Mission Hollandaise in Parijs gaat dicht Ccidóe Sou/tan Christelijke drankbestrijders vergrijzen kerk wereld >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Qeidt>a<3owuvnt ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAG1N door Marinua van der Berg Lelijk In het boek „Het oneindige verhaal" van Michael Ende vraagt de Kleine Keizerin aan 't dikke met kromme benen door het leven gaan de jongetje Bastiaan om in haar ogen te kijken. In de spiegel van haar ogen ziet hij 'n jongen van ongeveer zijn leeftijd, maar slank en van grote schoonheid. Als hij wil vragen wie die jongen is, be seft hij ineens dat hij hetzelf is. In de ogen van de Kleine Keizerin is de lelijke Basti aan mooier dan in zijn eigen ogen. Onlangs promoveerde een psycholoog op het pro bleem van ingebeelde lelijk heid. Er blijken heel wat mensen te zijn die lijden aan de gedachte dat ze lelijk zijn in de ogen van anderen. Omdat ze zichzelf als lelijk zien, denken ze ook dat an deren hen zo zien. Dit leidt tot gevoelens van zelfver werping, van afkeer van zichzelf. In deze zelfde tijd was er op een televisiepro gramma iemand te zien die reeds twintigduizend gulden had uitgegeven aan het in la ten planten van nieuw haar. Hij leed aan haaruitval. Er schijnen heel wat mannen te zijn die kapitalen besteden omdat leven met een kaal hoofd voor hen geen leven is. Wanneer je dit ziet en leest dan komen er tal van vragen op. Allereerst de vraag of dit geen luxe-pro blemen zijn. Zijn dit geen uit wassen van een samenleving waarin sommigen zoveel geld hebben dat zè er geen raad mee weten? Ik zeg het vragenderwijs want het is maar de vraag of het pro bleem van de ingebeelde le lijkheid zich alleen onder de hoogste inkomens voordoet. Wel moeten we ons afvragen of de steeds verder opge voerde schoonheidscultus niet bezig is met steeds meer slachtoffers te maken. Opmerkingen over iemands uiterlijk, zoals „hij is ook niet de mooiste in God's schep ping" kan bijzonder pijnlijk zijn. Er zijn altijd mensen die zeggen „daar moet je boven staan", maar dat is niet voor iedereen even simpel. Het uitèrlijk is het eerste dat we van een mens zien en daar aan worden al gauw een aantal meningen gekoppeld. Er zijn mensen die de erva ring opdoen dat ze vooral op het uiterlijk worden beoor deeld en dat ze zo geen eer lijke kans krijgen. Ze krijgen niet de kans om te laten zien wie ze zijn. Ik wil hier niet laatdunkend spreken over de waarde van de zorg voor het uiterlijk. Het blijft ook een gevoelige zaak om op merkingen te maken over ie mands kleding. Kleding en zorg voor het uiterlijk zijn ook altijd meer dan uiterlijk alleen. Ze kunnen tekenen zijn van zelfrespect en res pect voor anderen. De wijze waarop iemand gekleed is, de wijze waarop iemand zijn of haar gezicht heeft ver zorgd, kan belemmerend werken in de communicatie. De opmerking van Jezus: „Maak je geen zorg om de kleding" betekent niet dat we geen zorg om kleding en uiterlijk mogen hebben, maar betekent de vraag: ge ven we onze aandacht aan dat wat van echte waarde is. Aan waarden zoals vriend schap, zorg, hartelijkheid, liefde, zorg voor de gerech tigheid, omzien naar elkaar. Kleding en uiterlijk zijn geen on-waarden, maar er rijzen vragen ze als ze tot zulke hoge waarden worden ge maakt daf de aandacht voor andere waarden op de ach tergrond raakt. In de ogen van de Kleine Keizerin was de lelijke jongen mooi en dat bevrijdde hem van zijn lelijk heidsprobleem. Mooi en le lijk zijn betrekkelijke begrip pen. Wanneer je er mooi mag zijn, zijn mag zoals je bent, in de ogen van de an der, dan Verandert ook de kijk op jezelf. Het blijkt ook dat veel mensen die veel aandacht besteden aan hun uiterlijk vooral behoefte heb ben aan praten. Ze willen gezien worden. Niet alleen uiterlijk maar juist als mens. In het beroemde sprookje van Anderson groeit het lelij ke eendje in zelfwaardering en zo overwint hij de lelijk heid. Groeien