Medische techniek niet teeds een zegening De Koning: acties schaden imago van gezondheidszorg i k Tl I 1 VYIO woedend over compromisvoorstel [na I1NNENLAND Ee-idóeSoumni VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 3 ctie voor oprichting an slagersmuseum n OUDA Ruim vierduizend leerlin- n van de slagersvakopleiding in Ne- rland gaan in de week van 8 mei 8500 slagerijen in het land bezoe- om de oprichting van een slage en vleesmuseum van de grond te v ijgen. Door het verkopen van zoge- 5 amde participatiebewijzen aan de gers hoopt de Stichting Nationaal jerij- en Vleesmuseum voldoende 'delen in te zamelen voor de in- „."lliting van het museum in het voor- jiig weeshuis uit 1634 in Gouda. In s ont t museum zal naast een permanente 3 vee positie van antiquiteiten en slagers- uitge aterialen met historische waarde jmte zijn voor activiteiten op het rrein van vleespromotie. ich ageri ■ei, idde) Boete voor V D bijna miljoen AMSTERDAM De meervoudige economische kamer van de Amster damse rechtbank heeft het waren huisconcern Vroom en Dreesmann gisteren veroordeeld tot een boete van 900.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens overtreding van de winkelsluitingswet. De offi cier van justitie had 1,8 miljoen gul den geëist. Het grootwinkelbedrijf or ganiseerde eind vorig jaar twee spe ciale koopavonden waarbij het perso neel met 25 procent korting inkopen kon doen. Elk personeelslid mocht vier introducés meenemen. Van de koopavonden maakten 80.000 mensen gebruik. De omzet bedroeg 50 miljoen gulden, de winst 77.000 gulden. Vluchteling Een 19-jarige man uit Lelystad, die op verden king van doodslag vast zit in Arnhem, heeft gis termorgen een bewaker gegijzeld. Hij dwong de bewaker hem in een auto mee te nemen, maar de vluchtauto (r) kon door de politie even later worden onder schept. Stakingen bij Haagse crematoria UTRECHT Er is vandaag gestaakt in de Haagse crematoria. Ook in Rotter dam, Velsen, Utrecht, Groningen en Dieren legde werknemers uit protest het werk neer. Ze zijn het er niet mee eens dat de werkgevers de zaterdag als normale werkdag beschouwen. Het personeel, dat de afgelopen twee weken al verschillende keren heeft gestaakt, wil alleen bij hoge uitzondering op za terdag werken. Bovendien moet het crematorium dan een toeslag betalen. De verenigde crematoria en de Diens tenbond FNV hadden gisteren welis waar overleg gevoerd over de omstre den kwestie, maar het gesprek leverde onvoldoende resultaat op om de stakin gen af te blazen. Subsidie voor knoflookpadden DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft 620.000 gul den beschikbaar gesteld voor verbete ring van leefgebieden van knoflook padden (in Tilburg, Veldhoven en Ves- sem), boomkikkers, dassen, vuursala- manders en vleermuizen. Voor een das- senproject in Noord-Brabant, waar naar schatting nog 150 van deze dieren le ven, is twee ton uitgetrokken. Voor de boomkikkers zullen in Overijssel en Noord-Brabant poelen worden aange legd. Voor herstel en behoud van on deraardse kalksteengroeven is 150.000 gulden uitgetrokken. Voor vleermuizen zijn deze groeven een winterverblijf- plaats. 