PSY strompelend naar finale 'even oord lijdt zeer [nullig puntverlies pestuur van PEC Zwolle speelt hoog spel Michels maakt weg vrij voor terugkeer bij Ajax Iport ftzidóeSotnant DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 17 ïrkije verrast DDR GDEBURG Aangevuurd door luizend landgenoten uit West-Ber- heeft Turkije gisteren door een rvvinning met 2-0 in Magdeburg op )DR de leiding genomen in de Eu- >se groep 3 van het kwalificatie voor het wereldkampioen- ïflongaarse voetbalelftal heeft gis- (i weer eens een wanprestatie gele- J. De thuiswedstrijd tegen Malta in Joorronden van het wereldkampi- Ichap leverde niet meer dan een 1- jlijk spel op. Iwas het derde gelijk spel in vier ■strijden van de Hongaren, die on- hun povere presteren ongesla- ;ijn in groep 6 en tweede staan ||er de ongenaakbare Spanjaarden. Harde boksleven Sugar Ray Robinson eiste zijn tol Sugar Ray Robinson. LOS ANGELES De vroegere wereldkampioen in het middenge wicht Sugar Ray Robinson is giste ren in een ziekenhuis in Los Ange les, waar hij in allerijl naartoe was gebracht, overleden. Hij was 67 jaar. De doodsoorzaak kon niet on middellijk worden vastgesteld, maar een feit was, dat de toestand van de vroegere bokser de laatste maanden erg achteruit ging. Sugar Ray Robinson werd door vele experts beschouwd als één van de grootste boksers aller tijden. Hij stond 25 jaar in de ring en won 174 van zijn 201 gevechten. In 1965 nam hij afscheid nadat hij in het bezit was geweest van de wereldti tel in het weltergewicht en het middengewicht. Het harde leven in de ring eiste in later jaren zijn tol. Volgens vrien den leed Robinson - alias Walker Smith - aan de ziekte van Alzhei mer (vroegtijdige dementie) en sui kerziekte. Ook had hij last van ver hoogde bloeddruk. Van 1951 tot 1960 was Robinson met enkele onderbrekingen in het bezit van de wereldtitel in het mid dengewicht. Hij veroverde de titel door een k.o. zege op Jake La Mot- ta. Daarna verloor hij hem aan Randolph Turpin, Gene Fullmer en Carmen Basilio, maar telkens hero verde hij de kampioensgordel. Daar tussenin maakte hij een drie jaar durend uitstapje naar de show business, waar de „man met de roze Cadillac" zich wonderwel thuis- voelde. Als entertainer maakte hij en zijn gevolg een tournee door Eu ropa. Robinson had zijn eigen kap per en zelfs zijn eigen golfprofessio- nal bij zich. Zijn terugkeer naar de ring werd in feite afgedwongen door de Amerikaanse fiscus. Robin- grote belastingschuld groot Echte klappen kreeg Robinson pas toen hij zich aan het eind van zijn carrière waagde aan optredens te gen veel zwaardere opponenten. Elf jaar na zijn gedwongen come back stond hij in 1965 als 44-jarige voor het laatst in de ring. Van der Wiel ontsnapt aan Piket HILVERSUM Rini Kuijf heeft zich in de derde ronde van de nationale titelstrijd schaken gehandhaafd als koploper. Hij deelde gisteren in de Avro-stu- dio in Hilversum na een hoofd zakelijk theoretisch gevecht het punt met Jeroen Vanheste. kreeg gezelschap Paul van der Sterren. De Amsterdammer was in een wildwest-partij tegen Gelpke beter op schot en scoorde zijn eerste volle punt. Door de over winning kwam hij net als Kuijf op twee uit drie. Het grootmeesterlijk treffen tus sen Piket en Van der Wiel ein digde voorlopig in de analyseka mer. Piket had in zijn partij met wit het beste van het spel. In de dame-indiër stond hij na 36 zet ten in hogere zin gewonnen. Hij had een gezonde pluspion en zwart stond min of meer onder zetdwang. In lichte tijdnood vergooide Piket zijn kansen en ontsnapte Van der Wiel. In de