$c £eicbdie (SoiiAant j,Mi jn uitzicht is laar de knoppen NflflL Katwi jker niet schuldig aan verkrachting !IL IS £eidóc@ou/ta/nt zaterdag 22 april 19® pagina 17 Postzegels De Postzegelvereniging Oegstgeest houdt maandag een ruilavond in gebouw t Groot Profijt. Belangstellen den kunnen er van zeven tot tien uur terecht. Inlichtin gen bij N. Holler-van Maas- trigt, telefoon 071-317471. Bridgedrive De Oranjevereniging Noord- wijk aan Zee en de bridge club Oud-Noortwijck hou den dinsdagavond een brid ge-drive in het Beach Hotel aan de Koningin Wilhelmi- na Boulevard. Aanvang half acht. Boton tkalking De apotheek Alkemade houdt dinsdag een voorlich tingsavond over botontkal- king. Er wordt een film ver toond en er zijn apothekers, een internist en een huisarts aanwezig om vragen te be antwoorden. De voorlichting is speciaal bedoeld voor vrouwen, maar iedereen is welkom. Plaats van hande ling is de Alkeburcht aan de Noordhoek 3 in Roelof- arendsveen. De bijeenkomst begint om acht uur. Men kan zich vooraf aanmelden: telefoon 01713-19100. CDA - vrouwen Het CDA - Vrouwen beraad Noordwijk brengt dinsdag van tien uur tot half twaalf een bezoek aan de rioolwa terzuivering van het Hoog heemraadschap van Rijn land. Men kan zich aanmel den bij: Rita van der Zalm, telefoon 02523-72193 of Le- nie de Graaff, telefoon 01719-14597. Slaapgedrag Interkruis Noordwijk houdt dinsdag in het wijkge- bouw aan de Van Panhuys- straat een voorlichtings avond met als thema „Slaap gedrag bij jonge kinderen". Onder meer komt aan de orde hoe het slaapgedrag bij kinderen in elkaar zit en ook wat te doen wanneer dat ritme is verstoord. De leiding van de avond is in handen van pedagoge Maria Loomans en wijkverpleeg kundige Ank Versteeg. Aanvang acht uur. Discothekendag In heel Nederland zijn mor gen zo'n 300 disco's geopend om „buitenstaanders" de ge legenheid te geven eens een kijkje achter de discoscher- men te komen nemen. In Noordwijk begint dinsdag middag om half vier een in formatiebijeenkomst in dis cotheek The Champ aan de Grent. In Noordwijk worden inleidingen verzorgd door de heren Glansbeek van Heine- ken, van Ophuizen, namens de politie, Leeuwenburgh van de NZH, L. Korbee van de Noordwijkse Onderne mers Vereniging en Siebelt, namens de vereniging Hore ca Nederland. Gepraat wordt onder over overlast, veroorzaakt door disco's. Creatief De Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt dins dag in Huize Agnes in Voor hout na de jaarlijkse huis houdelijke vergadering een creatieve avond. Aanvang acht uur. Door het rayon be stuur is gevraagd een collage te maken op het thema: „Mee met de NCVB op weg naar een gezonde sa menleving". Aan de hand van een ontwerp van Gerda Waterreus en Annemarie van de Nagel kan men met verschillende technieken en materialen meewerken aan het doen tot standkomen van een drieluik. Het werk stuk wordt op de Bondsdag in september in De Schel ft in Noordwijkerhout gepre senteerd. Handwerken. In het parochiehuis in Voor hout wordt dinsdag de jaar lijkse tentoonstelling van de handwerkclub gehouden. Er zijn zelfgemaakte (ruien, vesten, geborduurde tafella kens en dergelijke te koop. Belangstellenden kunnen 's ochtends tussen tien en twaalf uur terecht en 's mid dags tussen twee en vier uur. erzekr— uele i Onder redactie-van Ton Pieters edenmiddag", zo berichtte ondePe Leidsche Courant op za- irdag 13 april 1929, „werd in ■eiden in perceel Breestraat ,71 een nieuwe zaak geopend an den Pfaff-naaimacnine- indel. Mej.C.F.Meerpoel, lie tot voor eenige maanden t perceel Vischmarkt 14 be loonde, zag zich door den brand van het Leidsche Stad huis erg in moeilijkheden ge bracht. De overplaatsing der laak naar de Breestraat is bo vendien zeker geen verslech tering te noemen. De winkel, f* froeger modemagazijn der IP Sezusters Topper, ziet er [K keurig uit en leent zich bij- [PAionder voor het artikel naai- /machines. Verschillende mo- lellen hand- en trapnaaima- ïhines zijn voorradig en 'oorts alle benoodigde onder- leelen. Aan de zaak is tevens ;n reparatie-inrichting ver-, >nden". 