ompromis over OGB STAD OMGEVING leidwSowumt WEEK EINDE r'r 2ZzACultuur Leidse Woningbouw verenigingen eisen intrekking nota Heerma Geen woningbouw in polders en Roomburg, maar bij Rijnsburg Tijd voor ontspanning j maand automatisch betalen f 24,24 CcicLcSouocmt IL ISO jis ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 13 tselaar verlaat idsch Dagblad DEN De heer J.W.E. selaar heeft ontslag geno- hoofredacteur van Leidsch Dagblad en Al- gblad. Hij legt zijn :tie met ingang van 30 neer. Volgens een ver ing van de directie van Leidsch Dagblad heeft ^ï"",cl|selaar zelf om zijn ont- oJ gevraagd. Zoals bekend 2e(t de hoofdredacteur in en tuijiin met de redactie en is enige tijd thuis. De re- v^- /de had het vertrouwen in \C^Jr (selaar opgezegd. Ouders op Herhaling in nieuw onderkomen LEIDEN De heer J. Walen kamp, fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeen teraad, heeft gisteren het nieu we onderkomen van de stich ting Ouders op Herhaling geo pend. De organisatie is nu ge huisvest in De Bakkerij aan de Oude Singel. Walenkamp mocht het onder komen openen omdat zijn par tij destijds tegen het afschaffen van de subsidie aan de Ouders op Herhaling had gestemd. De organisatie, die tevens haar 15- jarig bestaan vierde, kreeg van de politicus een ludiek pre sentje: „Als jullie iemand van het college van burgemeester en wethouders hadden uitge nodigd, hadden jullie waar schijnlijk een cadeautje in de vorm van een of andere toe zegging gekregen. Door mij te vragen wisten jullie dat je dat mis zou lopen". Walenkamp had daarom voor de stichting een door hemzelf ontworpen cursus „Politici op Herhaling". Ouders op Herhaling werd in 1974 opgericht toen ouders van de toenmalige Heilig Hart- school aandrongen op bijles, om hun kinderen op de lagere school te kunnen helpen bij hun huiswerk. De uitvoering daarvan groeide uit tot een stichting met 350 cursisten. In 1987 trad de Wet op de Basise ducatie in werking en werd de subsidie ingetrokken. De orga nisatie kon alleen door vrijwil ligers worden voorgezet. De stichting moest eerst door geldgebrek uit het toenmalige onderkomen aan de Herensin gel vertrekken. De Hervorm de Diakonie zorgde echter voor een nieuw onderkomen in De Bakkerij aan de Oude Singel. Ouders op Herhaling floreert en heeft op dit mo ment 46 vrijwilligers en een veelvoud aan cursisten. „Ook in de toekomst zal Ouders op Herhaling waar mogelijk ge steund worden", aldus Walen kamp. Weldorijn op Radio Gezondheid LEIDEN Radio Ge zondheid besteedt morgen aandacht aan de Werkgroep Weldo rijn die zich bezig houdt met de belangen van doven in de regio Leiden en Alphen. Ra dio Gezondheid ver zorgt elke zondagoch tend tussen half elf en elf een uitzending die te beluisteren is via 88.1 FM (kabel) of 105.7 FM (ether). CURSUS ALLOCHTONEN PAST NIET BU LEERBEHOEFTEN LEIDEN Cursussen voor Suri naamse, Antilliaanse en Molukse volwassenen sluiten niet aan bij hun leerbehoeften. Dit blijkt uit een on derzoek vart drs. W.C. Gelauff-Han- zon van het Centrum voor onder zoek van Maatschappelijke Tegen stellingen van de Leidse universiteit. De allochtonen hebben behoefte aan cursussen Nederlands als tweede taal, rekenen en sociale vaardighe den. De cursussen besteden echter geen aandacht aan de specifieke taal problemen die Surinamers, Antillia- nen en Molukkers hebben. Zo bleek bijvoorbeeld dat bij de cursus Neder lands als tweede taal het Nederlands als instructietaal wordt gebruikt. Ook bij deelnemers die geen woord Nederlands kennen. LAGERE INKOMENS WORDEN ONTZIEN LEIDEN Eigenaren "van een huis met een waarde