arry Brokking acht de rijp voor promotie „Aan de horizon groeit iets moois sportuitslagen Scheldeprijs voor Wampers HET VOORSPEL EN HET NASPEL. QeidMQowumt ]L\ kn der Borst beste ederlandse turnster r>r> fïeidóe.<2owtant «jpORT DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 9 1xh OSICE Miranda van der Borst is gisteren als ste Nederlandse geëindigd bij een internationaal rntoernooi in Kosice. De turnster uit Prinsen- ek, die afgelopen week nog niet deelnam aan de terlandwedstrijd Nederland - Italië in Dalen, •ld dertiende in de vierkamp (keuzestof) met i totaal van 36,45 punten. Simone Veldman l/inschoten) eindigde een plaats lager als veer- ip inde met een score van 35,95 punten. De Haar- I nse Sylvia Smal, die in Dalen de zesde plaats be te, werd in Kosice achttiende met 35,25 punten. wedstrijd leverde een Roemeense overwinning door Mihaela Lojibanu met een totaal van 38,25 'inten. De tweede plaats was voor de Bulgaarse irdèiezjna Gileva (37,90). De Chinese Huang Yio en Tsjechoslo waakse Miroslava Jantekova deelden derde plaats met een totaal van 37,80 punten. Ijshockeyers VS moeten oppassen STOCKHOLM Naast de Sovjetunie, is alleen de ploeg van Canada tijdens het wereldkampioenschap zonder punt verlies na vier duels. De Canadezen wonnen met 8-2 van West-Duitsland, dat eerder verraste met gelijke spelen tegen Zweden en Tsjechoslowakije. Voor de Amerikanen wordt het toer nooi zo langzamerhand een pijnlijke aangelegenheid. De olympisch kam pioen van 1980 verloor voor de vierde maal en kan de play-off met de beste vier landen intussen vergeten. De Ame rikanen moeten zelfs oppassen voor de gradatie, hoewel ze de beste tegenstan ders hebben gehad en zeker de Polen kunnen pakken. Hun nederlaag tegen Tsjechoslowakije was klein: 5-4. STK-werkers naar de sportbonden DEN HAAG De circa 200 sportleiders, die momentèel nog onder de zogenaamde STK (Sporttechniekkader)-regeling val len, gaan in de toekomst werken via de nationale sportorganisaties. Ooit werden de STK'ers door WVC op landelijk ni veau ingezet om de ergste nood bij de sportverenigingen te lenigen. Het was de bedoeling dat provincies en gemeenten het initiatief zouden overnemen. Door geldgebrek is daar echter weinig van te recht gekomen. Bij een recente inventari satie van WVC bleek dat de STK'ers in een veelheid van functies en op nogal willekeurige plaatsen terecht zijn geko men. In overleg met de Nederlandse Sportfederatie heeft WVC besloten de be staande werkgelegenheid te handhaven, maar de nationale sportbonden als werk gever op te laten treden. NOS weigert STER-blokken Nederland-Duitsland HILVERSUM Het dagelijks bestuur van de NOS houdt vast aan een ononderbroken verslag van de wed strijd Nederland-Westduitsland. Het alsnog plaatsen van STER-blokken in de pauze van deze wedstrijd is daar mee wat het dagelijks bestuur betreft van de baan, zo deelde een woordvoerder van de NOS mee. Deze zaak kwam onlangs in het nieuws, nadat was gebleken dat de NOS, als zendgemachtigde, zich in een contract met het sportmakelaarsbureau Inter Football had vastgelegd op het niet-uitzenden van commerciële boodschappen in de pauze op straffe van een fikse boete. In de pauze zal worden nagepraat over de eerste helft. Het bezwaar is, dat andere firma's profiteren van de