Nieuwe gezichten moeten Kohls regering redden Studentenrellen in Zuidkorea na arrestatie dissident Moon Poolse president krijgt grote macht Z jUITENLAND QeidetaQowumt VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINA 5 onin kort ge urgeme hij we hij n ar ijk jrunswiik ontként j iandel in drugs njARAMARIBO Het Jungle Com- Ronnie Brunswijk heeft t indaag ontkend betrokken te zijn bij handel in verdovende middelen, o jsteren zei commandant Badrissein ,1 van het Surinaamse militaire ge- zijn f g dat Suriname door activiteiten van ziekte t Jungle Commando van Ronnie unswijk een doorvoerhaven en teelt- »d van hard drugs geworden. Vol- Brunswijk zijn de beschuldigingen Sital bedoeld als argument om de rijd tegen het Jungle Commando te ti irvatten. Brunswijk is bereid een on- rzoek toe te staan om de beschuldi- ngen van Sital te weerleggen. Leider van Democraten centraal in schandaal WASHINGTON De Amerikaanse Democratische partij, die zich de afgelopen jaren heeft verkneukeld over de vele schanda len rond Republikeinen, zit nu zelf met een affaire in haar maag. Centrale figuur hierin is Jim Wright, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, en na de vice-president de eerste in de lijn voor de opvolging, mocht de president iets overkomen. De zaak Wright ligt bijzonder gevoelig in de Amerikaanse poli tiek. De Huis-voorzitter is een van de machtigste politici en lei der van de oppositie tegen de regering-Bush. Het zou de Repu blikeinen gunstig uitkomen als deze tegenstander ten val zou worden gebracht. Wright wordt ervan beschuldigd dat hij de re gels van het Huis heeft overtreden, doordat hij via omwegen zijn inkomen als parlementslid met meer dan de toegestane dertig procent heeft laten spekken. Wright heeft verklaard dat hij zo snel mogelijk wil verschijnen voor de Etische Commissie van het Huis om de aantijgingen tegen hem te weerleggen. In't nauw Wat de man precies van plan was is niet bekend, maar Allan Peters, de persoonlijke lijfwacht van prinses Diana, vond in elk ge val dat hij iets te dicht in de buurt kwam. Het incident deed zich voor bij het bezoek van Diana aan het Brit se Cramlington. Peters en enkele aanwezige politie-agenten leidden de onbekend gebleven man weg. De prinses ging door met haar bezoek alsof er niets was gebeurd. foto: ap Syrische excuses voor beschieting MOSKOU De regering in Mos kou neemt de beschieting van Rus sische marineschepen door Syrië niet al te hoog op. Moskou aan vaardt het excuus van de bondge noot dat het om een vergissing ging, zo werd in Moskou verklaard. Twee Syrische helikopters vielen dinsdag in het oosten van de Mid dellandse Zee twee schepen van de Russische marine met raketten aan. Bij de aanval raakten zeven be manningsleden gewond, van wie een ernstig. Een onderzoekscom missie van beide landen zal de pre cieze toedracht van het incident proberen te achterhalen. iuis ir De Vf erde W an Br< foto: lEN assamoord ,jt ider f het toeziend oog van journalisten en politiemensen steekt rlrgio Martinez Salinas een schop in de grond op de plaats waar een van zijn slachtoffers heeft begraven. Salinas is een van de •e(rdachten in een gruwelijke moordzaak aan de Mexicaans- jnerikaanse grens. Een sekte van drugssmokkelaars, waar de (icaan deel van uitmaakte, heeft zeker dertien mensen ritueel het leven gebracht. Vijf leden van de bende zijn aangehou- n; de leider, een Cubaan, is nog voortvluchtig. De arrestanten rklaarden dat zij mensen en dieren ritueel om het leven heb- n gebracht, als offer aan de duivel, in de vaste overtuiging dat daardoor „onschendbaar" zouden worden, zelfs voor kogels. foto: