Lubbers: milieuplan deze week afronden •Oud hormoonpreparaat helpt bij prostaatkanker Regering neemt (te) veel hooi op de vork ,Pot investeringstoeslag 200 miljoen gulden leger" ïina j 3INNENLAND CcidócSoinant MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 3 d op et t anderi01 dan ge De nei de bur kist niei Vu ook looneis van vijf procent ij cao apotheek AMERSFOORT Min of neer in navolging van de ,ctievoerende verpleeg- undigen zullen de apo- hekers-assistenten bij de mderhandelingen voor jen nieuwe cao apotheek ien looneis van vijf pro- •ent op tafel leggen. me!g( leetman ood, noet bo Ie van he F Ie uitga 1990 be tiek ziji er ie maat prak eilingei ichten moeteitel end ge ïgen, der. He die vooi wel ijk staa k gezin eidsplai J in tijds jpiniei ngsstri) ngewii nburea besluit werd zaterdag ge- icmen aan het slot van de ma- lifestatie „Ons recept is beter" ie door de Dienstenbond Amersfoort was be- jd. In eerste instantie was |oor de bond een looneis van ier procent bij de werkgever, e apothekersorganisatie .NMP, op tafel gelegd, maar loor druk van de massaal aan wezige apothekers-assistenten wordt die eis nu aangepast, jv/el de Dienstenbond FNV ils de vakcentrale staan achter „Eén ding is duide- jk: de komende onderhande- ngsronde slikken wij de bit- pillen niet meer in", zo voorzitter K. Adel- nund van de FNV de ruim enthousiaste aanwezigen De apothekers-assistenten I1 voor 99 procent vrouwen) :lden onomwonden dat hun langer als een soort parkeerbaan voor het huwe- jjk" moet worden gezien. „Al de neer c daarom al is het niet dan billijk dat zowel de [ej alarisschaal als de arbeids voorwaarden zo spoedig moge- ijk worden verbeterd", aldus Vil de Vries, landelijk be- luurslid van de Dienstenbond 'NV vakgroep apothekers-as- 0 ïstenten. Daarnaast zijn de ipothekers-assistenten bijzon- Ier gepikeerd omdat Zij zich laatste jaren steeds meer als in soort „vooruitgeschoven dèost van het ministerie van VVC" gebruikt voelen. Uit en recente enquête blijkt dat iet balie-werk inmiddels voor i'n 40 procent uit het toelich- n van allerlei overheids maatregelen bestaat. iuropese standaard voor ipleiding artsen bepleit efTRECHT Er moeten in- emationale afspraken komen ver verlenging van de artsop- eiding met één tot drie jaar, vaardoor mogelijk het werk- llegenheidsprobleem in deze ctor wordt opgelost. Zater- ïg kwam in Utrecht de Euro- se overkoepelende organisa- i van jonge artsen in oplei- ng, PWG bijeen. De organi- atie meldde dat veel landen en zogenoemde post medical regaining kennen ter voorberei dt^ op een verdere opleiding tot specialist, huisarts of soci aal geneeskundige. Nederland en een aantal andere landen kennen die niet. De PWG pleit nu voor een Europese 'n training. Delegatie Een Nederlandse parle mentaire delegatie is gisteren van Schiphol naar Japan vertrokken om een deel van het programma bij te wo nen dat is opgezet om de handelsbetrekkingen tussen het land van de rijzende zon en ons land te gedenken. Op de foto staan van links naar rechts: W. Kok, L. Her mans, B. de Gaay Fort man, griffier De Gier, kamervoorzitter Dol man, B. de Vries, L. Groenman en H. Heijne Makkreel. FOTO: ANP EVP wil zelfstandig verkiezingen in UTRECHT De Evangelische Volks partij (EVP) wil zich zelfstandig kan didaat stellen voor de parlementsver kiezingen van volgend jaar. De EVP is wel bereid tot overleg indien er een Regenbooglijst wordt samengesteld door de linkervleugel van de Partij van de Arbeid (PvdA), zo bleek zater dag tijdens een partijcongres in Utrecht. De Regenbooglijst behelste naast de EVP nog vijf andere partijen en groeperingen die zich kandidaat stelden voor de Euroverkiezingen. Het overleg over deelname aan de Rege- booglijst moet wel op korte termijn plaatsvinden, omdat de EVP op haar partijraad op 17 juni wil beslissen hoe zij de parlementsverkiezingen in gaan. Man onder trein AMERSFOORT Op het NS-station Amersfoort is gis teravond een man onder de trein ge komen en aan zijn verwondingen overleden. De in tercity-trein reed net weg toen de man op de tree plank sprong en daar van afviel. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastge steld. Massale belangstelling voor 850 woningen AMSTERDAM Ruim 18.000 hebben de afgelopen drie ;en een koopwoningen-beurs Amsterdam bezocht. De ge toonde op de beurs in de Zuiderkerk de plannen voor de bouw van 850 appartementen in de binnenstad, bedoeld voor mensen met lage- en middenin komens. Gistermiddag deed zich een klein incident voor toen vijf personen met bivakmutsen de Zuiderkerk binnendrongen en met verf en olie begonnen te gooien. In een pamflet eisten ze de stopzetting van enkele grote bouwprojecten, die alleen toegankelijk zijn voor met geld. Kinderen vinden lichaam vrouw ROTTERDAM Op een bouwterrein in Rotterdam is het afge lopen weekeinde door spelende kinderen het lichaam gevonden van een nog onbekende vrouw. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw door een mis drijf om het leven* is gekomen. Zij is overle den aan ernstig hoofd letsel. De politie, die de zaak met 20 recher cheurs onderzoekt, schat dat het slachtof fer tussen de 20 en 35 jaar oud is. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Premier Lubbers wil het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), dat al veel vertraging heeft opgelopen, zo snel mogelijk afmaken. Deze week praten Lubbers, vice-premier De Korte en Ruding in werkgroepjes met de betrokken be windslieden verder. De Korte heeft zijn reis naar Japan, die woensdag zou aanvangen, voor enige da gen uitgesteld. CPB-berekeningen hoeft te worden gewacht met het ne men van beslissingen. Dat vindt ook minister Nijpels (mi lieubeheer). Volgens hem wordt vrijdag zeker een poli tiek akkoord over het NMP bereikt. „Is het niet linksom, dan gaat het wel rechtsom" aldus Nijpels, die zich minder druk maakt ove kaderbrief. Nijpels meen lastenverzwaring voor burgers en bedrijfsleven „absoluut te voorkomen" is. Lubbers weigerde zaterdagavond mentaar op de stand vai ken en volstond met te zeggen dat er nog een „aantal proble men" is op te lossen. Ruding vindt het verslappen van de begrotingsdiscipline zeer kwalijk. „Het is onjuist de zaken soepel aan te pakken", zei hij gisteravond in VAR A's Achter het Nieuws. Het is nog niet zo ver geko men dat Ruding met aftreden heeft gedreigd. „Maar de situa tie is wel ernstig", aldus Ru ding. In 1980 trad de toenmali ge minister van financiën An- driessen, net als Ruding lid van het CDA, af omdat hij vond dat zijn collega-bewinds lieden te weinig aan de bezui nigingen wilden meewerken. Andriessen meende bovendien dat hij onvoldoende werd ge steund door premier Van Agt. In feite heeft Ruding nu ook geen steun van premier Lub bers, die vindt dat de minister van financiën te streng aan kijkt tegen het NMP. „Ik verwacht geen herhaling van het geval-Andriessen", zei Ruding. „Toen hij aftrad, bleef het kabinet zitten". Ruding denkt wel dat er een kabinets crisis zal ontstaan als hij nu zou aftreden. Verder zei Ruding dat hij be reid is de uitgaven voor mi lieubeleid te verhogen. „Maar dan moeten we minder uitge ven aan ander beleid", aldus Ruding, die over de mogelijke lastenverzwaring opmerkte: „Ik betwijfel of de burger op de lange duur bereid is meer in te leveren voor milieube leid". DEN HAAG Is premier Lubbers plotsklaps vergeet achtig geworden? Of lijdt hij aan een hardnekkige oostindi- sche doofheid? Hoe het ook zij, de minister-president deed za terdag na de extra kabinetszit ting een uitlating die vice-pre mier De Korte nog geen uur later herriep. Daarmee kreeg het conflict dat Lubbers en De Korte twee weken geleden openlijk uitvochten over het uitlekken van informatie van het Nationaal Milieubeleids plan (NMP) een vervolg. Bo vendien werd bevestigd dat Lubbers zich bijzonder weinig aantrekt van de mening van De Korte, die formeel toch zijn plaatsvervanger is. Lubbers verscheen zaterdag middag rond vijf uur voor het geven van een persconferentie van maar liefst zeven minu ten. Veel zei de premier niet. Het NMP zou komende vrij dag worden afgerond, meldde Lubbers. Op de vraag hoe dit is te rijmen met het vertrek van De Korte, woensdag naar Japan, zei Lubbers dat hij „hierin geen reden ziet om de besluitvorming niet vrijdag af te ronden". Ofwel: we kunnen het gerust af