Justitie hoopte op doorbraak in incestzaken 1 Eenmalig 75 gulden voor rijksambtenaren yuitdeweekbladei ELSEVIER deËPENE VERDEDIGER WIJST OP FOUTEN Ministers ontkennen ruzie over politie 'Veronique' op nieuwe satelliet DE TIJD Ri oli BINNENLAND ftzidóeSouiont DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 4 BU Afscheidsfeestje in gevangenis DEN HAAG Het RPF-ka- merlid Leerling is bepaald niet te spreken over een afscheids feestje vorige week in de straf gevangenis Schutterswei te Alkmaar. Dat werd georgani seerd wegens overplaatsing van enkele langgestraften naar de inrichting in Leeuwarden. In schriftelijke kamervragen wil Leerling dat staatssecretaris Korte van justitie aangeeft wat voor festiviteiten er eigenlijk plaats hebben gehad, van wie het initiatief is uitgegaan, wie aanwezig waren en ook wie de kosten voor zijn rekening heeft genomen. Aanleg Spoortunnel haalt oud-Rotterdam boven De geschiedenis en het ontstaan van de stad Rot terdam behoeft vooralsnog niet drastisch te wor den herschreven, maar de aanleg van de Spoortun nel dwars door het Rotterdamse centrum heeft de archeologen toch al een aantal fraaie vondsten op geleverd uit de periode tussen 1400 en 1700. Het betreft onder andere aardewerk en glas, maar ook een vilten hoed uit de 16e eeuw en messen met fraai bewerkte grepen van messing. Daarnaast zijn door de graafwerkzaamheden de resten blootge legd van huizen uit de 15de eeuw. Het tracé van de Spoortunnel loopt dwars door het oudste deel van Rotterdam. Mysterieus is de opgegraven kookpot uit de 11de eeuw (foto). Die werd gevonden op de plaats waar vroeger het riviertje de Rotte in de Maas uitmondde. Rotterdam, dat in 1340 stads rechten verkreeg en dat volgend jaar wil vieren, bestond toen nog niet. Bouwkunde TU Delft tegen opheffing DELFT Het bestuur van de Technische Universiteit Delft verzet zich tegen de opheffing van haar faculteit bouwkunde. In Nederland is slechts plaats voor één bouwkundefaculteit, aldus het advies in het onlangs uitgebrachte rapport van de „verkenningscom missie bouwkunde". Het rapport, dat is opgesteld in opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, spreekt zich niet uit over de plaats waar de „nieu we" faculteit moet komen. Zowel Delft als Eindhoven wil model staan voor de enige toekomstige faculteit. Het bestuur in Delft wijst hierbij op de „internationale reputatie" van haar faculteit. ROTTERDAM „Justitie is zeker niet overhaast te werk gegaan in de zaken die door het medisch kleuterdagverblijf De Bol derkar in Vlaardingen werden aangedragen. Mis schien dat justitie wel te gretig is geweest. Een hulpverleningsinstelling had de moed zijn nek uit te steken en kwam met diverse bewijzen aanzet ten. Justitie haakte daar gretig op in in de hoop dat er eindelijk een door braak zou komen in dit soort zaken in het straf recht". Officier van justitie mr. H.J. Moraal achtte gistermorgen voor de Rotterdamse recht bank de vader van een kind in De Bolderkar schuldig aan seksueel misbruik van zijn 4- jarige dochter. Mr. Moraal ba seerde zich mede op het on derzoek dat De Bolderkar had ingesteld. Hij eiste daarom een jaar gevangenisstraf tegen de 27-jarige vader uit Spijkenisse. „Het bewijs in incestzaken is moeilijk te verkrijgen", aldus mr. Moraal. „En verbetering zal er voorlopig ook wel weer niet komen omdat hulpverle ners door alle opwinding rond De Bolderkar hun nek niet meer durven uit te steken". Het bewijs in deze zaak werd door hem gezien in de eerder door de vader afgelegde ver klaringen, de verklaring van zijn ex-vrouw en het onder