ap Tl* 'JL. V, in Mifrf d zegt kwam izichter idt het weg i Etien drie contai houdt. -■Vervolg van de voorpagina) ENEN Na de berichten de lugubere ziekenhuis- aorden zijn verscheidene igiychologen naar het Lainz- kenhuis en andere Weense kenhuizen gestuurd om bij patiënten en de medische de ongerustheid weg te ?n, en om te zorgen dat de tiënten hun eventuele ang- niet opkroppen, directie van het Lainz-zie- n^nhuis heeft gisteren in Pa- Vijf, waar de tragedie heeft afgespeeld, een afdeling wegens perso- ictjelsgebrek gesloten. ziekenhuismoorden, die ;tr eede i Omn r verin, sychologen moeten Weense atiënten geruststellen door kanselier Franz Vranitz- ky zijn betiteld "als de meest gruwelijke, misdaad uit de ge schiedenis van Oostenrijk, hebben geleid tot een openba re discussie over de toestand van de Oostenrijkse gezond heidszorg, en in het bijzonder over de naleving van de regle menten in de overbelaste Weense ziekenhuizen. Hilde- gard Fach, de voorzitter van de vakbond van zusters en zie kenverplegers, heeft ver klaard dat de reglementen die verbieden dat lager verple gend personeel injecties toe dient, door personeelsgebrek herhaaldelijk worden overtre- 'fitlof-telers zijn Dukakis dankbaar l* )STON Witlof-telers in Europa hebben het aan de gewezen Jnerikaanse presidentskandidaat Dukakis te danken, dat de syport naar de VS sterk is gestegen. Dukakis suggereerde vorig de verkiezingsstrijd dat boeren die in ernstige moeilijk den verkeerden zouden moeten overschakelen van mais en abonen op het verbouwen van witlof, een groente die vooral ir de Amerikaanse „yuppies" werd genuttigd. De opmerking \cht Dukakis geen succes, maar vestigde wel de aandacht op nog weinig bekend produkt. Gisteren hielden de Ameri- I anse importeurs een witlof-feestje om het grote succes van de e vieren. Daarbijwerd een dronk uitgebracht op de vezige Dukakis. BONN Geconfronteerd met de opeenvolgende verkiezingsnederlagen van zijn partij, de CDU, heeft de Duitse bondskan selier Helmut Kohl zijn regeringsploeg ingrijpend gewijzigd. Sommige minis ters verdwijnen, anderen verhuizen naar een nieuw depertement. De bedoe ling van de stoelendans is dat de Duitsers weer ver trouwen krijgen in hun regering en hun premier. Het lijkt vooral de bedoeling het imago van het kabinet en de presentatie van het beleid te veranderen. De verwach ting in Bonn is dat de politiek van de coalitie van CDU/CSU en FDP niet ingrijpend zal worden bijgesteld. Alleen op het terrein van Defensie en Binnenlandse Zaken zal het beleid mogelijk worden aange- Een van de slachtoffers van de schoonmaak is minister van defensie Scholz. Nog geen jaar geleden maakte hij de overstap van het stadsbestuur in West- Berlijn naar Bonn, nadat Man fred Wörner tot secretaris-ge neraal van de NAVO was be noemd. In de twaalf maanden nadien is voor Scholz zo'n beetje alles misgegaan wat er maar mis kon gaan. Hij kreeg zware kritiek te verduren na de talrijke ongelukken met militaire vliegoefeningen en de ramp op de Amerikaanse basis Ramstein in augustus, waarbij zestig burgers de dood vondën. Verder was hij niet tegen zijn collega buitenlandse zaken, de „eeuwig" in het ambt staande Hans-Dietrich Genscher, die zich zeer nadrukkelijk met de Oost-Westverhoudingen be moeit. Bovendien waren de contacten met de militaire top erg slecht. Degradatie Scholz wordt opgevolgd door Gerhard Stoltenberg, die ja renlang gold als een solide mi nister van financiën. Zijn pres tige is echter danig ondergra ven door het opzienbarende politieke schandaal rond ex- premier Uwe Barschel van de deelstaat Schleswig-Hostein. Tot voor kort was