in zelfaan vaarding en de ervaring op doen aanvaard te worden, doet anders zien. Fusie alle katholieke theologische opleidingen' NIJMEGEN Het College van Bestuur van de Katholieke Universiteit te Nijmegen is voorstander van een fusie van alle vijf katho lieke theologische opleidingen in Nederland. Het College vindt de voorstellen van de ver kenningscommissie theologie, die drie oplei dingen wil handhaven, niet ver genoeg gaan. Dat heeft de rector prof.dr. B.M.F. van Iersel gezegd. De „commissie-Oberman" heeft voor gesteld de Katholieke Theologische Universi teit in Amsterdam en de Universiteit voor Theologie en pastoraat in Heerlen terug te brengen tot een HBO-opleiding. De opleidin gen in Nijmegen, Tilburg en Utrecht zouden hun universitaire status behouden. Volgens Van Iersel zijn er drie redenen voor de fusie: de te verwachten daling met 30 procent van het aantal studenten, de problemen om de we tenschappelijke staven op peil te houden en de noodzaak om het katholieke theologische on derzoek te concentreren. Het is niet de bedoe ling dat de ene theologische opleiding ook in én plaats wordt geconcentreerd. Het College van Bestuur zal zijn standpunt aan minister Deetman meedelen. De ogen hebben overal één taal Alcoholverslaving de kerk een zorg? De Raad van Kerken in Nederland is in september vorig jaar een alcoholproject begonnen met als doel de bezinning op gang te brengen binnen de kerken. Meer dan een miljoen mensen in ons land hebben problemen met alcohol, ca. 350.000 zijn er aan verslaafd. Toch is er tot nu toe binnen de kerken weinig aan dacht voor dit vraagstuk. De stichting „De Regenboog" in Am sterdam houdt vandaag een studiedag met als thema „Alcohol verslaving, de kerk een zorg". Een groep die zich al veel lan ger bezorgd maakt is verenigd in de Christelijke Beweging voor Drankbestrijding (CBD). Een gesprek met de voorzitter van de CBD. DEN HAAG Meer dan ooit is er aanleiding voor een beweging van drank bestrijders, vindt drs. Niek Scheps. Hij is voor zitter van de Christelijke Beweging voor Drankbe strijding (CBD), die van daag in Beekbergen haar ledenvergadering houdt. Toch leidt deze vereni ging, die vorig jaar ont stond uit een fusi>e van de Nationale Christen-Ge heelonthouders-V ereni- ging (NCGOV) en de Ge reformeerde Vereniging voor Drankbestrijding, een kwijnend bestaan. Er zijn ongeveer 900 leden, maar de vergrijzing is be gonnen en de toeloop van jong bloed is gering. Scheps wil zich daar echter niet door laten ontmoedigen. „Als je naar de resultaten kijkt, kun je er geen bemoedi ging aan ontlenen. Maar het gaat er niet om of mensen naar je luisteren, het gaat om het ideaal, het terugdringen van de ellende die alcohol veroorzaakt". Je zou kunnen zeggen dat de drankbestrijders de tijd mee hebben. Er is een toenemende bewustwording wat het mi lieu en de gezondheid betreft. De overheid voert een mati- gingsbeleid met betrekking tot het gebruik van alcoholi sche dranken. Toch zit juist dit laatste Scheps niet lekker. „Je dringt het alcoholgebruik wel wat terug, maar tegelijk houd je het in stand. Daarom zijn wij als geheelonthouders daar niet gelukkig mee. Je suggereert dat er een verant woord alcoholgebruik bestaat. Op zichzelf zou dat kunnen, maar deze dingen bestaan niet op zichzelf", aldus Scheps. De geheelonthouders op hun beurt krijgen van degenen die matiging voorstaan ook wei nig steun. „Jullie gaan ons te ver", zegt de laatste groep; de geheelonthouders vinden ma tiging „dweilen met de kraan open". Scheps kan zich ook kwaad maken over de alcoholrecla me, die zo haaks staat op de verwoestingen, als gevolg van de alcohol. Kranten, die be richten over verkeersonge lukken, veroorzaakt door mensen met een glaasje op, nemen toch rustig adverten ties op voor alcoholhoudende dranken. De christelijke drankbestrijders willen aller eerst de christelijke kranten op hun verantwoordelijkheid