Bush belooft Polen economische steun Hamburgse krakers zijn uit op bloedige rellen CC Explosieve stijging van aids in Uganda Gratie in Zuidafrika BELONING VOOR DEMOCRATISCHE HERVORMINGEN Uitgaansverbod in Georgië opgeheven Chroetsjov peetvader van de perestrojka In elke straat van Bayrut een granaal IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAB| COMBINEERMODE? BUITENLAND QeidódQowiant DINSDAG 18 APRIL 1989 PAGINj ictie KAMPALA Het aantal aidspatiënten in Uganda verdubbelt ruwweg elke zes maanden. In de periode tussen augustus 1988 en maart 1989 is het aantal geste gen van 5.000 naar 8.000. Dat maakte liet hoofd van de landelijke organisatie voor aidsbestrijding gisteren bekend. De patiënten zijn geconcentreerd in de leef tijdsklasse tussen 18 en 40 iaar en wonen met name in de hoofdstad, en de steden langs de doorgangswegen. Men veron derstelt dat de snelle verspreiding van aids te maken heeft met de overdracht van de ziekte door rondrijdende chauf feurs op prostituées. Net als in andere Afrikaanse landen vindt besmetting hoofdzakelijk plaats door heterosexuele contacten. Bulgaren in hongerstaking WENEN In Bulgarije is een groep dissidenten in hongersta king gegaan om te protesteren te gen de arrestatie en daaropvol gende deportatie van een men senrechtenactivist. Dat hebben Bulgaarse politieke vluchtelingen en diplomaten in Wenen bekend gemaakt. Dichter en activist Ni- colai Kolev werd op 17 maart ge arresteerd, omdat hij zou hebben geprobeerd een vergadering van activisten in de hoofdstad Sofia bij te wonen. Volgens informan ten is hij nu verbannen naar Bo- bov Dol in het zuidwesten van Bulgarije waar hij dwangarbeid zou moeten verrichten. Bloedige maandag in bezette gebieden JERUZALEM In de door Israel bezette gebieden zijn gisteren vijf Palestijnen omgekomen als gevolg van schoten door Israëlische troe pen. In de strook van Gaza vielen 's' avonds twee doden. Overdag had het leger al twee Palestijnen doodgeschoten, een meisje van dertien en een jongen van veertien ;aar oud. In een ziekenhuis over leed een Palestijn aan kogelwon- den die hij opliep op 27 maart. De twee tieners raakten gisteren do delijk gewond toen er met stenen naar het Israëlische leger werd ge gooid tijdens de begrafenis van eerdere slachtoffers van legerac- ties in bezet gebied. Italianen slagen in koude kernfusie ROME Wetenschappers in het Italiaans nationaal centrum voor alternatieve energie zijn erin geslaagd bij kamertempera tuur een kernfusie op te wek ken. Details over hun proef zul len zij later bekendmaken. De wetenschappers herhaalden de proef van de Brit Martin Fleisc- hmann en de Amerikaan Stan ley Pons, die vorige maand be kendmaakten dat zij de koude fusie hadden ontdekt. Zij zeiden echter dat er bij hun proef vier maal zoveel energie vrijkwam als werd ingevoerd. Dat ele ment van de proef is tot dusver niet bevestigd. PRETORIA President Pieter Botha van Zuidafrika heeft gratie verleend aan elf terdoodveroor- deelden, maar zeven anderen worden deze week terechtgesteld. Volgens een woordvoerder van de organisatie „Advocaten voor de rechten van de mens", Brian Currin, is er sprake van een stap die „wijst op vooruitgang in de richting van afschaffing van de doodstraf in Zuidafrika". Tot dusverre dit jaar zijn, aldus Cur rin, tien mensen terechtgesteld vergeleken met een totaal van 117 in 1988. Zuidafrika telt op het ogenblik 260 terdoodveroordeel- den. Voorzitter Wright schond regels Huis WASHINGTON Voorzitter Jim Wright