Am** Betogende Georgiërs uiteengedreven door waarschuwingsschoten Marine in VS mishandelt zeeleeuwen Verdachte verpleegster gaf „cursus" doden Huwelijk van s prinses Anne lijkt gestrand 10TTO jinaÏ BUITENLAND LeidóeSomcuit DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 5 Duitse secretaresse spionne uit liefde DÜSSELDORF Een voormalige secreta- resse op het bureau van de Westduitse rege- ringsleider heeft voor de rechter in Dtlssel- i dorf verklaard, dat zij jarenlang voor de in lichtingendienst van de Sovjetunie heeft ge werkt. Haar motief was liefde voor de KGB-officier, met wie zij een relatie had. Elke Falk (44) wordt er van beschuldigd en 1975 en 1985 spionne te zijn geweest, i zij achtereenvolgens werkte op het bu- i van de Bondskanselier en op diverse ministeries. Zij speelde haar inmiddels spoorloos verdwenen geliefde geheime no tulen door van vergaderingen van de West duitse ministerraad, documenten over mili taire oefeningen van de NAVO en rappor- /an de Westduitse inlichtingendiensten. Schietpartij Woede en verbijstering bij bewo ners van het Arabische deel van Je ruzalem, waar gisteren een onbe kende schutter één man heeft doodgeschoten en twee anderen verwond. Ooggetuigen meldden dat de schutter een Israëlisch militair uniform droeg en vluchtte naar een Israëlische wijk van de stad. Een onderzoek van de politie heeft nog niets opgeleverd. Later werd de moord opgeëist door de Sicarites- groepering. Deze organisatie heeft in de afgelopen vier maanden zeker acht aanslagen op linkse Israëliërs opgeëist. De aanslag van gisteren zou een vergelding zijn voor aanval len op joden door stenengooiende Palestijnen in de bezette gebieden. FOTO: AP North: Ronald Reagan zweeg over levering WASHINGTON De voor malige Amerikaanse president Ronald Reagan en zijn minis ter van justitie Edwin Meese hebben de Amerikaanse be trokkenheid bij een mogelijk illegale levering van Hawk-ra- ketten aan Iran bewust ver zwegen. Oliver North heeft dat gisteren verklaard in het proces tegen hem. Iran zou de raketten hebben gekregen via Israel, op een moment dat dat officieel verboden was. North zei ook, dat hij aannam dat de doorsluizing van de Iraanse winsten naar de Contra's de goedkeuring had van Reagan. De ex-president ontkent dit. voor met dbol 1i De Britten noemen het een „royal smile"; de glimlach waarmee prinses Anne ondanks alle geruchten over haar huwelijksproble men haar officiële verplichtingen nakomt. FOTO: AP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de Britse vhich k°°fc*stad waren gister- organi avond alle ogen gericht op kapitein-luitenant-ter-zee Tim Laurence (34), stal meester van koningin Eli zabeth. Deze knappe jonge man begeleidde de vorstin ijs. "Vf en haar gemaal, prins Phi- ■ten hp, plichtsgetrouw naar bij de speciale première van it er v Andrew Lloyd Webbers nen V; nieuwste musical, „As pects of Love". dier Hi :ft tod meer; fferd beko Volgens de Britse, media was de titel van de musical in rui me mate van toepassing op commander Laurence zelf. Tim is namelijk intiem be- krj vriend met de „princess roy al", prinses Anne (38), de enige dochter van koningin Eliza- plicht beth." Hun verhouding, die pas recentelijk aan het licht kwam, heeft momenteel tot gevolg dat Londen gonst van de geruchten. Prinses Anne trouwde vijftien jaar geleden met kapitein Mark Phillips, een rijkeluis kind dat een beetje stottert en een stuk gekker is op paarden dan zijn vrouw. De vele ge ruchten over affaires die ja renlang de ronde deden, wor- eden nu bevestigd. Hun huwe lijk schijnt definitief gestrand te zijn. Het paar heeft twee kinderen: Peter (11) en Zara ,(7)- te dij Op de redactie van een Lon- ooglei dense sensatiekrant kwam af- ;r sch gelopen week een stapeltje dijker „intieme" brieven aan, dat man door een onbekende was ge- itsden|stolen