zoek van De Bolderkar. Volgens Moraal begon er juist vlak voor De Bolderkar-affai re wat verbetering in dit soort zaken te komen. „Allerlei des kundigen en niet-zo-deskundi- gen hebben hun licht erover laten schijnen. De stelling werd geponeerd dat het straf recht zich zou moeten terug trekken. Maar dat kan niet, want hulpverlening kan alleen als de dader zijn schuld er kent. Het strafrecht moet als stok achter de deur gehouden worden". Bekennen gebeurt niet vaak. Inmiddels hebben ten minste twee vaders, onder wie de man die gisteren terechtstond, hun bekentenissen weer inge trokken. In het andere geval is de hulpverlening weer opge houden. Onder invloed De verdachte verklaarde dat hij in eerste instantie bekend had om daardoor zo snel mo gelijk psychische hulp te krij gen. Verder was hij onder in vloed geweest van de medicij nen die hem door een arts van de GG en GD waren ver strekt. De politie zou hem heb ben gezegd dat hij minder straf zou krijgen als hij beken de. Zijn raadsman, mr. D. Ver- maat, veegde de vloer aan met de bewijzen die door de offi cier waren aangedragen. De politie zou „grof onrechtma tig" gehandeld hebben door de medicijnen niet op tijd aan de verdachte te overhandigen. De verklaring van de ex-vrouw van de verdachte was volgens de advocaat ongeloofwaardig omdat zij vindt dat de man „haar het kind heeft afgeno- Daarna ging mr. Vermaat uit gebreid in op het onderzoek van De Bolderkar. Daar zijn naar zijn mening ernstige be roepsfouten gemaakt die, sa men met een suggestieve vraagstelling tijdens het pop penspel, geleid hebben tot de conclusie van seksueel mis bruik van het meisje. „Van hun zelf opgestelde lijst met indicatoren (52) zijn er slechts vijf geconstateerd". „Geen bewijs'' Ook het feit dat nooit contact is opgenomen met het MKD waar het kind een jaar ver bleef vóór zij naar De Bolder kar kwam, was volgens mr. Vermaat fout. „De groepsleid ster van dat kinderdagverblijf, die getraind is in en ervaring heeft met het signaleren van tekenen die op seksueel mis bruik wijzen, heeft dergelijke tekenen nooit waargenomen". Op De Bolderkar was het kind slechts twee maanden. Ver maat pleitte voor tuchtrecht spraak in deze soort van hulp verlening. „Kortom, er is geen bewijs. Het is tragisch dat het OM zich voor deze „Bolder kar" heeft laten spannen", zo besloot mr. Vermaat. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 2 mei. Eenzaam stel De schoenen van de minister bleven achter op de wal, zelf maak te mevrouw Smit-Kroes gisteren in IJmuiden een korte proef vaart met de door haar zojuist gedoopte reddingboot „Zomerze- gels 1". Haar geschoende begeleiders bleven achter. FOTO: ANP HELMUT KOHL: Europese eenheid realiteit in de ruimte PARIJS „Een geza menlijk Europa, waarover de laatste tijd zoveel wordt gesproken, is op één gebied al realiteit: in de ruimte. De ruimtevaart versterkt de Europese identiteit, zowel op technologisch en economisch als op politiek gebied". De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zei dit gisteren in Parijs tijdens een bijeen komst waar werd gevierd dat 25 jaar geleden de Europese samenwerking in de ruimte vaart is begonnen. Europa heeft een eigen raketsysteem (de Ariane) en beschikt over een hele reeks communicatie satellieten, die het telefoneren en tv-kijken aanzienlijk heb ben uitgebreid. Ook heeft Eu ropa in 25 jaar bergen werk verzet op het gebied van de wetenschap met als één van de hoogtepunten de „ontmoeting" met de komeet Halley. „Als we de publieke opinie beter kunnen overtuigen, zullen wij in staat zijn onze positie