Het is belangrijk een goede organisatie achter je te hebben £eidóe Souxcmt QG901QEWG Fokker leidt zelf zijn personeel op EEN JAAR AU PAIR IN AMERIKA New york Reglement Meisjes Advertenties Schoolverlaters ZATERDAG 22 APRIL 1989 Kristien Aelvoet thuiswerkende moeder Ondanks het feit dat de Belgische Kristien Aelvoet haar hele jeugd in Den Haag doorbracht en ze in Leiden aangenomen was bij ae opleiding voor fysiotherapeute, verkoos ze toch de universiteit van Leuven om daar kiné - fysiotherapie, bewegingsleer - te studeren. Uiteindelijk koos ik voor België omdat de opleiding goed was en omdat ik wi Ide verwijden. Leiden was in dat opzicht te dicht bij Den Haag". ,,In Leuven was ik heel duidelijk een Nederlandse. De omgang tussen meisjes en iongehs was heel anders dan ik gewend was, omdat bijna alle Belgische middelbare scholen ongemengd waren, en trouwens nog steeds zijn. Ook merkte je het aan de manier van discussiëren en de manier waarop de lessen werden gevolgd. Vaak werd alles in de lessen maar aangenomen. Als ik eraan terugdenk, dan krijg ik nog wat van dat vreselijke steno-noteren dat iedereen braaf deed". Ze merkte ook een ander groot verschil op in de schoolsystemen. ,,In België was er nog een ouderwetse middelbare- aan vakken. Ik had juist zeven vakken uitgediept en had daarin een hoger niveau. Dat was natuurlijk makkelijk, maar aan de andere kant vond ik het jammer dat ik geen notie had van bijvoorbeeld geschiedenis en Duits". De studie kiné was een universitaire opleiding en was daardoor meer theoretisch dan ze had verwacht. ,,Dat verschil tussen fysiotherapie en kiné wist ik niet. Overigens heb je in België ook een hbo-opleiaing die veel meer op de Nederlandse opleiding lijkt. Misschien had ik voor die wat praktische richting gekozen als ik van tevoren de verschillen had geweten. Maar achteraf ben ik blij dat ik de universitaire studie heb gedaan met vakken als psychiatrie, want daardoor stond ik naderhand sterker in mijn. baan Kristien gaf enkele jaren bewegings- en sportlessen in een psychiatrisch ziekenhuis totdat ze full-time moeder werd. „Zet er maar bij dat dat maar tijdelijk is, want in de toekomst wil ik waar dan ook, betaald of onbetaald, werken. Ik denk dat ik meer talenten heb die ik wil gebruiken". zero 42e ift zat gens joen r Stefan Cornelis iedereen wel terug naar school willen. Het lijkt me prima om weer een aantal jaren te studeren en geen zorgen aan je hoofa te hebben", zegt Stefan Cornelis die als informatie analist werkt bij personeelszaken van Shell in Den Haag. Bij die oliemaatschappij werkt hij inmiddels al meer dan tien jaar - „ik heb al zo'n speld voor X-jaar trouwe dienst en als ik m 'n hele leven hier blijf werken, dan haal ik vijfenveertig dienstjaren". Na de middelbare school volgde Stefan in Delft de lerarenopleiding wis- en natuurkunde, maar toen hij in het tweede jaar in aanraking kwam met de vakken die gericht waren op het lesgeven, haakte hij van de een op de andere dag |^el „Dat lesgeven zit bij ons in de heb ik niet aan een andere opleiding gedacht, want ik had maar één ding in het hoofd: een baan. Nu zou ik het niet meer in m'n hoofd halen om te gaan solliciteren met alleen een havo opleiding". Stefan schreef open sollicitaties naar de PTT, Shell en een verzekeringsbedrijf. Zowel bij de PTT als jw'Jr Shell kon hij onmiddellijk beginnen in i vo° administratieve fucties. Hij