'e strijd tegen het uitzakken Jong-volwassenen kiezen massaal voor samenwonen 'N PERFECT VERZORGD WEEKEND IN DE DUITSE HFEL? 4^ binnenland CcidócSomatit Deel personeel tegen Shell in Zuidafrika GENOOTSCHAP FYSIOTHERAPIE VIERT EEUWFEEST iondagdiensten in veel ziekenhuizen Fusie tussen NDU en Perscombinatie is van de baan Twijfel aan concurrentie in gezondheidszorg MENDOMDO 249H DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 3 rijs chaar- zijn d< 'laatselijke partijen gl tegen PvdA-plan SN HAAG De Vereniging van atselijke Politieke Groeperingen >PG) wijst de plannen van de PvdA :r de aanpassing van de kieswet Jedig af. Het PvdA-kamerlid enks wil restzetels alleen nog maar i partijen geven die minstens één el hebben bemachtigd. De voorzitter i de VPPG, mevrouw Pollemans, j dat bij de gemeenteraadsverkiezin- n 1986, 16,9 procent van de stern- werd behaald door plaatselijke eperingen. Bij tussentijdse verkie- jen .bij gemeentelijke herindelingen ^dat percentage nog hoger. Het be- ansrecht van plaatselijke groeperin- is daarmee duidelijk aangetoond, de VPPG-voorzitter. Steun van Lubbers kleine Markerwaard DEN HAAG Het plan voor de inpoldering van een klein gedeelte van het Markermeer, zoals voorge steld door een commissie onder leiding ^an oud-minister Van Aar- denne, wordt nu ook gesteund door premier Lubbers. Daarmee staat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) binnen het kabinet niet meer alleen in haar opvatting dat het plan uitgevoerd dient te worden. In regeringskringen wordt overigens de kans zeer ge ding geacht dat het kabinet uitein delijk toch voor de inpoldering zal kiezen. Vandaag beraadt een klei ne groep ministers onder leiding van Lubbers zich over het inpol deringsplan. AMSTERDAM Zo'n tien procent van de werknemers van het Shell-laboratorium in Amsterdam vindt dat het concern zich uit Zuidafrika moet terugtrekken. President-direc teur L'. van Wachem heeft hen inmiddels per brief laten weten „dit jammer te vinden". Hij wijst er op dat er goede redenen zijn voor Shell om in Zuidafrika te blijven. De industriebon den van FNV en CNV zijn zeer verontwaar digd over het bod dat Shell heeft gedaan tijdens de onderhandelingen over een nieuw cao voor de 2800 produktiemedewerkers bij Shell Pernis en Shell Moerdijk. De bonden willen een éénja rige cao en twee procent loonsverhoging terwijl Shell een tweejarige cao wil en één procent loonsverhoging biedt per 1 oktober 1989, en één procent loonsverhoging per 1 oktober 1990. Masson nog zes ton schuldig MAASTRICHT Het advocaten kantoor Tripels in Maastricht is nog steeds druk in de weer om zes ton te krijgen van voormalig ABP-topman Masson, die hij alsnog moet betalen voor de verdediging door mr. Max Tripels. De advocaat heeft Masson enkele weken laten gijzelen om te bevorderen dat de rekening snel zou worden betaald, maar vorige week stelde de president van de Haagse rechtbank, mr. W. Wijnholt, Masson weer op vrije voeten. Tripels heeft nu een openbare verkoop van Mas- sons spullen in het hoofd. Maar of dat zin heeft, wordt betwijfeld omdat een taxateur onlangs vaststelde dat de ex- ABP'er slechts voor 10.000 gulden aan spulletjes bezit. In 1983 werden de goederen nog op enige tonnen ge schat. Weisglas is geflirt met de PLO beu UTRECHT Het VVD-ka- merlid Weisglas vindt dat het afgelopén moet zijn met het „eenzijdig geflirt" van Europa met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, PLO. Minister Van den Broek zou in zijn ogen het voortouw moeten nemen de EG-landen rol te spe len in het Midden-Oosten. De liberaal wil ook dat Eu ropa er bij de PLO op aan dringt de passages in het handvest over de vernieti ging van de staat Israel te laten vervallen. 