£cidóe6ou/ta/nt Conflict over kosten onderzoek bij politie Gemeente houdt vast aan werven vrouwen STAD OMGEVING Desnoods gaan we een verzoekplaat in Duitsland halen Een cadeau van formaat SI Extra geld voor onderzoek emancipatie universiteit gen DIENSTCOMMISSIE TEGENOVER COMMISSARIS Verzorging ouderen bedreigd IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR MANTELKOSTUUM? SI 1 j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 •J Stuur als dank de luxe handdoek naar [Naam: CcidócSotwant DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 11 Mij jingen - Politie treedt niet 0p tegen Golden Ten LEIDEN De politie treedt niet op tegen de Golden Ten casino's in Leiden. „Het kost te veel capaciteit van de politie om tegen de casino's op te tre den", aldus de officier van jus titie, mevrouw J.E. Klopper- Gerretsen, gisteravond na de commissievergadering van al gemene en bestuurlijke aange legenheden. „De wet kansspe len wordt weliswaar overtre den, maar er worden zoveel wetten overtreden. Zolang de casino's zich rustig houden en geen overlast veroorzaken, treedt de politie niet op", aldus de officier van justitie. Rotterdammer brengt fietsen boven water LEIDEN Om te voorkomen dat hij door de politie in zijn kraag werd gevat, is een 27-jarige Rotterdammer vannacht de gracht ingesprongen. De Rotterdam mer maakte deel uit van een groepje jon geren dat zich rond kwart over vier ver maakte door enkele fietsen vanaf de Blauwpoortsbrug in de gracht te gooien. Omwonenden waarschuwden de politie die de vandalen nog voordat zij op het station de terugtocht naar Rotterdam aanvaardden wist te achterhalen. Toen de Rotterdammer begreep wat hem bo ven het hoofd hing, sprong hij de gracht in en haalde de fietsen netjes boven wa ter. Zijn kornuiten hielpen hem de fiet sen aan de kant te tillen. De man heeft zich op het politiebureau afgedroogd en opgeknapt. LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit is in principe bereid extra gelden beschikbaar te stellen voor eman cipatie-onderzoek aan de univer siteit. De voorzitter van het colle ge, C.P.C.M. Oomen, zegde gister avond tijdens de vergadering van de universiteitsraad toe 10.000 gulden voor dit doel vrij te willen maken. Het bedrag komt bovenop de 40.000 gulden die de universiteit jaarlijks van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen ontvangt. Het geld zal worden gebruikt v< derzoek naar het aandeel v£ in tijdelijke functies. Het onderzoek gaat in totaal 25.000 gulden kosten. De toezegging werd gedaan naar aan leiding van een concept-motie van M.F. van Domburg van de Progressieve Par tij (P.P.). In de motie werd om een be drag van 12.500 gulden gevraagd.„Als ik u was zou ik maar met die 10.000 gulden genoegen nemen", aldus Oo men, die eraan toevoegde het toch al veel geld te vinden. Van Domburg nam het advies van de voorzitter over en trok haar concept-motie in. Wildroosters bij Groenoordhallen LEIDEN Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen wil wildroosters bij de beide uitgangen van de hallen. Hij heeft er alleen geen geld voor be schikbaar en hoopt dat het college wil meewerken. Dit bleek gister avond tijdens de commissievergade ring algemene en bestuurlijke aange legenheden. De wijkdienst van de politie houdt tweemaal per week toezicht gehou den op de Leidse veemarkt. H. Mos- tert, de hoofdcommissaris van de po litie, wees er op dat de agenten dat niet zonder risico doen. Er is kans op letsel. De wildroosters zouden het ri sico juist verminderen. Ook de hoofd commissaris ziet graag dat het college het voorstel in overweging neemt. Lood gestolen LEIDEN Van een bouwterrein aan de Van Vollen- hovenkade zijn dit weekend de 'loods- labben' tussen de ramen en kozijnen weggesneden. In to taal gaat het om ne gentig kilo lood. De bouwwerkzaamhe den zijn door de diefstal met acht dagen vertraagd Bovendien is er voor ongeveer zes duizend gulden schade aangericht. Televisie - reportage „Leiden stopt Heerma' LEIDEN Omroep Rijnland besteedt volgend weekeinde aandacht aan de actie 'Leiden stopt Heerma'. Die actie is gericht tegen de plannen van staatsse cretaris Heerma, zoals opgenomen in de nota 'Volkshuisvesting in de jaren ne gentig'. Die behelzen het verhogen van huren en het afschaffen van huursubsi dies voor duurdere woningen. Omroep Rijnland heeft getracht de eventuele gevolgen van die plannen voor Leiden in beeld te brengen. De actie 'Leiden stopt Heerma' wordt gedragen door een groot aantal buurt- en wijkorganisaties. De uitzending van Rijnland is zaterdag en zondag te zien vanaf 18.00 uur via kabelkanaal 2. 