CO VS springt al zestig jaar op de bres voor Leidse arbiters Dekker Tennis Warmond in strijd tussen uitersten i final Ie ZATERDAG 22 APRIL 19 69 PAGINA 27 LEIDEN - Het kan welhaast geen toeval meer zijn. Voorzitter van de CO VS (Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters) Leiden en omstreken en dan werken op het ministerie van justitie. De heer Co- zijn zwakt het af: „Er zijn zó veel scheidsrechters die ergens anders werken en ik ben in het verleden nooit gaan fluiten om de orde te bewaken. Dat is iets van de laatste jaren". Daarmee stipt de voorzit ter, die spreekt in verband met het zestig jarig bestaan van de 'Leidse' CO VS, een van de grootste veran deringen in niet alleen het ama teurvoetbal, maar zeker het betaal de voetbal, aan. Een ontwikkeling die niet alleen de COVS (behartigt de belangen van de scheidsrechters richting KNVB) zorgen baart. Het is immers een algemeen gegeven. De verruwing op en rond de voetbalvel den (scheidsrechters die gemolesteerd worden, allerlei voorwerpen die het arbi trale trio naar zich toe ziet geworpen, om van de verwensingen nog maar te zwijgen) doen het imago van de 'man nen in het zwart' geen goed. „Als scheidsrechter heb je er nu veel meer re kening mee te houden dat beslissingen niet geaccepteerd worden, hetgeen weer tot wanordelijkheden kan leiden. Daar moet je je op voorbereiden, wat niet wil zeggen dat je dan een andere beslissing moet nemen. Kijk als vroeger een agent 'doorlopen' zei, dan liep je door. Ik wil maar zeggen, iets wat in de samenleving gebeurt,- gebeurt ook op het voetbal veld", waarmee Cozijn duidelijk pro beert te maken dat het probleem iets is van de laatste twintig jaar. Constant Het gevolg hiervan is wel dat er steeds minder scheidsrechters in Nederland zijn. Een ontwikkeling, die opmerkelijk genoeg niet zijn weerslag heeft gehad op de jubilerende COVS Leiden en omstre ken. „Landelijk gezien maakt de COVS moeilijke tijden door. Sinds 1980 daalde het aantal leden van 11.500 naar 9000, terwijl in Leiden het cijfer van 250 con stant is gebleven of zelfs licht stijgt". Al is dit niet alleszeggend voor de Leidse regio, weet ook Cozijn. „Niet iedere scheidsrechter is lid van de COVS, zodat het cijfer in Leiden best kan afnemen". Op de vraag waarom juist de 'Leidse' COVS een teruggang bespaard is geble ven, antwoordt Cozijn: „Misschien, om dat wij onze leden wat te bieden heb ben". Toch is Cozijn er van overtuigd dat de toevloed aan scheidsrechters ook in de afdeling Leiden niet voldoende is om het verloop op te vangen. Hij ziet echter geenszins een reden om nu al de nood klok te luiden. „Het is niet zo erg dat we de standaardwedstrijden niet meer van een scheidsrechter kunnen voorzien. Vijf voor twaalf is het daarom nog niet, m3ar wel over elven". Maar toch een probleem dat door de clubs en spelers te weinig wordt onder kend. „Wanneer ik spelers vraag om scheidsrechter te worden, krijg ik vaak te horen: „Mij niet gezien". En dat terwijl voetballers toch weten wat ze een scheids aandoen. Ze weten kennelijk dat ze over de schreef gaan". Ondanks deze sombere geluiden waakt Cozijn voor een pessimistische houding. Belangrijk is volgens hem echter wel dat het tekort voorkomen wordt door een goed wer vingsbeleid van de KNVB. Waarbij de zaken wel beter geregeld moeten dan bij de laatste twee wervingscampagnes. „Want die mislukten door een slechte voorbereiding", alduf Cozijn, die er daarnaast waarde aan hecht dat het scheidsrechterskorps in kwalitatieve zin op peil blijft en indien mogelijk zelfs verbeterd wordt. „Maar", meldt de voorzitter, „het niveau van een scheids rechter neemt momenteel niet af. Zeker niet aan de top vanwege de uitgebreide selectieprocedure. Zij hebben immers bewezen over voldoende kwaliteiten te beschikken". V oorbeeld werking AI is ook Cozijn er van overtuigd dat er arbiters zijn die onvoldoende doen om hun kwaliteiten op peil te houden. „Als scheidsrechters slecht functioneren, moeten zij gewoon, evenals in het bedrijfsleven, naar een lager niveau ver wezen worden. Zeker van scheidsrech ters in het betaalde voetbal mag ver wacht worden dat zij er alles aan doen om uitstekende prestaties neer te zetten. Dat heeft immers een voorbeeldwer king". Volop handgebaren makend, ver volgt Cozijn: „Als een arbiter in het be- De scheidsrechters hebben het steeds moeilijker gekregen. In tegenstelling tot vroeger moeten zij steeds meer de orde handhaven. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN taalde voetbal een tout maakt en ik doe het een dag later wel goed, krijg je toch zoiets te horen van 'heb je Studio Sport niet gezien". Een goede spelregelkennis noemt Cozijn daarom een eerste vereiste om een wed strijd te kunnen leiden. Om hier op in te spelen organiseert de COVS voor haar leden regelmatig spelregelavonden. „Dat moeten dan wel regels zijn waar je mee uit de voeten kunt. Regels die een speler aanvaardt, volgt hij makkelijker op. Iets dat ook vopr een scheidsrechter geldt". Het besef bij de spelers om zich aan de regels te houden, kan hierbij een grote hulp zijn. Wat dat betreft is de samenle ving volgens Cozijn toch langzamerhand tot inkeer gekomen. „Er wordt weer meer belang gehecht aan de omgangs vormen. Je ziet een aantal zaken terug komen, zoals normbesef. Twintig jaar te rug huldigde men de stelling van 'weg met de regels'. Nu komt daar verande ring in", aldus Cozijn, die desondanks van mening is dat een arbiter, nog meer dan een speler, moet beseffen dat zijn te kortkomingen grote invloed kunnen hebben op het spel. „Daarom is het juist van belang dat de kwaliteiten van een arbiter op peil blijven en goed worden gebruikt", herhaalt Cozijn zich nog maar eens. „Al vraag ik me, wanneer ik naar de televisie kijk, ook wel eens af: doet deze man er voldoende voor?". Tolerantie Cozijn verwijt aan de andere kant de spelers vaak een gebrek aan tolerantie. „Evenals een stervoetballer heeft een scheidsrechter ook wel eens een off-day. Daarnaast wordt van hem verlangd in een fraktie van een seconde waar te ne men en te beslissen, terwijl men op de televisie driemaal naar een herhaling kan kijken. De mensen moeten zich eens afvragen of de scheidsrechter het wel had kunnen zien", probeert Cozijn een beetje begrip te kweken. En ongelijk heeft hij niet wanneer hij vervolgens zegt: „Als er twijfels zijn omtrent een doelpunt krijg je achteraf te horen dat de scheidsrechter het team bestolen heeft, maar over die gemiste penalty spreken ze niet". Voor de zestig jarige COVS Leiden en omstreken lijkt er daarom meer werk aan de winkel dan ooit te voren. Zeker, omdat ook Cozijn weet dat het niet on denkbaar is dat de huidige scheidsrech ters, door een tekort aan arbiters, wel eens wedstrijden toebedeeld kunnen krij gen die hun kwaliteiten te boven gaan. „Hoe graag wij als COVS willen dat onze scheidsrechters op een zo hoog mo gelijk niveau aktief zijn, we hebben er geenszins belang bij dat zij wedstrijden krijgen die ze niet aankunnen. Ze moeten immers plezier in het spelletje houden". Plezier waar ook de COVS haar bijdrage aan wil leveren, want naast een belan genvereniging is het ook een ontspan ningsvereniging, met activiteiten als kla- veijassen, 'superref (soort zeskamp) en conditietrainingen. Hierin passen ook de evenementen die worden georganiseerd in verband met het jubileum. Zo vindt de landelijke finale van de spelregelwed- strijd op 6 mei in Leiden plaats en is er vanmiddag vanaf 16.00 uur een receptie in het clubgebouw van Lugdunum. PETER VAN DER HULST Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Leren ner Eilander („In de eerste klasse kun nen ze nog wat van ons leren") mogen geloven, maar ook buiten de lijnen. Op gedegen wijze was nagedacht hoe een zo groot mogelijk slaatje - en geef ze bij Lisse eens ongelijk - uit het kampioen schap viel te slaan. De biertap vloeide rij kelijk. de broodjes vlogen als warme, juist broodjes, over de toonbank, om over alle nutsen. bounty's en marsen nog maar te zwijgen. We moeten Eilander dan ook gelijk geven. In die eerste klasse kunnen ze nog heel wat van Lisse leren. Herstart Al ging het feest op het laatste moment bij Lisse bijna niet door. Want een vroegtijdige start van het kampioensfees- tie werd de formatie uit de Bollenstreek bijna fataal. Na een op een