KLM, British Airways en Sabena gaan samenwerken Holdoh en Jongeneel praten over fusie EG in etappes naar sterker muntstelsel BB optimistisch ndanks inzakken Van kledingmarkt Beurs uan Amsterdam CONOMIE EeidacSowa-nt DINSDAG 18 APRIL 1989 PAGINA 7 A.GIN; - acties bij Swarttouw ,a vastlopen cao-overleg OTTERDAM Terwijl de cao-onderhande- ngen tussen het Rotterdamse overslagbedrijf rans Swarttouw en de bonden de afgelopen [f icht zijn vastgelopen, hebben Swarttouw- erknemers op de terminals aan de Vulcaan- n in Vlaardingen en in de Europoort de nacht in de kantine gezeten. Inmiddels is ?en akkoord bereikt over nieuwe arbeids- (orwaarden bij het Rotterdamse overslagbe- i de' 'J* Interstevedoring (100 werknemers) en het ICj msterdamse havenbedrijf OBA (200 werkne- érs). In een tweejarige cao hebben bonden en recties een loonsverhoging van tweemaal 2 ocent afgesproken plus een aantal extra vrije waardoor meer mensen te werk kunnen gesteld. Het aanbod van de directie uit tc 'ische tvarttouw is aanzienlijk kariger, aldus ''oordvoerder van de Vervoersbond FNV. Mogen plaatst aandelen bij Atrimo LEIDEN Mogen, een onderneming die zich be zighoudt met plantenbiotechnologie, heeft onder hands 660.000 nieuwe aandelen geplaatst bij de te Curacao gevestigde vennootschap Atrimo. De aan delen zijn geplaatst tegen een koers van ƒ7,90, waardoor het vermogen van Mogen wordt ver sterkt met ruim 5,2 miljoen. Atrimo is een zuster maatschappij van Diosmo, de voormalige houdster maatschappij van de automatiseringsonderneming Volmac Software Groep. Beide maatschappijen worden geleid door oud-Volmac directeur J.J. van Oosterom. Atrimo heeft belangen in hoogwaardige technologische activiteiten. Mogen zegt dat de ver sterking van het vermogen haar in staat stelt tot uitbreiding en versnelling van haar onderzoeksac tiviteiten. Mogen werkt aan verandering van de genetische eigenschappen van gewassen, waardoor deze geen of minder chemische bestrijdingsmidde len behoeven. Infotheek wil Microland overnemen LEIDEN De automatiseringsonderneming Infotheek wil haar branchegenoot Microland overnemen. Microland, met vestigingen in Amsterdam, Utrecht en Driebergen, is een automatiseerder die zich vooral richt op het midden- en kleinbedrijf. Microland, dat in handen is van de directie en van enkele klei ne aandeelhouders, verwacht dit jaar een groei van de omzet met 50 procent tot onge veer 20 miljoen. Er werken vijftig mensen. De onderneming meent dat onder Infotheek haar voortbestaan op lange termijn beter is gewaarborgd dan als zelfstandige onderne ming. Infotheek, dat vooral grote bedrijven en instellingen onder haar klanten telt, kan door de overname haar positie in het midden- en kleinbedrijf versterken. Evenhuis hekelt oproep NCOV DEN HAAG Staatssecretaris Evenhuis (mid den- en kleinbedrijf) vindt de oproep van het NCOV afgelopen vrijdag aan zijn leden, om nog snel investeringen vast te leggen omdat de in vesteringspremies daarna zouden worden afge schaft „zeer onverstandig". „Als ie de regeling wilt afschaffen", moet je het zo doen, aldus de bewindsman gisteren. Volgens Evenhuis is de afschaffing van de zogenoemde kleinschalig heidstoeslag geen onderwerp van discussie ge weest in het kabinet. „Berichtgeving over af schaffing is speculatief", ook in relatie tot de fi nanciering van het milieubeleidsplan, aldus de bewindsman. Op de vraag of de