reclameruimte in door de sponsor betaalde tijd. Dit scheelt de STER aan inkomsten 200.000 gulden. Reden waarom Het Commissariaat voor de Media het contract met Inter Football alsnog zal toetsen aan de Mediawet. AZ krijgt meer staanplaatsen ALKMAAR De eerste di visieclub AZ gaat een aantal zitplaatsen vervangen door staanplaatsen. Volgens AZ bestuurder Otten is dat nood zakelijk om de veiligheid in het stadion te vergroten. Deze beslissing botst op het oog met het beleid in de voetbalwereld om juist staan plaatsen te vervangen door zitplaatsen. Voor het risco-duel tegen FC Den Haag, op zondag 7 mei, breidt men op deze wijze het rellenvak uit. Lammert Brink in halve finales KEULEN De Arn- hemmer Lammert Brink is gistermiddag doorgedrongen tot de halve finales van het middengewicht van het Inter Cup bok- stoernooi in Keulen. De 18-jarige Brink, vo rig jaar winnaar van de zilveren medaille bij de Europese titel strijd voor junioren in Gdansk, versloeg in de kwarteindstrijden door opgeven in de derde de Turk Metin Boy dak. SSISTENT-VOLLEYBALCOACH WIL GRAAG ARIE SELINGER OPVOLGEN 3 MSTELVEEN Het re ito-archief noch de ook 'lyaal voorziene afdeling coDioD >cumentatie biedt enig acht! elaas. Informatie over rry Brokking is en V «lijft onvindbaar. De as- lUktent-coach van het Ne- erlands heren-volleybal- teciam trad eiêenliJk n°g n de iiCrnmer publiekelijk op e voorgrond. Hij hoefde tteian ook niet zo nodig, di leef liever braaf in de d ihaduw staan van de ook oor hem bewonderde bo- enmeester Arie Selinger. aar tijden kunnen ver- nderen en de kans is na- rukkelijk aanwezig dat NeVoBo, of liever ge- _d de spelersgroep, bin- enkort het licht op groen ;t en Brokking als opvol- er van de naar Japan erhuizende Selinger pre- inteert. rokking is wel te porren voor dergelijke promotie. Na jaar de tweede viool te ebben bespeeld, acht hij de jd rijp om de leiding over te men. Niemand minder dan rodfather" Selinger himself eit trouwens een positief ad- ;s in deze uitgebracht. „Har- jzal niet voor de rest van z'n even assistent willen blijven. "ieb 'm voldoende geschoold hij straks alleen het grote 'erk aankan", zo ongeveer uidde de voorgelegde referen- „Ik voel me vereerd. Se- nger is één van de allergroot- en in de volley bal wereld en Is je dan zo'n goede waarde- ng krijgt, is dat best prettig", acht Brokking na afloop van weer een pittige training in Amstelveense Bankras-hal. Mocht ik het inderdaad wor- 1, wat ik uiteraard vurig jp, maar dat moeten we nog ar even afwachten, dan zal ook zeker regelmatig con- t met Arie houden". Wordt iet evenwel toch iemand an- Japanner, die zitten op dezelfde lijn, geen Oosteuropeaan alsjeblieft"), dan keert Brokking de NeVo Bo met vele goede ervaringen in z'n bagage de rug toe („Ik zou het niet meer op kunnen brengen helemaal van voren af aan te beginnen") en ver trekt naar het al bitieuze damesteam nus. „Dan ben ik ii wat vaker thuis. M' en m'n zoontje va: an Marti- elk geval vriendin leuk Toen Arie Selinger eind 1985 in Nederland arriveerde, eerst bij landskampioen Brother- /Martinus, later uitsluitend ac tief voor de nationale selectie, hoefde hij niet echt lang naar een geschikte tweede man te zoeken. „Ik liep zo'n beetje op m'n laatste benen als actief volleyballer bij Martinus. Hoorde nog wel bij de