zonder De Korte. Vrolijk De vice-premier, die opmerke lijk vrolijk was toen hij uit het kabinetsberaad kwam, liet we ten dat hij een paar dagen la ter naar Japan zal afreizen. De Korte gaf te kennen de be sluitvorming over de kader brief en het NMP te willen bij wonen. Dezé mededeling was op zich niet zo vreemd. Maar des te vreemder was het dat zijn woordvoerder daar later aan toevoegde dat De Korte al vrijdagavond had laten weten zijn reis naar Japan te willen uitstellen. Lubbers had dus moeten we ten dat De Korte de hele week gewoon aanwezig zou zijn. Maar wellicht was de verwar ring te wijten aan de onover zichtelijkheid van de discussie die vrijdagavond tot midder nacht en de gehele zaterdag in het kabinet is gevoerd. De be windslieden hebben immers wel erg veel hooi op de vork genomen. De situatie is zeer gecompliceerd, doordat de fi nanciële gevolgen nauwelijks zijn te berekenen. Het gaat namelijk niet alleen om de 'kaderbrief', waarin staat hoeveel de ministeries volgend jaar moeten bezuini gen, en het NMP, maar ook om de Structuurnota Land bouw en het Natuurbeleids plan. Landbouwminister Braks, die zijn gedachten meer had bij de vermeende boter- fraude, geeft hoog op van deze nota's. Minister Ruding van fi nanciën vindt het allemaal prima, maar heeft aan geen enkel plan of belangrijk on derdeel van de vier topzware onderwerpen zijn fiat gegeven. Voor Ruding staat als een paal boven water dat pas definitie ve besluiten worden genomen als alle financiële gevolgen zijn berekend. Gezien de voor name positie van Ruding bin nen het kabinet moet daarom niet verbaasd worden opgeke ken als de discussie eind deze week nog lang niet is afge rond. ROB SEBES -J* Verkeersslachtoffers Koos Alberts kijkt de honderden ballonnen na die hij net daarvoor had losgelaten. De zanger die door een verkeersongeluk gedeeltelijk is verlamd, woonde een verkeersveiligheidsdag in Utrecht bij. Tijdens de manifestatie stonden de teruggelopen aantallen doden en gewonden als gevolg van verkeersongevallen centraal. foto: anp DE ZIEKTE VAN DE OUDE DAG officiële jL np zoal falen let ziet er naar uit dat een ruim tien jaar oud hormoonpre- laraat, flutamide, helpt bij de behandeling van prostaat kanker. Niet dat deze ongeneeslijke vorm van kanker daar- te bestrijden is, wel leven patiënten er ruim een half langer en prettiger door. Het middel, nog maar net toe- blaten in Nederland, moet dan wel worden gecombineerd andere stof, leuprolide, die langs chemische weg astratie tot gevolg heeft. Onderzoeken in zowel de Verenig- Staten als Europa - Nederland en vooral België - heb- de werking van deze combinatie-therapie aangetoond, resultaten werden het afgelopen weekeinde tijdens een inlymposium in Luxemburg bekendgemaakt. menigte goed da; s de Ne og betei lag. Vol n in sta' aniserer. s igen, ffield de liet i rden da een ard. Ni 'ebeurte ;een aan eldheder iden, on daarvoo;V( t LUXEMBURG Er zijn irologeri, die tegen hun itiënten met prostaat- ;anker zeggen dat als ze elf moesten kiezen, ze iet liefst deze vorm van tanker zouden hebben. )aar zit iets tegenstrijdigs i, want aan de ene kant prostaatkanker absoluut te genezen, maar te- jelijk is het de mildste 'orm van alle kankers. Zeel mannen blijken ja- dl! enlang met prostaatkan ker te hebben geleefd, onder er ook maar iets 'an te hebben gemerkt. verschijnsel plaatst veel irtsen voor een dilemma: wel behandelen als je de '°i tanker ontdekt? Hoogleraar )logie dr. H. de Voogt van VU in Amsterdam, één van sprekers op het symposium Luxemburg: „In Zweden, vaar prostaatkanker erg veel Wkomt, is een onderzoek 'daan met medicijnen bij pa tenten die nog geen uitzaaiin- hadden. Men wilde zien hoeveel jaren ze langer zouden leven. Wat bleek? Ze leefden even lang als de mensen die ook prostaatkanker hadden, maar bijf wie niets werd ge daan. Zoiets maakt een mens erg voorzichtig". In Nederland is prostaatkanker de derde doodsoorzaak bij mannen die aan kanker lijden. Jaarlijks overlijden er ongeveer 1500 het aantal patiënten boven de vijftig jaar, dan komt prostaat kanker na longkanker het meest voor. Dat aantal zal al leen maar toenemen, gelet op de vergrijzing