Leiden in 1993 geen artikel 12 gemeente meer - m i£eidóe Qo ir STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Ouders bevechten gemeente om plaats op MLK-school „IMAGE VAN DE STAD ZAL VERBETEREN" Beatrix ontvangt Griekse president in Leids museum Tijd voor ontspanning VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINA 13 i| '90, aat bi] C. \ward, Bi Hobby itbool I., vaarkli .anrlclijke bibliotheekdag ,EIDEN De Landelijke Bibliotheek- ig wordt dit jaar gehouden op zaterdag april. Als thema is gekozen voor mu- iek. In de centrale bibliotheek in de [ieuwstraat 4 is een tentoonstelling in- ericht over bladmuziek. Deze bladmu- ek kan ook bij de bibliotheek geleend morden. Speciale aandacht is er voor Muziek op video. Het gaat hier om mu- r iekfilms, opera's en popconcerten. De A/HS-banden kunnen nu ook bij de bi- üotheek, tegen een kleine vergoeding, vorden gehuurd. Informatieve en edu- atieve video banden zijn eveneens ver- rijgbaar aangevuld met jeugd- en T peelfilms van niveau. Zowel in de cen- •ale bibliotheek in de Nieuwstraat als de diverse Leidse filialen heeft op ',e dag een verkoop van afgeschreven oeken plaats. Universiteit sluit contract met Genpharm LEIDEN De Leidse universiteit tekent bin nenkort een driejarig sa menwerkingscontract met Genpharm. Gen pharm is het biotechno- logisch bedrijf van de Leidse hoogleraar De Boer. Het bedrijf wil bin nen vijf jaar een gene tisch gemanipuleerde koe op de markt brengen. Het beest zal melk met biomedische eiwitten moeten gaan geven. Ravage in snackbar LEIDEN In Snackbar De Witte aan de Vrouwensteeg in Leiden is in de nacht van woensdag op don derdag een complete ravage aan gericht. De schade loopt in vele duizenden guldens. Bovendien is er een onbekende hoeveelheid geld uit twee speelautomaten ge stolen en een bedrag van duizend gulden ontvreemd. De dieven vernielden de toegangsdeur van het magazijn. Vervolgens maak ten zij de inhoud van de ijsvitrine, de voorraadvitrine en de vriezer onbruikbaar. De twee speelauto maten werden opengebroken en vernield. De snackbar werd ver volgens helemaal ondergekliederd met melk, ketchup en mayonaise. De politie denkt niet aan een wraakactie. Personeel bedreigd LEIDEN Een 21-jarige man uit Leiden bedreigde gisteravond win kelpersoneel op de Hoogstraat in Leiden. De ex- vriendin van de Ifceidenaar werkte in de betrokken winkel. Hij deel de een paar klap pen uit aan de vrouw en trok kleding uit de rekken van de winkel. Huizen aan Volmolengracht worden gesloopt LEIDEN De panden aan de Volmo lengracht 12, 14 en 16 worden definitief gesloopt en vervangen door nieuw bouw. De commissies ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting vonden het door de bewoners voorgestelde alterna tief, herstel van het casco, te duur en betwijfelden de haalbaarheid daarvan. Aan de Volmolengracht worden nu zes woningen gebouwd van vier verdiepin gen met een schuine glaskap. Eerder wees de commissie ruimtelijke orde ning een plan af waarin de woningen een balkon zouden krijgen. Alle partij en betreurden dat de huidige pandjes moeten verdwijnen omdat zij beeldbe palend zijn. Kleding gestolen LEIDEN Een 25-jari- uit heeft gisteren voor ruim vijfhonderd gul den kleding uit de HEMA en C&A op de Haarlemmerstraat in Leiden gestolen. Toen ze werd aangehouden had de vrouw voor driehonderd gulden aan t-shirts, bermuda's en kinderkleding bij zich. Bij de fouillering op het politiebureau bleek de vrouw onder haar eigen kleding nog eens twee jurken en een jas te dragen. Diefstal uit vrachtwagen LEIDEN Bij een diefstal uit een vracht auto op de Hoogstraat in Leiden is gistermor gen een doos met kle ding ontvreemd. In de doos zaten 18 blauwe spijkeroverhemden en 40 joggingbroeken. De vrachtauto was van een bevoorradingsdienst uit Zoetermeer. De chauf feur was de winkels op de Hoogstraat aan het bevoorraden. Terwijl hij weg was, heeft ie mand een doos uit de vrachtwagen gehaald. Wassenaar krijgt kwart miljoen WASSENAAR De