Weer speelt Ten Kate parten bij recordpoging Yolleybalsters verslaan topper 11 ces is niet langer loelwit van grappen Te veel saaie biljartpartijen Zweedse ijshockeyers gaan goed van start Weer winst rugbyploeg Skifhead weer voor Frans Göbel STA 14 PORT CeidócSoiruuit MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 15 ichoonspringers pinnen toernooi UERSFOORT De Ne- •rlandse schoonspring- 0eg heeft de strijd om de nersfoort-Cup gewon- Daphne en Edwin ingejans, Faber en Zim- ermann bleven in het assement de Sovjetunie ,r. De laatste individue overwinningen gingen dag naar de Sovjet Lo- anovski en zijn landge- )te Babkova. Edwin ngjans werd tweede bij t springen van de 1-me- rplank, zijn zus werd irde bij de 3-meterplank. Bondscoach Pang begeleidde zijn ploeg naar een historische zege op Oost-Duitsland. BRNO Het Nederland se vrouwenteam is bij het internationale volleybal toernooi in de Tsjechoslo- waakse stad Brno als vijf de geëindigd. In de strijd om die klassering behaal de het team van coach Pang een historische, de eerste, overwinning op Europees kampioen de DDR: 3-2. De eindzege in het toernooi ging naar China dat in de finale Cuba met 3-1 versloeg. Het spel van de Nederlandse ploeg was voor bondscoach Pang een aangename verras sing. Het niveau waarmee de groep uit de competitie was gekomen lag hoger dan ooit. Dat openbaarde zich niet al leen in het slotduel, maar ook in de overwinnigen op Peru en Hongarije. Ook bij de ne derlagen tegen het gastland en China speelde Oranje goed. In het duel tegen de Europese kampioenen, die nog vier van de speelsters uit het in Belgiè in de basis hadden, startte Pang met Crielaard als spelverdeelster. Zij kreeg de voorkeur boven Van Hintum, de net van een blessure her stelde vaste keus Koenen werd nog gespaard. Oranje nam in de eerste set een voorsprong van 10-0. Ma tig spelverdelen van Crielaard kostte Nederland echter alsnog de set. Pang reageerde direct. Hij haalde zijn spelverdeelster naar de kant en zette Van Hintum in. Dat bleek een ver betering. Met Boersma, Piers- ma, Weersing, Van Eykeren en De Jong (regelmatig ver vangen door Doevendans) bleek de jonge ploeg niet al leen opgewassen tegen de Oostduitse ploeg, maar zelfs sterker. Het toernooi in Brno, de 25e uitvoering van de strijd om de Liberation Cup, maakte voor Oranje deel uit van de voorbe reiding op het kwalificatie toernooi om het Europees kampioenschap, in juni in Spanje. STOCKHOLM Zweden heeft de eerste twee dagen van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor A-landen met lof doorstaan. De titelverdediger won in eigen land van Po len (5-1) en de Verenigde Staten (4-2). De eerste verrassing kwam op naam van de Bondsrepubliek. De formatie van trainer Unsinn hield zaterdag Tsjechoslowakije op 3-3. De stunt van het openingsweekeinde was bijna op naam van de Verenigde Staten gekomen. De Amerikanen, die eerder van de Sovjetunie verlo ren, speelden gisteren tegen wereldkampioen Zweden zeer sterk. Tien minuten voor het einde stond de ploeg nog op voor sprong, 2-1. De 14.000 toeschouwers in de Globe Arena in Stock holm hielden de adem in. Sandström, Berglund en Nilsson zorg den voor een niet meer verwacht positief slot. Tsjechoslowakije herstelde zich van het puntverlies tegen de Bondsrepubliek. De ploeg van dr. Pavel versloeg de zilveren medaille-^ de Olympische spelen, Finland. Het werd 3-1. Eykel- Wijn- )TTERDAM Achter ievoudig winnaar Be- 'neh Densimo (24) uit hiopië in de beste sei- entijd van 2.08,39 