Scepticisme heeft elan van veel jongeren gebroken ■D L kerk wereld „Europa heeft behoefte aan oecumenische theologen £eidóe©ou/ta/nt 'laat Kerkelijk comité tegen uitzetting Surinamers brieuen van lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóC-Qowuvnt DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 2 Franciscanen beginnen opleiding milieubescherming ROME De Franciscanen openen vrijdag in Rome een oplei dingscentrum voor milieubescherming. Het nieuwe centrum leidt in twee jaar mensen op tot milieudeskundigen die aan het werk kunnen bij kerkelijke en andere onderwijsinstellingen. De generaal-oversten van de vier takken van de Franciscaanse familie hebben in oktober toestemming gegeven voor de oplei ding. Door onder meer financiële problemen geplaagd, zullen de initiatiefnemers echter pas over een jaar definitief met de opleiding kunnen beginnen. Deze maand beginnen de Francis canen met een serie lezingen over de omgang met natuur en milieu in verleden en heden. Zij kunnen rekenen op medewer king van de Italiaanse overheid, de Europese Gemeenschap en de Verenigde Naties. Haïtiaanse militairen kaapten missie-vliegtuig MIAMI In Haïti hebben twee militairen een vliegtuig met zeven missionarissen aan boord gekaapt om naar Miami te vliegen. Zij wilden hiermee een onderhoud met president George Bush van de Verenigde Staten afdwingen over de situ atie in Haïti. De kapers werden bij aankomst in Miami gearres teerd, aldus Amerikaanse functionarissen. Het toestel, een Cessna, stond op het punt van het vliegveld Cap Haïtien op te stijgen, toen twee mannen in burgerkleding schietend de lan dingsbaan oprenden. Ze drongen het vliegtuig binnen, sloten de deur en dwongen de piloot meteen op te stijgen. Eenmaal in Miami aangeland werd het toestel omsingeld door de politie en agenten van de FBI. De kapers gaven zich zonder tegenstand over. De piloot en de zeven inzittenden kwamen met de schrik vrij. Een man van woorden en niet van daden is als een tuin vol onkruid. Alfred Tennyson Oud-kerknieuws- journalist Nico Adema overleden VOORBURG N. Adema, de vroegere chef van de re dactie geestelijk leven van het ANP, is maandag na een ern stige ziekte in zijn woonplaats Voorburg overleden. Hij was bijna 68 jaar. Nico Adema werd in 1948 re dacteur bij het toenmalige Katholiek Nederlands Pers bureau (KNP), waar hij onder meer verantwoordelijk was voor de verslaggeving van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965). Toen het KNP in 1973 werd opgeheven, stelde het ANP de redactie geestelijk leven in. Adema werd chef van deze redactie. In februari 1983 maakte Adema gebruik van de VUT- regeling. Bij zijn afscheid ont ving hij de pauselijke onder scheiding van ridder in de orde van St. Silvester. RK kerk ook lid nieuwe Britse Raad van Kerken LONDEN De RK bisschop- penconferentie van Engeland en Wales heeft in principe in gestemd met de vervanging van de raad van kerken in Groot-Brittannië door een nieuw orgaan, waarvan ook de Rooms-Katholieke Kerk lid is. De kerk heeft nu de status van waarnemer bij de raad. De voorstellen, die in januari zijn gepresenteerd, komen erop neer dat er voor het eerst een Raad van Kerken in Engeland komt. Verder zal de structuur van de huidige ra den van Groot-Brittannië, Wales en Schotland worden veranderd. Er komt eens in de twee jaar een bijeenkomst van kerkleiders en leken uit alle lidkerken. Voorts zal in alle vier raden het bestuur in handen worden gelegd van een kleinere groep van ge machtigden, die een aantal keren per jaar vergadert. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Epe (buitengewone wijkgemeente) K. de Graaf te De Krim. Aangenomen naar Dalfsen T. naar West-Terschelling i.c.m. Midsland H. Out te Hardinxveld-Bo- ven. Beroepen te Barendrecht (part time) M.A. van der Sar. kand. te J t beroep heeft aange- Smilde i.c.m. Diever. Be dankt voor De Bilt-Bilthoven B. van Zuijlekom te Hattem; voor Schildwol- 315. 