Langs Omwegen SI: 3ulp voor Noordwijkse >adden op het liefdespad Huub en Anneke Oudshoorn leiden op tot gezelligheid en een diploma plus speld ALLER LEI(DS) Stichting Duinbehoud pleit voor natuurbeleid Meijendel £ckbe(3oiwtmt l—i IMPRESSIES YAN EEN VEENSE DANSSCHOOL GINA -4EIDEN OMGEVING T DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 13 Op niijn omwegi-n door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. L etelboetet] eling beli I0RDWIJK Wie een er dagen 's avonds in donker via de Kapel- oslaan richting Voge- rsdreef wil rijden aan noordzijde van de ge- ente Noordwijk, kan tsklaps voor verrassin komen te staan, inghekken maken het o's onmogelijk verder rijden. Wie goed oplet in het donker met lantaarns uitgeruste fi- en ontwaren die de nd afspeuren, af en toe oprapen en het opge- pte behoedzaam in de m neerzetten. Omwo- ïden kijken nauwelijks •r op van dit jaarlijks ugkerende tafereel. Op itenstaanders komt dit jdoe" echter toch wat emd over. helemaal niet gaat om vreemd gedoe. Hier is de natuurbe scherming in actie. Ieder voor jaar weer is er in het Lange- veld en d.an met name op de Kapelleboslaan en de Voge- laarsdreef, sprake van grote aantallen padden die komend vanuit de duinen de weg over steken richting de slootkant in de polder. In de polder zijn de omstandigheden voor de pad den ideaal om te paren: lekker glad en glibberig. De oversteek is voor de pad den geenszins van gevaar ont bloot. Honderden padden vin den jaarlijks de dood onder de wielen van passerende auto's. Natuurliefhebbers trokken zich het lot van de padden aan en sinds enkele jaren helpen leden van de Noordwijkse Na- tuur- en Vogelvereniging de padden en kikkers een handje bij het oversteken. Onverwacht Volgens de voorzitter van de natuurvereniging, Hein Ver kade, begon de paartrek dit jaar vrij onverwacht. De dranghekken stonden nog niet eens paraat, toen de eerste padden met amoureuze neigin gen al werden gesignaleerd. Dat was voor de vrijwillige paddenhelpers het sein om de dagelijkse controle in het ge bied onmiddellijk ter hand te nemen. Tot eind april wordt iedere avond rond acht uur gekeken of er padden „op trek" zijn. Zijn het er maar een paar dan worden ze met de hand overgezet. Worden er meer dan honderd dieren op het wegdek gesignaleerd dan is het tijd voor de dranghek ken. Voor het woon verkeer het sein om voorzichtig te rij den en waar nodig behoed zaam tussen de overstekende dieren door te laveren. On danks al deze inspanningen kan toch niet worden voorkó men dat een groot aantal pad den tijdens de paartrek wor den doodgereden. Ambtenaren van de gemeente zijn inmiddels bezig met het ontwikkelen van plannen om de jaarlijkse paddentrek in het Langeveld definitief te be schermen. Dit kan gebeuren door middel van het aanbren gen van sleuven in de weg met een rooster aan de boven zijde, of buizen onder de grond. Een afscheiding langs de weg moet de padden dan dwingen gebruik te maken van de speciaal voor hen ge creëerde oversteekplaatsen. De methode heeft elders in ons land al goede diensten be wezen. De Provincie Zuid- Holland heeft al toegezegd de plannen financieel te onder- Tot het zover is blijven de vrij willige natuurbeschermers ac tief om de padden een onge hinderde oversteek te garan deren. Het is jammer dat een gemeentelijke onverlaat een afrastering die speciaal met het oog op het reguleren van de paddentrek was aange bracht, onverhoopt opruimde. Het wachten is nu op de