van 100.000 gul den moeten volgend jaar tien gulden meer betalen aan onroerend goedbelasting (OGB). Voor mensen die een huis bezitten van 240.000 gulden gaat het tarief met 100 gulden omhoog. Over dat voor stel van wethouder P. I Bordewijk (financiën) zullen de collegepartij- I en PvdA, VVD en Links Leiden dinsdag overeenstemming berei- f ken. Die aankondiging deed wet- houder Bordewijk gister- avond tijdens een ledenver gadering van de PvdA. On derdeel van dit compromis tussen de collegepartijen is ook dat huiseigenaren min der reinigingsrechten en lo zingsrechten gaan betalen, maar bedrijven meer. De VVD verzette zich aan vankelijk tegen een verho ging van de OGB evenredig aan de waarde van de wo ning. Links Leiden wilde dat de lagere inkomens groepen minder OGB zou den gaan betalen, in plaats van evenveel. Het bereikte compromis komt het meest overeen met de wensen van de PvdA. De gemeente verhoogt de OGB om tot 1993 jaarlijks anderhalf miljoen gulden extra inkomsten te verkrij gen. Die zijn nodig voor een gedeeltelijke opvulling van het jaarlijkse tekort van vier miljoen tot dat jaar. In 1993 moet het tekort op de begroting nul zijn om van de artikel 12-status af te ko men. De resterende tweeën eenhalf miljoen moet de ge meente bij elkaar krijgen door bezuinigingen en het uitstellen van uitgaven. Daaronder vallen ook za ken als de soms hoogst noodzakelijke vervanging van rioleringen en van straatverlichting. Leiden wil in 1993 niet meer afhan kelijk zijn van de financiële steun van de overheid, waardoor de gemeente vrij er is in de besteding van haar geld. Doordat de gemeente zo krap bij kas zit, is het vol gens Bordewijk uitgesloten dat de gemeente in de toe komst zal bijdragen in de bouw of exploitatie van par keergarages. Leids politieteam wint kampioenschap zaalvoetbal Het team van de Leidse politie heeft gisteren de vijfde editie van het districtskampioenschap zaalvoetbal voor politiekorpsen in de Groe- noordhallen gewonnen. In de finale speelde het Leidse team met 1-1 gelijk tegen de luchthaven- politie van Schiphol, maar na twee keer vijf mi nuten verlenging wisten de Leidenaren een tweede doelpunt te maken. Aan dit grote toer nooi nemen in de regel alle korpsen uit het wes ten van het land deel. Zo'n dertig teams streden om de eerste plaats. De twee finalisten van het toernooi gaan binnenkort strijden om de lands titel. De favoriet Amsterdam, die de vorige twee edities van het toernooi op zijn naam gezet had, was afwezig. Zes politieteams moesten gisteren afzeggen voor het kampioenschap. De sporters waren opgeroepen voor de ME vanwege de Shell-blokkade in Amsterdam. Organisator Rob Pamboer van de Leidse politie legde zich hierbij schijnbaar onbewogen neer met de woorden: „Politiewerk gaat voor". FOTO: HENK VAN DEN ENDE lijdragen: Kees van Herpen, rik Huisman, Karin Swiers n Roza van der Veer. Jonkie loordwijkse ambtenaren logen na werktijd in het ge- leentehuis geen alcohol leer drinken van het college •an burgemeester en wet- louders. Dat plan werd vori- je week donderdag plotseling jelanceerd in de commissie lgemeen bestuurlijke aange legenheden. Ambtenaren die 75.000,-op vrijdag na werktijd toch n zonniflnog een borrel willen, gededmoeten voortaan naar de parket «kroeg gaan. Behalve met de Dijkeuke!manjer van presenteren door °ve^Jhet college hadden de PvdA, -7r,i yyj-) en jjgt Progressief Akkoord Noordwijk (PAN) veinig moeite met het alco- lolverbod. Iets dat regelmati ge bezoekers van commissie- [vergaderingen in Noordwijk toch moet verbazen. Daar wordt immers, als de verga dering maar