wijzen. „Alcoholgebruik is een van de grootste vijanden van het Koninkrijk Gods", zegt Scheps. De CBD kent leden uit ver scheidene kerken. Sommige plaatselijke kerken en ge meenten steunen haar werk met giften. Dit ondanks dat er onder de leden van de kerken weinig van die sympathie is te merken. Bitter constateert Scheps dat de oproepen van „Alchohol in het verkeer, dat kun je niet maken" de drankbestrijders te weinig weerklank vinden. „Het slaat niet aan, je kunt niet merken dat er op kerkelijke vergade ringen minder gedronken „In gereformeerde kring heb ben wij de wind nooit mee ge had. Wel meer bij de baptis ten en het Leger des Heils bij voorbeeld. Veel christenen hebben het wel eens over 'de wijn die het hart verheugt' en dan hoort kennelijk ook de drank erbij". Scheps vertelt van een kerke lijke soos, waar iemand op een bepaald moment argwaan kreeg op grond van wat er plaatsvond. Maar hij kreeg geen gehoor bij de kerkeraad. Pas toen er drugs in het ge ding bleken te zijn, werd men actief en tenslotte werd de soos gesloten. De drankbe strijders ergeren zich evenens als door een kerk voor het or gelfonds flessen wijn worden verkocht. Bij twaalf flessen de dertiende gratis.„Dan schrijf je daar een stuk over. 't Is beter dat het orgel nooit de Heer loven zed dan dat het op deze wijze gerestaureerd wordt. Maar je krijgt nooit antwoord. Door het toenemende verkeer is er in de loop der jaren wel meer aandacht gekomen voor de gevolgen van drankmis bruik. Maar de ogen gingen wel laat open, vindt Scheps. Een zo snelle gedragsverande ring als nu met het roken plaatsvindt ziet hij nog niet komen. „Ik kan veel makke lijker drinken als ik denk dat ik een ander geen kwaad doe en dat ligt met roken in een zaal toch even anders", meent hij als verklaring te kunnen geven. Het wordt in het alge meen geaccepteerd dat men sen met één of twee glaasjes op in de auto stappen. „Ze houden een patroon in stand". Voor de geheelont houder daarentegen is zijn weigering om in dat cultuur patroon mee te doen een daad „waarmee je zonder het te weten een ander tot steun kunt zijn". Scheps doelt daarbij op die mensen die na het eerste glaasje van geen ophouden weten, het begin van de ver slaving. Vooral denkt hij aan ex-verslaafden, voor wie het eerste glaasje zo gevaarlijk is omdat ze dan opnieuw kun nen gaan drinken, zijn. Het gaat om het misbruik en daarom tegen het ge bruik". De CBD houdt jaarlijks in de cember (de maand waarin al tijd veel gedronken wordt) een advertentie-actie. Zij krijgt dan nogal eens vragen van mensen die denken dat alcoholisten er terecht kun nen voor hulp. Die worden dan doorverwezen. Scheps is tevens bestuurslid van de Stichting Recreatie- en Voorlichtingscentrum „De Stoppelberg" in Beekbergen. Dit al bijna zestig jaar be staande alcoholvrije centrum neemt een unieke plaats in in de christelijke drankbestrij ding. Op het terrein is alle al cohol uiteraard taboe. Zelfs het meebrengen wordt niet getolereerd. Er worden werk weken gehoudën en conferen ties of mensen brengen er een vakantie door. De exploitatie «zit momenteel, hoewel de bezetting goed is, in de rode cijfers, maar er ligt een plan om actie te voeren eri om het pand te verbou wen. Het komt voor dat men sen het centrum speciaal kie zen om er een receptie te hou den. Maar ook gebeurt het wel dat men na informatie in gewonnen te hebben terug schrikt. „We willen ook laten FOTO: PERS UNIE zien dat je best leuk vakantie kunt houden zonder alcohol". Scheps schenkt zelf thuis nooit een druppel alcohol. Maar toch voelt hij niets voor wat hij „geestelijke dwang" noemt. Vroeger kon men zich druk maken of een dienstbo de als geheelonthouder wel een glaasje mocht schenken in opdracht van haar mevrouw. Degenen die vonden dat dit kon, wezen dan op het dienst verband, dat de dienstbode anders zou kunnen verliezen. De CBD wil de mensen con fronteren met de ellende als gevolg van