Samen zoeken naar betere kansen voor armen in de samenleving SteidóaQowuird' G QeidóaQowumt kerk wereld CDA EN KERKEN: Predikantenbond is geen patiëntenvereniging" brieuen lezers Niet veel kans we iots GEESTELIJK LEVEN/OPINIE MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA 2 -sinn: Jongste stichtster van een orde heilig verklaard VATICAANSTAD De jongste stichtster van een religieuze orde, Clelia Barbieri, is gisteren door paus Johannes Paulus II heilig verklaard. De Italiaanse boeredochter leefde van 1847 tot 1870. Barbieri wijdde zich aan de godsadienstige opvoeding van kinderen en jongeren alsmede aan de armen- en zieken zorg. Twee jaar voor haar dood richtte zij met drie jonge vrou wen een retraitehuis op. Twaalf jaar later kreeg deze leefge meenschap de naam van 'Kleine dochters van de moeder der smarten'. De congregatie heeft nu ruim 300 leden, die in Italië, India en Tanzania werkzaam zijn. Oral Roberts opnieuw in financiële problemen WASHINGTON De televisiepredikant Oral Roberts zit op nieuw in financiële problemen. Via zijn 147 televisiestations heeft hij gezegd dat hij voor 6 mei a.s. 11 miljoen dollar (bijna 25 miljoen bijeen moet brengen. Anders dreigt zijn organisatie door de schuldeisers te worden ontmanteld. Roberts (71) kampte twee jaar geleden ook met financiële te korten. Hij zei toen dat „God hem zou komen halen'", als de kijkers niet snel 8 miljoen dollar op tafel zouden brengen. Dat had succes; bijdragen van onder anderen een eigenaar van een windhondenrenbaan in Florida zorgden ervoor dat Roberts zijn uitzendingen kon voortzetten. Maar de schandalen rond Jim my Swaggart en Jim Bakker hebben ook gevolgen voor Ro berts gehad, zodat hij opnieuw een beroep moet doen op de kij kers. Men zou veel meer dingen tot stand brengen indien men er minder voor onmogelijk hield. Maleaherbes Forse daling van ledental Evangelische Kerk DDR DESSAU De acht provinci ale kerken, die samenwerken in de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, hebben nu 5,1 miljoen leden. Dat be tekent dat 31 procent van alle Oostduitsers evangelisch is. Naar verwachting zal in 2000 nog maar een kwart van de Oostduitsers bij de Evangeli sche Kerk zijn aangesloten. Dat zei het hoofd van het se cretariaat van de Bond van Evangelische Kerken, Martin Ziegler, tijdens de vergade ring van de synode van de Evangelische Kerk van An- halt in het westen van de DDR. In het midden van de jaren zeventig was nog de helft van de Oostduitsers evangelisch. Het bestuur van de synode wijst er in zijn jaarverslag op dat de afneming van het le dental tot aanzienlijke finan ciële problemen leidt. De in komsten zijn weliswaar in 1988 met 2,5 procent gestegen, maar dat is niet voldoende om het dringend noodzakelijke onderhoud aan kerkgebou wen te kunnen betalen. Het bestuur vindt dat de gehele Oostduitse samenleving zich voor de instandhouding van de gebouwen verantwoorde lijk moet voelen. „Het kan niet alleen onze taak zijn de kerken, die zo belangrijk zijn voor de vereenzelviging van de burgers met hun woon plaats en op zovele manieren met hun geschiedenis in stand te houden", aldus het synode- bestuur. De voorzitter van de synode, Eberhard Natho, is het geheel en al oneens met het voorstel van sommige kerkelijke me dewerkers en kerkelijke ba sisgroepen om de kerken in het westen te vragen een deel van het geld dat zij nu aan de Oostduitse kerk schenken, ten goede te laten komen aan de kerken in de Derde Wereld. „Wie zoiets bepleit, neemt een beperking van het kerkewerk op vele gebieden op de koop toe", aldus Natho, die de fi nanciële hulp uit het westen „van