Verpleging durft niet tot uiterste te gaan „Wonen bij de zaak blijft voorlopig nog een utopie' 47,50? t; Lezeri binnenland uite: Politiek Partij Parlement service DAGTOCHT PARIJS fen n' AL 'SIJTHOFF PERS be )e< ïo CeidócSouomxt ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA POLITIEK BLIJFT STOïCIJNS DEN HAAG Het an ders altijd zo strijdlustige Landelijk Patiëntenplat form zit met de handen in het haar. Het weet niet wat het aan moet met de acties van de verpleeg kundigen. „Operaties wor den uitgesteld, behande lingen worden vertraagd, verzorging laat langer op zich wachten", zegt woordvoerder P. Rijkse met bezorgd gelaat. Maar toch stapt zijn Platform niet naar de rechter om, zoals in het geval van de specialisten-acties, een verbod te vragen. „Want er wordt door de mensen vrijwel niet geklaagd!" De bevindingen van het ver bijsterde Patiëntenplatform stemmen overeen met de. uit komsten van een enquête van het bureau Mareseo. De over grote meerderheid van de Ne derlandse bevolking staat ach ter de 'opstand' van de ver- leegkundigen en verzorgen den. Men heeft grote sympa thie voor hun looneis van vijf procent en is best bereid daar voor enig ongemak te verdra gen. De overtuiging dat de 'vrouwen en mannen in het wit' ontzettend goed werk doen en daarvoor een honger- loontje ontvangen, is blijkbaar diep geworteld. Illustratief is een telefoontje dat deze week binnenkwam bij het crisiscentrum van de actievoerende verpleegkundi gen in het ziekenhuis Zieken zorg te Enschede. Een 70-jari- ge man voelde zich een sta kingsbreker, omdat hij 's och tends in de polikliniek was ge holpen. Hij zou zich daar be slist niet hebben vervoegd, be tuigde hij vol spijt, als hij ge weten had dat er een zondags dienst werd gedraaid. De kracht van de actievoer ders, hun goodwill bij het pu bliek, is echter tevens hun zwakte. Want doordat nog in geen enkel zieken- of ver pleeghuis de gang van zaken ontwricht is, haalt men in po litiek Den Haag de schouders op. Wanneer leden van de re geringsfracties gevraagd wordt of zij bereid zijn iets voor de verpïegenden en verzorgen den te doen, wapperen zij on middellijk met de brief die mi nister De Koning van sociale zaken vorige week vrijdag aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Vervolgens maken de CDA'ers en VVD'ers een ge baar van machteloosheid. „U ziet, de overheid kan gewoon niets extra's doen". Uitstralingseffect Wat zijn dan die spijkerharde argumenten van De Koning voor het vasthouden aan zijn miezerige bod van 0,75 pro cent? De minister erkent nota bene zelf dat de werknemers in de collectieve sector jaren lang in het verdomhoekje heb ben gezeten als het ging om loonsverhoging! Jazeker, maar dat was nodig, legt De Koning uit, omdat de schatkist leeg was en de regering de belas tingen en sociale premies niet nóg hoger wilde maken. „De noodzaak van dat beleid is nog steeds aanwezig. Daarom kan het kabinet geen extra midde len verschaffen voor verho ging van de salarissen in het ziekenhuiswezen", aldus De Koning. Ook blijkt de minister en dat is natuurlijk de echte re den voor zijn harde houding doodsbenauwd voor een uitstralingseffect. Hij rekent precies voor hoeveel het de schatkist jaarlijks extra zou kosten als alle ambtenaren en trendvolgers het voorbeeld van de verpïegenden en ver zorgenden zouden volgen: 3000 miljoen! Die rekensom heeft De Koning gemaakt omdat di verse ambtenarenbonden al fedreigd hebben straks ook arse looneisen te gaan stellen. Toegeven aan de eisen van de verpleegkundigen „brengt be langrijke doelstellingen van het algemene sociaal-economi sche beleid van het kabinet in gevaar. Daarvan kan dus geen sprake zijn", zegt De Koning met grote vastberadenheid. Pensioenpremies De minister, die belast is met de eindverantwoordelijkheid voor de salarissen van alle 'semi-ambtenaren', ziet wèl iets in het voorstel van pre mier Lubbers om de pensioen premies voor de werknemers in de gezondheidszorg flink te