alcoholmisbruik. Scheps vindt het jammer dat daar te weinig naar geluisterd wordt. „Het wordt niet bestre den, men doet je de eer van de bestrijding vaak niet aan". Op een VAR A-avond over „omgaan met alcohol" kregen de geheelonthouders geen poot aan de grond. En als een staatsecretaris bekent zelf ook niet vies te zijn van een glaas je, dan komt een matigingsbe- leid wel erg ongeloofwaardig over, vindt Scheps. „De enige goede manier van omgaan met alcohol is er niet mee om gaan". Met drank op achter het stuur is misdadig. Mensen zouden naar Scheps' mening zichzelf ook niet moeten beroven van hun eigen verantwoordelijk heid om niet te drinken wanneer ze iemand van wie ze weten dat hij niet drinkt vragen om te rijden. Armoe de, vind ik dat. HAITZE DE BOER BIJ GEBREK AAN OPVOLGER DIRECTEUR PARIJS Na bijna 60 jaar open te hebben ge staan voor de Nederlan ders in Parijs en omge ving zal de Mission Hol landaise eind juli haar deuren sluiten. De sluiting is een gevolg van het vertrek van de huidige di recteur, pater Harrie Jaspers, die elders pastoraal werk wil verrichten. Omdat geen op volger gevonden kon worden zal het bekende „Hollandse huis" aan de Rue du Docteur Heulin ophouden te bestaan. Daarmee komt tegelijk een einde aan het traditionele en door WVC gesubsidieerde werk van de Mission voor de Nederlandse au-pairs in Pa rijs. „Omdat de consequenties zo vervelend waren heb ik er slapeloze nachten van gehad mijn besluit te nemen", zegt pastor Jaspers (49). Hij moet even slikken, want een stroom van reacties heeft hem inmiddels bereikt. Van (ex) au pairs vooral, maar ook van vele anderen die met het huis te maken hebben gehad, zoals jongeren met proble men, zieken, gestrande toeris ten en Nederlandse gevange nen (meest drugssmokke laars). Pater Jaspers: „Daarbij waren nogal wat sentimentele brieven van mensen die het niet willen geloven. De Mis sion was en is voor velen een begrip, een soort thuishaven voor (jeugdige) Hollanders in Behoefte Na zes jaar lichtstad, „waar je toch wat geisoleerd leeft", zegt pater Jaspers voor zich zelf te hebben gekozen. Dat wil zeggen dat hij teruggaat naar Nederland, na eerder elf jaar in Ethiopië te hebben ge werkt. „Indertijd ben ik hier bewust naar toe gegaan om niet opgevreten te worden door dat institutionele van de kerk. Maar nu heb ik er eer lijk gezegd behoefte aan daar weer even in te duiken". Hoe wel het vele brievenschrijvers spijt dat Jaspers ermee op houdt is er toch ook begrip voor zijn beweegredenen. „Het werk hier is telkens weer starten met nieuwe mensen, dat vraagt veel ener gie en ik voel dat ik wat dat betreft een beetje aan het ein de van mijn latijn raak". In Nederland zou de pastoor bij voorkeur een nieuwbouwwijk aan de slag gaan". Traditie De Mission Hollandaise bood menigeen de gezelligheid die de Fransen niet kennen. Naast het traditionele werk had pater Jaspers geregeld te maken met enigszin verloren en aan heimwee lijdende landgenoten die „een kopje koffie" nodig hadden. De Mis sion werd in 1930 opgericht, nieuwe taken ontstonden vooral na de oorlog met de boerenemigratie en de au pairs die op steeds grotere schaal naar Parijs kwamen. Om hun studie te bekostigen werken ze als .jeune fille au pair" bij een Franse familie. Het plaatsen van elk jaar weer zo'n 250 meisjes en jon gens gebeurde met steun van WVC. „Parijs is de laatste plek in Europa waar dit soort werk expliciet door een orde wordt verricht", vertelt de opvolger van de legendarische pater Burm, die 20 jaar directeur was. „Binnen de Katholieke Kerk wordt er verschillend over gedacht, maar ik vind het een van de meest zinvolle taken van een priester om jonge mensen een beetje op- weg te helpen. Onze openheid naar hen en het feit dat 24 uur per dag bereikbaar waren was voor velen een geruststel ling. Dat moet ook niet over dreven worden, want de jeugd van nu is veel zelfstan diger dan pakweg 20 jaar ge leden. Soms