proef met speciale oversteekplaat sen, waarmee een investering van 10.000 gulden is gemoeid. OU le, leding- en peelgoedbeurs Unie van Vrijwilligers !oudt morgen een kind er- leding- en speelgoedbeurs, zomerkleertjes en het 'elgoed worden van 9.00 14.00 uur ingenomen, 'rwijl de verkoop van tot 17.00 uur loopt. De eurs wordt gehouden in et Gemeente Centrum aan Lijtweg in Oegstgeest. >r meer informatie: 071- Hads wan deling let Gilde Leiden houdt 'Qnaf morgen iedere j dondermid- stadswandeling en en hofjeswandeling. De tedswandeling is dezelfde Is vorig jaar. De andere vandeling gaat onder meer togs elf Leidse hofjes. Het vaste vertrekpunt is 't Koetshuis bij De Burcht. Vertrek 14.00 uur. De kos ten komen op twee gulden per persoon. Opgave kan uitsluitend telefonisch 24 uur vantevoren via 071- 123744. Amnesty Amnesty International en LISC houden morgen een informatie-avond over El Salvador. Een spreekster uit dat land van het inter nationale comité Marinella Garcia Villas vertelt over schendingen van de men senrechten. Ook worden twee videofilms vertoond over El Salvador. De avond begint om 20.30 uur in het pand van LISC aan de Eer ste Binnenvestgracht. Buddy-project Het Haagse Buddy-project houdt morgen vanaf 20.15 een informatie-avond in het gebouw van het Alge meen Maatschappelijk Werk, Lange Houtstraat 13 in Den Haag. De avond is bedoeld voor iedereen die n de ma- waarop AIDS-patiën- ten worden begeleid door buddies. Coördinator Nelke Henkelman geeft informa tie over het project, een pa tiënt vertelt over de beteke nis voor hem van de bud dies. Het Haagse project is bedoeld voor heel Noorde lijk Zuid-Holland, dus ook voor de Leidse regio. Film In buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, wordt morgen de film 'Erendira' vertoond. De film, naar het boek van de bekende schrijver Marquez, begint om 9.30 uur. Rondleiding Het Centrum v< soriëntatie ning houdt morgen open huis. De rondleiding tijdens deze dag is bestemd voor familie en bekenden van cursisten en medewerkers. Ook staat deze rondgang open voor anderen die zich met scholing van volwasse nen bezighouden. Het cen trum ligt aan de Kanaal weg 141 en het open huis is van 15.00 tot 19.00 uur. deren, gevorderden en verge vorderden. „Onze oudste leer ling is 59 en zit tegen de VUT aan". Zo gaat men in de rich ting van de Medal-test voor standaard dansen. Wordt die test met goed gevolg afgelegd, dan is er een diplomaatje en een speldje. Modderen Huub heeft ooit slechts één cursist met zachte dwang de laan uitgestuurd: „Die kwam er niet uit. Zo iemand moet je dan niet door laten modderen, dat is zonde van zijn geld en tijd. We zijn even goeie vrien den gebleven en die meneer is zich gewoon op één dans gaan toeleggen en niet op het hele pakket. Maar zoiets gebeurt hoogst zelden". Het pakket is uitgebreid. Ne men we de ballroomdansen: de Engelse wals, tango, quick step, slow foxtrot, Weense wals (de Valeta kunnen we wel vergeten tegenwoordig); voegen daarbij de Latin Ame rican met de puntige samba, chachacha, rumba, jive en paso doble, dan zien we het patroon dat ook door de Oudshoorns met veel vrucht gevolgd wordt. Huub: „Vroeger was het al leen ballroom, maar de laatste '10 jaar is dat gecombineerd met Latin American. De tijd is anders, men is wat losser. De chachacha, de jive, dat is het einde. Moet je ze zien dan sen; een lust voor het oog ge woon. Op die eindbals hebben de jongelui ook hun eigen ui tingen van ritme. Dan