anleg tunnel bij Keukenhof in september Verkeersactie in Rijnsburg Boekje discriminatie op basisscholen Sassenheim Toch bezuiniging op schoolzwemmen Omvangrijk bedrijventerrein Voorhout past in streekplan TEIDEN OMGEVING EeidócSowant WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 13 Jwee gewonden jor tolueen PHEN AAN DEN RIJN ee personen zijn gistermid- lg gewond geraakt, toen in »n bedrijf aan de Alphense prentzweg een slang van een Irlijmmachine los schoot. vlü bardoor spoot tolueen ichine in het gezicht rundin 26"jarige Katwijker. Een truralifhari8e collega uit Hazers- /frt«rJ,uc*e schoot te hulp, brSam ongelukkig Vlaai V£>1 °P spekglad geworden vloer. n werden overge- het Rijnoord zie- t jnhuis. De Katwijker moest ,„irvolgens worden vervoerd uur u„. Aniif ai mage Amsterdam. Cheque voor Kita VOORSCHOTEN Een cheque van 3.000 gulden wordt donderdag overhan digd aan de werkgroep Jumelage Kita in Voorschoten. Kinderen van de christelijke basisschool Het Palet liepen tijdens een sponsorloop langs de Vliet dit bedrag bij een voor het hulpproject Kita in het Afri kaanse land Mali. Het bedrag wordt door het ministerie van ontwikkelingssamen werking verdubbeld. De overhandiging van de cheque vindt plaats in de school aan de Jan Steenlaan 2. Sieraden gestolen LISSE Dieven hebben gistermiddag, toegeslagen in een woning aan de Poel- waai in Lisse. Aan de achterzijde van de woning werd een schuifpui opengebro ken, waarna de kamers werden doorzocht. Dat leverde geld en sieraden op. Afscheid met dankbaar hart SASSENHEIM Burgemeester A.J. Kret, die met ingang van 1 mei ge bruik maakt van de VUT-regeling, hanteerde tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering voor de laatste maal de voorzittershamer. De CDA-er A. Mazee die als woordvoer der namens de raad optrad, besloot de avond met een woord van waardering voor de scheidende burgemeester. Hij concludeerde: ,,De tijd van samenwer king is te goed en te lang geweest om met'enkele hamerslagen afgesloten te worden". Kret bekende met enige weemoed zijn 23-jarige loopbaan in het openbaar bestuur te beëindigen: „Ik neem met een dankbaar hart af scheid van deze periode en niet in het minst van de laatste 14 jaar die ik in Sassenheim doorbracht". Wassenaar zoekt getuigen WASSENAAR De politie van Wassenaar zoekt getui gen van een ongeval dat zondagavond om 22.40 plaats had op de Rijksstraat weg. Daarbij raakte een personenauto van de weg, botste tegen een lichtmast en werd van achteren aan gereden. Twee personen raakten gewond. De politie wil een ongeveer 35-jarige bestuurster van een Honda Civic ontmoeten die na de aanrijding zou zijn doorge reden. Ook andere getuigen wordt gevraagd te reageren, telefoon 01715-19244. „Vrienden" pleiten voor maximum van 70 WASSENAAR De 'Vereniging van Vrienden van Wassenaar' stelt dat de door de gemeente via een procedure bij de Raad van State afgedwongen maxi mumsnelheid van 50 km per uur op een deel van de Rijksstraatweg 'naar veler mening wat te laag is'. „Een snelheidsli miet van 70 kilometer zal meer recht doen aan het voorkomen van deze weg", zo kan worden gelezen in het jaarverslag van de 'Vrienden', dat vervolgt: „De maximum snelheid op de gehele Rijks straatweg als hoofdroute dient hoger te zijn dan de maximum snelheid op de ove rige wegen in Wassenaar". Dat laatste punt is, opmerkelijk genoeg, door de aan wezige leden van de fracties unaniem on derschreven, zo stelt het jaarverslag van „de Vrienden" vast. Subsidie oud papier blijft gehandhaafd NOORDWIJK De subsidie op het door verenigingen verzamelde