uit het bureau van prin ses Anne op Buckingham Pa lace. Deze brieven warën af- jvoobf komstig van stalmeester Lau- ,J rence die, naar gisteren is üit- x .gelekt, prinses Anne (soms ped^ vergezeld van haar twee kin deren) de laatste tijd geregeld op bezoek kreeg in zijn nede rig huisje op de Egbert Road in Winchester. Commander Laurence had zich het afgelopen weekend bescheiden teruggetrokken om te ontkomen aan al te opdrin gerige mediamensen. Maar de marine heeft hem ontzettend veel plichtsgevoel bijgebracht. Gistermorgen was hij dus weer trouw op zijn post als stalmeester van koningin Eli zabeth. De Britse vorstin heeft er daar zes verschillende van. Voor kapitein-luitenant-ter-zee Laurence komt het werk on der meer neer op wat een hof dame en een privé-secretaris doen. Laurence regelt alle bin- nenlandsë reizen van de ko ningin en stelt de gasten voor, die hun opwachting maken bij de koninklijke familie. De afgelopen dagen werd in Londen even verondersteld dat de baan van commander Laurence als stalmeester van koningin Elizabeth in gevaar zou kunnen komen als gevolg van de onthullingen. Maar het feit dat Laurence gisteren weer present was in de nabij heid van de koningin, duidt er op dat ElizabethII geen schandaal vreest. Laurence blijft nog aan tot in oktober. Daarna keert hij terug naar de marine die hem voor een pe riode van drie jaar aan het pa leis had gedetacheerd. Als prinses Anne een echt scheiding wenst, wat overigens nog lang niet zeker is, zal ko ningin Elizabeth II haar beslist geen voet dwars zetten. De vorstin, tevens het titulaire hoofd van de Anglicaanse kerk, verbood ook de echt scheiding van haar zuster, prinses Margaret, niet. De meeste sympathie van de Britten zal in deze zaak overi gens uitgaan naar prinses Anne, die naar veler mening nog hard werkt voor de 140.000 pond die ze jaarlijks opstrijkt van de Britse staat. Haar man daarentegen heeft geen tijd meer voor koninklij ke heisa. Hij geniet wel graag de voordelen van het „royal" zijn, maar hij hpudt niet van de vele verplichtingen. En dat vindt koningin Elizabeth nog erger dan het feit dat haar dochter Anne en Mark Phil lips niet langer van elkaar zouden houden. GESPANNEN RUST IN GEORGIE MOSKOU In de door een algemene staking ver lamde Sovjetrepubliek Georgië hebben militairen gisteren met waarschu wingsschoten een einde gemaakt aan een demon stratieve bijeenkomst van activisten aan de staatsu niversiteit van Tiflis. Tegen het middaguur verza melden zich zo'n duizend acti visten bij de universiteit. Mili tairen in tanks waren binnen een half uur paraat en maak ten met schoten in de lucht een einde aan de bijeenkomst. Een aantal studenten die niet onmiddellijk gehoor gaven aan de order zich te verspreiden werd door militairen in elkaar geslagen, aldus ooggetuigen. Sinds de bloedige rellen van afgelopen zondag, waarbij tientallen het le- iolingen ver boden. De partijleider van de Sovjet republiek Georgië, Djhoember Patiasjvili, heeft gisteren in een uitzending van het televi sienieuws Vremja de verant woordelijkheid aanvaard voor de rellen van afgelopen zon- dag. Sovjet-minister van buiten landse zaken Eduard Sjevard- nadze heeft een bezoek aan de DDR uitgesteld en bevindt zich sinds het weekeinde in Georgië. Volgens het Sovjet persbureau TASS heeft Sje- vardnadze overleg gevoerd met Georgische intellectuelen en media-vertegenwoordigers over oplossing van de crisis. Minister Sjevardnadze is zelf een Georgiër, die in de repu bliek partijleider en minister van binnenlandse zaken is ge weest voordat hij in 1985 door Gorbatsjov naar Moskou werd De situatie in de Sovjet-repu bliek Georgië was gisteren „gespannen maar rustig". De scholen waren gesloten, maar in de bedrijven werd ondanks stakingsoproepen gewerkt. Er reden geen bussen of trolley bussen in de stad, hoewel de metro