3 «LEMMA'S ROND LEVENSBEËINDIGING BIJ BABY's in ipun 'n al "I >e"d MSTERDAM Het 'erkt{ raagstuk van de eutha nasie is een veel bediscus- n Ul1 eerd onderwerp. Mag en arts het leven van een atiënt beëindigen, die uitdrukkelijk om erdeifraagt? Zo mogelijk nog 'P h« igewikkelder zijn de di- wor mma's rond levens- g- Dt eëindiging bij wilsonbe- grooi vvamen, personen die tegri- »lf geen beslissingen >ie op unnen nemen, zoals pas- eborenen, mensen in oma en zwakzinnigen, ziek it vraagstuk heeft tot nog toe 1je. datief weinig aandacht in de ttelii wenleving gekregen, hoewel iet staken van de behandeling e '3e' zelfs het actief doden van name pasgeborenen geen eer itzondering is. Gisteren en zorg- andaag discussieerden circa 100 werkers in de gezond- eidszorg over beslissingen ver leven en dood tijdens een pmposium in Amsterdam, k verworvenheden van de ledische techniek blijken oor veel mensen een zege- iec ing te zijn. Konden vroeger aan- rnstig gehandicapte pasgebo- en niet geholpen worden, neemt het aantal overle venden toe en kan de handi cap ook veelal wordert verhol pen. Toch doemt steeds weer het probleem van levensbeëin diging bij baby's op. Leefbaar leven De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) on derscheidde vorig jaar in een nota drie vormen van levens beëindiging bij wilsonbekwa- men: het niet beginnen van een behandeling, het staken van de behandeling en het ac tief doden. Volgens de arts Th. Berkestijn van de KNMG blijkt het bij levensbeëindi gend handelen op intensive care afdelingen voor pasgebo renen voornamelijk (in 95% van de gevallen) te gaan om het staken van de behande ling: of omdat de baby naar alle waarschijnljk niet zal overleven, of omdat hij geen kans heeft op een „leefbaar le ven". Actieve levensbeëindi ging komt maar heel zelden voor. Vooral het criterium „leefbaar leven" bezorgt medici, ethici èn ouders hoofdbrekens. Het is direct verbonden met de keer zijde van de medaille van de nieuwe medische technieken. Of zoals mr. Sutorius, raads heer bij het gerechtshof in Amsterdam, het gisteren om schreef: „Stel dat van de tien patiëntjes die zijn aangewezen op intensive care er na behan deling negen een behoorlijke overlevingskans hebben zon der ernstige handicap. Dat is een klinkend resultaat van de medische zorg, Maar, met het tiende patiëntje is het niet goed gegaan en dreigt er een leven waarin alle energie op gaat aan het doorstaan van het lijden. Mag de arts dan beslui ten alsnog het leven te beëin digen?" Volgens de KNMG wel, mits dat gebeurt met inachtneming van zorgvuldigheidseisen. Ook de Utrechtse kinderarts prof. C. Versluys is het daarmee eens: „We halen de kinderen letterlijk voor de hemelpoort weg. Dan moet ook de dood bespreekbaar zijn". Ook mr. Sutorius meent dat het moge lijk moet zijn tenslotte toch het leven van de baby te beëindi gen. Maar daarvoor moet het medisch handelen wel drin gend juridisch geregeld wor den, meent hij. Volgens Suto rius wordt het vraagstuk van de levensbeëindiging opgeroe pen doordat de behandeling van deze patiëntjes niet gelegi timeerd is. Ondanks de succes volle afloop bij negen kinde ren. Toestemming Sutorius: „Er is namelijk niet voldaan aan de eisen van me disch handelen. De patiëntjes hebben geen toestemming kunnen geven. De tijd voor een betrouwbare diagnose en prognose ontbrak en het is ook twijfelachtig in hoeverre het slagvaardig medisch handelen gericht was op het welzijn van de kinderen". Maar dat de behandeling niet gelegitimeerd was, betekent volgens Sutorius niet dat de medici dan maar weer moeten terugvallen op de oude regel: bij twijfel niet beginnen met de behandeling. „Nee, daar voor zijn de negen geredde kinderen ons te dierbaar. Maar wanneer de samenleving kiest voor het behoud van deze ne gen, dan moet het medisch handelen in deze uitzonde ringsgevallen juridisch gere geld worden". Volgens de raadsheer zou dan ook over wogen moeten worden een ju ridische status te geven aan wat hij een „proefbehande- ling" noemt. Zo'n behandeling - met een beperkte duur en onder strikte