UVS 'leeft weer' iitplaatsen bieden ook :een absolute zekerheid Foreholte nadert handbalbeker iqpORT CekLeGouacwt VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 11 ÏDERLAND—WEST DUITSLAND IN VOL STADION FEIJENOORD 'ERDAM Het is it macaber om de irdspeling in dit ver- id te gebruiken, maar de voetbalramp in iffield is het hek van Dam wat betreft de lussie over tal van vra- Hoe heeft het kun- jn gebeuren? Wat had er ten geschieden? Dat |n de dringendste vra- maar met het ant- rd daarop krijgt een jentigtal Liverpoolse ►porters het leven niet ig. De meest branden- vraag evenwel is: hoe an het in het vervolg orden voorkomen? suggesties zijn legio. Geen kken. Hekken, die open- n naar het veld toe. Hek- i, die in de grond verdwij- tn. Louter zitplaatsen. Bete- bredere toegangen. Meer introle. Meer politie. Maar ►oral minder supporters. Dat atste element is in het tu- na de dramatische gang zaken op zaterdag de 15e een beetje onderge- leeuwd. Er waren te veel die al of niet met een aartje het stadion van Shef- ïld binnen wilden. Daarmee Igonnen de problemen, die >n ander facet opleverden aaraan de Britten na de eer- emotionele reacties ook auwelijks meer een woord uil maakten. In die roerige ontroerende minuten, rin de hekken het begaven tientallen bezoekers hun eil op het veld zochten moest politie nog wel even een ordon om het vak van Not- ngham Forest-fans leggen voorkomen dat twee oepen supporters - onwetend an de tragedie die zich af- >eelde - slaags raakten. Dat uiteraard slecht in et kader van de juist enige agen eerder afgekomen be- issing van de Europese voet- alunie om Engelse clubs vol gend jaar weer tot Europa Cuptoernooien toe te laten. Wegens verregaand vandalis me .waren die zoals bekend van het vasteland verbannen na de tragedie in het Heizel- stadion. Maar even stak toch weer dat spook de kop op in Sheffield, maar werd in de kiem gesmoord. Het symptoom zal echter de officiële instan ties niet zijn ontgaan - mag ook niet. UEFA-voorzitter Jacques Georges had het in elk geval gesignaleerd, becom mentarieerde het ook, maar had met dat laatste misschien beter een paar dagen kunnen wachten; tot de ergste emoties wat waren afgenomen. Onverantwoord Ook in eigen land was het aantal figuren, dat commen taar op „Sheffield" mocht of kon geven legio. Waarbij voor al vertegenwoordigers van de KNVB zich op onverantwoor de wijze bloot gaven door te stellen dat zo'n ramp zich in Nederland niet (De Bakker, de veiligheidsfunctionaris van de bond nota bene) of vrijwel on mogelijk (bondsvoorzitter Van Marle) zou kunnen voordoen. Gewezen werd in dit verband op een vermeende betere con trole, niet volgens maximum capaciteit verkopen van kaar ten en efficiënter ingerichte stadions. Grotendeels onzin. Het enige verschil is dat in ons land vrijwel nooit sprake is van uitverkochte stadions, om dat domweg de belangstelling voor het Nederlandse voetbal minder is. Navrant was overi gens wel dat zich nog 24 uur na de ramp van Sheffield in Amsterdam onverkwikkelijke tonelen afspeelden rond sup porters van Feyenoord, die in elk geval ook aantoonden dat de hekken van het Olympisch Stadion makkelijk zijn omver te lopen. De inventaris van de Kuip, waar volgende week woensdag het beladen duel tussen Neder land en West-Duitsland wordt afgewerkt, lijkt wat dat laatste betreft wat meer solide. Maar juist dat is sinds Sheffield be paald geen aanbeveling meer voor een voetbalstadion. Voor de in ons land tot de verbeel ding sprekende confrontatie met de oosterburen zal waar schijnlijk een nieuw element aan de controle van bezoekers worden toegevoegd. Er dient, zo is vanuit FIFA-kringen in Bern gesuggereerd, een eerste controle van kaartjes te wor den gehouden in een zone van vijftig meter buiten het sta dion. Deze extra zeef staat of valt (ook letterlijk) met de be schikbare hoeveelheid man kracht, of die nu bestaat uit politiemensen of - zoals in Zwitserland al is overwogen - militairen. Tot dusver is dit soort werk in Nederland steeds overgelaten aan regulie re politie, die beteugeling van voetbalvandalisme ziet toege voegd aan toch al zwaar onder druk staande dienstroosters. Wellicht is het 't overwegen waard om het ministerie van defensie personeel te laten af staan