rscheen op Coolsingel k weer eens een Neder- ïder op het erepodium: irti ten Kate. De 30-jari- Twent kwam in 2.10.04 derde door de finish hter de Mexicaan Ale- ïdro Cruz (2.09.25). Ten ite, die een jaar geleden Rotterdam met 2.11.49 n uitzending naar de ympische Spelen in oul afdwong, verbeter dat persooonlijke re- rd met liefst 1 minuut 45 seconden. Na Jac- es Valentin (1981) en Lambregts (1985) ;rd Ten Kate de derde iderlander die op het •schavot kwam. negende editie van de Rot- damse marathon kende gis- en bepaald geen gunstige ersomstadigheden. De tem- atuur bleef beneden de ne- graden en er stond een ichtige noord-oostelijke nd, die ae ruim 7000 deelne- vooral in de beginfase lig parten speelde, rti ten Kate verklaarde na lop dat de wind hem in het jn behoorlijk had gehin- jti „Op een gegeven mo- jht liep ik aan de zijkant de groep. Ik voelde met- de wind op mijn maag. moet je oppassen met nken en het gebruik van de nsen. Gaat je maag opspe- dan kun je het wel verge- dat Ten Kate kilometer de ld voelde, bevond hij zich n kopgroep van tien lo- Naast de hazen Rob de ver en Jean-Pierre Pau waren dat Densimo, zijn idgenoten Gebre en Gebre- dhin, Rolando Vera, de n de Marti ten Kate is nog in het ge zelschap van de atleten, die hem bij de finish zouden voor gaan: Cruz (links) en Densimo (rechts). FOTO: ANP en de Mexicanen Cruz en Her- rera. De Brouwer regelde het tempo vakkundig maar na ruim zeventien kilometer vond Alejandro Cruz, met zijn 21 jaar een opmerkelijk talent, dat het te laag was. Hij pas seerde De Brouwer en ging op kop lopen. Wisselingen „Tussen tien en twintig kilo meter waren er voortdurend tempowisselingen," herinner de Ten Kate zich na afloop. „Toen heb ik het ook erg moeilijk gehad. Daarom moest ik ook een paar maal lossen, maar bij een hellinkjc kon ik steeds weer aansluiten. Het was maar goed dat ik als voor bereiding op deze marathon nog acht dagen in de bergen in Oostenrijk heb getraind". Dat ten Kate zich in de begin fase niet gek liet maken be taalde zich later dubbel en dwars terug. De kopgroep ver loor na twintig kilometer zijn laatste haas (De Brouwer) en viel vervolgens uit elkaar. Na het passeren van het Feye- noord-stadion op weg naar het 25 kilometer punt kon Ten Kate weer aanhaken bij de vijf koplopers, de drie Ethiopiërs, Cruz en Sunaga. Na 27 kilometer versnelde Cruz opnieuw en de enige die in zijn spoor kon blijven was Densimo, die tevoren had aan- gekondigd dat hij in Rotter dam voor de derde maal zou zegevieren en indien dat nodig mocht blijken zijn wereldre cord zou verdedigen. Snel terrein Achter de twee koplopers wor stelden Gebre en Gebremad- hin op afstand gevolgd door Sunaga en Ten Kate. Het Ethi opische tweetal verloor snel terrein en werd gepasseerd door Sunaga en later door Ten Kate, die constant zijn eigen tempo bleef lopen maar op dat moment de gedachte het Ne derlandse record van Gerard Nijboer (2.09,01 in 1980 in Am sterdam) te verbeteren al lang uit zijn hoofd had gezet. „Ge rard Nijboer heeft destijds een fantastische tweede helft gelo pen", aldus Ten Kate. Aan de kop van het veld volg de Densimo Cruz als een scha duw. Na 37 kilometer achtte de wereldrecordhouder de tijd rijp voor een eerste serieuze aanval. Die had meteen succes. De Mexicaan moest zijn tegen stander laten gaan en bepaalde zich daarna, ondanks maag problemen, tot het consolide ren van de tweede plaats. Op het moment dat Densimo de leiding nam kreeg Marti ten Kate de Japanner Sunaga in beeld. „Ik voelde mij nog