7323 DT Apeldoorn; G. Roekei. Lemoen 5, 3902 GR .C. van der Wekken. Molleruslaan 9. 7316 AN Apeldoorn; J.C. Wessels, Molen weg 22. 9797 PT Thesinge. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Arnhem-Zuid W.J. de Zwart te Leeuwarden. neerd met Pekela i vank-Veendam U. Hun Breda die dit beroep h FRÈRE ROGER, STICHTER VAN TAIZÉ: TAIZÉ Sommige woorden klinken gauw vals, maar als men van iemand kan zeggen dat hij pure liefde en goed heid uitstraalt, dan geldt dat wel voor frère Roger, prior van Taizé. Het men selijk gezicht van de Bergrede. Het was veer tien jaar geleden dat ik hem voor het laatst had ontmoet en het trof me hoe transparant en fragiel hij er uit zag. Begrijpelijk dat hij door zijn mede broeders enigszins in be scherming wordt geno men en normaal niet voor vraaggesprekken be schikbaar is. Vooral de laatste jaren wordt Frère Roger (74) veelvuldig gelauwerd. Na de vooraan staande Britse Templeton- prijs en de UNESCO-vredes- prijs werd hem ook de inter nationale Carolus-prijs van de stad Aken toegekend voor „zijn bevordering van een be zinning op de geestelijke en sociale grondwaarden van Eu ropa". Maar hij laat al deze lof over zich heen gaan „zoals een eend het water". Op zijn verzoek wordt trouwens het officiële feestbanket in Aken vervangen door een stamppot voor allen. En er worden 20.000 jongeren op de viering verwacht. In de grote open haard knet teren enkele houtblokken, want het kan kil en vochtig zijn op de heuvel van Taizé en frère Roger heeft een ge voelige, breekbare stem. Bo vendien heeft hij tijdens een verblijf in een armenbuurt op Haïti een ooginfectie opgelo pen, die het hem moeilijk maakt te lezen. Zijn kamer is sober ingericht; een kleine ta fel, vol boeken en papieren, een eenvoudig bed, een we reldkaart aan de muur, een ikoon.... Door het raam een weids uitzicht op het dal met de zachte heuvels van Bour- gondië. Men kan het zich vandaag nauwelijks nog voorstellen welke moed het vergde om in de jaren 45-50 een volstrekt originele oecumenische weg in te slaan. De grote door braak kwam met Johannes XXIII, die frère Roger vriendschap en sympathie schonk. De prior straalt als hij herinneringen ophaalt aan Johannes XXIII, die over Taizé sprak als over „die klei ne lente". Na diens dood heeft de prior het brevier van Jo hannes XXIII gekregen. Hij laat het me zien met een kin derlijke blijheid. Keulen Frère Roger onthoudt zich van een standpunt in een ac tuele kwestie als de verkla ring van Keulen. „Onze erva ring is dat we desnoods naar de andere kant van de wereld willen gaan om te vragen en te smeken, maar nooit in een publiek debat, steeds in een .persoonlijke dialoog". Vergeleken bij de jaren ze ventig lijkt me de sfeer op de heuvel merkbaar veranderd. De toenmalige geest van maatschappijkritiek is ver vangen door een meer uitge- Roger Schutz sproken gerichtheid op inner lijk leven. Frère Roger wijst er echter op dat de communi teit steeds zichzelf is geble ven, en dat de twee polen innerlijk leven en menselijke solidariteit niet van elkaar te scheiden zijn. Hij gaat ak koord dat bij de jonge genera ties van vandaag de hunker naar innerlijke vrede en transcendente hoop groter is dan destijds. Op mijn opmerking dat de geestdrift en het geloof van vele tienduizenden is ver zwakt en dat de Kerk moeite heeft nieuwe generaties te be reiken zegt hij: „Vanwege de vertrouwenscrisis bij de mens, die het einde van de twintig ste eeuw kenmerkt, zijn uitge strekte gebieden in Europa overtrokken door twijfel. Hoe in deze omstandigheden het essentiële van waaruit we le ven doorgeven? Het belang rijkste is dat onze levenshou ding geïnspireerd wordt door belangeloosheid. Op die ma nier kan een weg van ver- opengaan