HBG verwelkomt opleving bouwmarkt v legon denkt aan uitgifte an nieuw soort aandelen Beurs van Amsterdam \aï Onderzoek naar prijs afspraken olie-industrie Buitenland lonkt met geldbuidel naar Nederlandse directeuren .ginacoNOMIE CcidócSomotit WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 7 pernames drukken ïst Nutricia TERMEER Hoewel de omzet I Nutricia vorig jaar met dertien tent is gestegen van /731 miljoen uT 838 miljoen, nam de winst met niljoen af tot 48 miljoen als ge- van de overname van drie be- ;n. Dat betrof de Amerikaanse i Lorna Linda Foods (zuigelin- jvoeding), het Engelse bedrijf Dietary Group (dieetvoeding) t Asser Analystisch Bioche- Labaratorium. Nutricia wil dit jaar weer bedrijven overne- binnekort zal het Engelse lfare Foods (dieetvoeding) wor- angekocht. Nutricia verwacht ie daardoor dit jaar een aanhou- de groei en een toename van de JERUSALEM POST IN CANADESE HANDEN JERUZALEM Het Canadese mediaconcern Hollinger heeft een principe-akkoord gesloten over de verwerving van een belang van 55 pro cent in de Israëlische krant „Jerusalem Post". Hollinger bracht een hoger bod uit dan andere belangstellenden, onder wie de Britse mediamag naat Robert Maxwell. De deelneming was te koop aangeboden door Israel Investors Corporation, een dochteronderneming van het noodlijdende concern Koor Industries, dat op zijn beurt weer eigendom is van de vakbondsfederatie Histadrut. De Jerusalem Post is een naar links neigende En gelstalige krant, die zich zeer kritisch heeft opge steld tegenover het regeringsbeleid inzake Pale stijnse opstand in de bezette gebieden. De oplage bedraagt normaal 28.000 exemplaren, maar stijgt op vrijdag tot 50.000. Holliger is gevestigd in To ronto en bezit 204 kranten, waaronder de Britse „Daily Telegraph". Uitstekend jaar Generale Bank BRUSSEL De Generale Bank, de groot ste commerciële bank van België en fusie partner van de Nederlandse Amro Bank, heeft gisteren een nettowinst van 7,4 mil jard frank (370 miljoen gulden) over 1988 bekendgemaakt. Voor dit jaar wordt een verdere stijging van de winst verwacht. Bankpresident Jacques Groothaert zei op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering dat de inleg vorig jaar met 16 procent is gestegen tot 1,3 biljoen frank (70 miljard gulden) en dat de particuliere leningen waren toegeno men tot 1,1 biljoen frank (59 miljard gul den). De eigen fondsen waren met drie re cente kapitaalvergroting uitgebreid met meer dan 12 miljard frank (647 miljoen gul den). Groothaert zei er zeker van te zijn dat het samengaan met Amro operatie wordt. Staatslening brengt bijna 4 miljard op DEN HAAG De jongste staatslening, waarop giste ren kon worden inge schreven, heeft ƒ3,85 mil jard opgebracht. De uitgif- tekoers is bepaald op 99 procent. Op de inschrijvin gen op deze koers is 65 procent toegewezen, boven die koers krijgen inschrij vers niets. Het effectieve redenment op de lening, die een rente draagt van 7 procent en een looptijd heeft van tien jaar, komt uit op 7,14 procent. De storting moet plaatsvinden op 16 mei. Bond waarschuwt personeel van Vleeschmeesters UTRECHT De Voedings- bond FNV heeft de 259 perso neelsleden van Vleeschmees ters die in dienst komen van de supermarktketen Jac. Her mans aangeraden geen indivi duele overeenkomsten te teke nen. Volgens de bond biedt Hermans namelijk slechtere arbeidsvoorwaarden dan is af gesproken. De slagerijen van Vleeschmeesters zijn al geves tigd in de winkels van Jac. Hermans. In verband met een reorganisatie gaan ze per 1 mei over naar Hermans. toofdsta 2000 jaa bes taai ische, marine- jip HMS Chal- and ligger, gehuld in hermende ling, brengen bliek I vat met che- -tig jaafialiën