voor dit soort extra werkzaamheden Marginale rol Voor Nederland-West-Duits- land zal dit niet meer kunnen worden geregeld. De Rotter damse politie zal met steun van de Mobiele Eenheid moeten zien te trachten de gang van zaken zo ordelijk mogelijk te laten zijn. Eén ding is zeker: na Sheffield zal men zowel binnen als buiten het stadion op alles zijn voor bereid. De KNVB speelt - zoals ge bruikelijk - daarbij weer een marginale rol. De voetbalbond, die handenvol geld verdient aan onder meer de ontmoeting met West-Duitsland, liet slechts een briefje uitgaan naar de clubs in het betaalde voetbal. Daarin werd herin nerd aan voorschriften om trent het niet maximaal ver kopen van de capaciteit van de vakken. Verder drong de bond er op aan tijdig aan het pu bliek bekend te maken dat een bepaaldè wedstrijd is uitver kocht. Een aanzet tot een structureler aanpak van het door de ramp in Sheffield op nieuw actueel geworden pro bleem van het gebrek aan vei ligheid van de stadions werd niet gegeven. Maar na de uit latingen van De Bakker en Van Marle was dat ook niet te verwachten. Voetbalrampen hebben zich in ons land nog nimmer voorge daan. De problemen bleven meestal „beperkt" tot botsin gen tussen supportersgroepen van rivaliserende clubs of tot vandalisme bij bepaalde „si- des". Die natuurlijk toch zelf de oorzaak zijn van alle moei lijkheden, ook die in Sheffield. Zonder kaartje, op de bonne fooi vanuit Liverpool naar Sheffield reizen was al vragen om trammelant. Die echter ge stalte kreeg op een door nie mand voor mogelijke gehou den tragische wijze. Denken dat alle betrokkenen dan leer geld hebben betaald en lering getrokken bleek in hetzelfde weekeinde nog een illusie in Amsterdam, Algiers, Berlijn. Eén conclusie zou kunnen zijn: publiek wees verstandig en blijf voortaan maar thuis. Achter doelen Dat zal komende woensdag in Rotterdam niet het geval zijn. De Kuip, waarvan de maxi mum-capaciteit van 65.000 al sinds jaar en dag niet meer wordt bereikt na het opdoeken van de staanplaatsen op de be gane grond achter de doelen, zal tijdens Nederland-West- Duitsland vol zitten. Met circa 55.000 kijkers. Die ook een ze kerheid hebben: tijdens inter lands is het nog nimmer geko men tot supportersrellen. Het meest recente incident in de Kuip was de beruchte bom tijdens het duel met Cyprus, nu een kleine anderhalf jaar geleden. Daarbij liep naast de licht gewonde doelman van Cyprus niemand fysieke scha de op. Slechts het imago van het Nederlandse voetbal in het algemeen kreeg een extra eti ket. Maar dat had al bepaald geen onbezoedeld blazoen als gevolg van bijvoorbeeld de rellen die (ook) Feyenoord- supporters enige jaren geleden in Mónchengladbach veroor zaakten. De UEFA hulde zich nadien in stilzwijgen, omdat de herrieschoppers zich in het stadion rustig hadden ge houden en slechts schade aan richtten in de Duitse stad. Terugblik Met de beladen ontmoeting te gen West-Duitsland van ko mende woensdag in het voor uitzicht is een terugblik ge rechtvaardigd. Zeker in het licht van de theorie dat louter zitplaatsen soelaas zouden bie den bij rel- en calamiteitbe- strijding c.q. -preventie. In 1974 ontstonden er in de enige jaren eerder grotendeels van stoeltjes voorziene Kuip ernsti ge rellen tijdens de wedstrijd Feyenoord-Tottenham Hot spur. De zittingen werden ge sloopt alsof ze van bordkarton waren, werden als projectiel gebruikt en in brand gestoken. Persoonlijk letsel bleef uit. Tien jaar later ontstonden er opnieuw problemen toen beide clubs elkaar wéér ontmoetten. In het stadion van het Franse Nimes kunnen de hekken langs het speelveld bij calamiteiten binnen een paar seconden naar binnen worden opengezet. Ook Straatsburg heeft die faciliteit. FOTO: AP Supportersgroepen waren in verkeerde vakken terecht ge komen en er ontstonden bot singen. En een steekpartij. Sindsdien bleef de Kuip, waarin nog slechts twee vak ken met circa 8.000 staanplaat sen zijn, gevrijwaard van ern stige ongeregeldheden. Het geen voor het grootste deel op het conto kon worden geschre ven van de politie, die inmid dels was ingespeeld op de situ atie. Dat feit gevoegd bij het merkwaardige fenomeen dat alle Nederlandse sides zich broederlijk aaneensluiten als het gaat om Oranje maakt