Zegwaard beklaagt zich in ,open brief' over laster blokkade spat als zeepbel uit elkaar n Bolderkar te gedreven op zoek naar incest v oO° optiek Igm SfNENLAND Qeidc&Qowuvnt ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 3 4J rote tekorten i Pauluskerk [TERDAM De Rotterdamse Pauluskerk it in steeds grotere financiële problemen, zaak zijn de kosten voor de opvang van on eer 30 uitgeprocedeerde vluchtelingen en 1 enlanders zonder verblijfsvergunning. Een jtieprogramma is daarom in het leven ge ien om het opvangwerk een stabielere ba le geven. Tot dusver betaalde de kerk het ■nsonderhoud uit diakonale kassen en gif- Hiervoor moesten telkens weer fondsen den benaderd. De Pauluskerk heeft nu een a »ep gedaan op de Hervormde, Doopsgezin- en Remonstrantse Gemeenten die bij de iting Kerkelijke Sociale Arbeid zijn aange- •n, voor bedrag voor het noodzakelijke le- h jonderhoud van de vluchtelingen. Nieuw middel tegen te hoge bloeddruk UTRECHT Er is een nieuw geneesmiddel dat te hoge bloeddruk omlaag kan brengen. Het middel, ketanserin, remt in het lichaam de werking van het hormoon serotonine. Twee tabletten ervan blijken genoeg om de bloeddruk 24 uur op een lager peil te hou den. De Almelose internist A. Woittiez pro moveert volgende week aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam op een onderzoek naar de werking van ketanserin dat inmid dels sinds januari in Nederland als medicijn is geregistreerd. Het hormoon serotonine vernauwt de bloedvaten waardoor de druk groter wordt. Het nieuwe middel remt die werking en verwijdt de vaten weer en heeft nauwelijks bijwerkingen, aldus Woittez. Twee klassen bij chartervluchten SCHIPHOL De luchtvaartmaat schappij Transavia Airlines gaat op be perkte schaal twee klassen op haar chartervluchten invoeren. Op de vluch ten die de maatschappij met ingang van november wekelijks naar Mombassa (Kenya) gaat uitvoeren, kunnen passa^ giers kiezen tussen de standaardklasse en de nieuwe, duurdere Lionsklasse, die vergelijkbaar is met de businessclass op de lijndiensten van Transavia. Voor een vlucht in de Lionklasse moet een be drag van ongeveer 250 gulden extra worden beta<dd. Volgens een woord voerder is Transavia in Europa voor zo ver bekend de enige maatschappij die twee klassen op chartervluchten gaat invoeren. Cao-overleg crematoria mislukt UTRECHT Het overleg tussen de dertien particuliere crematoria en de Dienstenbond FNV over het zater- dagwerk is mislukt. De werkgevers houden vast aan het voorstel om de 150 werknemers van de crematoria op verzoek van uitvaartondernemin gen of familie ook zaterdag te laten werken. De FN V-bond zal daarom de acties de komende weken verscher pen. De bond had gehoopt dat de ver enigde crematoria na drie weken sta kingsacties wel een opening zouden bieden, maar in het overleg hielden ze vast aan structureel zaterdagwerk. Volgende week vrijdag zal er op nieuw bij enkele crematoria worden gestaakt. VVIO wil acties in heel Europa DEN HAAG De Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (VVIO) berei den een actie voor, die zich op 12 mei tot ver over de grenzen moet uitstrekken. Op de „dag van de verpleging" worden in elk geval in de Nederlandse zieken huizen zondagsdiensten gedraaid. „Wij hebben momenteel contact met vakbon den en actiegroepen in België, Duitsland, Engeland en Italië. Daar is sprake van dezelfde problemen als in Nederland. We willen proberen op 12 mei ook daar acties van de grond te krijgen. De VVIO is onlangs naar België gereisd om over leg te voeren", aldus M. Hijdra. Het initi atief om de acties een internationaal ka rakter te geven, is buiten de vakbonden om tot stand gekomen. Brandstichting tegen komst migranten BERGEN OP ZOOM Acht inwo- ners van Bergen op Zoom hebben