enigszins uit- g/TTZS s 7P1 Tnrmnrnrö«gmrJT1 r"1"™ Als het aan architect Tauber ligt, dan krijgen Sassenheim en Voorhout identieke raadhuizen (zie creatief). kan worden aan de klanten Dmbiket |oopt, drankje geschon- uitgeb. ken. Ook voorstanders van het alcoholverbod voor amb- kame^tenaren drinken dan, tijdens werktijd, een pilsje. Willem Schelvis van het PAN slaat graag een jonkie achterover. „Als Noordwijkse politici zo nodig de wereld willen ver- I beteren, dan is het geloof waardiger als ze eerst eens de hand in eigen boezem steken en zich in het raadhuis be- c zitbalkj Per^en tot een gLasje fris. balkoTheo van Doesburg, de grote j pionier van De Stijl, ont- de bej wierp in 1971 een schitteren de fontein voor het Stations plein van Leeuwarden. He- jaas Werd het ontwerp niet verkee» uitgevoerd. Reden voor JentruJ raadslid en kroegbaas Ber- h3narc* Stöxen van Leiden r en Weer Gezellig (LWG) om de fontein zo snel mogelijk te verplaatsen naar het Leidse station. „Hoe schitterend zou j zo'n ontwerp niet tot zijn i recht komen op een ver- I keersluw Stationsplein", zo schrijft Stöxen in een brief 17 51 5 aan burgemeester en wethou- j ders. De fractievoorzitter van GEES LWG draaft nog even door Make zijn brief en komt zelfs rren [SN met een tweede voorstel om n"um de „provinciale culturele droogloop" van de Sleutel stad een halt toe te roepen. De eerste directeur van het Prentenkabinet, David Pier re Giottin Humbert de Su- perville, schijnt leuke schet sen gemaakt te hebben. „Te denken valt aan zijn ontwer pen voor een opzet voor een Klassiek Museum met een aan de Griekse Oudheid ont leende beeldengalerij: een treffend visitekaartje voor ons Bataafs Athene", zo draaft Stöxen vol fantasie verder. De film die Stöxen versneld afdraait is prachtig. Het lijkt er alleen op dat hij in zijn haast om Leiden wat cultuur in de maag te splitsen één ding vergeten is. En dat ter wijl dat aspect voor een kroegbaas nogal voor hand ligt: al dat moois maakt dor stig! Maar het „horecashot" ontbreekt in plan. Dus Lei den Weer Gezellig zonder stijlvol een pilsje te kunnen hijsen bij de Doesburgfon tein? Een Klassiek Museum bekijken zonder een klassie ke jonge borrel te kunnen nuttigen? Stöxen laat zich hier wel van een zeer droge kant zien. Cultuur zonder een paar ouderwetse kroe gen, hoe krijgt hij het uit zijn koker? Of zou hij, de branche kennende, vermoeden dat kroegen de verkeersluwte op het Stationsplein geweld aan zullen doen? Creatief Trots presenteerde de ge meente Sassenheim afgelo pen donderdag de drie ont werpen van het nieuwe ge meentehuis. Daaronder be vond zich het overigens te dure plan van architect Tau ber. Deze ontwerper heeft blijkbaar een reputatie op het gebied van gemeentehuizen. Hij is immers ook al vereerd, met de opdracht om in Voor hout een nieuw raadhuis neer te zetten. De fantasie van Tauber bleek echter niet onuitputtelijk bij zoveel op drachten. De ontwerpen die hij aan Voorhout en Sassen heim leverde, lijken op het eerste gezicht verdacht veel op elkaar. Zo vindt de archi tect dat zowel het gemeente huis van Sassenheim als dat van Voorhout een markante toren en twee vleugels moet krijgen. Pikant daarbij is dat in Sassenheim de ontwerpen werden gepresenteerd met de constatering, dat men te wei nig geld had om een „mar kant, indukwekkend" stad huis te maken, terwijl de Voorhoutse gemeenteraad donderdagavond juist blij was en sprak van een „indrukwe- kend" ontwerp. Tussen beide ontwerpen zijn slechts kleine verschillen te zien. Probeert Tauber dan met één ontwerp twee keer geld te vangen? Of is hij