag open van 12.00 tot 16.30 uur (geslo ten op 4 en 6 mei). Diefstallen bij universiteit LEIDEN Onbekenden heb ben gisteren en eergisteren uit diverse gebouwen van de rijksuniversiteit spullen gesto len. Uit gebouwen aan de Rijnsburgerweg, de Witte Sin gel en Bloemfonteinstraat werden vijf Sennheisermicro- foons, een videorecorder, een portemonnee en een suède jack gestolen. Ook namen de dieven een handtas mee met daarin driehonderd gulden, twee betaalcheques en een gi romaatpas. Trimloop op andere dag RIJSWIJK De Elsenbur- gerbosloop in Rijswijk is, in te genstelling tot de publicatie in de Uit-bijlage van afgelopen woensdag, niet maandag 1 mei, maar dinsdag 2 mei. De afstanden waarover kan wor den gelopen zijn V/b, 3, 5, 10 en 15 kilometer, de aanvang is 19.10 uur. Meer parkeerplaatsen rond Berlagestraat LEIDEN Omwonenden van de nieuwbouwlokatie aan de Berlagestraat hebben bezwaar tegen de hoeveelheid parkeer plaatsen die er in de omgeving komen. Dat bleek gisteravond tijdens een informatieavond in het gebouw van Wijkvereniging Aktief over de nieuwbouw. Vijf van de veertig aanwezigen vonden dat er te weinig plaatsen komen. Ze geven wel toe dat de verhuizing van muziekvereni gingen naar het muziekverzamelgebouw De Waard zal zorgen voor minder parkeerdruk. Ze vrezen echter dat er, met de komst van bewoners in de nieuwbouw te weinig parkeerplaat sen zullen blijken te zijn. Zeker voor avonden waarop wijkvere niging Aktief festiviteiten organiseert en op dagen dat er ge voetbald wordt op sportpark De Vliet zijn de omwonenden bang dat ze hun auto niet in de buurt kwijt zullen kunnen. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk NvS verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Vood.:- Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezoiging) Deze ontvangt de krant de eerste wee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur deze bon tn een open envelop - postzegel met nodig - naar I I Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 CcidócSourmit Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar. Naam: Adres: Postcode/plaats: LLU

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13