Terreur jagers in duingebied Gr oenpad in Noordwijk $c £cicbehe Goti/taut QeidóaQowvant ftballvereniging degeest viert feest Ter Aar ondeelbaar [ICHTING DUINBEHOUD LUIDT NOODKLOK hof Fietsers Buytewech krijgen een tunnel naar dorpskern ;IDEN& OMGEVING ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA 17 RUWo :N" ien 53 ORSCHOTEN Honk- en softballvereni- l Adegeest uit Voorschoten neemt zondag nieuwe veld in gebruik op sportpark Ade- ?t in Voorschoten. Dat veld is met veel werkzaamheid aangelegd. De vereniging dt niet gesubsidieerd. De festiviteiten rond nieuwe veld beginnen om 10.00 uur. Er dt onder meer een sponsorloop afgewerkt. 12.00 tot 14.00 uur wordt er een mixed VOninge ballwedstrijd gespeeld. Om 14.00 uur rdt de competitiewedstrijd tussen Adegeest en een Alphense Alphians afgewerkt. Om 15.00 wordt een softballwedstrijd gespeeld tus- Adegeest en Laakkwartier. Wethouder L. »lis zal bij die wedstrijd de eerste bal ;n bij wijze van officiële opening. De dag zijn er verder feestelijke activiteiten. iheid der Hillegom op bres voor molens HILLEGOM De molens die her en der nog in Hille gom staan moeten weer gaan draaien. Dat vindt een groep Hillegomse molenliefhebbers, die zich hebben verenigd in de Stichting Hillegomse molens. Binnen de Hillegomse gemeentegrenzen staan nog ver schillende restanten van molens. Die moeten worden opgeknapt om de „skyline" van het dorp te verfraaien, zo laat het bestuur weten. De oprichting van de stich ting werd vorige week een feit, nadat uit onderzoek was gebleken dat de doelstelling om de molens te be houden haalbaar was. De molen nabij de Vossevaart aan de Ringvaart is het eerste doel. De onderbouw van deze molen verkeert nog in vrij goede staat. Op die basis wil de stichting proberen de molen in de oude luister te herstellen. Het bestuur hoopt de activiteiten te kunnen bekostigen uit subsidies, donaties en door fondswerving. Verder zal worden geprobeerd contacten te leggen met het rijk, de provincie, de gemeente en met een molenbou- TER AAR De gemeente Ter Aar mag niet in het kader van de gemeentelijker herindeling wor den opgesplitst. Dat heeft de gemeenteraad onlangs uitgesproken. De gemeenteraad reageert hiermee op alternatieve herindelingsplannen van andere gemeenten waarbij Ter Aar wordt versnipperd. De VVD van Leimuiden heeft bijvoorbeeld een derge lijk plan naar voren gebracht. Bij een kleinschali ger herindeling zou Ter Aar uiteenvallen in de dorpskern Langeraar, die dan bij Leimuiden zou worden gevoegd, Papeveer, dat bij Nieuwveen zou komen, en Aardam/Korteraar, te voegen bij Ze venhoven. De gemeenteraad stelt dat onverkort wordt vastgehouden aan het standpunt dat al acht jaar wordt ingenomen: Ter Aar is ondeelbaar. De raad stelt zich gesteund te voelen door een meer derheid in de Tweede Kamer, die dat standpunt ook heeft ingenomen. Overigens blijft Ter Aar vol gens de officiële herindelingsplannen intact. Reconstructie kruising LEIDEN Om de verkeersveilig heid te vergroten wordt de kruising van de Vijf Meilaan met de Chur- chilllaan binnenkort gerecon strueerd. Het is verder de bedoeling dat de verkeerslichteninstallatie aan gepast wordt. Bovendien worden er fietsstroken aangelegd. Het kruispunt wordt 'compacter' gemaakt door de middenberm te veranderen. De breedte van de oversteekplaats is daardoor voor fietsers en voetgangers een stuk korter. De verkeerslichten worden beter aangepast op het fiets- verkeer. Fietsers mogen dan boven dien in twee richtingen oversteken en hoeven niet meer om te rijden. Er komen aparte uitvoegstroken voor afslaand autoverkeer zodat er een be tere doorstroming ontstaat. Winnaars culinaire vakwedstrijd KTS VOORHOUT De 18-jarige Monica van Dam en Mariska Scholten hebben de culinaire vakwedstrijd 1989 gewonnen. De wedstrijd werd donderdagavond op de Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout gehouden. De Voorhoutse Monica van Dam werd eerste bij de vakwedstrijd serveren terwijl de Noordwijkse Mariska Scholten de eerste plaats wist te