afgebroken stelling staat de witspeler in het toreneind spel met gelijke materiaalver houding door een vrijpion op de d-lijn nog altijd een tikkeltje be ter, maar het is de vraag of het voldoende is voor het volle punt. s van Heumen [■laat hockeyploeg HAAG De Koninklij- Nederlandse hockeybond op zoek naar een nieuwe ter/coach van de nationale jesselectie. Gijs van Heu- heeft het bestuur maan- ivond, bij monde van ma- •r Cora de Wilde, laten n zijn contract niet te wil- verlengen. De verbintenis ;n Van Heumen en de HB liep door tot en met de ani de Champions Trop- september in Frankfurt. fdreden voor de Bossehe- de overeenkomst niet te •S engen was het feit dat hij ijd vond gekomen ook eens zijn maatschappelijke car- e te denken. Al vorig jaar Van Heumen met de bond gekomen na de strijd de Champions Trophy te r_„. loop van het kreeg hij toch weer twij- maar uiteindelijk bleef Heumen bij zijn beslissing .iee te stoppen. Gisterdaga- d werd de selectie inge- Heumen kwam in dienst de KNHB in het najaar 1980. Hij maakte van het inale damesteam een ui- professionele formatie die er zijn leiding het :i pen- ïstaan hriften atste gi nodige uitga boek- il. WEL' 4,95). loek (Si fit J Mechelen houdt is op „dubbel" IGGE KV Mechelen in de race om de „dub- De formatie van Aad de koploper in de strijd om indstitel, plaatste zich giste- de halve finales van trijd om de Belgische beker derde klasser Zwarte :ijn nie jw met 5-0 te verslaan. De te Aupuktie van de gastheren roor 80 procent verzorgd Nederlanders. Koeman de de score in de eerste ook het derde zijn rekening. kens maakte 2-0, Rutjes 5-0. de „Belgische" treffer te- 'ade Versavel. Ook Ander- bereikte de laatste vier. de tweede de kwartfinales Club gge. Na de 3-1 overwinning Irussel werd het gisteren in T T 2-1. De andere twee I <e finalisten zijn de twee e ploegen Club en Stan- Club verloor het tweede «L m van derde klasser Wester- 2-0, door treffers van dePerre en Dierckx, maar de eerste ontmoeting ge- nen met 3-0. Standard had Nt in het tweede treffen tegen iren weinig problemen. Na ■0 zege in het eerste duel, {vierde de ploeg uit Luik in n huis i t 5-1. FC GRONINGEN SCHRIJFT HISTORIE EINDHOVEN De dure gloeilampen van Eindho ven zijn nog niet helemaal opgebrand. PSV haalde gisteravond strompelend de finale van de KNVB- beker door FC Den Haag na een op de scherpst van de snede gespeelde wed strijd met 5-2 uit te scha kelen. Het Brabantse paradepaardje streed ruim een half uur tegen zichzelf en de buiten-propor tionele agressiviteit van de Hagenaars. De ploeg van Adri- aanse, ook nog verwikkeld in de slopende race voor een te rugkeer in de eredivisie, spaarde zich geen moment. Ónder aanvoering van Lems en Post, de twee scherpste scheermessen van het elftal, werden de tere plekken van de Eindhovenaren aangepakt. Vanenburg, Romario, Eller- man en Kieft waren al na vijf minuten door hun ontwijkmo- gelijkheden heen. Het zelfvertrouwen en de agressiviteit van de eerste-di- kwartier nog meer toe, toen Otto ongehinderd kon inkop pen na een voorzet van Da- nen. Het doelpunt brak de wedstrijd helemaal open. De hooghartigheid waarmee de laatste weken de hele en halve misstappen werden wegge wuifd, maakte plaats voor irri tatie. De Haagse maakten de sfeer er in het veld niet beter op. Nadat Houben eën tweede treffer van Den Haag wegens hinderen van Lodewijks had afgekeurd, kwamen de Eind hovenaren langszij. Stam bracht bij een knal van Koeman voor even redding, maar Ellerman nam revanche op zijn bewaker door de bal in te tikken. Nog geen twee mi nuten later lag de