het waarschijnlijk dat het komen de woensdag beperkt blijft tot een voetbalbotsing. Zeker na dat alle betrokken autoriteiten vandaag alles nog eens op een rijtje hebben gezet. FRANK WERKMAN A 2-1 OVERWINNING OP ADO '20 EIDEN „We leven ►'eer". UVS-trainer Ruud Ie Groot had maar weinig voorden nodig om het be- a'ng van de 2-1 zege op 1DO '20 treffend weer te [even. En de situatie, gis- eravond in de Kikkerpol- er, was ook duidelijk. nederlagen op rij stond IVS in het, door de zaterdagse omst van Oranje naar de akkerpolder vooruitgescho- en duel met de Heemskerkse ebutant maar één ding te Een zevende de blauwwitten vrijwel zeker in de klasse hebben doen be- anden. Het nu voor UVS niet ngunstig ogende resterende peelschema, waarin nog de lodige confrontaties tussen de- radatiekandidaten op het irogramma staan, zou-in dat eval waarschijnlijk juist ave- echts hebben gewerkt. Wist lok De Groot: „Een nederlaag fataal geweest". )at het zo ver niet kwam, was iverigens terecht. UVS deed gisteravond uitstekend te- de voor de laatste titelkan- strijdende opponent. De blauwwitten vochten voor elke meter en kwamen daarbij lange tijd ook nog eens tot meer dan acceptabel voetbal. Zo acceptabel zelfs, dat De Groot er na afloop wat nijdig om was: „Als de ploeg het hele seizoen zo had gevoetbald, die inzet had getoond, waren we nooit in degradatiegevaar ge raakt". Een dreigende stap terug waarmee de bewoners van de Kikkerpolder gisteravond nog geen twee minuten na het eer ste fluitsignaal nog nadrukke lijker werden geconfronteerd. De eerste de beste aanval le verde ADO '20 immers via een een-tweetje tussen routinier Fred Bischot en graag opko mende libero Ruud Man on middellijk een 0-1 voorsprong op. Het was mede daarom een voor UVS zeer prettig gegeven dat ook de eerste Leidse moge lijkheid een treffer opleverde. Niet bestraft lijf-aan-Jijf-werk van Marcel Tolsma, stelde Hans de Kruijs in staat nog geen drie minuten later de ge lijkmaker achter doelman Bert Wolters te deponeren. Het betere spel van UVS re sulteerde in de achtste minuut van de tweede helft in weer een treffer, de winnende. De goed spelende Mario Faber slaagde met een voorzichtig kopballetje, waar met name de in de pauze geblesseerd afge haakte Rick van Dijk voor rust, met een stiftbal, had ge faald. Faber had gisteravond van Ruud de Groot de voor keur gekregen boven potentië le kandidaten als Cock van Weerlee, Jan Hevel en Ted van Berkel. „We gingen van avond voor de winst. Ik wilde dus met een zo aanvallend mo gelijk team beginnen, op voor sprong komen en die marge vasthouden", verklapte de trainer later. Een opzet van De Groot die in de slotfase nog dreigde te mislukken. UVS trok zich meer en meer voor de eigen, door Chris Hooge- weij (vervanger van gebles seerde René de Graaf) goed verdedigde veste terug, waar door ADO '20 de nodige kans jes op 2-2 aangeboden kreeg. „In die periode sloop toch de angst weer in de ploeg", wist dit seizoen al zoveel gekke goals tegen gehad, dat moet wel op je zenuwen gaan wer- Zenuwen die UVS in de reste rende duels tegen mede-degra datiekandidaten Stormvogels Mario Faber (links) heeft ingekopt. Ook ADO '20-doelman Bert Wolvers kan de winnende 2-1 voor UVS niet meer voorkomen. FOTO: HENK SNATERSE AFC Wèl in bedwang zal in Leiden weer hoofdklasse- Scoreveriooo: 2. Man 0-1. 5. De lippo Me.js Van D,ik (Van Berkel) Jansen. Pouw, Van Leeuv houden. In dat geval voetbal gespeeld. wordt er ook volgend Kruijs 1-1, 53. Faber 2-1 GERT-JAN ONVLEE UVS Hooge- De Kruijs, Tolsr VOORHOUTSE DAMES VIA V&L IN HALVE FINALE VOORHOUT Forehol- te-coach Jan Kecskemét- hy liet er voor aanvang van het treffen met V&L geen twijfel over bestaan. „We winnen vanavond", klonk het zeer resoluut uit zijn mond. De Geleense tegenstandster diende echter in die kwartfi nale van de nationale beker strijd eerst nog overtuigd te worden. Maar dat Kecskemét- hy zijn woorden niet zomaar uit het luchtledige had gegre pen, bewezen zijn dames even later in de Gaasbak. De i de Christine Knigge zoekt naar een opening voldoende voor een 12-9 overwinning. de V&L-defensie. Foreholte vond er uiteindelijk twaalf: FOTO: HENK SNATERSE divisie had niets tegen Fore holte in te brengen en mocht nog blij zijn dat de schade