Salonremise na surprise show GRIMMIGE SFEER DOOR ROOF EN STEEKPARTIJEN Duitse spelers: „Gelijkmaker forse tegenvaller" Resultaat maakt voor Libregts erg veel goed Leidse Courant: voor mee alleen. Een krant voor u! GINfl PORT lekerfi CeidaeSotvuvnt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 9 ekerfinale Ji Utrecht IIST De bekerfinale f Groningen en PSV wordt op inderdag 25 mei in Utrecht ge teld. De managers van beide bs, Huizinga van Groningen Ploegsma van PSV, hebben r overeenstemming over be kt. Formeel moet de KNVB akkoord gaan. Aanvankelijk nd de eindstrijd gepland vooi ïsdag 23 mei. Beide club had daartegen bezwaar. De zon- er voor staat de laatste ronde n de competitie op de agenda, kans bestaat dat zowel PSV Groningen daarop nog belan- i hebben te verdedigen. tsschi claim Ejgen: ROTTERDAM De Westduitse spelers wa ren ondanks het ver diende punt teleurge steld. „Jammer, we wa ren zó dicht bij de over winning. Vooraf waren tevreden geweest met een gelijkspel. De te gentreffer kwam ook nog eens vrij ongeluk kig tot stand. Een fikse tegenvaller", zei de voor de geblesseerde Voller ingevallen Klinsmann. Doelman Illgner wist niet of hij blij moest zijn. „Ik weet het niet. Gezien de wedstrijd hadden we twee punten moeten pakken, maar één is voldoende om naar Italië te gaan. Neder land heeft dit keer veel ge luk gehad". Verdediger Buchwald con cludeerde: „De uitslag valt achteraf tegen. Maar het re sultaat is goed voor het zelf vertrouwen. In Rotterdam één punt halen, betekent ei genlijk een overwinning. Het Westduitse team be hoeft voor geen tegenstan der meer bang te zijn". Coach Franz Beckenbauer had zich slechts lichtelijk geërgerd aan de kans die Möller kort voor tijd, en vlak voor de gelijkmaker, miste. „In het internationa le voetbal mag je grote kan sen niet laten liggen. Een topelftal als Nederland straft dat onmiddellijk af. Dat is gebleken. In plaats van 2-0 voor ons werd het 1-1". Van onvrede was bij de Westduitse teamchef echter geen sprake. „Een gelijk spel is een prima resultaat. Voor ons en voor Oranje. In denk bovendien dat er na de rust sprake was van een goed wedstrijd. De eerste helft waren beide ploegen voorzichtiger. Als we in de toekomst zo blijven spelen als in de tweede helft, ben goed". ik een tevreden man". Over de prestatie van Ber- thold, die de geblesseerde Augenthaler moest vervan gen, was Beckenbauar eveneens vol lof. „Hij heeft het goed gedaan. Het is geen gemakkelijke positie, maar Berthold heeft bij zijn club ook enkele kerer. ver dienstelijk op die positie ge speeld. Daarom durfde ik hem daar neer te zetten. Reuter deed het aan de rechterkant bovendien FIFA wint van IOC BARCELONA De wereldvoetbal bond FIFA heeft het Internationaal Olympisch Comité een nederlaag toege bracht. De FIFA krijgt zijn zin, als het gaat om de leeftijdsgrens van voetbal lers tijdens het olympisch toernooi van Barcelona in 1992. Het IOC wilde spelers tot 25 jaar toela ten tot het evenement. De FIFA vindt 23 jaar de uiterste leeftijd voor de deel nemers. Bij een stemming van de 167 bij het IOC aangesloten landen, bleek de meerderheid achter het voorstel van de mondiale voetbalbond te staan. De FIFA pleit voor een veredeld jeugdtoer- nooi, omdat de bond wil dat de wereld titelstrijd het belangrijkste voetbaleve nement blijft. na. Mi tof? V Dat lt igverl :ef) ig<i eu blij egenl tegi ;tra b ter i tnilie) ssecu [oniij VVI de R