levensbelang" noemde. Volgens cijfers van de evan gelische kerk in Anhalt wordt een derde met geld uit het buitenland gefinancierd. Beleid paus „structureel ketters" WENEN Het beleid van paus Johannes Paulus II is „structureel ketters". Dit zei de pastoraaltheoloog prof. dr. Norbert Greinacher uit Tü- bingen dit weekeinde te We nen op een bijeenkomst over de democratisering van de kerk. Het is naar zijn mening in strijd met de bijbel dat er in de RK Kerk een ideologie van de hiërarchie als 'heilige heerschappij' bestaat. „Wie over allen heerst, zal door allen worden gekozen," zo citeerde Greinacher paus Leo de Grote. Hij drong er op aan dat bisschoppen en pries ters door vrije verkiezingen worden gekozen. De democra tisering van de kerk moet er vooral op gericht zijn dat nie mand over een ander kan heersen. „Want waar de één heerst, daar wordt de ander geknecht." In de documenten van het Tweede Vaticaans Concilie wordt over de kerk gesproken als het volk Gods met gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid, en over het priesterschap aller gelovi gen dat boven alle verorde ningen en ambten wordt ge steld. „De kerk als instituut heeft een dienende functie en mag nooit een doel in zichzelf worden." DRIEBERGEN Het CDA en de Raad van Kerken in Nederland gaan samen zoeken naar beleidsalternatieven die „groepen die nu niet tot hun recht kunnen ko men" meer kans geven op een „zinvolle particpa- tie" in de Nederlandse sa menleving. Dat is meegedeeld na afloop van een besloten bijeenkomst van het-CDA en de Raad van Kerken in het hervormde centrum Kerk en Wereld in Driebergen. De Raad van Kerken had de afgelopen tijd nogal wat aandacht besteed aan de armoede in Nederland. De raad pleitte voor verbete ring van de positie van de laagste inkomens. In het dag blad Trouw was daarover de afgelopen maanden een dis cussie gevoerd tussen de CDA-bewindslieden De Ko ning en De Graaf aan de ene kant en dominee Harrewijn van het Disk en dr. H. M. de Lange, voorzitter van de sec tie sociale vragen van de Raad van kerken aan de an dere kant. De CDA-bewinds lieden hielden daarin hun kerkelijke partners voor dat verkleining van de werkloos heid de grootste prioriteit van het kabinet heeft en dat het daarvoor nodig is uitkeringen en sociale premies omlaag te brengen. Van de CDA-delegatie, die onder leiding stond van par tijvoorzitter Van Velzen, Tot de delegatie van de Raad van Kerken onder leiding van voorzitter Mulder be hoorden de voorzitters van de hervormde en gereformeerde synoden Wallet en Overeem en de secretaris-generaal van de rk kerkprovincie Van Munster. Het doel van de bijeenkomst was volgens het communiqué dat na afloop werd verspreid, „een gemeenschappelijk be raad over en bezinning op het gedachtengoed en de achter gronden van de verantwoor delijke samenleving, zoals dat in de oecumenische beweging is ontwikkeld en onder meer door het CDA wordt gehan teerd". Het was uitdrukkelijk niet de bedoeling dat de Raad en het CDA tot een gemeen schappelijk standpunt over het concept van de verant woordelijke samenleving zou den komen of tot een uitwer king van het concept op deel- en staatsecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid, minister Brinkman van WVC en staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Ook een aantal kamerleden, onder wie fractievoorzitter De Vries, nam aan het overleg deel. Vertekening Het overleg heeft ertoe bijge dragen dat er een aantal „ver tekeningen en vooroordelen" tussen CDA en Raad van Kerken is doorbroken. De CDA-delegatie heeft duidelijk kunnen maken, dat naar haar opvatting de verantwoordelij ke samenleving betekent