normaal functioneerde. Op strategische punten ston den tanks en pantserwagens opgesteld en boven de stad cir kelden helikopters. Essentiële diensten als ziekenhuizen en levensmiddelenzaken bleven beperkt in bedrijf. Buitenlandse journalisten en Russen die werken voor bui tenlandse nieuwsmedia wor den niet meer in Georgië toe gelaten. Door de straten van de hoofdstad rijden voortdu rend tanks en op vrijwel alle straathoeken staan militairen. Aan het geweld van zondag waren in Tiflis protestbetogin gen voorafgegaan tegen de af scheidingsbeweging in de en clave Abchazië. De Abchaziërs hebben geëist dat hun kleine autonome republiek losge maakt wordt van Georgië en de status krijgt van Sovjet republiek. De meerderheid van de bevolking in Abchazië behoort tot de etnische groepe ring van de Abchaziërs. De au toriteiten in de Georgische hoofdstad Tiflis stuurden vori ge week de partijleider van Abchazië, Boris Adleyba, naar huis, omdat hij zich achter de eisen tot afscheiding had ge steld. De Georgische nationa listen zelf eisen zelfbestuur en grotere onafhankelijkheid van Moskou. Om dit nationalisme in te dammen heeft het Presidium van de Opperste Sovjet een decreet uitgevaardigd dat het mogelijk maakt zwaardere straffen op te leggen voor „misdaden tegen de staat", met name als het gaat om de rela ties tussen de verschillende nationaliteiten in de Sovjetu- WASHINGTON De Amerikaanse marine vangt dolfijnen en zee leeuwen en richt ze af om bases voor Trident-atoom- onderzeeërs te bewaken. Nu is echter aan het licht gekomen dat de dieren uitgehongerd en zelfs ge schopt en geslagen wor den bij de training. Door de jaren heen zijn vele tientallen dolfijnen en zeeleeu wen door de Amerikaanse ma rine uit hun natuurlijke omge ving gehaald. Ze worden ge dresseerd om te patrouilleren in de wateren rond marineba ses in de staten Georgia, Con necticut en Washington. Het is hun taak om saboteurs en spionnen die de bases onder water proberen te naderen op te sporen en eventueel te do- Het trainingsprogramma voor zeezoogdieren in het „Navy Ocean Systems Centre" in San Diego, Californië, is in op spraak gekomen na beschuldi gingen dat de dieren mishan deld worden. Uit officiële do cumenten blijkt dat de afgelo pen drie jaar dertien dolfijnen bij trainingen zijn gestorven. Bij meer dan de helft van de dieren was de doodsoorzaak uithongering of maag- en darmstoornissen. Vorige week klaagde een coa litie van vijftien dierenbe schermingsorganisaties de ma rine aan. Ze voeren aan dat het trainingsprogramma ille- fank igsprogramma ïlle- hebben een recht- in Seattle verzocht de marine te verbieden nog lan ger dolfijnen te gebruiken als waakhonden voor een nabijge legen Trident-basis. Eind vorig jaar ontvingen ver schillende kranten anonieme brieven van iemand die be weerde een gedesillusioneerde dierentrainer te zijn. Iets kor ter geleden maakte een ex-ma- Rick Trout geheten, die tussen 1985 en 1988 bij de marine in dienst was als trai ner, bekend dat hij zelf had gezien hoe dolfijnen en zee leeuwen werden uitgehongerd en geslagen. „De tweede dag dat ik daar werkte, zag ik hoe een zee leeuw tegen z'n kop werd ge schopt omdat hij niet wilde eten en hoe een dolfijn mid den in zijn snuit werd gesla gen", vertelde Trout. Een re geringscommissie voerde een onafhankelijk onderzoek naar de omstandigheden in de trai ningscentra en bevestigde en kele van Trouts beschuldigin gen. De commissie kwam tot de conclusie dat de dieren wel iswaar niet systematisch mis handeld werden, maar advi seerde wel dat het de marine verboden moest worden dolfij nen en zeeleeuwen te vangen en af te richten totdat het aan tal dierenartsen in de trai ningscentra was uitgebreid. Het marinecentrum in San Diego gaf daarop een officiële verklaring uit, waarin het be weerde dat het sterftecijfer on der de