m zi ;envé t zei en I h wo De Nat )lan, loj staa i fins fisci drukl ROTTERDAM Wat begon als een suprise show eindigde met een resultaat, dat menigeen vooraf zo had ingeschat: een salonremise. Als vol leerde quizmasters wa ren Thijs Libregts en Franz Beckenbauer met enige verrassingen te voorschijn gekomen in het duel, dat allesbeslis- send kon zijn maar ook onbetekenend kon wor den. Onbeduidend werd Nederland-West-Duits- land qua spelniveau, spektakel en ambiance. Zonder konsekwenties bleek de uitslag van 1-1; een resultaat dat naar het zich laat aanzien bei de ploegen volgend jaar aanwezig laat zijn bij het WK in Italië. Eerst de verrassingen. De Nederlandse bondscoach bleek daags voor het duel der Angstgegner toch te hebben gekozen voor Joop Hiele in plaats van Theo Snelders. Een keuze, die het Oranje concept nauwelijks behoefde te beïnvloeden - hooguit zou de rest van de defensie wat meer vertrouwen hebben in de sluitpost van Feyenoord dan in diens aan zich zelf twijfelende import-Schot. Dat Hofkens ploegmaat Ru- tjes uit de formatie hield was minder sensationeel, bete kende slechts dat Rijkaard tot kort voor het einde vrij wel puur verdedigend moest opereren. Snode snufjes De equipe van Beckenbaueer bevatte meer snode snufjes. Nadat Augenthaler was afge vallen had vrijwel iedereen Rolff als gelegenheids-libero verwacht, maar de Teamchef posteerde als stuntje Berthold op die plek. Deze speelt bij Hellas Verona in Italië als nauwelijks opvallende rech- terverdediger, maar Becken bauer had kennelijk voldoen de vertrouwen in de „Ita liaan" dat deze de leiding van de defensie kreeg opge dragen. Een taak, die Ber thold zonder al te veel pro blemen vervulde, maar dat had meer te maken met het povere Nederlandse aanvals- spel dan met de eigen kwali teiten. Een vondst voor de toekomst kan de manoeuvre van Beckenbauer dan ook niet worden genoemd. Andere keuzes van de voor malige Kaiser sorteerden meer effect. Zijn keuze van Riedle boven Klinsmann (Vollers uitverkiezing staat ondanks de nu al geruime tijd durende mindere vorm van de spits van AS Roma tot veler verbazing nog steeds buiten kijf) bleek een voltref- Denemarken leidt neven-klassement DEN HAAG Denemar ken is door de overwin ning van 2-0 op Bulgarije de nieuwe leider gewor den in het klassement van de landen, die in de groe pen 1, 2 en 4 op de tweede plaats staan. Nederland blijft door het gelijke spel (1-1) tegen West-Duitsland op de tweede positie ach ter Zweden, dat gister avond niet in actie kwam. De eerste twee van de drie landen in dit neven-klas sement kwalificeren zich naast de groepswinnaars voor de eindstrijd in Italië. Stand Denemarken 3-4 (4-2) Nederland 3-4 (2-1) Zweden 2-3 (2-1) Karl-Heinz Riedle kopt tussen Hofkens (links) en Van Tiggelen de Duitse treffer fer. Riedle scoorde het Duitse doelpunt fraai uit een door Möller goed genomen vrije trap. Möller, met Hassler een prima exponent van de nieu we Duitse lichting, had zelfs vier minuten voor het einde van de officiële speeltijd de 0-2 op de schoen. Maar hij mikte geheel vrij voor Hiele (die eerder geel kreeg voor een „Van-Breukeliaanse" charge contra Riedle net bui ten de zestien-meterlijnen) voorlangs in plaats van tus sen de palen. Met Hassler en Möller lijken de dagen van Thon en vooral Littbarski ge- foto: anp teld. Dit duo zat en bleef op de bank, hetgeen vooral de laatste danig verdriet. Zijn bedankbrief zou Becken