Puincontainers in N oord wi jkerhout Hazerswoude kan met minder energie toe Zonnige Braassemloop trekt 500 deelnemers dagpuzzel LEIDEN OMGEVING faridóQ-OouAarit MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA 8 Vernielers gegrepen HAZERSWOUDE RIJNDIJK Een- politieman in burger heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee vandalen aangehouden in Ha- zerswoude Rijndijk. Het tweetal verkeerde in beschonken staat en vernielde de achterruit van een auto op de Chopinlaan door op de auto te springen. De politieman, overigens niet van de rijkspolitie Hazerswoude en toevallig op straat, greep het vernielzuchtige duo vast en leverde hen over aan de plaatse lijke politie. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling. Kind gewond HAZERSWOUDE Een jeugdige inwoner van Afferden is zaterdag middag gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijndijk in Ha zerswoude, dicht bij de gemeente grens met Alphen. Het kind zat als passagier in de auto bij een 74-jari- ge man. Deze reed in de richting Hazerswoude. De man wilde links af een uitrit inrijden, maar zag, vermoedelijk door de laagstaande zon, een tegenligger over het hoofd. Deze, een 41-jarige automo bilist uit Bodegraven raakte de an dere auto in de flank. Daarbij sneuvelde een ruit en raakte het slachtoffer gewond door de glas scherven. Het slachtoffer is over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. Bejaarde levert rijbewijs in LISSE Een 75-jarige Hille- gommer heeft zaterdag na een aanrijding op het parkeerter rein van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse vrijwillig, zijn rijbewijs ingeleverd. De man reed om vijf uur 's mid dags, na een bezoek aan het tuincentrum, achteruit zijn parkeerplaats uit. Hij kreeg een black-out. Zijn auto, die tische versnellingsbak, reed met een flinke vaart door en ramde zeven geparkeerde wa gens. Niemand werd gewond maar de schade was groot. Vrachtwagens niet welkom in centrum Leidschendam LEIDSCHENDAM De gehele bebouwde kom van Leidschendam is vanaf 1 juni op zaterdag en zondag verboden gebied voor het parkeren van vrachtwagens. Het verbod geldt tevens tussen zes. uur 's avonds en acht uur 's ochtends. Het verbod ten noorden van de Vliet wordt hiermee uitgebreid tot de woonwijken in Leidschendam-Zuid. Door het in beslag nemen van de schaarse parkeerruim te ontstonden daar vooral voor spelende kinderen dikwijls gevaarlijke situaties. Aan de Middenweg 24 wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een parkeerterrein voor tien vrachtauto-combina ties of twintig middelgrote vrachtauto's. De ver goeding die de gemeente hiervoor vraagt is 850 gulden per jaar voor combinaties en 425 golden per jaar voor gewone vrachtauto's. De aanvragen hier voor moeten voor 14 april worden ingediend. EHBO-vereniging Sassenheim wint derde prijs SASSENHEIM Een ploeg van de EHBO- vereniging Sassen heim heeft zaterdag de derde prijs behaald bij de Districtswedstrijd van de Koninklijke Nederlandse EHBO in Krimpen aan den IJs- sel. Het was voor het eerst dat een Sassenheims team mee deed. In to taal deden veertien teams aan de wedstrijd mee. Concert van Brethouwer LEIDSCHENDAM Joke Brethou wer, leerling van de beroemde har piste Phia Berghout, geeft morgen een harpconcert in de Kruisheuvel- kerk aan de Burg. Roeringlaan in Leidschendam. Zij speelt werken van Handel, Dussek, Ibert, Schumann en anderen. Het programma, georgani seerd door de Kunstkring Leidschen dam, wordt