bal opnieuw in het Haagse doel. Terwijl Otto aan een wenkbrauwbles sure werd geholpen, klapte de buitenspel val te laat dicht. Va nenburg profiteerde ervan: 2- 1. Die tegenslag was te veel voor de ploeg van Adriaanse, die de eerste helft vol maakte met een serie grove overtredingen. De als een dwaze rondschop- pende Post liet zich door Koe man tot natrappen verleiden en kreeg geel. Lems incasseer de zijn zesde 'gele kaart van dit Leidenaar Ron de Roode (midden) haalt met links verwoestend uit en brengt FC Den Haag daarmee op 2-2. zijn zoveelste uit haal naar een tegenstander. De onverwachte gelijkmaker yan De Roode bracht de span ning op de akelig lege tribunes in de tweede helft weer hele maal terug. Helaas slechts voor vijf minuten. De Hagenaars wilden meer' en werden voor hun opportunisme gestraft. Twee keer gebruikte PSV de chaotische dekking bij de te genstander om toe te slaan. Na een uur stond Ellerman hele maal vrij in het strafschopge- De lichtgewicht had alle tijd de verste hoek uit te zoeken. De vleugelspits stelde een kwartier later Lerby in staat de tweede bekerfinale op rij veilig te stellen. De Deen le verde in de voorlaatste minuut zijn tweede bijdrage aan het duel door Gillhaus de vijfde treffer te laten maken. FC Groningen FC Groningen verrichtte gis teravond een historische daad. Voor het eerst plaatste de ploeg zich voor de finale van de strijd om de nationale be ker. Zelfs voorloper GVAV, toch gezegend met een zekere reputatie, kwam In de halve eindstrijd was Wi- lem II nauwelijks een sta-in- de-weg. De Tilburgse degrada tiekandidaat kwam in het Oos- terparkstadion nauwelijks aan voetballen. Het werd 5-1. Gro ningen bewees» opnieuw zijn durf en aanvallende instelling. Van groots spel, als in de vori ge ronde tegen Ajax, was dit keer geen sprake. Groningen speelde redelijk, maar vooral rommelig. Het duel was overi gens wel leuk om te zien. De uitslag heeft zo zijn gevol gen voor de competitie. Gro ningen speelt op de voorlaatste speeldag tegen PSV, de tegen stander in de finale. De forma tie van Westerhof heeft er alle belang bij dat de titel in Eind hoven blijft. Dan immers is zelfs bij een nederlaag in de bekerfinale Europees voetbal verzekerd. Bovendien staat er nog een rekening open. Vorig seizoen liet PSV de overwin ning in het Oosterpark-stadion FOTO MILAN KONVALINKA makkelijk lopen, waardoor Groningen in de na-competitie verzeild raakte en zich vervol gens plaatste voor het UEFA- bekertoernooi. Groningen verdient het Euro pese perspectief. Als geen an dere subtopper uit de eredivi sie combineert de formatie van trainer Westerhof dit sei zoen resultaat en attractief voetbal. De doelcijfers (53-39) in de competitie spreken dui delijk taal. De successen van de spitsen Eijkelkamp en Meij- Bij rust leek de spanning giste ren in Groningen al verdwe nen. Willem II, dat vlak voor de start Van der Borgt en Broeken in de kleedkamer i de handen van Tukker, kort voor rust, was het enige wapenfeit. Groningen kreeg kansen te over. Slechts Olde Riekerink en Groeleken, met een vrese lijk hard schot van afstand, be nutten er een. Het leek vol doende, gezien de geringe kracht van de tegenstander uit Tilburg. Maar Groningen rekende bui ten trainer De Visser. De oe- fenmeester van Willem II bracht Van Buuren in het veld en de invaller bracht bij de eerste serieuze kans voor zijn ploeg, een minuut na rust de spanning terug. De opleving van Willem II bleek een incident. Het bracht slechts Groningen terug in de werkelijkheid. In de 57e mi nuut had Eijkelkamp de be slissing al op zijn voet. Hij mocht prijsschieten van elf meter, nadat Van Buuren De Wolf had gevloerd. De spits, voor wie een delegatie van het Schotse Celtic op de tribune zat, schoot van de stip hoog Eijkelkamp had vijf minuten nodig om te herstellen. Toen kopte hij raak op aangeven van Roossien, 3-1. Het duel was gelopen maar Groningen bleef doorgaan. Olde Rieke rink (strafschop) en Groeleken bepaalden dde eindstand op 5- PSV - FC Den Haag 5-2 (2-1). 