dieren „één van de laagste was van alle organisa ties die grpte aantallen zee zoogdieren houden". Wetenschappers van het Pen tagon houden zich al ten min ste dertig jaar bezig met on derzoek naar het gebruik van zeezoogdieren voor de nationa le defensie. De marine zou door het hele land zo'n hon derd dieren in dienst hebben. Tegenstanders zeggen dat de dolfijnen, met name de laatste paar jaar, voornamelijk ge leerd worden hoe ze moeten doden. Verdedigers van het dolfijnbewakingsprogramma van de marine houden echter vol dat de dieren niet afge richt worden om te doden, maar om indringers te lokali seren en hen op één of ander manier van een merkteken te voorzien, zodat ze door mari nepatrouilles herkend en gear resteerd kunnen worden. MARK HOSENBALL (c) The Sunday Times, Londen Greenpeace sceptisch over stralingsgevaar onderzeeër MOSKOU/OSLO De internationale milieu-or ganisatie Greenpeace heeft sceptisch gereageerd op de verzekeringen dat er geen straling kan vrij komen uit de Russische kernonderzeeër die vrij dag voor de Noorse kust is gezonken. Men wijst erop dat als de reac toren worden gekoeld met vloeibaar natrium, dat zeer krachtig reageert met zeewa ter, het gevaar voor explosie zeer groot is. Greenpeace noemt het wrak „een tikkende milieubom". Een woordvoer der van Greenpeace wees op het belang zo snel mogelijk de het rampschip te bergen. Volgens hem is het on mogelijk dat de radioactieve kern ook op lange termijn geen gevaar oplevert, zoals Moskou steeds verklaart. De Sovjetunie heeft nog niet beslist of en wanneer zij zal Croberen haar onderzeeboot te ergen. Volgens een onderzoe ker van het Internationale In stituut voor Vredesonderzoek in Stockholm (Sipri) kan al leen al de speurtocht naar de resten van het wrak jaren du- De brand aan boord van de Russische kernonderzeeboot is mogelijk veroorzaakt door kortsluiting. Het scheepsjour naal van het schip is gered, en dit moet de onderzoekers meer uitsluitsel geven over de pre cieze toedracht. WENEN De 30-jarige Waltraud Wagner, hoofd verdachte in de gruwelij ke moordzaak in het Lainz-ziekenhuis in We nen, heeft „cursussen" ge geven hoe patiënten te do den, zonder dat de artsen er weet van hadden. Dat is gebleken uit het politie onderzoek. Dertig rechercheurs van de Weense politie zijn bezig met het onderzoek naar de zeker 49-voudige moordzaak in het ziekenhuis. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat drie van de vier aangehouden verdachten ongediplomeerde verpleegsters waren. Uit de verhoren van mensen met wie zij hebben samengewerkt, ko- „behulpzaam, arbeidzaam en aardig". Maar in het licht van de bekentenissen die zij heb ben afgelegd, was hun glim lach voor de patiënten slechts een diabolische grijns. Over de motieven voor de moorden is nog steeds weinig meer bekend dan dat de ver pleegsters hun slachtoffers als „hopeloze gevallen" of „lastig" beschouwden. Een van de ver dachten heeft tijdens het ver hoor gezegd: „Wanneer ik me aan een patiënt ergerde, kreeg die een gratis bed bij Onze Lieve Heer". De anderen zei den dat zij de patiënten uit hun lijden wilden verlossen. Maar om ontdekking van de juiste doodsoorzaak moeilijker te maken, werden veel slacht offers juist op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Meer doden Hoofdverdachte Waltraud Wagner werkte sinds 1982 in paviljoen vijf van de eerste af deling van het Lainz-zieken huis, die speciaal bedoeld is voor hoog bejaarde en ernstig zieke patiënten. Een jaar later begon zij de reeks moorden. De politie loopt met haar en de andere verdachten de registers na van alle 3.126 mensen, die tussen 1982 en 1988 in het pa viljoen zijn overleden. Gisteravond had Wagner al leen al over de afgelopen twee jaar 25 moorden bekend, zodat gevreesd wordt dat het totaal aantal slachtoffers veel hoger kan liggen dan 49. De