sterk en ben gewoon naar hem toegelopen". Met nog ruim drie kilometer voor de boeg kwam Ten Kate inderdaad bij de Japanner en ging meteen door. Belayneh Densimo wist zich toen al zeker van zijn der de achtereenvolgende over winning in Rotterdam. Hij liep Ethiopiërs ook in Milaan sterk MILAAN De strijd om de wereldbeker marathon is bij de mannen beheerst door de lopers uit Ethio pië. Ook zonder Densimo, die in Rotterdam mocht lopen, waren de Afrikaan se atleten oppermachtig. De zege ging naar Melafe- rea, die voor de 42 kilome ter en 195 meter 2 uur, 10 minuten en 26 seconden nodig had. Zijn landgenoot Nedi had een achterstand van slechts tien seconden. De Italiaan Poli werd der de. Bij de vrouwen zege vierde zaterdag de Ameri kaanse Marciano in 2.30.47. De Japanse Miya- hara werd op bijna vijf mi nuten tweede en de Oost duitse Pippig derde. in de laatste kilometers nog bijna een minuut weg van Cruz. Precies 39 seconden na Cruz kon Ten Kate op de Coolsingel de ovaties in ont vangst nemen. Op zijn beurt FOTO: ANP zette de Nederlander de ge plaagd ogende maar met 2.10.40 een nieuw persoonlijk record lopende Sunaga op 36 seconden. Vrouwen De Roemeense Elena Murgoci is volgend jaar bij het 650-jarig bestaan van Rotterdam weer welkom. De 28-jarige Roe meense was met 2.32.03 de snelste vrouw. Met die tijd stelde de Oosteuropese looster het parkoersrecord van de Portugese Rosa Mota (3.32.27 in 1983) bijna een halve mi nuut scherper. Gerrie Timmermans, die aan vankelijk een dag tevoren in Milaan voor Nederland in de strijd om de wereldbeker ma rathon zou hebben gelopen maar een optreden in de Itali aanse stad niet zag doorgaan door blessures van haar ploeg genoten, behoefde geen spijt te hebben van haar start in Rot terdam. De Brabantse atlete kwam als vierde vrouw door de finish in 2.41.06. Zij verbe terde haar persoonlijk record dat zij vorig jaar april in de strijd om de Europese beker op 2.46.42 bracht, met ruim vijf Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.00 uur: Van idger tot clubbridger. Nederland 2, 23.25 uur: NK Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio België Nederlands 2, 20.00 uur. Extra time. BBC 2, 16.02 en 22.00 uur: WK Sky Channel, 19.00 i en motorsport. Sky Channel, 20.00 BBC 1, 00.30 en 13.02 i BBC 2. 15.40 uur WK sr HILVERSUM Het Ne derlands rugbyteam heeft gisteren in Hilversum een zwak seizoen in de FIRA B-poule sterk afgesloten met een zege van 21-13 op de Bondsrepubliek Duits land. De fysiek sterkere Westduitsers hielden Oranje vooral in de eerste helft zwaar onder druk en sloten met wind in de rug de eerste veertig minuten af met een voorsprong van 9-3. In de tweede helft herstelden de nerveuze Nederlanders zich. Fullback Andre Marcker, die reeds voor rust uit een strafschop had gescoord, be wees weer zijn waarde en bracht binnen een kwartier met twee fraaie kicks Neder land op gelijke hoogte (9-9). Na deze onverwachte opleving begonnen de Duitsers fouten te maken. Eerst Vvas het Van der Laan, die met een fraaie drop Nederland voor de eerste keer op voorsprong schoot (12- 9), Marcker verzilverde daar na de vierde strafschop (15-9), maar miste de kans de zege definitief veilig te stellen door de vijfde kick naast te schie ten. De Duitsers kwamen te rug tot 15-13. Drie minuten daarna besliste Eman met een schitterende try, die door Martker werd geconverteerd, de wedstrijd: 21-13. In een voorwedstrijd won Jong Oranje met 31-7 van Jong West-Duitsland. (De Sport). '79 1-1 15. Pelle- LVERSUM