4 weken voor nog geen 20 RllN|t. aan voeder op. Waarom' •u u dan prutsen met min- lerwaardige rommel? Voe- lert Clevelands' opfokvoer, vlug in de veeren, vroeg a.d- 1 K.G. 50 ct., voederbak cadeau. Bij Groeneveld, ogl.Kerkgracht, Tel.2590". |Uit Little Rock (Arkansas) Vordt gemeld: Een trein van pen Missouri-Pacific-spoor- !g ontkwam in een adem- klemmenden wedloop pan een algeheele verwoes ting door een tornado. De machinist zag tot zijn ontstel tenis achter zich den gieren den storm naderen en reeds werden boomen ontworteld en in de lucht geslingerd. In enkele minuten wist hij de snelheid tot meer dan 100 gevaar. Elders vluchtte een boer, die den storm hoorde aankomen, met zijn gezin naar buiten. Hij hield gedurende den duur van den tornado zijn vrouw en vier kinderen vast om klemd, en wist te voorko men. dat zij gekwetst wer den, terwijl het huis geheel werd vernield". Een schilderachtige beschrij ving in een verslag „over de zitting van de Haarlemsche Rechtbank waarin veroor deeld zijn de twee mannen, die bij Lisse een roofoverval hadden gepleegd. Het pu bliek drong de rechtszaal binnen om de twee kerels te zien, die dat oude menschje, dat daar alleen in Lisse woonde, hadden overvallen, geslagen, meer dan dat, afge tuigd als een onwillig cir cusbeest. Daar waren ken nissen bij van het tweetal, vrouwen, die met spanning den eisch van den officier zouden vernemen; den eisch, die natuurlijk niet sappig zou zijn. Op de trap, die naar de rechtszaal voert, klonken voetstappen; met twee veld wachters werden ze binnen gebracht, de gebroeders. De eene kerel zag er bleek en vermoeid uit. Zijn gestalte verried een stevig gebouwd lichaam, dat ondermijnd is door God weet wat voor ziekten. Hij ziet er sjofel uit. met een paarse sjaal om z'n hals geknoopt. Op z'n gerim- pelden schedel plakken maar weinig haren, nog een jaartje en hij zal misschien kaal zijn... de boerenjongen van nauwelijks 25. Welk een ver schil met zijn broer, die klei ner, dikker en gezond is. Een hoogroode kleur bedekt zijn gelaat; zijn oogen dwalen schichtig door de zaal, dan ziet hij z'n kennissen en hij zwaait met zijn hand... zooals gebruikelijk". Uitspraak: 4 1/2 en 2 1/2 jaar. Er is weinig nieuws onder de zon. Zestig jaar geleden meldde de L.C.: „Het Geor- gisch persbureau te Genève heeft uit Batoem bericht ont vangen, dat in Adjarië, een mohammedaanse provincie van Georgïe, een opstand te gen de bolsjewiki is uitge broken. Bij de Turksche grens zouden reeds gevech ten hebben plaatsgehad. Naar verluidt zouden tusschen de opstandelingen en de bolsje wiki onderhandelingen zijn aangeknoopt". „Een autobusdienst op Lei den", luidde een kopje boven een bericht uit Katwijk aan Zee op 15 april 1929. „Door den rijtuigverhuurder A.v.S. zal een autobusdienst inge steld worden. Bedoeling is dat men iedere vijf minuten vanuit Katwijk naar Leiden of omgekeerd kan. Dat men DEN HAAG/KATWIJK Een 27-jarige Katwij- ker is gisteren door poli tierechter mr. N. van der Lee vrijgesproken van verkrachting. De rechter achtte het wettig en over tuigend bewijs niet gele verd. Bij officier van justitie mr. H. Pinckaers was de overtuiging er wel. Zij gaf toe dat er wei nig bewijs was, maar achtte de onderzoeksresultaten van het laboratorium voldoende om een straf van zes maanden te eisen. De officier zei in haar requisitor dat zij er nog aan had getwijfeld om de zaak voor de meervoudige kamer aan te brengen, waar hogere straffen kunnen worden opge legd, dan door de politierech ter. De man zou op 22 april vorig jaar in haar woning in Kat wijk een vrouw met geweld hebben gedwongen tot het dulden van ontuchtige hande lingen. De