Stoltenberg voorzitter van de regionale CDU in de deelstaat die aan Denemarken grenst. Zijn be noeming tot minister van de fensie betekent eigenlijk een degradatie. Zijn politieke in vloed is in deze functie kleiner dan in zijn vorige baan. Op Binnenlandse Zaken maakt „houwdegen" Friedricn Zimmermann plaats voor de veel bedachtzamer overko mende Wolfgang Schauble, die tot dusver hoofd van het bu reau van de bondskanselier was met de rang van minister. In de anderhalf jaar tot aan de eerstvolgende verkiezingen zal Schauble moeten manoeuvre ren om een humanitair beleid jegens asielzoekers en vluchte lingen te combineren met een politiek, die extreem-rechts de wind uit de zeilen haalt. Overigens is het blazoen van Schauble niet helemaal schoon. Hij heeft een rol ge speeld bij het Duitse zwijgen over de betrokkenheid van be drijven uit de Bondsrepubliek bij de bouw van de omstreden chemische fabriek in het Libi- Promotie van enig belang maakt Theo Waigel, die voor zitter is van de CSU, de Beier se zusterpartij van de CDU. Hij volgt Stoltenberg op op Fi nanciën. Anders dan zijn voor ganger wijlen Franz-Josef Strauss, die er de voorkeur aan gaf vanuit München het beleid van de federale rege ring kritisch te begeleiden, leek het Waigel effectiever da gelijks in Bonn te verkeren. Kohl zal de nieuwe ministers op 27 april aan de Bondsdag presenteren. Behalve de mi nisters zullen ook nog enkele staatssecretarissen worden vervangen. De eerste lakmoesproef voor de nieuwe regering komt al over twee maanden, als de kiezers naar de stembus mo gen voor het kiezen van de Westduitse afgevaardigden naar het Europese Parlement in Straatsburg. Souvenir voor Brazilië VNGKOK Eenheden de oproerpolitie zijn steren in de Zuidko- aanse hoofdstad Seoul aags geraakt met studen ten na de arrestatie van dissidentenpastor Moon Ik Kwan. De in de radicale beweging gerespecteerde Moon werd gisteren op het vliegveld Kimpo aan gehouden na terugkomst van zijn reis naar Noord- korea, waar hij heeft ge sproken met president Kim II Sung. Oproerpoli tie sloot het vliegveld her metisch af om te voorko men dat duizenden sym pathisanten van Moon een welkomstceremonie zou den houden. Noordkorea heeft Zuidkorea gewaarschuwd voor ernstige gevolgen, als Moon zou wor den gearresteerd. Besprekin gen tussen beide landen, die bedoeld zijn om de eerste ont moeting van de beide premiers voor te bereiden, zijn door Noordkorea afgelast. Mogelijk dat de topontmoeting van de beide Korea's, die zou hebben geleid tot ontspanning op het schiereiland, geheel wordt uit gesteld. De arrestatie van Moon Ik Kwan is de jongste poging van president Roh Tae Woo om de protesten van de anti-rege ringsgezinde beweging te be teugelen. Het Koreaanse schiereiland werd in 1953 na de Koreaanse oorlog verdeeld langs de 38e breedtegraad in het door Chi na en de Sovjetunie gesteunde communistische Noordkorea en het door de Verenigde Sta ten gesteunde kapitalistische Zuidkorea. Sinds het eind van de Japanse bezetting in 1945 leidt president Kim II Sung, die morgen zijn 77e verjaardag viert, Noordkorea met dictato riale hand. Reagan deed niets tegen drugshandel Contra's WASHINGTON De re gering van president Ro nald Reagan keek bewust de andere kant op toen duidelijk werd dat de Ni caraguaanse Contra-rebel len, de Panamese sterke man Noriega, hoge Hon- durese legerofficieren en functionarissen op de Ba- hama's actief betrokken waren bij de drugshandel. Washington weigerde hierte gen op te treden omdat deze personen een belangrijke rol vervulden in de Amerikaan se steun aan de Contra's, zo blijkt uit een rapport dat is opgesteld