oud papier blijft zoals hij is, namelijk vijf cent per kilo. Daartoe heeft de gemeenteraad gis teravond besloten. Het college van burge meester en wethouders stelde invoering voor van een zogenaamde bovengrens van 12 cent per kilo. Wat daarboven zou komen ging af van de subsidie. Een der gelijke maatregel vond bij de gemeente raad geen weerklank. Nu de prijzen voor het oud papier oplopen, zou het vaststel len van een bovengrens betekenen, dat de gemeente bij een hogere papierprijs zou gaan profiteren van het vrijwilligers werk. Met anderen bleek W.H. Schelvis (PAN) van mening, dat op die manier de animo voor het ophalen van oud papier zou verdwijnen. Snelle rijders in Wassenaar WASSENAAR De gemeentepolitie van Wassenaar heeft giste ren twee radarcontro les uitgevoerd op we gen binnen de bebouw de kom. Op de Van Zuylen van Nijevelt- straat werden 160 voer tuigen gecontroleerd waarvan er een te snel reed. Op de Groot Hae- sebroekseweg passeer den 394 auto's de meet apparatuur; 67 reden te snel waaronder een keer 92 kilometer. Alle overtreders kregen een proces verbaal. IISSE De aanleg van de ko^ voetgangerstunnel on- dn'jdJpT Stationsweg bij ^^teukenhof begint in sep- :ker, father van dit jaar. Voor- n gèsnifaarde is wel dat er mini- oef, snjiaal 1,1 miljoen gulden deze to tafel komt. De tunnel [plotseling dichterbij ge in en ajomen nu Gedeputeerde en biltaten van Zuid-Holland met eiebben toegezegd 265.000 meel aulden voor het project leschikbaar te stellen. en de ge- te Lisse moeten het fw/nfesterende bedrag bijpas- met Apn. op mfedeputeerde Staten komen te dliet hun voornemen terug op den eerder besluit om geen f-i- aanciele medewerking te ver- De aanleg van de voet- ^efiqangerstunnel is echter onver- bruin acht op de lijst geplaatst van apaet provinciale Stimulerings fonds Werkgelegenheid. In dat TEANlkader wil de provincie wel eld steken in het project. Het wam oorstel moet op ÏO mei nog l^^^joor de provinciale worden i lerafdeli Q.QQ. laad Noordwijk Verkoopt indenhof met Gistermiddag bereikte het col lege van burgemeester en wet houders van Lisse overeen stemming met graaf van Lyn- den, de eigenaar van de Keu kenhof en de aanpalende grond. De toestemming van de graaf was de laatste stap om de plannen voor de tunnel rond te kunnen krijgen. De financiële problemen zijn door de bekendmaking van de provincie plotseling van de baan. Burgemeester G.J. van der Kroft liet gisteren weten de gemeenteraad voor te zul len stellen maximaal 265.000 gulden te reserveren voor de aanleg van tunnel. Dat voor stel komt aan de orde in de meivergadering van de raad. Wanneer de gemeenteraad ak koord gaat met het voorstel van B en W moet Keukenhof ongeveer vijfeneenhalve ton bijpassen. Voorlichter C. van der Groen van de bloementuin liet vorige week al doorsche meren dat Keukenhof tussen de vijf en acht ton aan de tun nel wil spenderen. De raad van beheer van Keukenhof moet daarover nog een beslis sing nemen. Tijdens een ver gadering van de raad op 26 mei zal de knoop worden doorgehakt Het lijkt evenwel onwaarschijnlijk dat de aanleg van de tunnel alsnog wordt af geblazen. Het ontwerp voor de tunnel is afkomstig van de Grontmij. De tunnel, die komt te liggen voor de hoofdingang van Keu kenhof aan de Stationsweg, wordt uitgevoerd in de vorm van een hellingbaan. De tun nel verdwijnt volledig onder het wegdek van de Stations weg Er komt geen verhoging voor de ingang van de Keu kenhof. In de tunnel wordt verlichting aangebracht. Burgemeester Van der Kroft zegde gistermiddag toe het landschap zoveel mogelijk in de huidige