van de samenle ving - prostaatkanker is een typische ziekte van de oude Over de oorzaken tast men in het duister. Volgens literatuur studies van TNO zouden voe ding, omgevingsfactoren en mogelijk ook seksuele gewoon ten een rol spelen. Het viel TNO op dat de ziekte in Wes terse landen aanzienlijk meer voorkomt dan in de rest van de wereld. Ook blijkt dat zwarten in de VS 's werelds koplopers zijn in prostaatkan ker, terwijl zwarten aan de Door nog onbekende oorzaken verandert er vermoedelijk iets in de hormoonhuishouding bij de meestfe mannen van rond de vijftig; de prostaat wordt groter en soms leidt dat tot af wijkingen. In acht van de tien gevallen zijn die goedaardig, in de overige gevallen is er sprake van kanker. Het pro bleem is, dat deze kwaadaardi ge cellen niet ontdekt kunnen worden in het beginstadium, omdat ze dan maar langzaam groeien. In die periode wijst ook niets op de ziekte. Krijgt de patiënt eenmaal klachten, verandert de urine van sa menstelling of ziet de arts bij een ander, vaak toevallig on derzoek eenmaal dat de pros taat tumorcellen bevat, dan zijn die al zodanig ontwikkeld, dat genezing niet meer moge lijk is. In twee van de drie ge vallen gaat het dan om man zeventig jaar en ou der. „De westkust van Afrika het nau welijks kennen. In Nederland scoort de provincie Utrecht veruit het hoogst en de pro vincies Drente, Overijssel en Limburg juist erg laag; van de grote steden zijn Groningen en Den Haag uitschieters. Hormonen De prostaat is een klier ter grootte van een kastanje, die om de urinebuis heen ligt en die het vocht afscheidt waar mee het zaad wordt gevoed en dat zaadlozingen mogelijk maakt. Wie geen prostaat heeft, is onvruchtbaar. De prostaat wordt beïnvloed door hormonen die in andere orga nen - voor negentig procent in de testes - worden aange maakt. Deze hormonen rege len de groei van de prostaat en de vorming van het vocht waarin het zaad wordt opge- den, kunnen we niet genezen en de tumoren die we kunnen genezen, kupnen we niet vin den", vatte de Belgische hoog leraar urologie dr. L. Denis het probleem op het symposi um in Luxemburg samen. Openbaart de ziekte zich, dan zijn er doorgaans al uitzaaiin gen naar andere organen of de botten. De meeste patiënten overlijden dan binnen drie jaar. Er zijn behandelingen die het leven met prostaatkanker enigszins kunnen rekken, af hankelijk van het stadium van de ziekte. Operatief ingrijpen is daarvoor nog altijd de „gou den standaard", hetgeen wil zeggen dat de testes (onder plaatselijke verdoving) worden verwijderd. De laatste tijd ge beurt castratie ook wel met be hulp van medicijnen. Op beide manieren wordt de aanmaak van hormonen die de groei van de tumoren beïnvloeden, grotendeels weggenomen en verdwijnen veel klachten. De patiënt geneest echter niet, omdat er nog andere factoren zijn waardoor de tumorcellen blijven groeien. Zo maakt de bijnier ook een klein percenta ge mannelijk hormoon dat de tumor stimuleeert. De anekdo tes die willen dat bij eunuchs geen prostaatkanker voorkomt zijn daarom niet voor niets anekdotes. Hormonen Een andere behandeling is die met hormonen, maar die ge beurt nauwelijks om het leven te verlengen, doch om het le ven leefbaar te houden. Tot nu toe werd daarvoor vooral het synthetisch gefabriceerde vrouwelijk hormoon oestro- geen gebruikt. In de praktijk heeft deze therapie nogal wat veel bijwerkingen, zoals hart problemen, opvliegers (evenals bij vrouwen in de overgang) en borstgroei. In tegenstelling tot oestrogeen heeft het hormoonpreparaat flutamide als eigenschap de aanmaak van bijna alle man nelijk hormonen te blokkeren. Slikt een patiënt dit hormoon in combinatie met leuprolide (chemische castratie) dan wordt de aanmaak van de hor monen die de tumorgroei be ïnvloeden aanzienlijk vermin derd. De ziekte kan enigszins tot staan worden gebracht; vergeleken met alleen castra tie leeft de patiënt met zo'n ge combineerde behandeling on geveer zeven maanden langer. Bovendien zijn er minder bij werkingen, al hadden enkele patiënten die aan de testen meededen wat meer last van buikloop. De onderzoeken in de VS wer den geleid door prof. David