te genover de politie bekend in leeg staande woningen brand te hebben gesticht om te voorkomen dat daarin Turkse of Marokkaanse gezinnen kwamen te wonen. De schade aan de woningen bedroeg een ton. Het ging volgens de politie om een wraakactie. Het gearresteerde achttal (zes man nen en twee vrouwen) bestaat uit fa milieleden en bekenden van een vo rig jaar juni door een Turkse wijkbe woner doodgestoken man. De dader werd tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, maar de verdach ten waren uit op meer wraak, ver moedt de politie. e ma i aan len, i is dige le V< iëlenjel nt ers. is d 1 ontv ona prem hun n de ste reel 1 nen eptei t i 'n frank j he fi (Vervolg van de voorpagina) 'c|LFT In een „open :f" beklaagt de directie afvalbedrijf Zegwaard Delft zich erover, dat bedrijf sinds de inval Justitie vrijwel onaf- iroken onderwerp is de meest lasterlijke volstrekt onbewezen itijgingen. Deze laster- npagne vond een hoog- in het NOS-jour- van 18 april". Zeg- gaat een klacht in- bij de Raad voor Journalistiek naar aan- ding van die uitzen- c unt a il v< s fd i Binnenhof en de Delftsche Courant. Volgens woordvoerder F.J.M. Koeleveld is de mogelijkheid heel reëel dat de affaire het bedrijf klanten gaat kosten: „Er is uitstel van onderhande lingen over bepaalde contrac ten en stopzetten van werk zaamheden. Met name de af deling leidingrenovatie van ons bedrijf was in afwachting van een grote renovatie-op dracht". Die opdracht, waar mee volgens Koeleveld miljoe nen zijn gemoeid, is voorlopig even op de lange baan gescho ven. Voor opschorten van contrac ten is volgens hem in dit stadi um van onderzoek geen enke le reden voor. „Het bedrijf draait in principe gewoon door. We missen alleen een stuk van onze administratie. Dat is heel vervelend en lastig, maar dat wil niet zeggen dat we geen voertuigen meer heb ben. Dat gaat gewoon door. Wij zullen er met kracht aan werken om te zorgen dat de rust en het vertrouwen terug komen. Dat is van primair be lang". Als het nou gebleven was bij de inbeslagname van de admi nistratie, maar de hetze die op gang is gekomen na de sugges tieve, onjuiste beelden van de NOS... Maar daar worden ook maatregelen tegen genomen. Wij hebben besloten een klacht in te dienen bij de Raad voor de Journalistiek tegen het NOS-journaal". Volgens Koeleveld zouden ju ridische stappen in de vorm van een kort geding de zaken zo oprakelen, dat daar weer munt uit geslagen wordt. „Bo vendien denken we dat het voeren van een kort geding ongeveer betekent het probe ren te blussen van een hele grote brand met een tuins lang". gin volgende week namens het bedrijf in. Het Journaal wordt grote onzorgvuldigheid en on- oirbaar gedrag verweten bij berichtgeving over Zegwaard. Betrouwbare bronnen In een commentaar zegt hoofdredakteur G. van der Wulp van het NOS-journaal: „Wij doen niet mee aan een lastercampagne tegen Zeg waard. Wij zijn slechts bezig geweest met uit te zoeken waarom Justitie met zoveel mensen een inval pleegde. Op basis van betrouwbare bron nen hebben wij daar een vin ger achter gekregen en dat hebben wij meegedeeld". Vooral de simpele mededeling in de uitzending van 18 april, dat het Delftse bedrijf de aan klachten ontkent, zonder dat het bedrijf het recht van we derwoord werd verleend. heeft de toorn van Zegwaard opgewekt. Van der Wulp: „Dat is niet waar. Meneer Zegwaard heeft vorige week twee keer in onze uitzending gezeten. Zelfs om half zes een keer in een lang live interview. En op die dins dag hebben we hen ook om een reactie gevraagd. Toen was hun commentaar dat zij bleven bij hun ontkenningen van vorige week". De uitzending van woensdag, die Zegwaard als een mislukte poging tot rectificatie ziet, was volgens Van der Wulp beslist niet als zodanig