door een subcom missie van de Amerikaanse Senaat voor terrorisme, drugshandel en internationa le operaties. De voorzitter van de com missie, de Democraat John Kerry, heeft vorig jaar; over deze kwestie een aantal openbare hoorzittingen ge houden. Het ruim 400 pagi na's dikke rapport geeft een onthutsend beeld van de dubbelhartigheid van de re gering als het erom ging het door Reagan vogelvrij ver klaarde bewind in Nicaragua ten val te brengen. „Voor aanstaande Amerikaanse be leidsmakers meenden dat drugsgeld een uitstekende oplossing was voor de pro blemen om aan geld voor de Contra's te komen", aldus het rapport. Gisteren hebben het Ameri kaanse Congres en de Senaat met een ruime meerderheid van stemmen hun goedkeu ring gehecht aan een pakket humanitaire hulp voor de Contra-rebellen. Met de hulp is een bedrag van 49,7 mil joen dollar gemoeid. onderzo k ontstiL. Ie hele 3) De vlet wordt gestreken en Rob, Taaie Ton en Roy gaan in n kleine lagune aan land Voorzichtig leggen ze aan bij een eigertje, de wapens gereed om op alles voorbereid te zijn. Loe- 'nd naar links en rechts lopen zij langs een boomstampaadje iar een grote schuur. Taaie Toon opent de deur, terwijl Rob en ty gereed staan om eventuele belagers direct van repliek te "nnen dienen. Maar de schuur is geheel leeg. Zo onderzoeken zij ook de andere gebouwen, maar er is niets te vinden. „Heb je je niet vergist, Roy?" vraagt Rob. „Ja...." zegt deze, „dat begin ik ook te vrezen...." Maar meteen slaakt hij een kreet, bukt zich en raapt een nog gevulde patroonhouder op. „Hier hebben de wapens dus toch gelegen!" roept hij uit. „Maar Wang Hang is ons te vlug af geweest", bromt Taaie Toon teleurgesteld. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In het nieuwe staatsbestel, waar aan het Poolse parlement twee weken geleden zijn goedkeuring hechtte, komt in de plaats van de Staatsraad, het collectieve presidium van Polen, een president met uitgebreide bevoegdheden, waaronder het recht het parlement te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Verder wordt hij opperbe velhebber van de krijgs macht. de communistische partij een gegarandeerde meerderheid krijgt en een democratisch gekozen senaat. Waarnemers gaan ervan uit dat generaal Wojciech Jaru- zelski door het parlement zal worden aangewezen als de eerste Poolse president nieuwe stijl. De verkiezingen voor het par lement, waaraan ook Soldari- teit zal meedoen, zullen op 4 en 18 juni worden gehouden. De Poolse Verenigde Arbei derspartij is bijvoorbaat verze kerd van 65 procent van de 460 zetels in de Sejm, het la gerhuis. Daarentegen zijn de verkiezingen voor de 100 ze tels tellende senaat vrij. De president wordt voor zes jaar gekozen door een nieuw parlement, dat uit twee ka mers bestaat: een lagerhuis De wijzigingen maken deel uit van de hervormingen waaro ver regering en Solidariteit het op 5 april eens werden bij de ronde-tafelbesprekingen. Het akkoord houdt verder in dat Solidariteit weer wordt toegelaten. Solidariteit diende gisteren een aanvraag bij de autoritei ten in om als officieel vakver bond te worden geregistreerd. De registratie-aanvraag werd door drie vertegenwoordigers van het vakverbond gedepo neerd bij het provinciale ge rechtshof in Warschau. Het vakverbond werd na de af kondiging van de staat van be leg in 1981 buiten de wet ge steld. Walesa zei te verwach ten dat Solidariteit maandagal zijn wettige status zal terug krijgen. „Niemand is gebaat bij een vertraging, zodat wij ons werk pas later kunnen begin nen", zo zei hij. Naar verwacht zal het hoofdkantoor van Soli dariteit evenals in de periode 1980-1981 