gewoon te weinig crea tief om voor twee dorpen, die op een steenworp afstand van elkaar liggen, twee ver schillende gemeentehuizen te bedenken? Een derde moge lijkheid is dat de architect vooruit loopt op de verre toe komst. Als Sassenheim en Voorhout ooit nog eens wor den samengevoegd dan ken nen de ambtenaren alvast de weg in eikaars gemeentehuis. Verdwijntruc De liberaal Theo van der Nat rook woensdagavond geld op de vergadering van de com missie financiën van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Nadat de 20 miljoen overschot van h§t EBR ver deeld waren onder de ver bruikers, waarbij zelfs de ei genaren van een garagebox geld terug kregen, vroeg Van der Nat naar de 10 miljoen van de stadsverwarming. „Die 10 miljoen waren gere serveerd voor de stadsver warming, tenminste als er iets mis zou gaan. Naar mijn idee gaat het over een paar jaar echt wel goed met de stadsverwarming, we hoeven niet te wachten tot het jaar 2011 als het project afgelopen is. Dit geld moet terug naar loofden afgelopen maandag veel goeds. Spijkers met kop- van het EBR", voorspelde voorzitter A. Kohlbeck. Dat hebben we vaker ge hoord. De eerste berichten over het overschot van het EBR spraken over 35 a 40 miljoen. Likkebaardend la zen de gebruikers in de kran ten over bedragen van 600 gulden die teruggegeven zou den worden. Met zo'n bedrag kun je leuke dingen doen. Naarmate de tijd verstreek bleek ineens dat de gebrui kers al het een en ander te- rug hadden gehad in de vorm van kortingen. Het bedrag van 600 gulden daalde naar 400. Toch een leuke aanvul ling op het salaris in de vorm van een CD-speler mis schien? In verband met deze kortingen werd 15 miljoen weggemoffeld. Er bleek nog 20 miljoen te verdelen, maar niet getreurd: 200 gulden uit kering is een gezellig avondje stappen. Na de laatste bere keningen van het EBR ble ken veel verbruikers ineens rond de honderd gulden te schommelen. Tsja, wat kun je daar nu nog mee doen? Nu het voorstel van Van der Nat over de reserve van de stadsverwarming die terug gaat naar de klanten. Hoop volle berichten ineens over nog eens 10 miljoen die te verdelen is. Alleen als dit geld dezelfde weg gaat als de eerdere 35 miljoen, dan krijgt de gebruiker zo rond het jaar 2000 een paar kwartjes. Daar kun je dan met veel moeite misschien een lollie voor ko- Circuleren (1) „Het doel van de avond is om te kijken of een fietscircula- tieplan, zoals dat in Delft ge realiseerd is, ook toepasbaai is voor Leiden". Die woorden van de ENFB-inleidster be de gebruikers. Op dezelfde manier als nu", aldus de frac tievoorzitter van de Leidse VVD. De commissie ging met het voorstel van Van der Nat pen zouden er worden gesla gen voor toekomstig aange naam en vlot fietsen door het Leidse. akkoord. „Alleen zou het nog Maar allemensen wat viel het wel eens lang kunnen duren, voordat het geld uitgekeerd allemaal machtig tegen. De ongetwijfeld zuivere Max Havelaar-koffie moet niet sterk genoeg zijn geweest. Of de fietsfanaten waren van het fietsen niet voldoende uitgewaaid. Vanaf het begin van de discussie waren de overenthousiaste peddelaars het verkeersspoor volstrekt bijster. Gepraat over een eventuele belabberde positie voor fiet sers werd er nauwelijks. Raadslid Rob van Lint maak te al vlot na het vertonen van een videofilm over een circulatieplan in Delft onbe doeld een einde aan een mo gelijke discussie over schrij nende toestanden voor fiet sers in het Leidse. „De ge meente heeft al heel veel ge realiseerd voor een vlotte doortocht van fietsers. Tun neltjes, bruggetjes, aparte stroken. Leiden heeft ze