voorwaarden - legitimeert de arts dan tot me- Door de vooruitgang in de medische techniek kunnen pasgeborenen met een handicap toch in leven worden gehouden FOTO: SP disch handelen waarvan de re sultaten volgens normale maatstaven te onzeker zijn. Afzonderlijk zou dan vastge legd moeten worden dat na mislukking van de behande ling de arts het leven beëin digd". Volgens Prof. H. Roscam Ab- bing, hoogleraar gezondheids recht, kan de vraag naar actie ve levensbeëinging worden voorkomen, wanneer de medi ci vooraf overwegen wat zin vol en niet zinvol medisch handelen is en „het er niet op aan laten komen". Volgens haar zal de huidige discussie over levensbeëindiging op ba sis van allerlei niet-medische criteria dan overbodig zijn. „Men lost het probleem name lijk niet op door de kwaliteit van het leven als uitgangspunt te nemen". Zelfbeschikking Vandaag stond op het sympo sium onder andere hulp bij zelfdoding centraal. Mr. Suto rius stelde dat het uit oogpunt van rechtsgelijkheid princi pieel onjuist is psychiatrische patiënten uit te sluiten van de vrijheid tot zelfbeschikking, waaronder het vragen om hulp bij zelfdoding. Volgens hem verdient het wel aanbe veling de strikte zorgvuldig heidseisen die gelden voor eu thanasie en hulp bij zelfdoding verscherpt te toetsen en enke le aanvullende waarborgen in te bouwen als het om psychia trische patiënten gaat. Prof.dr. F. Beyaert, directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, stelde zich aan zienlijk terughoudender op. Er zijn veel onzekerheden als het gaat om de vrije wil van de psychiatrische patiënt. CLARISSE BUMA die jgge (VJ tegen absoluut etge k» erschoningsrecht imö%or journalisten AMSTERDAM De mmmissie verschonings- recht van de Nederlandse en Vereniging van Journalis- vaD ten (NVJ) is tegen een 'keui wettelijke regeling voor suelt een absoluut verscho- e Pa' ningsrecht voor journalis ten. De conceptnota hier- s het over is inmiddels door het jrko- NVJ:bestuur keurd. 3e commissie werd vorig jaar ingesteld naar aanleiding van affaire-Nootdorp. Toen werd een journalist na een pu- ilikatie enige tijd door justitie vastgehouden omdat hij wei gerde zijn bronnen voor de pu- Iblikatie bekend te maken. Commissievoorzitter Jong: „We wijzen voorlopig een wettelijke regeling voor verschoningsrecht van de hand omdat er binnen de be- oepsgroep van journalisten jeen eenduidige mening over lestaat". De commissie gaat de NVJ adviseren om in haar Amsterdamse kantoor een iluis te installeren die het gendom is van de Internatio- Journalistenvereniging IFJ) in Brussel. „Journalisten net materiaal waarvan noeilijkheden met justitie vre zen, kunnen dat kwijt in die kluis. Dan is het voorde auto riteiten moeilijker om er de hand op te leggen omdat daar voor toestemming nodig is van justitie in België", aldus De Jong. De commissie adviseert verder dat journalisten derge lijk materiaal ook kunnen on derbrengen bij een notaris of advocaat. Dat gebeurde onder meer in 1982 na de rellen op het bouwterrein van de Stope ra in de hoofdstad, een jaar la ter na rellen in het Feye- noord-stadion, in 1986 na de brand in het hotel waar de Centrumpartij een vergade ring hield en in 1988 tijdens de voetbalwedstrijd Feyenoord- JC Den Haag. Deze week moest het ANP een aantal ke ren op last van de rechter commissaris persberichten af geven aan de politie. Op het Binnenhof hadden agenten er moeite mee een groepje actievoerende verpleegkundigen in bedwang te houden FOTO: DIJKSTRA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De op merking van de minister De Koning (sociale zaken) dat de acties van