staat te zullen be houden. „Een hellingbaan ver eist weliswaar veel ruimte, maar we doen er alles aan om de markante bomen te laten staan". De precieze aanne mingssom van het werk is nog niet bekend. De gemeente Lis se beraadt zich momenteel op de vraag welke aannemer het werk zal worden gegund. SS egenzin 18.3 u. alle IOORDWIJK Het Noord- ling da^jjkge Bouwbedrijf Van der 0^iel B.V. wordt eigenaar van da*e Lindenhof aan het Linden- I8.3lein. De gemeenteraad heeft met 11 stemmen oor en 7 stemmen tegen tot 2 er"k°°P van bet monumentale u.;*« ebouw besloten. Tegenstem- Jelgemers waren Noordwijks Be- za. en aang en het CDA. De CDA- '^houders stemden wel in u. Teanet verkoop. De gemeente- j. met u aad stond bepaald niet over lijden e voorgenomen verkoop te ?h ?iek,®V'cben. Fractievoorzitter R. P. a?svol' )essinê van bet CDA maakte Bn I8.3?ewag van een slecht manage- afdeliinent en een dieptepunt van De Praiestuurlijk beleid. P. J. Barn- 3rs ®.P 'hoorn (Noordwijks Belang) rtE lichte wel de restauratie van ineer a )e Lindenhof toe, maar de pend bivereengekomen prijs kwalifi- de hoof :eerde hij als beneden alle ,eil' Semeente bad het en gr0 omplex in januari 1988 voor f'ijna 7 ton aangekocht en mihans stelde het college voor Bezoekt )m het voor bijna een ton overt "inc*er van de band te doen. Voor a *arnhoorn had daar geen goed en: Ket voord voor over. eurolog Sen heet hangijzer in de dis- 0?9£e'Missie was de vraag of na het êkenhu fbaken van de laatste kandi- 18.3'^t-koper, ook de vroegere jegadigden in de gelegenheid vade varen gesteld om opnieuw u. Kindt nee te dingen. Burgemeester een vojj Hoffmann meldde bij zijn verdediging dat het complex advertentie opnieuw te 1 ^Hcoop of te huur was aangebo- n^Hen. Iedereen kon zich dus als ■I^Vcoper aanmelden. De eerste gegadigden hadden zich echter als kandidaat-kopers aan- Jemeld. Men was wel op de loogte, maar had niet gerea- jeerd. Over de prijs zei Hoff- dat het pand tot in de toekomst behouden ,e blijven. SASSENHEIM Sassenheim gaat, op voorstel van J. Hens- kens (PvdA), onderzoeken of een publikatie van de Werk groep Buitenlanders ter be schikking gesteld zal kunnen worden aan de Sassenheimse basisscholen. Dit werd beslo ten tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering. Het boekje dat ervaringen op het gebied van discriminatie weergeeft, zou volgens Hens- kens bij voorkeur geschikt zijn voor leerlingen uit de 8ste groep van het basisonderwijs. De PvdA woordvoerster pro pageerde: „De betreffende werkgroep heeft veel tijd ge stoken in de totstandkoming van het boekje, het is zonde om er niets mee te doen". BWethouder W. Maris bleek van oordeel dat het jaarlijks verstrekken van de „Anne Frankkrant" ruimschoots vol doende is. Ze voerde aan: „Ra cisme en discriminatie worden genoeg aan de orde gesteld. Bovendien circuleert dit jaar de videofilm „Lieve Kitty" op de Sassenheimse scholen", al dus Maris, die de verspreiding van het boekje van de Werk groep Buitenlanders voor een bedrag van f 3,50 per stuk „vrij prijzig" vond. Fancy fair voor bestrijding lepra Mr. Emmanuel Okafor, derde secretaris spraak sloeg hij met een stokje een bood- fair werd zeer goed bezocht. Volgens di van de ambassade van Nigeria, opende schap op de drum en daarmee was de recteur Theo Faase hebben de kinderen gistermiddag om vijf uur in de Emmaüs- korte fancy fair met de grootste voorberei- speels en schools naar de fancy fair toege- school in Voorschoten de fancy fair, waar- ding geopend. Aanwezig waren onder an- leefd en een basiservaring opgedaan voor van de baten