al lang. En de voorzieningen zijn nog doordacht ook". En stil viel de kritische club principiële pedalisten. Van hun gezichten droop de te leurstelling af. En je zag ze denken: „Inderdaad, in Lei den staan we er als fietser helemaal niet zo belabberd op. We hebben het niet veel slechter dan de in de fietshe- mel vertoevende Delftenaren met hun fietscirculatieplan". De verbijstering was troef, de wielrijders leken uitgepraat. En dat om vlak voor nege- Circuleren (2) Maar dat pakte wat anders uit. Eerst werd een ultieme poging gewaagd wat knel punten voor fietsers boven tafel te krijgen, maar die luk te maar zeer ten dele. Toch sloegen de verzamelde wielrijders zich zonder pro blemen door de volgende twee uur heen. Ze verlegden simpelweg het thema een weinig. Het werd „De auto, hoe krijg je die zo veel en zo gauw mogelijk de stad uit". Meteen bleek dat de fietsers een wel erg smalle kijk op het vervoersgebeuren had den. In het gebrainstorm over te nemen auto-onvrien delijke maatregelen bleek dat alleen de fiets een acceptabel vervoermiddel is voor de verzamelde vergaderaars. „Eigenlijk zou je de gehele stad moeten omzomen met een hek. Daarbinnen, zouden alleen fietsers en openbaar vervoer toegang moeten heb ben", vond er een. „Nee", vonden sommigen, ,je moet ook uitkijken met die bussen. Die zijn groot, hard en ge bruiken brandstof". In elk geval moest volgens velen de gehele binnenstad autovrij worden gemaakt en waar je nog wel met een auto zou mogen komen moest parke ren dermate duur worden ge maakt dat je het niet zou wa gen je in die contreien met je autootje te begeven. Autoluw maken heet zoiets. Opvallend was bij al het ra dicale gefilosofeer dat ner gens iemand de aanwezig heid van auto's in het cen trum koppelde aan overlast voor de fietsers. Blijkbaar hadden ze niet zoveel last van de vierwieler. Maar ja, die auto was nou eenmaal geen fiets en dus moest ie maar weg, zo werd uit de op merkingen duidelijk. Circuleren (3) Bij een dermate grote voorin genomenheid en smalle kijk op vervoer en verkeer vraag je je af welke oplossingen de fanate fietsers in petto heb ben voor de volgende situa ties: verhuizen naar een stulpje in de binnenstad, aan voer van tijdschriften op kringlooppapier bij boekhan dels in de Haarlemmerstraat, levering van nieuwe fietsen en onderdelen aan de detail handel. Het wandmeubel, het bed, de wasmachine een voor een op de bakfiets zeker. Of op je nek. De tijdschriften in een aan de bagagedrager beves tigd aanhangkarretje wel licht. En de nieuwe fietsen waarschijnlijk een voor een vanaf de Gazellefabrieken in Dieren (Gelderland) door de jongste bediende laten bren gen. In die gevallen is het wellicht toch handiger als er, naast de fietsen, ook auto's door het Leidse circuleren. GEMEENTEBESTUUR STEUNT PROTESTACTIE LEIDEN De Nota Heerma heeft ernstige ge volgen voor de volkshuis vesting in Leiden en mag daarom niet worden inge voerd. Dat stellen wet houder D. Tesselaar na mens het gemeentebe stuur, de Federatie van W oningbouwcorporaties in Leiden en het comité Leiden stopt Heerma in een gezamenlijke verkla ring. Deze werd vandaag in De Waag overhandigd aan de Tweede Kamerle den Th. Vreugdenhil (CDA) en T. Netelenbos (PvdA) tijdens de mani festatie Stop Heerma. In de verklaring zeggen de op stellers alles in het werk te stellen om in Leiden de positie van de lagere inkomensgroe pen met betrekking tot hun huisvestingssituatie te bescher men. Zeventig procent van alle Leidenaren is huurder. De mensen met lagere inkomens zullen vooral de dupe van de Nota Heerma worden. Als de maatregelen