denk ik wel eens „over twee jaar denkt nie mand meer aan de Mission". De Mission, het in die straat enige huis met een voortuin en eigendom van het bisdom Haarlem, zal worden ver kocht of verhuurd. De nog steeds aan de Mission verbon den pater Burm zal zijn werk onder de Nederlandse gevan genen voortzetten, terwijl ook „boeren-pater" Cools doorgaat met de uitvoering van zijn pastorale taak in de Meuse. Op vrijdag 23 juni wordt op de Mission Hollandaise een laatste grote afscheidsavond gehouden die zoals altijd voor iedereen open staat. Mariënburgers houden dienst over gerechtigheid DEN HAAG In het kader van het Conciliair Proces houdt de Haagse afdeling van de Mariënburgvereniging een aantal woord- en gebedsdiensten rond het thema gerechtigheid. Zon dag 23 april is er weer zo'n dienst en wel in de Kapel van de Paters van het H. Hart, Treublaan 2 in Den Haag. Tijd: 11.30 - 12.30. Daarna gezamenlijk koffiedrinken. Het Katholiek Jongerenkoor Maranatha in Rijswijk heeft als jaarthema het CP gekozen. Zondag 23 april werkt het koor mee aan de viering in de Bonifatiuskerk in Rijswijk (11.00 uur) met als thema: „In verzet tegen oorlog en geweld". a J !Sl# st r Frank, pond of gulden zaal HET wegvallen van de Europese binnengrenzen in 1 enl; heeft deze week extra glans gekregen. Weliswaar zal er jaar nog geen sprake zijn van een Europese Monetaire Uni,en zo'n verwachting zou geen rekening houden met de reali e maar de weg naar een gemeenschappelijke Europese c trale bank en een gemeenschappelijke Europese munt is baand. Frank, pond en gulden hebben als internationaal a iep vaard betaalmiddel hun langste tijd gehad. De presidenten van de centrale banken van de Twaalf h son ben onder leiding van Jacques Delors, voorzitter van de 1 ropese Commissie, hun politieke bazen een duidelijke en r mis te verstane aanbeveling gedaan. Brussel wordt straks plaats waar over de monetaire politiek moet worden besl En dat houdt in dat de bevoegdheden op allerlei beleidsi reinen als rente en begrotingsruimte door de nationale re ringen worden overgedragen. Hoe ingrijpend dit alles zijn, valt nu nog nauwelijks te overzien. Maar wel is duii lijk dat de voordelen die toerist, handelaar en fabrikant wachten staan, enorme consequenties hebben op financie politiek vlak. De drang achter deze ontwikkeling wordt gevormd door noodzaak dat Europa spoedig een gemeenschappelijke ma wordt. Niet alleen dienen daartoe de belemmeringen aan binnengrenzen en de douaneformaliteiten te verdwijnen, c zijn munt- en belastinghervorming vereist. Pas dan is i verenigd Europa in staat economisch een gelijkwaardige te spelen aan die van de twee andere grootmachten: de Ve ILI nigde Staten en Japan, een doel waarop grootindustriëlen ef' dr. Wisse Dekker jarenlang hebben gewezen. i a d< Voorlopig is de situatie evenwel nog heel anders. plan van de bankpresidenten, onder wie Duisenberg, is d 1 *- sommige landen met meer of minder enthousiasme ontv ,r0 gen maar door het Groot-Brittannië van Thatcher als ona in vaardbaar naar de prullenbak verwezen. De Britse prem ,v denkt nog steeds dat haar eilandbewoners veel betér hun gen zaken kunnen regelen dan afhankelijk te zijn van de nP pierwinkel in Brussel: De Britten nemen trouwens geen d aan het Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat, als eerste a zet tot eenwording, sinds een tiental jaren stabiele wiss ar< koersen garandeert tussen de acht deelnemende EG-land Nederland maakt van de EMS wel deel uit. iir Er zullen dus aan beide zijden van het Kanaal nog veel h ken van politieke wil gegeven moeten worden, wil men ac*' verlies van zo iets eigens als de munt kunnen acceptei Weinig is immers zo vertrouwd als de eigen gulden, frank j lire met de portretten van eigen vorsten en historische fij ren en de eigen zegenwens op de rand. Van het tempo w in de Europese munt en de Europese centrale bank op afkomen, moeten we maar geen