£eidóe@ou/ta/nt Drinkwater wordt duurder STAD OMGEVING „Omgaan met kinderen houdt je jong ALLER LEIIDS) Weinig weerstand tegen herzien welzi jnsplan r EWR WIL TARIEVEN GELEIDELIJK GELIJKTREKKEN Comp romis over commissarissen Tevredenheid over Leidse bibliotheek Leiden vanaf fiets gezien Links Leiden kritisch over Japanreis Fase Persoonlijke schrijfmap LEIDEN Vertegen woordigers van buurthui zen, vrouwengroepen en organisaties voor ouderen en minderheden, onder schrijven in grote lijnen het 'Ontwerp Herziening Welzijnsplan 1990-1991' van de gemeente Leiden. Dat bleek gisteravond op een inspraakavond in de Stads- jehoorzaal. Grote menings verschillen deden zich niet voor en de vertegenwoordi gers beperkten zich tot vra- >ver de haalbaarheid DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 13 van sommige punten in het plan. In het plan komt de nadruk te ligen op de inte ractie tussen emancipatie, werkvoorziening en scho ling. Dat er geen grote me ningsverschillen waren was te verwachten aangezien de sommige organisaties in een eerder stadium waren ge raadpleegd bij het opstellen van het welzijnsplan. Y rouwencentrum De geplande oprichting van een Vrouwengezondheids centrum betekend voor de gemeente dat de toekomst van het vrouwencentum aan de Douzastraat onzeker wordt. Wethouder H. van Dongen probeerde vertegen woordigers van de Start- groep Vrouwen Gezond heidszorg Leiden gerust te stellen door op de goede mo gelijkheden te wijzen die het waarschijnlijke onderkomen in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk biedt. De gemeente staat in het welzijnsplan een 'flankerend' ouderenbeleid voor. Dit houdt in dat er naar gestreeft wordt dat ouderen zo lang mogelijk op zichzelf kunnen blijven wonen. De door de gemeente hiervoor gestelde criteria werden namens de ouderen te weinig sturend genoemd. Er zou meer on derzoek moeten komen naar de werkelijke behoeften van ouderen. Wethouder H. de la Mar was echter van mening dat de plannen eerst maar eens uitgeprobeerd moesten worden. Vergader ingsvoor- zitter de heer Steenvanger liet zich ontvallen dat het be leid van De la Mar dus met: „Niet turven, maar durven" getypeerd kan worden. Thema-avond over milieumaatregelen LEIDEN De politieke organisa tie Jonge Democraten houdt maan dag een thema-avond getiteld 'Mi lieumaatregelen, nu en in de.toe komst'. Onder leiding van het D66- kamerlid Doeke Eisma zal een fo rum van deskundigen discussiëren over bijvoorbeeld de relatie econo mische groei en milieubehoud. Deelnemers aan het forum zijn on der anderen de heer Henselmans van de Stichting Natuur en Milieu en de heer Langeweg van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het Gulden Vlies op de Breestraat. Zwerver krijgt 21 maanden cel DEN HAAG/VOOR SCHOTEN/KATWIJK Een 41-jarige dakloze zwerver is vanochtend door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf. De man wordt verdacht van 29 insluipingen in wo ningen en hotels in Kat wijk en Voorschoten. De officier van justitie, die de man twee weken geleden drie insluipingen ten laste had gelegd, had 21 maan den geëist. De zwerver is sinds 1965 een „vaste klant" van justitie. Leidenaar krijgt rake klappen LEIDEN Een 29-jarige Lei denaar heeft gisteravond en kele rake klappen opgelopen toen hij weigerde voor fietsen dief te spelen. De man werd in café Het Groene Woud aan het Havenplein lastiggevallen door een plaatsgenoot. Deze drong er heftig op aan dat de man de Leidse binnenstad zou afstropen op tweewielers. De cafébezoeker weigerde dat, waarna er een heftige woor denwisseling ontstond. De man liep daarbij een vuistslag op in het gezicht. De