dat de overheid weliswaar be paalde taken aan de samenle ving overlaat, maar een aan tal kerntaken behoudt. De kerken hebben aan kunnen geven dat zij niet voor een al lesbeheersende overheid voe len. Ook is er meer begrip geko men voor eikaars visie op ge rechtigheid in bijbelse zin. De Raad van Kerken heeft het CDA de afgelopen tijd verwe ten te veel uit gaan van een opvatting van gerechtigheid volgens het Romeins recht, waarin voorop staat dat ieder het zijne toekomt. Anderzijds vond het CDA dat de raad te veel accent legde op gerech tigheid als het tot zijn recht laten komen van iedere mens. De commissie die de bijeen komst in Driebergen heeft voorbereid, heeft opdracht ge kregen nadere voorstellen te ontwikkelen voor betere vor men van communicatie tussen CDA en Raad van Kerken. Zij moet suggesties voor be leidsalternatieven ontwikke len die groepen die nu niet tot hun recht komen, betere kan sen bieden op een zinvolle participatie in de samenle ving. Daarbij wordt gedacht aan een combinatie van eco nomische en culturele maat regelen. In de commissie heb ben onder anderen zitting de vice-voorzitter van het CDA. mevr. G.W. van Montfrans- Hartman, directeur drs. J. van Veen van-Kerk en Wereld, en prof.dr. H.M. de Lange, voor zitter van de sectie Sociale Vragen van de Raad van Ker ken. De deelnemers aan het over leg weigerden na afloop elk commentaar. Secretaris Van der Zee van de Raad van ker ken wilde na afloop alleen kwijt, dat het overleg in een „heel goede en openhartige sfeer" had plaatsgehad. Hij bevestigde dat het gedeeltelijk is gelukt „wederzijdse karika turen en stereotypen" te door breken. Demonstratie voor abortus In de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben gisteren vele tienduizenden vrouwen massaal gedemonstreerd- voor het recht op abortus. Tegen standers van abortus hadden voor het Kapitool in Washing ton een veld met kruisen inge richt ter markering van de slachtoffers van abortus. De grote demonstratie houdt verband met de zitting van het het Amerikaanse opperste Ge rechtshof eind deze maand waarin opnieuw ter discussie zal staan of vrouwen zich mo gen laten aborteren. De vrou wen vrezen dat het hof een ar rest uit 1973 waarop de huidi ge abortusvrijheid in de vs is gebaseerd zal vernietigen. FOTO: AP Missionair collectief wil bindende milieu-afspraken NIEUWEGEIN Vijf groene huishi)edboekjes, gevat in nog groenere strik, nam ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, zaterdag te Nieuwegein in ontvangst op de ontmoetingsdag van het Landelijk Missionair Collec tief. Het was, aldus oprichter mr. A.W. Kist van het LMC, een cadeau voor de kerken in verbarTd met het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. De boekjes, geredigeerd in sa ting de ging Goed Rentmeesterschap, geven antwoord op vragen hoe de mensen thuis milieu vriendelijk aan de slag kun nen. Het is een voor een ieder begrijpelijke serie die een stapsgewijze methode voor staat. „Anders verdrink je in de activiteiten en houd je be droefd op," zo zei Kist. Hij noemde de boekjes naast de berg ecologische literatuur materiaal voor de eerste klas milieukunde. De serie omvat afval, energie, verkeer, voed sel en water. Dezelfde aspecten kwamen aan bod in de inleiding van de biologe Irene Dankelman uit Wageningen. De aanwezigen kwamen tot de volgende af spraken: tien procent minder energie; artikelen tot verslij- tens toe gebruiken; luxe goe deren zijn taboe; gezond eten milieubewust eten; mini maal gebruik van auto, uit'lo- pend' op het afschaffen ervan. In het algemeen spraken de LMC-ers af een tiende van hun tijd, energie en geld te