groep, maar kwam niet of nauwelijks meer in het veld", aldus de nu 34-jarige ex-spelverdeler. „Ik verrichtte hier en daar wat hand- en spandiensten, was ei genlijk al een soort assistent- coach. Toen Arie me vroeg dat ook officieel te worden, heb ik geen moment getwijfeld. Een betere leerschool kon ik me niet wensen natuurlijk. Ik ben, zeker wanneer we in het bui tenland zitten, practisch dag en nacht met Arie samen". Grenzen De geboorte van een interna tionaal aansprekend Neder lands team diende zich toen aan en werd, voor menigeen - verrassend snel, ook prompt werkelijkheid. „In die eerste periode is het allemaal heel snel gegaan. Ik weet nog, vroeger keek je al enorm te gen een tegenstander als Bul garije op. Maar sinds die gedenkwaardige wedstrijd in Hongarije, toen de jonge garde er opeens stond en die Bulga ren op sensationele wijze van het veld werden geveegd, is er zoveel veranderd. Nu maakt niemand zich meer druk over de Bulgaren, daar win je zeven van de tien keer van. Daar lach je nu om. Is een kwestie van constant je grenzen ver leggen, constant vooruit wil len, perfectioneren". De speltechnische progressie, in het begin goed peilbaar, verloopt nu veel langzamer. „De gemiddelde Nederlander is in principe vrij gemakzuch tig ingesteld. Waar het bij ons nu om gaat, dat zijn details, de vaak o zo kleine dingetjes. Bij het blokkeren je handen ietsje verder naar links of naar rechts houden. Centimeter- werk. Maar wil je ook dat laat ste stapje naar de top kunnen maken, dan is dit onontbeer lijk. Iedere training, dag in, dag uit, moet je als een wed strijd zien. Gaan naar elke bal. Nooit verslappen. Aanvanke lijk mis je dertig van de dertig ballen, maar zodra je eindelijk die éénendertigste terug brengt, ben je er. Dan weet je dat het wel degelijk kan, dat niets onmogelijk is. Kijk, en dan heb je jezelf overwonnen. Dan slaat Ron Zwerver in plaats van acht ballen er mis schien maar drie of vier uit. Daar kun je wedstrjden mee winnen of verliezen. Ach, vol leybal kent zoveel facetten". Barrière De afgelopen trip naar en kris kras door de Verenigde Staten bracht een mentale doorbraak. Twee van de vijf wedstrijden tegen de olympisch- en we reldkampioen werden gewon nen, de Amerikanen wisten niet wat hen overkwam. „Was fantastisch. We stonden volle dig op scherp, als één grote vechtmachine. En dat spreekt daar aan, hé, dat willen de Amerikanen zien. Geeft niks als je een bal eens niet haalt, dat kan gebeuren, maar pro beer het ten minste, toon je goede wil. We wisten dat we ons geen uitglijder konden veroorloven, anders kun je een volgende uitnodiging ver geten, zo werkt dat namelijk. Bovendien weten wij nu dat we voor niemand meer angst hoeven te hebben, hooguit res pect. We hebben een barrière doorbroken". Trainen, spelen, veel reizen ook, de geprofessionaliseerde aanpak leidde er alras toe bij dat Oranje zich én spoedig bij de absolute wereldtop aan diende én de volleybalsport in Nederland een gezonde injec tie (lees: populariteitsimpuls) kreeg. Na de schitterende vijf de plaats bij de Olympische Spelen in Seoul - waar de cru ciale wedstrijd tegen Argenti nië werd verloren, juist omdat toen de opperste concentratie ontbrak, een nuttige ervaring achteraf - lieten de lange man nen zich een drietal weken overal in