veroveren bij het koken. Beide meisjes zijn leerling van het extra-consumptieve leerjaar dat gevolgd kan worden na het behalen van een mavo- of een LHNO-diploma. De twee winnaressen zullen de KTS vertegen woordigen op de landelijke culinaire manifestatie van het lager beroepsonderwijs die op 21 april wordt gehouden in Tilburg. Naast het achtgangen-diner van deze avond werd eveneens aan dacht besteed aan het creatief dekken van eerv tafel. Harry van de Berg won deze wedstrijd. Zijn tafel had het thema „De Vier daagse van Nijmegen". De tweede prijs was voor Dick Rijnsent met een Japanse tafel. Maurice Hoogduin met een tafel met als thema „Het kinderpartijtje" kreeg de derde prijs. De prijzen werden uitgereikt door burgemeester M. van de Wouw. EN" ^SSEN AAR KATWIJK iDe jagersvrienden van Koninklijk Huis ge- kgen zich a-sociaal in |t duingebied. Zij versto- de de rust, houden i niet aan de geldende bels, zorgen voor ge- arlijke situaties en ma- gebruik van midde- i om tot massale slacht I komen, zoals drijfjach- en lichtbakken. De ^tieven voor de jacht i niet het beheer, maar t genot dat er aan be- >fd wordt en de status het met zich mee- fengt. 1 Leidse Stichting Duinbe- 'üd uitte gisteren tijdens een ^conferentie ongezouten ,tiek op de omstreeks twin- jagers die van het Konink- j Huis het recht hebben ge- er maanden cel or ex-PTTer HAAG Een 33-jarige nalige postbesteller van TT uit Voorburg is giste- veroordeeld tot een gevan- lisstraf van twaalf maan- acht voorwaar- Ijk. De Haagse rechtbank Itte de man schuldig aan stelen en doorverkopen n 200 setjes girobetaal- De inmiddels ontsla- I PTT'er had tussen septem- I 1986 en maart 1987 drie- en greep in postzakken en daarbij 4000 girobe- rten achterover ge- Hij verdiende ruim jO gulden met het doorver- /an deze betaalkaarten waarde van acht ton 'tegenwoordigden. Met het 1 had de Voorburger zijn idutte huwelijk een finan- injectie willen geven. De "0 gulden heeft hij inmid- veer terugbetaald. De of- van justitie had twee n geleden een celstraf i veertien maanden, waar- li vijf voorwaardelijk, geëist. pacht om te mogen jagen in de duinen tussen Noordwijk en Den Haag. Aanleiding tot de persconfe rentie was een venijnig com mentaar van drs. A. Salman, cordinator van Duinbehoud in het kwartaalblad „Duin" van de Stichting. Daarin verklaart hij dat vrienden van het Ko ninklijk Huis zich op de Staatsgronden nog altijd onge stoord uitleven in grootscheep se drijfjachten op vossen en in andere bezigheden die niet zo zeer met natuurbeheer te ma ken hebben als wel met gepri- vilegeerde vrijetijdsbesteding. Het gaat dan om de gebieden Meijendel-west, Berkheide en de Coepelduinen ten noorden van Katwijk, ter grootte van 2500 hectare. Op de uitlatingen van Duinbehoud is in jagers kringen verontwaardigd gere ageerd. Zo werd bijvoorbeeld gesteld dat door de jacht een vossenplaag in de duinen wordt voorkomen. De politie van Wassenaar spreekt tegen dat er drijfjachten worden ge houden in de duinen. Volgens de politie zou er in de duinen van Meijendel-west in Wasse naar nauwelijks wild zitten. Schade Volgens de Stichting Duinbe houd gaat het echter om hon derden vossen, duizenden ko nijnen, en ettelijke fazanten, vogels, wezels, bunzings en hermelijnen per jaar. De ple- zierjager zou op die manier een enorme schade toebrengen aan het ecologisch evenwicht in de duinen. Ook mensen zijn niet veilig in de duinen als er wordt gejaagd, getuige uitla tingen van bijvoorbeeld Ben Ter Haar van de Werkgroep Berkheide. „Toen ik me kwaad maakte op jagers die jacht maakten op eksters in het broedseizoen moest ik ren nen voor mijn leven". Ook is er bijvoorbeeld het geval be kend van een vrouw die op een fietspad door de duinen reed en door jagers per onge luk door haar neus werd ge schoten. Volgens Albert Sal man zijn er vaak irritaties tus sen jagers en rustzoekende re creanten, vooral bij drijfjach ten. „Het jagen geeft ook een slecht voorbeeld. Hoe kun je recreanten tot natuurvriende lijk gedrag krijgen als er