aan f toch ord dat uit het vendieipaal is gevist. J. vat is afkom- uit het wrak ,j Hitler-het Indonesi- schip Perin- dat vorige ind gezonken Al 28 van de vermiste che- :aliënvaten i boven water dgend haa'd met be- p van een ingen. li-onderzeeër. /r '/fartOrsumij Wehry boekt meer winst leid in warjuiEN HAAG De handelmaatschappij Borsumij Wehry heeft 'er het afgelopen jaar een nettowinst geboekt van 55 miljoen ende jaarin begrepen een saldo buitengewoon resultaat van ƒ3,8 o/cfefaaljoen) tegen 45,2 miljoen over 1987. Per aandeel steeg de list van 12,02 tot 14,27. De omzet werd uitgebreid van 796 miljoen tot ƒ2098 miljoen. Voor 1989 is het bestuur opti- ptisch gestemd. Het ziet een verdere stijging van omzet en re- ?ulturektaat tegemoet alsmede een hogere winst per aandeel over het e irgrote kapitaal. Afgelopen jaar daalden de resultaten bij tex- n, vijzeI, schoenen, sportartikelen en speelgoed. verders I feesten RIJSWIJK De voort gaande economische groei in Nederland en de overi ge Westeuropese landen brengt een opleving van de bouwmarkt met zich en het gevolg is dat omzet en werkvoorraad van de Hollandsche Beton Groep ƒ7 (HBG) zijn gestegen. derneming acht het mogelijk dit jaar omzet en winst te ver beteren. In het afgelopen jaar steeg de nettowinst van ƒ50,5 miljoen tot 54,5 miljoen of per aan deel van 18,34 tot 19,82 en nam de omzet toe van ƒ2,82 miljard tot ƒ3,02 miljard. Het dividend wordt verhoogd recht heeft. Integratie met Volker Stevin wordt in het jaarverslag een eerste zeer be langrijke stap genoemd in de richting van de noodzakelijke de positie van Nederlandse be- een noodzaak, al heeft zij een relatief sterke positie op de thuismarkt. Voor het instand houden C7,80 per aandeel. „Dit verschijnsel is verheu gend en geeft vertrouwen voor het jaar 1989", staat te lezen in het vandaag verschenen jaar verslag van HBG. De bouwon- HBG probeert collega-bouwer Volker Stevin ervan te over tuigen dat het goed is als HBG geheel eigenaar wordt van Volker Stevin. HBG bezit al 41 procent, zij het dat slechts een kwart van dat pakket stern- versterking en verbreding de twee bedrijven op de Euro- bouwmarkt pese markt. Zij zijn werkzaam op veel gebieden en beschik ken over vakbekwaam perso neel, een uitstekende nationale en internationale reputatie, veel kennis en een breed veld van goed aansluitende activi teiten. HBG acht verdere uitbreiding van activiteiten in binnen- en buitenland, vooral in Europa, king af. drijven op de internationale de concur- ook nationaal, het hoofd te kunnen bieden, die nen die bedrijven zich zo te ontwikkelen dat zij zich kun nen meten met de grote Euro pese bouwconcerns. In dat ka der passen de stappen van HBG in de richting van Vol ker Stevin. Volker Stevin wijst, zoals bekend, Hoger dividend De Telegraaf en 5 procent bonus AMSTERDAM Holding- maatschappij De Telegraaf tant dividend uit te keren van 16 (v.j. 13) plus een bonus van 5 procent in aandelen ten laste van de overige reserves. De winst na belastingen nam toe van ƒ51 miljoen tot 62,2 miljoen. De winst per aandeel is gestegen van 40,93 tot 49,93. De kasstroom steeg van 87,3 miljoen tot ƒ110,3 miljoen. De concernomzet groeide met 9,9 procent tot ƒ709 miljoen. Na de voorge stelde winstverdeling bedraagt het eigen vermogen per eind 1988 401,4 miljoen. Per aan deel is dit 322,10. Rotterdam en Tokyo zustersteden TOKYO Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren een zusterhavenovereenkomst gesloten met de gouverneur van Tokyo. De overeenkomst voorziet in een programma van drie jaar voor de uitwisseling van informatie over telecommunicatie, haveninnovatie en de gecomputeriseerde distributiesystemen in beide havens. Hiertoe