van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft bij het behartigen van zijn financiële zaken in zeker 69 ge vallen de gedragscode voor afgevaardig den geschonden. Dat heeft de commissie voor ethiek van het Huis uitgesproken na een tien maanden durend onderzoek. Als voorzitter van het Huis van Afge vaardigden is Wright kachtens de grondwet na vice-president Dan Quayle de eerste die in aanmerking komt voor het presidentschap, mocht president Bush iets overkomen. De uitspraak van de commissie maakt het waarschijnlijk dat Wright zijn langste tijd als Huis voorzitter gehad heeft. Wright zelf ont kent de beschuldigingen. JOEGOSLAVIË STEVENTAF OP DEMOCRATIE ia va dtte: ,gen t •ans b LJUBLJANA De nieuw gncht 2 zen Joegoslavische president J; erknei Drnovsek heeft gezegd dat ven iven i democratisering van Joegosl ile na< onvermijdelijk is. Hij zei dat el een goslavie mogelijk binnen vijf iorwa£ lid zal kunnen worden van de 'J* *n' ropese Vrijhandels Associ|lister( EVA, dat zijn landen die geenérs' kunnen, willen of mogen worrec van de EG. Drnovsek sprak zich fel uit te'^j"n „nationalistische tendenzen" vartt0 recent de kop hebben opgestol oortjv, onder andere in de Servische vincie Kosovo. Jedl DETROIT De Ameri kaanse overheid zal Polen van nieuwe economische hulp voorzien nu dit land enkele belangrijke demo cratische hervormingen heeft doorgevoerd. In de Pools-Amerikaanse plaats Hamtrack in de staat Michigan prees president Bush gisteren de besluiten van de Poolse overheid om de onaf hankelijke vakbond Solidari teit weer te legaliseren en an dere hervormingen door te voeren. „We bieden deze hulp echter niet onvoorwaardelijk aan," zo zei Bush. „We zullen eisen dat het geld zal worden gebruikt voor gezonde econo mische maatregelen. We moeten niet vergeten dat Po len lid is van het Warschau pact en we kunnen geen stap pen nemen die de veiligheid van het westen aantast." De nieuwe hervormingen zul len voor Warschau waar schijnlijk deuren openen bij de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds, aldus Bush. Polen heeft een buiten landse schuld van ruim 39 mil jard dollar. De Amerikaanse president riep op tot een verlaging van de tarieven op bepaalde Poolse importprodukten door middel van het Algemene Systeem van Preferenties. Ook wil hij onderhandelingen voorstellen die zouden kunnen leiden tot joint ventures tussen Ameri kaanse en Poolse bedrijven. Conflicten Volgens Amerikaanse over heidsfunctionarissen reist Bush mogelijk in juli naar Po len, vlak voor of vlak na de economische topontmoeting van de Gróep van Zeven in Parijs, een organisatie van ze ven westerse geïndustrialiseer de landen. Intussen is de Poolse oppositie gehaast op zoek naar kandida ten voor de eerste (gedeelte lijk) vrije verkiezingen in juni. Er zijn allerlei problemen, zo als talloze persoonlijke conflic ten en een tekort aan landelijk bekende kandidaten. De enige oppositieleiders die naast Lech Walesa enige bekendheid ge nieten, zijn de onderhande laars die met de regering aan tafel zaten en twee maanden lang voortdurend in het nieuws waren. Maar van die onderhandelaars staan er maar weinig te trappelen om zich verkiesbaar te stellen. De Poolse leider, generaal Wojchiech Jaruzelski, heeft vandaag in Warschau een ont moeting gehad met Lech Wa lesa, leider van het vakver bond Solidariteit. Met het portret van de 33-jarige Manana Loladza, èén van de slachtoffers die vorige week bij de bloedige rellen in Georgië om het leven kwam. MOSKOU Het uit gaansverbod in de Georgi sche hoofdstad Tiflis, dat