beter te verdedigen tegen opkomen de naties als Japan en China", aldus directeur P.G. Gyllen- hammar van Volvo. DEN HAAG Er komt een experimentele rege ling van een jaar voor deeltijd-vut bij de rijks overheid en een blijvende regeling voor betaald ou derschapsverlof. Het ministerie van binnen landse zaken en de vier cen trales van overheidspersoneel hebben hierover gisteren een akkoord bereikt. De rijksamb tenaren maken bovendien kans op een eenmalig dou ceurtje van 75 gulden netto. Doordat deze (en een aantal andere kleinere) regelingen per 1 juli ingaan, is er elf mil joen gulden ,over', waarvoor geen zinnige besteding is te vinden. Minister Van Dijk die het overleg liet leiden door diens topambtenaar Pont moet deze eenmalige uitkering echter npg goedkeuren. Dins dag zag het er nog naar uit dat het overleg hierover op niets zou uitlopen omdat er niet ge noeg geld was. Rijksambtenaren die tussen 1 juli dit jaar en 1 juli volgend jaar 59 jaar worden (de vut- leeftijd is 60 jaar) kunnen voor de helft van hun volledige werktijd (minimaal 16 uur per week) met vut, tegen 80 pro cent van het laatstverdiende inkomen. De regeling voor ouderschaps verlof is structureel. Ambtena ren die er gebruik van maken kunnen voor de helft van de werktijd (eveneens minimaal 16 uur) ouderschapsverlof aan vragen. De verlofuren worden voor driekwart doorbetaald. Gezinsverzorging in gareel van WVC LEIDEN Het ministerie van WVC is er ondanks de voortdurende bezuinigings maatregelen toch in geslaagd om de sterk gedecentraliseer de, moeilijk beheersbare ge zinsverzorging in het gareel te krijgen en om te bouwen tot een nationale, voor alle bur gers beschikbare voorziening. Dat is de belangrijkste conclu sie uit het proefschrift „Bezui nigingen in de gezinsverzor ging,," waarop vandaag P J. J. Maessen promoveert aan de Leidse universiteit. Volgens de promovendus was de overheid in staat dat te doen omdat zij de gezinsver zorging voor negentig procent subsidieert en daarmee de par ticulier bestuurde instellingen kon dwingen zich aan de voor schriften te houden. In deze zorgsector werken 80.000 werknemers en gaat jaarlijk voor anderhalf miljard gulden Minister Van Dijk (links) en Korthals Altes maken zich c herverdeling van de politiesterkte. 1 voor het interpellatiedebatje over de FOTO: ANP DEN HAAG De minis ters Korthals Altes (justi tie) en Van Dijk (binnen landse zaken) ontkennen bij hoog en bij laag dat zij onenigheid hebben over de plannen tot herverde ling van de politiesterkte. In een door de PvdA aange vraagd spoeddebat naar aan leiding van geruchten over een ruzie-achtige sfeer tussen de bewindslieden deed het tweetal gisteren alle moeite zich eensgezind te presenteren. Begin vorige week lekte uit dat Korthals Altes een brief aan Van Dijk had geschreven over de problemen rond de op stapel staande verschuiving van arbeidsplaatsen tussen de politiekorpsen. Korthals Altes zou zich als verantwoordelijk bewindsman voor de rijkspoli tie heftig hebben verzet tegen de zijns inziens onaanvaardba re inkrimping van het rijkspo litiekorps. Volgens de plannen moet de rijkspolitie 600 ar beidsplaatsen afstaan aan de gemeentepolitie. Dat is nog niet alles, want de sterkte moet ook nog met 600 worden verminderd vanwege een „ef- ficiency-operatie". Bovendien zijn er op dit moment bijna 500 vacatures bij de rijkspolitie die naar verwachting wegens geldgebrek niet meer zullen worden vervuld. De mare over een gespannen verhouding tussen de twee ministers werd nog versterkt door een toe spraak die Van Dijk vorige week maandag