QcidóaSowuwt 26 banen op de tocht in verzorgingstehuizen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leidenaars geven 38 inbraken toe Flessen bronwater oorzaak aanrijding Pleidooi voor hardere protesten tegen vluchtelingenbeleid overheid Eenrichtingsverkeer op Noordeinde onhoudbaar Presentatie van archeologisch onderzoek in AZL MAANDAG 10 APRIL Voor kapitaal aan sieraden gestolen OEGSTGEEST Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor 30.000 gulden buitgemaakt aan horloges en sieraden. De dieven drongen een wo ning aan de Geversstraat in Oegstgeest binnen via een openstaand WC-raamp- je. Na het huis te hebben doorzocht gin gen ze er vandoor met een tweetal hor loges en grote hoeveelheid halskettin gen, armbanden en ringen. De bewo ners waren op het moment van de in braak niet thuis en ontdekten de dief stal pas om middernacht. De sieraden waren niet verzekerd. De inbrekers hebben ook geprobeerd bij de buren binnen te komen. De achterdeur bleek daar echter goed beveiligd. LEIDEN/REGIO De twee Leidenaars, die in de nacht van zondag 26 op maandag 27 maart in de Gorterstaat op heterdaad zijn betrapt bij een inbraak, hebben inmiddels 38 inbraken be kend. Het tweetal, 17 en 25 jaar oud, sloeg zijn slag in Leiden, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Koudekerk aan den Rijn. De politie verwacht in verband met deze zaak nog meer aanhoudin gen te verrichten. De Leidenaars hadden het vooral voorzien op snackbars, bedrij ven en cafés. Bij de inbraken werden geld, sigaretten en appara tuur buit gemaakt. Volgens de politie hebben de twee voor 60.000 gulden gestolen en voor eenzelfde bedrag aan schade ver oorzaakt. Met een deel van het geld werden gouden sieraden ge kocht. Deze zijn teruggevonden. De 17-jarige jongen wordt be handeld wegens gokverslaving. Bij de aanhouding in de Gorter- straat bedreigde de 25-jarige de politie-agenten met een groot mes. De twee zitten nog vast. Afrikaanse film in Volkenkunde LEIDEN De Werkgemeenschap Afrika houdt op vrijdag 14 april in het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden een bijeenkomst over dé Afrikaanse film. De werkge meenschap viert hiermee haar tien jarig bestaan. Zij stelt zich ten doel de Afrika-studies in Nederland te stimuleren. Op het programma van de bijeenkomst staat de première van de speelfilm Zan Boko van re gisseur Gaston Kaboré uit Burkina Faso. De regisseur is zelf aanwezig en geeft een korte inleiding bij de film die over verschillende aspec ten van de botsing tussen stad en platteland gaat. Na de film volgt een forumdiscussie. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en wordt om 17.15 afgesloten met een receptie. Forum over schulden ontwikkelingslanden LEIDEN De oorzaken en gevolgen van de schulden van ontwikkelingslanden ko men donderdagavond 13 april ter sprake tij dens een forumdiscussie bij de Leidse stu dentenvereniging SSR. Aan het woord ko men prof.dr. F. van Dam, hoogleraar in de economie van ontwikkelingslanden aan de Leidse universiteit, mr. K. van Kesteren, beleidsmedewerker op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, drs. F. van Loon, hoofd Internationale Organisaties en Instellingen bij de NMB en drs. W. Ronner, werkzaam bij de Evert Vermeer Stichting, verbonden aan de PvdA. Het forum begint om acht uur, de toegang is gratis. SSR is ge vestigd aan de Hogewoerd 108 in Leiden. Zender uit de lucht gehaald LEIDEN De contro ledienst van de PTT heeft gistermiddag aan de Draadzegge een ille gale radiozender on schadelijk gemaakt. In een woning aan de Draadzegge werden twee zenders en andere apparatuur aangetrof fen. Deze spullen zijn in beslag genomen. Tegen de bewoner, een 21-jari ge Leidenaar, is proces verbaal opgemaakt. De PTT en de politie kwa men in actie na klach- Ginjaar-Maas opent bouwmanifestatie LEIDEN De staatssecretaris van On- derwijs en Wetenschappen, mevrouw N.J. Ginjaar-Maas, opent donderdag 20 april de