Geslaagde proef met galsteenvergruizer £cldóc Somont 2 Paus Johannesschool eist voorkomen van sluiting STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) goeder doodgeslagen: jn jaar gevangenis n Veel oranjebitter afslaan, anders overleefde je niet Slimme EHBO-kit DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 11 IDEN/DEN HAAG Een 30-jarige stratenmaker uit iden is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld een gevangenisstraf van twaalf maanden. De man had i veertig kilo wegende moeder in januari vorig jaar zo'n ;de klap gegeven, dat haar onderkaak op twee plaatsen k. Door de kracht van de klap had de Leidenaar zijn nwicht verloren, waarbij hij op de gevallen vrouw viel. ige tijd later overleed zij aan allerlei inwendige letsels, idat tijdens de rechtszitting duidelijk bleek dat de man >it de bedoeling had gehad zijn moeder te doden, liet de icier van justitie de doodslag in de tenlastelegging varen, j hield hij vast aan zware mishandeling, die de dood ten- tolge had. De eis luidde achttien maanden cel. De recht- lk oordeelde tensotte dat de Leidenaar zich had schuldig Jiaakt aan mishandeling, de dood tengevolge hebbend. Toestemming voor uitkeringen EBR LEIDEN De commissie finan ciën van het Energiebedrijf Rij- land (EBR) ging gisteravond una niem accoord met het voorstel het miljoenenoverschot aan de klan ten uit te keren. Het EBR kan het geld uitkeren omdat het bedrijf na de fusie tot de Energie- en Water voorziening Rijnland een over schot bleek te hebben van twintig miljoen. De commissie hield vast aan het stand punt om het bedrag volledig onder de klanten te verdelen. Claims van groeps besturen van de AbvaKabo en CFO die een deel van het bedrag aan het per soneel uitgekeerd wilden zien wer den resoluut afgewezen. Hetzelfde ge beurde met het voorstel van P. Langen- berg (D66) die geld gereserveerd wilde zien voor alternatieve energie en de sa nering van het EBR-terrein. Overigens is na berekeningen gebleken dat het be drag voor de meeste verbruikers rond de honderd gulden ligt. Bijvoorbeeld: een gezin dat 1500 kubieke meter gas verbruikt en hetzelfde aantal kilowatt uren aan elektriciteit komt uit op een uitkering van tachtig gulden. De groot verbruikers krijgen eveneens een uitke ring, maar over dat bedrag is nog niets bekend. Op 17 mei beslist de algemene raad defi nitief over het voorstel. Gaat de raad accoord dan volgen de eerste uitkerin gen in juni. Zonnebrillen gestolen LEIDEN Een complete molen met daarop zo'n dertig zonnebrillen van een bekend merk, is gisterochtend ontvreemd. Een opticien op de Nieuwe Rijn had de molen 's morgens buiten neergezet. Hij kwam rond half elf tot de ont dekking dat de hele molen inclusief de zonne brillen was verdwenen. De schade bedraagt 8000 gulden. foppenverkoper aangehouden LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar is gisteren in Den Haag aangehouden terwijl hij diverse speelgoedpoppen aan de man probeerde te brengen. Al snel bleek dat de man het speel goed had gestolen uit verschillende winkels in heel Leiden. De man had punkpopjes, Gar- fields, Goofies en verschillende donzen diertjes gestolen. Bij huiszoeking bleek hij ook in het bezit van gestolen messen, sigaretten en een fiets. Reserve stadsverwarming gaat naar gebruikers LEIDEN De tien miljoen die het Energiebedrijf Rijnland ge leend heeft aan het project stadsverwarming gaan, als de lening afgelost is, terug naar de gebruikers. Fractievoorzitter T. van der Nat (VVD) poneerde dit voorstel gisteravond tijdens de com missie financiën van het EBR. Het bedrag van tien miljoen is een reserve voor de op dit moment met verlies draaiende stads verwarming. In de toekomst moet de stadsverwarming zonder verlies gaan werken. Die tien miljoen zijn dan niet meer nodig en worden uitgekeerd aan de klanten van de voormalige EBR- gebieden. Het project stadsverwarming is gepland tot het jaar 2011. „Zodra het goed gaat met de stadsverwarming wordt de tien miljoen teruggegeven, maar