£eUUe @oma/nt Meer werk in toekomst Bon: 3 4 5 7 9 11 13 15 'Koninklijke' jagers stropen duingebied af Bloemen F fi -H Politie doet inval bij Zegwaard Delft 'riendship stort neer: 22 doden Fokker betrokken bij bouw luchtverdedigings-raket Extra kosten voor milieu niet ten laste van burger Dinsdag 11 April 1989 80ste jaargang no. 24389 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.24,24 (aut. betaling), kwartaal f. 72,34, jaar 1.275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,67 per mm., familieberichten f. 0,60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 Morgen half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimum temperatuur omstreeks 8 gra den. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Matige zuiden wind. Zon op: 06.50; onder: 20.32. Scheveningen hoog water: 8.16 en 21.06; laag water: 4.05 en 16.20 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA to Rechtbank: Zes jaar cel voor medewerkers Toetanchamonn )EN HAAG Twee medewerkers (21 en 24) van het in- niddels opgeheven Haagse beveiligingsbedrijf Toetancha- non zijn vanmorgen door de rechtbank in Den Haag ver- lordeeld tot zes jaar. De officier van justitie had in beide aken tien jaar geëist. De rechtbank bestempelde de aan lagen van de twee tot „ware terreurdaden" die de echtsorde zeer ernstig hadden geschokt. Het vonnis te- ;en een derde verdachte (25), die zijdelings bij een aantal ianslagen was betrokken, luidde twee jaar. Tegen hem vas vier jaar cel geëist. )e twee die de hoogste straf kregen hadden eind vorig aar aanslagen gepleegd op panden van Sijthoff Pers, di- ecteuren van dit krantenconcern, de Sociale Dienst, FC )en Haag en de politie. Dit gebeurde door middel van jrandstichtingen en het gooien van brandbommen. Vol- ;ens de veroordeelde Hagenaars was dit alles gebeurd in ipdracht van hun baas van Toetanchamon. Deze staat op londerdag 27 april terecht. Sacharov kandidaat voor Sovjet-parlement MOSKOU De bekende Sovjet-dissident en activist voor de mensenrechten Andrej Sacharov is gisteren door de Academie van Wetenschappen genomineerd voor een ze tel in het nieuwe Sovjet-parlement. Drie maanden geleden was Sacharov afgewezen door de Academie. Sacharov stond op een lijsttvan 27 kandidaten die gisteren tijdens een speciale zitting de steun kreeg van het Presidium van de Academie. Vorige maand slaagde de Academie er niet in de twintig zetels op te vullen die in het Sov jet-parlement voor de Academie zijn gere serveerd. De historicus Medvedev, wiens kritische studies over Stalin lange tijd ongepubli ceerd bleven, won zondag in zijn district in Moskou een zetel in het Sovjet-parlement. Kerkklok beiert stenen uit toren BLANKENHAM De vierhonderd jaar oude klok van de Nederlands Hervormde kerk in het kerkdorp Blankenham in Overijssel luidt niet meer. De klok is het zwijgen opge legd omdat door het beieren stenen van de toren loslaten en naar bene den komen. De slechte staat waarin de kerktoren verkeert, is veroorzaakt door de aanleg van de Noordoostpol der Als gevolg van de inpoldering is het grondwater een halve meter ge zakt. De fundering van de toren staat al zeventig centimeter uit het lood. Er is inmiddels een comité gevormd dat zich inspant geld bijeen te bren gen voor de restauratie van de toren. Snelle nachttrein naar Costa Brava UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen in juli en au gustus een pijlsnelle nachttrein van Nederland naar de Spaanse Costa Brava laten rijden. De prijs is vergelijkbaar met die van de pendelbus. Voor driehonderd gulden biedt een retourtje een simpele accomodatie in de vorm van een zit-, lig- en een bar- buffetrijtuig. De reis duurt iets meer dan twaalf uur. De ca azul, blauwe route, zoals de trein heet, zal dagelijks rijden. Zeilvliegers willen meer mogelijkheden