Beenhakker struikelt weer over Nederlanders Zegereeks Mechelen bruut onderbroken Dees houdt vast aan clubkaart Eerste Europese finale Maradona Klinsmann weg bij Stuttgart Eindstrijd op 24 mei Steaua op herhaling EUROPA CUPI EUROPA CUP II UEFA CUP Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! [PORT QeidóaQowuvnt DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 7 ^ngelse clubs mogen wedstrijd uitstellen INDEN De Engelse voetbalclubs hebben van de toestemming gekregen hun wedstrijd van komende erdag uit te stellen. Dit uit respect voor de slachtóf- s van de voetbalramp in Sheffield, waarbij vorige ek zaterdag 95 supporters van Liverpool om het le- n kwamen. Liverpool kreeg al uitstel van de komen- wedstrijden. Jack Dunnet, voorzitter van de FA, zei ■t te verwachten dat veel clubs van deze gelegenheid iruik zullen maken. Bij wedstrijden die wel doorgaan een minuut stilte in acht worden genomen. Dunett het niet verstandig te vinden, dat de periode van 80.70)jj v te lang duurt. „We moeten nu eenmaal verder", eren werden twee wedstrijden uitgesteld. Liverpool- t Ham en Queen's Park Rangers-Manchester Uni- Southampton speelde wel tegen Norwich. Het duel digde onbeslist, 0-0. STUTTGART Jürgen Klins mann heeft verklaard na dit sei zoen VFB Stuttgart te verlaten. De aanvaller van de ploeg van trainer Haan en het Westduitse elftal ver trekt naar een buitenlandse club. Voorzitter May er-Vorf elder beves tigde dat de 25-jarige speler op de transferlijst is geplaatst. Het is een publiek geheim dat Klinsmann vrijwel rond is met Inter uit Mi laan. De koploper van de Italiaanse competitie, die al twee andere Westduitsers (Matthaus, Brehme) onder contract heeft, moet ruim vier miljoen gulden voor de aan valler betalen. DEN HAAG Een kamer-meer derheid is allerminst ingenomen met de wijze, waarop de door de overheid beoogde veiligheidspas door de. KNVB is omgetoverd in een oranje-pas, waaraan allerlei voor deeltjes zijn verbonden. „Het lijkt wel of met 650.000 gulden over heidsgeld de Nederlandse leeuw in een oranjeshirt is gestoken", aldus PvdA-woordvoerder Worrell giste ren tijdens de commissie-vergade ring met staatssecretaris Dees. Worrell en Keja (VVD) zouden graag wil len weten, wanneer nu eigenlijk begon nen gaat worden met het experiment van de veiligheidspas. De bedoeling is dat de vaste supporters van Ajax, Feyenoord, PSV, FC Utrecht en FC Den Haag bij de uit-wedstrijden van hun club zich met een dergelijke kaart legitimeren. De overige voetballiefhebbers kunnen zich, wat de politici betreft, de uitgave van 35 gulden besparen. Ook staatssecretaris Dees wil aan die op zet vasthouden. „Wij hebben de combina tie clubkaart-veiligheidspas allleen ge doogd als aan de gestelde veiligheidsas pecten wordt voldaan". De situatie is door de KNVB gecompliceerd, omdat houders van de clubkaart een voorkeursrecht is toegekend bij de plaatstoewijzing van Ne derland - West-Duitsland, volgende week woensdag. Dees wil over het eventueel oneigenlijk gebruik nog eens overleggen met de KNVB, maar ook met de federatie van supportersverenigingen, die de invoering van de kaart in het geheel niet ziet zitten. Daarbij zal waarschijnlijk ook de vraag ter tafel komen of de KNVB in de huidige opzet de privicy-afspraken niet schendt Sport op tv Sky Channel, 19.30 uur: Surfen. Sky Channel, 20.00 uur: Tennis. Sky Channel, 22.00 uur: Austra- BBC 1, 00.00 en 13.02 i MILAAN Leo Been hakker is met Real Ma drid in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen op nieuw over Nederlanders gestruikeld. De drie van AC Milan waren er met de hulp van acht Italia- verantwoordelijk