het kan nog lang duren. Als de gasprijzen stijgen kan het wel snel gaan. Vandaar dat we dit nu alvast moeten vastleggen in een overeenkomst", aldus A. Kohl- beck, voorzitter van de commissie. Dit voorstel komt op 17 mei in de algemene raadsvergadering aan de orde. LEIDEN De proef in het Diaconessenhuis in Leiden gisteren met een mobiele galsteenver gruizer is geslaagd. De afdeling radiologie van het ziekenhuis behan delde twee patiënten met succes. Het is de eerste en enige mobiele galsteenvergruizer van de wereld. Eergisteren was de primeur voor Nederland in Eindho ven. Het voordeel is dat I patiënten geen operatie meer hoeven ondergaan. De vergruizer is aan staande zaterdag op de open dag in het Diaco nessenhuis te bewonde- Mevrouw G.E. Verheugd uit Noordwijk ging gisteren als eerste op de behandeltafel. „Ik heb er geen woorden voor, het is grandioos. Ik voelde geen centje pijn", al dus de Noordwijkse. Ver heugd weigerde een opera tie, omdat dat haar te veel tijd zou kosten in verband met haar werk in het Noordwijkse café 't Praat- huys. „Maar als ik wil kan ik vanavond weer achter de tap. Dat doe ik echter niet, ik doe het een weekje rustig aan", aldus de dagpatiënte. De radioloog dokter T.J.A. Bernt is enthousiast over het apparaat. „We staan op de afdeling radiologie vooraan op het gebied van de tech niek, maar techniek alleen is niet zaligmakend. Het gaat om het belang van de pa tiënt. Die hoeft nu geen ope ratie te ondergaan. Je kunt nu in dagbehandeling gaan en dat levert een flinke be sparing op. Voor een galstee ziekenhuis opgenomen. We Radiodiagnostisch laborante Brigit Kars demonstreert de galsteenvergruizer. De bougie staat op de buik van de patiënt gericht. FOTO: TEJO RINGERS hopen dat deze techniek snel in Nederland ingevoerd wordt", aldus de arts. De methode van gal vergrui zen is ongeveer te vergelij ken met het vergruizen van nierstenen. De patiënt ligt op een behandeltafel en krijgt een soort bougie op zich gericht. De bougie geeft een „vonk" af en veroor zaakt een schokgolf. „Het is uitermate belangrijk dat de schokgolf goed op de gal steen gericht staat. Je kunt het vergelijken met een jachtvlieger die zijn vizier op het doelwit richt. Voor de galsteenvergruizer wordt de steen met twee echokristal len zichtbaar gemaakt. Eén staat op de buik gericht, de ander op de zijkant", legt Bernt uit. De patiënt wordt bovendien ingesmeerd met aquasonicgel om het echo apparaat beter te laten wer ken, een soort contactgel. Piloten De piloten van de Duitse vliegtuigfabrikant Dornier ontdekten dat er bij het pas seren van de geluidsbarrière schokgolven ontstonden. Sa men met de medici besloot de fabrikant deze ontdek king te gebruiken voor vreedzamer doeleinden. De Duitse professoren Chaussy en Sauerbruch kwamen met de vondst van de vergrui zing. Omdat het niersteen- vergruizen makkelijker was, de stenen waren namelijk al met röntgenstraling zicht baar te maken, werd dat eerst ontwikkeld. Het aantal mensen met een galsteen is in de Verenigde Staten tien keer zo groot als het aantal niersteenpatiën ten. Voor Europa is het aan tal mensen met een galsteen drie tot vijf keer zo groot. „Het is dus geweldig dat het nu mogelijk is om galstenen zichtbaar te maken, er is een grote markt voor" aldus de radioloog. Het Diaconessenhuis hoopt samen met de andere zie kenhuizen uit de regio de mobiele galsteenvergruizer voor Nederland te behou den. Het Academisch Zie kenhuis in Utrecht en het Catharinaziekenhuis in Eindhoven hebben inmid dels een contract. „Nu de Leidse regio nog, maar het kostenplaatje is nog niet in gevuld. Op dit moment kun nen we het nog niet betalen, maar we werken aan dit probleem. Het werken met de mobiele galsteenvergrui zer kost namelijk twaalfdui zend gulden per dag. Dit ap paraat is zo belangrijk dat dit eigenlijk landelijk gere geld zou moeten worden", meent de arts. De Stichting Centraal Bureau voor Keu ringen - Mobiele Medische Diagnostiek levert de mobie le galvergruizer