kleinschalig heidstoeslag er volgend jaar nog is, antwoordde de bewindsman: „De faciliteit zal zeker blijven bestaan, met het bedrag dat er voor staat" (700 miljoen gulden). Jedlloyd neemt aliaans bedrijf ver 5TTERDAM Nedlloyd ft de Italiaanse onderne- jg Messaggeria Emiliana fergenomen en de aandelen idergebracht in haar onder- ming Faxion in Amsterdam. nieuwe aanwinst behaalde (rig jaar een omzet van ruim 180 miljoen. Er zijn 1000 jrknemers, van wie 500 in iste dienst. De overneming ist in het streven van Ncd- jyd ook op het gebied van $t gespecialiseerde het Infectie een belangrijke laats inneemt, Europese net- rerken op te bouwen. Het in Erpi gevestigde Messaggeria ïltalie's marktleider voor wat Itreft het BRUSSEL De Sabena, de KLM en British Air ways zullen binnenkort „vergaand" gaan samen werken. Dat heeft de voorzitter van de Sabena, Carlos Van Rafelghem, gisteren meegedeeld tij dens een bijeenkomst van de Belgisch-Nederlandse vereniging in Brussel. De KLM vindt het nog te vroeg om mededelingen te doen. De samenwerking tussen de drie luchtvaartmaatschappijen zou in de loop van volgend jaar rond moeten komen. Ze zou een feit moeten zijn op het moment dat in 1990 de winter- dicnsten van kracht worden. Van Rafelghem zei dat zowel de KLM als British Airways participaties gaan nemen in Sabena. De hoogste Sabena- chef zei voorts dat de regerin gen van België, Nederland en het Verenigd Koninkrijk nog over de samenwerking moeten praten. Het nieuws zal nog voor het eind van deze maand officieel bekend worden ge maakt, aldus de Sabena-chef, die verder over deze zaak niets wilde zeggen. Het is nog onduidelijk of Sabe na op haar beurt ook zal gaan participeren in de KLM en in British Airways. In Brussel circuleren geruchten volgens welke British Airways onge veer 30 procent van het aan delenpakket van Sabena zal overnemen. Sabena zou voor vijf procent gaan deelnemen in British Airways. Een beves tiging was niet te verkrijgen. Of ook de KLM en Sabena een kruisparticipatie zullen aan gaan is niet bekend. De woordvoerder van de KLM wilde nog niet reageren op de uitlatingen van Sabena-top- man Van Rafelghem. „We zijn met diverse partijen in ge sprek. We doen pas medede lingen als we daarover iets concreets kunnen melden", al dus de woordvoerder. Hij her haalde hiermee het al vele malen eerder uitgesproken KLM-commentaar op berich ten over samenwerking. Vol gens de yvoordvoerder heeft de Sabena-topman in het verle den „wel vaker uitlatingen ge daan, die niet erg produktief bren ïgswerl rj vuurl i de ch aal Mi( 0.000 Liba| steun'l MSTERDAM On- matiSe bestedin- en in de detailhandel en ooral wat betreft kleding de raad van bestuur van oninklijke Bijenkorf Be- eer KBB gematigd opti mistisch voor 1989 en veer 990. Zo staat het bestuur burjjtbreiding van het aantal rinkels voor ogen. toelichting op het jaar erslag repte bestuursvoorzit- dr. ir. A. Maas van het rnernen om in Duitsland aantal M S zaken (mo- ipeciaalzaken) met 20 uit te reiden tot 52. Ook in Frank- ijk staan enkele openingen op ipel. De formule van M S duidelijk succesvol geble- n, de omzet nam vorig jaar ?t 4 procent toe tot ƒ300 mil- I lok met de begin 1988 ver ven 60 procent van Retail- (gespecialiseerde winkel eten) zit KBB duidelijk goed. ndien Blokker, een van de [verige' aandeelhouders, van pakket zou afwillen, zou BB gaarne bereid zijn dit be ng over