Omstreden chirurg; vecht Verbreken contract aan Kamer praat volgende week over problemen in verpleging Vossen belagen het centrum van Wassenaar Kok verzet zich tegen weren kleine partijen Financiële onderbouwing VVD-programma deugt niet lGINA JNNENLAND SaidwOowuvnl donderdag 13 april i989 pagina 3 ussen wegens omkoping an ambtenaar land uitgezet 5N HAAG Nederland heeft vorige week de Sovjet-burger Karpetsjenkov uitgewezen wegens omkoping van een ambte- ar. Vorig jaar is een Sovjet-diplomaat om dezelfde reden het id uitgezet. Daar is toen echter geen publiciteit aan gegeven, t vdus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse 1 hefkei jechenkov was sinds 1985 in Nederland. De spion, die door iinnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) al geruime tijd in de _ji werd gehouden, behartigde de belangen van de Russische 8 ïeepvaart op het handelskantoor Sovfrakt in Rotterdam. 11 lijstje van Russische staatsburgers die in Nederland logisclnd met spionage-activiteiten tot 'ongewenst persoon' zijn jard komt sinds 1975 hiermee op elf. Maar dat zou een topje de ijsberg kunnen zijn want in 1977 meldde de overgelopen stei yjet-KGB-kapitein Alexej Myagkov voor de NCRV-televisie één t in Nederland enkele honderden KGB-agenten opereren, onder nee tot driehonderd man zou actief voor de KGB werken, buit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De financiële on derbouwing van het ontwerp-ver- kiezingsprogramma van de VVD deugt niet. De VVD is veel te op timistisch over een aantal finan- cieel-economische ontwikkelin gen en heeft te weinig rekening gehouden met tegenvallers. Dat blijkt uit vertrouwelijke bereke ningen die zijn gemaakt op het ministe rie van financiën. Het departement vindt dat voor het realiseren van de hoofdpunten uit het liberale program ma een grotere bezuiniging is vereist dan de vier miljard gulden die de VVD voor ogen staat. Bovendien is voor de aanpassing van salarissen van ambte naren en trendvolgers aan de mark tsector veel meer nodig dan de 6,5 mil jard gulden die de VVD hiervoor wil uittrekken, aldus Financiën. De VVD presenteerde 9 maart als eer ste partij het ontwerp-verkiezingspro- gramma voor 1990. Zoals gewoonlijk was dat gebaseerd op berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). De VVD gaat uit van een economische groei van gemiddeld 2,5% tussen 1990 en 1994. Aan milieubeleid moet vijf miljard extra worden besteed. Voor verdere belastingverlaging is volgens de liberalen 8,2 miljard gulden nodig. Andere grote uitgaven worden ge vormd door de bestrijding van de werkloosheid (1,35 miljard) en de cri minaliteit (500 miljoen) en de verlaging van het financieringstekort met 2% (10 miljard). Bovendien wil de VVD de uit keringen van arbeidsongeschikten en bejaarden laten meeprofiteren van de welvaartsstijging. Pessimistisch Financiën gaat van een meer pessimis tische visie uit dan het CPB. Het minis terie van 'schatkistbewaker' Ruding vindt dat de VVD om het huidige pro gramma te realiseren een veel grotere bezuiniging zou moeten nastreven dan vier miljard gulden. Ook ziet Financiën weinig of niets in de door de VVD be pleite koppeling tussen bepaalde uitke ringen en de welvaartsstijging. Volgens het departement kan een koppeling lei den tot een onaanvaardbaar hoge stij ging van de collectieve uitgaven. Een opvallend punt uit het commen taar van Financiën is verder dat voor de marktgerichte aanpak die de VVD wil voor de groei van ambtenarensala rissen (met, name het middenkader en hoger personeel) ten minste tien mil jard gulden nodig is. Het 'gat' tussen deze berekening en de VVD-prognose is derhalve bijna vier miljard gulden. Industriebond is bereid meer premie te betalen AMSTERDAM De Indus triebond FNV, de grootste vakbond in de marktsector, is bereid in de cao-onderhande lingen van het komend najaar een deel van de loonruimte te gebruiken voor verhoging van de sociale premies. „Als de po litiek de weg vrijmaakt voor het verhogen van de sociale uitkeringen, zullen wij ons aandeel daarin nemen, omdat daarmee een wens