zie je ze „bumpen" tegen elkaar, een modegrapje. Op verzoek en in overleg instrueren we ook rock roll. We hebben bijvoorbeeld in Wassenaar een eigen rock and rollteam". Periferie Dat functioneert naar mijn idee net zo aantrekkelijk als een exercitiepeloton bij de krijgsmacht. Tenminste, dat vond ik altijd prachtig in mijn dienstplichtige periode, als die knapen de wonderbaarlijkste stunts met hun geweren uit haalden en de meest vreemde en onverwachte zwenkingen maakten en als één man ten slotte een knetterend salvo losten. Dit mogen we van het rock and rollteam niet ver wachten, maar het effect dat het biedt is opwindend en werkt aanstekelijk. Overigens kan men bij Oudshoorn, bij voldoende deelname, ook de genietingen van de mambo ondergaan en in de periferie kunnen eventueel ook de sal sa en andere voodoo-dansen beoefend worden. Dit laatste is niet voor onmiddellijke verantwoordelijkheid van de directie, maar ik bedoel slechts dat ook in de Veen men niet op een turfje kijkt en doorgedrongen is in het oerwoud van dansvormen die tot voor kort nog geheel onbe kend en onbemind waren. Zoals te doen gebruikelijk volgt men ook in de Veen 26 lessen in een cursus van ver schillende disciplines. Zo gaat men op naar de Medal-test en het wervelende eindbal, op muziek van eigen voorraad die steeds bijgehouden en op nieuw aangevuld moet wor den in deze zinderende tijd met steeds weer nieuwe uitin gen. Een zorg apart voor Huub en Anneke Oudshoorn: „Je moet bijblijven, anders gaat het contact verloren en daar werken we niet voor, toch? Muziek moet je bijhou den, want dansen is muziek beleven", doceerde Huub Oudshoorn, die de helft van een enorme gevulde koek, in clusief amandel, liet liggen omdat ie al ontbeten had. Wel een sigaret, „want ik rook met mate". En ik zondigde mee, onbarmhartig, terwijl Anneke nog pas verteld had dat ze „niet goed" werd van al die rook. Wij, twee zwakke lingen hebben het bij één si garet gelaten en gingen over tot de orde van de dansschool. En ik bekeek een adstruïtieve videofilm waarop je zag hoe de jonge Veenders zich vol lust en plezier aan de dans overleverden. Je zag ook oma die even kwam kijken en je zag de jongelui bevrijd en vrijlijk zich overgeven aan het bumpen en je zag ook jong Veens talent. En de „onbe taalbare" barjuffrouw werd in de bloemetjes gezet en kreeg dikke kussen op haar wan gen, omdat ze onvervangbaar Studiedagen Huub die een paar keer per jaar studiedagen volgt „om bij te blijven in je vak", en thuis is in de meest ingewikkelde en voorgeschreven dansfigu ren (die dan een doodenkele keer 's nachts, al dan niet bij maanlicht, in de Lijsterbes straat ingestudeerd worden) enfin, Huub weer enthou siast: „Onze school is wel even anders dan de disco hè. Hier komt ook oma mee om te kij ken, en onze eindbals met de monstraties zijn gewoon erg leuk. Het dansen beweegt zich in stijgende lijn; overal. Dat is een fijne ontwikkeling". Dansschool Oudshoorn ste vent weer op een eindbal aan, einde deze week. Anneke: „Jammer genoeg niet in de Alkeburcht, want die zaal is helaas een beetje te klein voor onze eindbals. We gaan naar de grotere zaal van café Heemskerk, aan de overkant, bij „Jan Punt". Daar kunnen we beter uit de voeten. We hebben feitelijk maar één klacht: er zijn heren te kort!" Maar dat is een landelijk eu vel dat je ook bij de gemengde koren en operettegezelschap pen aantreft. re vlot dikki Vet mei i op taakt hi r helde ?r elkai i heeft od, 