te nemen. BB heeft geen geld uitge- rokken voor overnemingen, folgens Maas echter is er voor j, financiering nog wel enige Irmslag. Het eigen vermogen Icgenover het vreemd vermo- 36 procent en Maas findt 30 procent eigenlijk wel gpldoende. Overigens zal dit >r 110 miljoen worden [eïnvesteerd, waarvan ƒ80 miljoen voor onderhoud. De rest is voor uitbreiding van be staande winkelketens. Hema De Hema heeft geen gemakke lijk jaar achter de rug. De te genvallende ontwikkeling in de kleding was slechts door grote inspanningen te compen seren in andere sectoren. De omzet kwam met 2225 mil joen toch nog iets hoger uit dan in het voorgaande jaar. De Hema heeft plannen ont wikkeld voor een verdere aan scherping van de winkelfor mule, waarmee sneller kan worden ingespeeld op het gril lige koopgedfag van de consu ment. ,De magazijnruimte van de winkels komt te vervallen, terwijl het centrale magazijn in Lage Weide wordt uitge breid en een 24-uurs levering gaat hanteren. De gang van zaken bij Praxis (doe-het-zelf centra) was gun stig. De omzetgroei lag met 10 procent tot ƒ323 miljoen aan merkelijk boven de algemene groei in de sector. Er werden drie nieuwe vestigingen geo pend, voor dit jaar staat ope ning van zes zaken op het pro gramma. KBB is van mening dat het concern als geheel een goed jaar achter de rug heeft. De winst nam iets toe van 78,5 miljoen naar 79,2 miljoen gul den. De omzet steeg van 3373 miljoen tot 3984 miljoen gul den. Het bestuur verwacht dat de winst in '89 tenminste ge lijk zal uitkomen. KHÉ een sp FOTO: 5 verschil. (BB-bestuursvoorzitter A. Maas en bestuurslid J. ten Hoonte tij dens de toelichting op het jaarverslag. MARKTEN lijs 5 middel 0,26-0,66; kl Jap hyb 60 1 0.75-2,35; cher. 1,97-2,33; courgette <1/50 0,75-0,75; komkommers 76/90 .46-1.10; koolrabi 70 BO 0,73-0,94; rulsla 2B 1 0,51-0,90; paprika gr. 85 super 5,10-6,60; paprika RD 85 super 1.60-7,00; radijs 1/2 S mld. gr. 0,29- "ijs 2 gr. zakje 0,21-0,27; ret tich 1 lang 25 0.40-0,80;'sla 17 s 7 vi. iuim. du Aardappelen 5,20-6,00; alfalfa 0,60- 0,65; bospeen 1.80-2,35; broccoli 6Ï50-6.50; frisee andijvie 0,10-0.93; ijspegels 1,45-2,00; koolrabi 0,93- 0,93; paksoi 0.52-0,74; pepers groen kg 13,10-13.20; postelein 1,45-3,25; prinsessebonen 11,50-11.80; rabar ber 0,80-0,80; selderij 0,48-0,48; spi nazie 0,70-1.00; spitskool A 1,75- 2,20; witpuntradljs 0,63-0,63; witte radijs 0,53-0,69. LDat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I *i Z ■y y v* '\*y 'X .V; jV 4* v V y :V - V V t. -y V „Motorola 68332" Deze technische ontwerpster van Motorola's Pico Design Centre in Sunnyvale, Califor- nië, werkt uiterst geconcen treerd aan een diagram van de nieuwe Motorola 68332, de eerste 32-bits microcontroller. Deze chip van 6 cm2 telt 42.000 transistoren. De 68332 is gebaseerd op Motorola's populaire 68020 microproces sor. Forse winst oliemaatschappijen NEW YORK De twintig grootste Amerikaanse olie maatschappijen hebben in 1988 een gezamenlijke winst ge boekt van bijna 40 miljard gul den. Dat is 27,8 procent meer dan een jaar eerder, aldus het Amerikaanse Olie-instituut (API). De omzet nam met 4,2 procent toe tot ongeveer 750 miljard gulden. De winststij ging kwam voort uit de goede gang van zaken in de chemie en de raffinaderijen. HANDEL IN AANDELEN GESTAAKT COEVORDEN/ UTRECHT De houtbe drijven Holdoh Houtunie in Coevorden en Jonge neel in Utrecht