afgewisseld door voor drachten door de hoorspelactrice en voormalig TV-omroepster Els Bui tendijk. Zij brengt schetsen en mono logen ten gehore van Michel van der Plas, Paul van Vliet, Carmiggelt en Yvonne Keuls. Vanwege het jubile um van de Kunstkring is de toe gangsprijs gereduceerd. Kaarten kos ten twaalf gulden vijftig en zeven gulden vijftig voor KL-aangeslote- nen. Aanvang 20.15 uur. NOORDWIJKERHOUT -[ De gemeente Noordwij kerhout gaat containers neerzetten waar puin, hout en oud ijzer in ge stort kan worden, De con tainers komen op de ge- mëentewerf te staan. Op deze wijze probeert de ge meente het illegaal stor ten van puin tegen te gaan. De gemeente Noordwijkerhout wordt regelmatig geconfron teerd met illegaal gestort puin en oud hout. Vooral de ber men langs de Leidsevaart, Leeweg en Bronsgeesterweg worden hier veelvuldig voor gebruikt. Het puin wordt ille gaal gestort omdat de Noord- wijkerhouters het vaak niet op een andere wijze kwijt kun nen. Ze mogen het afval offi cieel niet bij het huisvuil zet ten. Ze kunnen het wel aan bieden bij het overlaadstation Piet Gijs of een container hu ren. De laatste mogelijkheid is te duur bij kleine hoeveelhe den puin. In Katwijk en Noordwijk zijn al containers geplaatst voor puin, hout en ijzer. Op deze wijze worden de inzamelkos- ten gedrukt want er hoeft geen illegaal gestort afval meer opgeruimd te worden. Via het gewone huisvuil wordt ook minder puin „meegesmok keld". Verder wordt inge speeld op toekomstige ontwik kelingen als het gescheiden in zamelen van afval. De bren gers van puin kunnen tegelijk klein chemisch afval op de ge- meentewerf inleveren. De plaatsing var kost Noordwijkerhout 18.000 gulden. De gemeente rekent er echter op ruim 17.000 gulden te besparen doordat er minder puin, ijzer en hout via het huisvuil hoeft te worden opge- Geld zomerzegels voor Noord wijkse organisatie NOORDWIJK/KATWIJK De Stichting Kringloopprojec ten aan de Losplaatsweg heeft 1500 gulden gekregen van de Stichting Zomerpostzegels. De cheque van 1500 gulden zal, zo bleek zaterdag, geheel besteed worden aan de aanschaf van een houtdraaibank. Met zo'n bank kan de stichting van sloophout gebruiksvoorwerpen en meubels maken. De stich ting zal zelf nog 1000 gulden moeten bijleggen om de draai bank te kunnen kopen. Ook dit jaar worden weer zomerze gels verkocht en wel voor de vijftigste keer. Op de postze gels staan afbeeldingen van oude schepen. In Noordwijk is nog geen actiecomité Zomerze gels actief. In Katwijk aan Zee wordt de verkoopactie morgen gestart door burgemeester me vrouw Van Montfrans. De ze gels zijn te koop van 11 tot 15 april op de postkantoren en bij de RABO-bank in Katwijk aan de£n Rijn. Ter gelegenheid van de. vijftigste verkoopactie werd een jubileumboek samenge steld waarin afbeeldingen staan van alle zegels die de stichting sinds het oprichtings jaar uitgaf. Het boek kost 15 gulden. De opbrengst van de actie is bestemd voor organisa ties en instellingen die zich be zighouden met activiteiten op het terrein van volksgezond heid, cultuur en maatschappe lijk welzijn. Auto tegen lantaarnpaal NIEWKOOP Een 24-jarige adtomobilist uit Ter Aar is gis teravond licht gewond geraakt nadat hij met hoge snelheid te- gén een lantaarnpaal was ge reden. Op de provinciale weg in' Nieuwkoop verloor de man dé macht over het stuur. Ook een passagier raakte licht ge wond. Toen de man werd meegenomen naar het bureau voor een blaastest vernielde hij de