de ver pleegkundigen schadelijk zijn voor de bedrijfstak schoot een aantal kamer leden gisteren in het ver keerde keelgat. PvdA'er Buurmeijer eiste dat de minister zijn woorden terug zou nemen. „Dit wordt al te bont. De verpleegkundigen zijn juist in opstand omdat ze zich zorgen maken over hun. bedrijfstak. Als er één verant woordelijk is voor de onrust is het de minister", aldus Buur meijer. Het PSP-kamerlid Van Es sprak van een „schandalige manier, van de verantwoorde lijkheid leggen waar ze niet CDA en VVD wijzen een ver hoging van de beschikbare loonruimte (0,75 procent) af. De fracties erkennen dat er problemen zijn, maar zijn van mening dat een loonsverho ging het probleem van de werkdruk niet wegneemt. Wel vinden zij dat de minister op nieuw met de beide partijen in de gezondsheidszorg om de ta fel moet gaan zitten om uit de impasse te komen. De Koning verklaarde zich bereid tot nieuw overleg over zaken als werkdruk, pensioenpremie en verbetering van de arbeids marktpositie (via scholing) van het ziekenhuiswezen. Het voorstel van de Nationale Zie kenhuisraad om een„ vergro ting van de loonruimte te rea liseren via verhoging van de ziekenfonds a wbz-premie wees de minister eveneens af. Ook de PvdA gaf geen steun aan de looneis van vijf pro cent. Maar de fractie vindt wel dat de beschikbare loonruimte moet worden vergroot ten be hoeve van salarisverbetering en uitbreiding van de werkge legenheid. Volgens Buurmeijer heeft het kabinet de risico's van het gevoerde bezuini gingsbeleid te weinig onder kend. Hij noemde de eis van vijf procent een „symbool van frustratie". Volgens De Koning is de sala risachterstand (van gemiddeld 12 procent) die de werknemers bij de overheid en de verzor gende sector in tegenstelling tot hun collega's in het bedrijfsleven, afgelopen jaren hebben opgelopen, het gevolg van een bewust gekozen kabi netsbeleid. „Onze keuze was die van het stellen van. werk boven inkomen. In 1984 waren er 850.000 werklozen. Ruim 800.000 waren afkomstig uit het bedrijfsleven. Dankzij het kabinetsbeleid konden in de overheidssectoren gedwongen ontslagen worden voorkomen. Als we de koppeling tussen de lonen hadden gehandhaafd, dan was de werkloosheid aan zienlijk hoger geweest", aldus de minister. DE KNOLLEN H££Pr uw haAK. «wo. Hee*- Moo' (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Tot grote woede van actievoerend ziekenhuispersoneel liet de grootste vakbond in het ziekenhuiswezen, de AbvaKabo, gisteren weten bereid te zijn een compro mis te sluiten met de re gering. Vooral de actie groep WIO reageerde fu rieus. De 60.000 verpleegkundigen en ander ziekenhuispersoneel (660 bussen vol) waren echter niet naar Den Haag gekomen om te praten over compromis sen. Zij eisten 5 procent loons verhoging. Niet meer en niet minder. Om een uur 's middags begon de manifestatie. De drang om te protesteren was zo groot dat de geplande toespraken moes ten worden verschoven naar een later tijdstip. Terwijl nog niet alle demonstranten waren gearriveerd er was een file tot aan Wassenaar en de Utrechtsebaan was geheel ge blokkeerd door de vele bussen trokken anderen al luid zingend en dansend in een lange sliert van het Malieveld naar het Binnenhof. De meesten hadden zich uitge dost met witte ziekenhuis- schorten, petjes, buttons en na tuurlijk een spandoek „Non nen uit het verleden willen vijf procent voor het heden", stond er op één te lezen. Het lied van de op het Malieveld optredende band Bertus en de Posters werd door iedereen luidkeels gezongen: „Dat kan alleen in Nederland, de ver pleging in de lappenmand. Dat is toch