Rampen-experts laten schat aan kennis verloren gaan Nieuwe hoop voor verpleegster in Griekse cel Afzijdig van strijdgewoel Marechaussee mag in Namibia alleen vrede bewaren iNA ei BUITENLAND CeidócSommit VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINA 7 Herdenking een lange rouw- jstoet hebben honder den Sovjet-mariniers Moer- niansk hun 42 colle ga's herdacht die vo- week de dood vonden bij het zinken kernonder zeeër. Naast de ne- gentien kisten van de ^geborgen opvarenden i&flstonden de foto's van hun lotgenoten. In de stad, de basis van de noordelijke Sovjet- vloot, hing aan alle openbare gebouwen de vlag halfstok. FOTO: TASS THESSALONIKI Het komende staatsbezoek van de Griekse president Sart- zetakis aan Nederland kan positief zijn voor de verpleegster Ellie Kuijk uit Geldrop, die al maan den in een Griekse cel zit wegens een meningsver schil met de douane over invoerrechten voor haar auto. bezoek aan 'ons land op uit nodiging van koningin Bea trix. Volgens de Nederlandse ambassade in Athene zou van het bezoek een positief effect kunnen uitgaan. De publiciteit rond de kwestie zal een smet kunnen werpen op het staatsbezoek. „Het zal er de Grieken veel aan gele gen zijn de kwestie nog uit de wereld te hebben, voordat de president in Nederland is", aldus kanselier Tuinman van de ambassade in Athene. Ellie van Kuijk zit sinds eind september gevangen in Grie kenland, omdat zij niet in staat was invoerrechten te betalen voor haar in Grie kenland gestolen auto met een waarde van 6.500 gulden. Volgens de Griekse lezing zou zij hebben verzuimd haar auto aan te geven voor invoerrechten toen zij zich in 1987 in Griekenland vestig de. Het bedrag is in die tijd door boetes en rente opgelo pen tot 25.000 gulden. Maar volgens de Nederlandse heeft de Griekse overheid fouten gemaakt. Bovendien was haar auto gestolen en kon dus niet meer uitge voerd worden. Van Kuijk werd bij het verlaten van Griekenland zonder auto aan de grens aange houden en gevangengezet. Volgens haar broer, die haar aan de telefoon heeft gehad, is Ellie van Kuijk inmiddels aan het eind van haar krach ten. De moeder van Van Kuijk heeft in een brief ko ningin Beatrix verzocht het Griekse staatshoofd volgende week niet te ontvangen, als haar dochter nog niet is vrij gelaten. „Het zou voor mij onder deze omstandigheden een extra belasting zijn U vriendelijk en handenschud dend met dit staatshoofd te zien omgaan, als symbool van de Griekse overheid die in gebreke is gebleven. Ik bid u mij dit te besparen en ik vertrouw erop dat u als moeder mijn angst en gevoe lens begrijpt", aldus de brief. ['HULPORGANISATIES WERKEN VAAK LANGS ELKAAR HEEN LI !J w. DELFT Nederland ^loopt in de wereld voorop 57j bij het verlenen van nood hulp na rampen in ont wikkelingslanden. Het ftragische is alleen dat die jjiulp, hoe goed ook be- jdoeld, in sommige geval len de uiteindelijke scha lde alleen maar vergroot. Eén van de oorzaken: er is tussen de betrokken hulp- J organisaties vrijwel geen g uitwisseling van kennis en oaJjj ervaringen. Zo gaat een 5400 schat aan waardevolle ge gevens over rampenbe- 75|strijding, en indirect ook lan geld, verloren. oprichting van een „collec- ief geheugen" over rampen bestrijding; dat is het ideaal 'an onder anderen dr. Krisnu Hij is verbonden u een jaar oude in formatiecentrum voor hulp bij rampen (DERC), gehuisvest in en van de gebouwen van de Technische Universiteit in pelft. DERC is mede-organisa- ■andaag in Delft jehouden studiedag over Rampen, rollen en resulta- deelgeno- Voorbeeld „Kijk", zegt Nimpuno, „ik zal u een voorbeeld geven waaruit blijkt hoe nodig het is dat de kennis over noodhulpacties wordt verzameld en bestu deerd. In Colombia, waar meer dan drie jaar geleden de vulkaan Nevado del Ruiz de stad Armero onder de modder bedolf, waren ze eind vorig jaar nog bezig de medicijnen uit te zoeken die in de eerste