zijn over leg begonnen over een mogelijke samenwerking. Nadere mededelingen zul len volgens een medede ling van de Amrobank ui terlijk morgen volgen. Di rect na de mededeling is de handel in Holdoh op de Amsterdamse effecten beurs gestaakt en zijn alle transacties in het fonds van woensdag, donderdag en vrijdag jongstleden doorgehaald. De koersontwikkeling van de aandelen Holdoh op genoemde dagen is de reden volgens de beurs van de doorhalingsmaat regel. Woensdag steeg de koers van ƒ515 naar ƒ528. In de twee dagen daarna ging de koers verder omhoog naar f 615. De directie van Holdoh deelde eerder aan de commis saris voor de notering, en voor het laatst nog op vrijdag 14 april, mee niet op de hoogte te zijn van enige ontwikkeling die de koersstijging zou - kun nen rechtvaardigen, aldus de beurs. Holdoh Houtunie heeft diverse vestigingen in het noorden en oosten van ons land. Cijfers over 1988 zijn nog niet gepu bliceerd. In 1987 boekte het bedrijf een winst van 1,3 mil joen, waaruit een dividend werd betaald van ƒ20. In het jaarverslag zei de directie voor 1988 een onveranderde winst te verwachten, maar in het eerste halfjaar bleken de resul taten achter te blijven bij deze verwachting. Bij Holdoh wer ken ongeveer 270 Jongeneel is een van de groot ste houtbedrijven van Neder land. Het bedrijf is eigendom van Deli Universal in Rotter dam. Deze is zelf weer onder deel van de Amerikaanse Uni versal Leaf Tobacco Company en houdt zich behalve met hout ook bezig met tabak en de im- en export van onder meer thee en rubber. LUXEMBURG Europa moet in etappes naar een sterk Europees muntstel sel toe. Daarin zal uitein delijk Brussel het finan ciële beleid van de lidsta ten bepalen en zo moge lijk de nationale munt plaats moeten maken voor de Europese rekeneen heid, de ECU. Dat toekomstbeeld schilderde gisteren in Luxemburg voor zitter Jacques Delors van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG in Brussel. Zijn voorstellen stuit ten onmiddellijk op fel verzet van Engeland, dat bij monde van minister van financiën Nigel Lawson meteen duide lijk maakte dat voor de Britten een zo ver gaande monetaire samenwerking absoluut uitge sloten is. „Wat Brussel wil, is een nieuwe wijziging van het EG-verdrag, met weer een overdracht van nationale be voegdheden naar de EG. Daar zij wij niet aan toe", aldus Lawson. Zijn land stuurt daarmee aan op een nieuwe, harde botsing met de EG, die overigens door Delors was voorzien. In zijn voorstellen moeten de 12 lid staten binnen 14 maanden een begin maken met de verster king van hun monetaire sa menwerking, en kunnen ze daarna niet meer terug. „Een maal begonnen, hebben ze zich politiek gebonden. Wie A zegt moet naar B, en daarna het hele alfabet door," aldus De lors, die daarmee vooral Enge land voor het blok wil zetten. Volgens minister Ruding, die in een eerste reactie de voor stellen van Delors „construc tief" noemde en „bevorderlijk voor de Europese samenwer king", was de reactie van En geland voorspelbaar, maar zal pas in de komende twee maanden blijken, of Londen zich als enige verzet. Met Delors vindt ook Ruding, dat meer monetaire samen werking onverbrekelijk ver bonden moet zijn met het vrije verkeer van goederen, perso nen, diensten en kapitaal, dat de EG zich ten doel heeft ge steld. De EG zal daardoor bo vendien haar positie verster ken, in internationale financië