compleet met personeel aan de zie kenhuizen. Het zou te duur worden om zo'n apparaat permanent te plaatsen. Deze stichting begon vijftig jaar geleden met de grijze long wagens. Nu rijden er veer tien mobiele units rond in Nederland, onder andere een niersteenvergruizer en een Mammobiel voor mam mografie. Na de open dag gaat de galsteenvergruizer drie weken „op tournee" naar Oostduitsland. WD hekelt leun De la ar aan proep Shell- lokkade IDEN Het raadslid A. ertsema (VVD) heeft wethou- H. de la Mar dringend ge- agd zijn mening uit te spre- over anti-Shellacties die vandalisme gepaard gaan. VVD-raadslid uitte dit ver- ik gisteravond tijdens de ver lering van de raadscommissie >r sociale zaken. Aanleiding s de ondertekening van een 'ertentie waarin wordt opge- pen tot deelname aan de de- nstratie en blokkade vandaag morgen bij het Shell-labora- ium in Amsterdam, la Mar was één van de on- tekenaars van de adverten- Hij is tevens gisteren door de maatschappij in een kort ge- g voor de rechter gedaagd. Is een wethouder zijn steun andere anti-Shellacties Is het doorsnijden van benzi- ilangen en dergelijke. Als een thouder de blokkade onder- een activiteit die ge- ht is tegen de wetten in ons ld dan moet hij zich ook spreken over het scala van iviteiten dat hiermee verband ïdt", zo meende Geertsema. la Mar weigerde echter op de igen van de liberaal te ant iorden. „Het oproepen tot de 'kkade heeft helemaal niets it dergelijke acties te maken, t is net zoiets als dat ik u zou igen of u van blonde of don- re vrouwen houdt. Ik geef arom geen antwoord op uw ïag", zo liet De la Mar zich in it mis te verstane bewoordin- i uit. t CDA-raadslid Biegstraaten 1de De la Mar de vraag in ërre het juist is dat hij niet lersoonlijke titel, maar als iouder van Leiden heeft ge tond. „Ik voelde mij zowel rsoonlijk als in mijn functie wethouder geroepen mijn •m aan de oproep te geven, kwestie is echter niet in het lege van burgemeester en ithouders aan de orde ge lest", aldus De la Mar. AANTAL LEERLINGEN NEEMT FORS TOE LEIDEN/DEN HAAG De beschikking van staatssecretaris Ginjaat- Maas van Onderwijs om de Paus Johannesschool in Leiden te sluiten moet worden geschorst. Dat was de inzet van het beroep van de heer Jas- perse en de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden (SKOL) dat deze week diende bij de Raad van State. Voor de periode na 1 augustus, de datum waarop de school zou moeten sluiten, moet er een tijdelijke voorziening ko men voor twee jaar. In die tijd wil de school aantonen dat ka tholiek onderwijs in Leiden Zuid-.West bestaansrecht heeft. De school wil in die tijd boven de opheffingsnorm uitkomen. Het gaat erg goed met de Paus Johannesschool. Vooral de eerste en tweede groep zouden volgend schooljaar goed bezet zijn. Dat bracht mr. Hermans namens de heer Jasperse naar voren tijdens de zitting. De school groeit en volgens bere keningen van de school zijn er over enkele jaren 95 leerlin gen. Daarmee zou de school boven de opheffingsnorm uit komen. Jasperse vindt het gro te aantal aanmeldingen dat de school voor volgend jaar, on danks de onzekere toekomst, heeft een teken aan de wand. Bij sluiting van de Paus Jo hannesschool wordt katholiek onderwijs voor kinderen uit Leiden Zuid-West praktisch onbereikbaar. De raadslieden van Jasperse en dë SKOL lie ten weten dat het alternatief dat het ministerie aangeeft, de Noorderwereld in Voorscho ten, geen echt alternatief is. „Dat is 43 minuten met het openbaar vervoer", verklaarde Jasperse na de zitting. In Lei den zijn na sluiting de Sint Jo seph-school in de Oppenheim- straat en de Pacellischool aan de Damlaan de volgens Jas perse en SKOL te ver weg lig gende alternatieven. Ook ver klaarden de raadslieden be zwaar te hebben tegen de meetmethode die het ministe rie hanteert. De afstand tussen twee scholen wordt hemels breed gemeten door het minis terie, terwijl er tussen de Paus Johannesschool en de Noor derwereld geen goede autover binding is en de fiets- en loop