Nederland zien. „We hebben een aantal clinics ge geven om ons gezicht te laten zien, met het publiek binding houden, dat ben je dan aan je stand verplicht. En aan onze sponsor, Nationale Nederlan den, natuurlijk". Daarna was er eindelijk spra ke van een korte, welverdien de vakantie. „Tweeëneenhalve week slechts, want meer ruim te liet de kalender ons niet", herinnert Brokking zich die ontspannende periode. „Toen kwamende toernooien in Haarlem en Apeldoorn alweer in beeld en daarna de voorbe reiding op de Amerikaanse toernee, die drie maanden wa ren hard nodig ook". Die ui terst intensieve benadering maakt de kans op blessures wel erg groot. Spelverdeler Peter Blangé was net aan vol doende hersteld om in Ameri ka weer een balletje mee te kunnen slaan. „We balanceren op het randje van wat wel en wat niet kan. Je moet constant zoeken naar een beetje rust. En eigenlijk is die er veel te weinig. We heb ben volgend jaar vier belang rijke toernooien, over de hele wereld verspreid. We willen ons op alle vier concentreren. Maar ja, overbelasting is dan onvermijdelijk, je kunt alleen maar hopen dat alles heel blijft", aldus Brokking aan de vooravond van alweer een viertal krachtmetingen met de Amerikanen, met ingang van zaterdagavond in de Haagse Houtrust-hal. DICK KIERS rersen van Duindigt koers, 2000 m: 1. Dutch Hanover Ruijgrok) 2.44,4-1.22,2, 2. Dayan lilenzorg, 3. Dryade. Toto: winnend .30, plaats 1,60, 2,20, 1,90, koppel ïrsheimer) 2.46,3-1.23,2, 2. l Buitenzorg. Toto: end 3,20, plaats 3,00, 1,80, koppel ,00, plaats 1,40, 1,60, koppel 6,10, 24,10. koers, 2600 49,6.. Se koers, 2000 m: 1. Byblow Promise W vd Pijl) 2.41,4-1.20,7, 2. Zanta Catarina, 3. Charming Pearl, 4. Ca- Toto: winnend 4,40, Plaats 1,70, 4,70, 3,20, koppel 63,70, trio 2930.90. Ie koers, 1800 m: 1. Pasha (K. Da- vies) 2.01,5, 2. Vemderboy, 3. Blue Lady. Niet gestart: Smack's Lad. winnend 6,60, plaats 2,00, 1,70, 2.00, koppel 14,70, trio 113,60. Ie koers, 2000 m: 1. Zoon van Jen- Klaveren) 2.39,0-1.19,5, 2. 3. Ambar. Niet gestart: 1609 m: 1. Zarina Gregor (A. Mollema) 2.05,4-1.17,9, 2. Bobo Buitenzorg, 3. Californian Boy, 4 At- 'ack. Niet gestart: Butterfly Notice en Anna Hanover. Toto: winnend 22,70, Plaats 3,30, 2,40, 2,80, koppel 2391,90, kwartet 7930,00. n 1609 m: 1. T (A Mollema) 2.05,7-1.18, Kasparov (Sov) 0-1, Seirawan (Vstj- Beljavski (Sov) 0-1. Stand: 1. Ljubojevic (Joe) 10,5 punten (15 partijen), 2. Kasparov (Sov) 10 (15). 3. Salov (Sov) 9,5 (15). 4. Korts- jnoi (Zwi) 9 (15). 5. Hübner (Wdl) en Short (Gbr) 8.5 (15), 7 Nikolic (Joe) en Spasski (Fra) 7.5 (15). 9. Beljavski (Sov). Ribli (Hon), Vaganian (Sov) en Joessoepov (Sov) allen 7 (15). 13. Speelman 6,5 (15), 14. Hjartarson n_ 1 Wampers (Bel) ZOO km in 4 uur 56 min., 2. Hoste (Bel) op 5 sec., 3. Van den Akker (Ned) op 1.45, 4. Vande- raerden (Bel) op 1.50, 5. Veenstra (Ned), 6. Van der Poel (Ned), 7. Stumpf (Wdl). 8. Frison (Bel), 9. De Wilde (Bel), 10. Daams (Ned), 11. Planckaert (Bel), -12. Passera (Ita), 13. Harings (Ned), 14 DeNeut (Bel). 15. Lammerts (Ned), 16. Van Rooy (Bel), 17. Cordes (Ned) allen zelfde tijd als Vanderaerden. Ronde van Nedersak- Engels 3.37, 76. De Haas 5.00. 