tot 12-9 beperkt bleef. V&L viel zelfs zo erg tegen dat de coach van de Voorhoutse ploeg terecht zijn vraagtekens kon zetten bij het niveau van de top van de eredivisie. „Dit is een van de sterkste ploegen, wint onlangs van kampioen SEW en stelt toch niks voor", luidde het verhaal van de win nende coach, die vooral zijn keepster Anita Seur dank ver schuldigd was. Zij was het im mers, die na een wat mindere start, uitgroeide tot speelster van de wedstrijd. Zo zorgde Seur er onder meer met twee gestopte zeven meterworpen voor dat een kleine voor sprong, nadat Foreholte eerst met 0-2 had achtergestaan, in takt bleef. Aanvallend stelde Foreholte daar het nodige te genover, maar het geluk ont brak in eerste instantie. V&L hield, met zes speelsters gecon centreerd rond de cirkel, aan vankelijk de gelederen goed gesloten. „En dan moet er vanuit de tweede lijn gescho ten worden, maar wat dat be treft presteerde Foreholte niet goed", wist Kecskeméthy. Met name Knigge zag voor rust een viertal schoten op paal en lat afketsen. Maar ook Seur had een engeltje op de lat zit ten. Nadat zij eerst een schot van Philomeen Janssen via lat en paal uit de doelmond had zien stuiten, hobbelde kort daarop een inzet van Karin Pisters terug in het veld. Het kusje op de paal van Anita Seur na afloop was wat dat be treft alleszeggend. Die twee gemiste kansen betekenden wel een breekpunt in de wed strijd. Omdat Foreholte net voor en na de hervatting meer de combinatie zocht, werd het weinige verzet bij V&L gebro ken. Simpel liepen de Voor houtse dames, onder soms ge niaal bevel van Marjan Bult, van 4-3 uit naar 12-5. In plaats van de wedstrijd daarna rustig uit te spelen eiste Christine Knigge in het slot nog een ne gatieve rol voor zich op. Veel vuldig was zij bij balverlies be trokken (Kecskeméthy: „Als we vijf of zes punten voor staan, is de concentratie toch weer weg"), waardoor V&L nog kon terugkomen. Al bleek dat tot ergenis van V&L-trai- ner Piet Kivit niet genoeg. Wegens aanmerkingen op de slechte leiding zag hij een rode kaart. Zijn woede, die niet an ders dan een uiting van teleur stelling kon worden uitgelegd, was wel begrijpelijk. Tweede eindigen in de eredivisie en dan geveegd worden door een ploeg uit de eerste divisie. Toch zegt het eerder iets over de sterkte van Foreholte dan de zwakte van V&L. Je kunt je immers afvragen wie dit team nog van de beker en het daarbij behorende Europa Cup-ticket moet afhouden? PETER VAN DER HULST Amerikaanse wielrenners bij Swift ZOETERWOUDE Door de bemiddeling van be roepsrenner Arjan Jagt beschikt de amateurselec tie van Swift-Casba sinds gisteren over drie Ameri kaanse renners. Terry Tupper (19 jaar), David Albrecht (20) en Christop her Dort (21) moeten in de nog resterende klassiekers voor de nodige publiciteit gaan zorgen. Het eerste contact van Jagt met de drie renners gaat terug tot de zomer van vorig jaar. „Tijdens de Tour de France reed ik criteriums in Califor- nië, waar ik in contact met hen kwam. Ze maakten duide lijk graag prof te willen wor den, waarop ik de naam Swift liet vallen". David Albrecht, de meest spraakzame van het gezel schap, heeft grote verwachtin gen. Hij noemt het koersen in Nederland goedkoper dan in Amerika. „In de Verenigde Staten win je vrijwel nooit geldprijzen. Fietsen doe je daar voor de eer", weet de Ameri kaan, die tot mei de gelegen heid krijgt om te acclimatise ren. Dat hij die tijd om zich aan -te passen nodig heeft, weet ook Albrecht: „Je moet wennen aan de wegen met straatstenen en het rijden in waaiers. Dat kennen wij in Amerika niet". Daar waar Albrecht het met name moet hebben van tijdrit ten, moet Christopher Dort het met name van etappewedstrij den hebben. „Daarnaast kan ik goed sprinten". Sterkste punt van Tupper zijn de heu- Leidse dames spelen gelijk LEIDEN De damesselectie van de KNVB Afdeling Lei den speelde gisteravond met 2- 2 gelijk tegen de dames van de Afdeling Dordrecht. Nadat Dordrecht voor rust op voor sprong was gekomen, tekende Ingrid Mourits in de tweede helft de gelijkmaker aan. Mar- gret van Kins bracht Leiden zelfs aan de leiding, maar de goed keepende Deborah Freu- denthal kon de verdiende 2-2 niet voorkomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11