eindsignaal gelijkend Jluitconcert van de scheidsrech ter nam het publiek massaal bezit van het veld. Gevolg was dat de arbiter alle tijd. zo niet zelfs nog meer, wenste bij te trekken en De Zuidvogels zo een unieke scoringskans bood. Ondanks alle schrik om het hart was de herstart van het kam pioensfeestje er echter niet minder om. Dorstig Dat elk dorp zo zijn gewoontes heeft bij die kampioensfeestjes, bewees men maar weer eens in Katwijk. De feestvreugde leidde daar niet direct tot de tap. Neen. eerst stond er een grootscheepse rondrit door het dorp op het programma. Maar, dat al dat feestvieren de mens toch dorstig maakt. Dat bewees die ene man. Zwaluw VVSB hecht grote waarde aan de tradi- FOTO: HENK SNA TERSE Dorstig... Vreugde... ties. Zo wordt in de rubriek van het dage lijks bestuur aandacht besteed aan een artikel geschreven in het kader van 100- jarig bestaan van de KNVB. VVSB ci teert daarin: Waar vind je nog vereni gingen die aan het eind van een bestuurs vergadering eerst het clublied en vervol gens het Wilhelmus uit volle borst zin gen? En bij welke clubs wordt er bij elk gescoord thuisdoelpunt een kanonschot gelost". Waarna men vaststelt dat er maar één zo'n vereniging is: Utile Dulci. Volgens de voorzitter van kortweg UD houdt de nu 113 jaar bestaande club in derdaad vast aan tradities. Sportiviteit staat hoog in het vaandel", zegt hij. ..Ge lukkig komt het niet vaak voor. maar wij FOTO: HENK SNATERSE of disciplinair straffen, wanneer fair heeft gespeeld". Waarna VVSB con cludeert dat we er daarmee 'bijna' zijn. Wij van Hutspo(r)t zijn echter van me ning dat één zwaluw nog geen zomer maakt... Vreugde? Vijf minuten in blessuretijd bij het duel De Sleutels tegen Oegstgeest. De gasten tekenen 3-3 aan. De Sleutels degradeert. En blij dat Oegstgeest was met dat derde doelpunt en die bijbehorende degradatie! De vreugde straalt er gewoon vanaf... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN - In de hoofdklasse van de tenniscompetitie speelt de hoofdmacht van Dekker Warmond morgen in meerdere opzichten een strijd tussen uitersten. Het Leidse Unicum blijft titelpretendent als ook van het Rotterdamse Victoria gewonnen wordt. Hillegom 1 en Unicum 2 gaan zondag voort met het sprokkelen van broodnodige punten in afdelingen van de over gangsklasse A, waar de krachtsver schillen gering zijn. In de over gangsklasse B ontmoeten Casino Noordwijk en ACL De Munnik hun twee medeconcurrenten voor de titel. Een strijd tussen uitersten mag het tref fen tussen het thuisspelende Dekker Tennis Warmond en het bezoekende Leeuwenbergh uit Leidschendam stellig genoemd worden. De ploeg uit de Veer- polder koos voor 'creëren' en stelde speelsters en spelers uit de eigen tennis- opleiding in het eerste team op. De be zoekers zetten daar een formatie tegen over, die tenminste over een budget van tenminste zes cijfers kan beschikken. De speelsters en spelers in dit team kregen en tekenden meerjarige contracten, daar mee Leeuwenbergh voor een aantal ja ren een bijzonder sterk team bezorgend. De met BI gekwalificeerde Madelijn Da- men en Astrid Bouw zijn natuurlijk vol strekt kansloos tegen het met een A1 -pas voorziene drietal Karin Moos, Simone Schilder en Judith Warringa. De Dek ker-mannen Michael van den Berg, Step- han Faas en Freek Tanis zullen het tegen de finalist van de nationale kampioen schappen, Glen Schaap en de Braziliaan se wereldranglijstspeler Eduardo Furusto gewoon te moeilijk te hebben. De uiter sten in investering leveren derhalve een uiterste in de eindstand op. Leeuwenbergh-voorzitter Gerard Snij ders heeft een bondige mening over het grote geldsbedrag. „We hebben gekozen voor tennis op een hoog niveau, dat met eigen kweek zeker niet alleen op te bou wen valt. Over een paar jaar wordt, net als bij andere sporten, betaald tennis de gewoonste zaak van de wereld. Voor ons betekent dit, dat wij ons eerste team pro fessioneel op poten hebben gezet. Naast de spelers beschikken we in John Schaap over een kundig manager, onze clubtrai ner Gerard Versteeg is een betaalde coach en er is een fysiotherapeut aan het team toegevoegd". Zonder het blessure