verbindingen vaak gevaarlijk zijn. „In werkelijkheid is de afstand veel groter". Mr. Smit meldde ministerie dat een aantal bij zonderheden over de school ten tijde van het vaststellen van de beschikking niet be kend waren bij het ministerie. Ze verdedigde de toegepaste meetmethode om de afstand tussen de scholen vast te stel len. Volgens haar is de sociale functie van de school voor de wijk van ondergeschikt be lang. Er zou niet zijn aange toond dat mensen door de slui ting benadeeld worden. Smit vreest dat een eventuele schorsing van de beschikking om de school te sluiten een precedent schept voor andere scholen. Volgens haar is er geen geld en moet er een lijn getrokken worden om het ka tholiek onderwijs ondanks de bezuinigingen zo goed moge lijk te spreiden. Staatsraad Veringa doet vol gende week dinsdag uitspraak. Vrouwen stoppen niet met werken na zwangerschap LEIDEN Slechts twaalf procent van de vrouwelijke personeelsleden van de Leid se universiteit stopt na het zwangerschapsverlof met werken. Vijf jaar geleden keerde veertig procent na een zwangerschap niet terug op de werkplek. Dit blijkt uit een rapport over zwanger schapverlof voor de universi teitsraad. In 1987 en 1988 maakten 107 vrouwelijke Kersoneelsleden gebruik van et speciale verlof. Hiervan zijn er dertien gestopt met werken. Over het algemeen werken jonge moeders al voor de zwangerschap in deeltijd. Voorjaarsmarkt Basisschool De Springplank houdt zaterdag een lente markt op het schoolplein. Een loterij en een sponsor loop zijn twee van de voor naamste activiteiten. De markt duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Bij slecht weer wordt het evenement een week verzet. Panfluit Tuya houdt dit weekend twee workshops Boliviaanse panfluit. De workshops zijn op zaterdag van 19.30 tot 22.30 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Tuya be vindt zich op de Hogewoerd 75 in Leiden. Voor inlichtin gen: 071-123481. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond in buurthuis het Spoortje aan de Berhardkade 40. Aanvang 19.00 uur. Verza melaars van onder meer munten en postzegels kun nen er terecht. Vogelexcursie Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondagavond een weidevo gelexcursie. Om 18.00 uur wordt verzameld bij het LOI in Leiderdorp. De gaat per fiets en zal onge veer twee uur duren. Deel name is gratis. Voor aanmel ding: 071-125887. Voetbal Op het veld van voetbalver eniging De Sleutels spelen zondag Leidse popmuzikan ten en kroegbazen tegen el kaar. De wedstrijd is het vervolg van een eerdere wedstrijd tussen beide partij en. De aftrap op het veld aan de Voorschoterweg is om 14.00 uur. Bij slecht weer wordt de wedstrijd een week verplaatst. De Burcht Muziekvereniging de Burcht houdt zondag een kaart- en sjoelmiddag in de Burchtves ting aan de Aalmarkt 9. De aanvang is om 14.00 uur. De 21 jaar die de heer P. de Clercq als voorzitter - gefungeerd, werden beloond met de gouden speld v{ koop speldde het kleinood op. in Vereniging Koninginnedag Leiden heeft i de gemeente Leiden. Burgemeester Goe- FOTO: HENK VAN DEN ENDE SCHEIDENDE VOORZITTER DE CLERCQ VAN VERENIGING KONINGINNEDAG LEIDEN Zijn beproefde mengsel van yoghurt, muesli en veel, heel veel suiker laat de heer P. de Clercq dit jaar voor het eerst sinds lange tijd voor wat het is. Gisteren legde De Clercq na 21 jaar het voor zitterschap van de Vereniging Koninginnnedag Leiden neer. Voor zijn jarenlange inspan ningen voor de feestelijkheden rond koninginnedag in Leiden en zijn bestuursfuncties bij de Vereniging de Ambachts school, Departement Leiden van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel en hockeyclub Room burg kreeg de Leidse notaris gistermiddag de gouden ge- denkspeld van de gemeente Leiden. „Nu moet er maar een een an der de kans krijgen om als voorzitter van de vereniging het koninginnefeest in Leiden vorm te geven", meent de zeer levendig pratende advocaat. Met dat besturen is het de af gelopen jaren overigens nogal