bouwmanifestatie 'Kijk op bou wen'. De Regionale Opleidings Com missie houdt de manifestatie om op constructieve wijze de bouw en bouw opleidingen te kunnen presenteren aan vakmensen, leerlingen en belangstel lend publiek. De restauratie van het Pesthuis en de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden, beide gelegen aan de Pesthuislaan, zijn te be zichtigen op 21 en 22 april. In het Pest huis worden lezingen, exposities en vi deopresentaties gehouden. Vrijdag 21 april is de manifestatie geopend van 9 tot 16 u., za. 22 april van 10 tot 15 u. LEIDEN Er dreigen 26 banen te verdwijnen bij negen verzorgingstehui zen in Leiden en Voor schoten. Dat schrijven de verschillende besturen in een brief aan Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland. De banen drei gen geschrapt te worden doordat de provincie in januari 1989 volgens een nieuwe rekenmethode de gelden voor de verzor gingshuizen heeft ver deeld. Voor de Leidse te huizen betekent dit dat deze 1.300.000 gulden te kort komen om al het personeel te betalen. Met ingang van 1 januari 1989 werden de verzorgingstehui zen in Zuid-Holland gecon fronteerd met een budgetsys teem, een nieuwe manier om het beschikbare geld over de verschillende verzorgingshui zen te verdelen. „Dit budget systeem is een veel te grof middel. Er wordt niet meer, zoals vroeger, voldoende re kening gehouden met de be hoefte aan zorg in de ver schillende tehuizen. Wij vin den dat je het van de andere kant moet benaderen: eerst kijken hoeveel personeel er nodig is en dan pas bepalen hoeveel geld er wordt gege ven", aldus A. Dijkstra, direc teur van huize Groenhoven uit Leiden, die de provincie ervan beschuldigt het nieuwe betalingssysteem er eind 1988 „doorgedrukt" te hebben. De besturen van de Leidse te huizen vragen in hun brief een snel overleg met de pro vincie over de gerezen situa tie. „We kunnen op een totaal van nog geen 400 personeels leden, geen 26 volledige ba nen missen. Er wordt een steeds groter beroep gedaan op de verzorgingstehuizen. We krijgen meer mensen bin nen die veel zorg nodig heb ben en we krijgen meer taken toegewezen in het kader van het flankerend ouderenbeleid. Vermindering van personeel is onmogelijk. Bovendien staat het haaks op het hele ouderenbeleid", stelt Dijkstra. Vrijwilligers Als de provincie niet bij springt vreest de directeur van het Leidse verzorgings huis dat er op den duur ook taken zullen worden afgesto ten. „Er wordt al jaren bezui nigd op de verzorgingstehui zen. Stegds meer werk wordt gedaan door vrijwilligers, iets dat ouderen niet altijd prettig vinden want dan moeten ze dankjewel zeggen. Verder komt het personeel steeds meer onder druk te staan. De 26 arbeidsplaatsen kunnen we Niet alleen de Leidse verzor gingstehuizen kampen met de gevolgen van het nieuwe bud getsysteem. Ook in de Bollen streek valt het nieuwe sy steem ongunstig uit. Daar gaat het om het verlies van onge veer 15 arbeidsplaatsen. J. Sentveld, directeur van de St. Jeroen in Noordwijk, is echter minder pessimistisch dan zijn Leidse collega. „Bij de begro ting in juni wordt het budget systeem bekeken door de pro vincie. Dan kan er nog wor den bijgestuurd. Ik ga er voorlopig vanuit dat de soep niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend". Kledingdiefstal LEIDEN Uit een kleding- winkel aan de Botermarkt is in de nacht van donderdag op vrijdag voor 25.000 gulden aan kleding gestolen. De dieven forceerden een toegangsdeur en gingen er met 500 jacks, broeken en andere kleding stukken vandoor. Banenmarkt voor letterenstudenten LEIDEN De Vereniging Contacten Letterenstudenten en Arbeidsmarkt (VCLA) houdt op 12, 13 en 14 april een banenmarkt in de Hooglandse Kerk in Leiden. De markt „de startbaan voor letterenstuden ten" wil bedrijven en letteren studenten direct met elkaar confronteren. Op 12 april wordt een voor lichtingsdag gehouden. De journalist W.L. Brugsma be toogt in zjjn