acht dagen geleden werd ingesteld, is vandaag op geheven. Een week na de bloedige schermutselingen tussen veiligheidstroepen en demon stranten waarbij officieel ne gentien doden vielen, is de spanning in de stad zichtbaar verminderd, aldus journalisten die vanuit Tiflis telefonisch contact hadden met Moskou. De studenten in de Georgische hoofdstad woonden gisteren weer de colleges bij en de tanks in Tiflis werden uit de belangrijkste straten terugge trokken „Wij zien het opheffen van het uitgaansverbod als een eerste gunstig teken. Wij hopen dat de troepen vandaag of morgen worden teruggetrokken. Mo menteel merk je nauwelijks dut er nog troepen of tanks in het centrum van de stad zijn", zei een journalist van het Ge orgische persbureau Gruzin- form. De overheid van Georgië heeft toegegeven dat troepen bij de ongeregeldheden vorige week een inwoner hebben doodge schoten. De soldaten zouden op een auto hebben geschoten die zich tijdens het uitgaans verbod op de openbare weg bevond. Daarbij werd een 24- jarige man gedood en raakten twee mensen gewond, zo zei een woordvoerder van het Ge orgische ministerie van bui tenlandse zaken. Hij ontkende dat het dodental veel hoger is dan de negentien slachtoffers die officieel zijn aangegeven. Een aantal ver meende vermiste personen zou zich inmiddels gemeld hebben. Bewoners van de hoofdstad zeiden echter dat tientallen mensen nog steeds niet waren opgedoken en dat overal in de stad nog posters met namen van vermisten hangen. LDat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I MOSKOU Wijlen Sov- Chroetsjov eeuwig dank jet-leider Nikita Chroets- schuldigd", spreker. aldus een andere jov, afgelopen twee decen- Amerikaanse historicus en ma weggeschreven uit de Sovjet-deskundige Stephen officiële geschiedenis, is Cohen, na jaren niet te zijn tijdens een bijeenkomst in toegelaten de afgelopen tijd Moskou uitgeroepen tot de een frequent bezoeker van de man die de grondslag leg- Sovjetunie, zei dat Chroetsjov - -- niet had gefaald toen hij door Breznjev in 1964 uit Kremlin werd verdreven. „Chroetsjov was de vader van de anti-stali nistische stroming binnen de de voor de „perestrojka" van Michail Gorbatsjov. Circa tweeduizend mensen, die herdachten dat Chroetsjov partij, die de drijvende kracht nK jaar geleden werd geboren, werd achter de perestrojka. hoorden hoe overlevenden van de Stalin-kampen en in tellectuelen, die onder het bewind van Leonid Brezjnev werden vervolgd, zeiden dat de huidige hervormingen on denkbaar zouden zijn geweest zónder Chroetsjov. De dissi dente Sovjet-historicus Roy Medvedev, onlangs gekozen tot lid van het Congres van Zonder Chroetsjov zou er geen Gorbatsjov hebben bestaan", aldus Cohen. Chroetsjov werd de feitelijke leider van de Sovjetunie een paar maanden na de dood van Stalin in 1953. In 1956 hield hij een geheime toespraak op het 20ste partijcongres waarin hij de bloedige rol van de dictator aan de kaak stelde en de Sov- Volksafgevaardigden, zei dat jetunie een nieuwe opvatting de val van Chroetsjov in 1964 heeft geleerd dat „duistere krachten" altijd proberen ech te veranderingen tegen te hou den. „De huidige generatie als mede de miljoenen die hij uit dé kampen vrijlièt zijn van het communisme voor hield. Na zijn afzetting in 1964 werd de naam van Chroetsjov verwijderd uit alle officiële stukken. De voormalige partij leider overleed in 1971 in ver getelheid. Ook het woonhuis van de Spaanse ambassadeur, die het afgelopen weekeinde in Bayrut om het leven kwam, bleef