meegevallen. „We coördineren als vereniging de activiteiten op koninginnedag en daarvoor vergaderen we twee keer. De eerste keer, in januari, worden er wat plannen gemaakt. Bij tweede keer moeten we als be stuur van alle instanties die iets organiseren hun program ma's hebben. Aan de hand daarvan stellen we het pro grammaboekje voor de feest dag vast en verdelen we de toe te kennen subsidie voor activi- De lol van het 'voorzitteren' zat hem voor De Clercq al die jaren in de daadwerkelijke viering van de verjaardag van de koningin. „Al kostte het al die jaren de nodige moeite om het hoofd bij de les te houden. „Het is echt zaak geen of wei nig drank binnen te krijgen. Met de burgemeester trek je als voorzitter de hele dag de stad door, langs clubs en in stanties die festiviteiten geor ganiseerd hebben. Vanaf het begin vliegen de bladen oran jebitter je dan om de oren Het vraagt bepaald tact en beleid om niet boven je theewater te geraken. Al die oranjebitter en andere drank, man je overleeft het niet als je dat allemaal aanneemt! Zo herinner ik me dat de burgemeester en ik een aantal jaren geleden in alle vroegte een oranjeboompje moesten planten. We komen dat terrein op waar het gebeu ren plaats zou vinden en het eerste wat we zagen was een grote tafel afgeladen met oran jebitter. En dan ontkom je, on danks dat je je misschien zou willen beroepen op het vroege uur, niet aan je aandeel". Om wat meer weerstand tegen de soms echt niet te omzeilen drankjes te hebben, heeft De Clercq in de loop van de jaren een probaat middel ontdekt. Zijn geheim „yoghurt, muesli, veel suiker, dat meng sel een nachtje over laten staan en 's morgens vlak voor het vertrek nuttigen" hield hem de afgelopen jaren de ge hele feestdag stevig op de been. „Dat moest ook wel, want overal waar we een klein half uurtje kwamen kij ken, werd verwacht dat we mee zouden doen. Bij sommige buurthuizen staan van die sterke figuren die je gewoon bij je kladden grijpen en dan moet je mee in de polonaise. En verder doe je op zo'n dag niet veel anders dan hossen, dansen, vollyballen, toespra ken houden, taart gooien, touwtrekken noem maar op". De Clercq heeft de afgelopen jaren ook grote bewondering gekregen voor burgemeester Goekoop. „Die doet aan wer kelijk alles mee. Die is echt niet te beroerd om vroeg op de dag tobbetje te steken of te gaan waterfietsen, waardoor hij dan de rest van de dag in een nat pak loopt". De aanstaande koninginnedag zal de burgemeester niet ge flankeerd worden door zijn compaan van de laatste jaren de heer De Clercq. De nieuwe voorzitter, de heer A. van Houdt, zal Goekoop dan terzij de staan. „Ik ben er 29 april zeker niet bij in Leiden. Ik kick dit jaar af door naar vrienden in Lille te gaan. Maar geloof me, ik zal het feest in Leiden zeker missen. Voor de komende jaren kijk ik wel wat ik doe op koninginne dag. Misschien ga ik eens in andere steden kijken hoe de dag daar gevierd wordt. Dat heb ik de laatste twintig jaar natuurlijk nooit kunnen zien, net als het jaarlijks défilé. Dan liep ik in de polonaise of stond ik aan de oranjebitter". ERIK HUISMAN Extra voorstelling Cotton Club De belangstelling voor de musical 'A night at the Cotton Club' in de Leidse Schouwburg is dermate groot, dat een tweede voorstelling is ingelast. Madeline Bell en Ruth Jacott treden met hun collega's niet alleen op 16 mei, maar ook op Tweede Pinkerst- dag, 15 mei, op. Op beide avonden beginnen de voorstel lingen om 20.15 uur. Ook is een tweede voorstelling inge last van het optreden van Pe ter Jan Rens met de Grote Me neer Kaktus Show. Op 10 mei zijn er nu voorstellingen om .14.30 en 16.30 uur. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. py.W>ïl* Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats: Telefoon Stuur als dank de EHBO-kit naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 1 I I CeidóeSouremt (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: i J1ü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11