weken na de ramp werden aangevoerd. Veel van de me dicamenten waren in Colom bia onbekend en er zaten slechts etiketten en bijsluiters bij in vreemde talen. Uiteinde lijk bleek een groot deel van de medicijnen om uiteenlopen* de redenen volstrekt onbruik- „Ander voorbeeld. De Neder landse regering heeft in Ar mero huizen laten bouwen. Maar er is, ondanks alle goede voornemens, niets gedaan aan het economisch herstel. Drie jaar na de ramp wonen de mensen in mooiere huizen dan ze ooit heben gehad. Maar ze hebben nog steeds geen werk. Dat is er gewoon niet. Waar om, is dan mijn vraag, zijn die 5 Zimbabwe verlekkert zich «aan corruptie-schandaal (HARARE Ook in Zim babwe kan het publiek (zich op het ogenblik ver lekkeren aan een groots (corruptieschandaal. Na jtwee maanden van hoor- fzittingen heeft een specia- onderzoekscommissie (een rapport uitgebracht waarin wijdverbreide [hebzucht, omkoperij en (arrogantie in de politieke 'top van het land aan de [kaak worden gesteld. eerste grote schan de negen jaar oude regering van president Muga- mee te maken krijgt. Muga- zelf is buiten schot geble- ïn en juist geprezen vanwege et feit dat hij het onderzoek iogelijk heeft gemaakt., e opstellers van het rapport :ijn rechter Wilson Sandura twee vooraanstaande bur- s, die twee maanden hoor- :ittingen hebben gehouden in iet Hooggerechtshof van Ha rare. De zittingen werden bij gewoond door talrijke toe schouwers die met leedver- 41 maak zagen hoe hun leiders 51 iverden verhoord «lan8 genomen. s (retuigen 511/2 5«Er werden zo'n zestig getuigen gehoord, en nog voor het rap- Mugabe werd Stuurd, hadden twee ministers ƒ15 (al hun regerings- en partij functie neergelegd omdat ge- rekeni bleken was dat ze de het uitg droeg (doorgaans weinig voortvaren- paste hadden voorgelogen. De staatsmedia hebben ook ie andekhaf geëist voor enkele andere ;n wat met v, jfers o' veer. U] 0,1 it van mingeft ministers, twee verschil lende hoge ambtenaren en de bevelhebber van het leger. Hoewel met het onderzoek ie verregaande 'corruptie in de partijhiërarchie aan het licht werd gebracht, werd Mugabe geprezen omdat hij enkelen van zijn naaste en trouwste medewerkers had opgedragen in het openbaar verantwoor ding af te leggen. „Nergens anders in zwart Afrika was dit mogelijk geweest", luidde het commentaar van een Westafri- kaanse diplomaat. In de rechtszaal stroomden voor iedere hoorzitting tiental len Zimbabwanen toe om zich te verkneukelen over de nota belen in het getuigenbankje. Toen minister voor hoger on- derwijs Dzingai Mutumbuka bij het kruisverhoor weigerde met bankafschriften voor de dag te komen, barstte het pu bliek los in gelach en boege roep. De minister ontstak in woede, strekte zijn vinger uit naar de uitjouwers en riep: „Een idioot tegelijk, alstu blieft". Auto's Steen -des aanstoots is de on derhandse aankoop door mi nisters en hun vrienden van auto's en vrachtwagens van de Toyota-fabriek in Zimbabwe tegen een lage prijs. De com missie stelde een onderzoek in naar beschuldigingen dat hoge functionarissen hun invloed aanwendden om boven aan de wachtlijst voor auto's te ko men, die ze dan op de zwarte markt verkochten voor vijf keer de prijs die zij hadden be taald. Auto's zijn in Zimbabwe door het gebrek aan harde valuta een schaars artikel, en gega digden moeten soms tien jaar wachten voor ze aan de beurt zijn. Vorig jaar besloot de re- gering dat sommige functiona rissen een auto mochten kopen tegen de door de overheid vastgestelde prijs. Een minis ter bekende dat hij zo 38 vrienden aan een auto had ge holpen, maar hij zei dat hij daarvoor geen cent had aange nomen. Legerbevelhebber Tapfumaneyi Mujuru erkende dat hij een auto met een winst van ruim 5.000 gulden van de hand had gedaan. Intussen is de journalist die het schandaal aan het licht bracht, hoofdredacteur Geoff Nyarota van de Chronicle van Bulawayo, de op een na