jagers met jachthonden door de dui nen struinen en alles doen wat verboden is", stelt hij. Salman voegt er aan toe dat het niet alleen gaat om de twintig pachters van het jachtrecht, maar dat daar nog vele jacht vrienden bijkomen. Veel jagers zouden nauwelijks onderscheid kunnen maken tussen de verschillende dier soorten, waardoor ook zeldza me exemplaren het risico lo pen te worden neergeschoten. Zo zou er bijvoorbeeld een buizerd 'zijn neergehaald. Er worden verder zoveel vossen afgeschoten dat het natuurlijk evenwicht dreigt te worden verstoord. Volgens de Stich ting stabiliseert de vossenpo- pulatie zich zonder jacht van zelf. Een probleem vormt verder de vervuiling van het milieu door loden hagelkorrels. Geschat wordt dat jaarlijks op die ma nier 600 kilogram lood in de duinen terechtkomt. De Stichting Duinbehoud wil dat de plezierjacht in de dui nen wordt verboden en dat al leen beheersjacht nog wordt toegestaan. Daartoe zal zij de Koningin voor de vierde maal aanschrijven; het Koninklijk Huis zal worden verzocht de jachtrechten over te dragen aan de beheerders van de duinterreinen, zoals Staatsbos beheer. Aan de regering en de volksvertegenwoordiging zal hetzelfde verzoek worden ge- GRATIS ELKE WOENSDAG DE J THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Hi H II a-, Hi |l 4fjg T Ti i de appartementengebouwen in Buitenhof. Start bouw appartementen in Buitenhof ordening zal op vrijdag 21 april de eerste paal slaan voor de bouw van 50 appartemen ten in het deelgebied F-5 in Buitenhof Leiderdorp. De paal wordt om 15.00 i receptie in restaurant In den Houtkamp aan de Van Diepe- ningenlaan 2 in Leiderdorp. tementen met een prijs die tus sen de 300.000 en de 365.000 gulden ligt, voorzien van 6 ga rages. Het tweede en derde ge bouw omvatten ieder 18 ap partementen met prijzen die 141.000 tot 237.000 gulden. NOORDWIJK Wethou der A.E. Admiraal heeft vandaag in hotel Waikiki aan de Katenblankweg 2 officieel het bord onthuld, dat het begin aangeeft van het Noordwijkse Groenpad. De wandelrou te werd uitgestippeld door leden van de Groengroep, een groep die zich speciaal bezighoudt met het groen in en om de badplaats. Het beginpunt van de natuur wandeling is bij de kruising Oude Zeeweg/Rembrandt- weg/Erasmusweg. In dit ge deelte van „de Zuid" treft men nog een karakteristiek stuk Noordwijk aan. Originele duinvegetatie, zoals de duin doorn komt hier nog rijkelijk voor. De aandacht gaat uit naar het oorlogsmonument van een treurende weduwe, dat gemaakt werd door me vrouw C. Franzen-Heslenfeld. Wat verder komt men bij een zitbank, die in 1959 door de Noordwijkse burgerij werd aangeboden aan de toenmalige burgemeester Van Berckel, ter gelegenheid van zijn 12'/2-jarig De Voorstraat in Noordwijk- Binnen ontbreekt niet in het groenpad van de Noordwijkse Groengroep. foto: sp ambtsjubileum. De tocht voert verder langs de Prins Hen- drikweg met veel natuur schoon in de bermen. Bij het hoogste punt van de wandeling, vlak voor de krui sing met het Dobbelmannduin is het genieten van een prach tig vergezicht. Nu voert de weg steil naar beneden om uit te komen bij de Nieuwe Zee weg waar op de hoek het in metaal gegoten hoofd van de Noordwijkse dichter Albert Verwey staat. Aan' de over kant van de weg lag in vroe ger dagen een boerderij met de merkwaardige naam „De Hel". Hier vindt men nu een volks tuin. Het Groenpad voert verder door het Middengebied, een nieuwbouwwijk waar zich een levendig plantenleven ontwik kelt. Langs slootkanten wordt wel Rode Klaver en Witbol gevonden en ook Wilgeroosje en de Haagwinde met de grote klokvormige bloemen, „pispo- tje" genaamd. Langs de Witte School en de Willibrord Mavo voert de tocht verder richting Noordwijk-Binnen. In de Mo lenstraat wordt stilgestaan bij de kloeke molen die hier tot 1924 het straatbeeld bepaalde. Een der oudste stukjes van het binnen-dorp wordt tijdens het „Groenpad" ook niet vergeten. De St. Jeroenskerk met zijn toren uit 1180 is de moeite van een bezoekje dan ook zeker waard. Net