bestemd zijn voor de lepra- deren de schrijfster Mink van Rijsdijk en hun hele leven. bestrijding in Nigeria. Na een korte toe- Tweede Kamerlid Erica Terpstra. De fancy foto: jeroen de jong RIJNSBURG Ruim 200 Rijnsburgse kinderen heb ben gisteren een verkeer- sproef afgelegd. Op de fiets werd een route door Rijnsburg afgelegd. Con troleposten keken of daar bij geen fouten werden gemaakt. Het was de eer ste keer sinds 1973 dat er een praktische verkeer- stest werd afgenomen. Te gelijkertijd kondigde wet houder K. Brul, die 's morgens zelf met burge meester Jonkman op een tandem de verkeersroute had gereden, in het ge meentehuis de start van de verkeersveiligheidactie -25% aan. Organisator mevrouw H. de Goederen-Vrolijk toonde zich gisteren zeer tevreden met het resultaat. De 'kinderen maak ten gemiddeld ongeveer een fout per persoon. De lijsten met de resultaten van de ver- keersproef zullen worden doorgespeeld aan de leraren op de basisscholen. Daar zal tijdens de lessen nog meer aandacht aan de verkeersvei ligheid worden besteed. Brul wees er gistermorgen op dat vooral jongeren slachtoffer worden in het verkeer en dat 30 procent van de verkeers slachtoffers gedronken heeft „Verkeersonveiligheid is geen natuurverschijnsel dat nauwe lijks beïnvloed kan worden. Er zijn tal van mogelijkheden om het verkeer veiliger te ma ken. Alleen moet eerst de heersende onverschilligheid doorbroken worden", aldus Brul. Rijnsburg heeft septem ber 1987 besloten mee te gaan doen met de actie -25%. Daar bij is het de bedoeling dat het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 met 25 procent is gedaald ten opzichte van 1985. Rijnsburg kreeg hiervoor 12.860 gulden. Als het aantal verkeersslachtoffers werkelijk daalt, kan de gemeente nog meer geld verwachten. De actie is inmiddels begon nen. Er zijn langs de invalswe gen van Rijnsburg affichebor den neergezet over het ge bruik van alcohol in het ver keer. Verder worden bijslui ters bij de rijbewijzen gedaan. De Rijnsburgse afdeling van Veilig Verkeer Nederland houdt binnenkort een brom fietscursus. Het grootste deel van het bedrag is besteed aan de aanschaf van „Straatwerk" voor alle Rijnsburgse basis scholen. Tijdens de verkeers- lessen kan hiermee op het schoolplein een verkeerssitua tie worden nagebootst. Kinde ren kunnen zo oefenen hoe ze zich in het verkeer moeten ge dragen. Brul: „We hebben gë- kozen voor de basisschoolleer lingen. We hopen zo dat ook de ouderen een betere menta liteit in het verkeer krijgen". Gistermorgen werd het nieu we verkeersmateriaal ijvèrig gebruikt door de leerlingen van de Julianaschool in Rijns burg. Keurig werd gewacht op de stoeprand voordat er over gestoken kon worden terwijl sommige kinderen met sand- wichborden om een passeren de auto of bus imiteerden. Dat enkele kinderen steevast links bleven rijden in plaats van rechts, mocht de pret niet drukken. i geprotesteerd in de raadszaal. Het foto: henk van den ende NOORDWIJK Het schoolzwemmen wordt van zes naar drie groepen terug gebracht. Dit besluit werd gisteravond geno men door de Noordwijkse gemeenteraad. Voor de leerlingen, die daarna nog niet de diploma's A en/of B hebben behaald worden door het Bollenbad extra zwemlessen verzorgd. Het bus vervoer van de scholen naar het zwembad wordt naar evenredigheid verminderd. Een hartstochtelijk beroep van Hans van den Berg, die na mens alle scholen verzocht de bezuinigingsmaatregelen ach terwege te laten, hielp niet. Van den Berg wees op het vrij geringe bedrag van 53.000 gul den, dat de gemeente met deze maatregel bespaart, maar