van de vakbeweging wordt vervuld", aldus de voorzitter van de In dustriebond, B. van der Weg. di O PvdA je opwf ,°nsP ze vind,. eenmi nkjes. par rdwijm e voori weg LAARDINGEN Or- opedisch chirurg H.K. delijk 1 lejharat van het Vlaar- al mengse Holy-ziekenhuis grut bigt zich niet neer bij het burgf sluit van het zieken- lisbestuur om per 1 no- op teg mber het contract met :ele gr< arts op te zeggen. Hij ïigert zijn werkzaamhe- groej n vrijwillig te beëindi- n. „Ik ben absoluut niet n plan mij weg te laten »en en me te laten ver deren". ejharat liet gisteren weten beroep te gaan bij het zj ïeidsrecht voor het gezond- idswezen in Utrecht, een lege dat over dergelijke ïflicten oordeelt. De inspec- ir voor de volksgezondheid Zuid-Holland, J. van Osch, zint zich nog over het even- iel treffen van maatregelen Boejharat. Van Osch ;er erg^eft onlangs een gesprek met in opspraak gekomen chi- rg gehad en wacht nog op nvullende gegevens. Op ba- hiervan zal hij binnen en- e weken een beslissing ne- tn. De inspecteur heeft de mogelijkheid de kwestie aan hangig te maken bij het me disch tuchtcollege. Bij de in spectie is inmiddels een klacht binnengekomen van een pa tiënt die stelt overbodig te zijn geopereerd door de chirurg. De inspecteur heeft de directie van het ziekenhuis verzocht de klacht af te handelen. Het bestuur van het Holy-zie kenhuis zegde de in opspraak geraakte orthopeed gisteren per 1 november de wacht aan. Hij zou op grote schaal onnodi ge knie- en voetoperaties heb ben verricht. Het bestuur ver zocht hem tevens voor de pe riode tot 1 november een waarnemer aan te stellen, om dat het ziekenhuis het in ver band met de „verstoorde werkverhouding" niet wense lijk acht dat de arts zijn prak tijk in het ziekenhuis nog lan ger voortzet. „Mocht Boejharat niet aan dit verzoek willen voldoen en zijn werkzaamhe den voort willen zetten, dan zal hij worden geschorst", zei directeur L. van den Akker van het Holy-ziekenhuis in een toelichting op het besluit. Overigens hield de omstreden chirurg gisterochtend nog ge woon spreekuur. Ziekenfonds De zaak kwam in september van het vorig jaar aan het rol len toen het ziekenfonds Delf- land-Schieland-Westland (DSW) een rapport uitbracht over de praktijkvoering van de orthopeed. Vooral het ab normaal hoge aantal knie-ope raties dat door de chirurg werd gedeclareerd, was voor het ziekenfonds de aanleiding voor een onderzoek. Hieruit kwam naar voren dat op meer dan incidentele schaal patiën ten werden geopereerd die voorheen geen klachten had den. Bovendien kwam vast te staan dat een aantal patiënten „half" was geopereerd en ze ker niet zo uitgebreid als door de chirurg was opgegeven. Naar aanleiding van dit rap port schreef het ziekenfonds aan alle huisartsen in het Rijn mondgebied, dat het geen de claraties van Boejharat meer zou vergoeden. In een kort ge ding dat Boejharat hierop aan spande werd het fonds door de rechter teruggefloten, omdat de arts niet de gelegenheid was geboden zich te verdedi gen. Inmiddels had het Holy-zie kenhuis samen met Boejharat aan de Nederlandse Orthopae- dische Vereniging (NOV) ge vraagd ook een oordeel over de zaak uit te spreken. De NOV bleek zich volledig ach ter het rapport van het fonds te scharen en voegde er ook nog een aantal andere punten van kritiek aan toe. Dat was voor het ziekenhuis aanleiding het contract met de chirurg te verbreken. Ondanks de kritiek op Boejha- rats werk, heeft de chirurg zijn werkzaamheden totnutoe gewoon kunnen voortzetten. Ziekenhuis-directeur Van den Akker: „Sinds 3 oktober, de dag van het kort geding, wordt Boejharat gecontroleerd door een externe orthopeed, met wie hij de operatieschema's doorneemt. Sindsdien is er weer een normale praktijk voering". Afgunst Boejharat heeft de kritiek op zijn medisch handelen altijd weerlegd door te stellen dat hij veel geavanceerder operatie methoden hanteert dan zijn collega?s. De kritiek zou bo vendien voortkomen uit af gunst bij collega's over zijn grote praktijk. Ook zou Boej harat - hij is van hindoe- staanse afkomst - worden ge