bedoeld. Woensdag was voor ons het nieuws dat Zegwaard een ei gen intern onderzoek startte en niet langer uitsloot dat er binnen het bedrijf wel inci denten hadden plaatsgevon den. Wat ze tot dan wel deden. Het was een vervolg op het LUUD VAN DER HAM Demonstranten en ME'ers staan bij het Sheli-laborato- rium oog in oog met elkaar FOTO: ANP De blokkade trok een bont ge zelschap van demonstranten FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) tii K 6 MSTERDAM „Jam- r hè, dat je je niet af bt mogen reageren"! Mm ihjn punk-meisje gilde dat jtermiddag vlak voordat blokkade rond de ell-vestiging werd op- ven richting een ME'er, 1 er vriendelijk om fhte. Daarvoor had ze hem al enkele lorden gewisseld en was op verzoek van een fo- raaf samen met de ge- mde agent op de plaat ?aan. typerend beeld van de eede blokkadedag: bont uit loste actievoerders die zich rustige wijze ophielden in buurt van leden van de mo tie eenheid, die plichtmatig i linie probeerde te vormen, sfeer rond de blokkade was Ispannen en op een enkel lident na hielden de actie- erders zich aan de oproep in het actiecomité „Shell weg uit Zuidafrika" om ruim af stand te bewaren tot de mobie le eenheid. Het enige incident deed zich 's morgens om negen uur voor toen de politie voor de tweede keer de weg wilde vrijmaken voor werknemers van Shell. Wat bij de eerste doorgang ge heel geweldloos verliep, ging bij de tweede keer mis. Enkele actievoerders negeerden de oproep van hun eigen actie-co mité om een aantal meters achteruit te gaan. „Geef de ME niet de kans om je in el kaar te laten slaan en trek je 50 meter terug", klonk het uit de krachtige geluidsinstallatie, maar die woorden werden niet opgevolgd. En ook het her haalde verzoek van de politie legden ze naast zich neer, waarna de ME de wapenstok trok en de weg schoon veegde. Omdat toen de eerste stenen uit het wegdek werden ge haald en enkele projectielen, waaronder een traangasgra naat, door de actievoerders richting politie werden ge gooid, voerden twee pelotons van de mobiele eenheid een korte, felle charge uit waarbij eveneens traangas werd ge bruikt. Onder de actievoerders vielen vijf gewonden, waarvan een meisje met een flinke hoofdwond naar een zieken huis werd afgevoerd. Spreekkoren Terwijl politie en actievoer ders elkaar in de haren vlo gen, konden zes bussen met Shell werknemers in hoog tempo passeren. Door de ra men zullen zij ongetwijfeld het optreden kort hebbep waarge nomen. Vierhonderd collega's die een half uur daarvoor lo pend langs de actievoerders richting de achteringang gin gen, moesten langdurig en in dringend horen waarom de ac tievoerders er stonden. De meesten keken strak voor zich uit en liepen onder een sner pend fluitconcert en spreekko ren richting achterdeur. Na deze korte opwelling van geweld keerde de rust geheel terug in Amsterdam-Noord. De afstand tussen actievoer ders en politie werd weer in acht genomen en vrachtwa gens die door de mensenmassa heen wilden, konden zonder moeite passeren. De aanwezige .muzikanten zorgden voor een gezellige sfeer en de meeste actievoerders koesterden zich in de zon. Een enkeling pro beerde symbolisch de aanval op de ME te openen, maar zijn zeepbellen spatten voortijdig in de lucht uit elkaar. Nadat het organisatiecomité het tijdstip van één uur had genoemd, verlieten de actie voerders onder een hels ka baal de wegen rond de achter ingang van Shell. Nog voordat zij goed en wel op weg waren richting de hoofdingang waar een cultureel programma was georganiseerd, had een aantal pelotons van de mobiele een heid hun spullen al ingepakt. Ook zij hadden genoeg van twee dagen blokkade. Excuus De Amsterdamse burgemees ter Van Thijn meende na af loop van de „spektakelblokka de" dat de tweede