Dreigende taal van Bouterse Voedselrellen Jordanië schrikbarend toegenomen Modernisering raketten blijft NAVO verdelen Fransen helpen Libanese christenen én moslims sja 4 buitenland £ekuc6omant donderdag 20 april 1989 pagina 5 Russen komen olie opruimen VALDEZ Een Russisch schip is op weg naar Alaska, om te helpen bij het opruimen van de olie die afkomstig is Uit de olietanker Exxon Valdez. Het is de bedoeling dat het schip wordt inge zet in de Golf van Alaska, waar de zee over het algemeen te ruw is voor de Amerikaanse bestrijdingsschepen. Maar de 11.400 ton metende Vaidogubsky rooet wel in staat zijn de dikke smurrie van de zee op te zuiger). De autoriteiten hopen dat de Rus de olie kan opvan gen, voor die de stranden zal vervuilen. Het nu bedreigde gebied ligt driehon derd kilometer van de plaats waar de Exxon Valdez op een klif liep. Leger van Peru pakt massaal studenten op LIMA Leger en politie in Peru zijn gisteren twee universiteiten in de hoofdstad Lima binnengevallen en heb ben meer dan vijfhonderd studenten ge arresteerd op verdenking van steun aan de maoïstische verzetsbeweging Lich tend Pad. Soldaten met zwartgemaakte gezichten trapten voor het aanbreken van de dageraad deuren in van slaapza len op de universiteiten en lichtten de studenten van hun bed. Volgens leger- woordvoerders zijn in de gebouwen gro te hoeveelheden wapens gevonden en lovende literatuur over Lichtend Pad en Tupac Amaru, een andere marxis- tisch-leninistische verzetsbeweging. Wapenverkoop België aan banden BRUSSEL Het kopen van wapens in België wordt aanzienlijk minder gemakkelijk. Minister van justitie Melchior Wathelet gaat de minister raad een wetsontwerp voorleggen dat een grondige wijziging betekent van de huidige, uit 1933 daterende, Belgische wapenwet. Het nieuwe wetsontwerp is al de zestiende po ging om de wapenwet van 1933 ver anderd te krijgen. Dat bewijst hoe sterk de Belgische wapenlobby in feite is. België heeft vanouds een sterke wapenindustrie die niet alleen jacht- en sportwapens vervaardigd, maar die ook veel handvuurwapens voor oorlogsdoeleinden exporteert. Succes Innu's tegen N AV O - oefeningen OTTAWA De Canadese Innu-In- dianen hebben in hun strijd tegen het laagvliegen van NAVO-vliegtui- gen een belangrijk succes geboekt. Een Canadese rechter sprak vier In dianen vrij, die terecht stonden op beschuldiging van het houden van illegale bezettingsacties en demon straties op de militaire vliegbasis Goose Bay in Labrador. Rechter Ja mes Igloliorte, zelf een Innu, ver klaarde dat de al eeuwen in dit ge bied wonende Indianen de bezitters van de grond zijn en niet de militai ren. De Innu-Indianen protesteren al jaren tegen de laagvliegoefenin gen, omdat het wild er voor op de vlucht gaat. VN - voedselkonvooi in Sudan overvallen NAIROBI Het eerste konvooi van Operatie Lifeline, die be doeld is om een nieuwe hongers nood in het zuiden van Sudan te voorkomen, is overvallen. Daar bij vielen acht doden. Wie de overvallers waren is niet be kend. Zowel het leger van Su dan als het verzet hadden be loofd de transporten ongemoeid te laten. Het veertien wagens tellende konvooi vervoerde hon derd ton voedsel en hulpgoede ren. De VN willen in totaal 100.000 ton hulpgoederen naar het zuiden van Sudan brengen, voor de regentijd aanbreekt en de wegen onbegaanbaar worden. LEGER ZEGT POLITIE EN REGERING DE WACHT AAN PARAMARIBO De Su rinaamse legerleider D.esi Bouterse heeft het conflict tussen de burgerpolitie en het leger in zijn land ste vig aangewakkerd. Hij eist snel optreden van de regering, anders zal het leger de taken van de sta kende politie overnemen. Het