discrimineerd. Directeur Van den Akker weersprak gisteren dat de 1 thopeed te maken zou hebben gehad met discriminatie. „Ik heb daar nooit iets van merkt". Volgens de directeur is de praktijk van Boejharat ook niet zo groot meer. „Het aantal patiënten dat bij hem onder behandeling is, is sinds het eerste kwartaal van 1987 met eenderde teruggelopen". Toch zijn er volgens Van den Akker nog heel wat mensen die zich door de chirurg laten opereren. Voorzitter prof. H. van der Linden van het ziekenhuisbe stuur heeft gisteren „uit voor zorg" de politie van het besluit op de hoogte gesteld. In band met de affaire Boejharat had het Hindoestaans cultureel centrum in Vlaardingen het ziekenfonds en prof. Van der Linden er schriftelijk voor ge waarschuwd geen maatregelen tegen de arts te nemen. F brieven werden door de ge dresseerden als bedreigend e CLARISSE BUM A rote vraag aar bedrijfs- st verteg srrein in lokaal k groej Aiid-Holland EN HAAG In Zuid- olland wordt steeds 30 nu eer bedrijfsterrein uitge- em op iven. ft?en n!erd in 1987 no£ 100 hectare P n de man gebracht, in 1988 ;n als |as jgg hectare. Hier- jgen do lijkt de provincie de lan- ante po lijke trend te volgen, die de n. atste jaren een voortdurende jging laat zien. In de Haagse gio maken Zoetermeer en door z jswijk de grootste groei door. elpartij ;rder blijkt dat het grootste zeer d van de in Zuid-Holland dere potëeêeven bedrijfsterreinen i r wdt afgenomen door bedrij- n die al in de betreffende z|meente zjjn gevestigd, r de kii t blijkt uit de voorlopige uit- isten van de provinciale jête bedrijfsterreinen, die gepubliceerd in „Bedrijvig leid", een uitgave van de jvincie Zuid-Holland. De jgenomen uitgifte manifes- iperattrde zich vorig jaar vooral in phen aan den Rijn en Wad- ixveen. Ook Zoetermeer en temperati jswijk kenden een flinke 'lei, maar de Leidse agglo- ;ratie en de Bollenstreek ;len sterk terug. De belang- sste oorzaak is volgens de "•fovin'cie de schaarste aan be- jfsterreinen in deze gebie- >kaal is een analyse gemaakt de bedrijfsterreinuitgifte de periode 1984-1987. Hier- blijkt dat meer dan de helft n de bedrijfsterreinen, die Zuid-Holland worden uitge- 1, wordt afgenomen door eds in de gemeente gevestig- bedrijven. Van de uitgifte 1 niet-lokale bedrijven m zestig procent afkomstig het eigen streekplandeelge- d. it uitzoncfering van het Bios- incepark op de Leeuwen- in Leiden en het Brain- in Rotterdam zijn nauwe- concentraties van gelijk- ortige bedrijven aanwezig, ooral in de sectoren handel/ itributie en industrie is de langstelling voor bedrijfster- groot. E KNOLLEN DEN HAAG De actie bereidheid onder verple gend personeel is volgens de vakbonden en het ac tiecomité Verplegenden en Verzorgenden in Op stand (VVIO) nog steeds „ongekend groot". De christelijke bond CFO ziet vooral in de psychiatri sche ziekenhuizen en zwakzinnigen-inrichtin gen een steeds grotere ac tiebereidheid ontstaan. De VVIO had een gesprek met het Tweede-Kamerlid Nypels van D66. Op diens initiatief wordt volgende week over het cao-conflict gedebatteerd in de Ka mer. In verpleeghuis Crabbehoff in Dordrecht ontstond gisteren onenigheid tussen de bonden en de directie. De leiding van het tehuis houdt de lonen in van de personeelsleden die morgen in werktijd deelnemen aan een grote actie in Rotter dam. De directie beschouwt dat als een vorm van staking. „En je kunt in een verpleeg huis ten ene male niet staken meent interim-manager F. Dolleman. „Ook niet een klein beetje". Zowel premier Lubbers als mi nister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid, die de loonruimte voor de gezond heidszorg vaststelt, kregen te maken met de acties. Lubbers kon gisteravond alleen onder zware politiebewaking een CDA-bijeenkomst in Nijmegen bijwonen in het kader van de Europese verkiezingen. Een eerste poging van de premier mislukte doordat honderden actievoerende verpleegkundi gen de ingang blokkeerden. Minister De Koning werd 's middags in het cultureel centrum van Drachten omsin geld door 2.000 boze verpleeg kundigen. Een delegatie van de