duiveltje is de Leidchendamse formatie feitelijk de enige kandidaat voor de titel. Unicum Unicum wil voor de Leidse regio het idee van Leeuwenbergh navolgen. De eerste stappen naar professionalisering van het eerste team zijn gezet. „Het is natuurlijk zeker niet alleen het eerste team, dat alle aandacht krijgt", memo reert Unicum-secretaris Jan de Wolf nog eens, „ook het opleiden tot een zo hoog mogelijk niveau van onze eigen jeugd valt onder ons investeringsplan". Het verfrissend optreden van Engelse Teresa Catlin droeg afgelopen zondag zeker bij tot een bevestiging van het thans gevoer de beleid. De Leidse formatie, waarin naast Catlin ook Claire Wegink, Joost Winnink en Chris Vermeeren spelen, lijkt zich in ieder geval in de hoofdklasse te handhaven. De buitenlandse inbreng, die ook aanstaande zondag weer aanwe zig moet zijn, zal bepalen hoe reeel eventuele kampioensplannen zijn. Het Rotterdamse Victoria met jeugdtopper Petra Kamstra, de Engelse Leslie Bar- nell, en het mannentrio Andy Schaeffers, Frank Vermeer en Erik Warmenhoven mag een 'compleet' aantredend Leids team niet verontrusten. In de pvergangsklasse A zijn de krachts verschillen tussen de teams maar gering. Unicums tweede team stuit op het IJ- muidens Heerenduinen, dat in de broers Scheringa beschikt over sterk spelende heren. Als Marcel ine Spaan en Jeanine Jünger tegen Esther de Jong en Suzanne van Kooten het hoofd koel houden, is een misstap van de Leidse mannen, Martijn Krans en Wijnand Nuyts, zeker toegestaan. De vorige zondag een 100 score bewerkstelligende Krans zal zijn goede vorm stellig opnieuw willen de monstreren. De evenknie van Krans in Hillegom is Marcel Vink, ook deze scoorde 100% op de eerste competitiedag. Handhaving van die score met een aanvulling van tenminste twee punten door Cindy Berk hout, Madeion Verdegaal of Marco van Trigt brengt Hillegom 1 uit de eventuele gevarenzone. Een 5-3 winst tegen het derde team van Thor RW met Carla Knötschke, Seda de Vries, Jack Hasling- huis en Niek Nieswaag behoort inder daad tot de mogelijkheden. Overgangsklasse b De afdeling van Casino Noordwijk en ACL De Munnik heeft in de overgangs klasse B niet alleen in deze twee teams winnaars met grote cijfers. Ook Maars- senbroeck 1 en Egmond aan Zee 1 boek ten monsterzeges. Zondag bezoekt Casi no de club uit de omgeving van Utrecht, die met de vroegere Leidse Carole Beel- en en jeugdtalentje Linda Morssink mag opboksen tegen het geroutineerde koppel Trudy Groenman en Els Veentjer. Cees Heemskerk en René van der Wilk zijn favoriet tegen 'Broekemannen' Marco Morssink en Ronald Sprang. De strijd om de titel is nu reeds ontbrand. Het Oegstgeester OLTC en de Meren- wijk uit Leiden spelen, in hun afdeling 12, beiden thuis tegen Brabantse teams. Winnen is hier het parool. Drie afdelin gen verder bestrijden Boekhorst en TEAN, beiden in uitwedstrijden teams uit Zandvoort en Amsterdam. Frank Liefbroer ziet de Alphense equipe op nieuw een kleine overwinning boeken. Broer Rogier bestrijdt met Marcel van Rijn bij en in Nieuw Vennep team 2 van Heerenduinen, dat in Jasper van Gelder en Olaf Beers over sterke heren beschikt. De reserves van Dekker en De Munnik wisselen hun tegenstanders van vorige zondag uit. De Warmonders weten na zondag tegen favoriet Leimonias 4, of een titel toch nog bereikbaar is. De Lei derdorpers moeten tegen Topspinners 2 de kansen grijpen om degradatie te voor komen. Leidse Hout heeft na Castricum ook tegen het zesde team van het Haag se Thor RW ruime winstkansen. Derby's Zondag is van een derby, een strijd tus sen twee teams uit het district Leiden, sprake bij Lisse 1 tegen Forescate 1. De bollenstreekequipe van Miranda Booms, Elly Reeuwijk, Peter Grimbergen en Onno Wempe is superieur aan de Voor schotenaren. Eveneens in de tweede klasse speelt het Bodegraafse Botesa een 'derby' tegen team 4 van Unicum. In de derde klasse spelen de vlaggeschepen van Sassenheim en de Kikkers uit Nieuw Vennep een 'Leids' duel. In de vijfde klasse zal het fel toegaan tussen de eerste teams van Langeraar en Hoogma de. PETER KLEIN £e*dóc(Bou/ui/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27