voor dat de Koninklijke uit de Spaanse hoofstad geen bekroning kreeg van drie fraaie interna tionale jaren. Vorig seizoen had PSV tot ie ders verrassing de witte- boordenploeg uit Madrid rechtsomkeert doen maken. Destijds waren de cijfers mild, dit keer was er sprake van een afstraffing, 5-0. Voor Leo Beenhakker zijn halve finales in dit toernooi zo langzamerhand ware nachtmerries aan het wor den. Voor de vierde keer strandde hij voor de poort van de eindstrijd. In het be gin van de jaren tachtig ver loor hij met Ajax van Not tingham Forest, de laatste drie jaar ging hij met Real Madrid ten onder tegen Bay- ern München, PSV en AC Milan. Een falende scheidsrechter, schotloze spitsen en een on dermaatse doelverdediger waren er respectievelijk voor verantwoordelijk dat Been- jhakker als technisch leider van Real nimmer de beker met de grote oren mocht hooghouden. De Nederlanders van AC Mi lan traden kordater op dan de landgenoten van PSV een seizoen eerder. De Eindhove- naren hadden genoeg aan een toevalstreffer van Lins- kens in Bernabeau (1-1) en hielden thuis met pijn en moeite de nul vast. Het Oranje-trio uit Milaan kende woensdag geen ontzag voor de befaamde tegenstan der en schoot de trotse ploeg uit Madrid als een degrada tie-kandidaat aan flarden. Rijkaard, Gullit en Van Bas ten schoten achter elkaar raak, nadat Ancelotti al in de openingsfase de score had ge opend. Bondscoach Libregts moet zich op de tribune in hogere sferen hebben ge voeld. Donadoni maakte het kwintet vol, alsof het ver schil nog niet groot genoeg Rust I Met de plaatsing voor de fi- I nale van het toernooi voor de belangrijkste Europese beker i zal de rust ongetwijfeld te- I rugkeren in het Italiaanse kamp. Sinds 1969, het jaar i Ajax werd verslagen, kwam de ploeg uit Milaan Het zwakke I jaar van het kampioenschap Frank Rijkaard heeft gescoord. Ancelotti, Van Basten en Gullit zijn op weg voor de gebruikelijke felicitaties. DEN HAAG AC Milan en Steaua Bukarest spelen de eindstrijd van het toer nooi voor de landskampi oenen op 24 mei in het Nou Camp-stadion in Bar celona. Het toernooi voor de bekerwinnaars tussen Sampdoria en FC Barcelo na wordt 10 mei in Bern beslist. De finale van het toernooi om de UEFA-be- ker wordt zoals gebruike lijk in twee wedstrijden verwerkt. Op 3 mei wordt de wedstrijd Napoli - VfB Stuttgart in Napels ge speeld. Veertien dagen la ter, op 17 mei, volgt de re turn in Stuttgart. IZMIR Steaua Boekarest speelt op 24 mei voor de tweede keer in vier jaar de finale van het Europese bekertoernooi van landskampioenen in Spanje. In 1986 in Sevilla, waar Barcelona na strafschoppen werd bedwongen, nu in de stad van de tegenstander van toen. Als verwacht had Galatasaray geen kans de eerder opgelopen nederlaag (4-0) goed te maken. In Izmir, waar Galatasaray door een straf van de UEFA zijn thuiswedstrijd speelde, werd het 1-1. Galatasaray, als eerste Turkse club doorgedrongen tot de laatste vier van dit toernooi, had zijn kansen eerder in Boekarest verspeeld. De leiding van de ploeg had de spelers bij een stunt van ongekend formaat nog een premie van 50.