dader is bekend bij de politie, maar is nog niet aangehouden. Tien maanden voor terroriseren gezin DEN HAAG/NOORD- WIJK Een 47-jarige man uit Den Helder is vanochtend door de Haag se rechtbank veroordeeld tot 15 maanden gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De man zou in de periode 1977- 1982 zijn gezin hebben ge terroriseerd. Hij woonde toen nog in Noordwijk. De man zou herhaalde malen ontucht met zijn dochter hebben gepleegd en ge tracht zijn zoon te doden. Tegen hem was 21 maan den, waarvan zeven voor waardelijk, geëist. "N LEIDEN In veel ge meenten in de Leidse regio wordt het drink water duurder. Wel zal iedereen over enkele ja ren hetzelfde gaan beta len. Dat is het gevolg van de fusie van ver schillende drinkwater bedrijven in de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Per 1 juli worden de tarieven voor de eerste maal ge wijzigd. De prijs per ku bieke meter water wordt maximaal een kwartje hoger. Uitzon deringen zijn de afne mers in de Bloembollen streek, Wassenaar en de zakelijke verbruikers in Voorschoten. Zij gaan ongeveer een kwartje minder betalen. LEIDEN De kleinere gemeenten krijgen een sterkere stem in de Raad van Commissarissen van de nieuw gevormde EWR (Energie- en Water voorziening Rijnland). Vooral de stem van de kleinere gemeenten rond Alphen gaat zwaarder wegen. Dat is het resultaat van een compro mis waardoor de Raad van Commis sarissen van zeven naar elf leden wordt uitgebreid. De fusie van de energie- en waterbedrij ven in het noordelijk deel van Zuid-Hol land heeft geruime tijd aan een zijden draad gehangen. Dat kwam doordat 12 kleinere gemeenten meenden, dat zij in het nieuwe bedrijf te weinig inspraak had den. De twaalf stemden toch in met de vorming van het nieuwe bedrijf toen be loofd werd dat er nader overlegd zou wor den over hun vertegenwordiging in het hoogste bestuursorgaan, de Raad van Com missarissen. Met dat doel werd een com missie gevormd waarin ook de kleinere ge meenten zitting hadden. Deze commissie is thans met een compro mis gekomen. Kern uit het voorstel is een andere telmethode. Men is nu het werkge bied gaan indelen in districten waarbij voor elke 50.000 inwoners een commissaris aangesteld kon worden. Dat betekende voor Alphen en omgeving met ruwweg 150.000 inwoners, dat men drie commissa rissen kon afvaardigen. Dit gebied was in de oude samenstelling vertegenwoordigd met één commissaris. Leiden en aangren zende gemeenten worden ook vertegen woordigd met drie leden. Voorts heeft de Bollenstreek twee commissarissen, is er een zogenaamde werknemerscommissaris en zijn er twee voor de overige aangeslo ten gebieden. ging van tien cent per ku bieke meter. „De Leidse Duinwater Maatschappij had voor de fusie plannen ge maakt om 60 miljoen te in vesteren voor de kwaliteits verbetering van het pro- dukt. We nemen deze plan nen over, maar investeren voorlopig de helft van dit bedrag", aldus Haijkens, die kort directeur „Dit de quenties van het op grote schaal samen werken. Maar de harmonisering is wel eer lijker. De kwaliteitszorg is hetzelfde. Er staat nu, in- plaats van elf afzonderlijke bedrijven, één bedrijf achter. V Waarom betaalt de klant dan niet hetzelfde?", ver klaart directeur J. Haijkens de voorstellen van de EWR. De tarieven verschillen nu van ongeveer negentig cent per kubieke meter in Leiden tot een rijksdaalder per ku bieke meter in Wassenaar. Dit wordt stap voor stap rechtgetrokken. Naast de harmonisering van de ku bieke meter-tarieven is om dezelfde reden een verho ging van de vastrechtbedra gen nodig. De deelbegroting over 1989 sluit met een tekort van ruim 1,4 