16. Otto 0-1, 34. Ellerman 1-1, 35. Vanen burg 2-1, 55. De Roode 2-2, 60. Eller man 3-2, 76. Lerby 4-2, 85. Gillhaus 5-2. Scheidsrechter: Houben. Toe schouwers: 12.200. Gele kaart: Heint- ze (PSV), Post, Lems, Van Oosten (FC Den Haag). PSV: Lodewijks; Gerets, Koeman, Verhagen en Heintze; Van Aerle (Gillhaus), Vanenburg en Lerby, Kieft, Romario (Janssen) en Eller- FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Adam en Van Oosten; Schellevis, Da- nen, Post en Lems; De Roode en Otto. Groningen - Willem II 5-1 (2-0). 26. Olde Riekerink 1-0, 45. Groeleken 2- 0, 46. Van Buuren 2-1, 62. Eijkelkamp 3-1, 74. Olde Riekerink (strafschop) 4-1, 85. Groeleken 5-1. Scheidsrech ter. Van Vliet. Toeschouwers: 16.000. Groningen: Tukker; Boekweg, De Wolf, Koevermans en Van Dijk (Koorman), Groeleken, Olde Rieke rink (Sinkgraven), Ten Caat en Roos sien; Meijer en Eijkelkamp. Willem II: Brugel; Dijkstra. Werdek- ker (Van Buuren), Van Rossum en Mallien; Wolffs (Van der Borgt), Fes- kens en Godee; Van Gobbel, Loggie Sport op tv Nederland 2, 23.40 uur: Scha- Sky Channel, 19.30 uun Surfen Sky Channel, 20.00 uur: Austra lisch voetbal. Sky Channel, 21.00 uur: Golf: Jersey Open. Sky Channel, 22.00 uur: Motor sport: GP Australië. Sky Channel, 23.00 uur: Tafel tennis: WK Dortmund. België Nederlands 2, 17.15 uun Wielrennen (GP Bavikhove). BBC 1, 00.25 uur: Golf. BBC 2, 14.40 uur: Zeilen. BBC 2, 15.25 uur: Sport on fri- Barcelona uit bekertoernooi BARCELONA Atletico Madrid heeft gisteren Barcelona hardhandig uit de bekerstrijd gestoten. De formatie uit de hoofd stad, die in het eerste duel uit de halve finales op 3-3 was blijven steken, zege vierde in het tweede tref fen met 4-0. Al na vijf minuten keek de formatie van Johan Cruijff tegen een achterstand aan. Donato zorgde voor een schok bij de thuisploeg. De treffer bleek slechts een voorbode wat ging komen. Cruijff had zijn defensie op dracht gegeven op één lijn te spelen en in de mandekking. Het bleek teveel voor de ver dedigers, die absoluut niet wisten hoe te handelen. Tot de 53e minuut hielden de gastheren, die in de volle ne gentig minuten tot slechts een scoringskans kwamen, de schijn van een wedstrijd op. Toen de Braziliaan Bal thazar in de 53e minuut van elf meter de score op 2-0 bracht, was het duel beslist. De Zuidamerikaan, die in het eerste duel de drie tref fers voor zijn ploeg had ge maakt, had toen pas echt de smaak te pakken. 'Uit een vrije trap scoorde hij in de 70e minuut 3-0. De vierde treffer, van Manoio, zorgde voor nog meer zout in de wonden bij Barcelona. TTERDAM Op Fey- Jord valt nog steeds n peil te trekken. Trai- Rob Jacobs leek door inpassen van enkele ïntvolle tieners einde- het juiste evenwicht in ploeg te hebben aan- iracht. Gisteravond kreeg de danig uitgedun de aanhang echter de zo veelste teleurstelling van het seizoen te verwerken. Het tegen degradatie knok kende Veendam sleepte uit de morrende Kuip verrassend cobs uit bezwaren tegen Van Hanegem ITERDAM Als het aan Jacobs ligt, wordt Van Hane- volgend seizoen niet aan de technische staf van Feye- rd toegevoegd. De trainer van de Rotterdamse club heeft en