groot ste stad van Zimbabwe, uit de openbaarheid verdwenen. Of ficieel is hij overgeplaatst naar de afdeling public relations van Zimbabwe Newspapers, de staatsmediagroep die de mees te bladen in het land uitgeeft. Veel lezers zijn er echter van overtuigd dat Nyarota onder druk van bovenaf is overge plaatst. Nyarota was immers door minister van defensie Enos Nkala al bedreigd met arrestatie, voor deze door het onderzoek gedwongen werd af te treden. Veel Zimbabwanen zijn bang dat nu Nyarota monddood is gemaakt, schandalen in de toe komst in de doofpot zullen worden gestopt. Maar Mugabe heeft in ieder geval beloofd dat hij het onderzoeksrapport over de autoverkoop openbaar zal maken, wanneer hij het uit heeft. t ingeschakeld om hun eigen woningen te bou wen? Waarom zijn er geen trainingen gegeven om iets voor zichzelf te gaan doen? Het is misschien wat hard ge zegd, maar als er niet ook di rect naar de verdere toekomst wordt gekeken, is noodhulp de vijand van ontwikkeling". Bij veel grote rampen wordt tegelijk met bijvoorbeeld het huis de volledige sociale en economische structuur van een familie, stad of streek wegge slagen. Die herstel je niet met wat pillen, eten of een warme deken. Voedselhulp De voorbeelden die Nimpuno aanhaalt zijn op zichzelf eigen lijk niet nieuw. Het is al veel langer bekend dat voedselhulp wel zinvol is om de ergste hongersnood te lenigen. Maar op de langere duur vormt voedselhulp de doodklap voor de lokale landbouwproduktie. Want wie gaat nog graan bij de boeren kopen, als het bui tenland het gratis geeft? Ande re voorbeelden zijn slechte hulpcoördinatie, waardoor voedsel in havens wegrot of splinternieuwe vrachtwagens wegens gebrek aan onderdelen langs de kant van de weg blij- Het is een kleine greep uit de ontelbare ervaringen die de afgelopen jaren zijn opgedaan bij het verlenen van noodhulp. Deels verklaarbare fouten, omdat vaak in grote haast moet wordeh gewerkt. Maar wat Nimpuno en zijn geestver wanten van DERC verontrust, is dat ook in Nederland, dat prat gaat op de hoogte en kwa liteit van de ontwikkelings hulp, de organisaties op het terrein van de noodhulp veelal langs elkaar heen werken. Sterker, sinds enige tijd staan enkele ervan zo'n beetje met elkaar op voet van oorlog. Aanleiding is een poging van de „grote vier" (Rode Kruis, Mensen in Nood, SOH en No- vib) een einde te maken aan de beschamende concurrentie strijd met gironummers als zich ergens ter wereld een ramp heeft voltrokken. Er zou verdeelsleutel moeten komen voor de opbrengsten van grote televisie-acties, waarbij voor de kleintjes maar weinig over blijft. Met name Artsen Zon der Grenzen is hier mordicus Afhankelijk Nimpuno en de zijnen willen zich niet in deze competentie strijd mengen. Zij zijn immers van de medewerking van alle organisaties afhankelijk om. hun informatie-centrum van' de grond te krijgen. Nimpuno formuleert zijn kritiek daarom in algemene termen. „Het is op z'n zachtst gezegd typisch dat over zulke grote bedragen als waar het bij de noodhulp om gaat, geen enkele inhoude lijke verantwoording hoeft te worden afgelegd. Dan hebben we het, de bijdragen van de Nederlandse overheid en de giften van de bevolking bij el kaar opgeteld, over een bedrag van meer dan driehonderd miljoen gulden! Als er nu maar wel onderling wat infor matie zou worden uitgewis seld. Maar ook dat is er niet bij. Vaak is het van „we heb ben het druk", veel goed" en land op dit ter mechanisme 1 2 doen al zo- s nog zoveel is in Neder- 1 geen enkel e leren van gemaakte fouten. Daarmee lo pen we ver op andere landen achter". Nimpuno: „Maar wij weten dat de rampen zich herhalen. Vandaar dat je een preventief apparaat op poten moet zetten. In Nederland hebben we zoiets als Rijskwaterstaat, dat, indien nodig, over alle andere instan ties heen kan reiken. Als die preventie ons hier zo ter harte gaat, waarom dan ook niet el