al te grote verwachtin hebben. Duisenberg hield deze week nog wat slagen om arm, al weet hij niet of zijn Nederlandsche Bank die dit 175 jaar oud is, zijn tweehonderdste verjaardag in de sti van zelfstandige bank nog zal vieren. Ook is er bij de voorziene ontwikkeling een ernstige denking te maken. Als de machtspositie van het centi van Europa toeneemt en tegelijkertijd de macht van de tionale parlementen wordt verminderd, wordt een uitb ding van het Europese parlement een steeds grotere n< zaak. Zonder voldoende controle op de Europese Comm en de raad van ministers komt het centrale bestuur wel ver van de burgers af te staan. Voor een werelddeel prat op gaat de democratie te hebben uitgevonden, zou een slechte ontwikkeling zijn. Over enkèle maanden, bij Europese verkiezingen, valt in elk geval te peilen hoezeer Europese gedachte aanslaat. Af en toe zon DE BILT (KNMI) De aan voer van koele lucht over de Noordzee blijft ook vandaag nog voortduren. Met een noor delijke luchtstroom worden wolkenvelden aangevoerd, maar er valt geen neerslag van betekenis uit. De zon laat zich evenwel ook af en toe zien. De middagtemperatuur loopt op tot een graad of 9 en landin waarts kan de zon er voor zor gen dat er een enkel graadje bijkomt. De wind is matig, maar aan de kust en op het IJsselmeer neemt de wind toe tot krachtig. Ook morgen houdt de noordelijke stroming nog aan, onder invloed van een rug van hogedruk boven de Britse eilanden en een lage drukgebied dat zich dan in de buurt van Polen bevindt, zodat het vrij koude weer nog even voortduurt. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandina vië: Veranderlijk bewolkt. Vooral over dag enkele buien, meest in het bin nenland. Op zondag in Oost-Zweden eerst regen. Middagtemperatuur 5 tot 9 graden. Britse eilanden: Flinke zonnige perioden. Voorname lijk in het oosten en noorden een re gen of sneeuwbui. Op de Schotse ber- §en sneeuw. Middagtemperatuur van graden in Schotland tot 12 graden in het zuidwesten, 's Nachts op veel plaatsen vorst aan de crond. Keukenhof buiten: alles Frans Roozen (Vogelenzang): alle volle bloei. Bloesem West-Friesland (NH): bloesem Betuwe: bloesem volop in bloei, pelbloesem laat nog even wachten; Zuid-Beveland: bloesem Zuid-Limburg: bloesem volop Event bloesemcorso van de Bollenstri 22 april, start Haarlem vanaf Naa plein om 10.00 uur, doorgang Ben broek 12.00 uur, Hillegom 14.00 Lisse 15.00 uur, Sassenheim uur, Noordwijkerhout 19.30 uur, komst Noordwijk 20.30 uur. Da rondrit door Noordwijk met verin praalwagens. Inl. 02522-11029; Noordwijk, 23 april, bezichl praalwagens bloemencorso op Wilhelminaboulevard, gehele inl. 01719-19321 VVV Noordwijk, WEERRAPPORT HEDENMORGEN 1.! de grond. Vllsslngen hall bev Aberdeen regen Barcelona onbew. Budapest regen Istanbul Klagenfurt Kopenhagen 27 13 16 12 17 3 22 10 Denemarken, Noord-Duitsland: Winterse buien afgewisseld door en kele opklaringen. Middagtempera tuur 5 tot 8 graden, 's Nachts vorst aan de grond. Benelux, Noord-Frankrijk, Zuid- Duitsland: Eerst veel bewolking en plaatselijk regen, wegtrekkend naar het zuiden. Daarna flinke opklaringen en over dag een enkele bui. Middagtempera tuur 9 tot 12 graden. Maandag iets kouder en later op veel plaatsen vorst aan de grond. Bollen en bloesem Bollen streek tussen Leiden en Haarlem: hy acinthen, tulpen staan volle bloei; streek tussen Haarlem en Den Hel der: hyacinthen, tulpen volop in streek rondom Hoorn/Enkhuizen: tulpen volop in bloei; Keukenhof binnenparade tot en met lr 23 13 21 10 17 37 29 Stockholm Warschau onweer 19 Wenen regenbul 19 Zürlch regenbul Casablanca zw. bew. Damascus onbew. Los Angeles I. bew. New Orleans onbew. Palm Beach hall bew. Paramaribo I. bew. Pretoria regen 21 12 Rlo de Janeiro zw. bew. 29 21 San Francisco zw. bew. 23 12 Sao Paolo zw. bew. 22 14 Singapore 20 15 18 9 29 20 29 15 29 16

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2