bauer binnenkort wel eens kunnen ontvangen. De surprise-show bleef gis teravond in de Kuip tot de opstellingen beperkt. Wat resteerde was een flauwe af spiegeling van het heroïsche treffen van vorig jaar in Hamburg toen Nederland de Westduitsers de weg naar de finale van het toernooi om de Europese titel versperde. De ontmoeting stond ondanks de twee treffers zelfs nog op een lager peil dan de eerste ont- Voller en Kohier ernstig geblesseerd ROTTERDAM Rudi Voller en Jürgen Kohier hebben gisteravond in het duel met Nederland flinke blessures op gelopen. Voller, die na ruim een half uur het veld verliet, heeft waarschijnlijk een rib gebroken. Jürgen Kohier scheurde een spier in het linker dijbeen. Kohier werd een kwartier voor het einde door Wolfgang Rolff vervangen. moeting in de WK-race, eind vorig jaar in München. Het aantal hoogtepunten was op de vingers van één hand te tellen evenals het aantal doelscenes. Hetgeen de prog noses bevestigde. Beide ploe gen zouden het meest gebaat zijn met een remise, omdat de nummer twee het WK-tic- ket zoals bekend vrijwel ze ker mag bestellen. Deze loden last drukte vooral op Oranje, dat zoals gevreesd Gullit als aanjager en Wou ters als opjager node miste. Het middenveld was Duits domein en verdedigend had de Mannschaft geen kind aan vooral Huistra, die zijn in korte tijd opgebouwde faam inmiddels helemaal te grab bel heeft gegooid. Van Basten lag redelijk aan de ketting bij Kohier en later Buchwald, maar genoot toch weer zijn persoonlijke triomf. Was het in Hamburg kort voor het einde Kohier die alsnog werd verrast, gisteravond was het - opnieuw in de slotfase - Buchwald die een treffer van de Milanees op zak mocht steken. Vanenburg was ditmaal een lichtpuntje, overigens één dat slechts één helft scheen. De balvaardige PSV'er was voor de rust veruit de beste oran je-klant, testte Illgner twee keer en lanceerde eenmaal Rijkaard. Voor het overige toonde Nederland zich meer een kip zonder kop dan een leeuw met een hart. De Duit sers toonden zich op geen en kele manier geïmponeerd en leken de ondanks alles toch wel verrassende zege binnen te hebben toen Riedle na 23 scoorde. Wissels van de kopsterke Ey- kelkamp voor Huistra en Ru- tjes voor Hofkens (waardoor Rijkaard naar de frontlinie kon verhuizen) sorteerden in zoverre effect dat de Gronin ger een keer net naast kopte en Koeman in staat stelde via een lucky shot Van Basten te ROTTERDAM De Nederlandse bondscoach Thijs Libregts kneep de handen dicht bij het gelijke spel. „Het resultaat ver goedt veel", sprak de oefenmeester, die zijn opzet had zien mislukken. „We hadden een aanvallend concept in gedach ten. Dat kwam er niet uit". Ronald Koeman sprak van een toevalstreffer, die Nederland kort voor het einde tegen de Bondsrepubliek aan een gelijk spel hielp. „Het was als tegen Ierland tijdens de Europese ti telstrijd. Ik probeerde op doel te schieten Het mislukte. Toen tikte Kieft in, nu was het Van Basten". Koeman vond een punt niet te weinig. „Het punt dat we in München hebben gewonnen, hebben we nu verspeeld. Als we de balans opmaken kunnen we de resultaten tegen elkaar wegstrepen. We mogen dus niet klagen. Ik weet niet hoe zwaar het ontbreken van Gullit heeft gewogen. Ik weet al leen dat we van geluk mogen spreken, dat die bal er kort voor tijd nog inging". De andere helft van Nederlands centrale duo, Frank Rijk aard, was meer te spreken. „Het was een