blaasapparatuur. Later moest hij alsnog de test onder gaan op het politiebureau van Alphen. Engelsen vernielen taxi LISSE Twee Engelsen zijn zondagavond om even over tien uur aangehouden op de Heereweg in Lisse. Ze hadden een taxi beschadigd door hard op het dak te slaan. De Engel sen, die vergezeld waren van vier landgenoten, kwamen uit een café aan de Heereweg. Ze wilden met z'n zessen in een taxi stappen. Toen de chauf feur verklaarde dat dat onmo gelijk was, ontstond ruzie waarbij op de taxi werd gesla gen. De politie werd te hulp geroepen en hield twee Engel sen van 29 en 26 jaar aan. De Ehgelsen waren eerder op de avopd ook al betrokken bij een vechtpartij in Sassenheim. De Sassenheimse politie wil hiér verder geen mededelin gen over doen. HAZERSWOUDE Door gebruik te maken van energiebesparende maat regelen kan er in Hazers woude minimaal 1,6 mil joen kubieke meter aard gas worden bespaard. Dat schrijft het gemeentebe stuur van Hazerswoude naar aanleiding van het voorlichtingsproject Op Eigen Kracht. De energiezuinige maatregelen moeten vooral worden doorge voerd in het bedrijfsleven en in het totale woningbestand van het dorp. Dat concludeert het onderzoeksbureau Het Bouwcentrum na een inventa risatie van de energiebespa rende mogelijkheden in Ha zerswoude. Het Bouwcentrum adviseert de bedrijven in de agrarische sector meer gebruik te maken van warmtekracht koppeling. Een warmtekrach tinstallatie produceert zowel warmte als elektriciteit met een hoog rendement. Op deze manier is in de agrarische sec tor een besparing haalbaar van 26.500 kubieke meter gas per jaar. Het midden- en kleinbedrijf kan door gebruik te maken van hoog-rendementketels, pompschakelaars, thermostaat kranen, energiezuinige ver lichting en isolatie 310.000 ku bieke meter aardgas en 361.000 kWh aan electriciteit bespa ren. De industriesector kan door warmtekrachtapparatuur het verbruik met 259.000 ku bieke meter aardgas beperken. Tenslotte stelt Het Bouwcen trum dat de jaarlijkse bespa ring in het totale woningbe stand nog eens goed is voor ruim 1 miljoen kubieke meter gas. Bovendien kan er in de gebouwen tussen de 30 en 50 procent worden bezuinigd op gas voor electriciteit. Het gemeentebestuur van Ha zerswoude wil met het voor lichtingsproject Op Eigen Kracht meer aandacht aan het energieverbruik in het dorp schenken. Daartoe wordt er van 17 tot 24 april een ten toonstelling gehouden in het gemeentehuis aan het Frede- rik van Eedenplein. Daarnaast wordt er een aantal voorlich tingsbijeenkomsten georgani seerd. Pluk van de Petten-Flet Kinderen van muziektheater De Speelkring traden gistermiddag in de KTS in Voorhout naar hartelust op met de musical Pluk van de Petten-Flet. Onder leiding van Marleen van Leeuwen werd het gelijknamige boek van Annie M.G. Schmidt nagespeeld. De leef tijd van de kinderen varieerde van vijf tot vijftien jaar. De school aan de Leidsevaart zat bomvol, er waren zo'n zeshonderd kaar ten verkocht. De voorstelling wordt op zondag 16 april herhaald. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ROELOFARENDSVEEN De traditionele Braas semloop is gisteren voor het twintigste achtereen volgende jaar door Zwem en Poloclub Alkemade langs de oevers van het Braassemermeer gehou den. Aan de start versche nen meer dan 500 deelne mers van alle leeftijden en afkomstig uit heel Ne derland. Het grote aantal lopers was mede te danken aan het stra lende weer van gisteren. Een extra huldiging viel ten deel aan de Oude Weteringer Henk Senne die de twintigja rige Braassemloop alle keren heeft uitgelopen/ De jongste deelnemers waren twee vier jarigen, Ronnie Kuipers en Marloes Groen in 't Woud die de drie kilometer liepen in respectievelijk 24 en 37 De oudste deelne- varen de heer en me- Kuipers uit Roelof- arendsveen. Dit echtpaar is 75 en 71 jaar oud eri liep de 7,5 kilometer in 157 minuten. De 63-jarige J. Kerkvliet uit Roelofarendsveen had niet genoeg aan een loop van 12 kilometer; hij nam er Rijp- wetering bij en kwam zo aan 19 kilometer in 134 minuten. Behalve de vele lopers was er ook een 'wheeler' die meedeed; het was de Oude Weteringer Michel Jonkman die 12 kilometer in 38 minu ten reed. Totaaluitslag: 3 km. jongens: Mark van der Berg. Meisjes: Liv van der Salm. heren: Peter van Rijn. Da mes: Monica Zoetemelk. 7,5 km. jongens: Rick Elstgeest. Dames: Karin van den Berg. Heren: Pieter Klein. Vetera nen: Bert Heuzen, Henk Sen ne en A. Brenkman. 12 km. jongens: Geert Bik. Heren: Ron de Jong, John Zwetsloot en Peter van der Meer. Da mes: Annemieke Slinger land. Veteranen dames: Coby Vlasveld. Informatiebord over weide- en trekvogels Gedeputeerde Stolker heeft afgelopen zaterdag een weidevogel-informatiebord onthuld in de polder Hoogeweg in Noordwijk. Het bord staat naast het fietspad dat evenwijdig met de provin ciale weg tussen Katwijk en Noordwijk loopt, in de buurt van de picknickplaats. Het bord is op initiatief van de Noordwijkse Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming gemaakt en is bekostigd uit bijdragen van het Wereld Natuur Fonds en het Nationaal Geschenk. Het bord heeft een zomer- en winteruitvoering en geeft informatie over de belangrijkste weide- en broedvogels in de polder met vermelding van de voornaamste kenmerken. In een korte toe spraak zei mevrouw Stolker veel waardering te „Waren de natuurverenigingen en natuurbe schermingsorganisaties voorheen de luis in de pels van politici en andere bestuurders, inmid dels hebben zij zich ontwikkeld tot volwaardige gesprekspartners", aldus de gedeputeerde. Zij liet zich overigens niet uit over de eventuele kassenbouw in de zuidwesthoek van de polder, een gebied waar zich altijd veel weidevogels op houden. Rijnsburg wil haar kassenareaal juist op die plaats uitbreiden. De Noordwijkse na- tuurvereniging is daar fel tegen gekant. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Studie In de Openbare Bibliotheek aan de Weteringkade in Noordwijk is nog tot en met 26 april informatie te krijgen over de studiemogelijkheden aan de open universiteit. De Open Universiteit verzorgt schriftelijke cursussen met een studiebelasting van 100 of 200 uur, die in eigen tem po thuis gedaan kunnen wor den. Ter afsluiting van de Open Universiteit-tentoon stelling houdt mevrouw J. Knoeze, consulente van de Open Universiteit een in loopspreekuur in de biblio theek op woensdagavond 26 april van half acht tot negen Zelfverdediging In het Vrouwentrefcentrum aan de Plaspoelstraat 48 in Leidschendam begint dins dag een cursus zelfverdedi ging voor vrouwen. De cur sus is bedoeld voor vrouwen en meisjes tot 25 jaar van 18.30 tot 20.00 uur en voor vrouwen boven die leeftijd van 20.00 tot 21.30 uur. De kosten voor de tien lessen be dragen 50 gulden en kunnen de eerste avond worden vol daan. Vrouwen die zich wil len opgeven of inlichtingen wensen kunnen tussen 18.00 en- 20.00 uur bellen, tel. 070- 203135 of op woensdag naar i, tel. 070-202434. Vicky Brown De