vrouw had vrijwel direct na die datum aangifte gedaan. Zij zou op de grond zijn getrokken, maar kon zich aan de man ontworstelen, had zij gesteld. De Katwijker ont kende echter alles van het be gin af aan. Hij was wel in de woning geweest, maar dat was slechts vijf minuten om te zeg gen dat het slachtoffer niet op kraamvisite bij zijn vrouw hoefde te komen. Zijn vrouw zou dit niet op prijs hebben gesteld, omdat hij met de Katwijkse zou hebben ge danst. Volgens de verdachte was de vrouw toen gaan schel den, maar gebeurd was er niets. Volgens een rapport van het gerechterlijk laboratorium was er een haartje op de pan talon van mevrouw aangetrof fen, dat van de verdachte zou kunnen zijn. De broek was ka- potgetrokken, aldus het slacht offer. De Katwijkse was gisteren ook op de zitting aanwezig, om zich te stellen als beledigde partij. Zij eiste een schadever goeding van in totaal vijftien honderd gulden voor immate riële en materiële schade. Ook die eis werd niet toegekend. De raadsman van de verdach te, mr. M. Evers, voerde aan er geen enkel wettig en overtui gend bewijs was geleverd. Zo waren er geen sperma- en bloedsporen gevonden en wa ren er op de kleren van zijn cliënt geen katteharen gevon den, terwijl de aangeefster katten houdt. Daarbij zou de vrouw ten tijde van het gebeu ren aan depressies hebben ge leden. ÏDSCHENDAM „Als f opsta, begin ik de dag t een potje ergeren". IJ° van klinkt niet "%t gelukkig. Hij woont een flat aan De Tol in Ischendam-Zuid, op afstand van amper meter van Rijksweg (Amsterdam/Rijswijk), is de afgelopen iden over een lengte bijna 1520 meter een iten scherm geplaatst, cswaterstaat heeft de (ratie, kosten 3,4 mil- n gulden, onlangs vol- lid. De bruine wand, bijna vier meter hoog moet voorkomen dat 'oners last hebben van herrie, die wordt ver oorzaakt door het verkeer. Ons land heeft een vruchtbare bodem voor geluidsschermen. Deskundigen hebben uitgere kend dat in tien jaar tijd langs de rijkswegen over een totale lengte van ruim 200 kilometer geluidwerende voorzieningen uit de grond zijn gestampt. Wilgenschermen, boomscher- men, doorzichtige schermen en zelfs anti-geluidduinen. Op de vraag hoe het leven achter de wal van noordeuropees gre nen in Leidschendam-Zuid is, wordt door enkele omwonen den verschillend Dubbel glas „Prima muurtje", zegt één be woonster aan De Star. „Ik ben er hartstikke blij mee. Wij wo nen hier nog niet zo lang, maar hebben door de niet afla tende stroom verkeer echt last - - jeterwóudse tennissers hebben ■aiidste grond onder de voeten >.a. D. over- v,er n'euwe tennisbanen van de Zoeter- jdse Tennis Club (ZTC) zijn gisteravond offi- iverzty jn gebruik gesteld door burgemeester se reiiM. Hoüdijk. Met enige moeite onthulde hij i kunstwerk, dat is opgebouwd uit het oude gangshek van het park van ZTC'en enkele erzekPn van de oude banen. Het geheel staat op altiid) betonnen voet- Dè 9rote trekpleister van ^openingsceremonie, het oplaten van een e luchtballon, kon vanwege de wind niet jrgaan. De windkracht was weliswaar niet te W >g, maar de wind zou de ballon precies in de iting van de zee hebben geduwd. De wind lelde ook de jongste jeugd parten. Diverse Jonnen van de ballonnenwedstrijd kwamen 7t verder dan de bomen rond het tennispark, rgemeester Houdijk zei dat ZTC door een in- Itering van een half miljoen gulden weer vele "pn vooruit kan. ZTC-voorzitter J. Woldus ïv.v.iest erkennen dat de club regelmatig bij de srugr#16®11*6 Zoeterwoude aan de bel heeft ge- n pen. „Maar met het resultaat zijn wij dik te lden", aldus de voorzitter. De fundering van ir o.a.Vjer banen is nu zeer solide. Diè rust op 284 esenlen van 17 meter lang, die in de bodem van NedeiHaasbroekP°lder z'in geheid. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Feestgangers nemen de bus Zo'n 100 bussen brachten gisteravond duizenden bezoekers naar het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Daar werd het 75-jarig bestaan van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora gevierd. Tweeduizend bezoekers kwamen uit Rijnsburg zelf en ve len van hen stapten in Rijnsburg op de bus (foto). De andere feestvierders kwamen uit de directe omge ving, maar ook uit Noord-Holland en Brabant. Uitgenodigd waren de kopers bij de Flora, de leden kwekers, het perso neel en alle mensen die onder het dak van Flora werken. Zij ge noten gisteravond van optredens van de Dol phin Barber Mates, het dansorkest De En tertainers uit Rijns burg, de Binne Jazz Band, Laci Lakatos en de Zuidamerikaanse band van Willy Lati no's Carribbean Showband. Wie min der geïnteresseerd was in muziek, kon zich gisteravond ver maken aan een rou lettetafel of met het black jackspel. Lief hebbers van gooche len kwamen aan hun trekken bij Hans Ka zan. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KUIKENS! KUIKENS!: Bij Groeneveld wist men er wel raad mee in 1929. iedere 20 minuten per tram naar Leiden kan is blijkbaar nog lang niet afdoende. Men zal dus in het vervolg naar behoeven kunnen instappen, ieder oogenblik. Als men nu nog niet bevredigd is, weten we het niet meer. De rit is over Valkenburg, zoodat ook deze plaats er van kan profi teered Welke Valkenburger had zoo iets durven droom- en!" „A.A.W., boekhouder te Veg- hel, had de gewoonte als hij rookende ter kerk ging, zijn brandende sigaar in ae kerkbank neer te leggen. Andere kerkgangers waren er door ontsticht en die in de nabijheid van verdachte hun ne plaatsen hadden, hinderde het nog meer en wenschten in de kerk geen sigarenrook en -lucht te verdragen. Maar verdachte was van oordeel dat hij niets misdeed en in de bank, waar hij een plaats had gepacht, kon neerleggen wat' hij wilde. Op 10 Maart j.l. werden door verdachte weer sigaar en lu cifers onder den neus van een kerkbezoeker gelegd, doch deze werden door W.Vissers te Veghel verwij derd. Verdachte, boos gewor den, voegde Vissers toe: „Eer de Mis uit is moeten sigaar en lucifers er weer liggen!" Met een sloeg hij Vissers in het gezicht en daardoor diens bril aan stukken, 't Gebeurde onverwachts, terwijl Vissers uit zijn kerkboek bad. De eisch luidde 40 boete. Bij herhaling moet gevangenis straf volgen, vonden presi dent der rechtsbank en de of ficier". Tenslotte, uit de moppen trommel „Oude dame tot een vriend: „Ja. beste, ik ga van dokter veranderen. Dok ter de Bruin lijkt me zich heelemaal niet te concentre ren, als hij je onderzoekt. Als hij bijvoorbeeld mijn pols voelt, kijkt hij meteen op zijn horloge' M gehad van slapeloze nachten. Van alle lawaaisoorten is ge- luidoverlast het ergste. Buren gerucht komt bij mij op de tweede plaats. Mijn dochter kan nu tussen de middag weer rustig studeren". Over de vi suele hinder: „Dat duurt maar een paar maanden per jaar, vooral in de herfst en in de winter. Straks, als aan de bo men weer blad zit, zien we denk ik niets meer van die Een bejaarde buurvrouw van Van As, aan De Tol: „Die au to's vond ik nog niet zo'n gek gezicht". Deze dame zegt er juist erg veel plezier in te heb ben urenlang vanuit haar stoel naar buiten te kijken. „Soms zie ik op één dag dezelfde vrachtwagen heen-en-weer gaan. Wat zegt u, lawaai? Ja dat was er wel, maar daar wen je aan. Dubbel glas had van Over een lengte van 1520 meter is langs de Rijksweg A4 (Amsterdam/Rotterdam) een geluids scherm van bijna vier meter hoogte geplaatst. FOTO: MILAN KONVALINKA mij ook gemogen, maar dat was waarschijnlijk te duur en nu is' het natuurlijk te laat". Kunstwetken Van As zou het liefste zien dat de getroffen voorzieningen worden gesloopt in het tempo waarin ze zijn opgetrokken. „Mijn uitzicht is volledig naar de knoppen", zegt hij, wijzend op de weilanden achter het vi aduct aan de Kostverlorenweg. „Waar ik ook