'erden gelijk; 5N HAAG De fysio- Vapie dringt steeds die door in de samenle- ig. Uit onderzoek blijkt 9000 hulpverleners in ze sector werkzaam zijn ziekenhuizen en andere tellingen en 4000 daar- iten. Jaarlijks onder- it een groeiend percen- e van de bevolking een iiotherapeutische be- ïdeling, op dit moment ijsont id tien procent. ïe gul 10 gul feite !t e olie opval' gele sis ste n die achtergrond viert Nederlands Genootschap Fysiotherapie dit jaar zijn klach wfeest. Er zijn diverse acti- zakenïiten, verspereid over het er in juni in het ê'Jags Congresgebouw een in- lationaal congres over 0 j oep in Beweging. En van- ordi g hield de journaliste Els haar boekje „Even liegen" ten doop in het seentrum Nieuwspoort. Een eis werkje met vijftien ver- het leven gegrepen" ai) de luie natie aan het bewe- te krijgen. lijkt of Els Taverne de haar' beschreven situaties nabij heeft meegemaakt, iral het portret „Vader" is snsecht. De man behoort "Jhet leger van „uitzakkende priJSWn", die ineens een hei beeld krijgen van hun be- lat berde toestand. Zijn reactie ledma adicaal, typerend voor uit en. Hij koopt een itterende racefiets om hem 'olgens ongebruikt in de te laten staan, keer deugt het de andere keer heeft-: geen tijd. Kortom, massa's uit vluchten. Uiteindelijk deelt vader het gezin mee, dat „fiet sen hem niet zo ligt". Joggen, dat is hem op het lijf geschre ven. Als dat idee is geboren laat pa er geen gras over groei en. Hij schaft zich een super snel trimkostuum aan en gym schoenen die je moet tegen houden, omdat ze er anders vanzelf vandoor gaan. Vader heeft zich heilig voor genomen in één keer door te stoten naar het Grote Succes. Niet rustig beginnen en met kleine beetjes een respectabele afstand bereiken, welnee. Met een een stomp kilometers weg zetten en dan het applaus van vrouw en kroost in ontvangst nemen. In plaats daarvan krijgt moeder een echtgenoot thuis, die nog maar net de luie stoel kan halen, hij kan niet meer. Erger is, dat de „atleet" diverse spieren heeft gefor ceerd. „Overbelasting" conclu deert de arts. Het eind van het liedje is dat hij van verdere avonturen afziet. Het is mooi geweest. Geen last meer Soms krijgt de lezer de indruk dat de verstrekte adviezen overbodig zijn. Moet je ouders nog vertellen dat spelen essen- tiëel is voor kinderen met de toevoeging, dat ze „er niet al leen plezier in hebben maar ook omdat hun motorische, geestelijke en sociale ontwik keling erdoor wordt bevor derd"? „Zo'n raad is nog steeds nodig", zegt voorlichter Huis- kes van het Genootschap. „Massa's kinderen groeien op voor de buis met een berg chips voor hun ders maar denken: ziezo, daar hebben we geen last meer van. Misschien niet op korte ter mijn, maar de problemen ko men geheid. Wat we ook vaak zien is dat kinderen doorde- week niet actief zijn maar in het weekeinde voor hun sport club enorm druk in de weer zijn. Daar ontstaan veel blessu res door". Daarmee zijn we meteen be land bij het grote belang van de fysiotherapie. Jaarlijks ligt het aantal letsels tussen de één en anderhalf miljoen. Veel ge wonde sporters worden opge lapt door fysiotherapeuten, zich voorzichtiger dan voorheen in de actie gooi en. Huiskes: „Vroeger bleef een hinkepoot op doktersad vies een week of wat binnens huis met het gewonde been op 'n stoel. Nu wordt precies ge keken naar de aard van de blessure, zodat een uitgebalan ceerde behandeling kan wor den De fysiotherapie is volgens Huiskes een vorm van basis zorg. Waarom wordt ze dan op aandringen van de commissie Dekker uit het verstrekkin genpakket gewipt? „Om de aantrekkelijkheid aanvullende pakket men zich moet verzekeren, te verhogen", antwoordt de voor lichter prompt. Hij onthult, dat zelfs leden van de commissie de fysiotherapie