besteden aan meditatie, studie en actie in verband met het bedreigde milieu. De beslui ten van deze ontmoetingsdag zullen aan de plaatselijke ge worden voorgelegd. Christelijke Gereformeerde Kerken Putten (deelgem. Andreas- R.H.J. Boeijlnga-Alders, i monstrants predikant te Sommelsdijk (part-time), die dit beroep heeft aan genomen en tevens predikant te Sommelsdijk blijft. •>T> UTRECHT Tegen wind, negatieve beeld vorming en sombere ana lyses over de toekomst van de kerken mogen van de Bond van Neder landse Predikanten geen patiëntenvereniging ma ken van lijders aan de „Foudgumse ziekte". De bond wil volgens voorzit ter ds. L. de Liefde berei ken dat de predikanten moed vatten om hun werk als theoloog en voorganger van de ge meente te doen zonder dat ze worden geplaagd door zorgen over materië le of maatschappelijke za ken. De bond, die bijna 3000 leden heeft - vooral hervormde pre dikanten -, houdt vandaag zijn jaarvergadering. Met de term 'Foudgumse ziekte' ver wees De Liefde naar de publi- katies over het proefschrift van de psycholoog dr. J. Kei zer. Deze kwam na een on derzoek onder de hervormde en gereformeerde predikan ten in de drie noordelijke pro vincies tot de conclusie, dat tien procent van de predikan ten er serieus over denkt het ambt neer te leggen en dat twintig procent een functie als predikant zoekt buiten de kerkelijke gemeente. De Liefde schetste een „ui terst boeiend werkterrein" voor de predikant in deze tijd. „De predikant mag zich, als onderdeel van dat rare groep je, een heilige gemeenschap met een al te menselijke vormgeving, in de decors van deze tijd verwonderen over het feit dat hij weer in de ka rikaturen voorkomt", aldus De Liefde. De voorzitter van de predi kantenbond leidt daaruit af dat de predikant toch weer iets in de samenleving bete kent. Van hem wordt, onder meer naar aanleiding van de beroering rond het boek 'De duivelsverzen', gevraagd aan te geven wat het eigenlijke is van de Islam en van het christelijk geloof. De predi kant moet zich weer bezig houden met vraagstukken als het gezag van de openbaring en het gezag van de uitleg van de openbaring. Juist een multiculturele samenleving zal mensen nodig hebben die deze vragen kennen en met mensen willen bespreken, al dus De Liefde. Van de predi kant wordt als theoloog en deskundige verwacht dat hij iets zegt over de kloof tussen het fundamentalisme en het strikte individualisme. Nijlgans (1) De foto van een Nijlgans op de rand van de Hofvijver was in derdaad een mooi plaatje. Zo als al in Alled'Haags te lezen stond ging het niet om een Stellers Eidereend. In de door mij geraadpleegde literatuur staat: Nijl- of Egyptische vos- gans. Het verspreidingsgebied van deze vogel beslaat een groot deel van Afrika. Zo wordt hij niet alleen aange troffen in Egypte, Noord-Alge- rije en Tunesië, maar ook in Israël en Syrië. Het bij de Hof vijver gesignaleerde éxerh- plaar is waarschijnlijk uit een privé-collectie afkomstig. U noemt zelf het Dierenpark Wassenaar. Er zijn in Neder land echter ook duizenden se- liefhebbers van exoti sche vogels, die proberen de in gevangenschap gehouden vo gels tot voortplanting te bewe gen. Daarbij zijn al belangrijke successen geboekt. Al jaren kan in de vraag naar bepaalde vogelsoorten, door middel van in gevangenschap gefokte exemplaren, worden voorzien. Deze mijns inziens gunstige ontwikkeling frustreert im porteurs van exotische vogels. Wellicht dat juist deze vogel liefhebbers uiteindelijk ermee weten te voorkomen dat de exotische vogels zelf nog lan ger door stropers uit hun na tuurlijke biotoop worden weg genomen. Harry v.d. Voort, LEIDSCHENDAM