9-19 uur vrijbllj- jsavond g 19.30 dervoort rdagcur- 3 m/v r Lans LEIDEN De dienst commissie een soort ondernemingsraad van de Leidse politie is in conflict met hoofd commissaris H. Mostert. De commissie vindt niet dat de politie zelf moet bijdragen aan de kosten van het extern onder zoek naar de organisatie van het korps. Mostert vindt het evenals de ge meente wel redelijk dat de politie meebetaalt. Mostert bevestigde dit gisteravond tijdens de commissievergadering van algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. „Het bureau E.M.I. voert het onderzoek uit in opdracht van de gemeente. Wij heb ben het onderzoek niet ge vraagd. We vinden het pri ma dat de gemeente een on derzoek instelt naar de orga nisatievormen bij de politie, maar dan moet de gemeente het ook zelf betalen", aldus de voorzitter van de dienst commissie A. Gravekamp. Deze opvatting staat lijn recht tegenover die van de heer Mostert. „Ik vind het redelijk om tien procent van de kosten te betalen. Er ko men zaken aan de orde die voor de politie van belang zijn. Met een goede rappor tage kunnen wij wat doen", aldus de hoofdcommissaris. Beroep Volgens de dienstcommissie is er geen ruimte op de be groting voor de 11.250,- die de politie moet betalen. „Mostert heeft gezegd dat het geld van de begroting af gehaald wordt, maar hij kan dat niet doen zonder onze toestemming. We hebben af gelopen donderdag hierover vergaderd en we zijn niet tot overeenstemming geko men", aldus Gravekamp. De dienstcommissie is niet van plan om water bij de wijn te doen en verwacht ook niet dat Mostert zijn voornemen zal veranderen. De hoofdcommissaris desge vraagd: „We vergaderen 8 juni opnieuw, maar als de stemming niet verandert, gaat de dienstcommissie in beroep bij burgemeester Goekoop. Het zou de eerste keer zijn dat er een commis sie van advies gehoord wordt over de politie". D66 vindt het jammer dat de dienstcommissie dit stand punt heeft ingenomen. „We vinden het geen goede start van de discussie over de noodzakelijke vernieuwing van de politie. Het is een ge meenschappelijk belang van gemeente en politie om te zorgen dat de politie beter gaat functioneren", aldus P. Langenberg in een reactie. zocht naar onderbouwing van de door de politie nood zakelijk geacht vernieuwing. Dit kan nu juist met dit derzoek. De dienstcommissie wil kennelijk niet beschik ken over objectieve vens", aldus Langenberg. De/ dienstcommissie was het r met het D66-standpunt ei en noemde Langenberg „doordrammer". Van Dongen opent tentoonstelling De wethouder van onderwijs, mevrouw H. van derwijs in Leiden goed draait. Van Dongen klom Dongen, opende gistermiddag op het stadhuis nadat zij het boekje had gekregen op een trap in Leiden de Tentoonstelling Openbaar Onder- om de tentoonstelling te complementeren. Zij wijsprojekt. Zij kreeg tegelijkertijd een informa- plakte daartoe het woord openbare op een van tieboekje overhandigd, waarin alle openbare de opgestelde panelen. De expositie met werk schoten van Leiden met een korte beschrijving stukken van de leerlingen valt nog drie weken in staan vermeld. De scholen willen op deze ma- de hal van het stadhuis te bezichtigen, nier naar buiten treden en laten zien dat het on- foto: wim van noort WETHOUDER OVER PROBLEMEN REMBRANDT: lv Ir LEIDEN „Wij blijven louter vrouwen werven voor de vacatures van ionrector en rector van de Rembrandt Scholenge meenschap. De gemeente Leiden houdt vast aan het gekozen beleid.", aldus gisteren desgevraagd wet houder van onderwijs me- vrouw H. van Dongen. De wethouder is- ervan over tuigd dat haar voornemen ook uitvoerbaar is. „We hebben kandidaten genoeg. Het en thousiasme neemt nu mis schien wat af. De actie van vo rige week is natuurlijk geen positief visitekaartje voor de school, maar het lukt wel om de beide 1 reageerde de wethou- Conrector Hartjesveld van het Rembrandt stelde vorige week voor om maar wat water bij de wijn te doen waar het het be leid aangaat. Hij deed dat na dat het personeel van de school zich keerde tegen de benoeming v Boland uit Tiel als conrector. „Heel vaak zijn kandidaten voor het rectorschap werk zaam als conrector. Maar vrouwelijke conrectoren zijn dungezaaid. Het zou wel eens lang kunnen duren voor er een geschikte