Engelse zangeres Vicky Brown geeft samen met het Vredeskerkkoor op dinsdag een concert in de Triumfa- torkerk in Katwijk. Er zul len ook afzonderlijk diverse liederen ten gehore worden gebracht. Bezoekers kunnen tegelijkertijd kennismaken met het jonge talent Jan Veenje. Hij begeleidt Vicky Brown in enkele nummers op synthesizer, maar impro viseert ook zelf. Het concert wordt gepresenteerd door Dick Passchier. Kaarten zijn verkrijgbaar via de VVV Katwijk en de koorleden. De aanvang is om 20.00 uur. Ger Verrips De auteur Ger Verrips spreekt op dinsdag in de openbare bibliotheek aan de Herenweg in Noordwijker hout over zijn oeuvre. Ver rips komt naar het duindorp op uitnodiging van de lees kring Noordwijkerhout/De Zilk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is Huidaandoeningen De Patiëntenraad Wantveld organiseert dinsdag in 't Trefpunt aan de Schoolstraat 2a in Noordwijk een voor lichtingsavond over huidaan doeningen. Aanvang 20.00 uur. Gastspreker is dr. M.J. Herfst. Een forum zal na de pauze antwoord geven op alle vragen. Lezingen de Stichting Backershagen organiseert op dinsdagavon den in april en mei enkele le zingen in het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar. Dr. M.S. Knaap-van Meeuwen spreekt op 11 april over China. Rei nout Hogeweg houdt 25 april een lezing. Ter afsluiting van het seizoen leest Kees van Kooten op 2 mei voor uit ei gen werk. De bijeenkomsten beginnen 's avonds om acht uur. Afhankelijk van het thema betalen bezoekers een entree-bedrag. Voor meer in formatie: tel. 01751-10400. Politiek café Burgemeester en wethouders van Lisse spelen op dinsdag de hoofdrol in een politiek vragenvuur. De bijeenkomst is georganiseerd door socië teit Artemis en wordt gehou den in café-restaurant De Beurs, Haven 4 in Lisse. De inwoners van het bollendorp kunnen vanaf 20.30 uur hun wensen, ideeën en frustraties rechtstreeks kwijt bij het col lege. Gemeenteraadsleden en kopstukken van de politieke partijen zullen eveneens aan wezig zijn. De vragen kun nen ook eerder schriftelijk worden ingeleverd om de. kans op beantwoording te Oegstgeestenaar museumdirecteur Politie haalt vandaal uit bus OEGSTGEEST J. Sigmond uit Oegstgeest is benoemd tot nieuwe directeur van het Koninklijke Nederlands Leger- en Wapenmuseum in Delft. Sigmond is 41 jaar en sinds 1980 direc teur van de Rijksarchiefschool in Den Haag. Hij studeerde van 1967 tot 1973 vaderlandse en algemene geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Daarna was hij uitgever van va derlandse en algemene geschiedenis bij de firma Unieboek in Bussum. WASSENAAR Een 15-jarige jongen uit Den Haag is zaterdagavond aangehouden voor het ver nielen van een bushokje. De gewaarschuwde poli tie kwam bij het bushokje op de Zuylen van Nije- veltstraat, toen de bus net weg was. De achtervol ging werd ingezet en in de bus werden elf jonge ren aangetroffen die aan de omschrijving van de dader voldeden. De bus werd naar het bureau ge reden waar de dader zich aangaf. Auto's geramd in Noordwijkerhout Noordwijk verstoken van Studio Sport NOORDWIJKERHOUT Een 19-jarige man uit Pijnacker heeft zondagmiddag een ravage veroorzaakt op de Schaepmanlaan in Noordwij kerhout. De bestuurder botste door onbekende oorzaak tegen twee bermpalen aan en ramde vervolgens vier geparkeerde wagens. Een van de wagens was totaal vernield. De man uit Pijnacker werd met een shock naar het AZL gebracht. De inzittende werd niet gewond. NOORDWIJK Een groot