koos voor het j^n laatste bedrijf omdat daar geen nachtdiensten waren. Na ruim drie jaar bood Shell hem een functie in de automatisering aan. Door een bedrijfscursus van twee maanden en f°Pe' enkele aanvullende dagcursussen werden hem de kneepjes van het vak geleerd en is hij nu informatie-analist. Toch overweegt Stefan om met de avondstudie jjüro( heao-bedrijfsinformatica te beginnen. „Laat het duidelijk zijn dat ik me gelukkiger voel dat ik hier zit en niet de reau lerarenopleiding heb afgemaakt. Maar ik 1 79 heb wel spijt dat ik geen andere opleiding F ,ee heb gedaan, omdat ik nu merk aat ik bij [sie_ Sheli vastloop. Het zijn hier bijna allemaal academici en als niet- academicus is het vechten tegen de bierkaai". Ivanka vindt dat Amerikaanse kinderen anders worden opgevoed dan die in Nederland. De zorg voor twee Amerikaanse jongetjes. Eens van mijn leven naar Amerika. Dat is de vaak vrome wens van veel jongens en meisjes. Maar voor Ivanka Bekker uit Leiderdorp is hij uitgekomen. Via de organisatie 'Au Pair in America' verbleef zij van september 1987 tot september vo rig jaar bij een Amerikaanse fami lie in Chicago. „Ik haalde 5-vwo niet en wilde stoppen, maar zag het eigenlijk ook niet zo zitten om meteen te gaan werken. Toen zag ik een advertentie van een Amerikaanse fa milie die een au pair zocht. De familie en ik wilden het wel legaal doen en daar om kwam ik bij de organisatie 'Au Pair in America' terecht", legt Ivanka uit. De organisatie regelt dat de meisjes een offi cieel visum met werkvergunning krijgen. Meisjes die op een toeristenvisum ko men lopen het risico op een vliegtuig te rug naar Europa gezet te worden. Bij problemen kunnen zij ook niet op een organisatie terugvallen. De au pairs worden door de organisatie voorbereid op het wonen en werken in een Amerikaans gezin. Alle meisjes uit Europa die in dezelfde tijd in Amerika verblijven, verzamelen zich in Londen, waar de centrale Europese organisatie zit. Ivanka stapte daar met ruim hon derd andere meisjes op het toestel naar New York. Ivanka: „Wij kregen in vier dagen tijd een stroom informatie over Amerika over ons uitgestort. Ook leer den we kinder-EHBO en de werkwijze van een Amerikaans gezin. Ik vond dat eerst wat overdreven, dacht dat ik wel wist hoe het ging. Maar later merkte ik dat ze toch gelijk hadden, Amerikaanse kinderen zijn bijvoorbeeld ontzettend verwend". „Wat ik er ook heel goed aan vond is dat ze de meisjes bij elkaar op één ka mer zetten die in hetzelfde gebied gaan werken. Op die manier leer je elkaar kennen. Ik ben dan ook later veel met de andere au pairs uitgeweest, naar de bioscoop of winkelen, want in Amerika zijn de winkels altijd open". Ivanka zorgde voor een meisje van ne gen maanden en twee jongens van bijna drie en vier en een half. Daarnaast deed zij licht huishoudelijk werk zoals wassen en opruimen. „Ik heb in het begin wel moeilijkheden met de kinderen gehad. Met mijn Nederlandse opvoedingsken nis kwam ik er niet, want voor mijn ge voel werden de kinderen eigenlijk hele maal niet opgevoed. Natuurlijk ligt dat aan de manier van leven, de ouders ver trekken 's ochtends vroeg en komen te gen de avond pas weer terug. Dan krij gen de kinderen overal hun zin in want de ouders zijn te moe om zich nog met hen bezig te houden. Ik wilde ze wel zo opvoeden als ik in Nederland gewend ben, maar dat gaat gewoon niet". „Waar ik nu wel spijt van heb is dat ik geen cursus heb gevolgd of naar school ben gegaan. Dat maakte het wat moeilij ker om toen ik thuis kwam weer te gaan leren: een jaar geen school, geen huis werk. Ik zat eigenlijk veel bij 'mijn' fa milie. Daardoor kwam ik ook minder in contact Amerikaanse meisjes". 