SCHIPHOL Zeilvliegers willen dezelfde mogelijkheden krij gen om hun sport te beoefenen als zweefvliegers. In ons land is het zogeheten thermiekvliegen voor zeilvliegers verboden, ter wijl dit zweefvliegers wel is toegestaan. De zeilvliegers willen toestemming op dezelfde hoogte te vliegen als de zweefvliegers en willen, net als bij zweefvliegtuigen gebeurt, aan een lierkabel de lucht worden ingebracht om vervolgens aan de thermiek vlucht te beginnen. De zeilvliegers willen ook gebruik kunnen maken van de zweefvliegterreinen. CENTRAAL PLANBUREAU: DEN HAAG Het ka binet zal volgend jaar alles op alles moeten zetten om het financie ringstekort volgens plan terug te dringen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid en economie ziet er daar entegen gunstig uit. In 1990 kan de werkloos heid met 15.000 teruglo pen tot 405.000. Dit schrijft het Centraal Planbureau (CPB) in zijn vanmorgen ver schenen ramingen voor het jaar 1990 en Cen traal Economisch Plan voor de jaren 1990-1995. Het CPB becijfert de huidi ge overschrijdingen van de uitgaven ten opzichte van het regeerakkoord op totaal ruim 12,7 miljard gulden. Daar komen de te verwach- begrotingstekor ten bij de ministeries van onderwijs en milieubeheer en extra uitgaven voor het milieubeleid nog bij. Alleen als deze extra uitgaven vol ledig worden gecompen seerd door nieuwe ombui gingen, kan het financie ringtekort teruglopen tot zo'n vijf procent in 1990, al dus het CPB. Het kabinet mikt in het regeerakkoord op een tekort van 5 1/4 pro cent in 1990. Volgens het CPB zal de werkloosheid sterker afne men dan in de afgelopen ja ren omdat het aantal werk zoekenden dat er elk jaar bijkomt sterk zal teruglopen vanwege de abrupte geboor tedaling die zich vanaf 1970 voordeed. "Zó daalt het aan tal 'intreders' op de arbeids markt de komende jaren vdn 80.000 tot 50.000. De werkgelegenheidsgroei zal daarentegen vdit jaar met 85.000 nieuwe banen „nog boven dat van de jaren vijf tig liggen". Het Planbureau schetst een somber beeld voor de ont wikkelingen in de bedrijfs takken veehouderij, textiel, kleding-, leder- en schoe nindustrie. Daarentegen zal het steeds beter gaan in de chemische industrie, de auto- en vliegtuigindustrie, de papiersector, grafische bedrijven, de tuinbouw en de particuliere dienstverle ning. Het Planbureau somt voor dit jaar een aantal mee- en tegenvallers op. Er wordt een flinke toename van de belastingopbrengsten voor zien en de werkloosheids fondsen zullen ook meer geld overhouden dan aan vankelijk was gedacht. Deze meevallers worden echter weer tenietgedaan door on der meer de verminderde gasbaten (vooral ten gevol ge "xtffem zachte winter). Het CPB adviseert het kabi net een „zeer terughouden de ontwikkeling van de nimumbeloning". Alleen op die manier zullen ongedi plomeerden makkelijke] een baan kunnen krijgen. Strandjutter De tocht van Sil de Strandjutter was gisteren bij na niet doorge gaan. Vanaf Texel werd Sil Boon met zijn huifkar en paar den door een marinelandings vaartuig naar het strand van Huis duinen gebracht. Daar ging het even mis. toen een paard zijn verzorger door het zilte nat trok. Maar de 170 km lange tocht naar het Binnenhof in Den Haag kon worden voortge zet. Sil heeft een petitie bij zich waarin de bewo ners van Texel hun verontrusting uitspreken over de duinafslag op hun eiland. FOTO: ANP DELFT De politie heeft vanmorgen in alle vroegte een inval gedaan bij het hoofdkantoor van het vuilverwerkende be drijf Zegwaard aan de Schieweg in Delft. De ad ministratie is in beslag ge nomen. De politie ver richtte de huiszoeking met zo'n zestig agenten, en werd daarin bijgestaan door de politie van Den Haag. De reden van de huisroeking is nog niet bekend. Zegwaard is één van de groot ste particuliere bedrijven die