ongezond, zo behandel je geen hond". Op het Binnenhof dreigde de demonstratie even uit de hand te lopen, toen een twintigtal verplegers de hal van de Tweede Kamer binnendrong, waar het debat over de eisen van de verpleegkundigen be zig was. Andere demonstran ten stookten ondertussen bui ten een vuur en verbrandden spandoeken, petjes en doods kisten. Drie agenten die de vlammen wilden blussen wer den tegengehouden. Eén van de politiemannen voelde zich op een gegeven moment zo be dreigd dat hij zijn pistool trok. Omstreeks vier uur was het Binnenhof weer verlaten. De meeste demonstranten trok ken vermoeid naar de terras sen voor een drankje. Slechts een paar honderd fanatieke lingen ging terug naar het Ma lieveld om naar de toespraken te luisteren. „De witte opstand gaat door", sprak Dinie Eer- land van de vakbond CFO. „De toegenomen werkdruk, de enorme verantwoording en de zeer slechte waardering voor ons vak moet gecompenseerd worden door een salarisverho ging", aldus Gaby Breuer van de actiegroep WIO. Toen de demonstranten al naar huis waren een reis die vermoedelijk lang heeft geduurd door de verkeers chaos op de in- en uitvalswe gen ontstond tussen de WIO en de AbvaKabo een felle discussie. Pas toen werd duidelijk dat de AbvaKabo al een tijdje bezig was met het werken aan een compromis voorstel. Vice-voorzitter C. Vrins van de vakbond: „Er moet een commissie van wijze mannen komen die de werk druk onderzoekt in de zieken huizen. In de tussentijd willen wij akkoord gaan met een sa larisverhoging van 2,5 procent, een forse salarisverhoging voor leerling-verpleegkundi gen en een betere onregel matigheidstoeslag" De WIO reageerde woedend op het voorstel van de vak bond. J. Leertouvyer van de WIO: „U heeft 60.000 mensen opgelicht. Achter onze rug om probeert u uw zin door te drij ven. Als wij niet vast blijven houden aan 5 procent dan zijn al onze acties van de laatste weken voor niets geweest". De bonden voeren vandaag overleg met het Landelijk Pa tiënten Platform over de ge volgen van de acties voor pa tiënten. Als er hardere acties volgen dan zal het Platform hoogstwaarschijnlijk een kort geding tegen de bonden aan spannen. YVD: geen hoger salaris voor 'drukke' provinciebestuurders DEN HAAG De VVD- fractie in de Tweede Ka mer voelt er voorlopig niets voor provinciebe stuurders in dichtbevolkte provincies zoals Zuid-Hol land en Utrecht een hoger salaris toe te kennen dan hun collega's in dunbe volkte gebieden, zoals Drenthe en Friesland. Wel moet het inkomen van provincie- en gemeentebe stuurders óver de hele linie omhoog. Daarvoor is jaarlijks 147 miljoen gulden nodig, zo becijfert de WD-fractie in een notitie die gisteren aan minister Van Dijk van binnen landse zaken is aangeboden. Het WD-stuk maakt een groot aantal kanttekeningen bij het begin vorig jaar inge diende voorstel van het kabi net voor salarisherziening van staten- en raadsleden, gedepu teerden en wethouders. Daarin schrijft Van Dijk dat de ver goeding voor gedeputeerden afgestemd moet worden op de „bestuurlijke zwaarte" van de provincies. De WD-fractie stelt voor het salaris van gedeputeerden en wethouders aan dat van res pectievelijk de commissarissen van de koningin en burge meesters te koppelen. Aldus zou een gedeputeerde 80 pro cent van het salaris van de commissaris der koningin krij gen, een wethouder 80 procent van het inkomen van zijn bur gemeester. Statenleden zouden op hun beurt 20 procent van het inkomen van een gedepu teerde moeten toucheren. De vergoedingen voor gemeente raadsleden worden in het WD-voorstel via een oplo pend percentage gerelateerd