verhandeling 'Ge neralisten na 1992' dat het bedrijfsleven na 1992 steeds meer generalisten in plaats van specialisten nodig zal heb ben. F. Philips jr. bespreekt in zijn betoog 'Open Onderhan delen' het belang van een goed persoonlijk contact ter voorbe reiding op een onderhande ling. J. Curry onthult in 'Zelf- marketing' hoe men zich het beste kan presenteren in een sollicitatie-procedure. Profes sor F.P. van Oostrom houdt een voordracht over letteren en taal. De voorlichtingsdag begint om 9.00 uur en duurt tot 17.00 uur. LEIDEN Een 19-jarige Lei denaar heeft zaterdagmiddag op Christina Arendstraat met zijn auto een lichtmast omver gereden. De man liep daarbij nek- en kaakletsel op en is naar het AZL gebracht. De man reed vanaf de Helena Verburgstraat de Christina Arendstraat in, Daarbij gingen flessen bronwater, die op de passagiersstoel lagen, schui- Hij wilde ze tegenhouden LEIDEN „Er komt pas een ruimhartiger beleid voor vluchtelingen als dat door brede lagen van de Nederlandse bevolking wordt gedragen". Dat stelde S. Patijn, commissa ris van de koningin in Zuid-Holland, zaterdag middag in de Leidse schouwburg tijdens de Manifestatie Vluchtelin genwerk. De manifestatie vormde het startsein voor de landelijke campagne „Mogen ze even" in de provincie Zuid-Holland. Er kwamen 320 bezoekers naar de Leidse schouw burg. Commissaris Patijn wees de aanwezigen op het feit dat zonder „harde" protesten de overheid haar vluchtelingen beleid rustig doorzet. „Tot nü toe is het protest onvoldoende gesteund door grote groepen. De dialoog over het vluchte lingenbeleid is te veel gevoerd door de experts. Hiervoor was altijd te weinig belangstelling. Op die manier kunnen over heden gewoon hun gang gaan". Volgens Patijn wordt in Zuid-Holland al veel gedaan voor de vluchtelingen. Hij prees vooral de activiteiten van de stad Leiden. De com missaris van de koningin sloot zich hierbij aan bij de lovende woorden van J. Scholten, voorzitter van de landelijke vereniging Vluchtelingen werk. Scholten wees' in zijn speech op de toenemende aan dacht voor het vluchtelingen werk. „Binnen enkele jaren is het aantal gemeenten dat vluchtelingen helpt, gegroeid tot 600. Ook zetten steeds meer vrijwilligers zich in voor de vluchtelingen", stelde Schol ten die als voorbeeld van vluchtelingenhulp wees naar een onlangs gemaakte reis naar Zimbabwe waar hij vluchtelingenkampen heeft bezocht. „De regeringen van deze landen proberen een ruimhartig gebaar te maken de vele vluchtelingen on danks dat zijn". zelf kregen zaterdagmiddag een breed internationaal program ma voorgeschoteld. Naast Koerdische dans van de groep Genclik en muziek van de zanger Becek, werden Iraanse gedichten voorgedragen van A. Shamlu. De Roemeense groep Baluta en Fatala, een dans- en percussiegroep uit Guinee, maakten het middag- vullende programma rond. Hans Kagie, adjunct-directeur van de Leidse schouwburg en lid van de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen, was aan het einde van de Manifes tatie niet ontevreden. „Er zijn niet zo veel mensen die be langstelling hebben voor dit soort voorstellingen. Daarbij was het erg mooi weer". met auto's die in beide FOTO: TEJO RINGERS BRIEF VAN CDA, PVDA, VVD, D66 EN LL: LEIDEN Een zeer gro te meerderheid in de Leidse raad vindt dat er snel iets moet gebeuren aan de verkeersproble men rond het Noordeinde. Vertegenwoordigers van CDA, PvdA, VVD, D66 en Links Leiden vragen in een gezamenlijke brief het college van B en W met voorstellen te komen. Ge suggereerd wordt het een richtingsverkeer op het Noordeinde maar weer helemaal af te schaffen en als dat niet kan het weer om te keren. In dat geval moeten de buslijnen 30 en 43 worden omgeleid. In de brief wordt geconsta teerd dat de bereikbaarheid van het westen en het zuiden van de stad vanaf het Rapen burg zeer moeizaam is. Het ge volg is dat automobilisten eerst naar sluiproutes zijn gaan zoe ken via de