die kan God legt zichzelf nooit op. Maar wij mogen het laatste Concilie dankbaar zijn omdat het er aan herinnerd heeft dat „Christus verenigd is met elk menselijk wezen zonder on derscheid, zelfs als hij er zich niet van bewust is". Omdat Hij verrezen is, woont Christus in ieder menselijk wezen door zijn Geest. Vaak Rebben we moeite om te be grijpen dat Hij verrezen is. En toch, vanuit de diepste lagen van onze menselijke conditie zijn wij op zoek naar een lief de, de verwondering over zijn liefde. In de diepste lagen van eenieder schuilt het verlan gen naar zijn aanwezigheid, die van Christus, die ons lief heeft. Alleen al dit verlangen naar Zijn leven in ons is reeds een éénwording met Hem. Dit verlangen is reeds het geloof, een zeer nederig geloof ver borgen in het diepste van het menselijk wezen. Om Christus te ontdekken is dus het eerste wat telt niet zo zeer kennis, maar wel ver trouwen van het hart. Van daaruit kan een hunker ont staan om de bronnen van het geloof te leren kennen en be grijpen. Ja, voor allen geldt, wat we in Taizé zingen in een liefde op een zin van een Spaans mysticus: in een in nerlijke nacht, als we naar de bron gaan, worden we ver licht door de dorst naar God". Oost-Europa Het opengaan van Oost-Euro pa lijkt een nieuwe periode in onze geschiedenis in te luiden. Taizé hecht blijkbaar veel be lang aan de contacten en de solidariteit tussen jongeren uit Oost en West. Waarom? Frère Roger: „Om het even of FOTO; BERT HULSELMANS hij uit het Uosten ot het Wes ten komt, een christen vraagt aan God een universeel hart, hij vraagt ook een kinderlijke geest om het' risico van het geloof te durven nemen. Dan kan hij zich niet neerleggen bij een situatie4 waarbij een continent in tweeën gesplitst Met mijn broeders hebben we reeds lang begrepen dat, voor wat ons betreft, God ons vóór alles vraagt de Christus van de gemeenschap te tonen, de Christus die niet op zichzelf wordt genomen, maar levend in deze unieke gemeenschap die zijn Lichaam is, de Kerk. Deze keuze van het geloof zet ons ertoe aan naar verzoening te zoeken onder de christenen en via hen tussen de volke- In dit perspectief kan ik en kele recente voorbeelden aan halen van de initiatieven van onze communiteit in verband met de Oost-West-relaties. Se dert 25 jaar gaan we geregeld naar de landen van het Oost blok. Vandaag gaan er nieuwe wegen open voor de opbouw van de grote Europese fami lie. Ik verwijs naar de recente Europese ontmoeting in Parijs waarop 8.500 Oosteuropese jongeren aanwezig waren, dat was nog nooit eerder gebeurd. Binnenkort, op 28 april, heb ben we voor het eerst een Eu ropese jongerenontmoeting in Pees, Zuid-Hongarije. Taizé zorgde bovendien voor de verspreiding van een groot aantal Nieuwe Testamenten. Het conciliair proces voor vrede, gerechtigheid en de heelheid van de Schepping vindt steeds meer weerklank? Wat is uw opvatting over het samengaan van de strijd voor vrede, gerechtigheid en mi lieuzorg en de verantwoorde lijkheid van christenen daar bij? Frère Roger: „Ik bereid thans een tekst voor die ik binnen kort zal overhandigen aan zo veel mogelijk verantwoorde lijken van Europese staten. Ik ga ze ontmoeten vergezeld door enkele kinderen, die de nieuwe generaties symbolise ren. Ik zou de staatshoofden bepaalde verlangens van de jonge generaties willen mee delen opdat de menselijke hoop die zij nodig hebben om zich te realiseren geen droom zou blijven, maar een werke lijkheid". Onontkoombaar In deze oproep aan de staats hoofden, zal ondermeer dit probleem ter sprake komen: „Wie kan onverschillig blij ven tegenover de snelle on taarding van het milieu? De toename van natuurrampen veroorzaakt door menselijke activiteit, de demografische druk op de beperkte hulp bronnen, maken nu van de overleving van het milieu een onontkoombaar probleem dat