Gorbats jov maant Georgiërs tot rust President van Mali bezoekt Voorschoten [EDEBB09 NAVO verwerpt oproep Warschau Pact Schrijver zegt lijk Nicholas II te hebben gevonden RIL 15 BUITENLAND CeidócSouocuit DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 7 Bouw Wackersdorf op losse schroeven BONN De bouw van de omstreden op werkingsfabriek voor nucleair materiaal in Wackersdorf in Beieren is op lossen schroe ven komen te staan, nu de grootste inves teerder overweegt zich terug te trekken. Het komende besluit zou vooral op finan ciële gronden zijn genomen: het elektrici teitsbedrijf VEBA zou meer dan negen mil jard mark in het project moeten gaan stop pen en het is maar de vraag of dat geld er weer uitkomt. Bovendien bestaat er in de Bondsrepubliek grote weerstand tegen de fabriek in Wackersdorf. In het verleden zijn demonstraties ertegen uitgelopen op complete veldslagen tussen betogers en de politie. Russische minister op bezoek in Zuidafrika JOHANNESBURG De Sovjetrussische onderminister van buitenlandse zaken Anatoli Adamisjin heeft twee weken gele den een geheim bezoek gebracht aan Zuid afrika. Dit hebben westerse diplomaten verklaard. Het was voor het eerst dat een Sovjetbewindsman een bezoek bracht aan Zuidafrika sinds Moskou en Pretoria in 1950 hun diplomatieke betrekkingen ver braken. Het Kremlin houdt vol dat de Sov jetunie pas weer diplomatieke betrekkin gen aangaat met Zuidafrika als in dat land de apartheidspolitiek wordt afgeschaft. De afgelopen maanden zijn echter al verschil lende signalen opgevangen dat er een dooi is in de bekoelde relaties. Brandbommen voorspel nieuwe aanslagen RAF (Van onze correspondent) FRANKFURT De Duitse justitie vreest dat de aanslagen van gisteren met brandbommen, op onder meer de effec tenbeurs van Frankfurt, het voorspel r een nieuwe reeks aanslagen de Rote Armee Fraktion. Brandbommen richtten in de beurs in Frankfurt en bij een filiaal van AEG in Munster voor miljoenen schade aan. In Frankfurt liepen twee personen lichte verwondingen op. Het openbaar ministe rie van de Bondsrepubliek in Karlsruhe heeft vanwege het terroristische karakter van de aanslagen in beide gevallen de lei ding van het onderzoek op zich genomen. Belangrijke personen uit overheid en bedrijfsleven zijn tot verhoogde waak zaamheid opgeroepen. Aanslaggevoelige objecten worden extra bewaakt. Bij de aanslag in Frankfurt konden drie daders worden aangehouden. Zij werden door de politie geïdentificeerd als sympa thisanten van de RAF, maar weigeren ook maar een woord te zeggen. Meer dan veertig gevangen RAF-leden zijn in hongerstaking gegaan om af te dwingen dat zij in een of twee groepen bij elkaar worden gezet. Van een van hen, die al 71 dagen niet heeft gegeten, wordt de toestand langzaam kritiek. De regering in Bonn wil echter niet aan de eisen toegeven. Politie Wenen gaat lijken onderzoeken WENEN In een poging meer be wijsmateriaal te verzamelen over de ziekenhuismoorden in Wenen, heeft de politie van de Oostenrijkse hoofd stad besloten een aantal stoffelijke resten van vermoorden op te graven. Het bestuur van het betrokken zie kenhuis heeft intussen het hoofd van de afdeling waar de moorden zijn ge pleegd geschorst. De man zou vorig jaar een onderzoek van de politie naar vermeende onjuiste praktijken heb ben geblokkeerd. Toen al had een zie- kenverzorgster te kennen gegeven dat zij achterdocht koesterde over het overlijden van een aantal patiënten. ETA hervat moorden op Guardia Civil BILBAO De Baskische afscheidings beweging ETA heeft, nu het bestand tussen haar en de Spaanse regering niet meer van kracht is, de moorden op Ie-, den van de Guardia Civil hervat. Gis teren werd in het stadje Guecho in Spaans Baskenland een lid van de pa ramilitaire organisatie doodgeschoten. De drie daders wisten te ontkomen. De Spaanse premier Gonzalez zei in een reactie dat de regering nu weer alle ter beschikking staande middelen zal ge bruiken om de ETA te bestrijden. Op 4 april brak de ETA een toen drie maan den oude wapenstilstand af, nadat ge sprekken met de Spaanse overheid wa ren vastgelopen MOSKOU De politieke crisis in de zuidelijke Sov jet-republiek