Nijlgans (2) Uit de reacties op het onder schrift bij de foto van een „vreemde vogel" is al genoeg zaam gebleken dat het hier om een Nijlgans ging. Deze grote, gansachtige eenden komen oorspronkelijk uit Noord-Afri- ka, maar zijn ingevoerd in West-Europa als huisdier. Ont snapte individuen blijken in staat zich in het wild goed te handhaven en zich voort- te planten. De lichtbruine vogels met de markante oogvlek zijn dan ook geen zeldzaamheid in de Nederlandse vogelwereld. Enkele jaren geleden zag ik al" regelmatig een stel in de wei landen naast „Drievliet" in Rijswijk. De wetenschappelij ke naam is: Alopochen aegyp- tiacus. Marc van Leeuwen, bioloog, AMSTELVEEN Bal(mis)dadig Bij een demonstratie van ver pleegkundigen in Zoetermeer werd een verpleegster aan het hoofd gewond toen een onbe kende meende op de demon stranten te moeten schieten met een windbuks. „Baldadige jongeren" noemt de Zoeter- meerse politie de dader(s). „Misdadige jongeren" lijkt me beter op zijn plaats. G.J.M. Dekker, LEIDSCHENDAM Gezondheidszorg Rond half februari moesten onze bewoners uit de krant vernemen dat er negen ver zorgingshuizen in Den Haag op de lijst van „binnenkort sluiten" staan, waaronder hun eigen verzorgingshuis. Dit al les terwijl de directie zelfs nog niet was ingelicht. Dat een PvdA-wethouder dit plan ge lanceerd heeft, is des te verba zingwekkender, daar deze par tij in de tijd van Drees juist op kwam voor de leeftijdsgroep van de bewoners van de ver zorgingshuizen (denk aan aow, etc). Bovendien heeft juist déze generatie onze zogenaam de welvaartsmaatschappij op gebouwd. Daar plukken zij op deze manier nauwelijks of geen vruchten van. Bij de klei nere tehuizen wordt alleen ge keken naar punten als „on praktische bouw en wat daar mee samenhangt", maar aan de kwaliteit van de zorg en de persoonlijke aandacht wordt niet of nauwelijks aandacht besteed. Waar moeten onze be woners overigens naar toe? Verpleeghuizen hebben al zul ke lange en uitzichtloze wachtlijsten. Of creëert de ge meente Den Haag soms wat ruimte in het nieuwe stadhuis? Initiatiefgroep „Huize Statenhof' DEN HAAG Na een week van doorgaans vriendelijke en ludieke actie is de tweede actieweek van de verpleegkundigen begonnetas met de oproep tot werkonderbrekingen en zondagsdienstel )ar in estafettevorm. Ook ondersteunende diensten als zieken elli huisadministraties, laboratoria en paramedische dienster^ worden deze week bij de acties betrokken. Als het bonden en het actiecomité VVIO (verplegenden en verzor genden in opstand) ligt, zullen deze acties lange tijd wordei£ voortgezet en moeten ze uitmonden in een landelijke demon a< stratie op 20 april. Maar zou dit de gewenste loonsverhogii van vijf procent dichterbij brengen? Minister De Koning blijft bij zijn weigering verder gaan dan de toegezegde loonsverhoging van ongeveer drii kwart procent. Hij vreest immers een olievlekwerking vai een forse verhoging naar andere sectoren van trendvolgei Het ziet er ditmaal niet naar uit dat de regering door d( knieën gaat zoals vorig jaar nog voor de eisen van de politie TADSK. vee „uit j Stadsl Taakt. I iegtuigj< structei rlschudf laafwo: jcht. E nfcef ong fiio ilee Premier Lubbers verwijst de ongeveer tweehonderddui zend verpleegkundigen en ziekenverzorgers naar hun pei sioenfonds, de PGGM. De werkgevers, verenigd in de Nati< nale Ziekenhuisraad, en de bonden zijn het hiermee en zien de oplossing in een kleine verhoging van de premie#' voor ziekenfonds en ziektekostenverzekering. Die past weer niet in het streven naar vermindering van de kos ten van de gezondheidszorg. j 1J e! zo» Al met al lijken de acties