onmiddellijke beslissingen vereist". Het spreekt vanzelf dat het milieuprobleem niet kan ge scheiden worden van dat van de ontwikkeling nog van dat van de wereldvrede. En wij weten dat de problemen ge steld voor het verwezenlijken van vrede voor de hele mens heid van een adembenemen de complexiteit zijn. Nochtans wil de hele menselijke familie de vrede, nooit de oorlog. In Europa werd de tweede helft van de twintigste eeuw gekenmerkt door stromingen van wantrouwen, soms zelf van verdachtmaking.. Voor vele jonge Europeanen is er ontgoocheling uit voortge vloeid, scepticisme en een „waartoe dient het?"-mentali- teit die maken dat het elan van veel edelmoedige jonge ren gebroken is en ze heel in dividualistische levenskeuzen hebben gemaakt. Om uit het tijdperk van wantrouwen te komen en om te bouwen in vertrouwen, wederzijds be grip, welwillendheid onder allen, is een ongelooflijke be kering van het hart nodig van iedereen. Het is dan ook méér dan ooit essentieel zich te herinneren dat, in de meest wrede perio den van de geschiedenis, vaak een kleine groep van vrou wen en mannen, op tocht door de wereld, in staat zijn geweest de loop van sommige historische ontwikkelingen te wijzigen. In alle landen staan jongeren, soms kinderen, klaar om zichzelf weg te schenken om uit de tijd van het wantrouwen te komen. Door hun leven doen ze be grijpen dat we niet in een tijd perk van vrees leven, maar in een tijdperk van vertrou- JOS VRANCKX ROTTERDAM Kerkelijke vrijwilligers en beroepskrach ten hebben een landelijk comité tegen uitzetting van Surina mers opgericht. Zij zijn ernstig bezorgd, omdat „de Neder landse regering het gedoogbeleid voor Surinamers heeft be ëindigd". Tweehonderdveertig mensen die betrokken zijn bij het ker kelijk werk onder Surinamers in Nederland, ondertekenden een verklaring waarin melding wordt gemaakt van grote angst in de Surinaamse gemeenschap. Het initiatief werd vo rig jaar december geboren, nadat een uitgezette Surinamer bij aankomst in Paramaribo was gearresteerd en korte tijd later overleed. Ruud van Doorn, rooms-katholiek maatschappelijk active- ringswerk'er in Rotterdam, zegt dat het comité staatssecretaris Korte-Van Hemel zeer kritisch zal volgen en duidelijk zal maken dat de situatie in Suriname, anders dan men in Den Haag beweert, geenszins stabiel is. Surinamers die zonder verblijfsvergunning in Nederland ver blijven, riskeren na terugkeer arrestatie, een onmenselijke behandeling en zelfs de dood, aldus het nieuwe comité. Suri name is bovendien niet in staat om vele landgenoten enigs zins adequaat op te vangen. Tal van Surinaamse instellingen hebben de Nederlandse re gering, de Tweede Kamer en de staatssecretaris van justitie al laten weten dat Surinaamse uitgewezenen nog niet kunnen terugkeren. Deze protesten hebben echter nog niet geleid tot een wezenlijke verandering van het beleid, constateert het comité. UTRECHT Een Europa zonder binnengrenzen heeft predikanten nodig die bereid zijn een oecumenische theolo gie te bedrijven en een oecu menische ethiek te ontwikke len. Europese voorgangers moeten zich niet oriënteren op nationale en kerkelijke be langen, maar op de grens overschrijdende liefde van God. Dit betoogde de Westduitser Claus Maier, voorzitter van de conferentie van Europese pre dikantenverenigingen, op de algemene ledenvergadering van de Bond van Nederlandse Predikanten. Pastores mogen de vragen en uitdagingen van de Europese markt niét uit de weg gaan, vindt Maier. „De geloofwaar digheid van ons theologisch bestaan is in het geding. Ge rechtigheid, vrede en heel heid van de schepping, heil en welzijn van de mens eisen dat de predikanten zich ver diepen in de vragen van de politieke, economische en so ciale eenwording van Euro pa", aldus Maier. Predikanten moeten niet poli tici van advies willen dienen