aantal Noordwijkers heeft gister avond het televsieprogramma Studio Sport moeten missen. Door een kabelstoring zaten 1.200 abonnees in Noordwijk-Binnen tus sen half zeven en negen uur zonder televisie. Bij kabelexploitant Casema kwamen in die tijd 160 telefoontjes binnen over de sto ring. Volgens een woordvoerster is die ontstaan doordat diodes in een wijkschakelkast waren doorgebrand. Straten in het ge troffen gebied waren: Boerenburgerweg, Zandvoortsestraat en Bloemendaalstraat. aan tafel Varkensvlees in kerriesaus, zuurkool met sinaasappel en aardappelen - bitterkoekjesvla Maak gebraden vlees altijd af met warm water. Vlees wordt taai als u een koude vloeistof (dat zou ook wijn of bouillon kunnen zijn) toe voegt. Doe dat warme water er om dezelfde reden in een dunne straal bij. Als u met tweeën bent dan heeft u het volgende nodig: 200 g hamlappen, 30 g mar garine, 1 ui, kerrie, 2,5 dl heet water, 1 bouillonblokje, tomatenketchup, worcester- saus, zout, 10 g maizena; 400 g zuurkool, 1 dl sinaas appelsap vers of pak), 2 le pels rozijnen; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker (0,5 liter gele vla), 4 bitterkoekjes, 1 lepel jam, 0,5 lepel citroensap, (iets kirsch). Snijd of knip het vlees in flin ke dobbelstenen en bak deze al omscheppende vlot bruin in de margarine. Temper vervol gens het vuur sterk en bak de kleingesneden ui met een mes punt kerrie een paar minuten mee. Voeg dan het water en bouillonblokje toe en laat de massa tien minuten trekken (dat is zacht koken). Maak de saus op smaak af met tomaten ketchup, worcestersaus, kerrie en zout en bind haar met een papje van maizena en weinig koud water. Haal de kruiden uit de zuur kool en snijd de groente een paar keer. Kook de zuurkool in een kwartier tot twintig mi nuten gaar in sinaasappelsap. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water, laat ze in een zeef uitlekken en meng ze door de zuurkool. Schenk overgebleven kook vocht (dat kan nooit veel zijn!) niet weg, maar laat het bij de groente. Zet de helft van de melk op. Meng een papje van custard, suiker en weinig melk, schenk voortdurend roeren - een mi nuut zacht koken. Roer van het vuur de overgebleven kou de melk door de vla en laat de massa koud worden. Laat de bitterkoekjes in weinig melk zacht worden, snijd ze in klei nere stukken en meng deze door de vla. Doe de vla in de schaal(tjes) en leg er een mengseltje van jam, citroensap en desgewenst wat kirsch op. JEANNE worden waargenomen ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag srdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap v 5 dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER- van; 11 metaal; 12'muzleknoot; 13 metalen staaf; 15 Japanse munt; 16 ruiker; 18 afgesneden schijf; 19 (Latijn); 26 bijbeldeel drinkgelegenheid; 29 32 langwerpige vrucht. 10 dubbel exemplaar een verzameling; 12 minnaar van Hero (mythologie); 14 stad in Israël; 15 afhangend deel v.e. japon; 17 stuk stof; 18 stoot; 20 vis; 22 uit bouw; 24 licht tweewielig rijtuigje; wagen; 28 be- (alk.); 31 O.OOT OPLOSSING ie ''W A oe 'W0J 82 :>|Bq Lz 'opes 22 :>|eous 02 iJod 8i lde| Li ideeis gi UB||3 n Uepueeq zv Ueiqnop oi :>iuejs l I s a 9 :u" S Isiqi V Uil e 'H Z 1UB«>I I. :|BB3!|J«A J9UJUJOH -ujoif ze iwepeA oe X H 62 Ueq LZ "10 92 '-ied gz Ueu £2 lepej iz ideis 02 lueozeiq 61 lHB|d si !|in» 91 lues gi leoj et =B| ZV lui» VI Ipe 6 iseqiJ 8 isoAemox l :ibbiuozuoh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8