1 T ti 'Au Pair in America' heeft regels opge steld waaraan het gastgezin zich moet houden zoals: een au pair mag niet meer dan 45 uur per week werken, krijgt 100 dollar zakgeld per week, is geen dienst bode maar een assistente. „De familie heeft nooit echt misbruik van mij gemaakt", verklaart Ivanka. „Ik kreeg zelfs 125 dollar in de week, werkte nooit meer dan 45 uur per week en ik had de hele zaterdag en de woensdag middag vrij. Maar ik deed wel wat ex tra's. Als ik bijvoorbeeld op mijn vrije dag beneden kwam en ik zag rommel liggen, dan ruimde ik het op. Soms had ik echter wel het idee dat ze het speciaal voor mij lieten liggen". Een 'counseler', contactvrouw die 25 tot 30 au pairs onder haar hoede heeft, kan altijd gebeld worden als er moeilijkhe den zijn. Ivanka: „Ik heb haar één keer opgebeld. Dat was tóen ik een periode steeds zaterdagavond, mijn vrije avond, op moest passen. Ik durfde niet te zeg gen dat ik het niet wilde. De counseler zei toen: 'Oefen maar op mij wat je wilt gaan zeggen'. Het eind van het liedje was dat ik het toch maar niet tegen de ouders van het gezin gezegd heb. Ik wil de eigenlijk vooral de goede relatie die ik met ze had niet kapotmaken. Ik ging het hele jaar perfect met die mensen om, heb'eigenlijk nooit ruzie gehad". „De eerste tijd dacht ik wel: ik wil naar huis. Maar de tijd ging snel en toén ik terug naar huis moest, wilde ik eigenlijk niet meer weg. Aanpassen in Nederland? Het is net of ik niet weg geweest ben. Maar soms ik heb van die gedachten, zo van: dat deden we daar zo. Of als ik tele visie kijk, Family Ties bijvoorbeeld, dan zie ik weer van die grote koelkasten. Ty pisch Amerikaans". „Ik heb er geleerd zelfstandig te zijn en ik heb de tijd gehad om erover na te denken wat ik wilde. Ik doe nu 5 en 6 Vwo in één, en daarna wil ik naar de school voor toerisme. Als ik echter nu nog niet zeker had geweten wat ik wilde doen pakte ik zo mijn koffer en ging weer als au pair werken". AN JA DEIJL Voor meer informatie: Au Pair in Ame rica', Michelangelostraat 27, 1077 BP Amsterdam, tel: 020-6620699 Werkgelegenheid op Ypenburg neemt komende jaren fors toe werkvloer onderricht. In de fabriek worden Schoolverlaters in de leeftijd van 16 tot 19 jaar kunnen op Ypenburg in aanmer king komen voor een leerplaats op de bedrijfsschool van Fokker, die per leer jaar aan zestien personen plaats biedt. En het is bijna regel dat iedereen na de tweejarige opleiding bij Fokker een baan vindt. „De schoolverlaters zijn tijdens de oplei ding geen werknemer van ons, maar ze tekenen een opleidingsovereenkoipst met de Stichting Randstad Midden, een samenwerkingsverband waarvan de werkgevers en vakbonden ih de metaal sector deel uitmaken", legt Garnaat uit. „Jongeren die een afgeronde schoolop leiding hebben op minimaal lts-b niveau of mavo met wiskunde, kunnen sollicite ren voor een plaats op de bedrijfsschool. Die eis is gesteld in de wet op het leer lingwezen waaronder de bedrijfsschool valt. Als iemand wordt aangenomen krijgt hij of zij een leervergoeding van 300 gulden per maand. Vergeleken met een jeugdloon een laag bedrag, maar