ders, zodat men daar in korte tijd over alle informatie kan beschikken?" Andere manier Allesoverheersend blijft even wel het motief dat de nood hulp, om echte resultaten te kunnen boeken, veelal op een andere manier moet worden aangepakt. Grote rampen wor den steeds vaker media-| beurtenissen. Zolang de came ra's er zijn is er aandacht en stromen geld en goederen bin nen. Maar op het moment dat de camera's worden ingepakt, is de aandacht van de wereld voorbij, op weg naar de vol gende catastrofe. Juist daarom is het belangrijk dat de hulp vanaf het eerste moment ge richt is op structureel herstel. Het is mede hierom dat de deelnemers aan de studiedag vanmiddag een dringende op roep hebben gedaan aan de hulporganisaties en de Neder landse overheid om meer aan- FOTO: AP dacht te besteden aan de kwa liteit van de noodhulp, met name met behulp van een in formatie-bank. Het geld dat hieraan besteed wordt, moet niet gezien worden als ver mindering van de hulp, maar als wezenlijk onderdeel daar van, aldus de deelnemers. Gelet op de discussie die mo menteel gaande is over de kwaliteit van de Nederlandse ontwikkelingshulp, zou minis ter Bukman wellicht ook let terlijk een duit in het zakje kunnen doen. JOS TIMMERS 1 bijeenkomst op het kazerne-complex in Ede. De marechaussees FOTO: WIM BECKER EDE De 33 Nederlandse mare chaussees, die vanavond naar Namibia vertrekken om er namens de Verenig de Naties het onafhankelijksproces te bewaken, worden zo ver mogelijk van het strijdtoneel gehouden. Het Neder landse detachement, dat deel uitmaakt van de civiele politiemacht van Untag, wordt niet ingezet bij gevechten, mochten die in het Westafrikaanse land opnieuw uitbreken. „Om alle misverstanden te voorkomen: de Nederlandse marechaussees maken in Nami bia deel uit van het civiele politiekorps en zijn geen onderdeel van de militaire compo nent van Untag. Ze krijgen ook alleen de taak van waarnemer. Toezien op het functio neren van de Namibische politie en daarover als het nodig is de VN rapporteren. Verder niets", zei overste Van Dam gisteren in Ede bij het voorstellen van de Nederlandse Na mibia-gangers. De Nederlanders worden in eerste instantie voornamelijk in het noorden van het land gestationeerd. Juist in deze grensstrook met Angola kwam het begin vorige week onver wacht tot een bloedig treffen tussen leden van de Namibische verzetsbeweging Swapo en eenheden van het Zuidafrikaanse leger, waarbij ruim 250 mensen de dood vonden. Wat er gebeurt als er zich in Namibia toch weer gewapende conflicten voordoen en de Nederlanders er ongewild bij betrokken ra ken, kon overste Van Dam niet zeggen. „We gaan ervan uit dat alle partijen, die het ver drag van Genève hebben ondertekend, zich aan de afspraken houden". EDE „Peace-keeping en geen peace-enforcing". Vaktaal natuurlijk, maar overste Van Dam als staflid verantwoordelijk voor de uitzending greep deze kreet aan om in één keer duidelijk te maken wat de 33 Neder landers in Namibia nu precies komen doen: de vrede bewaren en niet de vrede forceren. Helemaal ongewapend gaan de marechaussees niet naar de voormalige Duitse kolonie aan de zuidwest kant van het Afri kaanse continent. De drie offi cieren en dertig onder-officie ren'van wie enkelen giste ren tijdelijk zijn bevorderd om de gewenste rang te krijgen voor het vredeswerk ne men hun dienstpistool mee. Het ding dragen mag echter alleen in opdracht, schieten pas in uiterste nood. „En dan uit zelfverdediging, want Na mibia is een wild gebied met moeilijke dieren", grapte over ste Van Dam gisteren. Maar er is meer te zien en daar komen ze voor: de Nami bische politie. Die moet door de Nederlandse marechaussees als een soort schaduw worden gevolgd, overal heen. „Ze zit ten als het ware op de stoel er naast", zo omschrijft Van Dam de oplettendheid die er aan de dag moet worden gelegd. Wel vanuit een aparte auto, maar dat is net