graag bij het basispakket hadden onderge bracht, maar uiteindelijk toch hebben gekozen voor een sa mengaan met tandheelkundige zorg en medicijnen om zo een attractieve combinatie te scheppen. Toch blijft het Ge nootschap proberen de fysio therapie tot een onwrikbaar bestanddeel te maken van het basispakket. „Als ons dat niet lukt zullen we ons uiterste best doen om ten minste de premie voor het aanvullende pakket betaalbaar te houden", aldus Huiskes. Krukken „De goede kant van de bezui niging", zegt Huiskes, „is dat in de gezondheidszorg ieder een weer is gaan nadenken over kostenvermindering. Voorbeeld: een man met een heupfractuur wordt geope reerd. Als dat is gebeurd moet hij weer leren lopen op kruk ken. Vroeger moest hij daar voor een dag of twee in het ziekenhuis blijven, nu doen we het anders. Vóór de operatie wordt de fysiotherapeut inge schakeld. Die vertelt de pa tiënt haarfijn hoe hij de kruk ken moet gebruiken. Daardoor kan hij na de operatie snel naar huis en daar zijn oefenin gen doen". Ook wordt de fysiotherapeut een onmisbare hulpverlener figuur in „de grijze sector". Mensen willen zo lang moge lijk in hun eigen huis blijven wonen. Daarbij worden ze ge holpen door de fysiotherapeut, die gericht advies kan geven. „Vroeger stopten ze ouderen in een bejaardentehuis en dat was dat. Wanneer dat vol was bouwde men er eentje bij, niets aan de hand. Nu zijn niet alleen de centen op, maar is het ook afgelopen met de lijd zaamheid van de ouderen. Ze willen het heft zelf in handen houden", aldus Huiskes. JOS BOUTEN !LEFOONACTIE DELFTSE LABORANTEN RECHT Zondags- nsten en werkonder- kingen gaan het beeld lalen van de acties in ziekenhuiswezen ter lersteuning van de neis van 5 procent. In grootste niet-acade- ;ch ziekenhuis van Ne- 'land, het Medisch ictrum Twente in En- ede (2500 werkne- rs), wordt vandaag zon- (sdienst gedraaid. Daar- komen geplande operaties te vervallen, evenals het spreekuur. Al leen spoedgevallen wor den behandeld. Ook in het Sint Franciscus Gasthuis, het Boumanhuis en het Van Dam Bethesda zie kenhuis in Rotterdam staat de zondagsdienst op het program ma. Werkonderbrekingen van enkele uren zijn voorzien bij onder meer het verpleeghuis Velserduin in Velsen, het streekziekenhuis Waterland en verpleeghuis Overwhere in Purmerend. Het verplegend personeel .van verpleeghuis Bornholm in Hoofddorp heeft besloten alle acties in de gezondheidszorg op te schorten nadat gisteren een 81-jarige bewoner van het huis is overleden. De man kreeg tijdens het uitdelen van pamfletten in het centrum van Hoofddorp een hartstilstand. Er is een onderzoek ingesteld, dat over ongeveer een week zal zijn afgerond. In Delft breiden de acties van de verpleegkundigen voor een loonsverhoging van 5 zich nu oök uit naar het laboratori- umpersoneel. In diverse instel lingen en ziekenhuizen be stookte men vandaag de tele fooncentrale van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Ook verpleegkundigen in hui zen van bewaring en gevange nissen voeren momenteel ac tie. Verspreid over ongeveer 50 plaatsen in het land onder breken zij twee keer een uur het werk. De christelijke vakbond CFO verwacht dat 40 tot 50.000 mensen zullen deelnemen aan de protestbijeenkomst van de bonden op 20 april in Den KNOLLEN „VERBIEDT VAREN MET HOGE SNELHEID" HARLINGEN Rijkswater staat moet zo snel mogelijk met een verordening komen die het varen met hoge snelhe den in het Waddengebied aan banden legt, aldus de Wadden vereniging. Dit weekeinde zijn dagtochten gestart met een snelboot. De boot bereikt een snelheid van ongeveer zeven tig kilometer per uur en brengt Westduitse dagjesmen sen in twee uur tijd van Bor- kum naar Ameland. AMSTERDAM De dag bladfusie tussen de Pers