verlagen, zodat hun netto-sala ris toch hoger uitkomt. Hij wijst erop dat het PGGM, het pensioenfonds waaronder het ziekenhuispersoneel valt, zelf heeft berekend dat een pen sioenpremie ter grootte van 9,99 procent van elk bruto-sa- laris voldoende geld in het laatje zou brengen om aan alle pensioenverplichtingen in de komende 35 jaar te kunnen voldoen. In werkelijkheid wordt nu echter een premie geheven van 14 procent. Het PGGM wil de premies met ten hoogste één procent per jaar laten zakken. De Ko ning vindt dit een dwaze zaak. Wat heeft het voor zin extra reserves te kweken? Te meer omdat ook het PGGM weet dat er een wet komt die het de regering mogelijk zal maken belasting te heffen over ver mogensoverschotten bij pensi oenfondsen. Daarom doet De Koning nog maals een beroep op het PGGM-bestuur, dat bestaat uit vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorgani saties in de gezondheidszorg, om de pensioenpremies dit jaar extra te verlagen. Volgens De Koning kan er onmiddel lijk zonder één enkel bezwaar tweehonderd miljoen vrijge maakt worden. En dan zit men feitelijk al aan de loonsverho ging van 2,85 procent die de Nationale Ziekenhuisraad (werkgevers) wenselijk vindt. Hoe logisch dit idee van Lub bers en De Koning ook moge zijn, het kabinet krijgt er waarschijnlijk geen been mee aan de grond, noch bij het pensioenfonds zelf, noch bij de actievoerende verpleegkundi gen. De bonden en het comité Verpïegenden en Verzorgden in Opstand (VVIO) menen dat hier sprake is van een 'sigaar uit eigen doos' en hebben daarom het voorstel al een keer woedend van de hand ge wezen. Het ziet er niet naar uit dat zij hun mening zullen her- Verscherping In plaats daarvan hebben zij de acties verscherpt. Nadat er in de eerste week 'vertroetel- dagen' voor patiënten, nacht- wakes, optochten e.d. waren gehouden, ging men deze week over tot werkonderbre kingen, zondagsdiensten en stiptheidsacties. Ook buiten de instellingen wa ren er activiteiten. Woensdag ochtend veroorzaakten ver- spitsuur enorme files op de rijksweg Zoetermeer-Den Haag, door daar met zo'n 25 auto's stapvoets te gaan rijden. Later op de dag werden minis ter De Koning (in Drachten) en premier Lubbers (in Nijme gen) bijna door joelende, schreeuwende en duwende ac tievoerders onder de voet ge lopen. Donderdagmorgen bele gerde een grote schare het mi nisterie van WVC in Rijswijk, zodat er urenlang geen ambte naar in of uit kon. Op de ver pleegkundigen zelf, die altijd de lammetjes onder de werk nemers waren, maakten dit soort daden diepe indruk. Maar Lubbers, De Koning en Brinkman werden er niet heet of koud van. Zeven jaar bezui- nigsbeleid hadden hen wel voor hetere vuren geplaatst. Uiterste middel Het is dus zonneklaar dat er uit een ander vaatje getapt moet worden, wil de Tweede Kamer volgende week, in een door D66 aangevraagd debat, bereid zijn de regering tot an dere gedachten te brengen Net als in andere bedrijfstak ken zal er zonder pardon staakt moeten worden. Maan dag was een delegatie Hol landse verpleegkundigen in België op bezoek om te zien hoe men daar zoiets aanpakt: alleen ernstig zieke patiënten werden geholpen. Binnen ons eigen koninkrijk, op Curagao, is trouwens onlangs hetzelfde recept toegepast. En met suc- Een grote meerderheid van de Nederlandse verpleegkundi gen voelt echter helemaal niets voor dit uiterste middel. Dat wil men de patiënten niet aandoen. Zelfs het weigeren van zogeheten medische han delingen (bijvoorbeeld het toe dienen van intraveneuze injec ties), die verpleegkundigen volgens de wet nog steeds niet mogen verrichten, gaat de meesten al te ver. De vakbon den voelen er al evenmin voor, omdat zij vrezen dat het Landelijk Patiëntenplatform dan wèl naar de rechter zal stappen met het verzoek de acties te verbieden. Blijft dus over: een nog verde re verscherping van het bui- tengebeuren. Men spreekt van blokkades van tunnels en an dere verkeersknooppunten en bezettingen (van