als de Voorstraat met zijn eeuwenoude lindebo men en fraaie geveltjes. Lo pend door de Offemweg komt men het met linden omzoomde terrein van de schuttersvere niging St. Joris Doelen tegen. De wandeling laat fraaie groe ne plekjes zien langs het West einde en in het Wilhelmina- hofje, dat een lang bewogen geschiedenis kent. Hier kan even de rust beleefd worden die op de binnenplaats heerst. Via de Pickéstraat die nog de geest van de vroegere bollen teelt in Noordwijk ademt, gaat het naar de Lijnbaanweg. Een rustieke en landelijke aanblik geeft het Dompad, met zijn ty pische iepenbeplanting. Na een jaar van voorbereidin gen kwam de natuurwande ling langs het dorpsgroen van Noordwijk aan Zee en -Binnen gereed. Het boekje „Noord- wijks Groenpad" is een geza menlijke uitgave van de vere nigingen Natuur- en Vogelbe scherming, Kritisch Noord wijk, de Werkgroep Groen Noordwijk, de gemeente en de Stichting Promotie Noordwijk. Het boekwerkje is tegen beta ling van ƒ2,50 verkrijgbaar bij de VVV aan de Grent en het Jan Verweij Natuurcentrum aan de Weteringkade. USE oux aar schrifte- ïgstelling Onder redactie van Ton Pieters. De Leidsche Courant a tig jaar geleden dook nieuws waar dit zich ook mocht aanbieden. Daarom troffen de abonnees en andere lezers op 5 april 1929 onder meer het volgende aan: „Tij dens het spreekuur van den wethouder voor sociale zaken np.Van Arnhem, den heer Meij- dieer' bevond zich onder de menschen, die hem wat gedra- ;essoires ien wethouder alleen nam hij een uiterst brutale Houding aan en vroeg leid. De heer Meijer trachtte tem te kalmeeren, doch de nan haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn dreigde den wethouder daar mede den schedel te zullen inslaan. Met veel moeite lukte het den wethouder wat tot bedaren te brengen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het als zeer ongunstig bekend staande individu werd gister- torgen door de politie gear- tsteerd en naar het huis van twaring overgebracht". Trianon-Theater aan de -eidse Breestraat had weer bijzonders in de aan- 'ieding, getuige de volgende [advertentie: „De directie van Trianon-Theater bericht [dat indien U het Grootsche Meesterwerk dat ooit door [John Barrymore gespeeld is [STORM (Tempest) wilt Vij U aanraden, Uwe te bespreken. Dit schitterende filmwerk wordt vocaal geïllu streerd door De Koningen der Zangers DE TEREK KO ZAKKEN. Op ons tooneel: De Terek Kozakken. Film en zang om nooit te vergeten". En de biljartliefhebbers wer den opgewekt om te komen kijken naar de „laatste serie in Zomerzorg". Hedenavond 8 1/2 uur: optreden van den be kenden Biljartmeester So- liën 306 Caramboles. Geen Entrée". Je kind niet naar school stu ren kon door de kantonrech ter behoorlijk gestraft wor den. „IJ.S. te Hillegom heeft zijn zoontje niet geregeld de O.L.School laten bezoeken, al thans op 13 en 14 Sept.'28 had hij verzuimd. Verd.verklaar de, dat moeder hem geregeld naar school stuurt, maar dat het jochie met een zoontje van buurman medegaat en dan gaat bink steken. Het O.M. eischte ƒ2 of 2 dagen hechte nis, uitspraak conform". Naar aanleiding van de inge zonden brief in de L.C. van vorige week (in '29 dan), waarin een boze meneer zich ergerde „aan het getingeltan- gel van de vervelende ijsco wagens op den Dag des Heer- en", klom een ijsco-venter in de pen. „IJsco-venten is heusch zoo'n lollig baantje niet. Wat is wel het bestaan van zoo'n venter? Laat me beginnen bij Maan dag b.v. Des Maandags gaat een ijsco-venter b.v. begin nen. Nu ja, er is allicht nog hier of daar wel een los dub beltje over. Dinsdag b.v., nu ja er is allicht nog een los stui vertje hier of daar over. Die zal ik er b.v. uit zien te halen. Woensdag b.v., nu ja het is de vrije Woensdagmiddag der kinderen. Donderdag b.v., dan is er niets of niet veel te halen; dan blijven b.v. van de 10 ijsco-loopers er 9 thuis. Vrijdags b.v. dan hangt de lamp voorover, maar gaat hij er toch maar op uit b.v. met het oog op de" markt of veiling of b.v. dat er zeer vele beamb ten of personen