zullen medewerkers van het Rotterdamse havenbedrijf en het Rotterdamse bedrijfsleven bezoeken afleg gen aan Tokyo en vice versa. Met de havenstad Kobe onder houdt Rotterdam al sinds 1967 een zusterstadrelatie. •ns mij/J ISTERDAM Een entuele uitgifte van eferente, converteerba- aandelen, waarvoor igon statutair de moge- cheid wil openen, zal oral dienen voor de fi- nciering van eventuele ernemingen. gisteren aangekondigde [emissie (aandeelhouders jgen het recht van voor de verhouding van aandeel op 10,6 he inde stukken) is vooral be de normale groei ..w. ^..cern, aldus Aegon- en ^man drs. J. Peters bij de sentatie van het jaarverslag ?e wijz mderd eclame lerendt e', vert te koper stukken zullen met irkeursrecht voor bestaande ideelhouders worden uitge- Zij zijn in gewone aan- omwisselbaar, tien jaar de eerste uitgifte en geven de tussentijd recht op een dividend, dat een gulden ligt boven het dividend op de gewone aandelen over het boekjaar voorafgaande aan het jaar van de eerste uitgifte. Volgens Peters heeft het be stuur alle redenen om tevre den op 1988 terug te zien. De belangrijkste doelstellingen van de fusie tussen AGO en Ennia in 1983 zijn gehaald. De positie in Nederland is ver sterkt, er is geëxpandeerd in het buitenland, de kostenstruc tuur is verbeterd ?n het con cern heeft toegang gekregen tot de internationale kapitaal markt. Met de resultaten in 1988 is begonnen met het bin nenhalen van de oogst. De omzet ging toen omhoog van 9162 miljoen tot 10.241 miljoen en de nettowinst van ƒ338 miljoen naar ƒ389 mil- Aegon niets direct op het oog. Mede met het oog op het Euro pa zonder grenzen vindt men de landen in de EG aantrek kelijk, met name in het zuiden van de Gemeenschap, zoals Italië. De landen rond de Mid dellandse Zee zijn i FOTO: DIJKSTRA jQen Het dividend wordt 3,75 ƒ4,70. trekkelijk gezien de prille ont- Dat is mogelijk door enerzijds wikkelingsfase van de verze- een hogere winst per aandeel, keringsbranche daar. Een for- anderzijds door verhoging van se groei is snel mogelijk. Maar het uit te keren deel van de ook in Japan ziet men te zijner winst van 40 naar 45 procent, tijd goede kansen. Wat acquisities betreft heeft rbeidskosten uropa hoogste ISHINGTON In de Eu- >e geïndustrialiseerde lan- zijn de arbeidskosten in opnieuw hoger gebleken n de Verenigde Staten en n. De Europese landen die arbij aan kop gaan zijn ist-Duitsland (39,80 gulden uur), Noorwegen (42,70 lden) en Zwitserland (39,50 lden). Deze liggen 30 tot 40 hoger dan in de Vere- jde Staten. In Nederland ,90 gulden), België (34,50 „groU lden), Denemarken (34,90 lden), Finland (34,10 gulden) Zweden (37,10 gulden) lig- i dez© kosten 10 tot 20 pro- it hoger dan in de VS. In iikorea bedroegen de gemid- lde arbeidskosten in 1988 t (5,70 gulden) per stijging van 22 pro- in jaar tijd. DEN HAAG De sche controledienst (ECD) van het ministerie van economi sche zaken gaat onderzoeken of er tussen de oliemaatschap pijen in ons land sprake is van prijsafspraken en kartelvor ming. De maatschappijen krij gen hiervoor een vragenlijst toegestuurd. Het onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van een klacht van Konsumenten Kontakt die begin deze maand is ingediend. KK diende de klacht in op basis van de Wet economische mededinging, omdat volgens de organisatie sprake is van afgestemd marktgedrag waardoor de con currentie structureel wordt be perkt. Een dergelijke klacht is door KK ook ingediend bij de Europese Commissie. De oliemaatschappijen zijn van het onderzoek op de hoogte gesteld en hebben hun mede werking toegezegd, aldus de woordvoerder van Economi sche Zaken. Het onderzoek kan wel enige tijd, minimaal enkele weken, in beslag