gemeente Wasse naar krijgt 250.000 gulden van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, omdat vorig jaar het aantal verkeerson gelukken met lichamelijk letsel binnen deze gemeente met 50 afnam. Voor ie der slachtoffer minder keert de minister 5000 gulden uit. Dat gebeurt in het ka der van de zogenaamde -25% actie. Veel gemeenten nemen aan deze actie deel. Een groot aantal waaronder Leiden is er niet in geslaagd de doelstelling te berei ken en komt niet in aanmerking voor de premie. Minister Smit-Kroes keert in totaal voor 7,5 miljoen gulden uit aan tweehonderd gemeenten. In de Leidse regio kwam behalve Wassenaar onder meer ook Leiderdorp 40.000) en Kat wijk (ƒ75.000) voor de premie in aan merking. 80, i.z 0181 anshow vind LEIDEN „Het image van Leiden zal verbete ren door het wegvallen van het stempel 'artikel 12 gemeente'. Maar de 20 jaar extra rijkssteun heeft Leiden erg goed gedaan. Achterstanden zijn weggewerkt". Dat zei wethouder P. Borde- wijk van financiën van morgen in een toelich ting op een rapport van het ministerie van bin nenlandse zaken. Daarin staat dat Leiden vanaf 1993 zonder extra finan ciële steun van het rijk kan. Het rapport werd geschreven naar aanlei ding van het verzoek van B en W om een aan vullende rijksbijdrage over 1988. De gemeente heeft er de laatste jaren bewust naar toegewerkt Wethouder P. Bordewijk. om onder de artikel 12 status uit te komen. In het rapport wordt geadvi seerd Leiden voor 1988 nog 8,4 miljoen gulden extra ll 470 rijkssteun toe te kennen. Ruim 7 miljoen daarvan is bedoeld om 'structureel ver storende factoren' zoals on derhoud van de historische binnenstad en de sociale zorg te financieren. Het res tant, 1,1 miljoen gulden, is bedoeld als saneringsbijdra- ge. De komende jaren neemt de aanvullende rijkssteun gelei delijk af. Voor 1989 is 7,1 miljoen gulden toegezegd. In de jaren daarna bedraagt de steun respectievelijk 5,4 mil joen gulden (1990), 3,7 mil joen gulden (1991) en 2 mil joen gulden (1992). De ver mindering is gebaseerd op een verbetering van de in komsten uit het gemeente fonds. Tot 1993 is de verbe tering 1,7 miljoen gulden per jaar. Die wordt veroorzaakt door de geleidelijke invoe ring van de Financiële Ver houdingswet. Daarin wordt an aantallen wooneenheden in plaats van aantallen woningen. Het rijk verbindt aan de toe zegging van aanvullende rijkssteun voor de komende jaren de voorwaarde dat voor het jaar 1993 een slui tende begroting gepresen teerd kan worden waarin niet gerekend wordt op aan vullende steun. Ook mogen er per 31 december 1995 geen oude tekorten meer zijn. Er is voor de komende jaren een meerjarenplan opge steld. In dat plan staan be zuinigingsmaatregelen met een totaal bedrag van twaalf miljoen gulden. Het begro tingstekort schommelt vol gens de plannen de komen de jaren structureel tussen de 3,5 en 4 miljoen gulden. Om dat weg te werken wordt een dekkingsplan ge maakt. Wethouder Borde wijk meldde vanmorgen dat lastenverzwaring voor be drijven via verhoging van riool- en reinigingsrecht een onderdeel van het plan zal zijn. Ook wordt gedacht aan het later doen van uitgaven zoals verbouwing van het gemeente-archief en de on dertunneling van het sta tion. Als mocht blijken dat niet aan de voorwaarden voldaan wordt, kan de mi nister alsnog voorschrijven dat de gemeentelijke belas tingen vanaf 1993 verhoogd moeten worden. Bordewijk liet vanmorgen in een toelichting weten dat Leiden de afgelopen 20 jaar veel voordeel van de aan vullende rijkssteun heeft ge had. „We zaten toen met een grote achterstand. De klas sieke industrie ging ter ziele, de sociale structuur was slecht en we hadden een grote binnenstad met veel achterstanden. Daarin is veel verbeterd. .En nu krij gen we een iets grotere fi nanciële vrijheid". kruiser m. tollet, Na 17. chel watersp Impressionisten De Leidse Volksuniversiteit K&O houdt in c]e maanden april en mei een cyclus van vier lezingen over belangrij ke impressionisten zoals Pi- B