Surinaamse politie corps heeft het werk neergelegd, omdat onder zoek naar schendingen van de mensenrechten door het leger verhinderd wordt. In Nederland heeft de Surina- me-specialist van de VVD, Wijsglas, het optreden van Bouterse krachtig veroordeeld. Volgens de woordvoerder van het Jungle Commando in Ne derland balanceert Bouterse „op het randje van een coup. Dat bevestigt onze mening, dat het leger de feitelijke macht nog steeds volkomen in han den heeft". Intussen heeft het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk gedreigd met aan slagen als de burgerregering niet snel vooruitgang maakt in het vredesproces. Maar de re gering heeft tot op heden niet gereageerd, noch op de drei gende taal van Bouterse, noch op de aankondiging van Brunswijk. Opdracht Legerleider Bouterse zei tij dens een bijeenkomst in de Membre Boekoekazerne dat hij persoonlijk de opdracht heeft gegeven militair Orlando Swedo uit een cel van de bur gerpolitie te halen. Swedo zat in de cel, omdat hij ervan ver dacht wordt betrokken te zijn geweest bij het bloedbad in het bosnegerdorp Moiwana in 1986. Daar werden toen 51 on gewapende burgers in koelen bloede vermoord. Bouterse gaf de Militaire Politie opdracht Swedo te bevrijden nadat hij president Ramsewak Shankar een ultimatum had gesteld, waarop niet was gereageerd. De legerleider zei dat hij zich „groen geërgerd" had aan de kwestie. „Ik ben een man van overleg, van dialoog, van har- 1 ook beslissingen ge nomen worden". De commandant van de Mili taire Politie, Iwan Graanoogst, had eerder al verklaard dat „onverantwoordelijken weer bezig zijn chaos te creëren". Marine-commandant Mijnals zei dat het leger „geen speel goed, nog minder een pispaal" Geheim Mijnals vroeg zich af wie de politie de bevoegdheid had ge geven een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Moiwana. „Die actie was een militair geheim. En als men deze zaken wil onderzoe ken, moet men naar het mili tair gezag komen en geen sol daat oppakken". Bouterse eiste verder dat de regering snel de leiding van de politie vervangt, „want met deze doen we geen zaken meer". Als dat niet gebeurt, staat het leger klaar om de ta ken van de politie over te ne men. „Als het moet, zullen we alle posthuizen (politiebureaus, red.) overnemen, ook Nieuwe Haven (het hoofdbureau van politie, red.)". IF J - DELEGATIE NA ONDERZOEK: Leger schoot niet gericht op Lagrouw AMSTERDAM De dood van de Nederlandse came raman Cornel Lagrouw in Salvador is niet het re sultaat van een gerichte actie door het Salvado raanse leger. Tot die voor lopige conclusie komt een delegatie van de Interna tionale Federatie van Journalisten (IFJ), die in El Salvador de omstandig heden onderzocht waar onder Lagrouw om het le ven kwam. De Nederlandse werd gedood in het dorpje San Francisco Javier, waar hij de IKON een reportage verzorgde over de presidents verkiezingen in El Salvador. Een woordvoerder van de IKON zei in een eerste reactie .verontrust" te zijn door de wijze waarop delen van het onderzoek zijn uitgevoerd. De kwestie dient opnieuw politie- behandeling te krijgen, al dus de IKON. De IFJ-delegatie heeft volgens het Nederlandse lid Rob Bak ker pogingen in het werk ge steld de direct betrokken mili tairen te spreken, maar dit bleek een ondoenlijke zaak. Maar uit gesprekken met be- ?rs van San Francisco Ja- is naar voren gekomen, dat Lagrouw is gesneuveld in vuurgevecht tussen leger guerrilla, aldus de delega- Volgens Bakker heeft het Salvadoraanse leger inmiddels officieel toegezegd een betere bescherming van journalisten te garanderen. Over een maand komt de IFJ-delegatie