Georgië wordt steeds groter naar mate de kritiek op het bloedige optreden van de Sovjet-veiligheidstroepen toeneemt. De Georgische partijleider Dzjoember Patjasjvili, die de verzekering had gekregen dat er zondag geen slachtoffers zouden vallen, heeft zijn ont slag aangeboden. Gisteren zag het er echter naar uit dat de partij zijn ontslag niet zou in willigen. Patiasjvili reageerde met zijn ontslagverzoek op de storm van kritiek waaronder hij en andere Georgische par tijleiders door de bevolking worden bedolven. Partijleider Michail Gorbatsjov liet zich gisteren in scherpe bewoordingen uit over de ge beurtenissen van afgelopen zondag. De ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde in de Sovjetrepubliek Georgië hebben schade toegebracht aan de processen van pere strojka (herstructurering) en democratisering in de Sovjetu nie, aldus Gorbatsjov. De doden die zondag bij de bloedig door het leger onder drukte demonstraties in de Georgische hoofdstad Tbilisi vielen schreef de partijleider op naam van „onverantwoor delijke" activisten. Hij veroor deelde hun pogingen „om de bestaande banden van vriend schap en samenwerking tussen onze volken te verbreken, het socialistische bestel in de repu bliek te' ontmantelen en dat in het moeras van etnische vij andschap te duwen". De Sovjetleider maande de Georgiërs tot rust en wees hen erop nieuwe eisen voor onaf hankelijkheid niet te zullen to lereren. „Wij streven een ge lijkmatige uitbreiding na van de rechten van de republieken tot tevredenheid van iedereen. Maar de herstructurering van inter-etnische relaties bete kent niet dat de grenzen bin nen het land worden herzien of dat de structuur van de na tionale staat wordt afgebro ken. Daar zijn wij resoluut te gen". Verscheidene dagbladen in de Sovjetunie uitten woensdag kritiek op de gebeurtenissen in de zuidelijke republiek. Zo be schuldigde het partijblad „Pravda" de lokale pers ervan dat zij de bevolking in het on klare heeft gehouden over de ongeregeldheden, ongegronde geruchten voedde. En de legerkrant „Krasnaja Svesda" meldde dat in Tbilisi verhalen rondgaan dat de mi litairen afgelopen zondag op de menigte demonstranten in sloegen uit wraak voor de mis daden tegen het Russische volk van de voormalige uit Georgië stammende Sovjetdic tator Josef Stalin. In de geplaagde Sovjet-repu bliek heerste gisteren een ge spannen rust. Op verschillen de plaatsen werd weliswaar nog gestaakt, maar volgens in woners van de hoofdstad Tiflis begint de situatie langzamer hand normaal te worden. Bui tenlandse journalisten worden in de hele republiek geweerd en die maatregel blijft voorlo pig gelden, aldus regerings woordvoerder Gerasimov. Ex-astronaut mogelijk nieuwe directeur NASA WASHINGTON President Bush heeft ex-astronaut Ri chard Truly voorgedragen als nieuwe directeur van het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA. Truly is momen teel leider van het Shuttle- programma. Als de Senaat ak koord gaat met de benoeming van Truly is het voor het eerst dat een voormalige astronaut de leiding krijgt over het ruimtevaartbureau. Hij was onder meer in november 1981 co-piloot van de tweede vlucht VOORSCHOTEN De president van het Westa- frikaanse land Mali heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan Voorschoten, als onderdeel van een tweedaags verblijf in ons land. President Moussa Traoré en zijn echtgenote kwamen giste ren aan op vliegveld Zestien een ontvangst volgde door ko ningin Beatrix op Paleis Noordeinde in Den Haag. Het bezoek van vanmorgen aan Voorschoten was niet toe vallig. De gemeente heeft sinds 1983 een stedenband met Kita in Mali en steunt daar ontwikkelingsprojecten. Dele gaties uit beide plaatsen zijn al bij elkaar op bezoek geweest, waarbij vooral het bezoek van de burgemeester van Voor schoten aan Kita veel gemeen telijke stof deed opwaaiden. Tijdens de gesprekken met Nederlandse bewindslieden zijn ook meer serieuze zaken aan de orde gekomen. Traoré, di.e al sinds 1968 in Mali aan de macht is, is momenteel voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Voor zijn suggestie een grote inter nationale conferentie bijeen te