dag bedui dend beter was verlopen dan de eerste. Er was volgens hem van de zijde van de organisatie een veel betere greep op de blokkade-actie. Hij vond ver der het politie-optreden „alles zins gerechtvaardigd" en zag geen enkele aanleiding om ex cuses aan de demonstranten aan te bieden. Het actiecomité had daar wel omgevraagd. „Er is ook geen excuus gevraagd voor de gebroken kaak die een hoofdagent donderdag heeft opgelopen. De man werd van zeer dichtbij een klinker in het gezicht gegooid", aldus de burgemeester. De Haagse wethouder Ver- duyn Lunel noemde het poli tie-optreden onnodig geweld dadig. Hij kwam tot die con clusie op basis van televisie beelden en ervaringen van mensen die in de voorste linie hadden gestaan. „Ik was al leen de tweede dag in Amster dam en omdat ik mijn kinde ren bij me had, ben ik niet daar geweest waar de ME was. Maar van een Leidse collega hoorde ik dat politiemensen de demonstranten nauwelijks de tijd gunden om vrijwillig de op te breken". LUCAS BOLSIUS Bestemming voor ezel gezocht Mr. Pieter van Vollenhove kreeg gisteren een ezeltje aangeboden bij de opening van het vernieuwde safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Naar een bestemming van het dier wordt nog gezocht. KRITISCH RAPPORT BIEDT OUDERS MOGELIJKHEDEN EKNOLLEN OtJfiÊ.VAT "moer die sigaa* VsLewT'.jeMoer \_peKSS-S ST RIJSWIJK Een zeer kritisch onderzoeksrap port van drie door Volks gezondheid ingeschakel de, onafhankelijke des kundigen over de elf in- cestgevallen vorig jaar in De Bolderkar, biedt de beschuldigde ouders van deze jonge probleemkin deren mogelijkheden stappen te ondernemen tegen het Vlaardingse me disch kinderdagverblijf (MKD). Door zijn gedrevenheid sek sueel misbruik van kinderen binnen het gezin aan te tonen zou de staf van De Bolderkar onzorgvuldig te werk zijn ge gaan, aldus het rapport. Niet alle vormen van hulpverle ning zijn benut en de ouders en vertrouwensartsen zijn door De Bolderkar te veel bui ten het onderzoek gehouden. Volgens advocaat Dick Ver- maat kunnen de van incest be schuldigde ouders met dit rap port naar de kinderrechter gaan en hem vragen het standpunt ten aanzien van hun kind te wijzigen. Het rap port biedt volgens hem tevens openingen voor civiele schade vergoedingprocedures tegen De Bolderkar. Vanuit het mi nisterie van Volksgezondheid volgen geen sancties tegen De Bolderkar. De staf van De Bol derkar heeft inmiddels beloofd een nieuwe beleidsnota te zul len indienen bij de inspectie van de jeugdhulpverlening, waaronder deze en de dertig andere medische kinderdag verblijven (MKD'S) sinds 1 ja nuari vallen. Fouten zijn on vermijdelijk bij de voorhoede- functie die wij vervullen, zo verwezen de mensen van De Bolderkar gisteren naar het nog te onbekende gebied van de aanpak van seksueel mis bruik van kinderen. Vooral het gebruik van de anatomisch correcte pop bij spelinterviews wordt van veel kanten gekriti- Geen contra-expertise Het werk van de onderzoekers prof. Baartman, kinderarts Van der Baan-Slootweg en prof. Rumke had niet het ka rakter van een contra-experti se; zij schrijven in hun rapport dan ook niet of er inderdaad en in welke specifieke geval len sprake is geweest van in cest bij kinderen van De Bol derkar. „De bevindingen van de commissie komen in grote lijnen overeen met onze aan vankelijke indrukken, name lijk dat de staf van De Bolder kar te suggestief en te rich tinggevend is opgetreden", vertelde de geneeskundige in specteur voor Zuid-Holland, de arts H. van Osch, gisteren. Volgens de commissie was men te sterk gericht op seksu ele kindermishandeling, en met name in het gezin. Door op een haast gedreven te noe men wijze nadruk te leggen op de zekerheid: hier is sprake van incest en dat moet onmid dellijk