2e deel tiende en laatste etappe: 1. Vasicek (Tsj) 135,1 km in 3.34.58, 2. s Akkkermans, 40, Kempers op 7.52, 53. Engels 12.03, 71. De Haas Deficit Eindrangschikking: koppel 2,90, W5: 4-10-1-6-14 (niet geraden). Om- 240.804. SCHAKEN Nk in Hilversum ronde: Kuijf-Cuijpers 1-0, Gelpke- Blees 0-1, Nijboer-Van der Wiel 0-1, Vanheste-Piket 1/2-1/2, Douven- Brenninkmeijer 1/2-1/2, Van der Sterren-Langeweg 1-0. Stand: 1. Blees 6 punten, 2. Piket, Van der Sterren, Van der (Tsj) 2.54, 9. (Oos) 6.55, 10. Dittert (DDR) 7.43, overige Nederlanders: 26. Radema kers 12.02, 33. Kempers 17.57, 45. Engels 27.28, 60. De Haas 48.30. IJSHOCKEY WK in Zweden Sovjetunie - Polen 12-1 (5-0, 5-1, 2- 0); Canada-West-Duitsland 8-2 (2-1, 3-1, 3-0), Tsjechoslowakije-Verenigde ■*•1, 2-3). Zweden- 11. Gelpke 2,5,' 12. Nijboer 2. luijpers 3.5. nada 4-8; Sovjetunie 4-2; Finland 4-0; Verenigde Sta- SCHOTEN Jean-Marie Wampers heeft gisteren zijn triomf in de klassie ker Parijs-Roubaix dunne tjes over gedaan in de Grote Scheldeprijs. De Belg uit de ploeg van Pe ter Post kwam in Schoten bij Antwerpen licht afge scheiden van zijn landge noot Frank Hoste over de eindstreep. Met deze overwinning bracht Wampers zijn ploegleider aan het verstand meer dan een mooi-weer-fietser te zijn. Het wedstrijdverloop in de 77e Scheldeprijs werd bemoeilijkt door windstoten en slagregens. In dit weertype kwam Jean- Paul van Poppel, de winnaar van '86 en '88, niet tot zijn recht. De sprinter zoekt nog steeds naar zijn vorm. Hij werd bij het begin van de fina le gelijk met de van een grie paanval herstellende Adri van der Poel door het peloton ge lost. Wampers behoorde na 120 ki lometer al tot een vluchtgroep van tien renners, waartoe Hans Daams als enige Neder lander behoorde. Tijdens de eerste van de twee plaatselijke omlopen werd de kopgroep bijgehaald door het eerste deel van het peloton. Wampers en Hoste zagen dit tijdig aankomen, versnelden en zouden het onderling kun nen uitvechten. In de laatste kilometer reed Wampers de betere sprinter uit het wiel. Juist voor het sprintende pelo ton kwam de Nederlandse neo-prof John van den Akker als derde over de streep. Eric Vanderaerden werd vierde. Profdebuut Roy Jones PENSACOLA De Ameri kaan Roy Jones, die in de fi nale van het olympisch bok- stoernooi door een schandalige beslissing van de juryleden verliezer tegen de Zuidko- reaan Si-Hun, wordt prof. Jo nes, die van 106 partijen als amateur er 102 winnend af sloot, maakt 6 mei zijn profde buut in Pensacola (Florida) te gen zijn landgenoot Ricky Randall. Jan Posthuma. FOTO: DIJKSTRA Ronald Zoodsma. FOTO: DIJKSTRA JAN POSTHUMA EN RONALD ZOODSMA OVER VOLLEYBALTEAM: ALMERE Echte waar dering, daar heeft het de laatste jaren aan ontbro ken. Bij het Nederlands volleybalteam heerste het idee dat men niet serieus werd genomen. Met als dieptepunt de storm van kritiek die losbarstte toen de bond op advies van bondscoach Arie Selinger besloot de internationals uit de nationale competi tie te halen. Nu, een jaar later, hebben diezelfde criticasters het gevoel dat er iets groeit aan de top van het Nederlandse vol leybal. De twee Friezen in Selingers selectie, Jan Posthuma en Ro nald Zoodsma, hebben dat ge voel ook gehad, het idee van ondergewaardeerd te worden. „Nu we echt resultaten gaan halen, beseft iedereen dat er iets moois aan de horzion groeit", ervaart Posthuma. „Het is belangrijk geweest dat