niet gespaard voor raket- en granaataanslagen. foto| BAYRUT In de straten langs de groene lijn tussen christelijk en moslem Bayrut heeft gisteren een ware tankslag gewoed ter wijl de genadeloze artille riebeschietingen van hele wijken door enerzijds Sy rische troepen en moslem milities en anderzijds christelijke strijdgroepen gewoon doorgingen. Het resultaat was dat in vrij wel elke straat van de stad granaten insloegen. Sinds zaterdagmorgen zijn 45 mensen gedood en 168 ande ren gewond geraakt. Duizen den inwoners van Bayrut, die al meerdere dagen zonder wa ter en elektriciteit in de schuilkelders zitten, kregen gisteren niet de kans deze te verlaten. Voortdurend werden Oost- en West-Bayrut met gra naten en raketten bestookt. Op de straten lagen kapotte elek triciteitskabels en stukken glas en smeulden uitgebrande wa gens. Veel gebouwen stonden in lichterlaaie en kondén niet worden geblust omdat de wa tervoorraad van de brandweer op was. Enkele bakkers open den gisteren weliswaar hun deuren, maar hun voorraad was binnen enkele minuten uitverkocht. De Franse minister van ont wikkelingshulp, Bernard Kouchner, deed gisteren op nieuw een poging om een hulpactie voor de gewonden op touw te zetten. Eerder bleek het vrijwel onmogelijk slachtoffers naar het hospiti schip La Ranche te brent omdat de reddingswerk voortdurend in de vuurlf zaten. De jongste ronde in veer! jaar bloedvergieten en burijtbl oorlog in Libanon begonLjnj, weken geleden toen de elf telijke leider generaal MiL Aoun een eigen regering f riep en zwoer de 40.000 i Syrische troepen uit Liba te verdrijven. Syrië steuni moslemregering van preij Selim Hoss. Britse journalist nu drie jaar gegijzeld LONDEN Vrienden, en fa milieleden van de Britse jour nalist John McCarthy hebben gisteren, op de derde verjaar dag van zijn ontvoering in Bayrut, via de Libanese televi sie een oproep gedaan hem vrij te laten. Ook wordt deze week in bioscoopreclame in Londen de aandacht op het lot van de 32-jarige McCarthy ge vestigd. In Bayrut worden be halve' McCarthy nog twaalf anderen vastgehouden, onder wie Terry Waite. Studentenprotest Duizenden Chinese stu denten hebben ook van daag in Peking (foto) en Shanghai de zaterdag overleden ex-partijleider Hu Yaobang herdacht. Zij protesteren daarbij tegen de huidige politieke koers, die zij te behoudend vin den, en eisen meer vrijhe den. Hu werd in 1987 als partijleider afgezet omdat hij teveel Westerse invloe den in China zou hebben toegelaten. Hij was echter bijzonder populair onder studenten en intellectuelen omdat hij veel belang hechtte aan onderwijs en wetenschap, en voorstan der was van grotere artis tieke en academische vrij heid. Zowel de demonstra ties in Peking als in Shang hai zijn overigens rustig verlopen. foto: ap President Griekenland met protest verwelkomd ATHENE De ouders van de Geldropse verpleegster Ellie van Kuijk (32) hebben het vijf daagse staatsbezoek van de president Sartzetakis van Griekenland gisteren aange grepen om te protesteren te gen de onterechte gevangen houding van hun dochter in een Griekse Cel. Na een misverstand over de betaling van invoerrechten van haar gestolen auto zit Van Kuijk al ruim een half jaar on schuldig vast in een cel in Tes- saloniki. Het echtpaar Van Kuijk heeft er bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op aangedrongen de kwestie tijdens het staatsbe zoek ter sprake te brengén. Bij aankomst op Schiphol wer den de Griekse president en zijn echtgenote gisteren ver welkomd door koningin Bea trix