ministeries?). Maar daar weet de politie, die al lang vergeten is dat zij zelf op deze manier een loonsver hoging .heeft afgedwongen, wel raad mee. Na een paar weken actievoeren lijkt dan ook nu al de conclusie gewet tigd dat het allemaal niets zal uithalen. RIK IN 'T HOUT Het wemelt in politiek Den Haag van de plannetjeè om het wonen dichter bij het werk te stimuleren. Zowel minister Nijpels van mi lieubeheer als zijn collega's Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en De Koning (sociale zaken) willen de „trek naar de zaak" via fiscale maatregelen bevorderen. Op die manier kunnen de files op de we gen worden teruggedrongen zonder dat veel nieuw asfalt nodig is en zonder dat de werknemers gedwongen hoeven te worden het open baar vervoer te nemen. Ook het milieu is met minder woon-werk- verkeer gediend. Het ei van Columbus of dagdromerij? De Utrechtse planoloog prof. dr. Mare de Smidt houdt zijn reserves: „Ik zou er niet te veel van verwachten. Het wonen bij de zaak is in de Randstad voorlopig nog een utopie". PLANOLOOG DE SMIDT OVER TERUGDRINGEN WOON-WERKVERKEER: UTRECHT Elke och tend weer staan ze bij tienduizenden te dampen in de file: de forensen. Zuchtend en al die knel punten in het Nederland se wegennet verwensend: de Velsertunnel, de Coen- tunnel, de Van Brienen- oordbrug en de ringwegen van de grote steden en be drijventerreinen. De fo rensen betalen op deze dichtgeslibde wegen de prijs voor hun wooncom fort in de groeikernen en de prijs voor de trek van bedrijven uit de steden. Het lijkt erop alsof het kabi net, geschrokken van de mi lieuvervuiling en de files, de klok wil terugdraaien. Met enige weemoed wordt terugge blikt naar de jaren dertig, toen de arbeiders nog onder de rook van de fabriek woonden in een veelal door de baas aan gelegde arbeiderswijk en de klerken nog met de fiets naar kantoor konden. Brak minis ter Ruding van Financiën en kele jaren geleden nog een lans voor afschaffing van de Tante Truus-mentaliteit jongeren moesten het aandur ven de werkkring wat verder van huis te zoeken vandaag de dag hoor je heel andere ge luiden. Maatregelen Met name minister Nijpels (milieu) en staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) pleiten in de ministerraad krachtig voor stimulerende maatregelen om het wonen dichter bij het werk weer te bevorderen. Het plan dat daar bij vooralsnog het meeste ge hoor vindt is afschaffing of verlaging van de overdrachts belasting in ruil voor afschaf fing of verlaging van de belas tingsaftrek voor het woon werkverkeer. Het kopen van een huis wordt daardoor maxi maal zes procent goedkoper. het het werk duurder. Minister- Smit- Kroes van Verkeer en Water staat richt eveneens haar pij len op de auto-forens. Vanaf 1992 wil zij het spitsverkeer in de Randstad via een elektro nisch tolheffingssysteem te rugdringen. Ook werkgevers voorzitter Van Lede draagt het wonen bij de zaak een warm hart toe. „Op deze ma nier wordt het woon-werkver- keer structureel teruggedron gen", aldus de VNO-voorman. „Allemaal fraaie plannen, maar het zijn toch maar drup peltjes op een gloeiende plaat", zegt prof. dr. Mare de Smidt, hoogleraar' ruimtelijke orde ning bij het geografisch insti tuut aan de Universiteit van Utrecht. „Het vraagstuk van de mobiliteit is zo gecompli ceerd dat je van een fiscale maatregel zoals het afschaffen van de overdrachtsbelasting niet te veel mag verwachten. Het probleem is dat al die fo rensen waarschijnlijk best dichter bij het werk willen wonen, maar daar eenvoudig weg geen passende woningen kunnen vinden. Steden als Den Haag, Utrecht en Amster dam zitten propvol. Bovendien wil niemand naar een situatie zoals in Oost-Duitsland toe, waar arbeiders min of meer verplicht worden naast de fa briek te gaan wonen". Deltaplan De stadsbesturen in de Rand stad zijn zich al langer bewust van het nijpende tekort aan passende woningen binnen hun gemeentegrenzen. Begin jaren tachtig vestigden de ge meentelijke- en