van de staatsse cretaris doorgaan, zal een gro te groep Leidenaars niet meer in staat zijn de hoge woonlas ten op te brengen, zo menen de woningbouwcorporaties. Heerma wil onder meer de hu ren fors verhogen. Ook wil hij sterk bezuinigen op de huur subsidie. Dit heeft grote gevol gen voor bijvoorbeeld de toe komstige bewoners van het project Zijloever, de recente nieuwbouw in de Stevenshof en in de stadsvernieuwingsge bieden. Mensen met een laag inkomen zullen daar niet meer in terecht kunnen, terwijl de woningen juist voor hen be doeld zijn. Voor de duurdere flats in de Slaaghwijk die nu al slecht verhuurbaar zijn dreigt leegstand. Voor het plegen van groot on derhoud wil Heerma forse huurverhogingen doorbereke nen. Verder wil hij dat men sen met ten laag inkomen naar goedkopere woningen verhuizen en dat mensen met een hoger inkomen als zij in een goedkoop huis wonen, verhuizen met een woning met een hogere huur. De opstellers van de verkla ring denken dat door de maat regelen van Heerma ook de wachttijden voor een huis in Leiden steeds langer zullen worden. Woningzoekenden moeten nu al drie jaar op een huis wachten. Verder kunnen er door de verschillende maat regelen verschillende inko- menswijken ontstadb. Door minder huursubsidie en ge dwongen verhuizingen zullen mensen met een laag inkomen alleen in goedkope wijken kunnen wonen. Voorbeelden daarvan zijn de Kooi, Leiden- Noord, Zeeheldenkwartier en Zuid-West. Volgens de verkla ring zal dit tot ontoelaatbare sociale gevolgen leiden. Tenslotte wordt gevreesd voor een stagnatie van de doorstro ming als er minder goedkope huizen gebouwd gaan worden. Huurders zullen zich eens te meer bedenken voordat zij verhuizen naar een duurdere woning. WETHOUDER VAN DER MOLEN: LEIDEN Niet de Oostvlietpolder, de Broek- en Si- montjes- en de Boterhuispolder en Roomburg moeten in de toekomst worden bebouwd, maar het open ge bied tussen Leiden en Rijnsburg. Die opmerkelijke uit spraak deed wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) gisteravond tijdens een ledenvergadering van de PvdA. Volgens Van der Molen is het zonde om de nu nog groene pol ders rond Leiden met huizen te bebouwen. Zij Vindt het logi scher om daarvoor het open gebied tussen Leiden en Rijnsburg te gebruiken zodat één groot woongebied ontstaat. Ook het vliegveld Valkenburg komt voor woningbouw in aanmerking, meent zij. „Dat gebied is toch al versnipperd. De polders rond Leiden niet, die zijn nog groen". Bebouwing zou ook de aanleg van een raillijn naar de kust aantrekkelijker maken. De wethouder opperde haar gedachten ook omdat de provincie wil dat er in de Oostvlietpolder een verwerkingsbedrijf voor baggerslib komt en de Kamer van Koophandel wil dat daar be drijventerrein wordt aangelegd. Van der Molen zei overigens nog liever te zien dat Roomburg één groot bedrijventerrein wordt en niet deels met huizen wordt bebouwd. Van der Molen deed haar uitspraken in het kader van de opstel ling van het nieuwe verkiezingsprogramma van de socialisten. Daarin moet volgens haar vooruit worden gekeken tot na 2000. Onlangs bepleitte de wethouder nog woningbouw in de Oost vlietpolder. „Maar mijn gedachten over deze kwestie staan niet stil", motiveerde zij haar nieuwe standpunt. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voori.: Telefoon Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de stopwatch naar Naam: j Sluur deze bon in een open envelop - pollzegel mei nodig - naar Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. nstff*|.»zi,wj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13