gespecialiseerd is in riool- en afvaltechnieken. Het bedrijf heeft nog zeven andere vesti gingen. In totaal werken er zo'n 400 personen. De politie heeft het terrein volledig afge sloten. Bij het bedrijf is nie mand bereikbaar voor com mentaar. Justitie wil niet zeg gen waarvan het bedrijf wordt verdacht. De woordvoerder wil slechts kwijt dat vandaag een grootscheeps onderzoek is begonnen. In maart vorig jaar beschul digde de Socialistiese Partij (SP) Zegwaard ervan de Ha- zerswoudse transportonderne mer Simon Kemp jarenlang opdrachten te hebben toege speeld voor chemisch afval, „waaraan Zeg waard zijn handen niet vuil wilde maken". Kemp wordt ervan verdacht gif te hebben gestort in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. Ook zou Zegwaard volgens de SP via Kemp gif hebben gestort1 in het Belgische Mellery in Wal lonië. Na een kort geding, aan gespannen door Zegwaard, kreeg de SP van de rechter zwijgplicht opgelegd. VALENCE In het zuid- losten van Frankrijk zijn isteravond 22 mensen om iet leven gekomen, toen iet vliegtuig waarmee zij ip weg waren van Parijs laar Valence neerstortte. let vliegtuig, een Fokker-27 ie eigendom was van Uni-Air n gecharterd door de lucht- aartmaatschappij Europe Service (EAS), „ver en" vlak voor de landing de raderschermen, terwijl et boven het massief van rs vloog. Het wrak en de jken van de negentien passa- onder wie drie kinderen n de drie bemanningsleden, ijn inmiddels geborgen. Naar et zich laat aanzien is het liegtuig door nog onbekende orzaak tegen een bergtop ge logen. Op 4 maart 1988 deed ch in Frankrijk ook een on- eluk met een Fokker-27 voor. •aarbij kwamen 23 (ADVERTENTIE) ONTDEK UW EIGEN, ZAKELIJKE REGIO IN DE STATENHAL. Twee dagen persoonlijke ontdekkingen. Trefpunt in de regio voor fabrikanten, leveranciers, afnemers, dienst verleners adviseurs. BEDRIJVEN CONTACTDAGEN 12 en 13 April in de Stalenhal s-Gravenhage DEN HAAG Zowel Fokker als het Hengelose bedrijf Hollandse Signaal Apparaten (HSA) worden nauw betrokken bij de bouw van een nieuw Frans luchtverdedigings- syteem, dat vanaf 1991 op de zeven Nederlandse luchtmachtbases wordt geïnstalleerd. Fokker zal de shelters en be langrijke onderdelen leveren voor de zogeheten VT-l-lucht- doelraket, die een bereik krijgt van acht tot tien kilometer. Een nieuwe „rondzoekradar" van HSA wordt toegepast voor het doelzoek-systeem. Mei de order is totaal 284 miljoen gul den gemoeid, zo schrijft staats secretaris Van Houwelingen luchtverdedigingssysteem de zeven vliegbases in Neder land. Van de vier bedrijven die op de order inschreven bood het Franse Thomson- CSF uiteindelijk met het „Cro- tale geleide-wapensysteem" de beste offerte, aldus Van Hou welingen. Mede omdat bij de onderhandelingen met Thom son is overeengekomen dat Fokker en HSA belangrijke toeleveranciers worden voor wapensysteem, wil de staatssecretaris het contract zo snel mogelijk tekenen. Met de Crotale kan de lucht macht volgens Van Houwelin gen weer twintig jaar vooruit. Per vliegbasis worden twee systemen aangeschaft waarvan de levensduurkosten 65 mil joen gulden bedragen. De strijd tegen het uitzakken Toerisme is geen pakje boter Betogende Qeorgiërs uiteengedreven Nieuwe bloemenrassen eerst getest op houdbaarheid Voorlopig geen grote wielerronden voor Jean-Marie Wampers Conflict over onderzoek organisatie Leidse politie Geen a aa lastenverhoging in Leiderdorp I £m Hulp voor Noordwijkse padden op het liefdespad Sixenburg niet veilig voor sloop GEESTELIJK LEVEN BINNENLAND BUITENLAND Tevreden MINISTER RUDING De Franse zee zeilster Anne Li- ardet had giste ren alle reden om tevreden te kij ken, toen zij haar schip aanmeerde in San Francisco in Californië. Als eerste vrouw is van New York, via Kaap Hoorn, 4 naar San Fran cisco te zeilen. Maar dat was niet