met een volledig rapport. Intussen duurt het moorden in El Salvador onverminderd voort. Gisteren werd procu reur-generaal Roberto Garcia Alvarado vermoord. Aangeno men wordt dat de bomaanslag, het werk is van het linkse ver zet in El Salvador. Elders in het land werden een Argentijnse arts en een Franse verpleegkundige samen met enkele guerrillastrijders ge dood door het leger. Volgens het leger vochten de twee mee aan de kant van het verzet. Dat zegt echter dat de arts en de verpleegkundige in een veldhospitaal van het verzet werkten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB In Liverpool duurt de rouw om de 95 slachtoffers van de stadionramp in Sheffield voort. Meer dan 200.000 inwoners van de stad hebben inmiddels al een bezoek gebracht aan het stadion van Liverpool F.C. om hun respect voor de slachtoffers te tonen. De tribune van de meest fanatieke Liverpool-faris is behangen met duizenden dassen, vlaggen en supporter sjaals. Het veld ervoor is veranderd in een grote bloemenzee. FOTO: AP MA'AN Jordaanse troe pen hebben gisteravond in de zuidelijke stad Ma'an het vuur geopend op betogers die in weerwil van het geldende uit gaansverbod toch de straat op waren gegaan. Volgens ooggetuigen vie- Subsidie len er minstens drie do den. intifadah (volksopstand) tegen de prijzen," zei een veilig heidsfunctionaris in Ma'an. Ook elders in het zuiden de den zich ongeregeldheden voor, in Tafilah, Husnyeih, Kerak en op de Jordaanse Universiteit in Amman. Eergisteren kwam het in Ma'an tot hevige rellen en plunderingen toen burgers hun woede koelden over re cente prijsverhogingen. Ban ken en overheidsgebouwen werden aangevallen en ge plunderd en auto's werden vernield. Tientallen mensen raakten gewond. Gisteren wa ren in de stad slechts militai ren te zien die patrouilleerden of de rommel opruimden. „De burgers hier noemen het de Aanleiding tot de protesten was de aankondiging van af gelopen zondag dat de prijzen voor benzine en de tarieven voor wegenbelasting, telefoon gesprekken en andere goede ren en diensten met tien tot vijftig procent zouden worden verhoogd. Zo hoopt de rege ring de uitgaven terug te drin gen, een eis die het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) heeft gestéld als voorwaarde voor de herfinanciering van de Jordaanse buitenlandse schuld van zes miljard dollar. De aankondiging volgde op maanden van dalende inko mens en stijgende prijzen. De regering heeft beloofd de sub sidie op eerste levensbehoeften als brood in stand te houden. In Jordanië is de werkloosheid in vijf jaar tijd van vrijwel ni hil toegenomen tot naar schat ting twintig procent. Extremisten Volgens kroonprins Hassan plaatsvervanger van zijn broer koning Hussayn die op staatsbezoek is in de Verenig de Staten zit er echter „een luchtje" aan de bewering dat de rellen louter economische oorzaken hebben. „Er is een vruchtbare voedingsbodem voor extremisme", zei hij. Hij voegde daaraan toe dat het nog te vroeg was om schuldi gen aan te wijzen voor de plunderingen, maar dat „enke le van die bebaarde heren erg veel invloed hadden over de groepen in de straten." Daar mee doelde Hassan op de veel al baarddragende islamitische fundamentalisten. Kapitein Rob in China 348) Inderdaad, de vloot van Wang Hang heeft met moeilijkhe- toch willen proberen hem aan te vallen? Inderdaad, de neef van den te kampen. Het was nu wel erg slim bedacht om zonder lich- Lu Ling is vastbesloten de dood van zijn oom te wreken en in ten door te varen, maar in de duisternis zijn twee jonken met duikvlucht komt hij naar beneden, recht op de flakkerende flam- elkaar in