en prins Claus. Vanavond mentslid Lambrakis in het be gin van de zestiger jaren, een politieke gebeurtenis die in Nederland vooral vermaard werd door de film „Z" van re- brengt het Griekse gezelschap gisseur Gavras. Op onbegrijpe- De ouders van Ellie van Kuijk stonden gisteren met een sp doek op een brug in Amsterdam. foto: naar weelde en glorie verscl (j nen dagelijks artikelen die «j de lachspieren werken. Ze bij kleine verplaatsingen Griekenland moest de pre een bezoek aan het Leidse Rijksmuseum van Oudheden. Sartzetakis speelde een be langrijke rol in het proces van de moord op het linkse parle- lijke wijze is Sartzetakis in 1985 als zesde keus door de thans regerende socialistische PASOK-partij tot president verheven. Over zijn zucht dentsauto uit Athene per ciaal vliegtuig vervoerd den. Het staat nu al vast Sartzetakis aan het einde v zijn ambtstermijn in 1990 n herkozen zal worden. Argentinië ontwikkelt raket voor ruimteproject BUENOS AIRES De Ar gentijnse minister van defen sie, Horacio Jaunarena, heeft gisteren gezegd dat zijn land een raket ontwikkelt, de Con- dor-II, die gebruikt zal worden om satellieten in de ruimte te brengen. Het project is volgens de bewindsman alleen bedoeld voor wetenschappelijke doel einden. (Van onze correspondent Rink Drost) HAMBURG Een dezer dagen moet het tot een grote botsing komen tus sen de vechtlustige kra kers in de Hafenstrasse van Hamburg en de auto riteiten. Vorige week kwam het al tot een esca latie toen politiemannen, die geen aanleiding tot e^Vi conflict gaven, ■trij herhaling werden belaagd en mishandeld. Het lijkt erop dat de krakers ver langend uitzien naar een bloedige confrontatie. De Hafenstrasse is een anar chistische staat in de staat. Voorbijgangers worden gemo lesteerd, beroofd of in het gun stigste geval alleen maar weg gejaagd. In de omgeving wor den geparkeerde auto's open gebroken, leeggeroofd en fcoms zelfs in brand gestoken. Con troleurs van de stad, die moeten nagaan of de panden ingericht, worden met geweld en politie uit. geweerd. Eind november 1987 had de toenmalige burgemeester van Hamburg, de sociaaldemocraat Klaus von Dohnanyi, het voor elkaar. Met veel moeite wist hij een overeenkomst te berei den in de Hafenstrasse. Dank tegenzin wilde naleven. Na de zij de stuurmanskunst van recente harde botsingen met Von Dohnanyi bleven de ver- de politie heeft Voscherau in- wachte rellen tussen krakers middels alle aanleiding het ting omgebouwde, grote pan- Roversnest Von Dohnanyi's opvolger Henning Voscherau (SPD) heeft er vanaf zijn aantreden als burgemeester geen geheim van gemaakt, dat hij het con tract tussen stad en Hafen- strassebewoners slechts met contract op te zeggen. Voor de christendemocratische oppositie in de Hanzestad is de Hafenstrasse altijd een rovers nest gebleven. Voor de CDU- deelstaatvoorzitter Jurgen Echternach liggen de zaken heel eenvoudig: „De beuk erin! Met de politiewet in.de hand de boel ontruimen!". Veel Hamburgse burgers is die ferme taal uit het hart gegre pen. Maar zo eenvoudig ligt het niet. Ontruiming op grond van de politiewet mag alleen wan neer de veiligheid en de orde acuut in gevaar zijn. Daarvan is, zelfs na de aanvallen op de politiemensen, geen sprake. Voor de autoriteiten blijft slechts de lange wettelijke weg over: opzegging van het con tract. 1 bankrekening: 70 70 70.554 jubileum-infolijn: 020-326272 Postbus 323. 3500 AH Utrecht (ADVERTENTIE) Mode voor de fijnste jaren van uw leven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6