actievoerders had een kort gesprek met hem. De Koning besloot daarna erg vroeg naar de bijeenkomst in Nijmegen te gaan, zodat hij al ter plekke was ruim voordat de proble men daar begonnen. Duizenden mensen namen gis teren deel aan demonstraties tegen de weigering van kabi net en werkgevers om de geëiste 5 procent loonsverho ging voor het ziekenhuisperso neel toe te wijzen. Massale bij eenkomsten waren er onder meer in Deventer, Breda en Tilburg. In Heerlen en Maas tricht bezetten actievoerders gebouwen van de ziekenfond- De „hardere" acties werden gevoerd in Rotterdam, Apel doorn en Oss. Personeel van het Rotterdamse Eudokia Zie kenhuis (500 werknemers) verrichtte zondagsdiensten. In de twee ziekenhuizen van het Ziekenhuiscentrum Apeldoorn (800 werknemers) weigerden verpleegkundigen van diverse afdelingen medisch-technische handelingen te verichten. Volgens de organisatoren ter plaatse verliepen de acties „perfect". Specialisten en arts assistenten verrichtten de ver eiste handelingen bij de pa tiënten. De ziekenhuisdirecties stemden in met de acties. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Petitie Minister Smit- Kroes van ver keer en water staat heeft giste ren een petitie in ontvangst geno men van de Texelse bevol king die zich on gerust maakt over de duinaf slag op hun eiland. De strandjutters Sil en Maarten Boom hadden de petitie per paard en wagen over het strand van Den Helder naar Den Haag ge bracht. FOTO: ANP KLM waarschuwt voor „goedkope" tickets AMSTERDAM De KLM heeft gisteren waar schuwende woorden geuit naar aanleiding van de aankondiging van het reisbureau Malibu Travel (van Ad Latjes) dat goed kope, in Londen gekochte, tickets wil gaan verkopen. Volgens het reisbureau is dat door de dinsdag gedane uit spraak van het Europese Hof weer mogelijk. Het Hof be paalde dat Europese lucht vaartmaatschappijen onderling geen prijsafspraken mogen maken. Latjes verloor vorig jaar een kort geding dat hij tegen de KLM had aangespannen om dat deze maatschappij weiger de passagiers te vervoeren die met de goedkope vliegbiljetten (Londen-Amsterdam-Accra) op Schiphol aan boord wilden stappen. De KLM stelt zich op het standpunt dat passagiers de vlucht moeten aanvangen op de plaats waar de r^s vol gens de ticket begint. Volgens Latjes kan de KLM na de uit spraak van het Europese Hof mensen met zijn tickets niet weigeren te vervoeren. De KLM kon gisteren nog niet zeggen wat de gevolgen kun nen zijn voor haar tarieven. De overige Nederlandse maat schappijen, die vooral op de chartermarkt operen, deelden mee geen gevolgen te ver wachten van de EG-uitspraak. Personeel crematoria mag van rechter staken DEN HAAG Het Haagse crematorium Ockenburgh is morgen wegens een staking gesloten. Personeelsleden van het crematorium in Velsen mochten van de Haarlemse rechbank-president H. van den Haak vandaag staken. Hij bepaalde dat gisteren in een kort geding dat uitvaartmaat- schappij IJmond had aange spannen tegen de diensten bond FNV en de eigenaar van het crematorium, de Faculta tieve uit Den Haag. De uit- vaartmaatschappij vindt dat zij ernstig geschaad wordt in de uitoefening van haar taak. Rechtbank-president Van den Haak vindt echter dat er zeer zwaarwegende factoren moeten zijn om een staking te verbieden op verzoek van een derde partij. Vandaag werd ook gestaakt bij crematoria in Rotterdam, Groningen en Utrecht. WASSENAAR Het cen trum van Wassenaar wordt belaagd door vos sen uit het duingebied Meijendel. Dat zegt een woordvoerder van de po litie. „De dieren kunnen in de duinen geen eten vinden, doordat er weinig wild leeft, dus gaan de vossen op zoek naar afval- resten in het gebied waar mensen wonen". Volgens politiemensen van de af deling bijzondere wetten is het dan ook „absolute onzin", dat in krante-arti- kelen gewag wordt ge maakt van koninklijke jachtpartijen in het duin gebied. „Er valt nauwe lijks nog op wild te ja gen". De publicaties over zogeheten drijfjachten zijn gebaseerd op een artikel van drs. A. Sal man, coördinator van de Stich ting Duinbehoud. In het