Weense hoofdcommissaris van politie Gunther Boegl sprak van „de grootste golf moorden" in het naoorlogse Europa tot op he den. De tweede verdachte is een 27-jarige vrouw, die in 1983 na een gesjeesde studie aan de verplegersopleiding werd aan gesteld als hulpverpleegster, omdat zij zoveel belangstelling had voor het vak. De derde aangehouden hulp-verpleeg ster werkte al sinds 1979 in het ziekenhuis. Zij wordt ervan verdacht zes patiënten te heb ben gedood. De vierde ver dachte is een 49-jarige hulp verpleegster, die vijf moorden heeft bekend. Zij zou zich twee jaar geleden bij het „diaboli sche trio" hebben aangesloten. Vergelding Er is nog een vijfde arrestatie bevel uitgevaardigd tegen een verpleegster die met vakantie is. De politie acht het evenwel niet onwaarschijnlijk dat de beschuldigde het slachtoffer is van een vergeldingsactie van het in hechtenis genomen viertal. De betrokkene trok vorig jaar namelijk aan de bel en waarschuwde artsen dat er sprake was van onregelmatig heden. Indertijd lukte het niet om bewijzen op tafel te krij gen. Sinds 1976 hebben in de we reld vijf ziekenverzorgers of - verzorgsters terechtgestaan op de beschuldiging dat zij patiën ten hadden gedood. In decem ber 1977 werd een 41-jarige Nederlandse verpleeghulp in tweede instantie wegens vijf voudige moord tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij zou vijf bejaarde pa tiënten in een tehuis in Kerk- rade met behulp van insulie- injecties hebben gedood, omdat hij minder omhanden wilde hebben. Voor zover bekend is het schandaal in Wenen het grootste in de geschiedenis van de burgerverpleging. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 340) Holderdebolder stuift de wagen de heuvel af, recht op de rf rivier aan. Taaie Toon heeft zich opgericht en moedigt de paar- den aan, die rennen als bezetenen. Rob heeft zijn revolver ge trokken en ook Marga zit klaar om te vuren. Links en rechts flui ten de kogels door de lucht. Dwars er door, heeft Taaie Toon ii gezegd en aan hem ligt het niet of ze zullen de „Pandora" wel bereiken. Daar plonst de wagen al in de rivier. Het water is diep, de houten kar blijft wel drijven en de paarden kunnen men. De rovers schieten als razenden, nu ook deze prooi hun dreigt te ontsnappen. Maar dan voelen de paarden weer grond en even later hebben zij de overkant bereikt. Uitgeput strekken zij zich uit op het gras. En aan boord van de „Pandora" heeft men de plotselinge terugkomst van de expeditie met span ning gadegeslagen; nu zet het schip koers naar de oever om al len op te pikken. Madrid breekt met de ETA MADRID De Spaanse re gering heeft de vredesbe sprekingen met de Baskische afscheidingsbeweging ETA in Algerije beëindigd, nadat in het Baskenland bombrie ven zijn ontploft die vrijwel zeker afkomstig waren van de ETA- Sinds januari werd in Alge rije door de Spaanse regering en de ETA onderhandeld over een oplossing van het conflict in het Baskenland. Toen bleek dat de regering niet wilde ingaan op politie ke eisen, kondigde de ETA vorige week aan dat het drie maanden oude bestand zou worden verbroken. Dat lijkt te zijn gebeurd. Heel Spanje houdt nu rekening met nieu we aanslagen van de ETA. U kunt uw kind met talent voor de showbizz gelukkig maken met een eigen film. De film die u zélf kunt maken, want u heeft nog 3 trekkingen lang gratis kans op één van die 5 fantastische JVC GR - 45 videocamera's. En u houdt natuurlijk kans op de vele geldprijzen: de hoofdpnjs die kan oplopen tot een half miljoen en hon derden gratis extra prijzen van f 100 - via de laatste vier cijfers goed van uw formu- liemummer. Lever deze week uw formulier in en kijk op zaterdagavond om 19 46 uur op Nederland 3 naar de trekking. Wie weet steelt uw kind binnen kort de show m id die u zélf maakt. Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5