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. Het wonder bleef uit. De uit 30.000 man bestaande aanhang van de thuisclub, dit seizoen al goed voor menige rel, mocht precies drie minu ten lang hopen op een wonder. Daarna was het feest uit. In de 36e minuut kwamen de Turken op voorsprong door een doelpunt van Tanman. Steaua raakte niet onder de indruk. Dumitescu zorgde in de 39e minuut voor de gelijkmaker. dergelijke wijze zijn afge straft. Nog voor het rustsig- naal van de Belgische arbiter Ponnet kopte Gullit na aan geven van de sterke Donado ni nummer drie achter Buyo. In het tweede deel zwalkte Real, gedurfd gestart met een extra aanvaller (Paco Llor- rente), als verdoofd over het veld. Van Basten, eerder in de uitwedstrijd de maker van de belangrijker gelijkmaker, bewees zijn kwaliteiten als schutter: 4-0. Donadoni na de zoveelste fout van Buyo 5-0. deed de positie van trainer Sacchi wankelen. De Neder landse drie spraken openlijk hun onvrede uit over het be leid van de grijze coach, die slechts met het verslaan van Real zijn lijf leek te kunnen redden. Hetgeen geschiedde. Rijkaard speelde tegen Real Madrid op het middenveld, zoals hij dat mogelijk bij ont stentenis van Wouters ook volgende week tegen West- Duitsland moet doen. De wens van de Amsterdammer, die zijn rol van voorstopper beu was, ging per toeval in vervulling. Evani, de linker middenvelder, scheurde op de laatste training zijn enkel banden na een charge van een van de jeugdspelers. Ver dediger Costacurta kwam in de ploeg, Rijkaard schoof door naar zijn favoriete stek in de middenlinie en velde persoonlijk het vonnis over de tegenstander. Rijkaard maakte al vroeg in de wedstrijd het tweede Mi lanese doelpunt, dat Real Ma drid definitief uit het ritme haalde. De ploeg van Been hakker, redelijk gestart in de wedstrijd, kon de tweede te genslag in enkele minuten niet verwerken. De ellende was al na 18 minuten begon nen, toen doelman Buyo vol ledig mistastte bij een houd baar schot van Ancelotti. Het blijft stuitend om te zien hoe een ploeg waarbij geld haast geen rol speelt zich moet blij ven behelpen met een doel man van het tweede garni tuur. Ramp Wat na Rijkaards treffer volgde was een ramp voor Real. Zelden zal de ploeg met het grootse verleden op een Op dat moment was Gullit al van het toneel verdwenen. De hardwerkende aanvoer der, die dit seizoen overal last van schijnt te hebben, ver draaide zijn knie en maakte plaats voor Virdis. Van een wedstrijd was op dat moment geen sprake meer. AC Milan, in de compeititie niet gehin derd door andere verplich tingen, gaf een voorstelling. Het publiek in San Siro moet zich soms in het circus heb ben gewaand, Leo Beenhak ker op de bank van Real in de schouwburg waar een dra ma in veel bedrijven werd gespeeld. AC Milan: Giovanni Galli; Tassotti, Baresi, Costacurta en Maldini; Co lombo (68. Filippe Galli), Donadoni, Rijkaard en Ancelotti; Van Basten ;hiz. Gallego en Gordillo; Michel, Martin Vasquez, Schuster en Paco Llorente; Butragueno en Sanchez. GENUA De triomf tocht van KV Mechelen over de Europese velden is bruut onderbroken. Aad de Mos, de succestrai ner die dit seizoen hoopte op vier hoofdprijzen, zag de bekerhouder der be kerwinnaars voor het eerst in zijn Europese ge schiedenis van zeventien duels verliezen. Sampdo ria was, zonder sterspeler Vialli nog wel, in eigen huis met 3-0 veel te sterk. De nederlaag van 2-1 in Mechelen werd daarmee meer dan goed gemaakt. Sampdoria drong voor het eerst in zijn bestaan door tot een Europese finale. Het zelfvertrouwen van Me chelen kende geen grenzen na het duel van twee weken gele den in het knusse eigen sta dionnetje. Weliswaar had sluipschutter Vialli een kwar tier voor tijd tegen gescoord, maar dat deerde de ploeg met de grote Nederlandse inbreng nauwelijks. „Wij spelen de droomfinale tegen Barcelona", meende Erwin Koeman al te weten. De Mos zei aan de vooravond van het duel in Ge nua: „Ik heb het gevoel dat we dit jaar alles pakken". Hoe anders zou het met dit bluffende gezelschap aflopen. Mechelen kreeg in de laatste twintig minuten drie doelpun ten te verwerken. In feite vel