worden gevestigd in de havenstad Gdansk, de ba kermat van de vakbond. door Roger Simons Schuttingen LONDEN U bezoekt binnenkort de hoofdstad van Thatcherland? Laat dan de camera maar thuis. Tenzij u graag plaatjes schiet van metalen stellages, grijze schuttingen en donkere plastic lakens, die hele gevels bedekken. Tijdelijke obstructies van dit soort houden Londens populairste bezienswaardigheden verborgen voor het oog. De gebouwen ondergaan een dringende restauratie of een grondige schoonmaakbeurt. Dergelijke klussen worden door de Britten nog het liefste opgeknapt in het zomerse toeristenseizoen. Waar andere landen proberen hun voorzieningen en bezienswaardigheden in de zomer klaar en vrij te hebben, doen de Britten dat anders. Je zou haast zeggen dat de verantwoordelijke Britse autoriteiten iets tegen toeristen hebben. De Britse bevolking is die hinder ondertussen gewend, maar buitenlanders die bijvoorbeeld een dagje doorbrengen in Londen en flan vaststellen dat alles wat zij wilden fotograferen verscholen zit, lachen er niet om. Het is de vraag of diep teleurgestelde toeristen nog wel van plan zijn een tweede uitstapje naar Engeland te wagen, om alles wat verborgen was wèl te zien. Wat is er dan zoal verscholen achter stellagesWie voor het eerst van zijn leven in de Britse hoofdstad vertoeft, wandelt naar Westminister Abbey. Maar deze kerk van de kroningen is momenteel compleet onzichtbaar. Solide stellingen, versierd met plastic gordijnen die stofwolken en water tegenhouden, onttrekken dit fraaie bouwwerk aan het gezicht. Westminister Abbey wordt namelijk schoongemaakt. Schiet u er nu een plaatje van, dan kunt u net zo goed een fietsen fabriek gaan fotograferen. De buren die thuis naar uw opnamen komen kijken, zullen niet geloven dat u in Londen bent geweest. Neem dus voor de zekerheid ook een paar prentbriefkaarten mee. De pezige mannetjes die in de straten van Londen handel drijven in ordinaire souvenirs hebben doorgaans nog wel enkele fraaie oude opnamen van Westminister Abbey te koop. Het lijkt wel een complot van de autoriteiten met deze handige zakenlieden, want op Trafalgar Square eveneens een „must" voor toeristen valt tegenwoordig ook niet veel te fotograferen. Zelfs de majestueuze leeuwen aan de voet van Nelsons zuil, die door de Britten werden gegoten uit het brons van Napoleons kanonnen, buitgemaakt na de veldslag van Waterloo, zitten diep in de schuttingen en andere barricades. Richt u uw camera in de richting van Whitehall, de straat van de ministeries, dan zal uw plaatje wellicht worden versierd met het beeld van een kloeke gele bulldozer. Ja, zelfs Buckingham Palace verschuilt zich momenteel achter een enorm scherm dat maandenlang ter plekke zal blijven terwijl het zware gesmeede traliewerk wordt gerepareerd. Schuttingen op Leicester Square in Westminster, schuttingen rond het Albert Memorial in Zuid-Kensington en schuttingen voor Mansion House, de indrukwekkende ambtswoning van de Lord Mayor van de City: maak daar maar foto's van. Op Piccadilly verstopt een reusachtige schutting de voorgevel van de Royal Academy, die door de vele grote tentoonstellingen een belangrijke trekpleister is voor toeristen. Misschien dat de Britten iets van de Italianen kunnen leren, die indien nodig ook gewoon doorgaan met restaureren. Maar die hangen dan voor de gebouwen schermen en schuttingen, waarop de originele facade van het bouwwerk natuurgetrouw is afgebeeld. Zo heeft het oog van de teleurgestelde buitenlandse bezoeker, die misschien nooit meer zal kunnen terugkeren, toch nog wat.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5