stoppen, heeft de staf zich niet de tijd gegund voor reflectie en bezinning. Aan de goede wil en algemene des kundigheid van de orthopeda gogen, kinderartsen, -psychia ters en -psychologen wordt door de commissie noch de in spectie getwijfeld. Inspecteur Dijk van de jeugd hulpverlening: „De kritische kanttekeningen van de inspec tie hebben niet zozeer het ka rakter van een verwijt maar zijn veel meer gericht op een daadwerkelijke verbetering van de diagnosestelling en de hulpverlening op dit terrein. Daarover wordt volgende week al gepraat met de be roepsorganisaties van de med- siche, sociale en pedagogische deskundigen. Juist die organi saties zouden goede procedures en meer uniformiteit moeten ontwikkelen op het gebied van de diagnostiek en hulpverle ning bij seksuele kindermis handeling". CDA blijft bij verbod euthanasie DEN HAAG De CDA-kamerfractie blijft vasthouden aan haar standpunt dat het wettelijk verbod op actieve euthanasie gehandhaafd moet worden en dat het plegen van euthanasie strafbaar moet blijven. Vice-voorzitter Eversdijk zei gistermid dag dat de enquête, waaruit blijkt dat een meerderheid van de CDA-stemmers (66 procent) voor euthanasie is, de partij niet op andere gedachten brengt. Eversdijk, op dit moment eerste woordvoerder van de fractie nu De Vries in Japan verblijft, zegt te weinig te weten over de exacte vraagstelling die het bureau Intomart onder ruim dui zend Nederlanders uitvoerde in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Essentieel voor het CDA is of de ondervraagden de vraag is voorgelegd of ze voor of tegen „actieve" euthanasie zijn. „We regeren naar eer en geweten, niet naar enquêtes", aldus Eversdijk. Hij wees erop dat hij elke dag tientallen brieven krijgt van mensen die zeggen voorzichtig te zijn met de euthana siewetgeving; „Ook van artsen en verplegers." Hoofdredacteur Metselaar weg bij Leidsch Dagblad LEIDEN Hoofdredacteur drs. J. Metselaar van het Leidsch Dagblad heeft met in gang van 30 april ontslag ge nomen. Aanleiding is de slech te verhouding tussen hem en de redactie. De positie van Metselaar kwam in het geding toen de redactie onlangs het vertrou wen in hem opzegde. Het was overigens voor de tweede keer in twee jaar dat dit gebeurde. Volgens de redactieraad ne geerde Metselaar het stand punt van de redactie „doorlo pend". Een eerste lijmpoging van een extern bureau resul teerde in een afspraak tussen Mëtselaar en de redactie het alsnog met elkaar te proberen. Na ruim een jaar botsten re dactie en hoofdredactie weder om met elkaar. Een tweede lijmpoging door een extern bu reau had ook geen resultaat. (ADVERTENTIE) VGravenhage L. w. Meerdervoort 135 v. Hoytemastraat 107 Fr. Hendriklaan 242 Heulstraat 19 NMB: Fraude met goud helaas nog steeds mogelijk AMSTERDAM De Neder- landse Middenstandsbank (NMB) constateert „tot haar spijt" dat de voorstellen die de Nederlandse Bankiersvereni ging in 1984 aan Financiën heeft gedaan over bestrijding van risico's in de goudhandel, kennelijk niet tot veranderin gen hebben geleid. De gele genheid tot frauderen is daar door blijven bestaan. De bank stelt dit in een reactie op de mogelijke betrokkenheid van NMB-medewerkers bij de illegale handel in goud vanuit België en Luxemburg. Er wordt met betrekking tot con tante goudtransacties een strakke en duidelijke procedu re gevolgd, aldus de NMB. Daartoe behoort onder meer een persoonlijke legitimatie bij elke transactie. Toen zich begin vorig jaar een duidelijke toename in de goud handel manifesteerde, heeft de NMB een eigen onderzoek in gesteld, aldus de bank. Dat re sulteerde in het stopzetten van transacties met bepaalde fir ma's omdat mogelijk sprake was van „malafide opzet

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3