hield in Schie dam. Hij verdedigde daar in krasse taal de plannen tot her verdeling van de korpssterk ten en beklemtoonde dat de operatie wat hem betreft zo snel mogelijk van start dient te SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL \Uiskt.ze 7e leeft Oltmans verliest geding: Suriname niet failliet DEN HAAG De vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J.W. Westenberg heeft gis teren de vordering van de pu blicist Willem Oltmans om de staat Suriname failliet te ver klaren afgewezen, omdat de eis te gering was om tot faillis sement over te gaan. Oltmans heeft naar eigen zeggen nog ongeveer 70.000 gulden te goed van de staat Suriname. Mr. Westenberg achtte de recht bank wel degelijk bevoegd om te oordelen over de aanvraag van Oltmans. Een staat die in ternationaal niet meer aan zijn betalingsverplichtingen vol doet kan in Nederland in prin cipe failliet worden verklaard. Er kan dan beslag op de goe deren van de ambassade wor den gelegd als dat de werk zaamheden van de ambassa deur maar niet in gevaar brengt, aldus Westenberg. HILVERSUM Nederland krijgt er binnenkort een nieu we commerciële satellietzen der bij die zijn radio- en televi sie-programma's vanuit Lu xemburg op ons land gaat richten. Het station heet Vero nique en is een zusterorgani satie van Veronica. Het voor bereidende werk voor dit initi atief is verricht door Veroni- ca-directeur Rob Out, die zelf geen functie bij het nieuwe station zal krijgen. Zoals het zich nu laat aanzien wordt Vejronica-radiodirécteur Lex Harding verantwoordelijk voor de televisie-tak, terwijl Ruud Hendriks, eindredacteur yan „Nieuwslijn", zich gaat be zighouden met de radio. Als de omroep de financiering rond- krijgt kan men gaan uitzenden via de tweede Astra-satelliet, die eind dit jaar wordt gelan ceerd. Of de nieuwe zender in ons land ook zal worden doorgege ven door de kabelmaatschap pijen is nog onzeker. Een woordvoerder van de Casema: „Draaien wij voor de kosten op, dan is de kans kleiner dat het gebeurt. Maar het zijn de machtiginghouders (de ge meenten) die uiteindelijk toe stemming moeten geven. Wij wachten vooralsnog rustig af", aldus de Casema. WERKLOOSHEID OP ZELFDE PEIL DEN HAAG Nederland telt over de periode januari - maart van dit jaar gemiddeld 426.000 geregistreerde werklozen. Dat zijn er ongeveer evenveel als in de maanden december tot en met februari. Het cijfer is gebaseerd op de cijfers van de arbeids bureaus en op een CBS-enquête. Deze enquête zorgt er voor dat „vervuiling" van de bestanden van de arbeidsbureaus niet in het werkloosheidscijfer wordt opgenomen. Vervuiling wil zeggen dat werkzoekenden ten onrechte als zodanig staan geregistreerd. Engeland in vizier van de Heer" Het theater als metafoor voor de werkelijkheid; was het zo niet altijd bedoeld? Had Shakespeare nog ge leefd, hij zou vast Anfield Road hebben geschreven, een toneelstuk in zes bedrij ven. Thema: Engeland als een Act of God, waar alle rampen twee keer gebeuren, waar kinderen door hun ou ders worden mishandeld, er bovenop komen, maar wor den platgedrukt door de sa menleving. Lezend in de weekbladen lijkt het leven een koningsdrama, met ge wone mensen als slachtoffer. David Reece had niet zoveel zin in Liverpool-Notting ham. Hij kon wel een kaar tje krijgen, maar wilde niet in z'n eentje naar het beker duel in Sheffield gaan. Het kaartje kwam terecht bij-een 28-jarige collega, en die is nu dood. „Ik voel me schuldig", zegt hij in De Tijd - er wa ren supporters in moeilijk heden terwijl hij thuis zat. Hoofdredacteur Tony van der Meulen vraagt zich af of je zo'n foto moet plaatsen met kinderen in doodsangst. „Als je de werkelijkheid niet wilt ontlopen denk ik dat dit moet, maar ik ervaar het ook in het geheel niet als hinderlijk dat de Britse tele visie (waarvan de beelden ook door de NOS zijn ge bruikt) tot een andere keuze komt". 