casso, Chagall en Matisse. De cursus dient ook ter voorbe reiding van een excursie r de Cöte d'Azur. De cur- staat onder leiding van kunsthistoricus E. Kreytz. •t De lezingen hebben plaats in het K&O gebouw op de m Oude Vest in Leiden op vier fl dinsdagavonden, namelijk 18 C april, 9, 16 en 23 mei. Starters Stichting Werkgelegen heid gaat binnenkort weer beginnen met een aantal loleen eigen bedrijf hebben of willen beginnen. Ook wor den de cursussen „een eigen bedrijf voor migranten een werkgroep ondernemers- plan, een cursus computer gebruik en een verkooptrai ning gehouden. Voor meer informatie en opgave kun- belangstellenden bellen 071-219811. fyel. Mime icht pk diesel lOLuxus Mimosa V Tel. 011 ilboot wagen e Star, b]. 02 i< De mimespeler Luc Boyer treedt zondagmiddag op in het Kunstcafé van de Leidse Werkgroep Homoseksuali- 't aan de Langegracht 65 Leiden. Toegang kost vijf gulden. Natuur Het IVN-Leiden houdt zon- ?en natuurwandeling in het Landgoed Oud-Poel geest. De wandeling begint 14.00 uur. De start is bij EHBO- cursus De stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaarden werk houdt een korte ehbo-cursus voor be jaarden. De cursus heeft plaats op de maandagmidda gen 24 april, 1 en 8 mei. De aanvang is 13.30 uur in buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat. Voor informatie tel. 071- -315251. Creatief In Buurthuis Op Eigen Wie ken wordt elke donderdag middag tussen half twee en half vier een cursus creatief bezig zijn gehouden. Er wordt aandacht besteed aan allerlei technieken zoals poppen maken, origami, fili graan, werken met pitriet en' emailleren. De kosten bedra gen een rijksdaalder per keer. Er is kinderopvang aanwezig. Meditatie De Dharma Studiegroep Leiden houdt een beginners cursus meditatie. Elke dins dagavond in de maand mei is cursusavond. De aanvang is telkens om 20.00 uur en de kosten 60 gulden voor de vijf avonden. Voor meer infor matie: 071-177446. /oorrang voor nieuwbouw en enovatie bij inspraaksteun JCIDEN Bewoners van nieuwbouwwoningen en ge- enoveerde huizen krijgen met voorrang financiële eun van de gemeente bij inspraakprocedures. De Jmmissie volkshuisvesting ging gisteravond akkoord et de nieuwe regeling waarin dit is geregeld. mdat de gemeente steeds minder geld krijgt van het rijk om lensen te steunen bij inspraakprocedures, bijvoorbeeld om be- [onersberichten te maken en vergaderruimtes te huren, heeft ïnlijke bewonerscommissies houdt de gemeente dankzij de o jeuwe regeling geld over waarmee zij tekorten in het stadsver- v ieuwingsfonds wil dekken. Zij willen dat ook mensen die hun oning willen verbeteren ondersteund worden door de gemeen- Tesselaar beweerde echter dat daar geen geld voor is en dat gemeente in bijzondere gevallen, zoals de Slaaghwijk, bereid om andere potjes aan te spreken. de toekomst zal Leiden nog minder geld krijgen voor deze oonconsumentenregeling". Het rijk keert namelijk geld uit n steden die bedrijven slopen en daar huizen voor bouwen. In 'iden is die mogelijkheid echter van de baan; er zijn vrijwel en bedrijven meer die gesloopt kunnen worden. Dat scheelt 'iden iets minder dan 200.000 gulden. LEIDEN De Griekse president Sartzetakis brengt tijdens zijn staats bezoek aan Nederland volgende week dinsdag ook een bezoek aan Lei den en de Keukenhof. Het officiële staatsbezoek begint op maandag 17 april en duurt tot woens dag. Tot vrijdag 21 april verblijft de president nog informeel in ons land. Dinsdagavond wordt het Griekse gezelschap in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden ontvangen. Het echtpaar Sartzetakis wordt daar verwelkomd door gede puteerde J.H. Boone en burge meester C. Goekoop. Papan- dreou wordt vervolgens offi cieel ontvangen door koningin Beatrix en Prins Claus. Geza menlijk bekijken zij de Griek se expositie L'activité éditoria- le des Grecs pendant la Re- Na afloop wordt er De Griekse president Christos Sartzetakis. FOto: archief sp gewoond. Woensdag bezoekt het gezel schap de Keukenhof