als de dood voor ben, is dat er straks op de ge luidswal allerlei leuzen wor den gekalkt. Kan de gemeente niet wat kunstenaars op die wal een paar gezellige afbeel dingen laten maken"? Een woordvoeder van de gemeente verklaart, dat dat niet de be doeling is. „Het noordeuropese grenen wordt hoogstens nog één keer licht geïmpregneerd. Daar blijft het voorlopig bij". Wel wordt ten noorden van de 'Starrevaart, aanvullende ta ludbeplanting aangebracht. En aan de wal ten zuiden van het viaduct aan de Kostverloren weg komt klimop en wingerd tegen het scherm. „En nou maar hopen dat het allemaal helpt, want zo'n scherm kost goudgeld", aldus Van As. JOËL BATENBURG Prominenten op Emmaüsschool VOORSCHOTEN Burgemeester P. Cannegieter en een vertegenwoordiger van de Nigeriaanse ambassade openen dinsdag in de Emmaüs basisschool aan de Elstlaan een fancy fair. De rommel markt, die wordt gehouden ten bate van de leprabestrijding, wordt opgeluisterd door tal van prominenten, zoals het ka merlid Erica Terpstra, AVRO-presenta- trice Nada van Nie, de schrijfster Mink van Rijsdijk en de illustrqteur Wim Bos. De Voorschotense school is een van de 175 scholen die deelnemen aan de actie „Bayara, ver weg en toch dichtbij". De actie moet de contacten bevorderen tus sen kinderen uit Nigeria en Nederland. De Emmaüsschool heeft tekeningen en werkstukken uitgewisseld met een school in Bayara en daar is een boekje van gemaakt. De fancy fair begint om 17 uur en men kan er tot 20 uur terecht. Winkel centrum Noordplein is vol ROELOFARENDS- VEEN De laatste winkel in winkelcen trum Noordplein in Roelofarendsveen is sinds gisteren verhuurd. In de zaak wordt een koffieshop-grillroom gevestigd. Wanneer deze gelegenheid wordt geopend, is niet bekend. Winkelcentrum Noord plein werd op 1 novem ber 1988 geopend. [oudijk deelt kaarten uit ETERWOUDE Burgemeester A.J.M. Houdijk reikt maan- bchtend op de carpoolplaats in Zoeterwoude-Dorp de kaart Spooling in Nederland" uit aan automobilisten. Op de kaart Jn alle officiële carpoolplaatsen in Nederland aangegeven. rVO^alve Houdijk delen maandag nog 24 burgemeesters en wet- Iders op verschillende plaatsen in Nederland deze kaarten •ij de carpoolen rijdt een aantal personen in één auto naar het ist onw De andere auto's blijven achter op de verzamelplek, de hoolplaats. Deze manier van reizen kan flinke besparingen een bijjveren, uit berekeningen is gebleken dat dat per carpooler T variëren van enkele honderden guldens tot ruim driedui- H gulden per jaar. j carpoolen wordt steeds populairder, zo stelt de Stichting irlichting Energiebesparing Nederland (SVEN). De SVEN, tever van de carpoolkaart, heeft berekend dat er in Neder- H nu ruim 90 carpoolplaatsen zijn en dat er bijna 1200 auto- bilisten zijn die van een carpoolplaats gebruik maken. Car- iers besparen gezamenlijk 24 miljoen kilometer per jaar. In I uitgedrukt is dat 1,7 miljoen gulden, ibieert. PVDA-statenfractie wil heffing natuurschade LEIDEN Voor de compensatie van natuurschade moet, bij elk nieuw project, een heffing van één procent worden meebegroot. Dat staat in de nota „Terug naar de natuur", waarin de Zuidhollandse statenfractie van de PVDA concrete voorstellen doet voor de uitvoering van een ecologisch infrastructuurbeleid. Bestaande knelpun ten moeten worden opgelost en nieuwe knelpunten moeten worden voorkomen. De PVDA wil ten oosten van Zoetermeer een stuk bos aanleggen. Bij nieuwe pro jecten zoal de bouwlokatie Leizo, de Blankenburgtunnel en de aanleg van golfterreinen moeten de betrokken sec toren zelf de kosten van de bijkomende natuurbouw- maatregelen dragen. De PVDA denkt aan een regeling die vergelijkbaar is met de één procentregeling voor kunstwerken, die bij de bouw van openbare gebouwen geldt. s UDSCHENDAMMERS OVER GELUIDSWAL D A4: ig van

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17