Albert ees wordt een serieuze nshebber voor de natio- le schaaktitel. De 27-ja- |e Tukker consolideerde weekeinde in Hilver- m zijn voorsprong met ure met twee remises, ees was daarmee in fei- onfortuinlijk. Zowel za- tegen Van der iel als gisteren tegen üjf had de laagst inge- ïaalde speler, met 'art, het beste van het itige spel. Beide malen de witspeler er g net in remise te force- n. or de gelijke spelen kwam koploper halverwege de ti- strijd op 4 1/2 uit 6. Een vol nt dan het peloton achter- Igers dat tot vier groeiden, tet haalde het maximale idement uit beide ronden voegde zich bij Kuijf, Lan- veg en Vanheste met 3 1/2 it. Van der Wiel en Van der Sterren, de routiniers, ble ven vooralsnog steken op een vijftig procent score, titelver dediger Douven op een fractie meer dan veertig procent. Over Blees werd in de eerste week van de nationale titel strijd vêel geginnegapt. Zijn hoge positie zou veeleer het gevolg zijn van het matige spelpeil in studio 9 van de AVRO, dan van eigen raffine ment. Zijn kennis van de ope ningstheorie werd hardop in twijfel getrokken en zijn te rugval was min of meer een kwestie van tijd en tegenstan der. Agressief John van der Wiel leek de ge schikte man Blees weer op aarde terug te brengen. Met ruim twee honderd Elo-pun- ten meer (2560-2345) plus wit, zou hij internationaal meester Blees zaterdag wel tot de orde roepen. De grootmeester kwam in de Tarrasch-variant van het Frans met de schrik vrij. Blees speelde agressief en origineel en Van der Wiel moest zijn toevlucht nemen tot eeuwig schaak om het halve punt veilig te stellen. Tegen Kuijf bracht Blees giste ren de door de uitvinder zelf omstreden Aljechin-verdedi- ging op het bord. De speler van De Variant had zich uit stekend voorbereid en Kuijf moest met wit veel kenen om met te wikkelen Van de achtervolgers maakte Piket door zijn honderd pro cent score in het weekeinde meer indruk dan rechtvaardig was. Zaterdag beukte hij met wit tegen Cuijpers zo'n veertig zetten tegen een geïsoleerde pion aan, voordat zwart murw de strijd opgaf. Gisteren kreeg hij met zwart van Gelpke vrij spel. Een pion- en kwaliteit soffer deed arts Gelpke de strijd staken. De part loop: wit: Gelpke, zwart: Piket: 1. d2- d4 Pg8-6, 2. Pgl-f3 g7-g6, 3. e2-e4 Lf8-g7, 4. Pbl-c3 0-0, 5. e2-e4 d7-d6, 6. h2-h3 Pb8-d7, 7. Lcl-e3 e7-e5, 8. d4-d5 Pd7-c5, 9. Pf3-d2 a7-a5, 10. a2- a3 Pf6-e8, 11, b2-b4 a5xb4, 12. a3xb4 Ta8xal, 13 Ddlxal Pc5-d7, 14, g2-g4 f7-f5. 15. g4xf5 g6xf5, 16. e4xf5 e5-e4, 17. Dal-a3 Pf7-e5, 18. Pc3xe4 Lc8xf5, 19. Pe4-g3 Lf5-g6, 20. f2-f4 Dd8-h4, 21. Thl-gl Tf8xf4, 22. Le3xf4 Dh4xf4, 23. Pg3-e2 Df4-h4+, 24. Kel-dl Pe5xc4, 25. Tgl-g4 wit geeft op (0-1). Gevestigd: Punt, Meens Varekamp Riouwstraat 141 2585 HP 's-Gravenhage Postbus 85530 2508 CE 's-Gravenhage Tel. 070-54.15.51 Fax 070-54.81.10 AMSTERDAM Voor de ze vende achtereenvolgende keer heeft Frans Göbel de skifhead op de Amstel gewonnen. De Amsterdammer sloot het lan- ge-afstandskampioenschap voor skiffeurs over 7,5 kilome ter winnend af in 30.23.81. Gö bel verbeterde met deze ze vende achtereenvolgende zege zijn persoonlijk en baanrecord in deze klassieker. Bij de vrou wen zegevierde Vermulst ver rassend. Zij bleef de winnares van vorig jaar, Van Ettekoven, De zevende zege ging Göbel niet gemakkelijk af. Slechts een krappe seconde scheidde hem van Florijn. Van het be gin zat de gouden medaille winnaar van Seoul de titelver dediger op de hielen. Na drie kilometer maakte Florijn ech ter een fout die hem