ook dat maakte niet de gewenste indruk. P.J. Barnhoorn noemde het schoolzwemmen een heilig goed en de beperking daarvan een slechte zaak voor Noord- wijk. De fractievoorzitter van Noordwijks Belang rekende voor, dat de voorgestelde be zuiniging praktisch weer wei nig of niets opleverde, omdat het exploitatietekort op het Bollenbad weer zou toenemen. VVD en CDA gingen schoor voetend akkoord. W.H. Schel vis (PAN) sprak zich tegen het voorstel uit. Mevrouw L. Kra- mer-Crama (PvdA) deed de suggestie het schoolzwemmen te handhaven en de onroe- rendgoedbalsting met vier gul den per inwoner te verhogen om toch het beoogde voordeel te verkrijgen. De meerderheid van de raad bleek niet voor dit voorstel te voelen. VOORHOUT Het col lege van B en W van vinc*t dat een den vaijbedrijventerrein met een van 13 hectare or past in de structuur van het streek plan. Wethouder IJdo liet dat gisteravond weten in de commissievergadering ;ei :0iiruimtelijke ordening. ivuooq IJdo verwees daarbij mede naar een pas verschenen rap port van het Regionaal Econo mische overleg (REO), 'Be drijfsterrein-programmering Duin- en Bollenstreek', waarin men constateerde dat er een drastische afname is van het aanbod van bedrijventerrein in de bollenstreek. „De bedrijfsterreinen zijn na- er gemiddeld 15 hectare per jaar uitgegeven", aldus IJdo. „Als je dan ziet dat je hier een uitnemend gelegen terrein hebt, dan is dat een gat in de markt waar je als gemeente zeker in moet springen", zo luidde de mening van de wet houder. Het standpunt van B en W werd in de commissie vergadering niet door iedereen gedeeld. Zo pleitte J. Warmen- hoven (Gemeentebelangen) voor een bedrijfsterrein van ten hoogste vier hectare, ter wijl ook T. van der Meer-Man- nak (CDA) en W. Meyer (VVD) hun twijfels kenbaar maakten. Mevrouw van der Meer stelde de vraag of de provincie een terrein van een dergelijke afmeting wel zou goedkeuren en Meyer vroeg zich af of de Oosthoutlaan wel ingericht is op de afwikkeling van dergelijk zwaar en veel verkeer. Volgens de heer E. Ribberink, direkteur gemeentewerken, kan de Oosthoutlaan dergelijk zwaar verkeer wel aan. Posi tieve geluiden kwamen ook van de kant van commissiele den W. de Wit (PvdA), A. Lap (PPR) en de burgercommissie leden G. van der Geer en H. Zeeman. Nieuwe eigenaar eist ontruiming van Singer DEN HAAG/NOORDWIJK Het Singer Hotel in Noord- wijk moet zo snel mogelijk worden ontruimd. Dat eiste Bodemgoed b.v. uit Amster dam gistermorgen bij de Haag se rechtbank. Bodemgoed b.v. had een kort geding aange spannen tegen J. Lotterman en R. Groenewold, de huidige exploitanten van het Singer- hotel. Bodemgoed is sinds 12 april de nieuwe eigenaar van het Noordwijkse hotel. B. Sluijters, woordvoerder voor Bodemgoed, vroeg om ontrui ming binnen twee dagen. Daar ging rechter Holtrop echter niet op in. Hij doet pas volgen de dinsdag een uitspraak over een mogelijke ontruiming. Sluijters: „We hebben Groene wold en Lotterman na de vei ling op 12 april geschreven dat ze het hotel moeten verlaten. Dat doen ze niet. We kunnen tot 12 mei wachten, de uiterste datum van ontruiming, maar we willen dat ze zo snel moge lijk het hotel verlaten". B. Jansen, bedrijfsleider van het Singer Hotel, stelde giste ren dat Groenewold en Lotter man nog steeds in de markt zijn om het hotel te kopen. „We hebben een huurcontract, ook al wordt dat ontkend. Verder hebben we tot voor kort onderhandeld over de prijs van het hotel. Door dit kort geding worden de ver houdingen verstoord". Volgens Jansen blijft het Singer Hotel voorlopig gewoon open. „Als