den de ouderen bij Sampdoria het oordeel over de waar schijnlijke kampioen van Bel gië. Toninho Cerezo, 34 jaar inmiddels, opende na 71 minu ten de score, toen hij een diep gespeelde bal van Mancini via de paal binnen schoot. Voor dien was hij vooral opgevallen door een grove charge tegen Deferm, waarbij hij zichzelf ook lelijk toetakelde. Veteraan Een andere veteraan besliste de wedstrijd definitief. Dosse- na mocht vijf minuten voor tijd, toen Mechelen massaal aanviel, alleen op Preud'hom- me af. De spelmaker scoorde bijzonder mooi. Hij speelde de bal de-beste doelman van Bel gië heen, sprintte zelf binnen door en schoot in. Salsano, nog een dertiger, bepaalde de eind stand twee minuten voor tijd op 3-0. Voor rust hadden de Belgen nog kansen. Ze klampten zich vast aan het feit, dat het'door Boskov getrainde Sampdoria al vier wedstrijden niet had gewonnen. Bovendien ontbrak Vialli, die vijf van de negen Europese treffers had ge maakt, vanwege een schor sing. Weliswaar deed Bosman aan Mechelse kant niet mee, maar Ohana was in topvorm en een uitstekend alternatief. Mechelen leek op weg naar zijn tweede finale in twee sei zoenen, hetgeen bij de beker winnaars een record had bete kend. Voor 22.000 toeschou wers in het nog niet helemaal verbouwde Luigi Ferraris-sta- dion controleerden ze de wed strijd, met de voor driekwart Nederlandse verdediging Hof- kens, Koeman en Rutjes. Na tien minuten had Erwin Koe man, die net als broer Ronald bij PSV inschoof als libero, bij na succes met een schot. Het duel ontaardde gaandeweg in een schaafpartij, met de Span jaard Victor in de hoofdrol. Voorstopper Vierchowod had zelfs rood kunnen krijgen, toen hij bij de doorgebroken De Wilde om de nek ging han gen. Mechelen kwam na rust zwaar onder druk te staan. Het wachten was eigenlijk op Itali aanse doelpunten, die pas in de laatste twintig minuten kwamen. De Mos kan zich nu weer richten op het binnenha len van de titel en de dubbele bekerconfrontatie met toe komstige werkgever Ander- lecht. Krediet Johan Cruijff heeft weer wat krediet opgebouwd bij de Spaanse pers. Waar zijn club FC Barcelona in de competitie muurvast zit en door Atletico vernederd werd in het natio nale bekertoernooi, plaatsten de Catalanen zich zonder al te veel moeite voor de finale van de Europa Cup voor beker- Op de zege van 4-2 op Sredets Sofia in Nou Camp, volgde een overwinning van 2-1 in Sofia. Voor Cruijff is het de tweede eindstrijd in drie seizoenen. Twee jaar geleden won hij met Ajax de Europa Cup II ten koste van Lokomotiv Leipzig uit de DDR. Barcelona maakte niet dezelf de fout als Roda JC, dat zich zes weken geleden in Sofia niet in de hand had en het „indrukwekkende" aantal van negen gele kaarten scoorde. De Spaanse bekerwinnaar, die de Europa Cup II eerder won in 1979 en 1982, had een der gelijke uitwas niet nodig. De voordelige stand van 4-2 was geruststellend, zeker omdat Lineker al na 26 minuten de score opende. Sredets, aangemoedigd door 55.000 Bulgaren in het Vassi- levski-stadion stelde daar wei nig tegenover. In aanvallend opzicht was de ploeg gehandi capt, omdat trainer Dimitar Penev geen beroep kon doen op Bulgaars voetballer van het jaar Penev, die vorige week een middenvoetsbeentje brak. Toch kwam Sredets nog een maal in de wedstrijd. Na ruim een uur maakte international Hristo Stojtsjkov gelijk. Stojts- jkov, die na een fout van Boe- rebach Roda uit het toernooi schoot en die in Barcelona voor beide Bulgaarse doelpun ten zorgde, bracht zijn totaal in het toernooi daarmee op ze ven. Hij is daarmee topschut ter. Voor Sredets hield het op bij die ene treffer. Zelfs een