misschien wel de overwinning heeft ge- Göbel, die nog kampte met de naweeën van een griepaanval, hield in de slotfase van de strijd met grote moeite stand. De twee wisselden elkaar aan kop keurig af, het verschil be droeg in de laatste kilometers nooit meer dan twee seconden. Verrassend genoeg was het Göbel die in de slotfase de meeste kracht overhad. De winnaar was zelf ook verrast. Door zijn werkzaamheden in een ziekenhuis kan hij slechts weinig, en dan nog onregelma tig, trainen. Bij de vrouwen ging de over winning verrassend naar Ver- mulst. De wereldkampioene lichte categorie in de dubbel 2 onttroonde met 0,1 seconde Van Ettekoven. Zowel voor Vermulst als voor Ettekoven was het resultaat een verras sing. De titelhoudster moest bekennen zich te weinig op de wedstrijd ingesteld te hebben en inspiratieloos de race te hebben afgewerkt. WIJCHEN Harrie van de Ven is tijdens de Euro pese titelstrijd anker ka der 71/2 in Wijchen als vierde geëindigd. Hij ver loor gisteren in de strijd om de derde plaats van de Frederic Caudron in vier beurten. De Oostenrijker Stephan Horvath behaal de de Europese titel. Hij versloeg in de finale de W estduitser W olf gang Zenkner in acht beurten. De kadristen volgen met grote belangstelling de initiatieven van de Europese biljartbond om de klassieke disciplines uit het stof te halen. In Wijchen werd de roep om een nieuwe opzet alleen maar sterker. Veel zwakke spelers, saaie en lange partijen en een slopende finale, die verrassend door de jonge Oostenrijker Stephan Horvath werd gewonnen. De twintig-jarige student be- di ijfswetenschappen was als outsider aan het toernooi be gonnen. Zijn verrassende overwinning in de poulewed strijden op titelverdediger Grethen bracht hem in de ha ve finales. Daarin verscheel» ook tot opluchting van de'or ganisatie de Nederlander Har rie van de Ven, die zaterdag in het beslissende duel tegen Grethen niet onder de druk bezweek. Het tweetal kreeg gezelschap van de als favoriet gestarte Belg Fréderic Caudron en de Westduitser Wolfgang Zenk ner. Dit tweetal beroofde het toernooi zaterdag in de late avonduren van de „ideale" fi nale. Ideaal Van de Ven, die in de och tenduren nog subliem had ge speeld, kwam tegen Zenkner totaal niet zijn ritme. De ge routineerde Westduitser, die over het irritante trekje be schikt elke poging met wilde gebaren en woeste kreten te begeleiden, tikte de carambo les behoedzaam bijeen. Van de Ven bleef na vijf beurten op 68 staan, ,,'s Morgens speelde ik nog uitstekend. Die vorm was ik later weer helemaal kwijt. Ik kreeg geen greep op de ballen", verzuchtte hij na zijn nederlaag. Aan de andere tafel Jton Cau dron zich geen moment losma ken van zijn tegenstander. Horvath beschikt weliswaar over veel minder talent dan de 21-jarige Belg, maar compen seerde dat met een dosis vech tersmentaliteit die Caudron te veel was. Met een slotserie van 196 tikte hij de tweede pu bliekslieveling naar de troost finale. Met een algemeen gemiddelde van 34.38 werd Horvath de Europese kampioen. (50.27), Grethen (51.95) iets mindere mate Zenkner (37.35) en Van de Ven (37.35). De Oostenrijker lag daar niet wakker van. Het toernooi in Wijchen was zijn internationa le debuut bij de senioren. Al leen in Essen was hij eerder aanwezig bij de wereldtitel strijd voor landenteams. Daar was hij de enige, die in het 71/2 een partij in één beurt uitmaakte. Die waarschuwing werd door zijn concurrenten pas gisteren serieus genomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15