of hun werk willen overne men, laat staan voor betwe ters willen doorgaan. Zij moeten er alleen toe bijdragen dat geloof, hoop en liefde ook in het verenigd Europa gestal te krijgen. Het is volgens Maier noodza kelijk dat theologen de dia loog met anderen zoeken en vaardigheid ontwikkelen om naar vreemde waarheden te luisteren. Godgeleerden moeten zich niet alleen ver diepen in bijbelse en niet-bij- belse teksten, maar ook men sen met verschillende achter grond en geschiedenis serieus De Europese economische eenwording brengt intensive ring van de oecumenische di aloog met zich mee, aldus Maier. In het gemeenschappe lijke huis Europa wonen im mers vele huisgenoten Gods in verschillende woningen. De oecumenische dialoog zal op het bordje van de gemeen tepredikant terecht komen en niet langer alleen op dat van kerkelijke leiders sen als vakantieoorden, lucht havens en binnensteden „eu rodominees" aan te stellen, die over talenkennis beschik ken, thuis zijn in verschillen de kerkelijke tradities en de dialoog aandurven. Maier pleitte ook voor meer uitwisseling van theologie studenten en predikanten tus sen de Europese kerken. Het zou mogelijk moeten zijn dat kerken met een predikante noverschot kerken met een tekort aan voorgangers van dienst zijn. De voorzitter van de Europe se predikantenverenigingen wees eveneens op het belang van vriendschappen van pre dikanten uit verschillende landen, waaruit soms gemeen tecontacten of burgelijke ste denbanden zijn voortgevloeid. Ite HA Bevreemding rond benzineprijs^ De benzineprijzen zijn sinds 1 januari van dit jaar als raket omhoog geschoten. De literprijs steeg meer dan eemlledig cent per week en nog steeds lijkt het einde niet in zicht. VooMen^s deze ontwikkeling worden de meest uiteenlopende argumen-f ten aangedragen: van de rampzalige olieramp bij Alaska toll de zachte winter. Feit is in elk geval dat de automobilist ge| dat bi voelig in de portemonnee wordt getroffen en dat prijzen voorin goederen en diensten een opwaartse druk ondergaan als gej volg van hogere transportkosten. SlNDS de geruchtmakende oliecrisis van 1973, toen schaard ste in ons land even tot distributie van benzine leidde, zijn dej1 brandstofprijzen onderhevig aan allerlei politieke mische golfbewegingen. Voordien waren benzine en aardgas) goedkoop en er leek meer dan voldoende voorhanden t Op basis van politieke spanningen in het Midden-Oosten 3 de Arabische landen de oliekraan als wapen gaan hanteren! tegen landen die zich in Arabische ogen al te loyaal achtei^ Israel schaarden. ■oepcnn aardgas i te zijnf'T'p sten zijnlr-'-J-L tei ,k|^ :eif Het wapen keerde zich echter ook tegen de Arabische olie producenten zelf. Westerse landen zagen zich genoodzaakj andere bronnen aan te boren en slaagden daarin op meei dan bevredigende wijze. Vorige maand bijvoorbeeld leverden! de in de opec verenigde olieproducerende landen 19,7 mil joen vaten per dag, terwijl de overige producenten dagelijk^N 28,5 miljoen vaten lieten noteren. A.LS gevolg van hoge produktiekosten ging deze ontwikke ling aanvankelijk gepaard met forse prijsstijgingen. Overpro duktie, deels veroorzaakt door onenigheid binnen de OPEC deed de prijzen enige tijd later weer geleidelijk dalen, een ontwikkeling waaraan ook de lagere dollar bijdroeg. Een li ter superbenzine kostte vier jaar geleden meer dan twee gul den, in de zomer van 1986 was de prijs gedaald tot 1,40 gul den. Ned iten. it eer <e var iiothe idelii JN U de benzinemaatschappijen zich bij de jongste prijsont id tie wikkeling bedienen van de meest uiteenlopende verklarin gen voor de prijsstijgingen ligt het achterhalen van de feite lijke argumenten achter de hogere prijs niet zo eenvoudig ,r pyg, Daarom is het goed dat Konsumenten Kontakt een klachiwfees heeft ingediend bij het ministerie van economische zaken til