wedstrijd die alle kanten op kon. Natuurlijk hadden de Westduitsers een grote kans op 2-0, maar daar staat die kans van Van Aerle tegen over. Als we alles tegen elkaar wegstrepen vind ik het gelijke spel wel terecht". De situatie, waarin de Duitsers een strafschop claimden. Erwin Koeman heeft de bal uit een schot van Riedle geblokkeerd en valt bovenop de bal. foto: anp Kaarten zoek DEN HAAG Bij de KNVB is gisteren een twintigtal telefoontjes bin nengekomen van mensen die hun bestelde kaart voor de wedstrijd tegen de Bondsrepubliek niet heb ben ontvangen. Volgens de voorlichting van de bond krijgen zij hun geld terug. Als goedmakertje mogen ze gratis naar de wedstrijd Nederland - Fin land op 15 november. Alle klagers zijn in het be zit van de KNVB-club- kaart. De bond had hun plaatsbewijzen vrijdag op gestuurd. Toen sommigen dinsdag nog niets binnen hadden, zijn per expresse kaarten uit een „nood- voorraadje" op de post ge daan. Maar ook gisteren hadden de ongeveer twin tig supporters geen ticket. bereiken. Die vergrootte zijn reputatie van schutter-in-be- langrijke-wedstrijden door deze buitenkans kort voor slot te verzilveren. Waardoor de als surprise-show begon nen voetbalavond toch nog met een door menigeen niet meer verwacht verrassinkje werd afgesloten. FRANK WERKMAN Nederland-West-Duitsland. 68: Riedle 0-1, 87. Van Basten 1-1. Geke kaarten: MatthSus. Hiele. Scheidsrechter. Frederiksson (Zwe den). Toeschouwers: 52.000. Nederland Hiele (Feyenoord); Van Aerle (PSV), Rijkaard (AC Milan), Ronald Koeman (PSV) en Van Tig gelen (Anderlecht); Vanenburg (PSV), Winter (Ajax), Hofkens (85. Rutjes, Mechelen) en Erwin Koe man (Mechelen); Van Basten (AC Milan) en Huistra (Twente) (75. Ey- kelkamp, Groningen). Bondsrepubliek: Illgner (Köln); Reuter (Bavern), Berthold (Vero na), Kohier (Köln) (75. Rolff, Le- verkusen), Buchwald (Stuttgart) e en Möller (Borussia Dortmund); Kwalifikatie WK in 't kort DEN HAAG De overige wedstrijden in de kwalifikatie- reeks naar het WK voetbal zijn: GKOEP1 Bulgarije - Denemarken 0-2 (0-1) 41. Povlsen 0-1, 89. Laudrup 0-2. Toe schouwers: 45.000. Griekenland - Roemenië 0-0. Stand Roemenië3 2 1 0 5 (6-1) Denemarken 3 1 2 0 4 (4-2) Griekenland 3 0 2 1 2 (1-4) Bulgarije 3 0 12 1 (6-1) GROEP 2 Engeland - Albanië 5-0 ((2-0) 5. Li- neker 1-0, 12 Beardsley 2-0, 63 Be- ardsley 3-0, 72. Waddie 4-0. 88. Gas- coigne 5-0 Toeschouwers: 60.000. Stand Engeland 3 2 1 0 5 (7- 0) Zweden 2 1 1 0 3 (2- 1) Polen 1 1 0 0 2 (1- 0) Albanië 4 0 0 4 0 (1-10) GROEP 3 Sovjetunie - DDR 3-0 (3-0) 4^ Do- brovolsky 1-0, 20. Litovtsjenko' 2-0, 40. Protasov 3-0. Toeschouwers: 100.000. Stand Sovjetunie 3 2 1 0 5 (6-1) Turkije 4 2 115 (8-5) Oostenrijk 2 10 12 (3-4) IJsland 3 0 2 1 2 (2-4) DDR 4 1 0 3 2 (3-8) GROEP 4 Nederland - West-Duitsland 1-1 (0- 0). Stand West-Duitsland 3 1 2 0 4 (5-1) Nederland 3 1 2 0 4 (2-1) Wales 2 0 111 (2-3) Finland 2 0 111 (2-6) GROEP 5 Schotland - Cyprus 2-1 (1-0) 27. Johnston 1-0, 62. Nicolaou 1-1, 63. McCoist 2-1. Toeschouwers: 50.081. Stand Schoüand 5 4 1 0 9 (10- 5) Joegoslavië 3 2 1 0 5 8- 3) Frankrijk 4 112 3(4-6) Noorwegen 3 1 0 2 2 4- 3) Cyprus5 0 1 4 1 4-13) GROEP 6 Ierland - Spanje 1-0 (1-0) 15 Staple- ton 1-0. Toeschouwers: 49.500. Malta - Noord-Ierland 0-2 ((H)) 55. Clarke 0-1, 73. O'Neill 0-2. Toeschou wers: 15.000. Stand Spanje6 5 0 1 10 (14- 1) Hongarije 4 1 3 0 5 4- 3) Noord-Ierland 6 2 1 3 5 5- 7) Ierland 4 12 1 4(1-2) Malta 6 0 2 4 2 3-14) GROEP 7 Portugal - Zwitserland 3-1 ((H)). 