'Hij wijst ook op het merkwaardige verschijnsel dat het bijna een uur duurde voordat de journalisten op de perstribune via een draagbaar radiootje hoorden wat zich precies voor hun ogen afspeelde. „Hierdoor is de journalistieke natuurwet dat je erbij geweest moet zijn om het te kunnen navertel len sinds vorige week discu tabel". Zonder erbij geweest te zijn vertelt De Tijd de geschiede nis van Ernst, een jongen van 25 jaar inmiddels, die als driejarige door zijn moeder in een plastic badje met koud water op het balkon werd gezet en vervolgens door zijn vader tegen de brandende kachel werd ge houden. Hij daagde zijn ou ders onlangs voor de rech ter. Die vonniste dat zij hun zoon een jaar lang tweehon derd gulden per maand moeten betalen. Als spijtbe tuiging. Uit het verslag van de Kinderbescherming: „Moeder brengt onder tra nen naar voren dat ook nu weer blijkt, dat Ernst zich in een ziekenhuis kennelijk meer thuis voelt dan in een „Zeg maar dat het een Act of God was", zegt een vrouw in Liverpool tegen Elsevier. „Heizei, de Herald in Zee- brugge, de opeenvolgende vliegtuigrampen en nu dit weer, het kan geen toeval zijn. Groot-Brittannië ligt in het vizier van de Heer". Een jongeTi voor wie the kiss ol life nog net op tijd kwam: „Ineens lag ik te huilen op het gras. Nog nooit in mijn leven had ik er bij stilge staan dat een mens ook ademt. Nu weet ik wat adem is. Het was alsof ik een rots blok door m'n keel kreeg ge- Adri van Tiggelen voetbalt volgende week „gewdon" te gen West-Duitsland. De ver dediger over er hard tegen aan gaan: „Dat is min of meer vanzelf gekomen. Er is nooit een trainer geweest die me dat verteld heeft. In het profmilieu zie je op een ge geven moment niet anders meer om je heen. Je kijkt naar de Europa Cup op de televisie en je ziet wat er al lemaal kan gebeuren. Je leert weer van anderen hoe die verdedigen en tackelen. En dan wordt het langza merhand je tweede natuur. Vanaf een bepaald moment hoort het zo bij je, dat je er anderen mee kunt afschrik- Hij zou, afgaande of de foto, de baas van Toetanchamon kunnen zijn. Maar het is Paul Breitner, ex-voetbal prof, nu columnist bij Bild voor een half miljoen mark per jaar. Breitner ziet de Mannschaft in staat tot een verrassing volgende week in de Kuip en vergelijkt voor Vrij Nederlana toen met nu. „We waren in staat ons puur op het spel en de pres taties van het elftal te con centreren, dan krijg je van zelf een over-mijn-lijk-men- taliteit. We werden ook min der afgeleid. Nu zitten spe lers vrijwel het gehele sei zoen over hun contract te miemeien en kijken ze voortdurend met een schuin oog naar het buitenland. De Umwelt van het voetbal is veel commerciëler gewor den. Spelers zijn egoïsti- scher, stellen zich minder in dienst van het team". Het Plein in Amsterdam is één van de twaalfhonderd landelijke crisiscentra voor jongeren. Hulp, een bed en veiligheid; voor sommige jongeren is Het Plein de laatste strohalm. „Ik wil mijn hele familie nooit meer zien! Het komt toch nooit meer goed! Ik ben drie we ken vastgehouden en ge- dwongen om te spuiten. Ze wilden me heroïnehoertje laten worden. Net als mijn zuster en die heeft nu aids. Gelukkig heeft mijn zi op tijd weggehaald en in een afkickcentrum gestopt. Ik ben nu clean. Mijn hele fa- rriilie