combinatie fPC) en de Ne derlandse Dagblad Unie gaat voorlopig niet door. De Raad van commissaris sen en de hoofddirectie van de Perscombinatie hebben gisteren in een ge sprek met de drie aan deelhoudersstichtingen van de PC (de Volks krant, het Parool en de Christelijke Pers (Trouw)) meegedeeld dat er „thans geen mogelijkheden zijn" voor een fusie met de Ne derlandse Dagblad Unie, uitgeefster van onder meer de NRC en het Al gemeen Dagblad. De Raad van Commissarissen en de directie van PC hebben besloten eerst na te gaan of er mogelijkheden zijn een „ver antwoord geachte koers" voor de toekomst van de Perscom binatie uit te zetten. De raad en directie, aldus de verkla ring, hebben de hoofdcommis saris verzocht de komende tijd een aantal „vertrouwelijke ge sprekken" te voeren met alle betrokken instanties binnen de Perscombinatie. De vertegenwoordigers van de drie stichtingen hebben inmid dels hun instemming betuigd met de aanpak die door Raad en directie is voorgesteld. Zij zegden hun „volle medewer king" toe. Een woordvoerder van de NDU zei in een eerste reactie „de gang van zaken te betreu ren, alhoewel wij nog geen of ficieel bericht van de PC hier- over hebben gekregen". Maar de woordvoerder zei de afgelo pen tijd wel sterke aanwijzin gen te hebben gekregen „dat het deze kant uit zou gaan". De voorgenomen fusie tussen Perscombinatie en NDU, de Nederlandse Dagblad Unie, werd op 17 november vorig jaar wereldkundig gemaakt. Het lag in de bedoeling dat El sevier, de eigenaar van NDU, 75 procent van de aandelen in de nieuwe onderneming zou De Perscombinatie voor 25 procent in de fir- stappen. ROTTERDAM Bij het ontstaan van ziekenfondskar tels, een premie die grotendeels landelijk hetzelfde moet zijn en het voortbestaan van landelijke cao's, lijkt er nauwelijks ruimte voor de beoogde concurrentie in de gezondheidszorg. Voorzitter dr. G. van den Broek van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisdirecteuren constateerde dit vanmorgen in Rot terdam op een congres van het Nederlands Studiecentrum over „Dekker in uitvoering". Hij zei dat het ziekenhuis geen slaaf wil zijn van de landelijke overheid en evenmin van een soort lande- lijk verzekeringskartel. Ook directeur G. Keijser van het ziekenfonds Salland waar schuwde dat blokvorming aan de kant van de verzekeraars mo nopolievorming uitlokt bij de aanbieders van de zorg. Salland is niet betrokken bij de fusiegolf die op het ogenblik gaande is in de ziekenfondswereld. Volgens hem moet er nog veel gebeuren om voor ziekenfondsen vanuit een gelijkwaardige uitgangspositie eerlijke concurrentie mogelijk te maken. Overigens meent hij dat harde concurrentie tot verstarde verhoudingen en een kostenexplosie zal leiden in plaats van tot een doelmatig en flexibel stelsel en kostenbeheer sing. TER VOORBEREIDING OP HUWELIJK DEN HAAG Jonge mensen geven er in grote meerderheid de voorkeur aan eerst samen te wonen alvorens te trouwen. In het huwelijk zoeken ze vervolgens naar een vorm van partnerschap, met een baan voor beiden en een gedeelde verantwoorde lijkheid voor het huishou den en de kinderen. Dat concludeert de Stichting Relatievorming uit een enquête waarvan de resul taten vanmorgen bekend zijn gemaakt. Met hun duidelijke keuze voor het „partnerschap" (73 procent van de ondervraagden begeert een dergelijke relatie) kiezen de jong-volwassenen niet al leen voor een relatievorm „die twintig jaar geleden nauwelijks voorkwam", ze geven er ook een trend die totnutoe meer ge leidelijk verliep. Twee jaar ge leden, toen de Stichting Rela tievorming een soortgelijke en quête hield, gaf slechts 55 pro cent van de ondervraagden voorkeur aan een „partner schapsrelatie" en hield 40 pro cent het op het