roepen over het probleem van de Afrikaanse schulden heeft hij in Den Haag echter weinig gehoor gevonden. ACTIVIST ABBIE HOFFMAN OVERLEDEN NEW HOPE Abbie Hoffman, de nar van Amerikaans links in de woelige jaren zestig, is dood aangetroffen in zijn woning in New Hope, Pennsylvania. Hoffman is 52 jaar oud gewor den. Samen met Jerry Rubin richtte hij in 1968 de Yippies op en voerde hij veelal ludieke actie tegen de oorlog in Vietnam. Zo stelden zij ooit een varken kandidaat voor het presidentschap. Hij bleef ook in de jaren tachtig een politiek ac tivist. Over de oorzaak van zijn dood is nog niets bekend. WASHINGTON Het voorstel van het Warschau Pact om snel te onderhan delen over de kernraket ten voor de korte afstand in Europa is niks nieuws. Dat heeft de secretaris-ge neraal van de NAVO, Manfred Wörner, in Was hington gezegd. Wörner acht de besprekingen in Wenen over conventionele ontwapening van veel groter belang. Hij reageerde op de oproep van het Warschau Pact om op korte termijn te gaan onderhandelen over de ver mindering dan wel afschaffing van kernwapens met een kort bereik (tot een reikwijdte van 500 kilometer). Van deze wa pens heeft het oostblok er vol gens de NAVO veertien maal zoveel als het Westen. „Zij zouden kunnen beginnen met ontwapehen, en daarna zien we wel verder", aldus Wörner. Leden van de v; voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer hebben in de VS de indruk gekregen dat de regering Bush, totdat het oostblok echte concessies doet, vasthoudt aan de modernise ring van kernwapens voor de korte afstand. Maar men is wel bereid rekening te houden met de bezwaren van vooral de Bondsrepubliek. Bondskan selier Kohl wil pas na de ver kiezingen in zijn land (najaar 1990) een besluit over moder nisering nemen. Volgens commissievoorzitter Joep de Boer (CDA) is de be nadering van de nieuwe Ame rikaanse regering van de Oost- Westbetrekkingen heel voor zichtig en minder optimistisch dan die van oud-president Reagan. De regering van pre sident Bush erkent dat de her vormingen in Oost-Europa en de Sovjetunie in het belang van het Westen zijn, maar vraagt zich af in hoeverre de ontwikkelingen onomkeerbaar zijn. (ADVERTENTIE) Samsung compact-disc speler Gemotoriseerd lade-systeem. Programmeerbaar geheugen voor 15 "570 Ij muzieknummers.Automatischeherhaalfunctie.Snelzoeksysteem 2Mr Z.iJ. Schoonmaak in Hongaarse top BUDAPEST Vier leden het politburo van nistische partij van Hongarije zijn tijdens een vergadering van het centraal comité van de partij uit hun functie gezet. Onder hen is Janos Berecz, de 58-jarige partij-ideoloog, die pas sinds juni 1987 in het polit buro zitting had. De nieuwe leden van het politburo zijn Mihaly Jasso, de nieuwe leider van de invloedrijke partij-af deling van Budapest, en Pal Vastagh, het hoofd van een zeer hervormingsgezinde stro ming in de partij in het district Csongrad in het zuiden van het land. MOSKOU Een Sovjet russische schrijver heeft naar eigen zeggen in 1979 de lijken gevonden van de laatste tsaar en zijn ver wanten. Nicholas II, diens vrouw, kinderen en be dienden werden in juli 1918 door de bolsjeviki vermoord en tot nu toe was aangenomen dat hun lijken door zuur waren vernietigd. Schrijver Geli Rjabov heeft verklaard dat hij in 1979 de verminkte lijken van de tsaar cs. heeft gevonden nabij het huidige Sverdlovsk. In een vraaggesprek met het Sovjet weekblad Moscow News" verklaarde Rjabov dat de plaats waar de lijken lagen ge heim is gehouden om te voor komen, dat het een bedevaart - soord zou worden. li de keizerlijke vermoord door plaatselijke bolsjeviki, zonder overleg met de regering in Moskou. Maar volgens Rjabov zouden juist de leiders van de jonge bolsjevis- tische staat gestemd hadden Tien jaar geleden durfde Rja bov zijn vondst nog niet we reldkundig te maken. „Het waren toen andere tijden en niemand wilde de identificatie van de schedels en beenderen op zich nemen", aldus de schrijver, die eraan toevoegde dat het zelfs voor hem niet moeilijk was geweest de stoffe lijke resten te identificeren. Het aantal lijken, de aard van de verwondingen, de valse tanden die vaak in buitenland se bladen