Een slavist die tandpasta verkoopt 'QHWI Nieuwsgierigheid houdt niet op bij pensioen Tips voor solliciterende academicus "fiVó: Steeds meer 55-plussers volgen hoger onderwijs Jolanda van Well Hans Claus 1C1- ner- Ddigd 1989.! ag IP marki n. 'CcidócSoiwcmt 1 IuI L i Een baan combineren met kinderen is geen eenvoudige zaak. Maar voor Jolanda van Well is het geen probleem om naast de opvoeding van vier kleine kinderen part time te werken als dokters assistente in het ziekenhuis van het Brabantse Veghel. ..Toen ik net getrouwd was en er nog helemaal geen kinderen waren, werd me bij een sollicitatie in een Eindhovens ziekenhuis gevraagd of ik me niet beter aan m'n man en het huishouden kon wijden. Nog steeds merk ik dat andere mensen over je willen beslissen. Bij latere sollicitaties heb ik geleerd nooit onmiddellijk te melden dat ik kinderen heb. Daar komen ze wel achter. Alhoewel ik heb bewezen dat het combinatie kinderen en verdedigen. Als ik met een griepje thuis blijf, dan hoor je ze denken dat dat wel zal komen doordat ik het zo druk heb. Als andere collega's in een we doorzakken en niet naar het werk kunnen komen, dan denkt niemand toch wat?". Jolanda verliet na de brugklas het Haagse Aloysiuscollege omdat de afstand tussen school en haar woonplaats Zoet er meer te groot was. „Er was toen nog geen sprinter en ik moest om half zeven van huis om met behulp van twee waardoor er weinig puf was om huiswerk te maken". Ze vervolgde de middelbare school aan het Zoetermeerse Erasmuscollege en genoot er van de enorme vrijheid, die ze op het AC niet gewend was. „Het was een te grote weelde die ik niet kon weerstaan. Bij al die vrijheid vergat ik dat de anderen uit de klas wel overgingen en ik niet". Op weer een andere school werd de mavo afgemaakt en daarna ging ze de opleiding bejaardenverzorgster in Eindhoven volgen. „Veel liever was ik de verpleging in gegaan, maar daarvoor was ik toen te jong. Nu denk ik er alsnog over om in de avonduren hbo-verpleegkunde te gaan studeren. Ja, in combinatie met werk en kinderen. Andere mensen denken dat dat niet kan. maar ik heb zo ook miin havo-diploma gehaald. En de mondelinge examens deed ik in het kraambed". In de collegebanken valt hun grijze of schaarse haardos over het alge meen onmiddellijk op. Ouderen nemen nog maar schaars deel aan het universitaire onderwijs, maar hun aantal groeit omdat steeds meer vutters en gepensioneerden merken dat hun nieuwsgierigheid niet ophoudt bij het pensioen. In Rotterdam kunnen 55-plussers on der elkaar college volgen in het zo genaamde HOVO-project. Drs. A. Alkema is een van de 240 cursis ten die de afgelopen maanden hebben deelgenomen aan het HOVO-project (Hoger Onderwijs voor Ouderen) van de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Er kon een keus worden gemaakt uit 'Loka le geschiedenis tijdens de Eerste Wereld oorlog' en 'Filosofie van de 20e eeuw'. De 67-jarige Hagenaar schreef in op de laatste cursus. Alkema: „Ik heb mijn hele leven gewerkt als hoofd onderzoek van het ministerie van buitenlandse za ken en heb me dus voornamelijk bezig gehouden met research op het terrein van de buitenlandse betrekkingen. Heel vaak had ik me voorgenomen om wat meer aandacht te besteden aan filosofie. Democratie De belangstelling en de boeken waren al geruime tijd aanwezig, maar toch kwam het er niet van om op meer systemati sche wijze onderzoek te doen. Het HOVO-project zag ik als een nuttige aanleiding om alsnog dat te doen wat ik al van plan was". Alkema vindt onderwijs aan ouderen he lemaal niet vreemd. „Ouderen moeten de mogelijkheid hebben om 'het weten' te verdiepen. In mijn ogen is dat demo cratie: de mensen de gelegenheid geven inzicht te ontwikkelen. Helaas be schouwt men ouderen vaak als econo misch afgeschreven en als object van zorg. Ik denk dat we juist nog heel veel kunnen bijdragen aan de maatschappij". Samen met twintig andere 55-plussers volgde Alkema twaalf weken lang de col leges en bereidde hij thuis de leerstof voor. „Met veel plezier heb ik de colle ges gevolgd en een aantal boeken ter hand genomen die ik ooit al had gelezen of die nog ongelezen op de boekenplank stonden. Ik ben ook van plan zelf door te gaan en