48. Pinto 1-0, 56. Frederico 2-0, 64 Zuffi 2-1, 69 Paneira 3-1 Toeschouwers. 15 000 Stand Portugal 3 2 1 0 5 (5-2) België 3 1 2 0 4 (2-1) Tsjechoslowakije 2 110 3 (2-0) Zwitserland 3 1 0 2 2 (5-5) Luxemburg 3 0 0 3 0 (1-7) Reclameborden niet in Kuip ROTTERDAM De wedstrijd tussen Nederland en West- Duitsland in de Rotterdamse Kuip moest nog gespeeld wor den. Toch was er woensdag middag al een uitslag. In kort geding bepaalde de Rotter damse rechtbankpresident mr. L. ter Kuile dat computerfa brikant Atari geen reclame borden mocht plaatsen in De Kuip. Atari verloor hiermee het geding dat het had aange spannen tegen Philips, de KNVB en het bureau Inter Football. Klinsmann mist eerste finale BERN Jürgen Klinsmann is één van de vier spelers die door de tuchtcommissie van de UEFA zijn geschorst voor de finales om de Europese voet balbekers. Ook Ricardo Serna van Barcelona, Sampdoria's Pietro Vierchowod en Ilie Du- mitrescu van Steaua Bukarest mogen niet aantreden in de eindstrijd. Italianen maken indruk TARANTO Italië, dat als organiserend land geen kwali ficatiewedstrijden hoeft te spe len voor de eindstrijd om de wereldtitel in 1990, heeft zich gisteren gerevancheerd voor het zwakke optreden (1-1) za terdag tegen Uruguay. Voor 25.000 enthousiaste toeschou wers versloeg de getergde Ita liaanse formatie in Taranto Hongarije met 4-0. Bij de rust was het 1-0. De doelpunten kwamen op naam van Vialli, Ferri, Berti en Carnevale. ejOTTERDAM Op weg de Kuip staat de autora- an. Radio Rijnmond is let- jrlijk vol van Nederland- sitdest-Duitsland. De regionale n efetterdamse omroep heeft tal lenden verslaggevers in het sta- sr Gijon en stelt de ene vip na de fractjidere in staat zijn zegje te over het duel, dat op het staat van beginnen. Op it moment dat Aad de Mos ig verklaren waarom hij net veel andere voetbalfunctio- sen, in Rotterdam aanwe- wordt dat item onder in voor een gesprekje van reporter, die een politie- rdvoerder bij de microfoon :ft. Die vertelt dat ondanks aanwezigheid van 650 man ilitie op het plein voor het uitv<fedion steekpartijen hebben itsgevonden en dat op toe Wiea H >i hie lating wachtende toeschou wers van kaartjes zijn beroofd. Eerder op de dag, vertelt de geïnterviewde, hebben zich in Rotterdam ook al de nodige onfrisse botsingen voorgedaan tussen Nederlandse en Duitse supporters. „De sfeer is grim mig", concludeert de politie man. „Te grimmig". Dat blijkt als de auto is wegge zet op het terrein naast de Kuip, de weg langs het veld waar Joop Hiele twee maan den geleden voorzichtig in het tweede team van Feyenoord zijn rentree maakte. Het sta dionplein is aan beide ziiden afgegrendeld door overvalwa gens van de mobiele eenheid en achter dit kordon bevinden' zich nog vele honderden (schattingen spraken van 1500) jongelui, kennelijk zonder kaartje voor de veelbesproken interland. Meestal in groepjes, soms met zijn tweeën, lopen ze wat dreigend heen en weer en na de radio-boodschap over steekpartijen en berovingen heeft de verslaggever zijn spullen diep in de binnenzak gestoken. Een blocnote biedt weinig bescherming en dient tevens als identicifatie van een kaartbezitter. De speciale pers kaart zit ook veilig opgebor gen. Die is geld waard en brengt risico met zich mee. Lange rijen Voor een aantal ingangen staan minder dan een half uur voor de aftrap nog lange