de leerling hoeft zelf niets meer te betalen". ér meer de kunststoffen vleugelneuzen van FOTO: MILAN KONVALINKA De eerste vijf maanden krijgen de leer lingen les in de bedrijfsschool. De theo rielessen worden verzorgd door Streek school Voorburg, terwijl Fokker-mede werkers de praktijk in de klas brengen. Daarna lopen de leerlingen zes perioden van zeven weken stage bij alle afdelin gen van Fokker. Garnaat: „Als ze een maal op de afdelingen meedraaien gaan de jongens nog anderhalve dag naar school., Ja, helaas alleen jongens. In ons bedrijf werken slechts enkele vrouwen in technische functies, maar we zouden dat aantal dolgraag uitbreiden. Meisjes zijn dus van harte welkom". LUCAS BOLSIUS Voor inlichtingen over de bedrijfsschool kan tijdens kantooruren contact worden gezocht via 070-400.131. Bij Fokker Ypenburg krijgen de leerlingen van de bedrijfsschool op de de Fokker-100 gemaakt. De malaise die nog maar enkele ja- r$n geleden heerste bij vliegtuig- bóuwer Fokker, is geheel omgesla gen in een groeiend vertrouwen in de toekomst. Maar het succesnum mer Fokker-100 kent ook zijn schaduwzijden, want het vliegtuig is sneller verkocht dan gemaakt. Voor de produktie van de toestel len zijn vakmensen nodig, maar waar vind je die? Zelf opleiden blijkt de beste methode. In diverse fabrieken en montagehallen worden de onderdelen van het parade paardje uit de Fokkerstal vervaardigd. Zo ook op het vliegveld Ypenburg in Rijswijk, waar 700 werknemers zich toe leggen op het maken van alle kunststo fonderdelen van zowel de Fokker-100 als de Fokker-50. Naast het vervaardi gen van onder meer de kunststoffen vleugelneuzen wordt in de nabije toe komst ook het zogenaamde metaallij- men op Ypenburg ondergebracht. Deze nieuwe manier om twee stukken metaal aaneen te maken vervangt de ouderwet se klinkmethode. Door deze ontwikke ling en de goedgevulde orderportefeuille verwacht Fokker Ypenburg dat de werk gelegenheid de komende jaren aanzien lijk zal stijgen. Volgens eigen schattingen zal het aantal arbeidsplaatsen in de ko mende jaren toenemen met 300. Bij de hoge werkloosheid vandaag de dag zou je verwachten dat het voor de vliegtuigbouwer niet moeilijk moet zijn om nieuwe werknemers te vinden. Maar het tegendeel is waar. Het blijkt steeds ingewikkelder te zijn om mensen te vin den die de onderdelen voor de toestellen willen fabriceren. „We plaatsen meer ad vertenties, we presenteren ons op banen- markten, we gaan naar scholen toe. Tot op heden kunnen we nog genoeg mensen vinden, maar met de uitbreiding in het vooruitzicht kun je gerust stellen dat de situatie niet gunstiger wordt", aldus de heer C. Garnaat, chef technische be drijfsopleidingen bij t-okker Ypenburg. „We halen op twee manieren onze men sen binnen. Dat is afhankelijk van het gegeven of het om volwassenen of om schoolverlaters gaat. Bij de eerste groep stellen we alleen de eis dat er technische ervaring op lts-niveau aanwezig moet zijn. Het maakt ons niet uit of er ooit een opleiding is afgemaakt. Iedereen krijgt een functiescholing van negen we ken, waaraan later nog een periode van vijf weken wordt toegevoegd". Garnaat staat uitdrukkelijk stil bij de leeftijdseis: „Iedereen vanaf 20 jaar die technische ervaring heeft op lts-niveau, is bij ons van harte welkom. Al is ie mand 50 jaar oud, hij öf zij is van harte welkom".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 40