boeken te lezen van de filoso fen die tijdens de cursus zijn behan deld". Heeft hij een gedachtenwisseling met jongeren gemist? „Inderdaad. Ik zou graag met mensen van alle leeftijden in de banken hebben gezeten, maar dat was niet mogelijk. Als je als toehoorder 'normale' colleges wilt volgen is dat behoorlijk duur. Daarente gen is het HOVO-project goed betaal baar. Ik geloof dat we voor de cursus honderd gulden betaalden". Harvard Voor de voormalig ambtenaar Alkema was het niet de eerste keer in zijn leven dat hij in aanraking kwam met een uni versiteit. Van 1939 tot 1947 studeerde hij economie aan de toenmalige Econo mische Hogeschool in Rotterdam. Tij dens zijn loopbaan op Buitenlandse Za ken kreeg hij de mogelijkheid om een aantal jaren aan de Amerikaanse Har vard Universiteit te studeren en een uni versitaire graad te behalen. „Het was een mid-career study. Ik heb me vooral ge concentreerd op internationale betrek kingen, hetgeen natuurlijk van direct be lang was voor mijn werk in Den Haag". Enkele van de andere 'studenten' hebben de cursus afgesloten met een werkstuk. Alkema niet. „Ik heb in mijn leven hon derden werkstukken geschreven. Maar de cursus was te kort en het aantal ge schriften dat we bestudeerd hebben zo gering dat ik het onzinnig vond om een kleine scriptie te maken. Nee, de ge sprekken en discussies tijdens de colle ges waren voor mij de uitdaging". LUCAS BOLSIUS Informatie over hel HOVO-project zijn te verkrijgen via de heer L. Stello, coördina tor, tel: 010-408.70.60. Studenten bij de aanvang van een studiejaar in de Hooglandse kerk in Leiden. Niet alle studenten krijgen na beëindiging van hun studie een baan die aansluit op hun opleiding. FOTO: SP Eind 1988 stonden er 25.000 werk loze academici ingeschreven. Be paald geen vrolijk vooruitzicht voor studenten die net aan een universitaire studie begonnen zijn. Met bedrijfskunde en economie zijn er dan misschien nog wel goe de kansen op een baan, maar heb je geschiedenis of Chinees gestu deerd, dan kun je wel inpakken. Althans, zo was het. Want heel langzaam lijkt er enige veran dering in te komen. Steeds vaker komen bedrijven en organisaties met het voor beeld dat ze een slavist voor een marke tingfunctie hebben aangenomen. Of een kunsthistoricus voor personeelszaken. Is er dan toch nog hoop voor de mensen met al die moeilijk in de markt liggende studies? Als het aan drs. C. Intven (di recteur bij Berenschot Recrutering en Selectie) ligt, wel. Onlangs sprak hij op een symposium van de Rijksuniversiteit Leiden over academici op de arbeids markt. „In het algemeen kun je zeggen dat er veel behoefte is aan technici en mensen die véél van computers weten. Er is een stijgende vraag naar mensen die zijn opgeleid voor uitvoerend perso neelswerk en praktische taalwetenschap pen, maar juist weer een langzaam afne mende vraag naar bedrijfskundigen en economen", aldus Intven. „Maar je merkt toch dat er tegenwoordig meer ge selecteerd wordt op geschiktheid dan op studie. Ik hoor bedrijven steeds vaker zeggen dat ze de mensen liever zelf op leiden". Volgens drs. F. Kist, die cursussen 'ef fectief solliciteren' bij het Leids Univer- siteits Fonds (LUF) verzorgt, heeft het overigens geen zin om zo maar lukraak naar allerlei banen te gaan solliciteren. „Ga eerst eens goed nadenken over wie je bent - generalist of specialist, intro vert of extrovert - en wat je wilt. En on derneem daarna pas actie", was zijn ad vies. „Ik hoor wel eens dat mensen die bij Shell solliciteren verbaasd reageren als hen tijdens het gesprek wordt gevraagd of ze bereid zijn naar Assen te verhui zen. Zo van, uh ja, dat weet ik eigenlijk niet, is dat echt nodig Kijk, over dat soort dingen moet je al van te voren hebben nagedacht. En als je eenmaal die punten op een rijtje hebt, dan moet je je gaan afvragen wat je nu eigenlijk wilt. Een carrière of niet? Rustig werken of juist onder druk? Uitvoerend werk of beleidsmatig? In een grote of een kleine organisatie?". Door al deze vragen voor jezelf te beantwoorden wordt volgens Kist duidelijk in welke richting je moet gaan zoeken. Hell sangel Begin je eenmaal met solliciteren, dan blijkt de brief vaak een groot probleem. Volgens Intven