brief aan algemeen directeur Kraay zijn bezwaren te- de komst van de 45-jarige oud-international uiteen gezet. >bs wilde na het duel met Veendam niet concreet ingaan le nadelen, die volgens hem en zijn assistenten Schoen er en Martens aan een samenwerking met Van Hane- zijn verbonden. „Ik heb geen behoefte aan nog een as- it", was de korte reactie van Jacobs. „We hebben bij 'enoord trainers genoeg". een puntje weg, die de hoop op handhaving in de eredivisie levend hield. Voor Feyenoord komt het knullige puntverlies op een ongelegen moment. Met het oog op het „klassieke" duel tegen Ajax (zondag) had Feyenoord juist een extra op kikker kunnen gebruiken. In de openingsfase van het enerverende duel. kreeg de thuisclub slechts de lachers op zijn hand. Het spel, met name in defensief opzicht, klopte van geen kant. Tot overmaat van ramp bleken de beide cen trale verdedigers Nortan en Metgod met hetzelfde rugnum mer te spelen. Een fout, die pas na vijf minuten door ver zorger Meijer werd opgemerkt en hersteld. Met twee messcherpe aanval len over een handvol schijven strafte het wel goed geconcen treerde Veendam de laksheid bij Feyenoord onmiddellijk af. Feyenoorder Tebbenhof wordt bij een kopbal gehinderd door Mulder van Veendam. Steenge, die deze competitie nog niet voor zijn ploeg had gescoord, was met een geplaat ste kopbal en een knappe lob Hiele tot twee keer toe te slim af, 2-0. Het wakker geschrokken Fey enoord drong Veendam ver te rug op eigen helft. Doelpunten Konden dan ook niet uitblij ven. Nog voor de rust vond Lokhoff de verre hoek achter Hoekstra, nadat Houtman en Van Geel voor de nodige on rust hadden gezorgd, 2-1. Ook in de gelijkmaker, in de tiende minuut na de pauze, hadden Hputman (als aange ver) en Van Geel (als afma ker) een groot aandeel. De aanvoerder van Feyenoord bracht met zijn doeltreffende schot zijn seizoentotaal op twaalf. rechter: Van der Ende, 1 lan), Brands, Van Geel en Tebbenhof (Houtman). Huizingh, Söllner en Jans (De Jong); 0LLE Het bestuur van - Zwolle speelt hoog spel in controverse tussen de spe- ?roep en zijn trainer. De ers weigeren nog steeds te 'ijl het bestuur onverkort „er zijn oefenmeester staat, eg 17-^rzitter Jaap de Groot heeft •wintig man tellende selec- ">pdracht gegeven om van gisteren was een vrije steeds op, dag, weer normaal onder La- seroms te trainen. „Gebeurt dat niet, dan beschouwen we dat als werkweigering. En de logische consequentie daarvan is ontslag", aldus De Groot. Het zijn harde woorden van de voorzitter, die nauwelijks waar gemaakt kunnen worden. In dien de spelers bij hun besluit blijven, en daar lijkt het nog i PEC niet i in staat zijn een elftal op de been te brengen voor de uit wedstrijd van komende zon dag tegen FC Utrecht. De Groot realiseert zich dat het bestuur hoog spel speelt. „Maar", zegt hij, „we hebben geen andere keuze. Er is geen geld voor een nieuwe trainer. En ik zou een alternatief niet kunnen aandragen". Marten Eibrink, die eigenaar van het spelerspakket is, heeft zich verbaasd over de uitspraak van de voorzitter van PEC, omdat er zonder zijn toestem ming geen onslag voor zijn spelers kan worden gevraagd. De voormalige voorzitter is het overigens weieens met het standpunt dat de spelers niet kunnen uitmaken onder wie ze willen trainen. Het verzoek van de spelers om onder assistent-trainer Ype Hamming door te mogen gaan, kan niet worden ingewilligd, omdat Hamming niet over de vereiste papieren beschikt. PEC zit zonder geld, waardoor het dreigen met het opstellen van amateurs, geen hout kan snijden. Dat zou namelijk