vrouwelijke conrector komt, die rector wil worden. Dan is het denk ik zaak dat de gemeente het doel groepenbeleid met iets minder élan hanteert", aldus Hartjes- Van Dongen was niet ge schrokken van de verwikke lingen rond de Rembrandt Scholengemeenschap tijdens haar afwezigheid. „Ik ben wel teleurgesteld in de manier waarop het gebeurd is. ik be doel de gekozen actievorm om een brief aan mevrouw Boland te sturen. Ik heb wel begrip voor de reactie van mevrouw Boland om zich terug te trek ken", aldus Van Dongen. De wethouder wist nog niet wan neer de vacatures nu opgevuld worden. „Er moet eerst maar worden met de gepraat school", besloot ze. Beveiligingsdienst van winkeliers Haarlemmerstraat LEIDEN De politie bestu deert het rapport van de winkeliers van de Haarlem merstraat over het instellen van een eigen beveiligings dienst. Dat bleék gisteravond op de commissievergadering algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De politie betrekt het rapport in het onderzoek naar een gemeen telijke beveiligingsdienst. LEIDEN -De verzorging van ouderen in de Leidse regio wordt bedreigd door gebrek aan personeel en geld. Dat is de conclusie van een onderzoek dat door de doctoraalstuden ten H. Spaans en m. Del- vigne is gedaan op ver zoek van de directies van een aantal verzorgingshui- Zij gingen daarbij de gevolgen na van het gewijzigde over heidsbeleid en de andere sa menstelling van de bevolking van de huizen door de vergrij zing. Voor het onderzoek werd met personeel, bewoners, en directies gesproken. De stu denten concluderen daaruit dat het doorvoeren van nieu we inzichten over verzorging van ouderen onder de huidige omstandigheden geen kans van slagen heeft. In die opvat ting heeft het personeel vooral de taak de bewoners te active ren om zoveel mogelijk zich zelf te verzorgen. Uit het on derzoek blijkt dat er te weinig personeel is voor een aantal kanten van de verzorging goed uit te voeren. Daardoor komt de zelfstandigheid van de bewoners in de knel. Er is met name geen gelegenheid meer om met ouderen te gaan wandelen of winkelen. Volgens de onderzoekers neemt het aantal ouderen dat intensieve ondersteuning no dig heeft sterk toe. Daar staat tegenover dat er minder geld en personeel beschikbaar wordt gesteld. De taak van het personeel is daardoor ver zwaard. Dat is ten koste ge gaan van de verzorging en van de motivatie en gezondheid van het personeel. Het ziekte verzuim is de laatste jaren sterk gestegen. Volgens de onderzoekers kan daar niet alleen wat aan ge daan worden door meer geld beschikbaar te stellen, maar ook door interne aanpassingen in de organisatie van tehuizen. DERTIG JAAR DE VRIJE LIJN IN AZL: RZIENDE I: liefde, k. Occul- levraagd ITEN, an- g 12, Lel- LEIDEN De radio- en televisiedienst De Vrije Lijn bestaat op 19 april dertig jaar. De ziekenom roep van het Academisch Ziekenhuis Leiden maakt het verblijf van de patiën ten een stuk prettiger. ,We hebben de verzoek- briefjes van de patiënten eens een keer geteld en we komen op bijna twaalf verzoekjes per dag. Als we de plaat niet hebben, gaan we er achteraan. Des noods gaan we hem in Duitsland halen", aldus coördinator Piet Vijlbrief. 22 april houdt de zie kenomroep van 9.00 tot '".00 uur een open dag in oude portierswoning aan de Rijnsburgerweg. De Vrije Lijn werkt met 28 vrijwilligers, „maar wij zijn het gekste en actiefste duo. We zjn er ook dag en nacht mee bezig. Je moet een liefhebber van muziek en een liefhebber van mensen zijn", aldus Jim Jepsen en Vijlbrief. Elke dag wordt een afwisselend radio- Programma verzorgd. "Er liggen hier natuurlijk ttensen uit het hele land, bij voorbeeld uit Den Helder en Maastricht. Vaak is het voor 'amilie moeilijk om regelmatig [>P bezoek te komen. We bel len de familie, vrienden en kennissen dan op en halen ze 'n de uitzending. Dan kunnen ze een plaatje aanvragen of oven de groeten doen. Zo heb ben de mensen toch contact •pet thuis, ook al moeten we daarvoor-over de grens. Voor een oude baas hebben we zijn dochter vanuit Canada laten bellen. De man was nog-jarig Het werk van De Vrije Lijn wordt enorm gewaardeerd, vertelt Vijlbrief. „Dat merken we op onze ronde door de za len. De mensen kunnen dan plaatjes aanvragen. Soms staan ze met de portemonnee klaar en vragen wat het kost". Overal in het ziekenhuis han gen oranje busjes, waar de mensen verzoekbriefjes in kunnen doen, maar bellen kan ook. De