ge lijkspel was de club niet ge gund, want zeven minuten voor het einde tekende het Spaanse talent Guillermo Amor voor de beslissing. B,70 linsdaj ÏÜNCHEN Voor het ferst in zijn toch al impo- inte loopbaan speelt Die- Maradona een Europe- finalé. Twee nog wel, 'ant Napoli haalde ten ;te van Bayern Mün- ten de dubbele finale de UEFA-beker tegen ittgart. De nummer ree van de Serie A speel- in München 2-2 tegen tyern. De wedstrijd in r ilië was twee weken ge- luidendeden met 2-0 gewonnen, schon- 'egen Napoli bleek voor Bay- iert heljrn een herhaling van het suc- tegen Inter al spoedig niet talbaar. De opgelapte Mara- »na, die al na 18 minuten een echterloelpunt vanwege buitenspel VNUlag afgekeurd, en de Brazili an Careca waren te goed voor doldoh-le middelmaat bij de thuis- irwegen. as/291 dateert doorge- club, die zich mocht troosten met de recette. De penning meester zag de toeschouwers bijna vier miljoen gulden be steden aan kaartjes. De hoog ste recette in de geschiedenis van het Duitse voetbal. Norbert Nachtweih, die zijn laatste seizoen voor Bayern speelt, was de grote pechvogel. In de 36e minuut miste hij een goede mogelijkheid op de ope ningstreffer. Na de rust ging hij twee maal vreselijk in de fout, wat even zo veel tegen doelpunten opleverde. Na een uur miste de vroeger Oostduit ser tot twee maal toe bij het wegwerken van de bal. Mara dona had daarop geen enkele moeite Careca te bedienen: 1- Nadat Pflügler drie minuten later gelijk had gemaakt uit een scrimmage, ging Nacht weih weer in de fout. Careca ontfutselde hem simpel de bal en besliste het duel. Waarna trainer Heynckes Nachtweih uit zijn lijden verloste. Hij ver ving hem door Ekström. Dat Reuter nog 2-2 maakte, deed niet terzake. Grote man Karl Algöwer was twee keer de grote man van Vfb Stutt gart in de halve finale van het UEFA-bekertoernooi tegen Dynamo Dresden. Twee we ken geleden in de thuiswed strijd maakte hij het enige doelpunt van de wedstrijd. Op Oostduitse bodem leidde de li bero niet alleen kundig de verdediging van die voor sprong, hij maakte bovenal nog een doelpunt. Zeven minuten voor tijd werd het nog wel gelijk door Liebe- ram, maar dat was alleen nog van waarde voor de statistiek. Voor VfB Stuttgart betekende het bereiken van een Europese finaleplaats een hoogtepunt in de geschiedenis van de club. Een aardig succes voor Arie Haan, die in de Bundesliga de ene na de andere teleurstelling te slikken heeft gekregen en lang niet zeker is van Euro pees voetbal in het volgende Stuttgart kreeg Dynamo Dres den wel op de knieën al moest met enig geluk een stormloop- ie overleefd worden. Dynamo begon overdonderend. Een schot van Stübner raakte de lat, een inzet van Sammer ging juist voorlangs en een vrije schop van Lieberam landde op de paal. Na een half uur luwde het Oostduitse of fensief, kon Stuttgart het spel bepalen en door Algöwer de zaak beslissen. Klaus Augenthaler van Bayern München had zijn handen vol aan Maradona. FOTO: AP (Gbr). Toeschouwers: 30.000. Gele kaarten: Yuvakuran, Onal (Galatasaray), Bumbescu (Steaua). H| -1.0i 24. Rijkaard 2-0, 45. AC Milan-Real Madrid 5-0 (3-0). Sredets Sofia-FC Barcelona 1-2 (0-1). 26. Lineker 0-1, 65. Stojtsjkoï i: Vierchowod, Pradella, Lanna (Sampdoria) en Den Boer (Meche- Bayern Miinchen-Napoli 2-2 (0-0) 61. Careca 0-1, 63. Pflügler 1-1, 77. Careca 1-2, 80. Reuter 2-2. Scheidsrechter: Syme (Sch). Toeschouwers: 73.000. Gele kaarten: Augenthaler (Bayern), Maradona en Giuliani (Na poli). Dynamo Dresden-Vfb Stuttgart 1-1 (04)). 64. Algöw •t gedrukte clubs hebben zich geplaats

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7