per definitie elf maal 8000 gulden (vergoeding aan de amateur club) kosten. Wijzigingen rugbyploeg DEN HAAG Het Neder lands rugbyteam besluit woensdag in Hilversum het in ternationale seizoen met de confrontatie tegen de Bondsre publiek Duitsland in het kader van de FIRA B-poule, waarin België kampioen is geworden. Na het onverwachte succes dat Nederland acht dagen geleden behaalde tegen Portugal, heb ben de coaches Snijders en Paul weinig aan het team ge sleuteld. Twaalf van de vijf tien spelers werden gehand- LEVERKUSEN Rinus Michels heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor een mogelijke terugkeer naar Ajax. De 61-jarige „Gene raal" capituleerde in Le- verkusen, nadat hij voor de zoveelste keer seizoen fel werd aangevallen in de Westduitse pers. De aangeslagen oefenmeester,v die vorig jaar de Zeister bossen verruilde voor het Ruhrge- bied, zag de druppel in de openlijke kritiek die doelman Rüdiger Vollborn spuide, na dat Leverkusen vrijdagavond voor de derde keer op rij ver loor (2-0 bij St. Pauli). „Lever kusen is een dooie ploeg ge worden. Rinus Michels kan ons niet meer motiveren", sprak de doelman, die tot de aanhangers van de Nederlan der werd gerekend, na afloop van het duel in Leverkusen. Begin deze week bevestigde Vollborn zijn uitlatingen te genover de clubleiding van Bayer Leverkusen. Het be stuur, dat tot op het laatste moment de trainer in het zadel hield, was voor de zoveelste keer dit seizoen opgeschrikt door een wagonlading modder, dat vanuit de Westduitse pers richting Michels werd gespo ten. „Dat deze uitlatingen van Vollborn in de pers zijn geko men, is niet goed voor de club. Er zal heel wat gesproken moeten worden. Je kunt er vanuit gaan, dat als er een be slissing wordt genomen, dat er niet over één nacht ijs gegaan wordt", verklaarde voorzitter Gert-Achim Fischer eerder deze week. Nadat Fischer de bevestiging van Vollborn had gekregen, verzocht hij om een gesprek met Michels. Die inmiddels zelf had geconcludeerd, dat het beter was om zelf de knoop maar door te hakken. De aanhoudende spreekkoren van het publiek ('Michels Raus') en de hetze in de meest gelezen Westduitse sensatiek rant Bild-Zeitung maakten de strijd steeds ongelijker. De si tuatie verslechterde per dag. Michels: „Het was zinloos om nog door te gaan. De situatie was niet langer houdbaar. De kritiek was abnormaal. De kranten bleven maar ageren tegen mij persoonlijk. Daar kwam nog eens het geval met mijn keeper bij." Rinus Michels had slechts in zijn eerste weken bij Bayer Leverkusen een beetje krediet. De man, die eind juni Oranje naar de Europese titel loodste, werd met veel bombarie ge presenteerd aan de supporters van de club, die enkele maan den eerder het grootste succes in haar bestaan had gekend door de UEFA-Cup te winnen. Op dat moment had trainer Erich Ribbeek al een contract getekend als directeur sportief bij HSV en was Michels aange trokken als opvolger. De ver wachtingen dit seizoen waren dan ook hooggespannen, maar in de Bundesliga is de club' met de op één na duurste huis houding van West-Duitsland niet meer dan een middenmo ter. Bovendien werd de fa- brieksploeg van het Bayer- concern al in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi geëlimineerd door het nietige Portugese Belenenses. Rinus Michels werd vervolgens ge nadeloos aangepakt in de pers en de supporters namen de kritiek over. Voor Ajax bete kent het voortijdige vertrek van Michels in Leverkusen, dat de weg voor een rentree van de „Generaal" vrij is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17