200 garine, 2,5 i, mblokj <t, pept g maiz, Als de padden het op hun heupen krijgen en de weg oversteken, dan komen de natuurliefhebbers I wordt met dranghekken afgezet om de padden te beschermen tegen de auto's. actie. De Kapelleboslaan DEN HAAG/WASSE NAAR Een natuurbe leid voor Wassenaar is dringend gewenst. De be staande natuurwaarden moeten worden afge schermd in deugdelijke bestemmingsplannen. Ook de provincie Zuid-Holland moet daarin een belangrij ke rol moeten spelen. Dit zegt Drs. A. Salman, coör dinator van de Stichting Duinbehoud in het nieuw ste nummer van „Duin", dat geheel aan Meijendel is gewijd. De groei van de Haagse agglo meratie heeft grote stukken duin opgeslokt en het einde lijkt nog niet in zicht: bij de Zwolsestraat en bij de waterto ren moet ook nog gebouwd worden. Een goed bestem mingsplan van de gemeente Den Haag voor de duinen is er echter nog steeds niet, schrijft Salman. Ook de waterwin ning, die Meijendel lange tijd beschermd heeft, gaat nu zijn tol eisen. Zo hebben de vochti ge duinvalleien plaats moeten maken voor infiltratievijvers. Hoewel de Duinwaterleiding (DWL) veel aandacht besteed aan goed terreinbeheer, is dat ondergeschikt aan het belang van de waterwinning. De Stichting Duinbehoud vindt dat ook diepinfiltratie in prin cipe buiten de duinen moet plaatsvinden, bijvoorbeeld in de sportvelden van Groenen- daal. In de Waalsdorpervlakte is al een diepinfiltratieproject gestart. waarop gere- Over de i w creëerd wordt, is Salman onte vreden: „Een overvloed aan auto's en honden, ruiters, wile- renners en pannekoeken bepa len in hoge mate de sfeer. In het algemeen moet je in na tuurgebieden uitkijken dat je niet op een plantje staat. Rond de boerderij evenwel vereist het enige lenigheid om tussen alle bontgekleurde Jiondeho- pen door te Geen geasfalteerde fietspaden, maar wandelpaden wil dé stichting. Die hebben de eigen schap dat ze net als de duinen zelf van plaats kunnen veran deren. De heer Salman vraagt zich verder af, waarom „vrienden van het Koninklijk Huis zich op de Staatsgronden nog altijd ongestoord kunnen uitleven in grootscheepse drijf jachten op vossen en in andere bezigheden die niet zozeer met natuurbeheer te maken heb ben als wel met gepriviligieer- de vrijetijdsbesteding. Gedeputeerde J. Van der Vlisf van milieu zegde toe, dat de provincie zal bewaken dat er onder het nieuwe Waterlei dingbedrijf West een goede overlegstructuur komt die het behoud van de duinen moet garanderen. Ook garandeert de provincie het onderzoek naar alternatieve waterwin- methoden zowel in de duinen als daarbuiten. Het nieuwe waterleidingbedrijf West heeft, zo zei Van der Vlist vol doende draag kelen en heeft al een overleg structuur voor het duinbehoud ontwikkeld. it, pepeg, laurii wijn, irdappe11 i ia n (forma koel 1 margai lit de pi neden rgeblevt ei gepers etjes, !en vlot en aardig stel, en Anneke Ouds- ioorn leeftijden noe- nen we niet alweer ien jaar of twintig iuwd en dan ook nog getrouwd" met hun ei- dansschool Ouds- oorn in Roelofarends- een. Zelf ook fanatieke ansers van huisuit. ernstige mate aan fjun vak verknocht j kt in de tien jaar dat het dansonderwijs be- efenen. jmmel e hach&t ht koke smaak vorceste n esgewen ad ontd ie kool deze d watt ijd de jes en k de kojpi el ijker mger t de yt een ht geef bij. Vi i iuub Oudshoorn vertelde i voorbeeld daarvan: „Het gebeurd, dat we een eindbal erzorgd hadden en daarbij allerlei ideeën opdeden, vas weer