in Lisse waar onder meer een ont vangst door burgemeester Van der Kroft op het programma staat. Het staatsbezoek omvat verder onder meer een bezoek aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de Deltawerken, Veere, veiling Westland en het Vredespaleis. Rijexamen in sporthal Na het overhaaste vertrek uit Hotel Het-Witte Huis aan het Wilhelminapark in Oegstgeest bi vakkeert het CBR alweer bijna twee weken in de Drie Oktoberhal aan de Smaragdlaan in Leiden. De reden van het vertrek was volgens J. Stikker van het CBR dat er met Het Witte Huis geen overeenstemming bereikt werd over de huur voorwaarden. „Eigenlijk dus een zaak tussen het hotel en het CBR". Daar begonnen de pro blemen. Op het moment dat het hotel verlaten moest worden, was de nieuwbouw van het CBR nog niet klaar. Ten einde raad klopte het CBR aan bij de directie sport en recreatie van de ge meente Leiden. Naarstig werd gezocht naar een oplossing. Die bleek in de directe omgeving te vinden: de Drie Octoberhal. De kantine zou gebruikt kunnen worden als wachtkamer, de squashruimte van de Leidse Squash Rackets Club (LSRC) als plek waar de kennismaking met de examinator plaats zou moeten hebben. Na afloop van de rijvaardig- heidstest kon dan in dezelfde ruimte het oordeel geveld worden. „De ruimte is tenslotte van ons, daar kunnen we mee doen wat we willen", aldus T. Koorn van sport en recreatie. Dus werd een brief gestuurd naar de squash- club waarin de intocht van het CBR werd aan gekondigd. De kandidaten zouden alleen aan de examinator worden voorgesteld en na afloop van het examen zouden ze in de squashruimte de uitslag te horen krijgen. Het sporten kon ge- doorgaan. De club moest wel haar eigen stoelen verwijderen. Het groepje squashende comptitiespelers op maandagochtend keek enigszins vreemd op toen zij in de gang geconfronteerd werden met een huilende kandidaat. Nog verbaasder waren de gezichten toen zij zagen wat er met de squa shruimte gebeurd was. Overal tafeltjes en stoe len. Zelfs tegen de glazen achterwand van de squashbanen. Want er bleek niet alleen sprake van een ontmoeting, ook het schriftelijk exa- mendeel werd in de squashruimte afgenomen. Dat duurt tot augustus. Pas dan vertrekt het CBR naar een eigen onderkomen en wordt een einde gemaakt aan de unieke combinatie van zwetende squashers en transpirerende rijexamenkandidaten. foto: wim van noort Noordeinde wil verkeer in andere richting LEIDEN Voor het ac tiecomité 'Noo(r)deinde' is het openstellen van het Noordeinde voor verkeer uit beide richtingen onbe spreekbaar. Dat schrijft het comité aan het college van burgemeester en wet houders. Als compromis schuift men het „omdraai en" van het eenrichtings verkeer naar voren. Met de brief reageert het co mité op voorstellen van di verse fractievoorzitters van Leidse politieke partijen. Deze raadsleden hebben vastgesteld dat de huidige re geling niet voldoet en beplei ten algehele openstelling. De verkeersregeling op het Noordeinde werd vorig jaar ingesteld met als gevolg dat er sluiproutes ontstonden on der meer over de Groenha- zengracht. Nu die sluiproutes door het plaatsen van paal tjes onbruikbaar zijn ge maakt, is de verkeersituatie chaotisch geworden, menen de raadsleden. Het Kort Ra penburg is .tot een „fuik" ge worden voor automobilisten die de stad uit willen. Volgens het comité kan de fuik worden opgeheven door de richting van het verkeer om te draaien. Men is bereid in te stemmen met eenrich tingsverkeer in de andere richting mits de straat op nieuw wordt ingericht en een eventuele nieuwe rege ling ook voor bussen en taxi's zal gelden. „GEEN SCHOOL OMDAT ER GEEN GELD IS, DAT KAN TOCH NIET" LEIDEN/DEN HAAG „Er leek een eind te ko men aan een lijdensweg voor ons en onze zoon. Hij zou van de LOM-school naar een MLK-school mo gen. En dan wordt hij ge weigerd louter op grond van een bezuinigings maatregel. Daardoor zou hij niet het onderwijs kun nen krijgen waar hij recht op heeft. Dat kan toch niet". Dat