Crawford van de universiteit van Colorado in Denver. Vol gens hem werkt de combina tie-therapie vooral goed bij pa tiënten met een zogenoemd laag risico, mensen waarbij de kanker zich nog niet of nau welijks heeft uitgezaaid. Hij durfde niet te voorspellen of flutamide in de toekomst wel licht als enig middel te gebrui ken is; een hoop die veel uro logen en oncologen in Luxem burg uitspraken. Vooral de zware psychische belasting van castratie zou dan verdwij nen. Het Europees onderzoek stond onder leiding van pyof. L. Denis van de Brusselse uni versiteit, tevens voorzitter van het Europees kankerinstituut (EORTC). „De grote winst van beide onderzoeken is voor mij dat patiënten met prostaatkan ker die daar echt onder lijden de laatste periode van hun le ven weer vrijwel normaal kunnen functioneren. Daar door hebben ze weer een gro tere kans om in hun slaap te overlijden of als gevolg van een plotsalinge hartstilstand". „Ja", zernij, „wijzend op zijn vorstelijke buik, ,je kunt dat cynisch vinden, maar dat is voor mij, als oudere man, een belangrijk voordeel van het rekken van het leven als je kanker hebt". DICK HOFLAND DE KNOLLEN (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Hoewel de kleinschaligheidstoeslag (KST) nog niet is afgeschaft, hebben honderden ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) in het weekeinde inves teringsplannen ingediend. Volgens voorzitter Veninga van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond (NCOV) heeft het bedrijfsleven voor zeker 200 miljoen gulden van de KST geprofiteerd. Dat is bijna eenderde van de jaarlijk se begroting. Ondanks hardnekkige geruch ten heeft het kabinet nog niet besloten de KST af te schaf fen. Er is wel kans dat dit als nog gebeurt als vrijdag de be sluitvorming rond het Natio naal Milieubeleidsplan wordt afgerond. Het afschaffen van de KST zou jaarlijks 700 mil joen gulden moeten opleveren voor milieubeleid. Premier Lubbers wilde zaterdag de plannen voor het verdwijnen van de KST bevestigen noch ontkennen. NCOV-voorzitter Veninga vindt het terecht dat ondernemers massaal een beroep op de KST hebben ge daan. Veel notarissen in Ne derland hebben vrijdagavond en zaterdag hun kantoor open gehouden. „De meeste onder hebben eieren voor hun geld gekozen", aldus Ve ninga. „De actie is misschien wat overijld, maar wel begrij pelijk. Ik zou niet willen zeg gen dat er paniek is ontstaan. Wel zeker is dat de relatie tus sen KST en het milieubeleids plan volstrekt oneigenlijk, niet zindelijk en onbegrijpelijk Veninga noemde het „triest" dat de onzekerheid over KST „zo lang boven de markt blijft hangen". Labor a tori urn-artsen: Aids-uitslag mag niet naar verzekeringsarts" HILVERSUM Volgens de laboratoriumartsen in Nederland willen de ver zekeringsmaatschappijen de uitslagen van aidstes- ten direct van de labora toria. Zij zouden niet meer via de keuringsartsen moeten lopen, aldus secre taris dr. J.E. Degener van de Nederlandse Vereni ging van Laboratoriu martsen (NVL) gisteren voor de Vara-radio ge zegd. De NVL is hier mordicus te gen. De laboratoriumartsen vinden de wens van de verze keringen een slechte ontwik keling. De privacy van de cliënten van levensverzeke raars komt daardoor ernstig in het geding, aldus Degener. De gene die de diagnostiek ver richt op aids-testen heeft uit sluitend een relatie met de aanvragend arts, vindt Dege ner. Wanneer' wij dus onver hoopt een negatief resultaat moeten sturen over een aid- stest (cliënt is mogelijk besmet) dan kan de cliënt dit resultaat nu nog bespreken met de keu rend arts. Met hem heeft hij immers een vertrouwensrela tie. De cliënt kan zich dan nog terugtrekken en er zijn nog geen directe consequenties, zo zei hij. Die situatie verandert echter wanneer de gegevens direct naar de levensverzeke raar of zijn de medisch advi seur moeten worden toege stuurd. Het is volgens Degener goed denkbaar dat op grond van zo'n test de hele transactie niet doorgaat. Er staat name lijk dan zwart op wit dat de cliënt is afgekeurd. Dit resul taat zal hij dan de rest van zijn leven met zich mee moeten dragen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3