Groenhazengracht. Die is toen met palen afgeslo ten, waardoor er een soort fuik is ontstaan. Bovendien werd het verbod om het Noordeinde vanaf het Kort Rapenburg en Breestraat in te rijden massaal overtreden, al vanaf de invoe ring van het eenrichtingsver keer vorig najaar. De huidige verkeerssituatie vloeit voort uit de gedeeltelij ke openstelling van 19.00 tot 11.00 uur van de Bree straat. De opzet was op deze manier Noordeinde en Witte- singel verkeersoverlast te be sparen. Gevreesd werd dat er anders een doorgaande route ontstond vanaf de Korevaar- straat naar de Haagweg. Het busverkeer bleef wel in twee richtingen door het Noordein de rijden. Daarvoor was het nodig dat de weg breed bleef, waardoor het zeer gemakke lijk bleef om de straat vanuit het centrum in te rijden. In de brief aan het college schrijven J. Walenkamp (CDA), L. Beijen (PvdA), R. van Lint (Links Leiden), G. Bakker (VVD) en P. Langen- berg (D66) nu dat er toch wel alternatieven mogelijk zijn. Beijen licht desgevraagd toe dat in de praktijk maar weinig auto's overdag door de Bree straat rijden. Verwacht wordt dat door het openstellen van het Noordeinde dat niet plotse ling zal veranderen. Door het omleiden van de bus lijnen via Morsweg en Haag- weg kan de overlast ook wor den verminderd. Mocht dat geen goed alternatief zijn, dan is het ook mogelijk de richting van het verkeer om te draaien en volledig eenrichtingsver keer in te voeren. Dan moeten de buslijnen in elk geval rich ting centrum worden omge leid. Bij volledig eenrichtings verkeer kan bovendien de weg worden versmald, zodat de regels beter te handhaven zijn. De opmerkelijk breed gesteun de brief is tot stand gekomen na overleg op initiatief van CDA en PvdA. Dat volgde op uitlatingen van wethouder M. van der Molen in het gemeen telijk blad Stadswerk dat over alternatieven viel te praten. Beijen: „Het bleek al snel dat de gedachten dezelfde richting opgingen. Iedereen had het ge voel dat het nu in elk geval niet vlekkeloos liep". Beroofde vrouw breekt bekken LEIDEN De 78-jarige Leid se, die donderdagmiddag op de Kooilaan werd beroofd, heeft daarbij een bekkenfractuur opgelopen. De vrouw werd door een jongen op de fiets omver geduwd en beroofd van haar tas met onder meer 300 gulden. Volgens de politie heeft de jongen haar vanaf de spaarbank aan de Kooilaan ge volgd. De vrouw had daar de 300 gulden opgenomen. Zendinstallatie in beslag genomen VOORSCHOTEN Een com- plete zendinstallatie is zondag middag om vier uur in beslag genomen in een woning aan de Vredenhoéfstraat in Voor- schdten. De zender, eigendom van een 42-jarige Voorschote naar, werd opgespoord door de Radiocontroledienst. De instal latie, waar overigens geen klachten over waren, is enige duizenden guldens waard. LEIDEN Een deel van de resultaten van het oudheidkundig bodemonderzoek dat de afgelopen jaren in de binnenstad is ge daan, is tot en met 9 mei te zien op het Leidse Plein in Gebouw I van het Academisch Ziekenhuis (AZL). Op de presentatie is in vitrines met name eetgerei te zien zoals dat in de zestiende en zeventiende eeuwse huishoudens werd gebruikt. Het gaat daar bij om onder andere een zeventiende eeuws vergiet, een brande- wijnkom van wit Delfts aardewerk, glazen drinkbekers uit de vijftiende eeuw en uit Duitsland geïmporteerde kruiken. Daar naast zijp er foto's en tekeningen te zien van veld- en documen tatiewerk, van delen van de stadsmuur op het Doelenterrein, funderingsresten van de Hogewoerdspoort en van verschillende voorwerpen. De expositie is dagelijks vanaf 9.00 uur te bezichti gen. Manifestatie tegen Shell LEIDEN Het Leidse Stad huisplein vormt het decor voor de manifestatie „Een spektakel apart" die zaterdag 15 april wordt gehouden. De manifestatie is gericht tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. Tussen half elf en vijf uur treden er diverse muziek- en zanggroepen op, worden er videofilms vertoond en spandoeken gemaakt. Hond