we uit de competitie zijn ge haald. We trainen nu heel an ders, alleen op tactische en technische dingen. Kijk, als je bij een club traint, werk je naar een wedstrijd toe. En is ook elke wedstrijd belangrijk, ook al speel je tegen Bal op 't Dak. Om zulke resultaten te halen als we in Amerika heb ben gedaan was dit noodzake lijk". Het Nederlands team presteer de op wereldniveau tijdens een tiendaagse trip door de Vere nigde Staten. Vijfmaal kruis ten de olympisch- en wereld kampioen en Nederland de de gens. Oranje zegevierde twee maal op imponerende wijze en voegde, volgens Ronald Zoods ma, een nieuwe dimensie toe aan het mondiale volleybal. „We klopten de Amerikanen in die vierde wedstrijd op vechtlust. Dat concludeerden ook de Amerikaanse kranten. En dat doet pijn, vechtlust is namelijk hun kracht". Vanaf zaterdag (aanvang 19.30 uur) in het Haagse Houtrust speelt Oranje in eigen land een vier tal oefenduels met de Ameri kanen. ressie Amerika iets ge- Progi „Er groeid in het team dat eigen lijk moeilijk te beschrijven is", vervolgt Posthuma. „Als team en ook individueel hebben we ontzettend goed gedraaid. Ie der voor zich heeft progressie gemaakt. We moesten wel eens wisselen in de basis, maar dat kwam omdat het gebrek aan wedstrijdritme ons op be paalde momenten opbrak. We maakten wel eens een paar foutjes, maar Selinger corri geerde die goed". „Het is een groot verlies dat Selinger er mee ophoudt, maar als groep respecteren we zijn beslissing. Hij heeft de pilaren neergezet, we moeten net nu zelf afmaken. Het is zaak dat de NeVoBo de draad oppakt. Er is een bepaald plan opgezet en dat moet worden voortge zet. J« hebt straks te maken met natuurlijk verloop, dus zullen de jonge talenten inge past moeten worden. Dat is noodzaak. Maar eerst wacht de kwalificatie voor de EK en daarna het EK zelf in septem ber. Ja, de verwachting is dat we ons plaatsen, dat zijn we stand verplicht. Maar het natuurlijk wel waarmaken". Corrigeren Zoodsma gaat nog dieper in op de beslissing van Selinger het nationaal team te verruilen voor een toekomst als coach in Japan. „Ik denk dat we nu al leen nog maar een coach nodig hebben die ons in moeilijke fa ses oppept, een time-out neemt en ons langs de kant van in formatie voorziet. In het veld kunnen we het zelf helemaal oplossen, dat komt omdat we naar elkaar zijn toegegroeid. Technisch en tactisch corrige ren we onszelf, in het veld hebben we geen coach nodig. Dat is het werk van Selinger". „Selinger is een man die ont zettend veel van volleybal weet, en als hij dat niet wist er alles aan zou doen om het te weten te komen", beschrijft de 2.09 meter lange Posthuma het karakter van de vertrekkende bondscoach. „Hij heeft een boek geschreven met analyses van het damesteam van de Verenigde Staten uit de tijd dat hij die trainde. Die theo- riën gaan vaak niet op als hij te maken heeft met zulke lan ge jongens als ik. Dan zegt hij altijd, ik moet dat boek maar herschrijven. Hij is nog altijd leergierig. Selinger is over- heersend, autoritair en disci plinair, maar niet op een ver velende wijze. Hij kan je pak ken, boeien. Ja, hij heeft hu mor, hoewel hij soms niet kan lachen om onze grappen. Maar dat is, denk ik, de taalbarriè- RENZE LOLKEMA (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9