als de eigen uitrus ting en het gescheiden eten bedoeld om de onpartijdigheid te bewaren. W^nt er moet ob jectief over de schouder wor den meegekeken, neutraal ob serveren hoe de Namibische agenten zich met name tegen over de Namibische bevolking gedragen. Kranteknipsels De berichten van vorige week meldden dat aan het gerag van de politie nog wel het 1 dan is het wapen dat de Ne derlanders in handen hebben een bloknote om een rapport op te maken. Wat daarmee ge daan wordt, is ter beoordeling van het VN-hoofdkwartier. De hoop van de marechaussees is daarom vooral dat hun perma nente aanwezigheid preventief zal werken. „Het is een nogal militaristisch geschoolde orga nisatie", weten ze uit de kran teknipsels. Daarmee zijn ze de laatste maanden op de hoogte gehouden van de toestand in het land. Dat leden van de ge vreesde Koevoet-politie be rucht om de meedogenloze manier van optreden tot het Namibische korps zijn toege treden, hebben ze ook gelezen. Waar ze aan te herkennen zijn, weet niemand. Ongeveer vier weken weten de marechaussees nu dat ze naar Namibia zullen gaan om er de taken uit te voeren waar ze zich vanaf oktober vorig jaar op hebben voorbereid. Het grootste deel van die periode was er echter de twijfel of het allemaal wel door zou gaan. „Het ene moment leek het erop alsof we bij wijze van spreken de volgende dag al moesten vertrekken, maar een dag later had de hele actie voor hetzelfde geld definitief afgeblazen kunnen worden". Ze keken ze er gisteren ook niet meer van op toen het be richt kwam dat de reis nog eens 24 uur werd uitgesteld. Acclimatiseren Onzekerheid troef en dat geldt eigenlijk voor deze hele VN- operatie. „Echt een idee van wat ons precies te wachten staat hebben we niet. Maar ach, de tijd zal het leren". Wim Ringenier uit Assen, één van de marechaussees die zich sinds gistermiddag opper wachtmeester mag noemen, is niettemin de rust zelve. De spanning is er wat hem betreft al wat vanaf, sinds het tijdstip van vertrek bekend is. Van avond om halfzeven Schiphol. Morgenvroeg om halftien ko men ze aan in de Namibische hoofdstad Windhoek. Tot vol gende week donderdag, wan neer de Nederlanders over zes dorpen worden verspreid, is er de mogelijkheid om te accli matiseren. „Een mooie gele genheid om de normen en waarden die we hier hebben wat te vergelijken met de ge woontes die ze daar hebben De Nederlanders hebben één groot voordeel op de andere Untag-leden. De taal die het leeuwedeel van de Namibische bevolking spreekt is het Afri kaans, een soort Nederlands. Het is wel eeneigen leven gaan leiden, maar nog steeds redelijk tot goed te verstaan. „Zeker als het niet al te snel wordt gesproken. Maar je bent sowieso beter af dan tijdens qen vakantie in Hongarije". Veel tact, een goed beoorde lingsvermogen en een gezond verstand zijn de criteria waar op de Namibia-gangers zijn ge selecteerd. Minimaal zes jaar in politiedienst en ervaring in een ander VN-dienstverband, bij voorkeur in Libanon of de Sinaï was ook een ver eiste. En man-zijn. Die voor waarde is volgens overste Sun- ter alleen gesteld om te voor komen dat leden van het deta chement in verlegenheid zou worden gebracht. „We wisten in oktober niet of ze misschien met z'n dertigen in een grote tent moesten slapen". De vrije tijd tijdens het ko mend half jaar is overigens spaarzaam. Zeven-en-een-nal- ve dag mag er per maand ge compenseerd worden. Tijd voor een stevige brief aan het thuisfront misschien. Spoor zoekers worden de achterblij vers in ieder geval niet. Spe ciaal voor hen is er een boekje uitgegeven met de noodzake lijke telefoonnummers. Het in- formatie-krantje van de mare chaussee zal regelmatig alge mene wetenswaardigheden over Namibia en het Neder landse detachement vermel den en er is een contactbureau geopend, dat 24 uur per dag te bereiken is. ROEL LOOTS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7