laat naar bed atuurlijk en we lagen, een ieetje moe, zo nog wat na te aten totdat Anneke begon r een nieuwe dansvorm we nog niet helemaal on- de knie hadden. We had- amper een uurtje in bed gen en het was al half geweest toen we het op heupen kregen. „Vooruit d", zei ik; „we gaan het li itproberen!" Enfin, irongen het bed uit en de heleboel aan de kant zo dansten we midden nacht de slaapkamer door na te gaan wat we met die uwe passen konden doen. k, zo gek zijn we nou. We iben erg veel schik in onze :hool en in het dansen". An- eke viel haar man geestdrif- bij: „Ik zou 't allemaal niet willen o dansten Huub en Anneke ludshoorn die nacht, telbaar en privé de samba, thans een variatie daarop, eronderstel ik. Uiteraard zijn ook heel wat nachten die in alle rust doorbrengen de volgende avond aan het karwei te kunnen de opvoeding van I le^eugd en ouderen met ball- i Latin American dan- Nog even in de Alkeburcht de puntjes op de i gedanst en dan houden er bij hun dansschool Oudshoorn de vaart in. cing. De directie wordt ge voerd vanuit hun hoofdkwar tier aan de Lijsterbesstraat in de Veen. Dat kun je zien aan het bordje naast de voordeur: „Dansschool Oudshoorn", in frisse kleuren. Het is geen lang verhaal, maar ik kreeg wel een beeld van de Veens eigen dansschool. Zoals Anne ke Oudshoorn getuigde: „Wij voorzien duidelijk in een be hoefte, hier in de Veen". Maar ook in Wassenaar. Daar is het tien jaar geleden begon- Stoppen Het echtpaar vertelde. Huub (een Ripper van geboorte): „Voor ons trouwen zaten we al 6 jaar in de wedstrijdsport". Anneke, olijk: „Toen we trouwden vonden we dat we maar moesten shoppen. Zo was de opvatting toen nog: als je getrouwd was was er geen ruimte meer voor ontspan ning. Toen kwam het eerste kind ook nog, dus hebben we een tijdje thuisgezeten". Huub:„Tot we in een adver tentie lazen dat er een dansle- raar in de omgeving werd ge zocht. Die dachten we gevon den te hebben in onze vroege re trainer in Den Haag, maar die zei, toen we contact met hem hadden gezocht: „Ik heb geen tijd, maar waarom doen jullie het zelf eigenlijk niet?" Nou, we draaiden een jaartje met hem mee in Stompwijk, 11 jaar geleden, en via via zijn naar het eindbal bij Jan Punt in we daarna in Wassenaar te recht gekomen. In het Ont moetingscentrum O&O, met een knots van een zaal. Die heb je wel nodig en dat mis sen we toch wel een beetje hier in de Veen, waar we 8 jaar geleden begonnen zijn". Gezelligheid Beide dansschoolhouders draaien nu zowel in Wasse naar als in de Veen, waar in het dorpshuis de Alkeburcht de cursussen worden gegeven. Huub Oudshoorn: „Het is een vak waar je tegen moet kun nen. Ik ben in opleiding ge gaan bij verschillende dansle- raren en dat resulteerde in het behalen van het diploma van den Ned.Dansleraren As- de Veen. Huub en Anneke FOTO WIM VAN NOORT sociatie, NDA. En dan heb je nog iets overkoepelends. We zorgen voor het wekelijkse avondje uit, waarvan de ge zelligheid het voornaamste element is en dan krijgen onze cursisten ook nog een goeie dansles nietwaar? We geven samen les ja, Anneke en ik. Zeer zeker. We staan er Dansschool Oudshoorn is klein begonnen met een avondje per week en met een man of 35. „Hoeveel zijn het er nu, meneer Oudshoorn?" Huub: „Geen idee!". Anneke kwam er ook niet uit. In elk 1 geval worden er vier avonden in de week lessen gegeven: jongerenclubs, vanaf 13, 14 jaar, parenclubs, ook voor ou-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13