heeft in tehuizen geze ten en zijn er verslaafd uit gekomen. Dus als ze me naar huis sturen verzet ik me. Terug naar huis? Nooit Klappen halen zeker, dank je lekker". De zakelijk leider van To neelgroep Amsterdam: „Bi] Mozart kun je wegzakken, bij Bakeliet moet je echt bij de les blijven". Treffender had de ondergang van het toneel niet kunnen worden getypeerd in de Haagse Post. Mozart als muziek en toneel als de Enige Waar heid. Kan de leegloop van het theater nog worden ge keerd, vraagt HP zich af, kijkend naar de dramatische bezoekersaantallen. Hans Croiset, artistiek leider van het Nationale Toneel: tempo van de verjonging van het publiek en het weg blijven van de ouderen houdt elkaar nog niet in evenwicht. Hier wordt bij een try-out in de pauze echt nog geroepen „Zag, worret nog leuheuk Het theater waar Gullit, Van Basten en Rijkaard spelen zit altijd- weer vol. Milaan is voetbalgek en HP merkte dat tijdens een bezoek, waar het gezicht van Marco nau welijks te zien was. Als er een foto gemaakt moet wor den, vraagt de spits tweedui zend gulden voor een half uurtje poseren. In de bar zegt zijn rug: „Deze pauze is voor mij vrije tijd. En als ik moet werken, wil ik daar geld voor zien". De drie gaan toch gratis op de foto. Rijkaard neemt het voor Van Basten op, die af en toe helemaal ziek wordt van wat mensen van 'm willen. „prui uit d< de be zet in over Amei de 1 moet van c hopei LE ni op am: van ram El suit, actii raar lopi dele tion zichzelf: „II, Jou Rijkaard mis de gezelligheid van Ajai wel eens. Lekker gemoede lijk". De Britse historicus Rosalind Miles, hoogleraar vrouwen studies in Coventry, schreef een boek over de geschiede nis van vrouwen. In HN- Magazine vertelt ze dat ze haar wetenschappelijke rière begon met publicaties over de tijd van Shakespea re. „Vooral over de geschie denis van het theater. Het theater was in die tijd brandpunt van politieke strijd. De puriteinen schouwden het als kwaad op zich. De maatrege len gingen zo ver, dat men sen konden worden geëxe cuteerd als ze driemaal wa ren betrapt op theaterbe- Hersenonderzoeker prof. Dick Swaab werd bijna ver baal geëxecuteerd toen hij zijn studie publiceerde over een mogelijk verband tussen de grootte van de hersenen en homoseksualiteit. Nu de storm is gaan liggen, praat hij over wat hij eigenlijk derzoekt: de ziekte van* Alz heimer, de meest voorko mende vorm van dementie. „Wat ik in mijn leven ook met mijn brein doe, na mijn dood kan hét alsnog ge bruikt worden voor hersen onderzoek". „Voetbal alleen nog maar televisie en op het veld de regels van het zaalvoetbal introduceren: ieder lichame lijk contact komt de speler op vijf minuten strafbank te staan. Voetbal wordt ballet, en de linkspotige baltove naars van Ajax, nu pog tie ners, winnen de komende jaren telkenmale de Europa Cup". Ziehier de suggestie van De Groene om een ein de aan alle ellende te ma ken. Een einde aan de „aan- rakerigste segmenten van de samenleving". Want in het civilisatieproces gaat het om afstand bewaren; sociaal, maar ook fysiek. Columnist Opheffer spreekt verstandige woorden: „De sportjournalistiek is de mooi ste vorm van journalistiek die er is. Alle grote journa listen in Amerika hebben ooit aan sportverslaggeving gedaan. Die hebben ver schillende boeken over sport geschreven. Maar in Neder land staat de sportjournalis tiek niet hoog aangeschre ven. Daar zijn we niet snob genoeg voor". De NRC was de afgelopen week het enige blad dat het drama in Shef field op de sportpagina plaatste. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4