ne men. Aan de hand van de uit slag wordt bezien of door Eco nomische Zaken stappen on dernomen moeten worden. Konsumenten Kontakt heeft gisteren een onderbouwing van de klacht, in de vorm van een weergave van een aantal prijsontwikkelingen in de ja ren '80 en een vergelijking met andere Europese landen, aangeboden aan staatssecreta ris Evenhuis. KK constateert onder meer dat de benzine (exclusief accijns en belastin gen) in ons land het duurst van Europa is. De prijs ligt ruim 9,4 cent boven het ge middelde van de EG. De ben zineprijs is dit jaar in ons land ook meer gestegen dan elders in Europa. Bij ons was de stij ging 18 cent, terwijl de benzi neprijs gemiddeld in de EG met 12 cent steeg, aldus KK. AMSTERDAM - Zelfs als hij geblesseerd is blijft Ruud Gullit nadrukkelijk in beeld. Het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen (NCD) ziet in hem het symbool van talent, dat gelokt door het grote geld ons land ontvlucht. Mevrouw dr. A.M. Koopman- Iwema, directeur van het NCD, sprak gisteren over het „Ruud Gullit-effect", toen zij de resultaten presenteerde van een studie naar de inkomens van directeuren hier en in het buitenland. Haar conclusie: Niet alleen top voetballers staan in de belangstelling van talentenjagers. Voor internationaal opereren de „headhunters" vormen de Nederlandse managers een aantrekkelijk „artikel" voor vacaturevervulling in het bui tenland. Ze zijn in trek van wege hun flexibliteit, talen kennis en hun neutraliteit, dat wil zeggen hun vermogen om organisaties te doorgronden en daarbinnen de juiste beslissin gen te nemen „Een uittocht kan schadelijk zijn voor de concurrentiekracht van het directeur maar al te gauw be reid zal zijn, zijn of haar heil over de grens te zoeken. Met de resultaten van een studie, die elke twee jaar wordt ge houden, in de hand benadruk te ze dat de directeuren in ons land bruto ongeveer hetzelfde verdienen als collega's bij ver gelijkbare bedrijven in het buitenland. Netto houden hun evenknieën in West-Duitsland 60 procent meer over, in de Verenigde Staten zelfs 70 pro cent en in Zwitserland verdie nen ze zelfs netto het dubbele. Ook de verschillen met Frankrijk, Italië en Spanje zijn aanzienlijk. Alleen België blijft in de buurt. Engeland is (nu nog) een buitenbeentje met la gere netto-salarissen, zo bena drukten mevrouw Koopman en de onderzoekers van Hay Management Consultants. Koppeling Vergelijking van het onder zoek met dat van twee jaar ge leden leert dat de hogere win sten in de bedrijven hun weer slag hebben doen gelden op de beloning van de Nederlandse directeuren. „Gelet op de ge ringe inflatie en de bescheiden groei van de gemiddelde loon- inkomens stegen de directie vergoedingen zelfs aanzien lijk," aldus het onderzoek. Sinds 1987 i gemiddeld gestegen het vaste salaris iet 12,3 prcoent het totale (vast plus "variabel) met 13,3 pro cent. Meer directeuren dan voor heen (72 procent) zien inmid dels hun beloning gekoppeld aan de bedrijfsresultaten. De directeuren die zo'n koppeling langer hebben zien een ver scherping optreden van de normen waarop hun resultaten worden beoordeeld. Mevrouw Koopman juicht die ontwikkeling toe. De „echte" ondernemer is volgens haar te vinden in de kleinere tot mid delgrote ondernemingen („de kurk waarop onze economie drijft"). Daar bestaat meer dan bij de grote concerns de be reidheid tot het nemen van ri sico's en het aanboren van nieuwe markten. De concerns zoeken het meer in verhoging van efficiency en automatise ring, maar blijven in hun re sultaten achter. Belastingvriendelijk De NCD-directeur wil de on dernemers van de kleinere en de middelgrote bedrijven meer prikkelen en dat kan door hun beloning nog