miljoen gulden. De EWR investeert op korte termijn 30 miljoen gulden. tot de LDM i Voor de kosten van de ver werking van het afval van de EWR is een verhoging van zeven cent per kubieke meter nodig. „We lopen voorop wat de afvalverwer king betreft. Het gaat hier om slib dat ingedikt moet worden, daarna gaat het slib naar de Maasvlakte. Dit is een verantwoorde methode van afvalverwerking, maar het kost wel geld", aldus de directeur. De gemiddelde prijs per ku bieke meter was 1,38, deze wordt nu opgetrokken naar f 1,55. Directeur Haijkens:, „Toch is 1,55 landelijk ge zien een heel redelijk be drag. We zitten ruim onder de Haagse tarieven van 1,75". J OOM SIMON VIERT KOPEREN JUBILEUM LEIDEN 'Oom Simon' ofwel de heer S. van der is twaalf en een half aar als vrijwilliger aan de tatholieke basisschool De Singel verbonden. Morgen viert hij dat heuglijke feit samen met de leerlingen en leerkrachten van De Singel. Oom Simon begon indertijd als hulp bij leeslessen. Later bij de gepensioneerde wekdrukker het bloed waar het niet gaan kon. Hij ging zich namelijk al gauw bezig houden met de schoolkrant en ander stencil- en drukwerk. .Zonder oom Simon zou er ;en heleboel werk blijven lig gen. Een vrijwilliger zoals hij r de basisschool gewoon onmisbaar. Ik denk dat andere scholen best een beetje jaloers zijn, dat wij zo iemand als oom Simon hebben", aldus me- H. Weytens, hoofd van de school. vand van Simon van der Aar met de school is al oud. Op zijn vijfde jaar kwam hij er als leerling binnen. Direct na het verlaten van de schoolban ken werd hij drukker en werkte hij bij verschillende drukkerijen in de Leidse regio. Tijdens de oorlog kwam Simon van der Aar door zijn beroep in de illegaliteit terecht. Zo drukte hij het Oranjebulletin en andere verzetsbladen. Na de oorlog hield Van der Aar zich bezig met bondswerk. „Ik moet altijd wat om handen hebben", verklaart Van der Aar. Jarenlang was hij daarom penningmeester van de Katho lieke Grafische Bond, een voorloper van de huidige FNV-bond Druk en Papier. Oom Simon is onverbrekelijk met basisschool De Singel verbonden. FOTO: WIM VAN NOORT De Singel Na zijn pensionering kwam Van der Aar, door zijn eerste vrouw, opnieuw "in contact met zijn oude school. Rie van der Aar op school als tante Rie bekend was daar lees hulp. Na haar overlijden nam Simon deze taak over. Van leeshulp werd hij een inval kracht die de leerlingen wist te boeien met verhalen van vroeger. Bekend van hem is het verhaal over het jongentje dat op 3 oktober aan een luchtballon bleef hangen en door de lucht werd meege sleurd. Door zijn grafische achter grond werd hij gevraagd te helpen bij het opzetten van een schoolkrantje. Nu heeft oom Simon zijn eigen kamertje in de school waar hij trots zijn drukpersje en aanverwante apparatuur laat draaien. Zijn tweede vrouw Annie is ook vrijwilliger op de school. Oom Simon is nu onverbrekelijk met de school verbonden en zijn drukkerijtje onmisbaar. Vol trots vertelt hij: „Op ver jaardagen van de kinderen dan eens niet ben zullen som migen daarom zelfs hun ver jaardag verzwijgen en later alsnog komen". Volgende maand wordt oom Simon 70 jaar. Bijna tegelijker tijd is hij dan twaalf en een half jaar aan de school verbon den. Reden voor leerlingen en leraren om hem morgen eens flink in het zonnetje te zetten. Als hem gevraagd wordt naar het waarom van al die inzet, antwoordt hij: „Het omgaan met kinderen, dat houdt je jong". LOMAN LEEFMANS leiden De Leiden zijn tevreden over de openstelling van de Leidse centrale bibliotheek op de za- erdagmiddag. Sinds 3 septem- >er bestaat deze verruiming van de openingstijd. Uit on