rijksplanolo gen nog hun hoop op allerlei 'invulprojectjes': het opvullen van de open gaten in de stede lijke gebieden met vooral wo ningen in de sociale sector. Prof. De Smidt, sinds 1976 voorzitter van de provincale raad voor de ruimtelijke orde ning in Zuid-Holland, staat zich die periode nog scherp voor de geest. „De steden re kenden zichzelf rijk met aller lei postzegelprojectjes die uit eindelijk toch niet werkten. Het inbreien van kleine bouw projecten in de stad bleek na melijk erg duur en ingewik keld te zijn. Inmiddels is het besef doorgedrongen dat de zaken veel forser aangepakt moeten worden. Geloof me: ambitieuze plannen zoals de aanleg van woonwijken voor de kust zullen opnieuw in beeld komen". Forensen In de vorig jaar gepresenteer de vierde nota ruimtelijke or dening wordt de behoefte aan woningen in de Randstad dui delijk in kaart gebracht. Tot het jaar 2015 zullen tussen de 800.000 en één miljoen wonin gen gebouwd moeten worden waarvan een groot deel als uit breiding van de voorraad, zo wordt in de nota voorzien. Volgend jaar moet de politiek gaan beslissen waar de grote bouwprojecten komen. Dat wordt geen kinderachtige op gave, aldus De Smidt: „Je praat hier over vier keer een groeikern als Zoetermeer, vier keer een stad als Hengelo. Om dat te realiseren kun je niet uit de voeten met postzegelprojec tjes. Er is een soort Deltaplan voor de woningbouw nodig". Voordat al die woningen er staan zal het forensenverkeer volgens De Smidt nog fors toe nemen, of de politiek dat nu leuk vindt of niet. Minister Smit-Kroes houdt in haar plannen rekening met 30 tot 70 procent meer autoverkeer tot het jaar 2010, afhankelijk van de maatregelen die de overheid neemt om het auto gebruik terug te dringen. Maar ook dan wordt het dweilen met de kraan open, vreest de hoogleraar. „De mogelijkhe den om via woningbouwpro gramma's het woon-werkver keer terug te dringen zijn be perkt. Extra woningen in de steden zullen allereerst vanuit de steden zélf opgevuld wor den. De mogelijkheden om snel op grote schaal te bouwen zijn beperkt, daar ontbreekt overigens ook het geld voor. Intussen trekt de Randstad, en met name de regio rond Schip hol, steeds meer werknemers uit verder weggelegen streken Politiek Den Haag heeft zich volgens De Smidt laten over rompelen door de economische opleving sedert 1984. Hierdoor is de Randstad als een econo mische magneet gaan werken. Openbaar vervoer Steeds meer mensen willen hier werken (en wonen), waardoor het bouwen in de grote steden fors duurder is geworden. Bovendien is de vraag naar luxe gezinswonin gen explosief gestegen. De Smidt: „Tijdens de economi sche recessie in de jaren '74-'84 is geen geld apart gelegd om bij een opleving van de econo mie de infrastructuur en wo ningbouw aan te kunnen pas sen aan de weer toenemende vraag. Nu zitten we met de brokken". Uit deze week gepubliceerde cijfers van het ministerie van verkeer en waterstaat blijkt dat alle pogingen om het open baar vervoer een forser deel van het woon-werkverkeer te laten behappen nog weinig re sultaat hebben gehad. Het aan tal reizigerskilometers dat met de auto werd verreden steeg vorig jaar met zes procent, tweemaal zoveel als het aantal kilometers dat met de trein werd afgelegd. Tram, bus en metro moesten vier procent vervoer inleveren, hoewel de 'mobiliteit' als geheel met vijf procent steeg tot 166 miljard kilometer. Waar de woningbouw volgens De Smidt zijn beperkingen kent, heeft ook het openbaar vervoer zijn grenzen bij het opvangen van woon-werkver keer. Een goed voorbeeld is het bedrijventerrein in de Am sterdamse Bijlmermeerwijk. Hoewel tegelijk met de aanleg van dit terrein goede open baar-vervoersvoorzieningen zijn getroffen, reist ongeveer tachtig procent van de mensen die daar werken met de auto van en naar het werk. Een forse tegenvaller voor de pla nologen, weet De Smidt: „In Amsterdam-zuidoost had men er stellig op gerekend dat veel meer mensen er van het open