moet deze bij voorkeur getypt zijn, volgens Kist liever handge schreven. Over één ding zijn ze het wèl eens. De brief mag best opvallen. „Waarschijnlijk zal niet iedere academi cus kunnen zeggen dat hij in het week einde Heli's Angel is", zegt Kist geksche rend, „maar je moet er toch voor zorgen dat de brief intrigeert. Laat de brief en het curriculum vitae ook eens aan ande ren lezen. Er sluipen toch vaak fouten in, bijvoorbeeld dat iemand 125 jaar is". En dan komt het sollicitatiegesprek. Vooral de eerste vijf minuten zijn uiter mate belangrijk. Kist: „Uit onderzoek is gebleken dat tachtig lot negentig procent van de oordelen dan gevormd wordt. Dat begint met het handje geven. Wist u dat vijftig procent van de Nederlanders een verkeerd handje geeft? Of het is een bankschroef of een heel slap handje". Na het eerste gesprek volgt vaak een tweede, meer ontspannen gesprek met vakgeno ten of mensen van de afdeling waar je zult gaan werken, eventueel gevolgd door een psychologische test. „Bedrijven die zichzelf héél serieus nemen sturen de sollicitant daarna soms nog naar de di rectie. die mag bepalen of de persoon bij het behang past. Met andere woorden of hij of zij in de organisatie past", aldus Kist. Het afrondende gesprek gaat meestal over het salaris en de verhuis kosten. „Durf te onderhandelen, maar bereid je wel goed voor. Dat geldt trou wens voor alle gesprekken". Maar wat voor eisen worden er dan aan academici gesteld? Intven: „Niet per se kennis, maar wel op zijn minst belang stelling voor automatisering en techno logie. Verder moet men internationale belangstelling hebben, mobiel zijn, ook in psychische zin, en vaardig in de ge dragskeuze. „We spreken tegenwoordig niet meer van goede communicatieve en sociale vaardigheden". En moet je beslist gehockeyd hebben of aan golf doen om als academicus een kans te maken op een mooie baan? Vol gens Intven niet. „Ik hoor in het veld steeds vaker: wat moeten we toch met al die Wassenaar-boys? Nee, ik denk dat een zeker non-conformisme zeker van pas komt". CLARISSE BUMA psychologie Hans Claus wilde in eerste instantie medicijnen studeren, maar werd door de loting naast de studie geplaatst. Over een eventuele parkeerstudie had hij nauwelijks nagedacht. Wel had hij in het tijdschrift 'Straks studerengelezen dat psychologie een goede parkeerstudie was voor uitgelote medicijnen studenten, maar hij wist niet precies wat hem te wachten stond. Eigenlijk wist ik er heel weinig van. Het enige beeld dat ik had, was dat van een klinisch psycholoog die nel als een arts mensen beter moet laten functioneren". Maar de kennismaking met de parkeerstudie verliep zo voorspoedig dat het volgende studiejaar de studie psychologie met geneeskunde werd gecombineerd. Bij psychologie was de sfeer totaal anders aan op de middelbare school en ik had het dan ook prima naar m 'n zin. Maar het idee om arts te worden had ik nog niet opgegeven. Wel had ik er een speciale kijk op gekregen: ik wilde een arts worden die goed zou luisteren naar de mensen". Hans merkte al snel in het tweede studiejaar dat geneeskunde hem absoluut niet kon motiveren. „Het besluit om met die studie te stoppen nam ik vlak voor de herexamens. Hel schoolse karakter en het stampwerk spraken me absoluut niet aan. Vaak herhaal ik voor mezelf de uitspraak van onze vroegere klasseleraar Kurris: „Een geleerde is niet iemand die alles weet, maar wel iemand die weet waar hij alles kan vinden". Hans Claus behoort waarschijnlijk lot het unieke ras studenten uit de jaren tachtig die twaalf jaar hebben gestudeerd. „Ik heb één jaar niet ingeschreven gestaan, maar de rest van de tijd wel. Vooral het behalen van het kandidaatsexamen was een moeilijk te nemen hindernis. Dat heeft me toentertijd de nodige venelende brieven van de faculteit opgeleverd". Over twee maanden hoopt hij hel laatste obstakel van de studie te ovenvinnen en dan mag hij zich officieel psycholoog noemen. Een baan heeft hij al, want dat is ook een van de oorzaken dat het allemaal zolang heeft geduurd. Drs. A. Alkema is een van de 240 cursisten die de afgelopen maanden hebben deelgenomen aan het HOVO- CEES VERKERK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 33