derzoek is gebleken, dat de za terdagmiddag aan een duidelij ke behoefte voldoet. De ope- n'ng scoort een schoolcijfer van 9,3; de andere openingstij den scoren gemiddeld een 7,5. Een groot deel van de bezoe kers komt zaterdagmiddag °>ndat men op andere tijdens Jdet kan. Veruit de meeste bi bliotheekbezoekers combineert det lenen of terugbrengen van "ken met een bezoek aan winkelcentrum. LEIDEN Links Leiden en de Leidse afdeling van de fiet sersbond ENFB houden ko mende maandag een avond over de verkeerssituatie in Leiden vanaf de fiets bezien. Er wordt onder andere een videofilm vertoond over het fietscirculatieplan in Delft en de maatregelen die daar zijn genomen om het verkeer voor de fietser te verbeteren. Ver volgens wordt de Leidse situa tie besproken. Daarvoor zijn wethouder Marietje van der Molen en Links Leiden-raads- lid Rob van Lint uitgenodigd. De bijeenkomst begint om acht uur in het Links Leiden-pand aan de Lange Mare 37A. Startbaan voor letterenstudenten De Vereniging Contacten Letterenstudenten Ar beidsmarkt (VCLA) heeft gisteren een voorlich tingsdag gehouden onder het motto De Start baan voor Letterenstudenten. De vereniging stelt zich ten doel de letterenstudent behulp zaam te zijn bij de oriëntatie op de arbeids markt. Ruim vierhonderd belangstellenden luis terden in de Hooglandse kerk in Leiden naar verschillende „kopstukken" uit het bedrijfs leven. F. Philips jr. van het gelijknamige Eindho- vense concern hield een betoog over Open on derhandelen. De marketing-consultant J. Curry gaf 's middags een uiteenzetting van de basis principes van zelf-marketing, een beproefde methode om de juiste baan te vinden en de sol licitatie-loterij te vermijden. Vandaag en morgen voeren de studenten proef-sollicitatiegesprek- ken met vertegenwoordigers van verschillende bedrijven. FOTO: TEJO RINGERS Ouders op herhaling in nieuw onderkomen LEIDEN De Stichting Ou ders op Herhaling viert vrij dag 21 april haar 15-jarig be staan. De nieuwe ruimte op de Oude Rijn wordt 's middags feestelijk ingewijd. Op zater dag 22 april zijn oud-cursisten en medewerkers welkom op de feestavond in de kantine van speeltuinvereniging Noor derkwartier aan de Anna van Saksenstraat in Leiden. Sinds januari is Ouders op Herhaling gevestigd op de Oude Rijn. Doordat de stich ting niet fuseerde met de in stellingen voor basiseducatie in Leiden werd de subsidie stopgezet. De stichting moest als gevolg hiervan verhuizen van de Herensingel naar de Oude Rijn. Momenteel werkt de groep alleen met vrijwilli gers. Er worden verspreid over verschillende locaties in de stad wekelijks cursussen gegeven. Jeu-de-boules Arsenaalplein LEIDEN Op het Arsenaal plein wordt zaterdag 22 april een jeu-de-boules toernooi ge houden. De aanvang is om 10.30 uur. De organisatie is in handen van de Leidse P'etan- que club Heleboule. Open podium in De Waag LEIDEN Folkclub Horus houdt morgenavond een open podium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Iedereen, beginners, gevorderen, die folkmuziek maakt, kan op deze avond maximaal drie nummers laten horen. Van te voren opgeven kan op het te lefoonnummer 01717-2726 of ter plekke voor de aanvang. Het open podium begint om negen uur. Pastorie In de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk aan de Lange Mare wordt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur een rom melmarkt gehouden. De op brengst daarvan is bestemd voor de restauratie van de ramen van de Hartebrug kerk. De pastorie is onlangs opgeruimd. Verschillende kerkelijke attributen zijn op de rommelmarkt te koop. Moker Het 40-jarig priesterjubileum van pater Buil