le overlegorganen als het IMF (Internationaal Monetair Fonds), de Wereldbank en op de reguliere bijeenkomsten van de groep van rijke indus trielanden, de G-5 of G-7. Vol gens Ruding is het juist dat daardoor meer macht naar Brussel verhuist, „maar dat is niet erg, want wij verhuizen Groter problemen voorzien Ruding en Delors dan ook voor de nationale parlemen ten, die steeds meer van hun controlerende bevoegdheden zien wegvallen. Delors: „Bij een nieuwe verdragswijziging moet dat een van de aan dachtspunten zijn: meer macht voor het Europees Parlement". Sigma Coatings stoot dochter VDH af UITHOORN Verfproducent Sigma Coatings (onderdeel van het Belgische Petrofina- concern) draagt op 1 juni de activiteiten van zijn franchise- dochter VDH over aan Detail Management Groep in Culem- borg. VDH exploiteert de verf- /behang-formules Deco Home, Deco Doe Shop en Vakgroep. De directe aanleiding voor de verkoop is de snel wijzigende marktsituatie in de verf- en behangbranche, waardoor een meer van de fabrikant onaf hankelijke en gespecialiseerde detailhandelsaanpak nodig werd. Detail Management is al licentiegever van de franchise- organisatie Verf en Wand. Het aantal aangesloten bedrijven komt door de nu aangekondig de transactie op ongeveer 150, die een omzet hebben van 80 miljoen per jaar. Het is de be doeling het aantal vestigingen via de verschillende formules de komende jaren uit te brei den. burg heybr 3300.00H 3500.008 calvé 860 00 873.00 calvèc 88000 873.00 cal» 6 or 4850 00 4850 00 6 pre 487000 4870.00 medicoph. c 79.70 80.50 '■int 720 720 id gans 2880.00X 2910.00 101.50 104.00 216.00 218.00 I110 pr 248.00 248.20 ra opr 147000. 1 ra c op 147Q0.0S 1 ra wb 15700.0 1 vd moolen 30.10 mulder bosk 48.70 unit 4 pr ver .glas nb TansSyp Vorig* ZILVER Nedlloyd en Hoogovens in trek AMSTERDAM De handel op het Beursplein werd giste ren gedomineerd door Ned lloyd en Hoogovens en stond in het teken van optimistische verwachtingen over deze week te publiceren jaarversla gen. Bij een lagere dollar ga ven de internationals licht Nedlloyd spande de kroon door meer dan een achtste van de totale handel in aandelen van ƒ850 miljoen voor zijn re kening' te nemen. Het trans portconcern komt donderdag met jaarcijfers, nadat al een nettowinst was geprognoti- seerd van zeker 40 per aan deel en dat exclusief de boek winst die gemaakt is op de verkoop van deel van het be lang in Transavia. Zelfs na de verkoop van dat belang zou Nedlloyd volgens sommigen nog altijd beneden de intrin sieke waarde noteren, ondanks de forse en vergeefs aange vochten afwaarderingen vorig jaar. Bovendien hebben over namegeruchten de koers de laatste tijd flink opgestuwd en de handel flink aangewak kerd. Ook de aangekondigde splitsing van aandelen heeft bijgedragen aan de stijging van de afgelopen dagen. Mogelijk heeft de gang van za ken rond KBB en Fokker wat bijgedragen aan de optimisti sche verwachtingen. KBB maakte maandag in een toe lichting op het jaarverslag ge wag van expansie en de koer sen, die de afgelopen dagen bij drukke handel toch al waren opgelopen, stegen door. KBB sloot een rijksdaalder hoger op ƒ80. Fokker won ƒ0,70 op 44,30 na het bekendmaken van de jaarwinst. Wolters Kluwer, die dinsdag het jaarverslag toelicht, werd ƒ3,50 duurder op ƒ178 na eerder op de dag al opgelopen te zijn tot 182.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7