in de gezondheidszorg op duur niet veel kans te maken. Verharding van de acties slecht vallen in de publieke opinie, zoals vorige week bleek toen in een ziekenhuis in Den Bosch operaties moestei worden uitgesteld, een niet aanvaardbare afwenteling vaiet het conflict op patiënten. Ook zouden hardere acties buitenm de ziekenhuizen komen te staan op verlies aan goodwill het publiek, een ontwikkeling waarvoor de bonden uiteraar^ terugschrikken. Het is voor de werknemers in verpleging en verzorging0 pijnlijk te moeten ervaren dat een erkende achterstani slechts met heel kleine stapjes kan worden ingelopen, terwij aan de kant van de inkomens van de specialisten een geheel jj andere situatie blijft bestaan. CDA-kamerlid Janmaat-Al wees er zaterdag in onze krant op dat niet alleen gekekei moet worden naar de geringe actiemogelijkheden en de grot salarisachterstand van de verpleegkundigen, maar vooral'e' ook naar de inhoud van het werk, naar de erkenning het beroep en van de zwaarte ervan. Want een belangrijk lst, deel van de onvrede ligt bij de werkomstandigheden. A hierin verbetering kan worden gebracht maar ook daar geld voor nodig dan wordt het salarisconflict ook ove zichtelijker. ive MSTE 0 verval] eekeir eelsled leater >n kas rmore ho *n het a rzijde rden zi; later allen eater. 1 gochte y ijfsleid ijfsleid jr hie n erden .te dwong Perioden met zon DE BILT (KNMI) Tussen een krachtig hogedrukgebied boven west-Rusland en een depressiesysteem met verschil lende kernen juist westelijk van de Britse eilanden staat boven onze omgeving een stro ming uit zuidwest tot zuid. Gisterochtend bewogen zich hierin al bewolkingsgebieden mee, waaruit wat regen viel. Met deze regen kwam uit de Sahara afkomstig stof mee, hetgeen goed zichtbaar was op de daken van pasgewassen au to's. Vannacht valt mogelijk een bui, morgen krijgen wij te maken met zonnige perioden. Pas in de avond neemt de kans op een bui weer toe. Bij een matige, later aan de kust tot krachtig toenemende wind loopt het kwik op veel plaat sen op tot rond 16 graden. Ook op wat langere termijn blijft het weer wisselvallig. In de tweede helft van de week worden de temperaturen iets lager. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 12 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en droog. Middagtem peratuur rond 13 graden. Boise Eilanden: Veel bewol king en vooral in het westen wat regen, later ook opklarin gen. Middagtemperatuur van 10 tot 13 graden. Benelux en Bondsrepubliek Duitsland: Af en toe zon maar ook een enkele bui. Middag temperatuur van 14 graden aan de kust tot 17 graden in het zuiden. be ;eer Frankrijk: Half tot zwa wolkt en woensdag af wat regen. Middagtempera tuur van 12 graden in he IEPPÜ noorden tot 18 graden in ha raaien zuiden. foe he Alpenland: Veel bewolking erreen r buien. Middagtemperatuur irp_j t het laagland en de dalen rond 'v- 17 graden. an oordei a kwa u dat J jgel o. renkt. ;ht te ig in eh Fa ster B irzoek o. uiten, it bro Kan iemand metepflepsk deNobelprys voor literatuur winnen? Jazeker, als ie maar mooie boeken schrijft. Epilepsie is bepaald geen vorm van 'gekte'zoals veel mensen denken, maar niks anders dan een korte storing van de hersenaktiviteit. Teveel signalen ineens. De meesten hebben er weinig last van. Met epilepsie valt dus best te leven...als de om geving maar niet paniekerig reageen. Onze brochure "Epilepsie is niet zo gek als 't er soms even uitziet" helpt daarbij. U krijgt 'm thuis ge - stuurd als u Sire belt,020 - 42 4706 (9-12 uur) SIRE Epilepsie is niet zo gek als 't cr soms uitziet. E KI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2