waren beschreven en de scherven van aardewer ken potten met zuur bij de lij ken waren duidelijke aanwij zingen. Bij het interview met Rjabov stond een foto van een schedel, volgens Moscow News de schedel van de tsaar. Het hele verhaal van Rjabov wordt in afleveringen ge plaatst in Moscow News schrijver heeft ook ei script gemaakt. Hij wil ge bruik maken van Gorbatsjovs belofte de „witte plekken" in de geschiedenis van het land op te vullen. De moord op de tsaar is lang een gevoelig onderwerp ge weest in de Sovjetgeschiedenis en pas de laatste maanden zijn Sovjethistorici begonnen de tragische gebeurtenissen te be lichten die zich hebben afge speeld in de nacht van 16 op 17 juli 1918. In een kelder van een huis in Ekaterinburg, nu Sverdlovsk, werden die nacht Nicholas II, zijn vrouw Aleksandra, hun vier dochters en hun zoon Alexej doodgeschoten door de politieke politie. Vier persoon lijke bedienden deelden dit lot. Tot nu toe was aangenomen dat hun lijken per vrachtwa gen paar een mijnschacht wa ren gebracht en dat zij daar met zuur waren overgoten om alle sporen uit te wissen. Dit nu is volgens Rjabov niet film- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB [&M;W2 Kapitein Rob in China 15.41 342) Spoedig heeft de „Pandora" de riviermonding bereikt en daar ligt de zee weer voor_hen, glad als een spiegel. Snel schiet de motorboot over het water. Waarheen? De nieuwe loods aan boord bepaalt de koers. Dat is Roy, die geheel opgeknapt nu - aan dek staat met een kijker en, nadat de „Pandora" een klein vuurschip is gepasseerd, Willy verzoekt pal Zuidoost te stu ren. En ja, na enkele uren doemt een eilandje aan de horizon op. ..Daar bevindt zich het wapendepot", zegt hij. Wanneer de „Pan dora" de oever nadert, is er geen teken van enig leven te beken nen. Alleen een troep vogels vliegt krijsend rondom het schip. Maar wel ontwaren ze enkele gebouwtjes. „Laten we ze maar eens van onze belangstelling laten blijken", bromt Taaie Toon en geeft bevel een trommel patronen leeg te schieten. Is het eiland bewoond, dan zal dit salvo ongetwijfeld beantwoord worden. Maar er gebeurt niets. Leiden centraal in project Europese onderwijstelevisie LEIDEN De medische formatiedienst Euro Trans Med, die onlangs door prof. H. Verbeek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden werd opgezet, gaat een belangrijke rol spelen in Eurostep, een Eu ropees project voor onderwij stelevisie.. Via de nieuwe Euro pese satelliet Olympus kunnen artsen met elkaar gegevens uitwisselen en elkaar voorlich ten over nieuwe ontwikkelin gen op hun vakgebied. Ver schillende grote organisaties hebben belangstelling getoond voor de uitzendingen van de Europese onderwijstelevisie. Drs. R. Benders, hoofd van het secretariaat van de organisatie Eurostep in Leiden, noemt on der meer het Europese parle ment, de Wereldgezondheids organisatie, de Europese Com missie, enkele grote multina tionale ondernemingen, de BBC en verschillende Europe se instellingen op het gebied van het onderwijs en de we tenschap. Scholieren en studenten kun nen via Eurostep lessen en de monstraties van toonaange vende professoren en leraren uit de deelnemende Europese landen op het televisiescherm volgen. Naast talencursussen verzorgt Eurostep onder meer lessen op het gebied van de ge zondheidszorg, psychologie, spraakkunde, biotechnologie, landbouwkunde en kunst. Dit najaar zullen de eerste on derwijsprogramma's de huis kamer binnenkomen. Van de stad Leiden en het Leidse uni versitaire Fonds heeft Euros tep een half miljoen gulden gekregen als startgeld. Vanaf 1 januari volgend jaar is de Eu ropese onderwijstelevisie vol ledig operationeel. (ADVERTENTIE) Zaterdag 22 april verschijnt deze krant met de special In de komende tijd staan weer tienduizenden schoolverlaters voor de keuze tussen doorstuderen of proberen een job te vinden. In BEROEPSKEUZE een special van deze krant, worden mogelijk heden en kansen op een rijtje gezet. Informatie over de adverteermogelijheden iji deze bijlage wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244. I I I I I Ceidóc (Souxcmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7