aanvaring gekomen en een der schepen maakt water, bouwen aan. Dan haalt hij de trekker van zijn machinegeweren Wang Hang is aan dek gekomen en schreeuwt zijn bevelen rond. over en een salvo ratelt door de lucht. Met brullende motoren Dan hoort hij, boven het geluid van de golven en de wind, plotse- schijnt.de machine zich op het schip te storten, maar dan trekt ling iets anders: het geronk van een vliegtuig. Zou die Chung Chi Chung Chi het vliegtuig weer op.... Dochte laat! Leden van een speciale Oostenrijkse politie-eenheid hebben vandaag de hele dag gepatrouil leerd door de straten van het Oostenrijkse Braunau, de plaats waar j precies demonstra ties en andere acties van neo nazi's is het dorp sinds gisteren van de buitenwereld afgesloten. HAAGS COMPROMIS LOST WEINIG OP BRUSSEL De moderni sering van de kernwapens voor de korte afstand blijft binnen de NAVO een bron van verdeeld heid. Een Nederlandse po ging om de verschillende standpunten met elkaar te verzoenen, is vooralsnog op niets uitgelopen. Dat bleek gisteravond in Brus sel, waar de Nuclear Planning Group van de NAVO vandaag haar tweedaagse vooijaarszit- ting afsluit. De meeste bondge noten kunnen akkoord gaan met een latere datum voor een besluit over de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand (tot 500 kilome ter), maar de modernisering zelf mag niet ter discussie wor den gesteld. Dat is tegen het zere been van West-Duitsland èn tegen dat van Belgie, dat slechts onder zeer strikte voor waarden met een beperkte modernisering wil instemmen. België, dat met zijn socialisti sche minister van defensie, Guy Coeme, ook op de NPG- vergadering vorig najaar in Scheveningen al voor grote moeilijkheden zorgde, liet gis teren weten dat het geen duimbreed zal toegeven. Het land wil met het Warschau Pact zo snel mogelijk onder handelen over een betekenis volle vermindering van het aantal korte afstandswapens. Bovendien, aldus België, mag het bereik van deze wapens nauwelijks groter worden dan het nu is. De meeste andere bondgenoten, de VS en Enge land voorop, willen de moder nisering zo snel mogelijk door voeren. Het bereik van de Lance-raket, het binnen de NAVO meest omstreden wa pen, moet daarbij van 110 naar 480 kilometer worden ver groot. Nederland is de afgelopen da gen druk in de weer geweest met een compromis. Dat komt erop neer dat de NAVO zon der voorwaarden vooraf eens gezind tot modernisering be sluit. Onderhandelingen met het Warschau Pact kunnen daarna worden geopend, als Moskou en zijn bondgenoten bereid zijn hun conventionele wapens (tanks en artillerie) en kernwapens tot een met dat van de NAVO vergelijkbaar niveau terug te brengen. Of het zal lukken de stand punten te verzoenen voor eind volgende maand in Brussel de NAVO-regeringsleiders bij eenkomen, is intussen zeer on zeker. Minister Bolkestein: „Van mij geen uitspraken daarover. Of hoogstens, dat ik het hoop". PARIJS „Het is mak kelijk kritiek te hebben. Maar Frankrijk is wel het enige land dat niet met zijn armen over elkaar is blijven zitten en daadwer kelijk iets ondernomen heeft". Dat heeft de Fran se staatssecretaris voor hu manitaire acties, dokter Bernard Kouchner, gister middag in het Franse par lement gezegd. Net teruggekeerd uit Libanon beantwoordde hij kamervra gen over de nogal chaotisch verlopen Franse hulpactie aan de slachtoffers van de oorlog in Libanon. In totaal 91 zwaar gewonde Libanezen zijn uiteindelijk door het hospitaalsehip La Rance van de Franse marine geëvacueerd, 29 christenen en 62 moslims. Maar, zo bena drukte Kouchner, daarbij had men er geen „macabere boek houding" op nagehouden. „Niets