traditionele hu welijk; de man aan het werk, de vrouw thuis bij de kinderen. Nu is nog maar 25 procent daar voorstander van. Het is overigens maar de vraag of de overige driekwart wel in staat zal zijn zijn de ideale ma nier van samenleven te verwe zenlijken. Wim Zandvoort, di recteur van de Stichting Rela tievorming, zei daar vanmor gen over: „In de praktijk is het voor partners moeilijk om een gelijkwaardige baan te vinden. Vaak passen vooral de vrou wen met veel tegenzin hun ide aal aan aan de werkelijkheid. Soms geven ze met pijn in het hart hun baan op. Of ze stellen het krijgen van kinderen uit, of ze beperken zich noodgedwon gen tot één kind". Volgens Zandvoort toont de belangstel ling voor wat hij noemt de „partnerschapsrelatie" aan dat de „emancipatie-gedachte is doorgedrongen in alle lagen van de bevolking". „Weliswaar wil 87 procent een huwelijk, maar het huwelijk ziet er meestal heel anders uit dan dat van de ouders. Het grote belang dat wordt gehecht aan een ei gen leven binnen de relatie toont aan dat de jong-volwasse nen veel individualistischer zijn dan hun ouders", aldus Zandvoort. Uit de enquête van de Stichting Relatievorming blijkt een (sta tistisch) verband tussen kerke lijkheid, opleiding en gezinssi tuatie enerzijds en de keuze voor een bepaalde relatievorm anderzijds. Zo zijn kerkse jon geren grotere liefhebbers van de traditionele relatie dan niet- kerkse jongeren. De kerkgan gers zijn ook de enigen onder wie een meerderheid voor trouwen zonder voorafgaand samenwonen gevonden wordt (58 procent); de anderen kiezen er massaal (74 procent) voor te „hokken" en dan pas te trou wen. Kinderen van gescheiden ouders zijn de grootste voor standers van deze variant. Over kinderen gesproken; 80 procent van de ondervraagden wil ze wel. Het liefst voor hun dertigste (54 procent) en anders daarna (26 procent). Zandvoort tekent daarbij aan dat uit we tenschappelijke prognoses blijkt dat in werkelijkheid het aantal paren zonder kinderen groter zal zijn dan uit deze en quête valt op te maken: „Voor veel vrouwen geldt kennelijk dat ze eigenlijk wel kinderen willen of daar over twijfelen, maar dat het er niet van komt". Opvallend is ook dat vrouwen vaker kinderen voor hun dertigste willen dan man nen. Dergelijke meningsver schillen leiden er echter niet toe dat de partners elkaar niet meer zouden kunnen verdra gen; bijna allemaal geven ze er de voorkeur aan samen in één woning te leven. De lat-relatie en de woongroep zijn zeer im populair. STEyO AKKERMAN (ADVERTENTIE) Laat u eens een langweekend écht verwennen, in Bungalowpark Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Dat begint vri|dog met een welkomstcocktail in de Pub, gevolgd door een driegangendiner. Ook de volgende avonden wordt u verrast met zo'n voortreffelijk diner (op zoterdog zelfs vier gangen) in het gezellige restaurant. Zoterdog- en maandag ochtend geniet u er bovendien von een goed verzorgd ontbijt buffet en 's zondags is er een uitgebreide brunch. Eveneens in de prijs inbegrepen zijn o.m. dekbedlinnen, handdoekpakketten, een partij midgetgolf en 'n rondje sauna voor allemaal! Bel voor informatie en reservering: 020- 6656565 LANGWEEKEND MET VEEL EXTRA'S IN APRIL, MEI, JUNI Minimool 2 pers. per bungalow. Verblijf in 2-, 3-, 5- of 6-pers. bungolow (toe Ie wijzen door Vendorodo). Geldt mei voor reeds geboekte vakanties. Eventuele ondere kortingen vervollen bij deze oonbieding. Postcode: Pbots: telefoon: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel noot Vendorodo, Antwoordnummer 10072. 4800 VB Breda Er Sgt ook een folder voor u kloor bq V&D. ABN Bonk.D-Reizen. Aike. Toerkoop. Rotfink en de grote postkantoren

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3