baar vervoer gebruik zouden maken. Het ziet er vrij somber uit voor de oude bedrijventer reinen die nog door het open baar vervoer ontsloten moeten worden". T weeverdieners Ook de veranderde samenstel ling van de bevolking maakt het volgens de planoloog lastig de mobiliteit terug te dringen. Het aantal huidhoudens met twee inkomens neemt elk jaar Prof. De Smidt: „De voorkeur om in de stad te blijven wonen is zeer groot; men wil tegenwoordig niet meer in allerlei dorpen FOTO: T STICHT gaan zitten" toe, waardoor de bereidheid van gezinnen om te verhuizen evenredig is afgenomen. Waar zowel man als vrouw werken, wordt het immers moeilijker om met de baan van één van de partners mee te verhuizen, gezien het effect voor de reis tijd van de ander. Steeds meer vrouwen worden bij het ar beidsproces ingeschakeld, waardoor ook de mobiliteit van dit deel van de bevolking is toegenomen. De Smidt: „Vroeger kwamen de mede werksters van de universiteit met de bus; nu vooral met de eigen auto". Uit het voorgaande zou je de indruk krijgen dat de wind wat het woon-werkverkeer betreft op alle fronten tegen zit en de overheid wel heel krachtig op de rem moet gaan staan om iets aan het spitsver keer te doen. Toch zijn er vol gens De Smidt ook positieve trends aan te wijzen die het wonen dichter bij het werk juist in de kaart spelen. Zo vertonen werkgevers steeds minder animo om hun bedrij ven naar de rand van de ste den te verplaatsen. Met name vestigingsplaatsen in de omge ving van Centrale Stations kunnen zich in een toenemen de populariteit verheugen. Waar grote bedrijven wèl naar de rand van de stad verhuizen, wordt tegenwoordig eerder dan voorheen voor gemeen schappelijk of openbaar ver voer gezorgd. Verder is door de sterk opge komen 'stadscultuur' de trek naar het platteland vrijwel op gedroogd. De Smidt: „De ste den zijn herontdekt als aan trekkelijke woonplaats, waar men alle voorzieningen dicht bij de hand heeft. De voorkeur om in de stad te blijven wonen is zeer groot; men wil tegen woordig niet meer in allerlei dorpen gaan zitten. De grote steden en vrije sector spelen daar op in door meer kleine appartementen in en bij de centra te bouwen. Probleem is wel: wat gaan al die apparte menten-stellen doen als ze, vaak op wat latere leeftijd, aan gezinsvorming toe zijn? Uit de Randstad wegtrekken omdat de steden nauwelijks ruime gezinswoningen in de aanbie ding hebben en ook de nabij gelegen groeikernen volge bouwd zijn? Dat is een reëel gevaar waar de politiek reke ning mee moet houden. Een stad als Rotterdam heeft ge lukkig nog wat ruimte en bouwt nu al luxere panden aan de rand van de stad om gezinnen met een goed inko men aan zich te binden. Nu de rest nog". PAUL KOOPMAN SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL j| arm thuis ff ftn dij oj vit (rieden kwem ih uit u—rdW lift Ik haa ren parglasjes op en I Hel wis een lerende pop1 le kon l preien en en IE WftS LEVEND! Ju bent ellud dl een rere geweest mar nu Den je wel helemaal iek \l'.ÜJ^.rJl11 Tmufihtckittbillon Irriri I twieen^pop in het kiruul, ih hulde m (ADVERTENTIE) Zaterdag 6 mei. Reis met uw krant naar deze schitterende stad. Van 08.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags kunt u op eigen gelegen heid heerlijk gaan winkelen of één van de vele musea bezoeken. Inclusief: vervoer per luxe touringcar plattegrond van Parijs Vertrek uit Gouda 23.30 uur (vrijdag) en Den Haag 00.00 uur. Terugkomst op za terdagavond omstreeks 23.59 uur. ^ales resid Krscha (jlse vak' jkiewics, a zich fntschap I mogelij] He nauw vei id Solid; koers ndestieni jnik Ma: imer de Minister Gerrit Braks LandboXiw en Visserij heeft een beschermingsplan opgesteld voor de vlinders dus ook rupsen) die in ons land met uitsterven worden bedreigd. Nederland moet meer 'vlindervriendelijke' stukken natuur krijgen, vi hij. Bovendien worden tal vlinders beschermd verklaai hetgeen betekent dat er boei worden uitgedeeld aan onverlaten die de