rijen wachtenden - merendeels goed in het pak gestoken voetbal liefhebbers. De rijen hebben zich in een L-vorm gebogen, waardoor het minder makke lijk is voor kandidaat-rovers om langs de sluipen en een zorgeloos vastgehouden kaar tje uit iemands handen te gris sen. De gezichten van de wachtenden staan gespannen en weerspiegelen wat er eerder op het plein en in de stad is gebeurd. De ingang voor de pers is in verhouding niet druk bezet, maar toch staan er te veel mensen om te veronderstellen dat ze allemaal een opschrijf boekje en een pen bij zich heb ben. Dat blijkt ook als een Duits-sprekende figuur achter aan tegen de eerste suppoost verklaart dat „zijn collega journalist is en een kaartje voor hem bij zich hi Nog een paar pi buitenhekken van de Kuip ge ven bijna een veilig gevoel. Weliswaar moet nog een fouil lering worden ondergaan, maar dat is een formaliteit. Vlak naast de ingang van de centrale hal gaat een deur open. Het is de toegang tot de ruimte waar de EHBO zetelt. Er wordt een man van circa vijftig jaar op een brancard naar buiten gereden. Zijn schoenen liggen wat slordig naast zijn voeten op de deken, die hem bedekt waardoor zijn verwondingen niet zichtbaar zijn. Zijn bril staat op zijn rood aangelopen hoofd en de schrik is nog bijna van zijn gezicht af te lezen. Binnen zitten nog enige slachtoffers. De bran card wordt een ambulance in- hoven. Naar het zieken- geen voetbalwedstrijd. In de Kuip hangt de echte voetbalsfeer. De speaker kon digt aan dat vlak voor de af trap vijftien seconden stilte in acht zullen worden genomen voor de slachtoffers van Shef field. Als scheidsrechter Fre deriksson het signaal geeft, wordt het even stiller. Niet doodstil. Vijftien tellen is voor de meeste voetbalsupporters veel te lang om even aan de eeuwigheid te denken. Er stijgt ergens in de afgeladen Kuip een gedemd gejuich op en dat wordt door het verdere stadion gaandeweg luider overgenomen. De wedstrijd begint - zonder de gewonden van ordinaire steek- en roof partijen. Maar mét alle trap pen van het stadion - heeft men dan niets geleerd? - vol met zittende mensen. Na af loop is het ook in de persruim te vol. Overvol. Gedrang op een trapje naar de hal bij de uitgang van de kleedkamers roept - het lijkt wat pathetisch maar het is niet anders - even gedachten op aan Sheffield. Nog onrustig Een uur en een kwartier na afloop van het duel is nóg on rustig op het plein voor het stadion. Er lopen nog steeds supporters rond, maar de ME krijgt het signaal om in te ruk ken. De „Sonderzug nach Köln" staat nog langs het per ron, op een steenworp afstand van de Kuip. Een viertal men sen van de eerste hulp. her kenbaar aan een hesje met een rood kruis aan voor- en ach terkant staan nog paraat. Nog druk gehad? „Hier niet", is het antwoord. „Daar wel - op het station. Een hartaanval. Zijn we een half uur mee bezig ge weest. Maar we kunnen nu bijna naar huis". Dat geldt niet voor de leden van de mobiele eenheid. Op de Coolsingel onder andere wor den de iets eerder bij de Kuip met 250 ME'ers volgeladen overvalwagens weer gelost om eventuele nieuwe relletjes de kop in te drukken. Op weg naar huis staat Radio Een aan. Een Nederlandse cor respondent in Bonn vertelt dat men daar tevreden is met het punt. Een auto met een Duits kenteken passeert. Die rijdt daar misschien niet als het in de Kuip geen 1-1 is geworden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9