hun geld ont vangen hebben. Dus, geachte inzender, zoo is het iederen dag wat, behalve, dan schiet er over de Zater dagmiddag en bovenal Zon dag. Die 11/2 dag moet als 't ware de doorslag geven, be halve voor de ijsco-venters die op 't strand staan, dat gaat elke dag door, maar wat is dat voor een kleine seizoen-perio de, enkel en alleen gedurende de kindervacantie. O, geachte inzender, ijsco- venten is zoo'n bedroevend baantje, 't Best is als b.v. de geachte inzender zelf eens persoonlijk met zoo'n ijsco wagen moest gaan leuren, dan zou hij zelf de droevige on dervinding opdoen, wat een armzalig baantje het is en zou hij zelf zooveel hij er nu te gen, dan er voor moeten zijn om b.v. des Zondags te IJSCO-VENTER: ,,0, geachte inzender, ijsco-venten is zoo'n bedroevend baantje". moeten tingelen en tangelen. Er is 's Zondags al genoeg la waai in de stad, zoodat het beetje van de ijsco-gong er ook wel bij kan". Een kleine opwekking: „Mo gen wij er even aan herinne ren, dat dezer dagen de Zela- tricen de parochianen zullen bezoeken met het doel steun te verkrijgen voor het te hou den Ziekentriduum in de St.Joseph-kerk, pastoor A.Leusen, te Leiden. Dit mooie charitatieve werk zal ongetwijfeld iedere parochi aan naar vermogen willen steunen". Een flinke teleurstelling ter zee: „Uit Durgerdam wordt ons gemeld: Op de Zuiderzee wordt thans veel haring ge vangen, doch de prijs daalde gisteren tot 13 cent per tal (200 stuks), dat is 16 haringen voor 1 cent. Het haringsei zoen voor de Zuiderzeevis- schers is dus mislukt". Leuk voor de zaterdag ten slotte: „Rechter: „Beklaagde, waarom heb je de iuweelen gestolen en het geld laten lig gen?" Beklaagde: „Edelacht bare, nu komt u met dezelfde verwijten voor den dag als mijn vrouw". En dan nog: „Ik zeg u, die jongen is een luilak, zooals er geen tweede bestaat, 's Mor gens staat hij al om vijf uur op om des te langer te kunnen luieren!" NIEUWKOOP De nieuwbouwwijk Buyte wech ten noorden van de provinciale weg Alphen- Nieuwkoop wordt voor het autoverkeer ontsloten door middel van een krui sing. Het langzame ver keer zal via een tunnel naar de dorpskern van Nieuwkoop worden ge leid. De gemeente Nieuw koop voert momenteel nog besprekingen met de provincie Zuid-Holland over de financiering. Het gemeentebestuur had eerder laten weten niet veel te voelen voor een tunnel, omdat de kosten daarvan te zwaar op de gemeentekas zouden druk ken. Er is nu gekozen voor een tunnel waarvan uitsluitend fietsers, bromfietsers en voet gangers gebruik mogen ma ken. Volgens de chef Algeme ne Zaken, A. van Rijs, is de tunnel de beste oplossing voor het langzame verkeer. „Het autoverkeer kan zich wel redden op een. gelijkvloerse kruising. Er komen geen ver keerslichten, omdat deze te dicht bij de verkeerslichten bij garage Maas zouden staan". De gemeente onderhandelt mo menteel nog met de provincie over een definitieve uitwer king van de plannen. „Daarbij komt vooral de verdeling van de kosten aan de orde. Het is immers ook in het belang van de provincie dat er een zo vei lig mogelijke oversteek wordt gemaakt". Volgens de plannen die nu op tafel liggen wordt de Kenne- dylaan doorgetrokken naar de nieuwbouwwijk. Daar moet nog eind dit jaar de eerste paal worden geslagen voor de bouw van 34 woningen. Het betreft 19 vrije sectorwoningen met een eenmalige bijdrage en 15 premie-koopwoningen. De bouw van nog eens 10 vrije sectorwoningen houdt de ge meente voorlopig achter de hand. In 1990 staan er negen woningwetwoningen, 12 pre mie-koopwoningen en zes vrije sectorwoningen op het programma. Ook dan worden er 10 woningen in reserve ge houden. Het totale aantal hui zen dat Nieuwkoop van de provincie mag bouwen be draagt negentig. Over de pre cieze invulling daarvan wordt nog beraadslaagd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de voorstellen voor het bouwrijp maken van de grond. De woningen wor den gebouwd door aanne mingsbedrijf Vink en Veen- man uit Noorden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25