diertjes vangen of doden. In zijn pk stelt Braks ook voor om enkele reeds uitgestorven vlindersoorten, met poëtisch namen als Pimpernelblauwt Zilveren Maan Bosparelmoervlinder, van uil het buitenland weer in Nederland te introduceren. Hebben de voorgaande zin u verrast? Nèe waarqchijnlij Prachtige initiatieven van Gerrit. Volkomen terecht In dit milieubewuste tijdpei vindt iedereen het immers doodnormaal als een politici t dan ook zich opwerp n als hoeder van al wat natuur aan schoons en nutty heeft te bieden. Maar dat anders geweest, nog niet eens zo lang gelede Hoe kom ik hier op? Door iin net verschenen boek 'De Groene Golf' van de Amsterdamse biologe dr. Jacqueline Cramer. Daarin schetst zij de ontwikkeling v t het 'groene' denken -1 land en de successen die de milieu-organisaties hebben geboekt. De groene golf is o rollen aan het eind va it word de jaren zestig. Vóór die tiji schrijft Cramer, was de politieke belangstelling vooi milieuproblemen uitermate gering. De enige partij met e^ten gev> milieuparagraaf in haar programma was de PSP. Volgens Cramer heeft het voormalige PSP-kamerlid Bram van der Lek (ook et bioloog) zelfs eind jaren zest t nog hoongelach en hilariteit t de Kamer teweeg bracht toe ar hij een spoeddebat had aangevraagd over de massal\nt< sterfte van uilen als gevolg het sproeien met landbouwgif. Met deze anecdote in het achterhoofd bracht ik deze week een bezoekje aan het rijke archief van de Tweedi Kamer teneinde het betreffende uilen-debatje op snorren. Gewoon even kijkt of dat lacherige sfeertje nog uit de gedrukte tekst op te maken zou zijn. Op dat moment wist ik nog niet da de zoektocht bijna een hele middag in beslag z Wat bleek het geval? In de registers speurend naar spoeddebatten ('interpellatie uit de tweede helft van de M» jaren zestig kwam ik geen enkele dode uil tegen. Ook (Van c JUE~- e, mJver lurt in Rom kle lar hij schri de w imte 1 bij aatscha ir en boek hij w rhuist on aan; andere eller d; beurt d; fSSEI :kes er oJ), twe behulpzame medewerkers v estdui de griffie bladerden tevergeefs. Zou het misschie géén interpellatie zijn gewei i debatje tijdens hein, heb zogeheten vragenuur? Dat vergde weer een geheel andere speurwijze. Het uitvlooien van alle mondelin vragen die Van der Lek oi had gesteld leverde echter evenmin een 'Eureka!' op. Nergens werd gerept van t rampzalige uilensterfte. Wat nu? Het trefwoordenregister! De Dvs, Dierenbescherming, de V v, ldf' Vogels, de U van Uilen, de van Bestrijdingsmiddelen.... 1 Lange lijsten, vinger erbij e USC*V turen tot de letters voor je actie ogen dansen. Niets g'evonde Dan fractiesecretariaat van de Anient 2 Resultaat: nul komma nul. „Bel Van der Lek zelf e opperde de fractiesecretaris.5 Hij zit momenteel in het n Europees parlement". Terug n r'de redactie. Straatsbur, Best-e de lijn èn een lachende n de Van der Lek. „Het is toch gebeurd hoor! In '69 of "70., zie me nóg staan, met al dit giebelige collega's om me °r heen. Ze namen me volstrelc niet serieus. Zoek dus maarfoePen even verder. Succes!" Opnieuw vertrek ik n kamerarchief en na nog eer p studie is het mysterie eindelijk ontrafeld. Van der Lek wo/T oud. Op 6 februari 1969 wei minister Lardinois van Landbouw in de Kamer bestookt met vragen over sterfte van uilen, buizerds torenvalken in Zeeland r gevolg van giftige gewasbeschermingsmiddelei Klopt. Maar niet door Van Lek! De vragensteller was c heer Franssen van de Pvdh Tijdens dat debatje stelde Bram van der Lek slechts t klein aanvullend was alles. Van een giechelei sfeer was helaas in het vers niets meer te merken. Braif neem ik niets kwalijk, wanM) Onv een menselijk geheugen kal ist hijst bepaalde zaken in de loop i jaren sterk vertekenen. Dr. zojuis it Chur Jacqueline Cramer verdieni de be echter een reprimande vooif L wetenschappelijk gedrag TRUBBELS aktior uari ren af lanninj )lomi et een malee i EAV zet V in eenj cholver:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4