platencollectie van de ziekenomroep is indrukwek kend. Vijlbrief heeft zijn pri- vé-collectie in de studio staan, net als een paar andere mede werkers. De verzameling is meer dan verdubbeld sinds het duo aan de slag is. Sinds kort ontbreekt ook de CD-speler niet meer. Een tweede speler is in aantocht. Jim Jepsen bedient de knoppen: „Je moet een liefhebber van muziek en een liefhebber van mensen zijn". Piet Vijlbrief zit tegenover hem in de studio van De Vrije Lijn. (ADVERTENTIE) Mode voor de fijnste jaren van uw leven. Prins Bernhard Jepsen: „We halen de lopende patiënten wel eens naar onze studio. Ze maken dan een uit zending mee. We worden wel eens door hen verwend met bijvoorbeeld gebak. Laatst kwam de zoon van een visboer een schaal met lekkerbekjes brengen. We krijgen van alles bitterballen, erwtensoep, maar daar gaat het ons niet om. Het gaat erom dat we de mensen een beetje opvrolijken. Er schuilt natuurlijk één gevaar in al dat contact. Je raakt soms heel erg bij de patiënten be trokken. Als er iets mis gaat, is dat heel erg hard. Dat is de schaduwzijde van het werken in een ziekenhuis". Jepsen vertelt trots over de waardering die de omroep ooit kreeg van Prins Bernhard, toen die in het ziekenhuis lag. „We hebben die op band staan. Toevallig stond het antwoord apparaat van de telefoon aan. Pia Beck lag hier, Ada Kok, Ron Brandsteder enzovoorts. Dat werd stilgehouden, ook al vanwege hun privacy. Voor hen draaiden we ook verzoek jes, die vroegen ze dan aan on der een andere naam, of via een vriendin. We zochten ze ook wel op in hun kamer". Kerkdiensten De Vrije Lijn ontstond in 1959 toen Dick Koster ontdekte dat er onder de patiënten behoefte was aan uitzendingen van kerkdiensten. „Koster zong in het Rijnlands Mannenkoor en nam in de kerkzaal met een eenvoudige draadrecorder de diensten op. Toen waren er nog grote zalen met zestien bedden in het ziekenhuis. Er stond dan een luidsprekertje boven de deur te schetteren. Dat was de oervorm van de ziekenomroep. Als er een pa tiënt slecht aan toe was, ging de radio uit", vetelt de 52-jari- ge Jespen. Eind jaren zestig is dat verholpen door het geluid met slangetjes en plastic oor schelpjes weer te geven. De omroep was toen nog on dergebracht in gebouw 50 van het ziekenhuis. Vijlbrief: „Ze hadden daar een klein keu kentje over en een wc-hokje. De spreekcel had vier deuren als muur en het aanrecht was de werktafel. Vanaf 1974 kwam de televisie erbij, in een ander leegstaand vertrek in het gebouw. We hadden er een paar stoeltjes neergezet en een gordijn opgehangen als decor- wand. De bekende voetballer Meutstege beet het spits af met een interview". In de jaren zeventig verhuisde de omroep naar de bovenetage van de oude portierswoning. verhuizen. We zitten dan tus sen een moskee en een stilte ruimte ingeklemd. We vinden zo'n fabrieksgebouw niet leuk. Hier is het lekker intiem. Ook al moeten we vanwege lekka ges soms emmers neerzetten en hebben we zeventien dwei len en stoffer en blik nodig om het water op te scheppen. We zijn aan deze plek gehecht", aldus Jepsen. Hoogwerker De televisie verzorgt uitzen dingen van de kerkdienst op zondagmorgen. Overdag wor den videofilms gedraaid. „Ver der nemen we bijvoorbeeld het bloemencorso op, of bezoe ken we de Lakenhal. Vorig jaar hebben we met een hoog- ter plekke de opnames gemon teerd en ingesproken. Iemand fietste op en neer van het AZL naar de camerploeg. Zo had den we de optocht bijna live op televisie. En kwalitatief be ter dan Radio Rijnland", ver telt de coördinator trots. Minder enthousiast is hij over de bezuinigingen de afgelopen drie jaar op de subsidie voor de omroep. „Het is heel frus trerend als er een nieuwe CD uitkomt en je kunt hem niet kopen. We proberen overal feld vandaan te halen. Geluk- ig hebben we een paar spon sors. Nu zijn we spullen aan het verzamelen voor een rom melmarkt", vertelt Jepsen. Reinier Zandvliet is bezig met de oprichting van de Stichting Vrienden van Radio De Vrije Lijn. „Het is natuurlijk hart stikke leuk als je financiële steun van de buitenwacht krijgt. Zolang we niet gewurgd worden, gaan we met door", aldus het enthousiaste duo. h Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. E= Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. I Telefoon (voor controle AHrM' j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. IW*2ï|*js T i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11