nieuwste nummer van het tijdschrift Duin, zouden Sal man twintig jagersvrienden van het koninklijk huis in het duingebied Meijendel op alles wat beweegt schieten. In de duinen van Katwijk worden op die manier jaarlijkse hon derden vossen, duizenden ko nijnen, bunzings, hermelijnen en wezels afgeknald, volgens Salman. Vossen Een woordvoerder van de po litie: „Maar dat is echt onmo gelijk. Wanneer je voor je beroep het hele jaar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het duin bent, moet je ontzettend veel geluk hebben voordat je een bunzing of we zel te zien krijgt. De bewering 1 Meijendel in Wassenaar hebben onder de veestapel slachting aangericht. 1 S. Nell de afge- dat er door jagers tientallen nutteloze drijfjachten worden gehouden, is onjuist. Dat ge beurt allang niet meer. Wij houden toezicht op de jacht in de duinen, en die wordt spaar- uitgeoe- fend. Er wordt hier de laatste jaren weidelijk gejaagd, in hoofdzaak in de smalle strook duinen achter het strand en dan vooral op konijnen. Doel FOTO: MILAN KONVALINKA van de jacht daar is de schade aan de duinbeplanting, veroor zaakt door konijnen, zoveel mogelijk te beperken". Een boswachter in het duinge bied, die wel eens in de zeer- eep met het dubbelloops ge weer op pad gaat, beaamt de woorden van de Wassenaarse politie-woordvoerder. „De en kele keer dat wij jagen doen we dat zeer bewust en welo verwogen. Soms moet de mens in de natuur ingrijpen. In feite zouden we meer moeten jagen. Vooral op vossen die zich zon der natuurlijke vijanden in enorme aantallen uitbreiden", aldus de boswachter van Mey- endel. Vossenstand Dat de flink toegenomen vos senstand in de duinen kwalij ke gevolgen heeft ondervond S. Nell, woonachtig aan de Katwijkseweg. Zij houdt er aan de overkant van haar wo ning een kleine veestapel op na. Het aantal stuks vee was een half jaar geleden bijna twee keer zo groot. Vossen hebben inmiddels onder de dieren van Nell een enorme slachting aangericht. In totaal zijn negen ganzen, drie pau wen, twaalf kippen, acht pa relhoenders, dertien kuikens, drie witte kwaakers en een lammetje gedood. „De laatste weken is het vrijwel elke nacht raak. Op een avond kwam mijn* dochter laat thuis en zag in het schijnsel van de autolampen de boosdoener: een vos. Die beesten worden steeds brutaler en komen bo vendien steeds dichter bij ons huis", zegt S. Nell. Van de slachting onder de dieren is melding gemaakt bij de politie, die de vossen als een ware plaag bestempelt. Surveillerende politiemensen hebben vorig jaar in het cen trum op het Dorpsplein en in de Langstraat ook vossen ont dekt op zoek naar eten. En on langs nog op de Groot Haese- broekseweg en Konijnenlaan. FRANS MICKLINGHOFF DEN HAAG PvdA- fractieleider Kok heeft gisteren afstand genomen van het voorstel van zijn fractiegenoot Van Otter- loo om het kleine partijen moeilijker te maken een zetel in de gemeenteraad te verwerven. Volgens Kok is dit nooit de bedoe ling van de PvdA ge weest. PvdA-voorzitter Sint bleek eerder deze week ook al wei nig te voelen voor het voorstel van haar partijgenoot. De enige reden van het voor stel ligt in de wenselijkheid de regels voor alle verkiezingen gelijk te trekken, aldus Kok. Kleine partijen te laten ver dwijnen of te dwingen tot sa menwerking kan nooit een ar gument zijn. De democratie wordt er daardoor niet beter op, aldus de fractieleider. Kok wees er fijntjes op dat Van Otterloo zijn eerder op te levisie gedane uitspraken over samenwerking van kleine par tijen tijdens het kamerdebat niet heeft herhaald. In de frac tievergadering deze week was het Van Otterloo al duidelijk gemaakt dat het argument niet deugde. Tijdens het kamerdebat dins dag werden Van Otterloo de kwalificaties hooghartig en pa ternalistisch toegedicht. Kok zei gisteren, gezien de discussie binnen en buiten het parle ment, zich te kunnen voorstel len dat het PvdA-voorstel wordt genuanceerd. In ge meenten met 19 raadsleden of minder zou de huidige rege ling kunnen blijven bestaan, aldus Kok.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3