aan de salarissen van wethou- Schorsings- verzoek van Zegwaard aangehouden DEN HAAG Het schor- singsverzoek, dat afvalbedrijf Zegwaard uit Delft vorige week indiende bij de Raad van State, wordt aangehouden. De voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State heeft meer tijd nodig om de materie te bestu deren. Zegwaard vraagt schor sing van een provinciaal voor schrift dat er een afzuiginstal latie moet komen in een loods aan de Schieweg in Delft. Daarmee zou een eind moeten komen aan stankoverlast waarover omwonenden kla gen. Maar Zegwaard vindt maatregelen niet nodig en bo vendien veel te duur. De kos ten van zo'n filterinstallatie liggen rond de 2,5 tot 3 miljoen gulden. Naar verwachting doet de Raad van State dinsdag uit spraak over het schorsingsver- zoek. [ïffl li'IHMII 111 21 april Prins Claus reikt in het Muziek theater te Amsterdam de ne gen eerste prijzen uit van de Europese Woningbouw prijs vraag. Deze prijsvraag is geor ganiseerd door de Stichting Europese Architectuur Prijs vraag (SEAP) en is op 9 de cember 1987 gelanceerd door prins Claus. Prins Bernhard brengt in Oud- Beijerland, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan en de opening van twee nieuwe be drijfshallen, een bezoek aan SMIT Carrosseriefabriek. Mr. Pieter van Vollenhoven opent te Hilvarenbeek het ver nieuwde Safaripark Beekse Bergen. De afgelopen maan den is er veel aan gedaan om de natuurlijke omgeving van de verschillende groepen die ren zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen. De hek ken zijn grotendeels verdwe nen, verder zijn er nieuwe wa terpartijen, bruggen en rij-en wandelroutes. Hoos donderdag voor de rechter DEN HAAG De rechts- zaak tegen E. Hoos (42), hoofdverdachte in de Toe- tanchamon-zaak, dient volgende week donderdag voor de Haagse recht bank. Aan de directeur/ adviseur van het voorma lige Haagse beveiligings bedrijf Toetanchamon worden zes feiten ten las te gelegd. Hoos wordt ervan verdacht de man te zijn geweest achter de bomlamp voor wethouder A. Duivesteijn in december vorig jaar. De lamp werd onschade lijk gemaakt, maar bleek na onderzoek levensgevaarlijk te zijn geweest. Ook de brand stichting op 2 december in de garage van Sijthoff Pers in Rijswijk zou door Hoos zijn be volen. Betrokkenheid wordt hem ook ten laste gelegd bij de mislukte brandstichting op 28 november bij de Goudsche Courant en bij de brandstich tingen in het gebouw van de Haagse Gemeentelijke Sociale Dienst en het politiebureau aan de Haagse Archimedes- straat. De laatste twee aansla gen vonden op 14 december plaats. Aan het gebouw van de GSD werd voor een miljoen gulden schade aangericht. Officier van justitie mr. J. van Ek heeft in alle gevallen zowel „betrokkenheid bij" als „feite lijk leiding geven aan" de aan slagen ten laste gelegd. Presi dent van de rechtbank volgen de week is mevrouw mr. P. Koningsveld; de raadsman van Hoos is mr. A. Westendorp. Deze heeft aangekondigd vier getuigen te willen laten horen tijdens de zitting. Twee voormalige werknemers van Hoos zijn wegens hun aandeel in de terreurdaden vorige week dinsdag veroor deeld tot zes jaar gevangenis straf. Er was twee weken eerder tien jaar geëist. Een derde verdachte, net als de an dere twee afkomstig uit Den Haag, werd veroordeeld tot twee jaar. Begin deze week werd bekend dat Hoos in het Scheveningse huis van bewa ring geprobeerd heeft één van de tot zes jaar veroordeelden om te kopen. De man zou zijn belastende verklaringen tegen Hoos moeten intrekken in ruil voor een zeer ruime vergoe ding.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3