alles: Anne Liardet was de eerste van alle zeilers die de reis non-stop maakte. Het kostte haar 91 dagen. FOTO: AP DEN HAAG Jagers vrienden van het Konink lijk Huis schieten in de Haagse en Wassenaarse duingebieden Meijendel en Berkheide en het Kat- wijkse Coepelduin jaar lijks honderd vossen en ruim duizend konijnen tij dens drijfjachten af. Aan de jachtpartijen nemen geen leden van het Ko ninklijk Huis deel. jachtrecht heeft over ruim 2000 hectare duingebied, na men het tot voor kort ook niet zo nauw met de regel dat tij dens de „schoontijd" - de pe riode dat nieuwe dieren wor den geboren - niet op bunzin gen, hermelijnen en wezels mag worden geschoten. Secre taris A. Salman van de Stich ting Duinbehoud spreekt van excessen die volgens hem in elk geval tot voor kort plaats vonden. Salman: „Er worden op kleine schaal ook fazanten bijgevoederd en uitgezet ter wijl dat sinds twee jaar bij de wet verboden is". Een deel van het duingebied Meijendel waarover het jacht recht berust bij het Koninklijk Huis, wordt beheerd door de Haagse Duinwaterleiding. Stafmedewerker Hans Lucas heeft er niets op tegen als het~ jagen bedoeld is om het ecolo gisch evenwicht in het duineg- bied te behouden. „Maar de jacht door het Koninklijk De partement is puur recreatief en doorkruist het evenwicht". HONSELERSDIJK Voor minister Ruding van fi nanciën is het „uitgesloten" dat de belastingbetaler moet opdraaien voor extra uitgaven voor het milieu. Met de verdere eenwording van Europa in het vooruit zicht kan Nederland zich geen belastingverhoging per mitteren. Ruding zei gisteravond in Honselersdijk er grote bezwaren tegen te hebben dat de extra kosten voor het milieu op rekening ko men van de burger en het bedrijfsleven. De minister verwacht dat de vakbonden nog forsere looneisen zullen gaan stellen als de koopkracht op deze wijze onder druk komt te staan. Ook het grijze en zwarte circuit zullen toenemen, verwacht de minister. Ruding vindt „een doelgerichte heffing hier en daar" voor bur gers en bedrijven toelaatbaar. Volgens de minister heeft de overheid „geen gulden" extra beschikbaar voor het milieubeleid. De kosten daarvan moeten worden opgebracht door bezuinigin gen op andere, „minder dringende" uitgaven van het rijk. "Hevige ruzie' bleek verbouwing LEIDEN De verbouwing van een huis aan het Luchtmans- plein is gistermiddag voor een fikse ruzie aangezien. Talloze te lefoontjes van verontruste omwonenden zorgden ervoor dat de politie met twee surveillancewagens naar de 'plaats van het on heil' ging. De buurtbewoners spraken van „een hevige ruzie, waarbij de boel kort en klein werd geslagen". „Zelfs de schroot jes van het plafond worden naar buiten gegooid", aldus één van hen. Een telefoontje naar de eigenares van het pand leerde dat de toekomstige bewoner slechts met grote ijver aan de verbou wing van zijn nieuwe huis bezig was. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEBS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag Ze hebben gelijk bij die bloemenveilingen, vandaag in vergadering bijeen. De eerste vraag die altijd door je heenschiet als je een bosje bloemen koopt is: hoe lang blijven ze goed? „Deze zijn heel sterk", wordt er dan gezegd, maar een paar dagen later hangen de stengels soms slap over de rand van de vaas. Het gaat dus om de houdbaarheid, die moet worden getest, alvorens de bloemen op de markt worden gebracht. Van een krant weet je van tevoren, dat hij - als het tenminste om het nieuws gaat - nog maar nauwelijks één dag houdbaar is. Maar daar kijk je elke dag dan ook opnieuw weer naar uit. En bloemen, die kun je er later altijd nog in verpakken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel sturen naar: de Leidse Courant. Antwoordnummer 998 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1