zei mevrouw Kemper gis terochtend tegen staatsraad mr. P. Kapteyn van de Raad van State. Ze deed dat bij de behandeling van het schor- singsverzoek dat zij en haar man hadden ingediend tegen het besluit van de gemeente Leiden om te weigeren haar zoon toe te laten tot de Dr. Van Voorthuijsenschool. De gemeente weigerde haar zoon, omdat de openbare school voor moeilijk lerende kinderen (MLK) vol is. Er zit ten momenteel 116 leerlingen op de school, terwijl er slechts leraren zijn voor 93 kinderen. Vanwege een vorig jaar zomer door staatssecretaris N. Gin jaar-Maas afgekondigde be vriezingsmaatregel mag de school niet groter worden. Dat staat echter op gespannen voet met de verplichting die de ge meente heeft om te zorgen voor voldoende passend open baar onderwijs. De gemeente kwam daardoor voor een di lemma te staan. Er werd beslo ten tot weigering om daarmee een uitspraak te forceren bij de Raad van State. De ge meente is het niet eens met de bevriezingsmaatregel. Vorige maand liet de heer P. Peters van de gemeente weten de maatregel 'een uitermate slechte maatregel' te vinden. De gemeente heeft de ouders geholpen bij de voorbereiding van het beroep bij de Raad van State. „Als ouder maak je een vrese lijke tijd door als je kind niet mee kan komen in het regulie re onderwijs. Maanden en ja ren van onbegrip zijn aan de weigering vooraf gegaan. Je weet als ouder niet waardoor je kind niet mee kan komen. De buitenwereld snapt het niet reageert daardoor vreemd. Je kind wordt 1 dom je onbegrijpende reacties, dan na allerlei onderzoeken duidelijk is wat de beste vorm van onderwijs is voor je kind, dan krijg je te maken met zo'n weigering. Dan is er geen school voor je kind, omdat er geen geld beschikbaar wordt gesteld", aldus mevrouw Kem per. Mr. B.K. Olivier, de raadsman van de ouders, meende dat de gemeente het recht niet heeft de zoon van het echtpaar Kemper te weigeren. „We hebben in Nederland gekozen voor openbaar onderwijs. De rijksoverheid is daardoor ver plicht te zorgen voor voldoen de onderwijs en de gemeente is in deze verlengstuk van het rijk. Er is geen wettelijke grond om het kind te weige ren. Circulaires van het Minis terie van Onderwijs en Weten schappen waarin de bevriezing wordt afgekondigd zijn niet maatgevend". Hij gaf te ken nen niets in plaatsing op een wachtlijst te zien. „Die wacht lijst is te lang. De gemeente heeft gezegd dat ook plaatsing op langere termijn op de school niet mogelijk is". Als de geweigerde leerling geen toegang tot de Van Voorthuii- senschool krijgt, komt hij vol gens de ouders op straat te staan. Mevrouw Kemper: „Hij zal van de LOM-school waar hij nu op zit af moeten, want daar is hij niet op zijn plaats. Dan zou alleen het reguliere basisonderwijs overblijven, maar dat kan echt niet. Dan komt hij bij ons thuis alleen te zitten. Het resultaat is dan een ongelukkig kind. En onze zoon staat niet alleen. Achter hem staan nog heel veel leerlingen die door de bevriezingsmaatre gel ernstig gedupeerd wor den". Ook de heer P. Peters, die het beleid van de gemeente verde digde, wees op 'de kinderen die achter de nu geweigerde leerling staan'. „De Van Voorthuijsenschool is vol en mag door de bevriezingsmaat regel niet groeien. We moesten deze leerling wel weigeren. Het gaat ook niet om deze ene leerling; achter hem staan nog heel veel andere leerlingen. Die zijn allemaal wel toelaat baar, ze voldoen aan de crite ria om op een school voor spe ciaal onderwijs geplaatst te worden. Ze zijn alleen door de maatregel niet plaatsbaar. We zitten als gemeente heel erg in de knel". Een maand geleden ^meldde Peters al dat er prble- men onstaan als de gemeente gedwongen wordt de leerling toe te laten. Er komt dan een toevloed van leerlingen naar het speciaal onderwijs zonder dat er mensen en middelen zijn. Het ministerie van onder wijs zou dan moeten ingrijpen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeicbcSootcmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13