meer afhankelijk te maken van de resultaten. Commissarissen en aandeel houders van ondernemingen zouden dit met beleid moeten aanpakken. Niet alle bedrijfs takken bieden dezelfde winst kansen en daarom zouden van onderneming tot onderneming doelstellingen geformuleerd moeten worden met daaraan gekoppeld een beloning. Die beloning moet dan bij voor keur belastingvriendelijk zijn, zodat niet elk beetje extra wordt afgeroomd. Dat kan bij voorbeeld door het verlenen van opties op aandelen in de eigen onderneming. De onderzoekers ondervroe gen 455 directeuren in ons land. Hun gemiddelde werk week ligt rond 57 uur en door gaans nemen ze slechts 22 van de 28 vakantiedagen op. De sa larissen variëren van 75 mille tot zes ton. Afhankelijk van de grootte van de onderneming verdient de modale directeur inclusief winstdeling en zon der emoluenten (auto, telefoon etc op kosten van de zaak) 147.000 tot 386.000. Internationaal opererende be drijven betalen hun directeu ren 9 tot 14 procent meer dan de nationaal of regionaal wer kende ondernemingen. Ameri kaanse en Engelse moeder maatschappijen betalen de di recteuren van Nederlandse dochterondernemingen gemid deld 10 procent meer dan Ne derlandse. MARKTEN 105-165. Aubergines 360-590. Bloemkool 155-375. Boskroten 120- 140. Cherry tomaten 199-263. Cherry tomaten oranje 210-236. Cherry to- Courgettes geel rond 185. Komkommers 15-223. Courgettes ni 24-41. Koolrabi 23-89. Krulandij- s 53-86. Lollo Rosso 117-209. Me ien oog, geel 750-770 Meloenen 550-720. Paprika c 94-1150. Pepers groen 830-1100. Pe terselie 15-49. Raapstelen 54-76. Ra dijs 32-61. Radijs zakjes 40-46. Ra dijs witpunt 21-22. Selderij 106-138. Sla 16-45. Snijbonen 700-780. Sper ziebonen 610-1100. Spinazie 75-115. Tomaten: 201-295. Vleestomaten 25-81 Komkommers 248-305. Witlof 290. Ijspegels 71-78. Slotkoers dinsdag 25 april 1989 alag hok) c 93.00 92.40 air 73.00H 75.00 air convpr. 4700 47.00 bam hold 401.00 403.50 775.00 770.00 kiene 1297.00 1297.00 meka int. 7.40 f> 15200.0 15050.0 Si 248.00 24800 256.00 257.00 rademakers 27.00 113.00 115.00+ 27740 bewerkt 46 5/8 46 54 3/4 537/8 63 3/8 633/8 Ahrend willig AMSTERDAM - Op het Dam rak was het gisteren een rusti ge, maar vriendelijkedag. Op de lokale markt was Ahrend willig. In de namiddag stegen de koersen van de meeste hoofdfondsen verder op de ho gere opening van Wall Street. Een latere reactie in New York kon Amsterdam niet meer deren. De stemmingsin dex steeg 0,8 punt tot 182,8. De totale omzet bedroeg 1370 miljoen waarvan 717 miljoen voor aandelen. Na het bericht dat verzekeraar Aegon een claimemissie van 1 op 10,6 gaat uitgeven werd de handel in het fonds tot half een stilgelegd. Na hervatting van de handel daalde de koers ƒ2,50 tot ƒ97,50, maar het slot kwam op 99,50. Blijkbaar kwamen beleggers er pas later achter dat de winst per aan deel in 1989 ondanks de emis sie volgens verwachting nog duidelijk hoger zal zijn. Uitgever Wolters Kluwer was vast met een winst van 2,70 op 178,50. Collega VNU trok 1 aan tot 107. De overige hoofdfondsen lagen er licht verdeeld bij met wat over wicht voor kleine winsten. De obligatiemarkt kende voor de inschrijving op de 7 procent tienjarige staatslening geen mild klimaat. De staatslenin gen daalden rond 0,1 punt. Handelaren meenden dat de staat blij mocht zijn als ze ƒ2 miljard uit de markt zou kun nen halen. De meest waar schijnlijke uitgiftekoers werd tussen 99 en 99,2 procent ge acht. Op de lokale markt trok Ah rend de aandacht. Na een top van ƒ294 sloot het fonds op 288 en dat was 14 boven het voorgaande slot. Van der Gies- De Noord werd 6 duur- CVG Porceleyne Fles.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7