De recente prijsstijgingen zijn zeer ondoorzichtig. De olie^z° ramp bij Alaska, hoe ernstig op zich, heeft er echter te maken. Het is immers helaas niet de eerste grote olie ramp en zulke effecten zijn in het verleden nooit aan de ordf,g hie geweest. yegen' De actie van Konsumenten Kontakt is onder meer gerichLjs v tegen de kartelvorming in de brandstofwereld. Er zijn aan en wijzingen dat daarvan wel degelijk sprake is. In de reeks prijsverhogingen zijn de oliemaatschappijen immers opval' lend eensgezind. En de vrije pompen, die enkele jaren gele den nog een serieuze concurrent vormden, zijn inmiddels ste vig ingeperkt, zowel in aantal als in prijsstelling. DAAROM is het gewenst dat de overheid de jongste prijs verhogingen tot op de bodem uitzoekt. Het mag niet dat de automobilist de verminderde inkomsten van oli schappijen als gevolg van twee zachte winters moet ken. Want daarop begint het onderhand wel te lijken. irapie doo Ui 900( ze sec zieke te 'kr lijkt haai nabi iral h insecl Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Boomplantdag Onder het mom van milieu opvoeding gaat de gemeente Leiderdorp schoolkinderen ge bruiken om zijn milieubedrei- gende plannen door te druk ken. Bomen planten, ja, prach tig in de kinderopvoeding. Het is echter onjuist om deze posi tieve maatregelen te gebrui ken ter oprichting van een vuilstortplaats. De kinderen is verteld dat de bomen bestemd zijn voor het toekomstige re creatiegebied. Verzuimd werd te vertellen dat er echter twin tig jaar lang vuilstort aan vooraf gaat. Al geruime tijd stelt het gemeentebestuur van Leiderdorp dat het slechts om puinbergjes gaat. Echter sinds 1972 is het al bekend dat er behalve puin ook rioolzuive- ringsslib, kolkenslib (straa puttenbezinksel), bedrijfsafv; met wat huisvuil, tuinafva met giftige stoffen uit onde meer de Bollenstreek, alsmed slakken zullen worden gestor Het meest kwalijke is echte dat volgens vigerende planne niet eens bomen geplant mc gen worden. Het is minder waardig dat kinderen werk zaamheden moeten verrichte aan een project, waarvoor d,. definitieve vergunningen nolinist€ moeten afkomen en of ze kt men is nog maar de vraag. Dnn®nl basisschool De Vogelwei heeft inmiddels terecht de eer bedankt. - Stichting Leefbaar Leide|fr_J] dorp, H.J. Dekkers-van Stijn, LEIDERDORP. e ver| indigt litte c DE BILT (KNMI) Ons land blijft morgen onder de invloed van een complex lagedrukge bied dat zich boven de Britse Eilanden bevindt. Het bijbeho rende front ligt morgen ten oosien van onze omgeving. Dit houdt in dat er bewolking aan wezig is maar er zijn ook pe rioden dat de zon te zien is. En er is nog steeds een goede kans op een enkele bui. Morgen overdag komt het kwik in de buurt van de 15 graden. Aan de kust een enke le graad lager en meer landin waarts iets hoger. De wind waait uit het zuiden en is ma tig rond kracht 4. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het^KNMI, geldig voor morgen en Britse Eilanden: Eerst wisselend be wolkt en plaatselijk buien, donderdag zuiden opkomende Midden- en zuid-Duitsland, noord oost-Frankrijk Veranderlijk be wolkt, enkele buien, eerst voorname lijk meer naar het westen, later ook eiders. Middagtemperatuur 15-19 gr. in zuid-Duitsland bij föhn plaatselijk Noordwest en zuidwest-Frankrijk: Morgen vooral bij zee perioden met zon, donderdag opkomende bewol- den regen. Middagtemperatuur van 12 gr langs de Kanaalkust tot 17 gra der. meer naar het zuiden. Zuid-Italië, zuid-Joegoslavië, - en Griekenland: Veranderlijk bewolkt met plaatselijk regen of onweersbui en maar in Griekenland meer zon en slechts een enkele bui in het binnen land Middagtemperatuur 17-22 gr. in het noorden tot 25 gr. plaatselijk in Griekenland. Spanje en Portugal: In het noorden Singapore regen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2