uit Zoeter- woude staat centraal tijdens de radio-uitzending van Mo ker. De uitzending heeft van avond plaats van 19.00 tot 19.30 op FM 105.7 of via de kabel op FM 8.1. Drach tplan ten De Imkersvereniging Leiden en Omstreken organiseert za terdag een ruilmarkt voor drach tplan tenOp drach t- planten verzamelen bijen hun honing. De ruilmarkt heeft plaats in het Heempark aan de Oegstgeesterweg van 9 tot 12 uur. Oranjeloop In De Leidse Hout wordt za terdag de Oranjeloop gehou den over 2'A, 5 of 10 kilome ter. De inschrijving begint om 10.00 uur in de kantine van het sportpark. De start is om 11.00 uur op de atletiek baan. Deelnemers moeten vier gulden betalen. Kinde- Het Leyds Laeken houdt in Christelijk Lyceum Visser 't Hooft een studie- en ontmoe tingsdag voor weefsters en wevers uit Zuid-Holland. De open dag begint om 11.00 uur en eindigt om 16.00 uur op de Kagerstraat in Leiden. Ouderenkoor Het ouderenkoor Apollo geeft, zaterdagochtend een uitvoering in de recreatiezaal van bejaardencentrum Van der Willigenhof aan de Apol- lolaan. Het concert begint om 10.00 uur, de toegang is gra- Kledingbeurs Peuterspeelzaal 't Piraatje en buurtwerk Zeeheldenbuurt houden zaterdag een dames- en kinderkledingbeurs. Vrij dag kan de kleding worden ingebracht. De beurs zelf heeft op zaterdag van 15.00 tot 16.00 uur plaats in de speelzaal in de Kortenaer- straat. Snuffelmarkt Het Sint Elisabeth Gasthuis hof, Caeciliastraat 16, houdt zaterdag een kleding- snuffelmarkt. De is voor activiteiten ten hoeve van de bewoners. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. BOSK De Vereniging van motorisch gehandicapten en hun ou ders- (BOSK) afdeling Lei den bestaat zaterdag vijftien jaar. Ter gelegenheid hiervan houdt de jubilerende afdeling een informatiemarkt van 14.00 tot 17.00 uur op de My tylschool, Blauwe LEIDEN Het raadslid J. Laurier van Links Lei den heeft zich gisteravond kritisch uitgelaten over het promotiebezoek dat wethouder J. Fase van economische zaken van 17 lot 26 april aan Japan brengt. Hij deed dit tij dens de vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegen heden. Laurier vroeg zich met name af of er tijdens deze reis in tegenstelling tot het vorige promotiebezoek aan Japan concreet onderhandeld zal worden met bedrijven die overwegen zich in Leiden of omgeving te vestigen. Vol gens wethouder Fase die in totaal met twintig bedrijven zal gaan praten, hebben ze ker vier daarvan zich duide lijk geïnteresseerd uitgela ten. „Het gaat bij deze vier om verdergaande gesprek ken over mogelijke vestiging in de Leidse regio. Hun uitla tingen variëren van heel concreet tot kansrijk", aldus Fase. Zij wil echter niet be kendmaken om welke Ja panse bedrijven het gaat, omdat dit een mogelijk posi tieve beslissing in de weg zou staan. Wel wilde de wethou der kwijt dat er ook bio-far- maceutische bedrijven bena derd zullen worden die zich in het Leidse bio-science park zouden kunnen vesti gen. De Japanse hoogleraar Nagai die onlangs in Neder land op bezoek is geweest zou hierbij een bemiddelende rol spelen. De gesprekken die Fase en het hoofd Wer ving en Bedrijfscontacten van de gemeente gaan voe ren vinden deels plaats met bedrijven die al tijdens de vorige reis zijn benaderd en voor een deel met nieuwe belangstellende bedrijven. „Met 1992 in het vooruitzicht zijn de kansen op vestiging van Japanse bedrijven in elk geval vergroot", meent Fase. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grai Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar: Naam: Adres: (voor controle I I I IJNZJ CeicLeSoivuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13