gered van vergiftiging LEIDEN Snel ingrijpen van de dierenartsen Muurling en Helder heeft vrijdagavond het leven van een hond gered. Het dier bleek vergiftigd te zijn met het rattengif strychnine. Het dier werd vrijdagavond door zijn bazin uitgelaten achter de flats aan de Kiekendief horst. Thuis werd het dier plotseling ziek. Door de dierenartsen is de maag leeg gepompt. In het braaksel werd strychine aangetroffen. Eurodag in Leiden LEIDEN De Studenten Vereniging voor Internationa le Betrekkingen houdt op 17 april een landelijke Eurodag in acht universiteitssteden. In Leiden wordt de Eurodag om 9.30 uur in het Academiege bouw geopend door rector- magnificus J. Beenakker. Er worden verder enkele lezin gen gehouden, er is een voor lichtingsfilm over het Europe se Parlement te zien en er is een infomarkt waarop enkele politieke partijen vertegen woordigd zijn. 's Middags is er een forumdiscussie waaraan onder anderen J. Voorhoeve van de VVD deelneemt. Na af loop is er een 'ludieke actie' over de Leidse grachten. Lezing Kunsthistoricus drs. J. Droge houdt op uitnodiging van de Vereniging Vrienden van het Gemeentearchief en de Leid se pilgrim collectie Jan van Hout morgen een lezing over archiefonderzoek van de woon- en bouwgeschiedenis in Leiden. Aanvang 20.00 uur in het gemeentearchief aan de Vliet 45. De entree be draagt een tientje per per soon. Leden van de vereni ging Jan van Hout krijgen reductie op de toegangsprijs. Dans Bij voldoende belangstelling begint morgen een nieuwe cursusfolkloristische dans voor beginners in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De lessen wor den op dinsdagavond tussen half acht en negen uur gege ven. Aan de orde komen danstechniek, houding en presentatie. De kosten bedra gen vijftig gulden. Opgeven kan bij Wim de Wolf, 215650 of Toos Knijnenburg, 123377. Voordracht Het Theosofisch Genootschap houdt morgen een bijeen komst in de Pieterskerk met als onderwerp: Plato en de betekenis van de rechtvaar digheid. Het betreft een to neeluitvoering die voorafge gaan wordt door een korte voordracht. Het stuk Crito wordt opgevoerd. De bijeen komst begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open, ingang Kloksteeg 16. Wegwijzer Diverse vrijwilligersorgani saties in Leiden Zuid-West hebben een boekje samenge steld getiteld: Wegwijzer voor vrijwillige hulpverlening in Leiden Zuid-West. De weg wijzer wordt op 11 april om 16.30 uur aangeboden aan wethouder H. de la Mar in het Dienstencentrum Zuid- West. In dit boekje heeft ie dere organisatie haar doel stelling, werktijden en speci fieke eisen vermeld met praktische voorbeelden. Met deze uitgave hoopt de werk groep op een gerichtere hulp verlening. Bloemschikken Liefhebbers van bloemschik ken kunnen morgen terecht bij het Buurthuis Cornelis Joppensz. Dan start een cur sus bloemschikken. De cur sus is 's middags van 13.00 tot 15.00 uur en duurt vijf we ken. De kosten zijn25,- ex clusief materiaal. Opgeven kan bij het buurthuis aan de Oppenheimstraat, telefoon 071-132462. Cursus De Stichting F.E.TA start morgen een cursus folkloris tische dans voor beginners. De cursus bestaat uit tien les sen en wordt gehouden op dinsdagavond van 19.30 ot 21.00 uur in het LVC (Bree straat 66). Onder leiding van Yvonne Knijnenburg wordt kennisgemaakt met dansvor men uit de Balkan en het Midden-Oosten. De kosten voor de cursus bedragen vijf tig gulden. In september start een vervolgcursus. Informa tie Wolf, i 071-215650. Stichting Welzijn houdt manifestatie LEIDEN De Stichting Welzijn houdt op 22 april de manifestatie: Goed en betaal baar wonen, ook in Leiden. Aanleiding voor de manifes tatie is de nota Heerma. Het comité Leiden stopt Heerma houdt de actie 's middags van 12.00 tot 14.00 uur in De Waag. De gemeente Leiden draagt de volledige kosten voor het evenement en kent een subsidie van tienduizend gulden toe.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7