we weggaan staan alle gasten op straat, plus twintig man personeel". Valkenburg vervangt riolering VALKENBURG De riolering van de Burge meester Lotsystraat en een gedeelte van de Mari- nus Poststraat wordt ver vangen. De gemeenteraad van Valken burg gaf gisteravond haar fiat aan dit voorstel. De kosten be dragen zes ton. Mevrouw G. Spiering-Poot (CDA) betreur de het dat burgemeester en wethouders geen reserverin gen hebben gedaan voor het plaatsen van een kunstwerk in het Rijndorp. Wethouder M.J. Vos wil wel een kunstwerk in de gemeente, maar acht het niet noodzakelijk overal een potje voor te gaan reserveren. Overigens steunde A. Bremer (PvdA) het standpunt van Spiering. „Kunstwerken zijn duur en een spaarsysteem is zeker op zijn plaats", aldus de socialist. De PvdA wil de maximum grens van 1 miljoen gulden los laten bij de verkoop van ge meentewoningen aan de huur ders van de woningen. Wet houder Vos had die grens voorgesteld om van dat bedrag nieuwe woningen in 't Boon- rak-West te bouwen. D. W. Hoffmans was van mening dat alle huurders van woningen die de gemeente wil afstoten gelijke rechten hebben om de woning te kopen. Wethouder Vos betoogde dat niet alle be woners van deze woningen tot kopen overgaan. Ik verwacht niet dat het miljoen ruim over schreden zal worden aldus de wethouder. Overlast van dancings in Noordwijk oud probleem NOORDWIJK De overlast in Noordwijk, be zorgd door bar-dancing- bezoekers is niet van van daag of gisteren, maar speelt al jaren. Dat bleek gisteren tijdens een bij eenkomst in bar-dancing The Chctmp aan de Grent. De bijeenkomst was georgani seerd door de Stichting Pro motie Noordwijk ter gelegen heid van de Landelijke Disco- thekendag. Al ten tijde van de blauwe tram, die vroeger de verbinding vormde tussen Noordwijk en Leiden, was het iedere zaterdagavond „bal". Toen was er veelvuldig sprake van vechtpartijtjes tussen riva liserende groepen. Tegenwoor dig, zo viel uit de diverse inlei dingen op te maken, is er vooral sprake van vernielin gen, agressie en baldadigheid. De gezamenlijke bar-eigenaars zijn echter op de goede weg wat de bestrijding van overlast betreft. Volgens commandant van de reservepolitie in Noordwijk, H. van Ophuizen, is de overlast door bepaalde maatregelen die de horeca-on- dernemers in overleg met poli tie, SPN en bewoners namen, nu tot een minimum beperkt. Een maatregel was bijvoor beeld het verplicht stellen van geluidsbegrenzers op de mu ziekinstallaties. De sluitingstij den werden stringenter toege past. Nu gaan in alle dancings om 00.45 uur de lichten aan en worden de discogangers met zachte hand de straat opgezet, zodat een half uur later de bars leeg zijn. De relletjes bij bushaltes worden tegenwoor dig door de portiers van de bar-daneings de kop inge drukt. Wie zich misdraagt, komt een volgende keer de disco niet meer in. Een maat regel die volgens de politie uit stekend werkt. Beter dan een nachtje op het bureau. De pendelbus die op zaterdag avonden op gezette tijden dis cogangers van en naar het parkeerterrein Wantveld brengt, ook een initiatief van de bar-dancinghouders, wordt volgens van Ophuizen nog niet optimaal benut, maar draagt toch een belangrijk steentje bij aan de vermindering van par keerproblemen en overlast. Door het opsporen en innemen van wapentuig met behulp van wapendetectors is de cri minaliteit sterk afgenomen. Het grootste probleem voor buurtbewoners is. zo werd gis teren wel duidelijk, de massa van duizenden discogangers die rond sluitingstijd de straat

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13