lijkt meer op een ge wonde Libanees dan een ge wonde Libanees", aldus de straatssecretaris. Met de nodige improvisaties heeft de Franse regering zich uiteindelijk uit een akelig wes pennest gered. Want wat aan vankelijk bedoeld was als een gebaar van solidariteit aan de in het nauw gebrachte christe nen dreigde even uit te lopen op een rechtstreekse confron tatie met Syrië, dat in Libanon de dienst uitmaakt en de mos lims steunt. Tot het zenden van de „humanitaire hulp" was besloten onder druk van de publieke opinie in Frank rijk. Die staat grotendeels aan de kant van generaal Michel Aoun, de leider van de christe lijke regering in Bayrut. Even dreigde een totale Franse af gang toen geen van de kemp hanen een veilige evacuatie van de gewonden van de te genpartij wilde garanderen. Na dagen van overleg lukte het de impasse te doorbreken. Frankrijk mocht zijn hulp ge ven maar pas na een plechtige verklaring van president Mit terrand dat de hulp vo slachtoffers bestemd tot grote verbittering Aoun. „alle" Dit De rechtse oppositie heeft veel kritiek geuit op de Midden- Oosten-politiek van de socia listische regering. Het verne derende geschipper met de hulp had Frankrijk zich kun nen besparen door het Rode Kruis in te schakelen, zo vindt men. Oud-minister van bin nenlandse zaken Charles Pas- qua deed Kouchners inspan ningen sarcastisch af als „een toeristisch tripje". Staatssecretaris Kouchner heeft ondanks alle tegenslag nieuwe hulpexpedities naar Libanon in het vooruitzicht gesteld, zo mogelijk onder Eu ropese vlag. Volgens de Egyptische presi dent Hosni Mubarak heeft Iran inmiddels versterkingen naar Libanon gestuurd om deel te nemen aan de zware gevechten. De meeste Iraanse milities hebben zich aangeslo ten bij de Syrische eenheden. „De Arabische wereld moet het gevaar van deze ontwikke ling terdege beseffen omdat het velen bedreigt en niet be perkt blijft tot Libanon", aldus Mubarak. Demonstranten willen overleg met premier (Vervolg van de voorpagina) PEKING De duizenden de monstranten die zich gisteren op het Tiananmen-plein in het centrum van Peking hadden verzameld willen een gesprek met de Chinese premier Li Peng. De betogers eisten de vrijlating van een honderdtal medestanders die naar hun zeggen eerder op de dag waren gearresteerd tijdens een de monstratie in het centrum van de Chinese hoofdstad. De stu denten haddden gezegd dat ze de hele nacht zouden blijven zitten nadat zij vergeefs had den geprobeerd het hoofd kwartier van de communisti sche regering binnen te drin gen. Ook in Shanghai werd betoogd. Omstreeks duizend studenten en arbeiders verza melden zich gisteravond op het Plein van het Volk in het centrum van de stad. Een ar beider werd gearresteerd na dat hij de menigte had toege sproken en had verteld dat zijn leven „was verwoest door de communistische partij". Papandreou betaalt proces niet zelf ATHENE De Griekse schatkist draait op voor de kosten van het smaadproces, dat premier Andreas Papan dreou heeft aangespannen te gen het tijdschrift Time. De Griekse premier heeft het blad voor de rechter gesleept we gens de publicatie van een in terview met een voortvluchti ge Griekse bankier. Die be schuldigt Papandreou .ervan voor miljoenen guldens aan smeergelden te hebben aange nomen. Papandreou betaalt zijn advocaten vanuit de schat kist omdat hij, aldus zijn woordvoerder, het proces heeft aangespannen uit hoofde van zijn functie als premier van Griekenland. Het is echter niet bekend of hij. als hij het proces wint, van plan is het smartegeld in de staatskas te storten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5